Weekblad voor Waddinxveen De Roofs IN MEM0RIAM Öe Spittel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda 1 schitterend Auto-plaatje Jfloedetj de Vrouw No. 389 Vrijdag 21 November 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Er wordt de laatste tijd wel al te nadrukkelijk de aandacht geves tigd op de „treintoestanden" in de omgeving van Rotterdam, welke wij de vorige week voorwereldlijk noemden. Drie treinbotsingen in een week tijds, dat is wat al te veel van het kwade! De botsing in de Beyer- landselaan, waarbij een postambte naar om het leven kwam, verwekte in deze drukke verkeers- en winkel straat grote consternatie .doordat het aangereden postrijtuig in brand vloog tengevolge van het breken van een met butagas geladen cylin der. Men zou kunnen zeggen, dat het railvervoer de laatste tijd in het hoekje zit waar de slagen vallen en dat een ongeluk nimmer alleen komt. Zo gebeurden er ongelukken bij Schiedam, waar een personen trein op een stilstaande goederen- trin liep en waar een geweldige ra vage werd aangericht op de lijn Nunspeet-Harderwijk botsten twee goederentreinen, waarbij twee wag gons ontspoorden en gedurende eni ge tijd de dienst met autobussen moest worden onderhouden. Ook bij Eindhoven (Best) derailleerden weer een locomotief en de eerste goederen- waggon van een personentrein, toen er op een onbewaakte overweg een militaire auto slipte, tussen de rails vastraakte en door die trein werd gegrepen. Als men zo dat lijstje van onge lukken ziet, waarbij het railverkeer was betrokken, dan verwondert men er zich over, dat het aantal doden en gewonden nog zo gering was. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat elk ongeluk nauwkeurig zal worden onderzocht en dat er maatregelen zullen worden genomen om die in de toekomst te voorkomen. Dat men van de trotse leus der spoorwegen: Vlug, Veilig en Voor delig het laatste woord moest laten vervallen, wil nog niet zeggen, dat men het met de veiligheid nu ook maar op een accoordje zal gooien. Geldt dit voor onze treinpassa- giers, ook voor onze mijnwerkers dienen de uitgebreidste maatregelen te worden genomen, om hun veilig heid te verzekeren. Daarom zal ook Worden onderzocht, hoe het mogelijk was, dat bij de Domaniale mijn te Kerkrade, twee liftkooien in duize lingwekkende vaart op de schacht bodem 380 meter diep te plet ter kon vallen. Het betrof hier een goederenschacht en gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Maar een ernstig onder zoek ter voorkoming van derge lijke dingen in de toekomst is hier ook zeker op zijn plaats en zal ook wel worden ingesteld. O, wij worden hier in Nederland wel eens meer voor raadselen ge plaatst. Zo werd er een zeer raadselach tige zaak voor de Amsterdamse rechtbank behandeld, waar een hoofdinspcteur der belastingen, te vens inspecteur der Domeinen zich had te verantwoorden voor een kas tekort van meer dan f 25.000.De man was ziek geworden en hij kon zich onmogelijk meer herinneren, waar dat geld was gebleven. Het wonderlijke was, dat de hoofd- en opsporingsambtenaren, die een uit gebreid onderzoek instelden, er evenmin iets van begrepen. Zelfs de Officier van Justitie, die het zeer goed mogelijk achtte, dat er onre gelmatigheden waren gepleegd, vond, wat er was gebeurd, volko men duister. Zeker kunnen wij het eens zijn met wat de verdediger hier opmerk te, dat de interne administratie en controle bij de Domeinen niet op een peil stonden, overeenkomend met de belangrijkheid van deze dienst. In die controle en in die ad ministratie mag dan wel eens heel gauw verandering worden gebracht. Laten wij aannemen, dat zulks reeds is geschied. Van verandering gesproken: de Sociaal Economische Raad (de SER) gaf de regering het belangrijke ad vies, de lonen in stad en land gelijk te maken. Het huurverschil tussen stad en platteland, dat bij de bepa ling van de werkelijke waarde van het inkomen de belangrijkste rol speelt, zal volgens de SER binnen afzienbare tijd zijn betekenis gro tendeels verliezen. De loonsverschil len, die voortvloeien uit de klasse indeling der Nederlandse gemeen ten zal dus geleidelijk moeten wor den afgeschaft. Een voor de veroordeelden min der prettige verandering was, dat de Duitse oorlogsmisdadigers naar een ander strafgesticht (naar Breda) zijn overgebracht. De minister deel de hierbij wel mede, dat zulks niet geschiedde om enige wijziging in hun behandeling te brengen, maar om aan de behoefte van volstrekte beveiliging en bewaking beter te kunnen voldoen, doch men kan moeilijk aan de indruk ontkomen, dat dan de algemene protesten te gen de gratieverlening aan de oor logsmisdadiger Lages toch wel eni ge uitwerking hebben gehad. KAUWGOM EN NOG WAT We hebben deze week op een goe de dag het huis met bezemen ge keerd. Alles stond op stelten, 's Mor gens moest ik mijn actetas hebben spoorloos. Zodoende was ik gedwon gen mijn-twaalf-uurtje in een van mijn zakken te doen. Toenj ik' avonds thuis kwam werd door moeder en dochter net de laatste hand gelegd aan de nog wat rommelige voorkamer. „Nou, papa, we hebben de drie plaatjes waar DORIS Day op afge beeld staat ,niet kunnen vinden. En dat waren nu net de mooiste van mijn filmster ren-ver zameling. Weet U niet, paps, waar ze geble ven zijn?" Tegelijkertijd schoot mij door het hoofd, dat nu het moment voor mij was aangebroken de puntjes op de i te zetten. „Ja meisje, ik zal het je nu eens voor goed zeggen, ik verbied je nog meer van die kauwgom te kopen, waarbij die plaatjes van filmsterren cadeau worden gegeven. Ik heb juist gisteren nog je kamer gezien, nou, je waant je in Hollywood. De mu ren vol van die afschuwelijke plaat jes. Enne die haal ik er van avond nog allemaal af. Het moet ook uit zijn met dat re gelmatige neuriën van al die be kende versjes, song, bedoel ik. Zing liever een Hollands lied. Maar die kennen jullie tegenwoordig niet meer. Met die filmsterren-hobby schiet je niets op, ja, je huiswerk lijdt er onder, dat zal het rapport wel uitwijzen. Wanneer jij wat wilt bereiken in de toekomst doe je beter meer aandacht te wijden aan je stu die, dan aan die plaatjes. Enne die Doris Day-plaatjes liggen IN een parapluie in de parapluiebak. Je broertje heb ik ze er in zien doen. Maar onthoud wat ik gezegd heb: het is vanaf vandaag uit met die verwoede verzameling." Mijn dochter keek wel wat vreemd op, maar ze zei toch: „ja, papa, ik beloof het U!" En ik weet dat ik er van op aan kan. „Wat was je hard, man", zei mijn vrouw later op de avond. Maar toch moet ik je gelijk geven, want het is wat erg met die kauwgom en plaat jes van filmsterren. Tot de volgende week. Kris-Kras. In één dag heeft de nieuwe minis ter van Financiën, v. d. Kieft, in de Tweede Kamer twee nederlagen ge leden. En in beide gevallen vond hij evenals minister Lieftinck destijds de heer Lucas tegenover zich. Nu moet men deze nederlagen niet te veel accentueren. De heer v. d. Kieft is geen Lieftinck ,die zich in de Ka mer verdedigde op een wijze, die meer doeltreffend dan fair was. Elk amendement van enig belang werd als „onaanvaardbaar" beschouwden daardoor werd de Kamer steeds voor de vraag gesteld of zij de drei- menten van de kundige Lieftinck zou slikken of het intrekken van het aanhangige wetsontwerp moest riskeren. De ervaring heeft geleerd, dat de Kamer in de meeste gevallen het hoofd boog voor de bekwame Lieftinck. Uit ervaring kent hij het optreden van zijn voorganger. Zijn tempera ment kennende, zal hij wel eens ge zucht hebben bij de lange, droge, doch doorwrochte redevoeringen van de toenmalige schatkistbewaarder aan de Kneuterdijk. Hij doet het anders. Hij praat niet lang, niet we tenschappelijk ,doch argumenteert zakelijk en gevat. Dat hij deze twee nederlagen moest lijden, is een ge volg van zijn soepele houding, die de Kamer zeker zal bekoren. Boven dien betrof het hier twee wetsont werpen, die nog geen erfenis waren uit de periode Lieftinck. Het eerste ontwerp gold de divi dendbeperking. Deze is destijds door beide Kamers voor twee jaar tot eind 1952 aanvaard. Minister Lief tinck vond deze stop uit economi sche overwegingen nog noodzake lijk en daarom stelde hij een verlen ging voor. De verlenging zou dus langer zijn dan de termijn die de wetgever oorspronkelijk had goed gekeurd. Een amendement Lucas om deze beperking nog slechts voor één jaar te laten gelden, werd aangenomen met 53-27 stemmen. Nederlaag nummer twee had be trekking op de omzetbelasting op tijdschriften. Minister Lieftinck had destijds na een felbewogen debat laten blijken de omzetbelasting vo:r periodieken niet te willen verlagen en dus te handhaven op 15 °/o. De milde v.d. Kieft vond een gelijkstel ling met boeken een goede oplos sing, waardoor het tarief op 4%> zou worden gebracht. Tijdens het debat met de heer Lieftinck had de heer Lucas reeds een amendement in gediend om voor tijdschriften in het geheel geen omzetbelasting meer te heffen. Dit amendement werd met een grote meerderheid aangenomen, maar had ten gevolge dat het hele wetsontwerp werd ingetrokken, waardoor ook de verlichting voor andere artikelen van de baan dreig de te geraken. Om dit te voorkomen, diende de vorige minister twee ont werpen in: één voor die andere arti kelen, dat snel werd aanvaard en één voor de tijdschriften, waarin niets werd veranderd. Dat zat de Kamer dwars. Het amendement was toch immers aanvaard! Geen won der dat van k.v.p.-zijde weer het zelfde amendement op tafel kwam. Vrijstelling voor periodieken dus. En de Kamer sprak zich voor de tweede maal daarvoor met grote meerderheid uit. Minister v. d. Kieft waarschuwde om niet te veel incidentele wijzi gingen in de omzetbelasting aan te brengen. Zij bepaalt voor een groot deel de belastinginkomsten. Alleen de eerste levensbehoeften kan men hiervan vrijstellen. Dit klemmende beroep ging niet pp en de tweede nederlaag op één middag had hij te pakken. Zondagsrust, salarissen ambtenaren, dririkwatervoorziening in onrendabe le gebieden, pensioenen, Steun Wet tig Gezag, bescherming burgerbe volking, verhouding tussen rijk, provincie en gemeente, politievraag- stuk, gemeenteclassificatie, gasvoor- ziening, binnenlandse veiligheids dienst .kiesstelsel, ziekenfonds amb tenaren, de geannexeerde gebieden, de positie van B. en W. en nog ve le andere vraagstukken, waarover echter niets nieuws werd gezegd. Vrijdag 21 November R.K. Vrouwen bond Spreekster Mej. Stringa. Zaterdag 22 November Propaganda- avond W.B.B. Cantine N.V. Dob- belmann. November Ledenver- C.B.T.B. Hotel „De aan onze Gasfabriek Nu de Gasfabriek binnen enkele dagen haar dienst zal beëindigen en stilgelegd zal worden, waarna de ge meente Boskoop ons van gas zal voorzien, vonden we het intressant enkele momenten uit de levensloop van dit bedrijf te publiceren. Wij vonden de heer Bitter bereid dit op schrift te stellen, waarvoor we hem onze dank brengen. Red. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de Redactie, om de „geschiede nis" van de Gasfabriek in grote trekken na te gaan. In 1908 besloot het Gemeentebe stuur een Gasfabriek te laten bou wen door de fa. Carl Francke te Bremen, waarmede ongeveer een bedrag van 135.000.— gemoeid was. Deze steenkolengasfabriek had een capaciteit van 1000 m3 per et maal, berekend op een eventuele uitbreiding op maximum 2400 m3 per etmaal. Tot aan November 1917 is de exploitatie van deze fabriek in handen geweest van de N.V. MA- BEG, gevolmachtigde van de fa. Carl Francke. Jaarlijks werd aan de gemeente een pachtsom betaald, welke in een pachtovereenkomst was vastgelegd. In 1917 had het Ge meentebestuur echter besloten, een directeur te benoemen, en zelf de ex ploitatie der fabriek per hand te ne men. Dat de gemeente hierin goed „geregeerd" heeft, (regeren is toch vooruitzien) zal aanstonds nog blij ken uit enige cijfers. In 1918 bleek al dat de capaciteit van 1000 m3 per etmaal, te klein was, want in dit jaar werd er reeds 366.117 m3 gas geproduceerd. In verband hiermede werden de nodige machines en toe stellen geplaatst om aan het maxi mum aantal m3 per etmaal te kun nen komen, n.l. 2400. De gasproduc tie liep regelmatig omhoog, en in 1925 was dit gestegen tot 496700 m3. Dit bracht echter weer problemen met zich mede, en wel de berging van het gas. De eerste gashouder had een inhoud van 800 m3. De grootste etmaal aflevering bedroeg in 1925 2010 m3 op 30 November. Dientengevolge werd er in 1926 een tweede gashouder gebouwd met een inhoud van 2000 m3. Dat deze tweede houder niet overbodig was, Met ingang van Maandag a.s. starten wij met een zeer originele reclamewelke U in staat stelt een unieke verzameling van auto-plaatjes aan te leggen Bij aankoop van 2 pakjes ONTVANGT U Albums hiervoor verkrijgbaar bi) Uw leverancier. Vraagt steeds DE ROOY'S GLORIE-MARGARINE Intussen rijdt de begrotingsboe- meltrein verder. Binnenlandse Zaken had vele stations, die de verwende treinreiziger echter niet konden boeien. Het locaaltreintje rijdt niet op een internationaal traject en zo konden wij keer voor het eerst sinds 1946 de bekende problemen aanhoren. Om enige op te noemen: bleek al in 1927. In dit jaar was de grootste etmaal-aflevering 2475 m3 op 19 December. In de jaren 1931 t.m. 1937 liep de productie terug. Het gas ondervond van de petro leum geduchte concurrentie. Deze tegenslag behoorde echter in 1938 weer tot het verleden. Het Gasbedrijf verstrekte gratis, d.w.z. Dinsdag 25 gadering Unie". Woensdag 26 November Lezingen comité. Spr. Jhr. van Nispen tot Sevenaer in 't Centrum. Vrijdag 28 en Zaterdag 29 November Bazar Voetbalvereen. Lunchroom v. d. Water. tegen inlevering van de petroleum- brander. de sudder-brander. Was de productie in 1937 614350 m3, in 1938 was deze gestegen tot 676980 m3. Hoe de gasafgifte in de bezettings tijd plaats vond, behoeft geen na dere toelichting. De gasloze uren en de verminderde druk op het gas, zal ieder zich nog wel herinneren. Het bedrijf heeft, wegens gebrek aan steenkolen van 1 December 1944 t.m. 19 Juli 1945 stil gestaan. Op 20 Juli 1945 kwamen de eerste steenkolen aan, en diezelfde dag werd weder met de gaslevering begonnen. De gasafname is na de oorlog zodanig gestegen, dat reeds in 1948 1.010470 m3 geproduceerd moest worden. De productie was in 1951 1.097980 m3. Als nu even in aanmerking genomen wordt, dat de maximum capaciteit 2400 m3 per etmaal is, of 876000 m3 per jaar ,dan kan ieder nagaan, dat op deze wijze niet doorgegaan kon worden. Het Gemeentebestuur heeft dan ook hieraan zijn bijzondere aan dacht besteed. Om tot uitbreiding van de fabriek over te gaan, was niet mogelijk, daar het hiervoor be nodigde kapitaal niet werd toege staan, zodat de enige manier, om de gasprijs zo laag mogelijk te houden, was, het gas te gaan inkopen van de gemeente Boskoop. Van 1909 t/m 1951 is er totaal 25.614.340 m3 gas geproduceerd. Net to heeft het bedrijf van 1918 t/ml951 een winst opgeleverd van 102.478,99. De gebouwen met de machines en toestellen, welke voor de fabricage van gas nodig waren, zijn allen afgeschreven. Tenslotte kan nog even vermeld worden, dat de laagste steenkolenprijs gemid deld 6,79 per ton bedroeg, en de ze is gestegen tot 57,— per ton. Gezien deze stijging, kan er ook ge constateerd worden, dat de gasprij- zen niet evenredig omhoog zijn ge gaan, en het dan ook gezegd mag worden, dat in Waddinxveen de gas prijs lager ligt, dan bij de omliggen de gemeenten. De Adviseur van het Gemeente Gas- en Water leidingbedrijf, J. BITTER. KLEINE POTJES HEBBEN GROTE OREN Het is al een oude mop, maar ze blijft immer actueel. U weet wel, het verhaaltje van zoonlief, dat thuiskwam met een minder mooi rapport Vader bekeek de cijfers, schudde zijn hoofd en keek de zoon streng aan. „Dat ziet er niet bepaald fraai uit, wel? "begon hij op drei gende toon. „Nee," antwoordde de veel be lovende zoon, „maar het is toch al tijd nog beter dan het rapport van U, toen U even oud was als ik." En gelijktijdig haalt de zoon van achter zijn rug het schoolrapport van de vader te voorschijn, waarop inder daad nog slechtere cijfers voorko men. Vader verschiet van kleur, omdat hij zijn jeugdrapport herkent en vraagt: „Hoe kom jij daaraan?" Waarop de zoon nuchter antwoordt: „Gevonden op zolder, tussen alle maal oude rommel". Een lzeres ,die me een uitgebrei de brief schreef over haar jongste dochtertje, dat al zo wijs is, deed me het bovenstaande herinneren. Hoe ik het een en ander met el kander in verband bracht? Wel, dat ligt voor de hand. Hoeveel ouders laken in hun kinderen de fouten en gebreken, die ze zelf indertijd ook

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1