NIEUW flink Meisje Een Onderduiker in Napoleonstijd. weiu uinstus PUK ÉÉN MAAND KINDERZEGELS! ber in. Hij had in de ontwikkeling weinig vertrouwen. Daarvoor zijn de toestellen te duur. Men kan van de begrotihgsdebat- ten zeggen wat men wil, maar niet dat zij veel sensatie opleveren. Tij-, dens de behandeling van de begro ting van Overzeese Rijksdelen rook de Kamer plotselir- Kernkamp kreeg h duren. Het ging ov mei. Suriname en d over is destijds een rentie gehouden n deze gebieden al partners in het Kor men. Dit mislukte, melijk te wijten w politieke verhoudin den. De nieuwe n geprobeerd de besp gang te brengen. Als we op de kon conferentie met de van afscheiding ge\ meteen afspreken, Statuut wordt aanj ge tijd, zodat er va; lopig geen gebruik maakt. VERVOLG KERSTVERHAAL nacht over de stad uitstorten: „want zie ,ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal, name lijk, dat heden is geboren de Zalig maker." Langzaam staat dan het oudje op en ontzet ziet zii rond En in de eigen krachten worden verzorgd. Ge tracht zal worden het ledental op te voeren. De afd. Waddinxveen mag bij de algemene groei niet achter blijven. VOX JUBILANTE. Er is een bekend snreekwoord jaar weer om bijstand vragen van wege het te zwakke geluid. Het Kerst-Oratorium van de diri gent is een bewijs geweest dat Vox Jubilante voor geen moeilijkheden uit de weg gaat. De declamatie werd verzorgd door de dirigent, terwijl het meisieslrnor Vdorin W -i-k. .4 BURGERLIJKE STAND Aangiften van 11 t.m. 17 Dec. 1952. Geboren: Wilhelmina Johanna, d.v. J. Nederberg, J. W. Breedijk Bredeweg 12; Hendrik, z.v. J. de Bruin en H. helft bezette de Graaff de midachter plaats en nu verplaatste het spel zich snel over en weer, zodat Brou wer en v. d. Linde de stand konden opvoeren. Even liet de Gouwe nog een steek vallen waardoor de rechts voor van R.Z. en P.C. nog een tegen punt kon scoren. Jubileum Contactavond van „De Gouwe" Na een verti tot drie weken, eer' regenval en later d gevallen vorst, is de wel geëindigd. Ove is de suikerbietenot digd. Sedert de aan* tencampagne, in de September, werden aangevoerd: voor Suikerfabrieken te millioen kilo en v< Suikermaatschappij 12| millioen kilo. oen kilo moet nog v De opbrengst pei jaar zeer hoog gev 62 ton per ha. Het s ook hoger en bedrc het natte najaar v. erg vuil. Vorig jaar fa ongeveer 10 °/o, 1 hetgeen vrij hoog is De heer J. II. tenaar bij de gemeei hier, is benoemd tot tore van gemeenti Baarn, In de vorige lidmatenvergadering- Kerk alhier, werd b gaan tot de bouw kaal in het Srfiepkws waar 350 .zitplaats* ke in twee zalen ka" worden, een garderolj met inventaris zullen vragen van f 75.000, een aanzienlijke sorr bracht door het bou* restant bedrag door te geven obligaties -• vuld. De Jeugdraad Gemeente alhier ,hoC ber a.s. een Kerstavc Aanvang 7.30 uur. D< gevuld door stukjes j sloten vereniging „V verleent haar medew* 2e Kerstdag zal uur in de Geref. Kerk dingsdienst gehouden - aan zal worden med< Ds J. Snoey, medital koor en de heer H. var De toegang is vrij. Gezien het goede. 1 Paaswijdingsdienst, tv niet aan of de belani deze dienst zal niet mi Op de te Boskc Vogelshow behaalde o noot de heer S. Kuipen gels de volgende prijze Zangkanarie's 1 vogel open klas 1 pri; tevens Meesterzanger tentoonstelling, 1 vogel prijs, 2 vogels open 1 4 vogels eigen kweek 2 vogels eigen kweek en ereprijs, 2 vogels 1952 3e prijs en ereprij; gen kweek 1952 3e prij: Kleur kanarie's 1 vogel róod-oranje 3e Parkieten 1 paar volgels blauw; ereprijs. In de Rolzaal hee' ter van Oorlog en M; Staf, op 4 December ee derscheidingen uitgereik bestaanden van stijders, w log en verzet of tijdens de gevech ten op Korea de dood hebben ge vonden. Op deze dag, aldus de minister,, denken wij terug aan de moed en het doorzettingsvermogen, die dez& Dinsdag 16 December hield de zwemvereniging De Gouwe een Ju bileum-contactavond ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan, in de Lunchroom v. d. Water. Na een kort openingswoord van de secreta ris, de heer C. Rietveld, (de voorzit ter de heer H. Jenné was op het laatste ogenblik verhinderd te ko men,) was het woord aan de confe rencier Westgeest, die met zijn ko mische liedjes en zijn praatjes vol humor de zaal spoedig op zijn hand had. Na het eerste optreden van de heer Westgeest, was de beurt aan „Elck wat wils" dat een twee acter bracht nl. „De Truc van Tienus". Deze klucht werd op een wijze ge speeld, zoals we da1! gewend zijn van „Elck wat wils". Hierna werd er pauze gehouden en enige con sumpties aangeboden door de zwem- club. Na de pauze kwam de heer Westgeest weer op en met zijn rij melarij oogste hij veel succes. De heer C. Rietveld dankte tot slot de heer Westgeest en de toneel club „Elck wat wils" voor de zeer goed opgevoerde klucht en tevens was dit het einde van een van de gezelligste contactavond. Jammer was dat er nog wat leden waren die verstek hadden laten gaan, maar misschien kan het slechte weer een verontschuldiging zijn. Competitiestanden van de Gouwe zeventallen. Kring Gouda. S.Z. en P.C. II G.Z.C. III Heren afd. A G.Z.C. IV 2 A.Z.C. I 2 De Gouwe comb. 3 B.Z.C. comb. 1 Bekercomp. K.N.Z.I R.Z.C. I 4 De Gouwe I 3 D.Z.V. I SURAE I 3 R.P.C. I 3 R.Z. en P.C. I 4 2 - 2 - 1 1-5 1 1-5 2 - - 4 14-2 1-12 5-14 1 - 2 2 5-7 - - 1 0 1-3 afd. D.Heren 4 - - 8 18-5 - 1 4 20-13 3 2-4 13-9 1 - 2 2 7-6 1 - 2 2 6-14 -- 4 0 9-26 Adspiranten: G.Z.C. A De Gouwe A B.Z.C. A G.Z.C. B Dames afd. B. De Gouwe II 4 11-4 2 4-0 2 9-11 - 2-11 2 2 - - 4 8-1 Gymnastiekvereen. T.O.O.S. Onderstaande adsp.-leden en le den van T.O.O.S. slaagden Zaterdag 13 December te Gouda voor de Vaar- digheidsproeven van het Kon. Ned. Gym. Verbond. Adspirant meisjes: Andrea de Bruin, B. Hofman, A. Alblas, A. v. d. Gronde, C. Struik, S. v. Bergen, A. Ooms, L. Versluis, I. Verwey, T. Hoogendoorn, R. v. d. Berg, D. van Nielen, W. v. Elk, A. Struik, A. van 't Wout. Adspirant Jongens: N. Noorlander, B. Lagrauw. Dames 3e klasse: Sj Kuipers, W. de Mik-Lely, G. Hil- geman, J. van Oort, R. Hoogendoorn, E. Lagrauw, A. Zwartendijk-van Wessem. Dames 2e klasse: M. Zalm, A. de Waal, W. Scheurwa ter, G. Scheurwater, M. Koren, R. Poot-Hoogendoorn, H. Broer, J. Goedhart, C. Verstoep, Ag. Hoogen doorn, R. Kwaak-Smit, deze beide slaagden voor de 8e maal enkrijgen hiervoor een bijzonder onderschei dingsteken. Heren 2e klasse B. Alblas, W. Verwey, F. Dulle- 'meyer, H. v. Gelooven. Dames le klasse: A. v. d. Flier. Damvereniging „Excelsior" Uitslag 12e ronde G. Heeren—C. Blonk 0-2 D. ZwanenburgH. Troost 2-0 A. v. HovenA. de Vlaming 2-0 A. BlomA.A. Rietveld 2-0 A. N. LittooijW. v. d. Heijden 2-0 T. TwigtC. H. Kramp afgebr. De eerstgenoemde speelde met iwt. WAT IS VOLLEYBAL? Het is een sport die de jaren na de bevrijding bij jong en oud, man en vrouw grote populairiteit geniet. Toen in 1925 de Weleerw, Pater S. Buis vanuit Amerika het volleybal spel mee bracht, had men nooit kun nen vermoeden dat dit de sport van de toekomst zou blijken te zijn. Ja volleybal is er in gekomen en hoe! Duizenden miesjes en jongens, duizenden dames en heren, jong en oud bevolken thans de velden en vooral de zalen. Wegens ziekte der tegenwoordige zo spoedig mogelijk een voor enkele dagen per week gevraagd Mevr. VAN BEEK Brugweg 131 In de wintermaanden wordt bijna uitsluitend in zalen gespeeld? Laat ik U dan, natuurlijk slechts de voornaamste spelregels in grote lijnen uiteen trachten te zetten. Het terrein heeft een oppervlakte van 18 bij 9 meter. Het wordt in 2 gelijke stukken gedeeld, elk zijnde 9 bij 9 meter, gescheiden door een 5 cm. brede streep (middellijn). Boven de middellijn wordt een net gespannen, het net heeft een lengte van 10 meter en is 90 cm. breed. De bovenkant van het net is voor dames 2.24 m. en voor heren 2.43 m. hoog. Vat ik het in het kort samen dan is het de bedoeling dat de spelers de bal zó over het net trach ten te spelen (alleen met de vingers of vuist) dat de tegenpartij aan de andere kant van het net de bal niet kan retourneren, dus een fout maakt; waardoor zij een strafpunt krijgt. De bal mag in het spel slechts 3 keer door de zelfde ploeg worden gespeeld en hierbij de grond niet raken. Het twee keer achterel kaar aanraken van de bal door de zelfde persoon of vier keer door de- zelde ploeg, is niet toegestaan. Hier voor wordt een strafpunt gegeven of heeft opslagwisseling tengevolge. Een ipunt kan gescoord worden door de partij die bezig is te serve ren. Het opslaan (serveren) wordt gedaan op het rechtse gedeelte ach ter de achterlijn. Dê bal moet dan bij de tegenpartij in het spel ge bracht worden, zonder het net aan te raken, dus over het net heen ge slagen worden. Een ploeg die bij het opslagwis selen aan de beurt komt, moet on middellijk kloksgewijs één plaats draaien. Zo komen alle spelers ach tereenvolgens op alle plaatsen te recht. De opslag wordt uitgevoerd door degene, die op dat moment rechtsachter staat. Dit zijn danzeer in het kort en kele bepalingén van het mooie vol- Keybalspel. Ja, kent men eenmaal het spel, dan werkt het zo fascine rend dat het U niet meer loslaat en U er zich over verwonderd, dat er nog andere takken van sport be staan. Het volleybalspel kan niet genoeg gepropageerd worden, om dat het er recht op heeft in het middelpunt te komen, de aandacht te krijgen van elk gezond meisje, van -elke gezonde jongen vrouw en man, ook in Waddinxveen. Want juist het volleybalspel is een tak van sport, die door zijn veelzijdige han delingen voor de spieren, het men selijke lichaam in goede conditie houdt. Dames en heren, meisjes en jon gens van Waddinxveen, zullen wij U eerstdaags ontmoeten in de gym. zaal van de Openb. School aan de Brug? «Wij verwachten U De trainer van de Waddinxveense Volleybalclub „SALVO" C. de Bas. De trainingen vinden plaats ie dere Donderdagavond voor: Meisjes en jongens yan 6.30-7.30 uur Dames 7.30-9.15 uur Heren 9.15-11 uur 42 door K. JONKHEID. „Ontvangt u veel gasten?" spot de commandant. „Alleen 's winters." Welke gasten hebt u de laatste win ter gehad? Een paar neven en nich ten. Ik moet hun naam en adres we ten. Nu wordt het benauwd. Teunis noemt een paar namen. Hij raakt in de klem met die knopen. Het is niet zéker, dat de knopen van hen af komstig zijn, zegt hij. Ze hebben misschien lang verborgen gezeten. Mogelijk wel jaren. „Dat zullen we onderzoeken." De soldaten gaan heen. Ze hebben geen enkel houvast. Het resultaat van al hun zoeken is een grote en een kleine knoop. „Dat is goed afgelopen, baas, ik heb verschrikkelijk in angst gezeten, zegt Trui." Jij ,in angst? Waarom? Ik begreep dadelijk, waar het om ging. Er moet iemand zijn, die het verraden heeft. Misschien die dag- geldersvrouw, die ons hielp bij de schoonmaak. Wat zou ze verraden? Ze kan toch wat gemerkt of ge hoord hebben! Ik heb ook wel wat gehoord. Wat heb jij gehoord? Als ik op de zoldertrap liep, hoorde ik gestommel op de opkamer. Wou ik kijken wat daar was ,dan zat de deur op slot en de sleutel was er niet. Daatje en Teunis worden zo wit als een doek. „Je hoeft niet zo te schrikken. Op mij kun je rekenen. Gerrit Eedelcoert is hier geweest en weg gegaan, ik heb mond. En de baas moet weg, zo gauw mogelijk., Die knopen zullen de boel verraden. „Wat moeten we doen?" krijt Daatje, bang. Ik ga niet weg. Ik blijf hier. Maar ik zal zorgen, dat ze me niet vinden. Trui, jij moet me helpen, als 't nodig is! „Goed baas." Teunis gaat naar de schuur en neemt een plank, die hij aan de ene kant zwart maakt met teer en aan de andere kant wit met kalk. De boeren hebben een eigenaardig sy steem van waarschuwen. Zulk een plank hangen ze aan het hek, dat de achterwerf scheidt van het achter liggende land. Wordt de witte kant naar boven gekeerd, dan weet de man, die achter in het land werkt, dat het etenstijd is. Voor Teunis Las- per was dit niet nodig, doordat hij een horloge bezit. Maar nu hangt hij die plank aan het achterhek. Ver volgens gaat hij naar voren en doet het hek aan de weg op slot. „Kijk, vrouw ,hier hangt de sleutel van het hek. Ieder, die hier wil ko men, moet dus roepen, om toegang te krijgen. Is er iets verdachts, dan zien we dat. Ben ik in 't land, dan moet Trui dadelijk de plank omke ren en weet ik, dat er onraad is. Ik blijf dan uit de voeten, tot de plank weer zwart is." Ze blijven op hun hoede en wachten af. Waar zal Ger rit nu wezen? vraagt Daatje. Die man was goed op de hoogte, hij zal Gerrit wel veilig bezorgd hebben. „Ik ben bang, dat het een verrader is, die hem heeft overgeleverd." „Welnee, dan waren ze hier niet naar hem komen zoeken." Da's waar, antwoordt Daatje. Ze voelt zich verlicht. Misschien wordt er niets ontdekt. Maar die knopen? 7r hcrft l'I CerrUs ondrrjod gewassen, dus ze wet zeker, dat het knopen van zijn kleren zijn! Wat zal er gebeuren ,als dit ontdekt wordt? De nacht gaat ongestoord voorbij. De commandant van het detache ment, dat Gerrit moest gevangen nemen heeft gerapporteerd. Ket ge val wordt verder onderzocht. Ook de knopen worden bekeken. De volgende morgen zijn vrouw Eedelcoert en Anna samen thuis. Ze hebben de draaibrug afgedraaid dat is veilig. „Er wordt geroepen," zegt Anna. Ze kijken. Er staan twee militairen. Anna gaat naar voren, de militairen groeten beleefd en betreden het erf. Ze zijn ook beleefd tegen moeder. „Waar staat uw linnenkast?" vraagt een van hen. „Binnen." „Mogen we even zien?" „Zeker." Ze doen de kast open en nemen de stapeltjes linnengoed er uit. Alle stukken worden een voor een be keken en sommigen op zij gelegd, want ze herkennen de knopen. Ze, halen een doosje voor de dag leggen twee knopen op tafel en vra gen: „Kent u deze?" De vrouwen kijken verwonderd. „Hoe komt u daar aan?" „Ze zijn afkomstig van het onder goed van uw zoon, den deserteur. Wij vonden ze bij uw dochter en uw schoonzoon Teunis Lasper." Bij Daatje en Teunis Lasper? Is Gerrit daar? Overmeesterd door ver bazing en schrik, maken beide vrou wen een gebaar van ontzetting. Dat kan niet, dat is onmogelijk! Daar moesten wij iets van weten! Beider verrassing is zo echt, haar ontsteltenis zo natuurlijk, dat co- mediespel is uitgesloten. Het brengt de mannen in verwarring. gelijksoortige knopen bevinden ne- m enze in beslag en vertrekken. Etenstijd komt Antoon thuis. Zijn moeder en zuster zeer van streek en zenuwachtig. „Als we gegeten hebben zal ik in spannen en er heen rijden," zeg1>An- toon. 's Middags is de stemming gedrukt. Antoon is buiten bezig het nodigste werk en zal daarna paard en rijtuig inspannen. Anna doet iets in het achterhuis, moeder is boven na haar naaiwerk een ogenblikje ingedut. Anna hoort geschuifel bij de open- stande buitendeur en kijkt op. Daar staat een oude man, sjofel in ouder wetse kleding .blijkbaar afgedankt door anderen. Achterdochtig loopt ze naar de deur. Wat wil die man? Hij kijkt haar doordringend aan en zegt dan aarzelend: „Anna". Anna blijft staan. Ze slaat haar han den ineen en roept: „Mijnheer!" Ken je me nog Anna? (Wordt vervolgd). 4-411 mcuwe ueneersvorm van de ■openbaar onderwijs. Voorts deelde het bestuur mede, dat de grote pro- paganda-avond waarschijnlijk be legd zal worden in de cantinezaal van de N.V. Louis Dobbelmann. De ze avond zal zoveel mogelijk door van de Pensioenraad hun gebruike lijke controle gehouden op de vast stelling van de pensioensgrondsla gen voor de gemeente ambtenaren. Zij hebben hierbij opgemerkt, dat overeenkomstig de algemene gelden de bepalingen, de vergoedingen voor in een stal geboren? In ons land treft men tijdens de Kerstdagen in vele Rooms-Katholie- ke gezinnen een Kerststalletje aan, zulks in tegenstelling van de Kerst- geen overdadige weelde, want in de nacht zijn er lieden, die er geen been in zien, om met de auto er van door te gaan, als de reiziger zijn vehikel b.v. gewoon voor de her berg geplaatst zou hebben!

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 4