iaekblad voor Waddinxveen Z)e Spieyd van de week Kris-Rras 'n Korte Raadsvergadering Uit het Parlement Weekagenda lo. 391 Vrijdag 5 December 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Dit zou de week der blijde ver assingen kunnen zijn - de- week, waarin ons hart vol verwachting llopte. Maar de verwachtingen der lewoné huurders zullen zeker niet loog gespannen zijn, als zij verne- ïen, dat de SER, de Sociaal Econo- ïische Raad, zich „als maar" be- ig houdt met de vaststelling van 'n advies aan de regering over de uren. Zij weten al vooruit, dat zij en huurverhoging in de schoen krij- en - al zal het nog wel eens een laandje duren, voor ons die hogere ekening wordt aangeboden. Wij we en wel, dat het leven steeds duur- ler wordt. Zo zal, na het advies van liezelfde SER, de ziekenfondspremie iver 1953 worden verhoogd tot 4 irocent van het loon - thans 3,8 pro- :ent - waarvan de werkgever de lelft betaalt. Een verrassing inzon- lerheid voor de varkenshouders is, iat wij met elkaar deze nuttige Ne- lerlanders uit de prijzenimpasse zul- en helpen. Er wordt varkensvet loor de margarine verwerkt, dóch, lit ter geruststelling der consumen- en, op smaak, kwaliteit en kost- )rijs van de kunstboter zal dit ge- lerlei invloed hebben. Voor de au- omobilisten was het een blijde ver rassing, dat de benzine wèl beter, maar dientengevolge niet duurder zal worden. Voor de directie van „Het Vrije Volk" was het zeker geen aangena me verrassing, dat de Coöperatieve Melkproductenfabriek „De Omme landen" haar een schadevergoedir g vroeg van 25000 gulden, omdat deze krant groot opgemaakt had gepu bliceerd, dat „De Ommelanden" room naar België had gesmokkeld. Gebleken is, dat genoemde fabriek niets met deze smokkelaffaire had juit te staan. De rechters in Gronin gen krijgen het druk met „De Om melanden". De directeur van dit in Nederland nu algemeen bekend be drijf, werd door de kantonrechter aldaar veroordeeld tot tweemaal 6.— boete, omdat hij, rijdend zon der geldig 'rijbewijs een postende staker van z'n bedrijf had aange reden. Van zuivel naar de Zeeuwse oesters is - op papier - maar een stapje. New York heeft deze lek kernij ontdekt en er is een manier gevonden om haar zó te exporteren, dat de oesters meer dan drie weken goed blijven. Dat brengt weer de viezen. Verwacht mag worden, dat de reis van Epins Bernhard, welke deze week ten einde liep eveneens grote resultaten voor onze deviezen pot zal geven. In elk geval: er is hard aan gewerkt! Wij hebben in een onzer vorige overzichten er reeds op gewezen, hoe de spoorwegen in het hoekje zitten waar de slagen vallen. De grote baas dier Spoorwegen, ir. Den Hollander, heef het no.dig geacht daar een persconferentie aan te wij den. De president-directeur, die de ongelukken der laatste weken na ging, noemde deze ongelukken, lou ter en alleen het gevolg van inciden tele fouten, door het bedienende per soneel gemaakt. Wij willen gaarne aannemen, dat de N.S. alles in het werk zal stellen om de zwarte lijst der laatste weken zo spoedig moge lijk weer wit te maken. Een feit is, dat de Spoorwegen het volle ver trouwen van het publiek hebben. Niemand denkt er aan, na een spoorwegongeluk een voorgenorrfen treinreis uit te stellen. Dat zou in onze moderne tijd ook moeilijk gaan: men heeft geen keus. Daarom is het van groot belang, dat het vertrou wen in de veiligheid van het ver voer niet wordt beschaamd. De president directeur moge dan ook verzekeren, dat er geen reden tot ongerustheid is over de spoor wegongelukken der laatste weken het zou nochtans goed zijn, indien er, ook voor de Spoorwegen een Raad werd ingesteld, die voor elk afzonderlijk geval naar de schuld vraag een onderzoek zou kunnen instellen. Voor de bevordering van veilig verkeer kan men nooit genoeg doen. De grote landelijke veilig verkeer tournee, verdient ook daarom grote belangstelling. Met een moderne propagandawagen, voorzien van ge luidsinstallatie en filmapparatuur zal het Verbond voor Veilig Verkeer; te beginnen met - Delfaijl, een- grote landelijke actie voeren. Voor veilig verkeerDe recht bank te 's Hertogenbosch heeft een chauffeur, die dronken achter het stuur zat en te Budel een jongetje van zes jaar had doodgereden, ver oordeeld tot 2jaar gevangenisstraf. Deze straf kon dank zij de nieuwe verkeerswet, begin van dit jaar in werking getreden, worden opgelegd. Vroeger zou zo'n onverlaat er met een straf van negen maanden zijn afgekomen Gedurende vele eeuwen, tot op de dag van heden is het water één van onze grootste vijanden geweest. De strijd van Nederlander is de strijd tegen het water. Dijken werden aan gelegd om erge dingen te voorkomen en op andere plaatsen werden wa tervlakten omgetoverd in uitgestrek te landerijen. Inderdaad kunnen we trots zijn op onze overwinningen tegen het water. Maar ach, die overwinningen wor den soms door een harde storm ver anderd in nederlagen. En dan be gint de strijd tegen het water op nieuw. De eeuwige durende strijd tegen hét water. Ik heb van de week ook tegen het water gevochten. Dat zit zo. Onze waterleiding loopt zoals gewoonlijk van buiten naar binnen onder het huis door naar de keuken. Nu heb ik in de keuken een kelder, waarin ik vele uren heb doorgebracht in de befaamde onderduikperiode. Die kelder wordt niet voor normale doeleinden gebruikt omdat de toe gang niet gemakkelijk is. Al een paar dagen nu hoorde mijn vrouw steeds maar een sissend geluid, Net of er water stroomt, zegt ze. Ik ont kende dat en vermoedde, dat het de wind was. Uiteindelijk moest ik toch maar eens kijken, zei mijn vrouw. En ik maakte de geïmproviseerde toegang tot de kelder open. En wat zag ik: niets dan water! Nu is die kelder ongeveer 12 vier kante, meter groot en 1 meter diep. Daar stond dus een hele plons wa ter in. En dat moest er uit. Ik heb enkele buurmannen geroepen en ge zamenlijk hebben we na uren sjou wen de kelder „drooggelegd". Het bleek bij nader onderzoek, dat de waterleidingbuis lek was. Die is nu weer gemaakt. U ziet, de strijd te gen het water kan overal plaats vin den. Een mens heeft nooit geen rust. Zelfs de waterleiding neemt je er tussen. Waterleiding of geen waterleiding is ook een strijdvraag in ons Wad dinxveen. Er wordt zelfs al gestre den voor het water er is. Ja, er moet nog heel wat water naar de zee lopen voordat we allemaal wa ter hebben. Tot de volgende week. Kris-Kras Vrijdagmidag kwam de gemeen teraad voor de tweede maal in een week tijds bijeen. De raad was in spoedeisende vergadering bijeenge roepen omdat men Dinsdagavond wegens het ver gevorderde uur niet alle agendapunten had afgewerkt. Aanstonds na de opening ging de raad in besloten zitting. Deze duur de bijna drie uren. Na heropening stelde de voorzitter, burgemeester A. Warnaar Jz. een voorstel van bur gemeester en wethouders aan de or de om de tijdelijke aanstelling van de heer J. Bitter als adviseur van het gemeentlijk gas- en waterlei dingbedrijf te verlengen tot 1 Juli 1953. Dit voorstel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heer Pille deelde daarbij mede, dat hiji $in tegenstelling tot de vorige maal, vóór deze verlenging stemde, gehoord de toelichting van burge meester en wethouders en de daar op gevolgde bespreking in de beslo ten zitting. Verder werd in deze vergadering een belangrijke beslissing genomen met betrekking tot de riolerings plannen van de gemeente. Hetvoor- stdil van de meerderheid van het college van burgemeester en wet houders om aan Ir Christiaanse te Rotterdam opdracht te verlenen een plan te ontwerpen voor de bouw van een rioolwaterzuiverinstallatie in verband met het grote riolerings plan door de gemeente werd aange nomen met 7 stemmen voor en 5 stemmen tegen. Voor stemden mevr. F. T. van der Torren-Veendorp en de heren Schouten, van Egdom, Pil le, Venema, Slob en wethouder Ou- dijk, tegen de heren Modderkolk, van Tol, Okkerse, Noorlander en wethouder W. Buitelaar (het raads lid J. Berghoef was niet aanwezig). Het derde belangrijke punt, dat in deze vergadering ter sprake kwam, was de bouw van een nieuw gymnastieklokaal bij de o.l. school A. De noodzaak van de bouw van dit gymnastieklokaal hadden B. en W. reeds uiteengezet in hun nota betreffende de uitvoering van ver schillende belangrijke openbare werken in de toekomst, die j.l. Dins dagavond door de raad werd be handeld. Op voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen beslp- ten om aan het architectenbureau Sfeuurman Zn. te Waddinxveen opdracht te geven een plan te ont werpen voor de bouw van dit gym nastieklokaal, zodat ook de uitwer king van dit punt van de nota van B. en W. met voortvarendheid wordt aangepakt. Tr. Dinsdag j.l. weriUn de begrotins- debatten een middag onderbroken om de communist Gortzak gelegen heid te geven te interpelleren over de arrestatie van de twee Indone sische communisten te Amsterdam, die nu op uitwijzing naar Indonesië wachten. De interpellant had enige dagen tevoren reeds de twijfel op geworpen of hij niet te laat zou ko men met zijn vragen, maar Uit de loop van het debat bleek wel dat dit geenszins het geval was. Wij hebben reeds geschreven dat het beleid van de nieuwe minister van Justitie, Donker, een krachtige indmik maakt. Zo krachtig, dat de communisten in de Kamer hem waarschijnlijk tot vijand nummer één hebben verklaard. Het begin van de rede van de heer Gortzak was in ieder geval allerminst vrien delijk. Sinds zijn optreden, pakken zwarte wolken samen boven Neder land, zo zeide hij en of dit nog niet genoeg was, voegde hij er aan toe, dat de minister een- Amerikaans ny lonnetje voor zijn ogen heeft als hij rechtspreekt. Beschuldigingen, die door voorzitter Kortenhorst toelaat baar werden geacht. Maar de par tijgenoot Haken werd afgehamerd omdat hij had gesuggereerd dat de verkiezingen in ons land zwendel zijn geweest. Het valt niet mee om uit te maken wat in het Parlement wel is geoorloofd en wat niet. Dat moet de voorzitter doen. Hij be waart hetdecorum. Het parlemen taire debat is gebonden aan vele on geschreven spelregels en men moet een öude rot zijn om precies te we ten wat er wel en niet gezegd kan worden. Maar goed, de communist Gortzak verzette zich uiteraard he vig tegen het optreden van minister Donker. Hij stond echter alleen want geen der andere Kamerleden voel de zich geroepen om zich in dit de bat te mengen. Dit was te begrijpen. De reeks van activiteiten die de mi nister van deze ftvee Indonesiërs op somde, was voldoende voor hen om dit beleid te steunen. Mr Donk .r verwo.iderde zich er over, dat het zwaartepunt in de perscritieken n de debatten werd gelegd op het feit dat het hier om Indonesiërs gaat. De ongewenste activiteiten staan pas op het tweede plan. Het gaat hier om de vraag of Indonesiërs mogen Zaterdag 13 December Toneelavond T.O.G. in cantine Dobbelmann. Vrijdag 9 Januari Vara-Feestavond in cantine Dobbelmann. Dinsdag 13 Januari Lezingen Comité Lezing met film. Spr. de heer H. J. Stuvel. van Waddinxveen voor Sint Nicolaas Sinterklaas, die onverveeerd, hoog en droog zit op Uw peerd, wil ons dorpje toch gedenken met wat passende geschenken. Strakjes, met Sint Juttemis, weet elke Waddinxvener hoe laat [het is. Dan komen er klokken van elec- [trisch typ' aan de Brug, op het Dorp en in de [Sniep. Maar nu de maan schijnt door de [bomen zal er een torenuurwerk komen! Geef ons een verlichte wijzerplaat, dat is toch heus geen overdaad. We durven slechts bij lichte maan de donk're Kerkweg langs te gaan. Och Sint, geef ons toch onze zin, En draai'daar electrische lampen in. Heb je nog een stukje grond, met geen enkel huis, kilometers in ['t rond dan kun je dat rustig brengen, hoor, wij hebben er wel een bestemming [voor Sinterklaasje, bonne, bonne, bonne, gooi wat in mijn lege tonne. Breng liever een waterleiding mee voor de mensen en het vee. Want elk jaar vijftienhonderd gul- [den brengt Waddinxveen diep in de [schulden. Sinterklaas, goedheüig man, trek een oude tabberd an, bagger mijn geurend slootje dan. Anders komt er toch niks van Waddinxvener worden beschouwd als vreemdelin gen. Er zijn mensen, die zich op het standpunt stellen, en heus niet al leen communisten, dat krachtens de bepalingen van het Unie-statuut dit niet mag. De regering denkt er an ders over. Vooral nu men zich in In- donosië niet bepaald altijd vriende lijk tegenover onze landgenoten ge draagt. Volgens de heer Gortzak zijn In donesiërs geen vreemdelingen en mogen zij daarom niet worden ver volgd. De minister was het daarme de niet eens. Maar zouden de beide arrestanten om een uitspraak vra gen van de Hoge Raad dan wil hij die uitspraak wel afwachten. De activiteit opsommend, zeide de bewindsman, dat de' heer Soenito lid en voorzitter van verschillende or ganisaties is, die duidelijk commu nistisch zijn. In die kwaliteit werkt hij veel onder de studenten en heeft hij destijds het grote vredescongres

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1