NIEUWS uit own. wtMwplaats: hadden! En dat is niet erg, want on ze ouders zullen op hun beurt onze fouten ook wel bestraft hebben. Al leen, we dienen er voor te zorgen, dat ons kroost onkundig blijft van onze jeugdfeilen Wantkleine potjes hebben grote oren. En daar om dienen we ook in onze gesprek ken op ónze hoede te zijn, vooral als onze jonge kinderen aanwezig zijn. De briefschrijfster geeft hiervan een gelijk voorbeeld, als ik het zo noemen mag. Haar man had een oude schoolvriend op bezoek en, hoe gaat het dan, al spoedig werden er oude herinneringen opgehaald. De vriend vertelde ,dat hij gezien had, dat op de hoek van een be paalde straat thans een banketbak kerswinkel was. Vroeger was daar, zo zei hij een schoenmakerswinkel. De schoenmaker stalde zijn schoe nen uit voor het raam op kerswinkel. De schoenmaker stalde zijn schoenen uit voor het raam op een plank, die op een paar blokken steunde. Nu had ik in het raamko zijn een klein gaatje ontdekt, daar stak ik dan mijn griffel door en duwde een der blokjes omver. Het resultaat was, dat de plank kantel de en de schoenen, die er op ston den eveneens. De beide mannen lachten smake lijk bij deze onderneming; de twaalf jarige zoon, die met een boek in de vensterbank zat te lezen, had schijn baar meer aandacht gehad voor de lectuur dan voor het verhaal. Maar na een poosje ging hij de kamer uit en een kwartier later werd er ge beld. Voor de deur stond de boze banketbakker, onze zoon stevig beet pakkend, schrijft de lezeres. De bo ze bakker vertelde, hoe hij zijn eta lage had ingericht met vers gebak. Maar op de een of andere manier had zoonlief kans gezien het kunstig bouwwerk in elkaar te doen storten, waardoor heel wat taartjes en an der gebak bedorven was. Vader, boos, zegt tegen de jongen: „Hoe krijg je het in je hoofd Waaróp de zoon bedremmeld ant woordde: „Het gaatje was er nog, Deze en dergelijke fouten begaat menige vader of moeder. Al zal niet altijd het resultaat zo snel en ver rassend zijn als hierboven geschetst. Maar het ligt voor de hand ,dat al onze vermaningen en opvoedende lessen weinig effect zullen sorteren, als ons kroést bekend is met de we- DE AVONTUREN VAN „HUMPO HOTSFLOTS' 41. Het was een hele klim, voordat Humpo Hotsflots en Evy kamer acht honderd negen en veertig gevonden hadden. Maar toen ze de aanwij zingen van de portier nauwkeurig hadden opgevolgd, hadden ze toch eindelijk de juiste deur te pakken. Evy klopte aan, terwijl Humpo nog steeds zijn verbazing niet te boven Dinsdagavond hield „Het Groene Kruis" zijn gewone najaars vergadering, welke als gebruikelijk van de zijde der leden zeer slecht was bezocht. De Voorzitter, de heer Van der Most heette de aanwezigen hartelijk welkom, daarbij voornamelijk be trekkende de leden van het bestuur van „Ziekenzorg", met welke vereni ging thans de fusie een feit is ge worden. De Voorzitter sprak zijn grote blijdschap uit met deze fusie, doch wilde er de nadruk op leggen, dat hij alle lof heeft voor de wijze, waarop het bestuur van „Zieken zorg" steeds zijn taak heeft vervuld, en dat hij de fusie alleen ziet als een algemeen gemeentebelang. Spre ker uit zijn spijt, dat de heer Broer niet tegenwoordig kan zijn omdat hij hem wel persoonlijk dank wil brengen voor wat nu is gebeurd en zijn medewerking daartoe. De Voorzitter stelt zich voor me dio December een vergadering van het uitgebreide bestuur te beleggen, waarin alle zaken met betrekking tot de fusie gezamenlijk onder de ogen kunnen worden gezien,om daarna in het begin van 1953 weder een algemene ledenvergadering sa men te roepen. Bedoeld zijn hier: sta tutenwijziging, vernieuwing rooster van aftreding, functieverdeling, be groting van inkomsten en uitgaven enz. Door Zr. Van Driel werd een jaar overzicht gegeven vari de werk zaamheden der wijkverpleegsters. Had de dienst aanvankelijk te lij den door de ziekte van Zr. Bartele- ma, door alle mogelijke maatrege len - fijdelijke zusters, vervangsters en in de moeilijkste dagen zelfs een auto voor de verplaatsing van de zuster is getracht de zaken zo te regelen, dat naar buiten zo weinig mogelijk van de moeilijkheden door drong. De ziekenverpleging vroeg voor 124 gezinnen niet minder dan 5478 bezoeken. De zuigelingenzorg be paalde zich tot 580 bezoeken in 208 gezinnen. Het consultatiebureau voor zuige lingen is wel een succes geweest. In Juni werd de 100ste zuigeling inge schreven; het vorige jaar kwam men in totaal niet verder dan 94. Ook de tbc-bestrijding vroeg veel aandacht. Aan het eind van het jaar waren nog onder toezicht 27 gezin nen met totaal 39 patiënten. Hoogte- zonbehandelingen waren er 245. Voegen we daar nog bij de circa 200 keren waarop maatschappelijke hulp en sociale zorg werden ver richt, dan reeds zien we welk een stroom van nuttige arbeid door het Groene-Krüis-centrum met de beide zusters wordt verricht. Zr. Van Driel eindigt haar verslag met het uit spreken van de hoop, dat op de in geslagen weg mag worden voortge gaan, daarbij gesteund door begrip en medeleven van bestuur en leden van de vereniging. In zijn dankwoord voor het jaar verslag getuigt de Voorzitter van zijn grote waardering voor de pret tige samenwerking en de arbeid der zusters in het belang der algemene volksgezondheid. Dit jaaroverzicht wordt gevolgd door een verslagje omtrent de werkzaamheden van het Kraamcen- trum Gouwe, Lek en IJssel, waarin onze vereniging is vertegenwoordigd door de Voorzitter en de 2e-secreta- ris, terwijl de secretaris in zijn hoe danigheid van Wethouder de ge meente vertegenwoordigt. De Voor zitter is lid van het dagelijks be stuur. Op 31 December werkten er bij het centrum: 30 gediplomeerde krachten, n.l. 26 kraamverzorgsters, 1 baker en 3 zogenaamde buiten leden. Verder waren er 7 leerlingen in opleiding. Door de gediplomeerde verzorg sters werden 579 interne verzorgin gen gedaan, door de baker 11 en door de leerlingen 136. Verzorgings- dagen resp. 6594, 137 en 1583. In een nabeschouwing zegt het bestuur, dat het Centrum zijn waar de wel heeft bewezen. Er zijn klach ten geweest, maar daartegenover staan zéér vele tevredenheidsbetui gingen. Het jaarverslag leent zich uiter aard niet voor bespiegelingen met het oog op de toekomst, maar ge zegd mag wel worden, dat de stij ging van het aantal aanvragen om hulp zich in 1952 voortzet, zodat het bestuur met vertrouwen op het in geslagen pad voortgaat. In zijdeling verband met een en ander maakt de Voorzitter nog ge wag van het bevolkingsonderzoek was gekomen. Zijn verwondering steeg echter ten top, toen de deur opengemaakt werd en STEVEN STEENRIJK er achter stond. „Aha" meneer Hotsflots," zei Steven. ,,U komt zeker het schiderij brengen! Is het nu ineens wel droog? Tóen ik u vanmidag verliet in Huizendam, was het nog kletsnat. Ja dat is te zeggen eh begon Humpo stotte rend. „Ik eh .ik weet nieteh precies meer, wateh „Kom eerst eens binnen," verzocht Steven Steenrijk. Ik sta niet zo graag op de gang te praten, weet je. En het is niet netjes wordt vervolgd. tenschap, dat vader of moeder in dertijd net zo gedaan hebben! Daar om: in het bijzijn van de kinderen zij men voorzichtig met zijn uitla tingen. Het kwaad veroorzaakt door on bedachtzame uitlatingen, is vaak groter dan men denkt. Want niet alleen, dat onze lessen en verma ningen op de duur hun kracht zul len gaan missen, ook zal het kind, dat de vrije gesprekken der volwas senen bijwoont, in vele gevallen de achting en de eerbied voor de ou deren gaan verliezen. De zoon, die vader en zijn vrienden op losse toon hoort vertellen van dingen, die ze vroeger hebben uitgehaald en de dochter, die er getuige van is, hoe moeder en haar visite andere dames over de hekel haalt, beiden verlie zen al spoedig het ontzag voor de ouderen. En behalve, dat men zo- doende de opvoeding van de kinde ren nodeloos moeilijker maakt dan die taak reeds van nature is, be staat ook nog de mogelijkheid, dat ge van het voetstuk afdaalt, waarop het kind U had geplaatst. En denk niet, dat dit niet zo belangrijk is. Menig kind is in moeilijke ogen blikken staande gebleven door de gedachte aan een goede, al is -het ook vaak strenge vader, of door het ideaal, dat het van zijn moeder in zijn binnenste meedroeg. Daarom, in het bijzijn van kinderen: een wacht voor uw lippen! Dora Werth. op tbc, dat hier ook succesvol heeft plaats gehad. Het getal niet-opge- komen bepaalt zich tot ongeveer 9 °/o. Veel medewerking was er van de ingezetenen ;men kwam stipt op het bepaalde tijdstip, zodat niemand lang behoefde te wachten. De Voorzitter brengt grote dank aan de gemeentesecretaris voor het vele werk aldaar verzet onder de deskundige leiding van de heren Jenné en Koopman. De oproepingsbrief voor de alge mene vergadering welke in Rotter dam wordt gehouden op 22 dezer, gaf weinig aanliding tot discussie. In die vergadering zal aan de orde komen een motie van de afdeling Rockanje, waarbij wordt voorge steld om ernstig bezwaar te maken tegen de wijze, waarop het besluit van het college van Rijksbemidde laars in zake de verplichting tot uit betaling van de 5e tot en met de 8e periodieke verhoging op de salaris sen der wijkverpleegsters is tot stand gekomen en tegen andere te ver doorgevoerde overheidsinmen ging in het kruiswerk. Afgezien van de genoemde sala risverhogingen is de meerderheid van het bestuur van oordeel dat door deze bepalingen van de zijde der overheid bij de medewerkers aan het kruiswerk sterk de indruk wordt gewekt, dat de ideëele-chari- tatieve waarde van hun belangloze arbeid wordt miskend en de animo voor het prachtige kruiswerk daar door dreigt te verflauwen. Het stelt dus voor de motie-Rockanje te steu nen. Bij de rondvraag wordt door een der leden geïnformeerd naar de mo gelijkheid tot invoering van gezins zorg, waaromtrent de Voorzitter toezegt in een volgende vergadering te zullen mededelen in welk stadi um dit onderdeel van de bemoeiin gen van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" is. Hierna volgt sluiting der vergade ring. Woensdag j.l. had de verkie zing plaats van een nieuwe Heem raad van de Zuidplaspolder, ter voorzienning in de vacature, ont staan door de benoeming van de heer J. F. Hijkoop tot Hoogheem raad van Schieland. Van de 1275 stemmen waren er 546 uitgebracht. Hiervan zijn er 6 is deze week besloten de bouw aan diverse firma's op te dragen. Behoudens een tweetal vergun ningen is deze zaak nu geheel in orde. B. en W. stellen voor per 15 December de heer M. G. Trommelen uit Lewedorp (Z.) benoemen als on derwijzer aan de Openbare School B. Dinsdag 25 November narr^. 8 uur, zal de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen komen. De j.l. Zaterdag door de Bond van Plattelandsvrouwen gehouden Klaprooscollecte t.b.v. het Ned. Oorlogsgraven-comité, heeft opge bracht de som van f 291,19. Nu de massale doorlichting van de bevolking plaats gehad heeft, deelde de burgemeester in een daar toe belegde vergadering mede, dat hiervoor waren opgeroepen 8528 in woners. Hiervoor hebben 6956 zich laten doorlichten. Wegens gemoeds bezwaren of andere redenen bleven 423 personen weg en 338 wegens ou derdom of ziekte en afwezigheid. Bovendien waren op andere wijze reeds 811 personen gecontroleerd en werden de bewoners van de Bode graverstraatweg ook niet opgeroe pen daar dit door Reeuwijk zal ge beuren. Als tweede in de serie winter- lezingen, door het Lezingen-comité georganiseerd, zal Woensdagavond een lezing met lichtbeelden plaats hebben over de Gelderse Kastelen. Daar dit door een uiterst deskun dige zal gedaan worden en de ge schiedenis hierover intressant zal zijn ,is een opwekking tot bijwoning hiervan iets overbodigs. In de eerste plaats de leden, maar ook niet-leden worden door het bestuur in grote getale verwacht. Men leze de advertentie. Men zal zich herinneren dat op een Zondagavond in Augustus in het café van de heer Compeer een tweetal zeelieden ruzie uitlokten onder invloed van hun biertje. Zij maakten nogal kabaal met gevolg dat er bloed vloeide en verschillen de vernielingen plaats hadden. De Kantonrechter heeft deze twee he ren met een hechtenis van zes da gen tot nadenken gebracht. K.T.W. is naar Gouda getogen van onwaarde verklaard. De overige om deel te nemen aan een door E. stemmen waren verdeeld als volgt A. van Spronsen te Nieuwerkerk a.d. IJssel 321. M. Hijkoop te Waddinxveen 168 G. M. van Dieren te Moordrecht 20 P. Lamens teWaddinxveen 15 T. Reijm te Nieuwerkerk a.d. IJssel 9 Ph. A. van der Breggen te Waddinx veen y Gekozen is alzo de heer A. van Spronsen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de groep gemeentebelan gen weer te doen herleven en vol gend jaar met de Gemeenteraads verkiezing met een eigen lid uit te komen. Nog meer artisten dus in de poli tieke arena. - Onze gemeente had vroeger een oppervlakte van 3368 H.A. Bij nadere meting bleek de oppervlakte thans 3362 H.A. te bedragen. Zijn er mogelijk reeds 6 H.A. geannexeerd? Hedenavond en Zaterdagavond wordt ten bate van de Herv. Kleu terscholen een bazar gehouden in het Herv. Vereen, gebouw. De opbrengst van de gehou den oliebollendag ten voordele van de Herv. Naaischool bedroeg f260,-. Men is voornemens in de maand December nog eens te herhalen. De bouw van een nieuwe Kleuterschool aan het Dorp begint steeds vastere vormen aan te ne men. Door een commissie uit het bestuur N.O.S, uitgeschreven concours. Hier voor was uitgekozen „Vrouwe Re- gina" van onze plaatsgenoot A. Boere. Hoewel het toneel niet groot was, wat vanzelf voor de spelers moeilijkheden meebracht, wist men de rollen goed te vertolken. Met aandacht werd door het pu bliek dit stuk gevolgd en viel aan de spelers een ware ovatie ten deel. Dit stuk was voor de schrijver een succes, daar hiervan reeds een zesde druk verschenen is. Een compliment hiervoor. De meubelfabrikant A. M„ verdacht van het aanzetten tot meineed van een lid van zijn perso neel B„ zag zich deze week een jaar gevangenisstraf geeist, terwijl B. er met een half jaar voorwaardelijk af kwam. Een jaar geleden heeft een plaatsgenoot aan een oude kennis uit Voorburg, een rijwiel uitgeleend om even een boodschap te doen. Het karretje kwam nimmer terug, totdat dezer dagen aan de Duitse grens een persoon werd ingerekend, die in het politieblad stond gesig naleerd. Bij onderzoek bleek dit rij wiel verkocht te zijn. Bovendien had hij zich aan meerdere oplich tingen schuldig gemaakt. Woensdagavond hield de Wad- dinxveense IJsclub „Nooit gedacht" de jaarvergadering in café „de Sport". De vergadering stond onder leiding van de heer T. Ververs, die voor het eerst na zijn ziekte weer Hij dankte in zijn openingswoord al len die tijdens zijn ziekte met hem hadden medegeleefd, en in het bij zonder de heren Donker en Koren, die in die tijd zijn werkzaamheden waargenomen haden. Er konden dit jaar geen wedstrijden verreden wor den,, wel was de Pette dicht gevro ren geweest, doch het ijs was niet sterk genoeg voor wedstrijden. Het bestuur heeft veel moeite gehad -om de eigenaars van de eenden en zwa nen, welke in de Pette gehouden worden, te bewegen om deze tijdens de vorstperiode uit de Pette te ver wijderen. De vereniging heeft ech- f ter deze Pette gepacht zodat de eige- naars tevoren op de hoogte zijn, dat eventueel de zwanen bij vorst kun nen worden verwijderd. Het aantal leden der vereniging telt 493. In het afgelopen jaar bedankten wel en kele leden voor het lidmaatschap, hetgeen wel te wijten zal zijn aan het feit, dat er geen ijs was. Ook financieel staat de vereniging er zeer gunstig voor. Het boekjaar werd aangevangen met een batig saldo van f 1550,15, de inkomsten bedroegen f 906,47, de uitgaven f 556,63. Het batig saldo aan het einde van het verenigingsjaar bedroeg f 1899,99, Voor een bedrag van f 117,50 werden nieuwe vlaggen aangeschaft. De heren T. Ververs, C. Koren en N.A.Alblas werden met grote meer derheid van stemmen herkozen. De voorzitter deed tijdens deze vergadering mededeling, dat op 24 Januari a.s. de IJsclub 20 jaren be staat. Uitvoering werd gesproken over de viering van dit feit. Het be stuur kon niet tot een eenstemmig advies komen. Wel werd de moge lijkheden overwogen tot het orga niseren van een ijsfeest-cabaret- avond. De heer P. Alblas stelde voor om de leden die van de oprichting der vereniging lid geweest zijn een gratis lidmaatschap aan te bieden. De heer A. Monster vond dat ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der vereniging een nationale wedstrijd georganiseerd diende te worden. Verder werd voorgesteld om insignes e.d. uit te reiken. Uit eindelijk werd besloten tot het hou den van een receptie. Indien hiertoe de mogelijkheid bestaat, zal beslist worden over een eventueel ij sfeest. De vergadering, die druk bezocht werd, werd hierna door de voorzit ter gesloten. van Chr. Nationaal Schoolonderwijs de voorzittershamer kon hanteren Waddinxveen houdt weer Winkelweek Zoals vorige jaren zal ook dit jaar een winkelweek gehouden worden en wel van 28 November tot 5 De cember a.s. In het speciaal winkel week-orgaan wordt de lof van deze actie op onderscheiden wijze bezon gen, zodat we wat dit betreft, geen nieuw geluid -kunnen laten horen. Toch willert we de aandacht er nog wel op vestigen. Raamaffiches heb ben het publiek reeds mededeling gedaan van het begeerijke in deze actie, en een ieder stelt zich er op in, hiervan een deel te bemachtigen. Uit oogpunt van collectieve re clame is de winkelweek steeds ge slaagd te noemen en we veronder stellen dat de a.s. actie evengoed aan het gestelde doel zal beantwoor den. Want juist om het doel, dat de winkelier voor ogen staat, gaat het. Diegenen, die als regel of zo nu en dan, buiten Waddinxveen winkelen, die wil men hier houden. Dat de cost dan ook weer voor de baat gaat, toont de middenstander, door de aan deze actie verbonden onkos ten neer te tellen, en deze kosten zijn niet gering. Want dat Uitzonder lijk grote bedrag welk op het af fiche ons tegenlacht, komt uiteinde lijk toch weer van de winkeliers. Maar ment rekent dat een extra ver koop welke met het oog op St. Nico- laas vanzelfsprekend genoemd kan worden dan alles weer zal ver goeden. 't Wordt dus een krachts inspanning, een krachtmeting, waar op naar we hopen zullen, het ko pend publiek zodanig reageren zal, dat de winkelier tevreden en dank baar de winkelweek sluit. We zullen ons met de techniek van deze week niet inlaten, daar zulks overduidelijk in het extra or gaan uiteen gezet zal worden. We zullen dan ook volstaan met mede te delen, dat zowel voor ouderen als jongeren deze week hoogst at tractief zal zijn. Dinsdag a.s. zal de opening plaats hebben en zal de goede Sint zijn reis door onze gemeente aanvangen. Het comité heeft ditmaal weer geen moei te en kosten gespaard het publiek ten gerieve te zijn, reden waarom we de Waddinxveense ingezetenen wil len toeroepen toont: gemeenschaps zin door alle inkopen te doen in uw woonplaats.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2