Sport Ut 't bod. PLAK ÉÉN MAAND KINDERZEGELSI Wie heeft de prijs? Een Onderduiker in Hapoleoiiitijd. omvang dat van gewone prijs toe wijzing geen sprake kon zijn en dat zulks door middel van trekking moest geschieden. Vanzelfsprekend vielen er een aantal oplossingen af, welke niet juist waren, erg slordig geschreven werden of waarbij men vergeten had de naam op te geven. Daar het jeugdraad$el zoveel kin deren aan het werk gezet heeft meenden we niet te kunnen volstaan met het gemelde aantal prijzen en hebben dit uitgebreid tot twaalf. Als prijswinnaars voor het kruis woordraadsel viel een vulpenhouder ten deel aan: R. J. de Vries, Brugweg 62. Adri de Jong, Burg. Trooststraat 88. P. J. den Engelsman, Henegouwerw. Voor het Doolhofraadsel warende winnaars: Nelly Alblas, Prunusstraat 19. J. Hogerbrug, B. Trooststraat 119. Annie Kuipers, Kerkweg 207. En voor het Jéugdraatdsel: 1 Lenie Lagrauw, B. Trooststraat. 2 H. Burghoorn, Henegouwerweg 3 Corrie Bakker, Nesse 11. 4 Jac. de Gelder, Brugweg 46. 5 M. Saarberg, Noordkade 223. 6 Lenie van der Bijl, Nesse 26. 7 T. van Rhijn, B. Trooststraat 93. 8 Peter van der Linde, Kerkw. 214. 9 Lyda Piets, Kerkweg 217. 10 Fya Klunder, Onderweg 5. 11 A. Oudijk, Noordeinde 75. 12 Nico van der Laan, Wilhelmina- [kade 35 Deze prijzen kunnen Zaterdag- midag tussen 2 en 4 uur aan onze winkel afgehaald worden. De Uitgever. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 27 Nov. t.m. 3 Dec. Geboren: Ida Christina, d.v. J. J. Kling en I. Zalm, Kleikade 52; IJvonne Mathilda Johanna Maria, d. v. W. J. Moons en M. M. G. Vermeu len, Kromme Esse 2; Arie Gerardus, z. v. M. H. de Zwart en E. K. Velthuijzen, Kanaaldijk 8; Eeuwout Christiaan, z. v. A. Mazee en C. Hofman, Burg. Trooststr 55; Ondertrouwd: E. Schoonackers en N. Verblaauw; Gehuwd: A. M. Smit en M. de Rui ter. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 vulpen in etui; 1 wit te kinderwant; 1 zwarte cape; 1 kin- derportemonnaie met inh., 1 witte shawl; 1 stok met rode vlag; 1 paar motorhandschoenen; 1 paarlketting; 1 bruine portemonnaie met inh.; 1 bobslee; 1 mes. Verloren: 1 want; 1 want; 1 pols horloge; 1 muts; 1 bruine portemon naie met inh.; 1 vulpen; 1 want; 1 ziekenfondskaart; 1 kleedje; 1 want. VOETBAL. Koning Winter heeft het gehele voetbalprogramma stop gezet en me nige voetballer heeft zijn schaatsen uit het vet gehaald, maar toen is Koning Winter ijlings vertrokken. Het programma voor dit weekend is als volgt: W.S.E. moet naar Zwer vers. Waddinxveen II krijgt O.N.A. 4 thuis terwijl Waddinxveen III Woerden 3 ontvangt en W.S.E. 2 is de gastheer van Moordrecht* 4. Wad dinxveen 4 gqat paar Moerkapelle. Waddinxveen Z moet zijn positie aan de kop van de ranglijst verde digen tegen haar concurrent W.G.J. De Junioren hebben rust. Dinsdagavond in hotel „De Unie", vergadering om tot oprichting te komen van een sportkeuringsbureau. Alle besturen van sportverenigingen welke met sportkeuring te maken hebben zijn welkom. ZWEMMEN. Zaterdag komt St. Nicolaas bij de zwemmers van de „Gouwe" op be zoek in het Spaardersbad. Dinsdagavond spelen de Gouwe dames tegen de dames uit Schoon hoven, dit kan een draw worden. Dé Gouwe-heren ontmoeten Berg ambacht en het zal de Gouwe niet meevallen een overwinning mee naar huis te nemen, daar enkele spelers van de Gouwe verstek moeten laten gaan. Woensdagavond gaat het eerste zevental van de heren naar Dor drecht om de strijd tegen Merwede II aan te binden. Damvereniging „Excelsior" Uitslag 10de ronde. D. Zwanenburg—J. Timmerman 1-1 N. T. HilgersC. Blonk 0-2 D. la GrandA. N. Littooij l-l A. BlonkG. Heeren 2-0 A. Blom—J. Timmerman 2-0 D. Zwanenburg—A. de Vlaming 2-0 T. Twigt—A.A. Rietveld afgebr. W. v.d. Heijden—C. H. Kramp 0-2 De eerstgenoemde speelde met wit. Vorige week bij de wedstrijd GoudaExcelsior stond abusieve lijk vermeld dat de heer Twigt re mise speelde. Deze partij heeft de heer Twigt gewonnen zodat de uit slag wordt 9-11 voor Gouda. Op Woensdag 10 Dec. Damwed- strijd Damlust 1 Excelsior te Gouda. Ratten bestrijding De enquête, die de Plantenziekten- kundige Dienst in het gehele land heeft gehouden naar de resultaten van de rattenbestrijding in 1951 brengt aan het licht, dat Zuid-Hol land in vergelijking met de andere provincies niet op de eerste plaats komt. Wel is de medewerking van de gemeente opmerkelijk groot, maar de bereikte resultaten zouden beter kqnnen zijn wanneer de uitleg van dê lokaasporties oordeelkundiger zou geschieden. De enquête toont aan, dat in Zuid-Holland minstens evenveel rat ten als elders voorkomen. In de gemeenten, waar de bevolking de bestrijding zorgvuldig ter hand nam, gelukkige waren deze gemeenten er ook! - was zoveel aanvraag naar het bestrijdingsmiddel, dat beslist met een dichte rattenstand reke ning kan worden gehouden. Ook wa ren er gemeenten, die niet met één incidentele actie wilden volstaan en die besloten tot een doorlopende ac tie over te gaan. Voorwaar het be wijs, dat Zuid-Hollancf voorlopig nog ratten genoeg heeft en dat er niet de minste reden is voor onver schilligheid van de zijde van de be volking. De uitslag van de gehouden en quête wijst verschillende zwakke plekken aan. Antwoorden als: „Lok aas wordt niet opgenomen" of DRINGEND VERZOEK Nu de a.s. Kerstweek een korte werkweek zal zijn, zouden we gaar ne de advertenties voor ons Oude- jaarsnummer vroegtijdig ontvangen Binnenkort worden deze bij U aan gehaald. De Uitgever. „Slechte kwaliteit lokaasporties" be wijzen ,dat of het uitleggen van het bestrijdingsmiddel niet juist ge schiedt óf dat men niet de nodige voorzorgsmaatregelen treft. Waar om anders melden andere gemeen ten uitstekende resultaten met het lokaas? Het bestrijdingsmiddel, dat gedurende de actie gratis dan wel tegen kostprijs van gemeentewege beschikbaar werd gesteld, moet wor den uitgelegd op plaatsen, waarvan men de zekerheid heeft, dat zij door de ratten worden bezocht. De ratten nemen het lokaas evenmin op wan neer men verzuimt de resten levens middelen af te sluiten. Opmerkelijk was het resultaat in schuren en stallen, waar granen, meel en ande re rattenprovisie wel en niet wer den afgesloten. In het eerste geval werden alle lokaasporties door de ratten opgenomen, in het andere ge val niet één. De Plantenziektenkun- dige Dienst neemt dan ook aan, dat klachten over het bestrijdingsmiddel grotendeels uit de genoemde oorza ken voortvloeien. Hieraan zal dus meer aandacht moeten worden ge schonken. Van 13-22 December a.s. zal Zuid- Holland weer in de landelijke streek- acties tegen de bruine rat worden ingeschakeld. Er wordt een beroep op de bevolking gedaan om alle lauwheid en onverschilligheid te la ten varen. Het kan niet langer wor den geduld dat de ratten jaarlijks millioenen guldens schade in ons land aanbrengen en dat zij de ge zondheid van ons en onze kinderen blijven bedreigen. Nu wij nauwkeu rig weten, op welke wijze de rat met weinig moeite en zonder noe menswaardige kosten kan worden verdelgd, rust op ieder de plicht hieraan medewerking te verlenen. Stelt daarom nu reeds de instantie, die in Uw gemeente met de bestrij ding is belast, in kennis van,de aan wezigheid van ratten. Laajf het re sultaat in Zuid-Holland niet achter blijven bij dat in de andere provin cies ven over het gehele leven en wekte de aanwezigen op mede te arbeiden aan de opbouw der Chr. Vakbewe ging en een trouw propagandist te zijn voor de organisatie. Deze vergadering waarin door Ds. J. Snoey het openingswoord gespro ken werd en door Ds. J. v. d. Haar een slotwoord werd gesproken, werd afgewisseld door het zangkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van vr. Koole, terwijl ook het trio Hoo- gendoorn, Plomp en van den Berg met orgel, viool en zang zeer ver dienstelijk enkele nummers ter op luistering gaf. Een vergadering die als zeer geslaagd is te noemen en waarop het bestuur der Chr. Be sturenbond met genoegen terug mag zien. Aan het einde der ^vergadering deelde de voorzitter nog mede dat de heer Ruppert, voorzitter van het C.N.V. Woensdag 21 Januari 1953 al hier hoopt te spreken. De heer J. Verheul terug uit Mexico Zoals bekend maakte de heer J. Verheul, directeur van de N.V. Car- rosseriefabrjek „Verheul" een za kenreis naar Mexico. Met het vlieg tuig, de Prinses Wilhelmina, waar mee ook Prins. Bernhard de reis maakte, vertrok hij onlangs naar Mexico voor een bezoek aan de daar te houden tentoonstelling. Tijdsgebrek belette de heer Ver heul breedvoerig verslag te doen van deze interessante reis en hij be loofde volgende week meerdere ge gevens te zullen verstrekken. Wel deelde hij nog mede dat de tentoonstelling goed van opzet was en 500,000 bezoekers heeft getrok ken. Of successen geboekt zijn, is niet direct te zeggen. Er zijn zaken- fjontacten, gelegd en het resultaat dient afgewacht. De heer Verheul bracht tegelijk een bezoek aan zijn zoon, die in Amerika vertoeft, en keerde per vliegtuig van Mexico, via Florida naar New York terug, en vandaar per „Tilburg" naar Schiphol. Van onze drie prijsraadsels, vorige week. in ons blad geplaatst, hebben we veel plezier gehad. Een hele sta pel oplossingen kwamen binnen, zo wel van het kruiswoord als van het Jeugdraadsel en de Doolhof. Het aantal inzendingen is van zulk een 40 door K. JONKHEID. XVII. GEVAAR IN DE NACHT Het opsporen van deserteurs wordt krachtig voortgezet. Hier of daar heeft men een spoor ontdekt. Krom me Arie hoort er van mompelen. Hij informeert bij een kennis van vroeger, die nog altijd actief is en misschien iets weet. „Ja, ze hebben iets ontdekt. Hier in de omgeving moet er een verstopt zitten. Morgen gaan ze er op uit, misschien vannacht al." Hier in de omgeving zeg je? „Dat wil zeggen in Noord Waddinx veen, bij een boer. Ik ken hem niet. Zijn naam werd mij geijoemd. Teu- nis Lasper." „O, zo." „Ken jij hem?" „Ik niet." Arie antwoordt onverschillig, alsof het hem niet kan schelen. Hij gaat naar huis. Teunis Lasper. Dat is de man van Daatje Eedelcoert. Dus die deserteur is Gerrit. Gerrit zal ge pakt worden en doodgeschoten. En Teunis Lasper ook. Arie gaat soms hengelen, 's nachts, of in de vroege morgen. Dadelijk begint hij zijn visgerei bij elkaar t-e zoeken. Hij maakt de boel .goed in orde, twee hengels en alle benodigdheden voor een hengel- tocht. „|Wat ga je doen, vader?" vraagt Aagt. „Vissen." „Vannacht?" Je hoeft niet bang te zijn. Ik ben weer vroeg terug. „Wees maar voorzichtig." „We gaan samen." Met wien? Een kennis van me. Onderweg haal ik hem af. Aagje hervat haar werk. Alleen vraagt ze nog: „Waar ga je?" Ik denk langs de Putten. 's Avonds zegt vader: Ga jij maar naar bed. Ik dut een uurtje in mijn stoel en ga dan wég. Zo gebeurt het. In de voornacht trekt Arie de ach terdeur dicht en gaat op pad. Het weer is stil. De lucht is dik en er is geen maan. Een sombere zo mernacht. Hijkijkt naar de ramen van De Nieuwe Baars, maar aRes is donker. Daar de hoek om in de richting van Waddinxveen. Hij pas seert de Brug en de Kerk. Tot nog toe geen sterveling ontmoet. Hier liggen de Putten. Maar hij loopt verder, het Oude Dorp, het Noordeinde, ginds de boer derij van Teunis Lasper. Gelukkig, het hek staat los. Voorzichtig tikt hij aan een raam en luistert. Hij tikt nog eens.'Hij hoort gestommel, de grendel gaat van de zijdeur, de bo vendeur gaat open, een hoofd buigt over de onderdeur en kijkt. Arie komt nader. Wat moet je? vraagt de boer. „Ben jij Teunis Lasper?" „Ja. Wat zou dat?" Ik ben een vriend van je zwager Gerrit Eedelcoert. Ik kom hem halen. Het gebogen hoofd gaat met een ruk omhoog. Wat praat je nóu? Hij moet mee. Dadelijk. Morgen is het te laat. Zijn schuilplaats is ont dekt. „Wie ben je?" Een vriend van je zwager, den de serteur. Ik kom hem redden. Vlug wat. Bij het hek wacht ik hem op. „Ik moet weten wie je bent." „Dat zeg ik niet. Gerrit kent me. Laat hem dadelijk komen. Er dreigt groot gevaar, voor hem en voor jou." „Ik zal hem sturen." Doe het vlug. Arie wacht bij het hek en luistert. In de verte blaft een hond. Koeien graven aan de overzij van de weg, ze scheuren het gras van de zoden. Daatje is erg ontdaan. Ze wil niet, dat Gerrit weg gaat. Zodra ze be grijpt, dat het moet, pak ze flink aan. Binnen tien minuten is Gerrit buiten. Teunis en Daatje luisteren over de onderdeur. Ze horen zijn weifelende voetstap en even later zacht gepraat. „Ben jij daar Gerrit?" „Ja, ik ben het. En jij? Je kent me wel. Ja Arie ik ken je stem." Stil nou. Het is al goed. Je moet hier vandaan. Waarheen? Bij mij in huis. „Bij jou?" Dat wil je toch wel? Ja zeker! Hier is een hengel. Zo. Nou zijn we twee hengelaars, die ergens gaan vissen. Je begrijpt me wel. Arie, hoe wist je, dat ik hier ben. Dat hoor je later ,als we veilig thuis zijn. Naast elkaar lopen ze de weg terug. Ze voelen zich verlicht, als ze over de Brug zijn op de stille Rijweg. Halverweg de Rijweg is een zijpad, een smal weggetje met brede sloten aan beide zijden. Het eindigt aan een der Goudse singels. Halverwege dat weggetje is wéér een zijpad, dat uitkomt aan de Bloemendaalseweg. Dat weggetje zullen ze nemen. Daar ontmoeten ze niémand en vermijden tevens de gevaarlijke hoek bij de beide Baarzen. Ook moeten ze op passen voor honden, die door hun geblaf de aandacht kunnen trekken. De meeste boeren hebben een waak hond. Nu lopen ze achter elkaar, want het pad is smal. Arie loopt voorop. Hij kijkt uit en luistert. Ze moeten nu dicht bij de Uitweg zijn, daar is een bruggetje. Hij blijft stilstaan, want hij hoort gestommel aan die brug. Gerrit hoort het ook. Het kan een visser met fuiken zijn, die onder het brug getje door vaart. Neen, het zijn voetstappen. Wat kan dat wezen? Een gendarme. Of een Franse pa trouille!? Liggen, zegt Arie, vooruit, Gerrit! Gerrit kruipt vlak aan de water kant languit in het gras. Arie, ach ter hem, doet hetzelfde. Nü zijn de voetstappen vlakbij. Ze horen geritsel van gras ,dat ver trapt wordt. De wandelaar loopt op het platgere- den middenpaadje, dus dat gaat goed. Maar hij stoot tegen eer? steen en wijkt iets af naar rechts. Arie krijgt een trap tegen zijn schouders en steunt. Wat is dat hier, nom de--.! roept de man, met een Franse vloek. Die Franse vloek voorspelt weinig goeds. „Wat is dat hier?" herhaalt de gen darme, die door zijn omgang met de Fransen geleerd heeft, in hun taal te vloeken. Knorend, met sufferig gebrom, richt Arie zich op. Gerrit hoort het. Wat zal hij doen? In 't water springen en trachten weg te komen? (Wordt vervolgd.!

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 3