Weekblad voor Waddinxveen Bezoekt heden- en morgenavond de Bazar van V. V. „Waddinxveen" De Spizfyel van de week Kris-Kras Van de wieg Uit het Parlement Weekagenda De Gemeenteraad heelt vergaderd. No. 390 Vrijdag 28 November 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De Stichting Oud Politieke Delin quenten een organisatie van vroe gere N.S.B.-ers, was zo ontactisch schadevergoeding te eisen van de Staat en van Minister-president Drees, omdat zij het sluiten van het Duitse militaire kerkhof bij IJssel- stein op Zondag 9 November een onrechtmatige daad vindt. De zaak diende reeds voor de Haagse kan tonrechter, doch de landsadvocaat vroeg dadelijk vier weken uitstel, hetgeen door de kantonrechter werd toegestaan. De Stichting beweert in de dagvaarding, dat er officieel toe stemming was gegeven voor een massaal bezoek, doch dat de minis ter-president zich door het Commu nistische Kamerlid Gortzak heeft laten ompraten. De schade der Stich ting tengevolge van het plotseling afbestellen van twee autobussen en van kransen bedraagt f 62.40, welk bedrag men thans terugvordert. Wij zullen er nog nader over vernemen. Dat zullen wij ook wel over de opzienbare arrestatie, welke te Am sterdam geschiedde. Een Amerikaan Mr. Harrold John Adonis werd in arrest gesteld op verzoek van zijn zijn regering omdat hij ervan wordt beschuldigd, steekpenningen te heb ben aangenomen van speelhol-ex- ploitanten tot een bedrag van liefst 228.000 dollars. Hoewel de Amster damse Vreemdelingenpolitie al ver scheidene maanden op de hoogte was van de verblijfplaats van deze Amerikaan, ging zij niet tot arre statie over, omdat er geen verzoek tot uitlevering was binnengekomen. De rechtbank zal binnenkort beslis-, sen, of Adonis in de Amerikaanse onderwereld binnenkort zal de Antwerpse rechtbank een groot scheepse smokkelaffaire in room berechten. Tien Belgische verdach ten zullen zich er hebben te verant woorden voor het vervaardigen van boter uit clandestien uit Nederland ingevoerde room. Er moet zo 27 mil- lioen kilo room clandestien naar België zijn vervoerd en een der ex porteurs daarvan zou zijn geweest de bekende fabriek voor melkpro ducten, „De Ommelanden", waar nu al drie maanden wordt gestaakt. Bij al die narigheden zouden we bijna het belangrijke nieuws verge ten, dat Sinterklaas in ons land is. In verscheidene steden werd hij binnengehaald, maar zulk een gran dioze ontvangst als in de hoofdstad kon hem elders bijna niet worden gegeven. Niet minder dan 750.000 mensen en kinderen stond langs de weg. Het verkeer was lange tijd ge heel ontwricht, maar dat had men er voor over om de goede Sint en zijn vele Pieten toe te juichen. De Nederlandse Televisie Stichting had voor een directe uitzending van het intochtfeest gezorgd, zodat ook ve len in den lande het grote feest in de hoofdstad konden meemaken. Over die televisie is ook weer een en ander te doen. Wij geloven niet ver van de waarheid af te zijn, in dien wij veronderstellen, dat het eerste experiment televisie jaar, dat in October orq was, niet bepaald een succes kan worden genoemd. Het aantal kijkers is in dit jaar zeker niet veel groter geworden en men heeft er geen kans toe gezien, de Nederlandse bevolking voor de tele visie enthousiast te maken. De stem ming is zo, dat men „zo'n televisie wel eens wil zien", maar dat men er niet aan denkt, er het altijd nog grote bedrag, dat zulk een toestel vergt straks nog verhoogd met het kijkgeld voor uit te trekken. De radio-omroepverenigingen schij nen er bovendien weinig voor te voe len, verder te experimenteren, als zij niet nauwkeurig weten, of de re gering zal subsidiëren. Het geld altijd weer het geld. Misschien vindt U het prettig, te vernemen, dat^de papieren briefjes door zilveren gul dens en rijksdaalders zullen worden vervangen. Zij worden niet zo zwaar als de oude munten. Maar ja ook in figuurlijke zin is ons geld niet zo zwaar meer WIE HEEFT HET? Zo af en toe zien we in onze cou ranten een berichtje gepubliceerd betreffende verloren en gevonden voorwerpen. Ik mag dat altijd graag nalezen. Want je staat versteld wat er alzo gevonden of verloren wordt. Zelfs koeien worden soms „verloren". Ik heb medelijden met degene, die zo'n beestje vindt, want volgens on ze wetgeving moet je gevonden voorwerpen op het dichtsbijzijnde politiebureau afleveren. Verzuim je dit dan ben je strafbaar. Maar om tot de zaak te komen: er wordt „iets" vermist. Dat „iets" is niet zo maar van één van ons, maar dat „iets" is van onze gemeen te. Dus van alle Waddinxveners. En we zitten er lelijk mee omhoog. Want doordat er „iets" in onze ge meente vermist wordt, kunnen de wandelaars onder ons slechts 3362 h.a. rondlopen. Ja, we zijn grond kwijt. Zes hec tare grond. Dat is geen kleinigheid. Dat vermissen van die zes hectare grond betekent belemmering in de woningbouw. Vroeger was onze gemeente 3368 h.a. groot en nu maar 3362. Waar is nu de resterende lap grond? Dat kan toch niet zo maar verdwijnen. Dat moet ergens geble ven zijn. Is er soms een Waddinxve- ner die zijn „volkstuintje" heeft uitgebreid? Ik stel voor, dat naar deze ver missing een krachtig onderzoek wordt ingesteld. Uit naam van alle Waddinxveners vraag ik: „wie heeft dat stuk grond veroverd? Als jon gens speelden we landverovertje met een spijker. Welke heer van middelbare leeftijd is nu met een spijker bezig geweest? Enne wordt deze grondkwes- tie niet opgelost, dan heeft de op nieuw te stichten groep Gemeentebe langen als punt één het devies: „geeft Waddinxveen de zes hectare grond terug. Voor zulk een gewel dig gemeentebelang komen er vol gelingen genoeg. Tot de volgende week. Kris-Kras. tot het graf VAN VRIJEN EN VERLOVEN Het ligt in de natuur van de mens, dat een man en een vrouw zich ver enigen tot een paar. De vrouw treedt hierbij in de regel minder werk zaam op dan de man. Ze moet vaak afwachten. In Finland bestond de mogelijkheid, dat de vrouw zich te gen het ongetrouwd blijven kon ver zekeren. Een maandelijkse premie, te betalen van het 17e tot het 42ste jaar, gaf haar het recht op een lijf rente ingaande op het 42ste jaar, indien ze dan no gniet getrouwd was. Verschillende gebruiken zijn be kend om een jongen en een meisje, zij het eerst voorlopig, aan elkander te verbinden .Zo was het in Scher- merhorn gebruikelijk, dat er in de herberg, na bekendmaking door de dorpsomroeper „vrij stersmarkten' gehouden werden, waar de huwba re meisjes naar toe gingen en door de makelaar bij opbod aan de meest biedende vrijer verkocht werden. Ook in het Rijnland kende men de ze gewoonte. Hier echter stond het de vrijster vrij het bod aan te ne-< men of niet. In het eerste geval leg de ze een krans om de hoed van de bieder en mocht ze binnen een jaar niet met een ander uitgaan of dan sen. In Bulgarije was, of is nog, ge woonte, dat de jongedochter een jongeman, die ze mag, uitdaagt om het langst te dansen. Legt de jon gen het af, dan moet hij het meisje nemen. Pasgeboren meisjes werden in Al banië gekocht door de vader van een jongen. En deze jongen moest later het meisje nemen, ook al was ze ziekelijk of gebrekkig of zelfs krankzinnig. Bepaalde markten in ons land waren gelegenheden, dat jongens en meisjes elkaar vonden. Zo b.v. de Ganzenmarkt te Zwolle (de tweede Vrijdag in November) waar de Stap horster jongens hun meisjes trach ten te veroveren, door hen het kus sensloop, waarin ze hun inkopen deponeren, af te pakken. Lukt dit, of laat zij dit lukken, dan is het „aan". Als een Friese jongeman zich een meisje had uitverkoren en wil de weten of zij geen bezwaar tegen een mogelijke verbintenis had, dan ging hij naar haar toe en reikte haar losjes in een doek „knottedoek" ge knoopt, een aantal geldstukken, du- catons of andere schellingen, toe. Als het meisje het aannam en de knoop strakker aantrok, dan was de verloving gesloten. Gaf ze de doek met inhoud terug, dan had hij een blauwtje gelopen. Later kwam in de plaats van de knottedoek het „knot- tedoosje". Het „knottegeld" werd zuinig bewaard en ook later tijdens het huwelijk niet dan in de aller grootste geldzorg aangesproken. Het gebruik van verlovingskaar tjes dateert van het begin van de 18e eeuw. B. J. Voorzitter Kortenhorst legt de zweep over de ruggen van de zwoe gende Kamerleden. Hij kan niet ge dogen dat de wedloop om de begro tingen maar een ogenblik stagneert. De begrotingstijd is voor een Ka merlid geen pretje. Overigens lijkt de Kamer deze wek enveel op eën kippenhok. Het is ondoenlijk voor de Kamerleden iedere dag de debatten aan te horen: vaak over onderwer pen waarvoor zij geen bijzondere be langstelling hebben. Daarom pikken zij hier en daar een graantje, zorg vuldig bekijkend of er wel voldoen de leden aanwezig zijn om de ver gadering te kunnen beginnen. Is de pdesentielijst eenmaal getekend, dan vermindert het aantal leden snel en in de avonduren is het niet gewoon als men alleen nog maar de spre kers bij een bepaald begrotings hoofdstuk aantreft. Hetgeen zeggen wil, dat het aantal op twee handen is te stellen. Dan is het saai in ons parlement. De animo is er uit en iedereen snakt naar de behandeling van een fiks wetsontwerp, dat de vonken doet spatten en dat daarom de aan dacht van de leden weet te trek*- ken. Laten we uit het debat van de af gelopen dagen ook maar eens een graantje pikken. Dan zien we aller eerst het bezadigde optreden van de nieuwe minister van Justitie, Don ker. Een man, die zijn zaakjes kent, die knopen weet door te hakken en van wie een beleid uitgaat dat on getwijfeld vertrouwen wekt. Hij is niet bang. Wordt er geklaagd over het feit, dat de Ortskommandant van Hilversum de euvele moed heeft gehad deze plaats weer te bezoeken, dan krijgt de Kamer ten antwoord, dat er maatregelen zijn genomen hem buiten Hilversum te houden. Dit zal deze Duitser worden gezegd, zodra hij nogmaals, als vertegen woordiger van bierfirma, onze grens wil overschrijden. Klagen de com munisten, dat twee hunner Indone sische partijgenoten niet het c.p.n.- congres mogen bezoeken, dan zegt minister Donker, dat we in Neder-- land wel goed, maar niet gek zijn. En dat wij de c.p.n. moeten verge lijken met de N.S.B. van voor de oorlog. Beide proberen hun macht te vergroten met hulp van een bui tenlandse mogendheid. Als er op merkingen verschijnen over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Norgerhaven te goed worden be handeld, dan onderzoekt minister Donker die klachten. En weer neemt hij maatregelen. Zij worden over gebracht naar Breda, waar zij de zelfde behandeling krijgen als de politieke delinquenten, die tot le venslange gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Overplaatsing was nood zakelijk ,want Norgerhaven ligt te dicht bij de Duitse grens en de oor logsmisdadigers leefden in een te mild regiem. Zelfs waren er die op hun ere-woord bij boeren mochten werken. Vraagt de Kamer of er geen vrou wen bij de rechterlijke macht kun nen worden benoemd in andere functie dan die van kinderrechter, dan antwoordt minister Donker, dat de eerste benoemingen spoedig zul len afkomen. Zo zou men kunnen doorgaan. Op het moeilijke punt van de geestelij ke verzorging - Wat is de taak van het Humanistisch Verbond? - geeft hij een uiteenzetting, die de meest rechtse afgevaardigde kon bevredi gen. Een tweede minister Beel. Eén der bladen schreef terecht, dat hij spreekt in ambtelijke stijl. Zijn re devoeringen strelen het oor dus niet. Integendeel, zij zijn dor en afmat tend Er komt geen algemene salaris verhoging voor ambtenaren. Geen algemene, maar voor de midden groep zal misschien wel iets worden gedaan. Een regeling voor de rijks werklieden is in de maak. Er zal daarvoor spoedig een aanvaardbare, zij het nog voorlopige, oplossing worden gevonden. Nu na de oorlog de salarissen van de minst draag- krachtigen zijn opgetrokken, moe ten we er tegen waken, dat er geen wanverhoudingen met andere groe pen ontstaan, zo zeide de vice-pre- Vrijdag 28 en Zaterdag 29 November Bazar Voetbalvereen. Lunchroom v. d. Water. Zaterdag 13 December Toneelavond T.O.G. in cantine Dobbelmann. sident en deze mededeling zal onge twijfeld door velen in den lande met gejuich zijn begroet. Nog een andere minister hield zijn maidenspeech: Minister Witte. Deze burgervader uit Bergen-op-Zoom, is een beminnelijk man. In tegenstel ling tot zijn voorganger In 't Veld goochelt hij niet met de cijfers en statistieken. Hij geeft te kennen met zijn beide benen op de grond te staan, maar hij was niet in staat schokkende mededelingen te doen. Dat de huurverhoging er komt: wij wisten 't al. Dat de bouw van arbei derswoningen moet worden bevor derd, is geen nieuws. Belangrijker was, dat hij het eigen-huisbezit op grote prijs stelt. Iedereen zijn eigen huis, is echter een leuze, die ge makkelijker wordt uitgesproken dan verwezenlijkt. Een minister, die niet opviel door schokkende daden dus. Laten wij hopen dat ze nog komen. De aan pak van de problemen was fris. Het wachten is nu op de andere debuten. De jonge prof. Zijlstra zal spoedig volgen, evenals zijn partij genoot Algera. Zij moeten waar maken, dat het verwijt van de oppositieleider Oud, dat boven dit Kabinet de rode vaan waait - en dat het roder is dan alle vorige Kabinetten - in strijd met de feiten is. Laten we afwachten en dan be oordelen. Van Sportvelden, Woonwagens en Uitbreidingsplannen In de openbare raadsvergadering van Dinsdag kreeg de voltallige raad onder voorzitterschap van bur gemeester A. Warnaar Jz. heel wat punten te verwerken. Ook deze vergadering mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. De publieke belangstelling gold in hoofdzaak de aanleg van de sport velden en de verplaatsing van het woonwagenkamp. Van de zijde van de sportvereni gingen, daarbij gesteund door het sportweekbestuur, was het verzoek ingekomen tot verbetering van de toegangswegen naar de sportvelden in de Putte-polder c.q. tot het aan leggen van nieuwe sportvelden. De ze kwestie werd in de voorlaatste raadsvergadering behandeld in de besloten zitting. Wat er in die be sloten zitting behandeld is, is ons niet bekend. Uit de in de nu gehou den raadsvergadering behandelde urgentienota van B. en W. is slechts met enkele woorden over deze ge heime zitting gerept. Op grond van de in die zitting ge houden besprekingen werd verwacht dat de raad B. en W. machtiging zou verlenen de uitvoering van de aanleg van de benodigde sportvel den ter hand te nemen. Dit werd bij de urgentienota dan ook aanvaard. In deze vergadering kwam het college met het voorstel de Polderweg bij Ziekenzorg, die toegang geeft tot de sportvelden in de Puttepolder niet te Verbeteren, aangezien de eenvoudige oplossing niet voldoende zou zijn, terwijl voor verdere plannen meer geld uit te geven niet verantwoord werd ge acht. B. en W. stellen derhalve voor opdracht te verstrekken een onder zoek in te stellen naar de aanleg van nieuwe sportvelden ter plaatse in het uitbreidingsplan aangegeven, (langs de Kanaaldijk). De heer Pille had iets anders verwacht. Men is na de vorige raadsvergadering niets gevorderd. Mevr. van der Torren zag bij de voorbereidingen gaarne een „hearing" van de sportverenigingen. De voorzitter wilde eerst een plan ontwerpen en dat de sportvereni gingen voorleggen. De sportliefheb bers zullen deze plannen nog even moeten afwachten. Ondertussen zal het advies van het N.O.C. worden ingewonnen en zal een bezoek ge bracht worden aan Wassenaar en Leiderdorp. Van de zijde van B. en W. werd toegezegd de mogelijke verbetering naar de sportvelden in de Putte. Het tweede punt dat de publieke belangstellng had en dat voor deze raadsvergadering zelfs alle raadsle den aan het woord deed komen was de verplaatsing van. het woonwagen kamp. Dit kamp bevindt zich thans aan de Sniepweg. Dit punt wordt steeds meer in de bebouwde kom betrokken. Reeds in verschillende raadsvergaderingen kwam dit punt ter sprake. Thans hadden B. en W. gemeend een oplossing te hebben ge vonden. De Raad kwam evenwel zonder een enkele uitzondering tot de conclusie dat dit geen oplossing was. B. en W. hadden n.l. het oog ge vestigd op een terrein, voorheen ei gendom van de heer Sluijs aan de Zuidelijke Dwarsweg. Dit had nog al een bewogen reactie gebaard. Een respectabele handtekeningenverza meling stond er onder een bezwaar schrift aan de raad van de bewo ners van dit gedeelte van Waddinx veen. (Deze lijst werd door de voorzitter evenwel teruggebracht tot zeven inwoners van Waddinx veen, aangezien ook huisgenoten hadden meegetekend, alsmede inwo ners van Moordrecht. De belangrijkste bezwaren van al le raadsleden draaiden om deze hoofdzaken: de oplossing die B. en W. gaven was geen oplossing doch een verschuiving van de moeilijk heden. Blijdschap en schrik werden bij diverse leden waargenomen, maar unaniem was de raad van mening, dat dit kamp toch weer in een be woond oord kwam te liggen. De een zag een gevaar voor industrie, een ander weer voor de landbouwbe drijven. Er werden enkele sugges ties geopperd, o.a. de Onderweg, het Zaterdagmiddag speciaal voor kinderen. in lunchroom Van de Water.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1