NIEUWS uit aïiM waadplaats.. in Oost-Berlijn bijgewoond als leider van de Indonesische delegatie. Zijn vrouw heeft met een aantal com munisten een bezoek gebracht aan het Koreaanse front om te kunnen verklaren, dat het Westen een bac teriologische oorlog voert! Zijn mede arrestant Go Gien Tjwan heeft een zelfde staat van dienst achter de rug. Men kan dus niet zeggen, dat zij zich als vreemdelingen rustig hebben gedragen. Er zijn heel wat vreemdelingen uitgewezen voor minder ernstige za ken, zo besloot mr Donker. Een communistische motie bleef achterwege. Zij hebben vijf man no dig om zulk een voorstel te kunnen indienen. De fractie bestaat uit zes leden. Een daarvan kan dus afwe zig zijn. Maar meestal ontbreken de machtfge partijsecretaris De Groot en de voorzitter Wagenaar, waar door de communisten vleugellam zijn geworden. Daaruit is ook te ver klaren dat er bij de begrotingsde batten zo weinig moties worden in gediend. Het heeft een voordeel: er wordt veel tijd bespaard. Want de communisten hadden de -gewoonte om over iedere motie hoofdelijk te laten stemmen. De eerste a.r. minister, die na de bevrijding achter de regeringstafel mocht plaatsnemen, was prof. dr. J. Zijlstra. Wij komen op zijn rede nog wel nader terug. Drie gewichtige problemen moet hij oplossen: de verhoging van de arbeidsproductiviteit, de ontwikke ling van de P.B.O. en de bezitsvor ming. Qnderwerpen, waarover de laatste jaren wel het een en ander is gezegd. Wat de P.B.O. betreft: de rechterzijde van de kamer wil de vrijwilligheid op de voorgrond hou den. Slechts als de arbeiders en de werknemers het om luttele redenen niet eens kunnen worden of als de werkgevers saboteren, mag de Over heid bedrijfschappen instellen. Het streven naar eigen bezit, waardoor de arbeider een waardig en onafhankelijk lid van de samen leving wordt, werd algemeen gepre zen, al zagen de socialisten geen recht voor individuele bezitsvor ming. Veelmeer bepleitten zij bezits vorming in collectieve zin. Het de buut van minister de Bruyn, hoe jammer ook, was niet bepaald een succes. Urenlang sprak hij, zonder op de sprekers in te gaan. Het eigen beleid, dat hij zal voeren, is nog niet uit de verf gekomen. Maar men zal hem enige maanden respijt moeten geven alvorens een definitief oor deel te kunnen vellen. Want het gaat hier om problemen die zeker niet gemakkelijk kunnen worden genoemd. INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie UÉGÏOEN Het Veteranen Legioen Nederland afd. Gouda doet een beroep op U allen ongeacht of U al dan niet lid bent van het Veteranen Legioen Nederland. Hier ligt een taak voor alls oud Indië Veteranen. „Daar liggen Uw doden als zaden in 't zand, Gedenk hun offer O Nederland!" Op de 27ste December 1949 kwam officieel een einde aan de strijd die gedurende 5 jaren in Indonesië was gevoerd. In die jaren werden door Nederlandse soldaten prestaties ver richt, die ver uitgaan boven het voorstellingsvermogen van de ge middelde Nederlander. Duizenden van onze kameraden zijn in die ja ren gevallen. Duizenden rusten op de Erevelden op Java, Sumatra, Ce lebes en op vele andere eilanden, die van de archipel deel uitmaken. En wij keerden terug. Nooit mogen wij vergeten, hoe ontzaggelijk zwaar hun offer was dat zij brachten, het offer van hun jonge leven. Hun graven kunnen wij niet meer bezoeken. De gedachtenis aan hen leeft in onze harten en moet blijven leven! Het is daarom, dat bij het Hoofd bestuur een voorstel is binnnenge- komen van de afdeling Amsterdams om de 27ste December te bestemmen tot nationale herdenkingsdag voor onze in de jaren 1945-1950 in Indo nesië gevallen kameraden. Het hoogtepunt van de herden king zal worden gevormd door een kranslegging bij de Indonesische Urn, die deel uitmaakt van het Na tionaal Monument op de Dam te Amsterdam, welke kranslegging zal worden voorafgegaan door her- denkingssamenkomsten irr enige- kerken ter plaatse: Nadere bijzonderheden kunnen thans uiteraard' nog niét wordën ge geven. Het spreekt vanzelf, dat dë deelname van het aan deze herden king zich niet beperkt tot hen, dié deel uitmaken van het Legioen. In dien. dë plannen doorgang vinden zal dë dëelheming openstaan voor allen, dië in de jaren 45/50 in Indo nesië hebben gediend en voor de nabestaanden van de gevallenen. Zij, die aan dëze herdenking wen sen deel te nemen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven aan de Sëcretaris A. Tuinenburg Jr., van de afd. Gouda van het- Veteranen Legioen Neder land, v. Persijhstraat 1, Gouda. Het Bestuur. Een viertal foto's van de gelukkige huisgezinnen waar St. Nicolaas de, Hoofdprijzen van f 200van de Winkelweek heett gebracht. De glun derende gezichten zeggen genoeg. Het zijn de iarr.iius- de Joode Doorhein, Hertog en Janmaat. Wie zal morgen de laatste gelukkige zijn Foto: Sjaak Noteboom De Winkelweek is bij het af drukken van ons blad zo goed als afgelopen. Nog één trekking en de actie behoort weer tot het verleden. Nu, door verschillende winkeliers wordt bevestigd dat zij tevreden zijn over de verkoop en ook het publiek is met de wijze van prijswinnen in genomen gezien de grote belangstel ling welke aan de dag gelegd wordt. Vanzelf is de hoofdprijs het meesi begeerlijke, maar middel- en kleine prijzen worden ook niet versmaad. De families Doornhein, Hertog en Janmaat behoorden deze week tot de gelukkigen, die elk een hoofdprijs thuisgebracht kregen. Verder werd een beduidend aantal waardebon nen toegewezen, welke weer bij de winkeliers ingewisseld kunnen wor den. Ook de jeugd zal spoedig inge licht worden voor wie' er eeh prijs' klaar ligt. Wij geloven de algemene opinie weer te kunnen geven, aan beide kanten tevreden en we hopen dat er voor de reis van Ouden van dagen eveneens een snippertje zal over schieten. Zoals ook andere jaren ge bruikelijk wordt in de Ned. Herv. kerk in de- weken rond Nieuwjaar maar één ochtenddienst gehouden. Deze regeling gaat a.s. Zondag in. De morgendienst vangt dan aan om 9.30 uur. Bij de Stichting Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd gedurende de maand November j.l. ingelegd een totaal bedrag van f 96:145;95' en- terugbetaald f 129.459,90. Het laatste- uitgegeven boekje be draagt het nummer 6262. Van dë zijdë van het winkel weekcomité vernemen wij, dat het niët mogelijk is om opplakvellen met minder dan 25" zegels ih de loting te betrekken. Het publiëk wordt aangeraden de opplakvellen- zoveel mogelijk vol te kopen of anders met familie of bu ren te combineren. Hët is dan raad zaam dat dë gezamenlijke inzenders hun namen op het opplakvel ver melden. Nogmaals wijst het winkelweek comité er op, dat Zaterdagavond om 6 uur dë opplakvellen bij de beken- dè adressen moeten zijn ingeleverd. De laatste trekking heeft plaats morgenavond om 7 uur in Hotel De Uniè. Het juiste aantal vlaggetjes van de kindërwedstrijd bedroeg 487. Slechts ff van dë 356 inzendingen waren juist, doch in totaal werden 95 inzenders bekroond. Uitslag verloting „Concordia". Op dë volgende nummers zijn de prijzen gevallen: 2050; 1246; 253; 1287; 765; 1566; 987; 134; 312; 1461; 1842; 1375; 1700; 661; 1157; 321; 355; 1502. Prijzen af te halen bij W. van Rihgelënstëin, J. Dorrekenskade 49. De collëcte ten bate van de Vluchtelingenhulp heeft alhier f 369,49 opgebracht. De heer C. G. Droog, alhier, heeft aan het gemeentebestuur een Vërlof-B gevraagd voor de cantine op het sportterrein aan het Noord- einde. Zoals meerdere winkeliers hier ter plaatse, meende ook de heer E. Doeleman, slager alhier, de tijd rijp zijn winkel te moderniseren. Na hier en daar zijn licht te hebben opge stoken, besloot hij het nieuwste snuf je op het gebied van de slagers winkel toe te passen en wel een Kijk-Wijs toonbank. Nog maar vijf stuks van deze toonbanken zijn in ons land geplaatst. De heer Doele man loopt dus vooraan. Nu het is een prachtoplossing voor het etalë- ren van vleessoorten. Alles onder glas, gekoeld en verlicht, maakt het keusmaken van vlees tot een prettige opgave. De belangstelling bij de opening was buitengewoon groot en het geeft de ondernemer de voldoening iets aparts te hebben gebracht. Bij de vele goede wensen voegén wij ook de onze. Bij verbinding tussen het Sniepkwartier en de Kerkweg is door het openstellen van de nieuwe verkeersweg nabij het station aan merkelijk verbeterd, voorlopig alleen voor voetgangers. De weg is reeds van electrisch licht voorzien. Bij de te Boskoop gehouden E.H.B.O-selectie wedstrijden, behaal de onze plaatselijke afdeling een to taal van 126 punten met de eerste ploeg en 80 punten met de tweede ploeg. De gladheid van Woensdag morgen heeft het wegverkeer lelijke parten gespeeld. Het busverkeer was gehéel gestagneerd en verschillen de auto's raakten door de gladheid van de weg af. In de kom van de gemeente wordt steeds direct met zand gestrooid, iets wat op de bui tenwegen niet altijd mogelijk schijnt. Zou het bijv. op de provin ciale' wegen, in dit geval 'de Hene- gouwerweg, ook niet kunnen. Meni ge automobilist zou er mee ingeno men zijn. Dit bleek wel weer Vrijdagmor gen toen de wegen opnieuw door gladheid vrijwel onbereidbaar ge worden waren. Ook nu weer een drietal auto's, welke dë - reis moes ten staken. Op de Hénegouwerweg nabij de Rijksweg ontstond een botsing tussen een luxe wagen- van N.V. Louis Dobbelrnann en een P.T.T.-wagen, waarbij beidé wa gens gekraakt werden, gelukkig zon der persoonlijke ongevallen; Zaterdagavond Heeft iémand uit Gouda bij de caféhoudèr v.d. S. een rijwiel ontvreemd. Hij werd" al spoedig door de politie achterhaald en beweerde dat hij vergeten Had het karretje terug te brengen; Door het Architectenbureau Stuurman Zoon werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer G. Th. Steenland aan de Brugweg, alhier. De firma Gëbr. Sè- keris, was met de som van f 19.500 de laagste' inschrijver. Door de Arrondissements rechtbank te Rottérdam werd dê 36- jarige fabrikant A.W.M. veroordeeld tot zes maanden- gevangenisstraf, met aftrek van dë preventieve hech tenis jegens uitlokking van mein eed. Zijn 31-jarige arbeider F. B., eveneens wonende alhier, hoorde zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens het plegen van een meineed tegen zich uitsoreken. Vermoedelijk tengevolge van een aanvaring tijdens mist is deze week des nachts een werkschuit van het werk aan de Zuidkade-verbre ding in de Gouwe gezonken. Met enkele lichters kon ht vaartuig weer boven gebracht worden.. Op het postkantoor werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand November ingelegd een be drag van totaal f 11.059,51 en te rugbetaald f 12.179,86. Eind November stonden 34 werkzoekenden alhier, als zodanig ingeschreven bij' het Gewestelijk Ar beidsbureau. Hiervan was 1 grond werker, 2 schilders, I bouw. opzich ter ,2 bouwvakarbeiders, 5 mach. houtbewerkers, 2 houtbewerkers, 1 schoenhersteller, 1 automonteur,' 1 electr. lasser, t electromonteur, 1 textielarbeider, 1 landarbeider, 2 vertegenwoordigers, 3 schippers, 1 transportarbeider, 1 chauffeur, 2 kantoorbeamhten, 6 uit diverse be roepen. Maandag 1 December j.l. heeit de Chr. Besturenbond' alhier haar jaarlijkse propaganda-verga- dering gehouden in het Jeugdge- bouw achter de Geref: Kerk. Ondanks de koude was de be langstelling van deze vergadering goed te noemen. De spreker voor deze avond was vr. H. van der Heiden, hoofdbe stuurder van de Chr. Houtbewer- kersbond, die allereerst sprak over het onderwerp „Wat doen wij met onze vrijheid", waarin hij uit het verleden antwoordde dat het woord vrijheid voor het gehele volk van grote betekenis was, maar dat ook de vrijheid ons moet brengen tot verantwoordelijkheid, en dat men deze vrijheid moet zoeken in ge bondenheid aan Gods Woord. Verder sprak hij over hetgeen gebeurt in de omliggende landen en tekende hij ons als tegenstelling hoe het gaat achter het gordijn of het nu van ijzer of bamboe is. Wij moeten komen te staan achter het licht van Gods Woord dat is God lief te hebben boven alles en onze naaste als onszelf. Dit alleen geeft belofte voör sociale rechtvaardig heid. In het tweede gedeelte van zijn rede, na de pauze, besprak de inlei der het onderwerp „Christelijk So ciaal in de wereld", ook dit deed hij op zeer boei.-nde wijze, waarni hij tenslotte betoogde dat de Christelij ke Vakbeweging h;jar advies wil ge- m u. xr.rLf2.CLC.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2