NIEUWS uit (ywzt tffa&nplaats. De laatste Raadsvergadering in 1952 Werd Christus ber in. Hij had in de Ontwikkeling weinig vertrouwen. Daarvoor zijn de toestellen te duur. Men kan van de begrotiïigsdebat- ten zeggen wat men wil, maar niet da', zij veel sensatie opleveren. Tij-y dens de behandeling van de begro ting van Overzeese Rijksdelen rook de Kamer plotseling lont. Minister Kernkamp kreeg het zwaar te ver duren. Het ging over de verhouding mei. Suriname en de Antillen. Daar over is destijds een rondetafelconfe rentie gehouden met de bedoeling deze gebieden als gelijkwaardige partners in het Koninkrijk op te ne men. Dit mislukte, hetgeen voorna melijk te wijten was aan de labiele politieke verhoudingen in deze lan den. De nieuwe minister heeft nu geprobeerd de besprekingen weer op gang te brengen. Als we op de komende rondetafel conferentie met de West het recht van afscheiding geven, laten we dan meteen afspreken, dat het nieuwe Statuut wordt aangegaan voor lan ge tijd, zodat er van dit recht voor lopig geen gebruik zal worden ge maakt. VERVOLG KERSTVERHAAL nacht over de stad uitstorten: „want zie ,ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal, name lijk, dat heden is geboren de Zalig maker." Langzaam staat dan het oudje op en ontzet ziet zij rond. En in de stilte van de heilige nacht ontsteekt zij beide kaarsen die in de duistere kamer haar licht gaan verspreiden. Dan zingt zij, evenals de herders in het veld dit hoorden van de engelen: Ere zij God, ere zij God, in den hoge, in mensen een welbehagen. P. BERICHT In de Kerstweek zal ons blad niet verschijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt Dinsdag 30 De cember a.s. Wij roepen de medewerking in van H. H. Adverteerders, hun ad vertenties uiterlijk in de loop van Maandag 29 December op te geven. De Uitgever. Na een vertraging van twee tot drie weken, eerst door de grote regenval en later door de vroeg in gevallen vorst, is de bietenslag vrij wel geëindigd. Over het algemeen is de suikerbietenoogst zeer bevre digd. Sedert de aanvang van de bie tencampagne, in de eerste week van September, werden te Waddinxveen aangevoerd: voor de Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord 21 millioen kilo en voor de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam 12| millioen kilo. Ongeveer 5 milli oen kilo moet nog worden vervoerd. De opbrengst per hectare is dit jaar zeer hoog geweest, gemiddeld 62 ton per ha. Het suikergehalte lag ook hoger en bedroeg 162 °/o. Door het natte najaar waren de bieten erg vuil. Vorig jaar bedroeg de tar ra ongeveer 10 °/o, nu 18 tot 20 Vo, hetgeen vrij hoog is. De heer J. H. Voskuilen, amb tenaar bij de gemeentebedrijven al hier, is benoemd tot klerk ten kan tore van gemeente-ontvanger te Baarn, In"* de vorige week gehouden lidmatenvergadering van de Herv. Kerk alhier-, werd besloten over te gaan tot de bouw van een wijklo- kaal in het Srfiepkwartier. Een zaal, waar 350 .zitplaatsen komen, wel ke in twee zalen kan afgescheiden worden, een garderobe, keuken, hal, met inventaris zullen een bouwsom vragen van f 75.000,Daar reeds een aanzienlijke som bijeen is ge bracht door het bouwfonds, zal het restant bedrag door middel van uit te geven obligaties worden aange vuld. De Jeugdraad van de Herv. Gemeente alhier ,Jioopt 24 Decem ber a.s. een Kerstavond te houden. Aanvang 7.30 uur. De avond wordt gevuld door stukjes van de aange sloten vereniging „Vox Jubilante" verleent haar medewerking. 2e Kerstdag zal des voorm. 10 uur in de Geref. Kerk een Kerstwij- dingsdienst gehouden worden, waar aan zal worden medegewerkt door Ds J. Snoey, meditatie, het kerk koor en de heer H. van Nielen orgel. De toegang is vrij. Gezien het goede, bezoek óp de Paaswijdingsdienst, twijfelen weer niet aan of de belangstelling voor deze dienst zal niet minder zijn. Op de te Boskoop gehouden Vogelshow behaalde onze plaatsge noot de heer S. Kuipers met zijn vo gels de volgende prijzen:: Zangkanarie's 1 vogel open klas 1 prijs en ereprijs, tevens Meesterzanger der gehele tentoonstelling, 1 vogel open klas 4e prijs, 2 vogels open klas Ie prijs, 4 vogels eigen kweek 1952 4e prijs, 2 vogels eigen kweek 1952 le prijs 1 en ereprijs, 2 vogels eigen- kweek 1952 3e prijs en ereprijs, 1 vogel ei- j gen kweek 1952 3e prijs. i Kleur kanarie's 1 vogel róod-oranje 3e prijs:. Parkieten j§ 1 paar volgels blauw le prijs: em ereprijs. In de Rolzaal heeft de minis ter van Oorlog en Marine, ri. Cf Staf, op 4 December een 26-tal on derscheidingen uitgereikt aan de na bestaanden van stijders, die in oor log en verzet of tijdens de gevech ten op Korea de dood hebben ge vonden. Op deze dag, aldus de minister,, denken wij terug aan de moed en het doorzettingsvermogen, die deze- Nederlanders hebben getoond. Wij denken ook terug aan de dagen van het verzet en de geestelijke achter grond daarvan, de vaste wil met op- opoffering van alles de bezetter te genstand te bieden. Ook thans wor den op Korea weer grote daden van dapperheid ten toon gespreid. De dapperheid der gevallenen zijn ons tot voorbeeld en het is onze plicht hun gedachtenis ter eren. Laat ons hopen, dat dit offer niet vergeefs is geweest en dat wij eenzelfde moed zullen weten op te brengen, indien dit offer van óns wordt gevraagd. Na deze korte rede ging ir. Staf over tot de uitreiking der posthume onderscheidingen. Door de moeder van onze vroege plaatsgenoot de gevallen J. Mole naar, werd de onderscheiding in ont vangst genomen. De plechtigheid in de Rolzaal werd door een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten bijge woond. Op veelvuldig verzoek bracht de toneelvereen. T.O.G. de klucht: „Een vriend komt over". De belang stelling was dit keer weer zo groot dat de cantinezaal van de N.V. Louis Dobbelmann geheel gevuld was. Het spel werd op een vlotte wijze naar voren gebracht en de lachsalvo's bewezen dat men zich kostelijk vermaakte, wat ook het daverende applaus bewees wat het publiek aan het einde van de avond de spelers gaf. De Maluku Hawaiians uit Bos koop verleenden ook ditmaal hun medewerking en brachten tussen de bedrijven door een afwisselend pro gramma van hawaii, cowboy en ti- rolermuziek. Aan de heer P. Baars van de Henegouwerweg alhier is een boer derij in de Noord-Oostpolder toege wezen. Er behoort een stuk land van 23 ha bij. Gisteravond ontstond brand in de krullenverzamelplaats van de meubelfabriek N.V. Kempkes. Hoe wel de brand zich ernstig liet aan zien,, kon deze binnen een uur met 2 stralen water van de brand weer, bedwongen worden. Mede in verband met het gro te succes van de eerste actie wordt a.s. Zaterdag alhier een tweede olie bollenactie gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de plaatselijke Ned. Herv. Naai school. De vereniging voor Volkson derwijs vergaderde onder zeer wei nig belangstelling. Het bestuur vond dit een zeer ont moedigend verschijnsel. Gelukkig is het ook bij deze vereniging zo, dat de opgekomen leden juist de actieve kern vormen. De verslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedge keurd. Na verkiezing is het bestuur mo menteel :T. Ververs voorz., C. Riet veld 2e voorz., P. de Bruin, J. C. van •Soest, M. Schouten, P. Ripping en M. E. Minnes. De heer D. van Gent bracht ver slag uit van het landelijk congres. Volksonderwijs telt ongeveer 150.000 leden. Het belangrijkste agendapunt van het congres was de bespreking van een nieuwe beheersvorm van de •openbaar onderwijs. Voorts deelde het bestuur mede, dat de grote pro- paganda-avond waarschijnlijk be legd zal worden in de cantinezaal van de N.V. Louis Dobbelmann. De- ■Ze avond zal zoveel mogelijk door eigen krachten worden verzorgd. Ge tracht zal worden het ledental op te voeren. De afd. Waddinxveen mag bij de algemene groei niet achter blijven. VOX JUBILANTE. Er is een bekend spreekwoord, welk zegt: Er zijn hoogte punten in het leven, laat deze dag er één van zijn! Woensdag 1.1. heeft bovenvermel de Herv. gem. zangvereen. zich ge noemde uitdrukking eigen gemaakt, want in een uitvoering welke in het teken van Christus' geboorte stond, zullen en koor en dirigent, de heer M. Egberts, zich verloren hebben ge weten in zang en muziek, waarin het streven kennelijk gericht was om de lof te bezingen voor Hem, die waardig is de lof te ontvangen als de koning, ook van de mense lijke stem en het instrument. Met gemeenschappelijk gezang van Psalm 98 opende Ds. J. van der Haar de uitstekend bezochte bijeen komst, waarbij hij o.m. wees op het feit dat godsdienst en kunst in één licht gezien moeten worden. Het koor opende het zang-pro gramma met een oud Nederl. Kerst lied waarbij zij nog niet de juiste samenzang wisten te vinden, mede door te groot enthousiasme, iets waar genoemde partij zich nog meerdere malen aan zou schuldig maken. Het was moeilijk vast te stellen welke solisten zich naast het orgel waagden, daar het program hiervan geen duidelijk beeld gaf. Wij nemen aan dat mej. Drost vervolgens twee Sopraan solo's ten beste gaf en hoewel zij op het eind tekenen van vermoeidheid gaf, klonk haar stem helder en gaaf door het kerkgebouw. Gloria in Excelsis Deo werd gaaf gezongen, waarbij wederom vast kwam te staan dat de tenoren ieder jaar weer om bijstand vragen van wege het te zwakke geluid. Het Kerst-Oratorium van de diri gent is een bewijs geweest dat Vox Jubilante voor geen moeilijkheden uit de weg gaat. De declamatie werd verzorgd door de dirigent, terwijl het meisjeskoor hierin hun debuut maakte en hoewel aarzelend kwa men zij er allengs beter in. De on vermelde soliste maakte het geheel ontroerend schoon, iets wat een kin derziel zich eigen mag noemen. De sopranen hebben zich bijzonder goed gedragen, vooral in de moeilijke passage „Voor U geen plaats in de herberg". Mej. v. d. Haar (alt) mevr. v. Eijk (sopraan) hebben ons doen genieten van uiterst begaafde en prachtige stemmen, waarbij de laatste een ge weldige steun voor het koor bleek te zijn. Mej. Blom en Henny Brinkhorst als organiste en organist, leverden hun te waarderen aandeel, terwijl Psalmen-Cyclus van de dirigent een machtig slot vormde. De dirigent zelf zong hier een voortreffelijke bariton-solo, terwijl A. Kooyman als diepe bas een uitstekende prestatie leverde door zijn solo toch tot een goed ein de te brengen, daar hij het werk leverde voor een bariton stem. Met psalm 138 1 en dankgebed sloot ds. J. van der Haar deze prachtige zangavond. Dat alle bezoekers voor taan tijdig aanwezig mochten zijn, is de enige tekortkoming welke deze avond ontsierde. J. T. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 mondharmonica; 1 bril kam in rood etui; 1 zwarte glacé handschoen; 1 shawl; 2 munt biljetten. Verloren: 1 wieldop van auto; 1 p. blauwe wanten; 1 bruine want; 1 bos sleutels. ALS HET KERSTFEEST WORDT Weer gaan we de kaarsen ontsteken, Weer zal straks hun stralende gloed. Ons harte verwarmen en zeeg'nen, En dan, met een dankbaar gemoed, Dan willen ook wij aan de wereld. Waar 't dikwijls zo donker kan zijn, En talloze zorgen het leven' Verduis'ren van groot en van klein Zo n vriend'lijke lichtglans gaan brengen, Waardoor 't voor onszelf niet alleen Een blij, heerlijk Kerstfeest zal worden, Maar ook voor elk om ons heen, Burgemeester en Wethouders stellen voor In aansluiting op het voorstel van 1 B. en W. in de laatst gehouden raadsvergadering kunnen zij thans mededelen, dat het bestuur van de R.K. H.B.S. te Gouda een exploitatie rekening over 1951 heeft gezonden, waar uit blijkt, dat er een tekort is van f 37,58 per leerling. Aangezien die H.B.S. wordt be zocht door 9 leerlingen uit deze ge meente stellen zij de raad voor een subsidie over 1952 te verlenen van 9 x f 37,58 of f 338,22. Het bestuur van de Parochie van de H.Victor (tevens schoolbestuur) alhier vraagt op grond van de La- ger-onderwijswet 1920 medewerking voor de aanschaffing van school- meubelen en leermiddelen voor zijn school in verband met de toeneming van het aantal leerlingen op 1 April 1953. Het aantal leerlingen wordt per 1 April 1953 als volgt berkend op 179. Voor deze toeneming van leerlin gen zijn nodig banken, leermidde len en handwerkbenodigdheden, dit laatste mede voor het 7e en 8e-leer- jaar. De totale kosten van de aanschaf fingen worden geraamd op f 1764,81. Voor zover B. en W. kunnen nagaan is de aanvrage redelijk en worden de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet over schreden en stellen zij de raad voor de gevraagde medewerking te ver lenen. Dezer dagen hebben ambtenaren van de Pensioenraad hun gebruike lijke controle gehouden op de vast stelling van de pensioensgrondsla gen voor de gemeente ambtenaren. Zij hebben hierbij opgemerkt, dat overeenkomstig de algemene gelden de bepalingen, de vergoedingen voor overwerk als tijdelijke toelagen wor den beschouwd en dus niet in de pensioensgrondslagen worden opge nomen, en dat de diplomatoelagen als vaste inkomsten worden aange merkt en wel bij de pensioensgrond slagen worden geteld. B. en W. stellen daarom voor te bepalen, dat de vergoeding voor overwerk moet worden aangemerkt als een tijdelijke toelage en dat de diploma-toelagen moeten worden beschouwd vajste toelagen te zijn, Reeds verschillende keren is in de gemeenteraad alhier de electrifica- tie van de straatverlichting ter spra ke gekomen, omdat de bestaande gasverlichting op vele plaatsen niet voldeed. In de laatste tijd is in ver schillende straten ook al een elec- trische verlichting aangelegd, b.v. in de Dorpsstraat en in de Oranjelaan. Burgemeester en Wethouders heb ben nu aan de gemeenteraad een plan overgelegd, om in de toekomst ook de thans bestaande gasverlich ting te electrificeren. Evenals de bedrijvencommissie zijn ook Burgemeester en Wethou ders van oordeel, dat de uitvoering van dit plan in drie gedeelten plaats dient te hebben. Aan thans te be sluiten een electrische verlichting aan te bremgen aan het gedeelte van de Kerkweg vanaf de Dorpsstraat tot de Oranjelaan, aan de Henegou werweg en aan de Zwarteweg. De kosten van dit gedeelte worden ge raamd op ongeveer f 14.000. in een stal geboren? In ons land treft men tijdens de Kerstdagen in vele Rooms-Katholie- ke gezinnen een Kerststalletje aan, zulks in tegenstelling van de Kerst- BURGERLIJKE STAND Aangiften van 11 t.m. 17 Dec. 1952. Geboren: Wilhelmina Johanna, d.v. J. W. Breedijk en J. Nederberg, Bredeweg 12; Hendrik, z.v. J. de Bruin en H. G. W. Ruttenberg, Brugweg 51; Leendert, z. v. J. A. Grootendorsfl en M. C. Hortensius, Noordkade 2351 Teunis, z. v. D. de Waardt en M Buitelaar, Stationstraat 26; Sijgje, d. v. G. Rehorst en J. der Ouden, Kerkweg 178; Gehuwd: C. T. de Bruin en M. |T van der Klauw. boom, die van heidense oorsprong is. Dit Kerststalletje symboliseert de geboorte van Christus. En zowel Rooms-Katholieken als Protestanten hebben Kerstliederen, waarin ge sproken wordt van een stal, waarin Christus geboren zou zijn. Tijdens een mijner tochten door Israël bezocht ik uiteraard ook Na zareth, de stad, waar Jezus als kind en als knaap gewoond en gewerkt heeft. Maar eveneens het stadje Bethlehem, alwaar de Christus ge boren is, doch hoewel men verschil lende plaatsen in Bethlehem aan duidt alsPde plek, waar de krib, waarin het kindeke Jezus gelegen moet hebben, heeft gestaan, een stal heb ik er niet gevonden. En dat is heel eenvoudig; ook thans vindt men noch in Beth lehem, noch elders op het platte land stallen, zoals wij die kennen voor het vee. Wel in de moderne, dichter bevolkte gebieden heeft men de laatste jaren stallen gebouwd, die veel lijken op die men in Europa aantreft ;dit doet evenwel niets af aan, het feit, dat ruim negentienhon derd jaar geleden in geheel Israël geen stal te vinden was. Men kende de stal, zoals wij die gebruiken, niet. Christus is dan ook niet in een stal geboren. Dit ligt temeer voor de hand, omdat ook de Bijbel ner gens spreekt van een stal. Wie Lu cas 2 opslaat, onverschillig of men dit hoofdstuk leest in de oude of nieuwe vertaling, zal slechts lezen, dat Maria haar eerstgeboren Kind „wikkelde in doeken, en legde Hem in een kribbe, omdat er voor hen geen plaats 'was in de herberg." Doordat er een volkstelling moest worden gehouden, was iedere inge zetene van Israël en Juda verplicht naar de stad of het dorp te gaan, vanwaar zijn stam kwam. Jozef was uit het geslacht David en moest dus naar Bethlehem. Maar dat kleine Bethlehem was niet berekend op zo'n grote volkstoeloop. Dus waren niet alleen de woningen overvol, ook de hotels, de herbergen. Waar hebben Jozef en Maria toen ver toefd? In het Oosten had iedere herberg in die dagen een „karavanserai". De naam maakte het ons al iets duide lijk; de karavanen, die vroeger van stad tot stad trokken met hun koop waren, kregen in zo'n karavanserai gelegenheid uit te rusten. Dat was een omheinde ruimte zonder dak. Alleen boven de bribben (waaruit de dieren dus aten), welke geplaatst waren tegen de muren, was een soort afdak, zodat de dieren tijdens een tropische regenbui, gedeeltelijk beschut waren. Waren het rijke kooplieden, dan verbleven zij gedu rende de nacht in de herberg; an ders bleven ze ook in de karavan serai ,en sliepen tussen de dieren in, naast en onder de kribben. In zo'n karavanserai nu moesten Jozef en Maria hun toevlucht nemen. Daar immers waren ze enigszins be schut voor de nachtelijke koude (in het Oosten kan het soms 's nachts zo koud worden, dat de temperatuur daalt tot onder nul!) en eventuele regen. En omdat er nergens anders plaats was, werd het pasgeboren kind in zo'n voorkribbe gelegd. Ar mer kan het haast niet! Het is dus niet juist, dat Chris tus geboren werd in een stal, om de eenvoudige reden, dat in het Oosten geen stallen bestonden. Ook nu nog plaatsen de Arabische en Is raëlitische reizigers hun dieren ge durende de nacht in zo'n karavan serai, hoewel er zijn ook al reizigers, die per auto door Israël trekken en hun wagentje staat soms heel broederlijk naast een muilezel, paard of kameel in de karavanserai! Werden voornoemde dieren in de karavanserai geplaatst om ze (ook) te beschermen tegen het nachtelijke roofgedierte, voor de auto is dat ook geen overdadige weelde, want in de nacht zijn er lieden, die er geen been in zien, om met de auto er van door te gaan, als de reiziger zijn vehikel b.v. gewoon voor de her berg geplaatst zou hebben! H. S. SBH

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 2