weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Rras Uit het Parlement Hieedetj de Vrouw Weekagenda Afscheid van de trinket Cent No. 392 Vrijdag 12 December 1952 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Set was P.A. de Genestet, die ons ïdje een land van mist en mest emde en dezer dagen hebben wij m, wat het eerste aangaat, geen gelijk kunnen geven. We leefden igevolge van de mist in een klei- werel'd en zowel het verkeer te ld, te water, als in de lucht stag- erde en ondervond moeilijkheden. Auto's „kropen" over de vaak ekgladde wegen busdiensten den met grote vertraging aan- ringen waren er hij de vleet en t yerkèer in de lucht lag lange d geheel stil. De gladheid van de weg was de rzaak, dat er onder Neede twee tobussen van de Gelderse Tram- :gen tegen elkaar botsten. De bus t de richting. Doetichem shpte en slierde tegen haar zuster op, die ige minuten tevoren uit genoemde aatsje was vertrokken. Van de 25 13 passagiers werden er 18 ge ïnd, van wie vier ernstig. Die wer- n in het ziekenhuis te Enschede igenomen. Dank zij het uitnemen- materieel de geramde bus was n onsplinterbaar glas voorzien aren de gevolgen van deze aanrij- ng niet nog ernstiger. Om nog en op de weg te blijven: tussen alten en Rijssen werd op de Rijks- eg een bejaard echtpaar in de ist door een motorrijder aangere- n. De motorrijder viel en moest ar het ziekenhuis in Deventer arden overgebracht. Te Rotterdam reed een bus met passagiers van de weg af in de )ot, zonder ongelukken te maken, anderdagmorgen was het wel zo g, dat vrijwel het gehele wegver- :rvoer stilstond. Geen automobilist aagde zich er aan. Niet van humor ontbloot is dat n 40-tal Amerikaanse soldaten, et verlof in Holland, een kijkje ne- end op Marken, ingevroren ge- akten en noodgedwongen onder- ik moesten nemen op het eiland, 'enzo een 100-tal Markers, die niet rnr huis terug konden en aan de al moesten overnachten. Weerzin heeft allerwege de oordzaak gewekt, welke deze week >or de rechtbank behandeld werd, aarbij een boer beschuldigd van oord op 3 buren in de omgeving in Varsseveld. In koelen bloede had hij ,toen de Jwoners buitenshuis waren, sterk :rgif in het eten gestrooid, welk op kachel stond te: koken. Spoedig a het gebruik hiervan stierven al- drie mensen. Ook had de treinloop met mist- ioeilijkheden te kampen tenge- >lge van het uitvallen der stroom ver ing van de LJsselcentrale kre- ;n de treinen tussen Deventer en nschede, Hengelo, Meppel en Leeu- arden ernstige vertraging. De af topen week zaten de Spoorwegen og in het hoekje waar de slagen illen: bij Breda weer een treinbot- ingj waarbij enige reizigers licht erden gewond, doch waarbij weer :n geweldige ravage ontstónd. Tus- :n Tilburg en Breda moesten dien- ingevolge de treinreizigers met ossen worden vervoerd, tot de ioorbaan veer vrij was gemaakt. Te water heel wat aanvaringen: Rotterdam zonk dientengevolge en lichter waarbij diegenen die eh aar. bocrd bevonden gelukkig 'erden gered. Ook op de N. Waterweg werd een 'uitse tankboot overvaren door de Maasdam", met gevolg dat de tan- er zonk en vijf mensen het leven er ij inschoten. racht de dichte mist dus heel wat arigheden ,er zijn oc>k enige scheep- aartberichten, die prett iger aan een. De„Bakir", eon Turks schip, at na de Noveml jer-stormen een mand lang op liet strand van chiermonnikoog h< aeft vastgezeten, on worden losgesheept, evenals de «North Queen", welk schip bij Maassluis was ge strand, doch nu naar Rotterdam kon worden ge bracht. Deze have: a werd reeds eni ge tijd geleden d iOor het emigran ten-schip „Fairse; i" verlaten, doch nog steeds wordt over de blunder, die voor het vert ,xek van deze boot werd gemaakt, d oor 170 emigranten Weer te boeken lan er plaatsen wa ren, gesproken. In een nota aan bei de Kamers der Staten-Generaal noemde minister Suurhoff dit voor val onbelangrijk in de reeks van ge beurtenissen, die de emigranten van bijna 50.000 landgenoten met zich meebrengt. Het gebruikelijke boe kingssysteem dat is dus „gokken op een aantal afschrijvingen" heeft voor één keer gefaald. Eigen aardig is, dat de Minister de Katho lieke Emigratie Stichting ongeveer dezelfde verwijten maakt als deze Stichting tot de Stichting Landver huizing richtte. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Een aangenamer „regeringsonderwerp" is, dat er voor het behoud van be langrijke Nederlandse monumenten twee millioen extra zal worden uit gegeven om de achterstand in nood zakelijke geachte restauraties ietwat in te lopen. Om het zelfde ministe- rieele woord te gebruiken, zou men dit bedrag „niet belangrijk" kunnen noemen, omdat de zogenaamde kre- peergevallen een som van ruim 26 millioen vergen, doch het is in elk geval beter dan niets. In de volgen de jaren komen de andere gebou wen dan wel aan de beurt Als ze het zo lang nog zullen uithouden. Diezelfde begroting voor het de partement van O.K. en W. leert, dat tegenover een Rijkssubsidie van 2,3 millioen aan verschillende kunstin stellingen de gemeenten zo'n 20 millioen aan vermakelijkheidsbelas tingen terug ontvingen. Mij zou kun nen zeggen: een witvisje uitgooien, om een snoek te vangen. Dié belastingen „weten" tegen- tegenwoordig anders wat! Dat ondervond ook een Rotter damse kunstschilder, op wiens ten toonstelling voor een belastingschuld van f 600,beslag werd gelegd. Ex poseren wordt op zo'n manier ge vaarlijk! Nu wordt er afgewacht, of uit die verkoop-tentoonstelling de f 600,zullen komen. Dan krijgt de fiscus dadelijk z'n geld. Natuurlijk hoe het ook draait de belasting komt wel aan haar trek! TEVREDEN. Zie zo, dat feest is weer voorbij. Ik bedoel de winkelweek. Nou, dat woord past uitstekend, want er is wel gewinkeld in deze week. En niet alleen gewinkeld, neen er is ook gekocht, veel gekocht. Dat bewijst toch maar dat er door practisch elk gezin op gerekend wordt in deze winkelweek iets te kunnen kopen. Of nu de prijzen van de artikelen zo aanlokkelijk zijn, of dat er meer gekocht werd, omdat er prijzen werden uitgeloofd, kun nen we natuurlijk moeilijk ach terhalen. Maar er is tevredenheid in het Waddinxveense kamp, zowel bij winkeliers al^ bij het publiek. Je hoort soms wel een minder tevreden geluid, maar dat is van hen, die nu net die goede Sint met die f 200, verwachten, maar niet zagen. Maar zij hebben één troost: ook Kris- Kras behoorde niet bij de gelukki gen. En toch ben ik tevreden. Want ik behoor tot de groep die het al gemeen belang zien. Een winkel week zoals nu is gehouden is zeer zeker een algemeen belang. En ik zeg er maar gelijk bij, dat ik van onze Waddinxveense winkeliers ver wacht, dat zij op de ingeslagen weg zullen voortgaan. De afgelopen win kelweek levert het bewijs ,dat het absoluut niet nodig is buiten Wad dinxveen te kopen. Waddinxveen biedt U alles! Kris-Kras heeft zo hier en daar eens zijn licht opgestoken. Of er nu cijfers bekend waren, vroeg ik. Ik zal U maar niet lang in het on zekere laten, lezers. Maar er is zo ongeveer voor f 220.000 gekocht. Voor dit bedrag zijn althans bonnen uitgereikt. Waddinxveen liet zich in deze winkelweek niet van de zuinigste kant zien! Globaal gerekend is dat ongeveer f 25,— per persoon. We hebben dan wel dure cadeaux ge had van de Sint. In ieder geval: door de winkelweek te houden is bereikt wat het doel was: te verko pen. En daaraan hebben we allemaal meegewerkt. Wij zijn tevreden met onze geschenken en de winkeliers zijn tevreden. Dat laatste kan niet altijd gezegd worden. Eerlijk is eer lijk. Tot de volgende week. Kris-Kras. Een debuut zoals door de nieuwe minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in de Tweede Kamer is gemaakt, zal door zijn voorgangers niet vaak zijn overtrof fen. Deze jongste bewindsman uit het Kabinet, 35 jaar en op een zeer zware post, kreeg na zijn brill ante redevoeringen, waarderende woor den in ontvangst te nemen, die bijna het karakter van ovaties aannamen. Dat was dus voor de a.r.-fractie een goede dag. Voor het eerst na de be ëindiging van de oorlog leverde de a.r.-partij een minister. Het was be grijpelijk ,dat zij niet met de slecht ste voor de dag zou komen, maar dit succes had zelfs de meest ver stokte a.r. niet durven dromen. Dat prof. Zijlstra een knap econoom is, was bekend. Vele geleerde redevoe ringen heeft hij uitgesproken. Zijn eerste optreden in het openbaar als minister vond plaats tijdens de jaarvergadering van de neutrale werkgeversorganisatie. Toen heeft hij een speech gehouden, die knap van inhoud was, maar die toch veel weg had van een college aan zijn studenten. Men verwachtte dan ook, dat hij pogingen zou doen zijn be strijders op strikt wetenschappelij ke wijze te „vloeren". Dat deze hoog leraar dit zou kunnen, was buiten kijf. Maar niets van dit alles. Prof. Zijlstra is een goed spreker. Dat viel op ,maar bovenal trok het de aandacht, dat hij de moeilijkste vraagstukken zeer kort en glashel der uiteen wist te zetten. Hij had een voorganger, die men gerust de „lieveling" van de Kamer kon noe men. Prof. v. d. Brink wist de Volks vertegenwoordiging met zijn argu menten en beschouwingen steeds te overtuigen. Maar zijn opvolger was nog duidelijker in zijn uiteenzettin gen en veelmeer dan prof. v.d. Brink liet hij een eigen geluid horen. Hoe deze rede in de smaak viel, bleek het best uit de houding van de oppositieleider Prof. Oud. Deze had bij de Algemene Beschouwin gen gezegd, dat boven dit Kabinet de rode vlag wappert. Met tal van voorbeelden trachttë hij dit toen aan te tonen. Een daarvan was, dat prof. Zijlstra als minister van Economi sche Zaken werd aangetrokken, om dat hij bij de socialisten een wit voetje had. Zijlstra wel, Gerbrandy niet, zo zeide hij. Maar wat deed prof. Oud nu? Ingespannen heeft hij op het achterste bankje naar de re de van de minister geluisterd. En toen hij uitgesproken was, snelde hij naar de Regeringstafel om hem als eerste te feliciteren met zijn suc ces. Dat was parlementaire ridder lijkheid van deze politieke rot. De regeringspartijen bleven natuurlijk niet achter. De heer Janssen ver klaarde door deze redevoering „zeer getroffen" te" zijn, in het bijzonder wat betrof de „vlotheid" waarmede de;.problemen werden afgehandeld. De socialist Nederhorst :het betoog van de minister was zeer belang wekkend en bijzonder helder. Zijn partijgenoot Roemers :de bewinds man verdient de koek en niet de gard. Zelfs de communist De Groot zong mee in dit koor. Hij kon niet nalaten zijn waardering te uiten voor de heldere wijze waarop de minister zijn principes had verde digd. Dat hij meer eerbied had voor „de wijze" dan voor „de principes" behoeft geen betoog. En, om maar met de liberalen te besluiten, de heer Ankersmit sprak „zijn grote bewon dering" uit. Zijn collega Van Leeu wen beklom het spreekgestoelte om te zeggen, dat deze redevóering „grote verwachtingen" heeft gewekt. Aan succes had de jeugdige Zijl stra dus geen gebrek. Maar de heer Schouten zou geen goede fractielei der zijn geweest als hij had gezwe gen. Hij was zo ingenomen met de rede van zijn partijgenoot, dat er voor hem geen enkele aanleiding was om te repliceren. Dit zou echter misverstanden kunnen wekken ,zo zeide hij. Maar bedenk, aldus sprak hij hem vaderlijk toe, dat het niet altijd mooi weer is in de Kamer. Ik hoop maar, dat dezelfde eensemmig- heid in de Kamer aanwezig is als de ontwerpen ter bestrijding van de werkloosheid worden besproken. Het is geep wonder, dat _de minister verklaarde door deze hulde zeer te zijn getroffen. Eerlijk zeide hij met minder lood in de schoenen de Ka mer te zullen uitgaan, dan waarmee hij er was gekomen. En even eerlijk was zijn opmerking te hebben be grepen, dat hij vertrouwen op cre- diet kreeg. Hij hoopte dit crediet met interest te kunnen terugbetaleft. Het eerste deel van zijn redevoe ring leek op een beginselverklaring. De Grondwet voor een economische politiek is dezelfde als die voor het Christelijk leven ,n.l. de liefde tot God en de liefde tót de naaste, in onverbrekelijke samenhang. In de politiek moet de waarde van. de mens tot zijn recht komen. Zeer interessante beschouwingen leverde hij over onze dollarpositie en de werkgelegenheidsvraagstuk stukken. Wat de vele klachten be treft over de te hoge belastingen voor het bedrijfsleven merkte de minister op, dat de belastingen hoog moeten blijven. Een tariefsverlaging is ondenkbaar. Wel zal er verlich ting kunnen worden aangebracht door de verliezen en de winsten over een lange periode dan een jaar uit te smeren. In deze richting zal nij contact opnemen met zijn collega van Financiën, v. d. Kieft. De nieuwe ministers komen deze dagen wel aanbod. In de middagver gaderingen van deze week zaten de beide bewindslieden van Buitenland se Zaken, Beyen en Luns, achter de Regeringstafel, die 's avonds plaats maakten voor de tweede a.r. in dit Kabinet, mr Algera, dié het ook niet onbelangrijke departement -openba re werken politiek! - van Verkeer en Waterstaat te beheren heeft. De beschouwingen over de Over zeese Rijksdelen waren misschien nog het interessants. Wij hebben niet veel goede woorden gehoord over de verhouding met Indonesië en vrij .algemeen was men ontsticht over de wijze waarop men daar te gen de Nederlandse militaire missie optreedt. Wat de specifiek buiten landse vraagstukken betreft: zij bo den geen nieuws. Alleen was het opmerkelijk, dat van alle fracties ontstemming is gebleken over de Verenigde Naties als politek orgaan. Een brandpunt van onrust, zo noem de de heer Weiter dit lichaam. Men was dus teleurgesteld over de werk zaamheden van de V.N., maar er was niemand die Nederland als lid zou willen terugtrekken. Daarvoor had men nog teveel bewondering voor het sociale en culturele werk dat vanuit Lake Succes wordt ver richt. DE JEUGD VAN TEGENWOORDIG EN VAN VROEGER. Het is een na-oorlogsverschijnsel, dat het vooral de jeugd is, die te lij den heeft van de na-weeën. Wij ou deren, die twee oorlógen hebben meegemaakt, weten uit ervaring, dat het vooral de jeugd is, die in abnormale tijden ontspoort. Als tal van ouderen in de oorlogsjaren niet stevig op hun benen konden blijven staan, hoe zullen we het dan de jon geren verwijten ,dat ze „de verkeer de kant" opgingen? Als we alleen al nagaan dat het geboortecijfer in ons land in 1946 hoger was dan ooit te voren in de geschiedenis van ons land ,dan kunnen we hieruit con cluderen, dat de weelde van de „vrij heid" te groot is geweest voor vele, al te wankele voeten. Deze „vrijheid" werd „ongebondenheid" en helaas, na de roes der bevrijding kwam de harde, desillusionerende werkelijk heid. Een dezer dagen had ik 'n gesprek met een opvoedkundig ambtenaar; iemand, die in een opvoedngsge- sticht aan een aantal jongens leiding geeft. Vele dezer jongens komen uit een behoorlijk millieu, zonder a-so- ciale inslag, maar zij ontspoorden in de eerste jaren na de bevrijding. Niet alleen het gesticht, waar hij werkzaam is, doch vrijwel alle an dere gestichten in ons land zitten vol. Voor het merendeel bevolkt door Zaterdag 13 December Toneelavond T.O.G. in cantine Dobbelmann. Woensdag 17 December Zangavond Herv. Gem. Zangvereen. „Vox Jubilante" in de Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 9 Januari Vara-Feestavond in cantine Dobbelmann. Dinsdag 13 Januari Lezingen Comité Lezing met film. Spr. de heer H. J. Stuvel. (De zinken cent wordt met ingang van 15 December ongeldig; tot en met Sater dag a.s. kan men haar nog inwisselen op de postkanto ren.) Wilt U 'r eventjes aan denken en terdeeg' Uw aandacht schenken aan het feit, dat gaat verdwijnen: onze zinken cent, die kleine, 't overblijfsel uit de jaren, dat we niet onszelve waren, zo gezegd: een surrogaat je, Maandag slechts een zinken plaatje. Hebt U nog zo'n zinken ding, is de waarde maar gering, deze week kunt U 'n nog ruilen (daarbij hoeft U niet te huilen): 't Postkantoor geeft U en ons daarvoor één weer van echt brons! Kijk de spaarpot even na, anders lijdt U Maandag scha! Zinken cent, zo gaat 't op aarde: Maandag ben je zonder waarde; tien jaar heb je mogen gelden, en als wij je somtijds telden, waren we wel eens humeurig en dan keken we kieskeurig naar jou, simpel zinken centje, wider 't geld maar een klein ventje, Was je soms wel overbodig, vaak hadden we je hard nodig, dat kan voorkomen in 't leven, want we willen allen streven naar een port'monnaie vol geld, waar de cent toch ook bij telt! Zinken cent, adieu, het beste, nu je henen gaat ten leste, 'n Betere taak staat je te wachten, als men jou bij karrevrachten in de smeltkroes doet verzeilen en men j' omtovert tot teilen! HENK VAN HEESWIJK. kinderen, die op de een of andere wijze met de kinderrechter in aan raking zijn gekomen. Ook de jeugd gevangenis te Zutfen heeft niet over „belangstelling" te klagen, zodat we moeten concluderen, dat -de jeugd van tegenwoordig slechter is dan die van b.v. een of twee generaties ge leden. Doch deze conclusie is niet juist. De jeugd van tegenwoordig is niet slechter dan die van vroeger. Zo dikwijls hoort men door ouderen het tegendeel beweren. Is de jeugd bal dadig? Wie het rechte gebeuren las, tijdens een Sint Nicolaasfeest in Leeuwarden, zou geneigd zijn hier op een bevestigend antwoord te ge ven. Misschien zou het bovenstaan de nog aan te vullen zijn met een reeks andere gevallen. We denken b.v. aan de berechting van een aan tal jongelui uit Hardenberg, alwaar baldadigheid op zeer grote schaal is bedreven. En je leest en hoort te genwoordig zo vaak van dingen, die je vroeger voor onmogelijk zou hou den, waardoor' je maar al te vaak komt tot de gemeenterm: „Die jeugd van tegenwoordig Zo er al sprake is van een toe nemende baldadigheid onder de jeugd - wij betwijfelen zulks - dan moet toch zeker voor een groot deel de schuld gezocht worden onder de ouders. Want waar een goede op voeding wordt gegeven, blijven de kinderen binnen de perken van het fatsoenlijke, een enkele uitzonder- ring daargelaten. Wie wel eens de rapporten van instellingen als „Pro Juventute" onder de ogen krijgt, zal zulks bevestigen. Het komt maar zelden voor ,dat één of beide ouders „ontheffing" vragen van de ouder lijke macht. In 9 van de 10 gevallen waarbij de kinderrchter het laatste woord spreekt, wordt het resultaat „ontzetting". U begrijpt het al: het eerste geschied vrijwillig, het laat ste wettelijk. Wordt er ontheffing gevraagd, dan houdt dit in, dat de

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1