IJSSPORT VIJFTIG JAAR GELEDEN NIEUWS uit o-wze waadplaats.. MEXICO PLAK ÉÉN MAAND KINDERZEGELS! Sport ift 't Uwt. ouders erkennen: niet meer opge wassen te zijn tegen de verantwoor delijkheid tegenover een bepaald kind. Zij kunnen het niet meer baas en om te voorkomen, dat het hele maal derailleerd, verzoeken ze de kinderrechter van de ouderlijke macht ontheven te worden. Zo'n kind wordt dan voor een bepaalde tijd in een inrichting geplaatst en natuurlijk, voor zover zulks moge lijk is ,op kosten van de ouders. Ont zetting uit de ouderlijke macht vindt plaats, wanneer het kind in aanraking is geweest met de kin derrechter en deze geen heilmeer ziet in toezicht door een derde (ter wijl het kind dus in het gezin blijft). In dat geval wordt het kind meestal een rijkspupil. Om nu weer op ons onderwerp te rug te komen: is de jeugd van te genwoordig slechter dan vroeger? Het antwoord hierop is - gelukkig -: neen. Er zijn altijd ups en downs geweest en die manifesteren zich vooral in naoorlogse jaren. Ook in de jaren 1920-1924 werd deze vraag gesteld en ook toen was het ant woord ontkennend. Natuurlijk is de jeugd van tegenwoordig anders dan die van 30 jaar geleden. Om te be ginnen: moderner. Wij, volwasse nen, zijn het immers ook? De cijfers over de jeugdcriminali teit zijn niet verontrustend. Wel ver toont de curve sedert 1943 een stij gende lijn, maar het laat zich aan zien, dat 1952 voor het eerst weer een daling te zien zal geven. En tenslotte: In de meeste geval len ligt de grondoorzaak bij de ou ders, bij de opvoeding dus, als het kind „de verkeerde kant" opgaat. Nog te weinig ouders zijn zich vol doende doordrongen van het feit, dat opvoeding een zeer verantwoor delijke taak is. Daarover wil ik te zijner tijd nog ens het een en ander zeggen. Dora Wertm. Al dansend door de brug gezakt Even heeft Koning Winter in deze Decembermaand van zich doen spre ken. Een stevige vorstperiode brengt velerlei prettige en onprettige din gen met zich mede. Zodra de Noorden-of Oostenwind de sloten en plassen doet verstij ven, begint oud en jong, rijk en arm een prikkeling in de benen te voe len. Zal dit jaar weer de gelegen heid zich voordoen de smalle ijzers aan te binden? Zullen de paartjes zich kunnen overgeven in het sier lijke zwieren, of in lange rijen met forse slagen tochten maken over sloten en plassen? De schaatssport is een bij uitstek Vaderlandse sport uit een grijs verleden. Wij grijpen even terug in de histo rie van onze Rijn-en Gouwestreek. Onze streekbewoners staan bekend voor liefhebbers van de schaats sport. Wij zetten de klok vijftig jaar te rug. December 1902. Gevangen in de ijzeren greep van Koning Winter liggen daar de lange rechte vaarten, de brede vaarsloten, de wijde plassen, de Rijn en Gouwe. Alle verkeer te water is stilgelegd. De brugwachters langs Rijn en Gou we genieten van hun pruimpje of roken achter de warme kachel hun pijpen. Zij hebben een gemakkelijk leven deze heren. Geen zwaar be laden dekschuiten, geen bollende zeilen, waarvoor de landelijke .brug gen geopend behoeven te worden. Zo plotseling en zo dictatoriaal heeft de Winter zijn intrede ge maakt, dat beide rivieren een spie gelgladde baan zijn geworden. Iets wat nu bepaald niet zoveel ge schiedt. Is het wonder dat inplaats van statigglijdende zeilboten en hakkepoffende motorboten, thans een fleurige groep van vrolijk lachende sn ijsspcrtminnende streek bewoners de Rijn en de Gouwe be volken. Zelfs glijden daar over het spiegelgladde ijsvlak de arretikkers. Op de Rijn bij Alphen had men een prachtige ijsbaan aangelegd. Al les genoot van deze prachtige gele genheid totdat Er moest en zou gevaren worden. De fa. van der Garden en Co. werd opdracht gegeven óm vanaf Leiden naar Gouda een vaargeul te maken. Onder luid gekraak en in wolken van stoom gehuld begonnen de ijs- brekers hun taak. Protesten van de zijde van de Rijn-en Gouwestrekers mochten niet baten. Bevel was bevel. Men wees op het grote gevaar voor de kaden. Plaatselijke autoriteiten trachten de opdrachtgevers van het plan af te brengen. Doch ook zij die zich op smalle ijzers op de beide rivieren mooie ba nen hadden veroverd kwamen in verzet. De Alphenaren namen een drei gende houding aan. Zij zochten de toevlucht tot een beschieting met stenen. De kapiteins der ijsbrekers zagen zich genoodzaakt politiever- sterking aan boord te nemen. Zo werd de vernietigingstocht voortgezet. De Boskopers namen de ze actie evenmirt. Ook daar had men de ijsbrekers een warm onthaal voorbereid. Maar de tocht ging voort, langzaam maar zeker. De brokstukken van het ijs vlogen eraf. Hoe zouden de Waddinxveners reageren? De bewoners van dit Dorp bleken ook een warm hart te bezitten voor de koude winter. Op de Pette was juist een ij sfeest in voll.e gang. Dof gerommel kondigde de nade ring der brekers aan. Onmiddellijk bond ipen de ijzers af, en begaf zich in menigte naar de Brug over de Gouwe. Het was toen nog geen machtige hefbrug, doch nog een zeer landelijke draaibrug. De bruggeman moest zijn warme kachel verlaten en op zijn post ver schijnen om voor deze ijsbrekers de brug open te draaien. Juist op het moment dat hij de hekken wilde sluiten stormde een compacte mas sa ij sliefhebbers de brug op onder aanvoering van de heer G. v. Lan ge. De toenmalige Burgemeester Tui melaar was allesbehalve een voor stander van deze brekerij. Doch als man van de wet, mocht hij toch niet toelaten, dat op illegale wijze door het publiek werd ingegrepen. Hij begaf zich persoonlijk naar de brug. De magistraat kon evenwel zijn ge meentearen niet overtuigen van de onwettige wijze van handelen. Luid juichend nam men hem op de schou ders en toen begon de pret. In een uitbundige stemming begon de sa mengepakte menigte op de brug een dans uit te voeren. Plotseling weer klonk een hevig gekraak. De beide trekstangen van de draaibrug gaven de geest een luid gejuich weer klonk, de Brug was geheel buiten werking gesteld. Daar lagen de beide ijsbrekers, op den 12en December 1902 een halt toegeroepen, te Waddinxveen. Koning Winter regeerde dat win terseizoen nog lange tijd. Het werd een stevig ouderwets wintertje. En tussen Waddinxveen en Gouda lag een prachtige baan. v. St. Post- en Telefoontarieven hoger In het binnenlandse postverkeer zullen de tarieven voor de locale brieven en de locale en interlocale briefkaarten met 1 cent worden ver hoogd. In het buitenlandse verkeer worden de tarieven voor de brieven voor een gewicht t/m 20 gram ver hoogd van 20 tot 25 cent, met verde re verhogingen bij groter gewicht. De briefkaarttarieven komen van 12 op 15 cent. Voor de gedrukte stuk ken, monsters en acten komt het ta rief per 50 gram van 4 op 5 cent met evenredige verhoging van het mini mum. Het ligt in het voornemen deze ta riefswijziging per 1 Juli 1953 te doen ingaan. Het tarief van locale telefoonge sprekken wordt van drie op vier cent gebracht met gelijktijdige ver laging van het tarief voor interloca le gesprekken. De vergoeding van aanlegkosten wordt van f 25 op veertig gulden gebracht. Binnen de sector zal eenzelfde ab- bonnementsbedrag worden geheven, berekend naar het aantal aanslui tingen van de sector, terwijl het verkeer binnen de sector zal worden gevoerd op basis van het locale ta rief, echter met tijdmeting. De invoering van deze tariefswij ziging zal zeer geleidelijk geschie den. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 4 t.m. 10 December Geboren: Arie, z. v. A. van Mou- rik en E. Bont, Kerkweg 82; Leendert Jan, z. v. J. C. Pol en J. van der Heijden, Kerkweg 181; Teuntje Maria, d. v. L .de Graaf en A. J. Noorlander, Burg. Troost- straat 114; Jan Simon, z. v. C. G. van Hoven en M. E. van Vuuren, Kleikade 51; Ondertrouwd: C. Th. de Bruin en M. J. van der Klauw; J. J. J. Straver en J. M. van Arden- ne; Overleden: Maria Verkade, 73 jaar echtgen. van P. Verheul. Naar we vernemen zal de heer A. Kreupeling zijn functie als secre taris van de polders „Achterof en de Putte" neerleggen. Zeven en veertig jaar heeft de heer Kreupeling het secretariaat van de polders waarge nomen. Wel zal hij penningmeester van genoemde polders blijven. In deze vacature zijn als candi- daat gesteld de heren W. C. Slob en D. J. Oudijk, beide alhier. De verkiezing heeft plaats 22 De cember a.s. De heer J. van Beek, hulpbe steller bij de posterijen, is in vaste dienst benoemd. Onder leiding van de heer J. van Steyn vergaderde deze week de Chr. Hist. Kiesvereen. Medegedeeld werd dat op 11 Fe bruari 1953 het 2e Kamerlid, de heer van de Wetering voor de Kiesvereen. zal komen spreken. Besloten werd te komen tot oprichting van een Chr. Hist. Jongerengroep. Men kwam niet tot overeenstemming omtrent het punt samengaan met andere Chr. partijen bij de a.s. gemeenteraads verkiezing. Men zal in een volgende vergadering hierop nader terugko men. De heer A. Oudijk hield een cau serie, over het Gemeentebeleid waarin hij wees op het grote ver schil van Waddinxveen vóór en na de oorlog. Hij besprak o.m. de wo ningbouw, straataanleg, verlichting, beplanting, riolering, water- en gas- voorziening en meerdere plannen welke B. en W. voor het oog staan. Hij toonde aan de hand van cijfer materiaal aan dat B. en W., onder de krachtige leiding van onze burge meester, er niet op losvaren, maar iets goeds hebben willen tot stand brengen. Spr. achte zich gelukkig hieraan te hebben mogen medewerken, in het besef van diepe afhankelijkheid van God, die daartoe de kracht geeft. De heer Brènkman, adj. cojnm. te secretarie, alhier, slaagde voor het le gedeelte van het exa men Gemeente-financiën. Ook de heer C. C. van der Klauw, ambtenaar bij de gemeente-bedrij ven, alhier, slaagde voor dit examen. Heden Vrijdagavond zal te 7.30 uur in het Herv. Vereen, ge bouw een samenkomst plaats heb ben van de leden der Herv. Kerk alhier, waar de kerkvoogdij en de beide predikanten een plan zullen voorleggen aan de gemeente, om binnen afzienbare tijd te komen tot het stichten van een Wijkgebouw aan Ipiet Sniepkwartier. Deze plan nen zijn al van vroeger datum, daar de: kerkvoogdij in 1948 reeds een terrein aankocht, waarop de pasto rie werd gebouwd en tegelijk een deel gereserveerd werd voor het bouwen van een tweede Kerkge bouw of een Wijklokaal. De hoge kosten belemmerden echter de uit voering van deze plannen. De kerkvoogdij is thans van me ning ,dat de bouw niet langer uitge steld kan worden, gezien de uitbrei ding van het Sniepkwartier. Om deze voornemens tot verwezenlijking te kunnen brengen zal hedenavond een en ander in de vergadering be sproken worden. De toneelvereniging T. O. G. geeft Zaterdag 13 December een her opvoering van de klucht: „Een vriend komt over ook ditmaal met medewerking van de Maluku Hawaiians, in de cantine-zaal van de N.V. Louis Dobbelmann. Nog en kele kaarten zijn verkrijgbaar. Zaterdagmiddag 2.30 uur or ganiseert „Rijn en Gouwe" een pop penkastvoorstelling in het Vereen, gebouw aan de Stationstraat. De heer B, onderwijzer aan de R.K. School, alhier, kwam deze week door de gladheid van zijn fiets te vallen en brak daarbij een arm en liep enkele kneuzingen op. Vorige week Vrijdag is inge broken bij de heer M. aan de Ka- naalweg, tijdens de afwezigheid der familie. Door een ruit in te slaan, hadden de dieven zich toegang ver schaft tot de woning en namen een gouden horloge met ketting en vijf tig gulden mee. Tot nu toe is de dader(s) nog niet gevonden. Bij de heer T. van Es aan de Henegouwerweg werden Woensdag 7 konijnen gestolen. Ook onze gemeente heeft aan de gladheid der wegen haar tol be taald. Onderscheidene aanrijdingen hadden plaats: in de Plas tussen een autobus met een personenauto, op de Rijksweg tussen twee auto's en eveneens op de Plasweg tussen twee vrachtauto's. Alles echter zonder persoonlijke ongelukken. een prachtig land maar een land vol tegenstellingen Zo noemde de heer J. Verheul dit grote land vol zonneschijn en vro lijke zorgeloosheid. Een land, waar niet alleen voor West Europa, maar ook voor Nederland grote toekomst mogelijkheden verborgen liggen. Niet dat men zelf niet kan produ ceren of uit Amerika kan betrekken, doch men wil niet alleen importe ren maar ook exporteren, dus trachten een handelsruilverkeer tot stand te brengen. Ook Holland heeft dit begrepen en organiseerde daar te lande een grootse tentoonstelling, geheel door en voor Hollanders op gezet, onder de naam „Assi es Ho- landa" (dit is Holland). Van deze tentoonstelling werd o^er geheel Mexico propaganda gemaakt, met als resultaat anderhalf millioen be zoekers en de verklaring dat dit nu eens de eerste geslaagde tentoon stelling van Mexico was. Of er za ken gedaan zijn, was volgens de heer Verheul, niet direct te zeggen. Persoonlijk heeft hij het fabrikaat van de N.V. Verheul vertegenwoor digd en daar een autobus geëxpo seerd. Voor artikelen met een grote arbeidsintensiviteit zijn daar goede kansen, gezien het lagere kostenpeil hier in ons land, zodat ondanks de hoge vrachtprijzen er toch gecon curreerd kan worden. Het is een aftasten van de markt geweest in de verwachting dat zulks pas op lange termijn resultaten ge ven zal. Iets wat niet te verwonde ren valt, als men hoort, dat de Mexicaan zich er overal mee af maakt door op te merken; „majana" wat zoveel zeggen wil als „vandaag niet". Dit gezegde typeert, aldus de heer Verheul, de Mexicaan. Gemak kelijk, zorgeloos, ietwat Oosterse mentaliteit, luchtig, aan het leven geen hoge eisen stellend. Zo b.v. de woningen, alle comfort missend, bij maar toch is de bewoner in bezit van een moderne auto en toch keu rig gekleed. Vervoersmiddelen even zo. Enerzijds nog het ezeltje, maar daartegenover een intensief binnen lands vliegtuigverkeer. Druk auto- busverkeer over grote afstanden, maar met materiaal, wat te wensen overlaat. Armelijk aanziende stads wijken maar toch een Universiteit en een stadion met 150.000 plaatsen. Zoals bekend opende de K. L. M. ter gelegenheid van deze tentoon stelling een luchtverbinding Schip- hol-Mexico, met het vliegtuig Prin ses Wilhelmina, waaronder Prins OFFICIEELE MEDEDELINGEN RATTENBESTRIJDING In de komende dagen zal weer een grote actie worden gevoerd voor| de rattenverdelging. Zoals gebruikelijk wordt van ge meentewege het «vergif uitgelegd zowel op openbare, als op particu liere terreinen. Ik doe hierbij een dringend be roep op de ingezetenen, om aan de ze actie volle medewerking te ver lenen, want alleen dan is het jmo-l gelijk om succes te boeken. Klachten over het voorkomen vat ratten kunnen bij dei gemeente-ar chitect kenbaar worden gemaakt. De Burgemeester v. Waddinxveen A. WARNAAR Jz. Woensdagavond zal de Ned. Herv. Gem. Zangvereen. „Vox Jubi- lante", en het bij haar aangesloten meisjeskoor, een zangavond geven in het Herv. Kerkgebouw. Deze avond zal staan in het teken van het a.s. Kerstfeest. O.m. zal worden uitgevoerd een groot Kerstoratorium, getoonzet door Mar. Egberts, directeur van boven genoemde vereniging. Ds. J. van der Haar zal een korte Adventsmedita- tie houden. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 zadeldek je; 1 bruine want; 1 rode kinderwant; 1 paar blauwe kinderwanten; 1 rode want; 1 bril in etui; 1 kinderportemonnaie; 1 muts; 1 ballpen; 1 kindermuts; 1 kinderportemonnaie met inh.; 1 wit te shawl; 1 mouw van trui. Verlor-en: 1 rode shawl; 1 paarlen ketting; 1 paarlen ketting; 1 vul pen; 1 ceintuur; 1 bril; 1 witte shawl; 1 bruine want; 1 paar gym. schoenen; 1 zwarte portemonnaie; 1 want. Bernhard tot de 40 passagiers be hoorde die de tocht mede maakten. De Prins betoonde zich een uiterst) prettige reisgenoot. De ontvangst daar was iets buitengewoons, ieder vocht er om om die Hollandse Prins eens te zien. Naast het zakelijke van deze reis was het voor de heer Verheul in- tressant zijn oudste Zoon te Ontmoe ten, die in de U.S.A. werkzaam is Ook hij heeft een groot aandeel ge had in het opstellen van de tentoon stelling ep heeft persoonlijk de Ver heul-bus van de havenplaats naar de stad Mexico gereden, over afstand van 450 kilometer, terihoog-| te van 2300 meter. Al met al een reis, die naar mogen hopen niet alleen voor ons land, maar ook voor onze woon plaats vruchten zal kunnen afwer pen. Dezer dagen liet ik in wijken een groot aantal rebuskaar- ten bezorgen. Wanneer ieder, die zo'n kaart vindt, ze behoorlijk in vult en beplakt en daarna in een brievenbus stopt, betekent dit een netto-winst van f 150,voor de stichting „Voor het Kind". De puz zelaar geeft op deze wijze wat meer levensgeluk aan het een of ander ongelukkige kind en kan tevens de winnaar zijn van de hoofdprijs, zijn de: Een prijs van veertien dagen naar Zwitserland voor twee perso nen. Bovendien zijn er honderd an dere mooie prijzen. Wie nog niet in het bezit is van de nodige kinderze gels, kan terecht bij mij of aan het Postkantoor. Ik verkocht tot heden voor ruim f 1800,waarvoor deze keer meer werk moest worden verricht dan vorige jaren. Al twee maanden heb ik een be stelling zonder naam van f 8,75, zon der dat ik heb kunnen ontdekken van wie die is. Wanneer de bestellei zich bekend maakt, zal ik het ge val afhandelen. B. VAN GENT Waddinxveen, 10 December 1952. ZWEMMEN. Uitslagen afgelopen week: De Gouwe comb.S.Z. en P.C. II [4-1 dames De Gouwe comb.B.Z.C. comb. [3-1 heren Merwede II—De Gouwe I 9-1 heren. In de Kring Gouda zijn zowel de dames als de heren met een over winning naar huis gekeerd. De da mes hadden hun handen vol aan Schoonhoven, omdat de Gouwe met zes speelsters uit kwam, toch kon den de gasten hun numerieke meer derheid niet in doelpunten uitdruk ken. De herencombinatie kwam pa: na de rust los, voor de rust werd er niet gedoelpunt, doch de Gouwe was toen reeds in de meerderheid maar door slecht schieten bleef het dubbel blank. Na rust nam B.Z.C. de leiding met een ver schot, dat de Gouwe keeper te machtig bleek. Hierna ging het beter, kort achter elkaar scoorde De Gouwe 3 doel punten. Woensdagavond ging het met De Gouwe I niet best in Dordrecht. Dit is hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat de Gouwe met drie inval lers verscheen voor van der Linde Brouwer en van Mourik. Merwede II was zeker een klasse sterker. Met de rust had de thuisclub reeds een 5-0 voorsprong. In de tweede helft

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2