voor Waddinxveen w4 De Spiegel van de week Kroniek van Waddinxveen Kris-Rras Laatste Gemeenteraadsvergadering in 1952 1NO. 394 Woensdag 31 December 1952 8e Jaargan g Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. In deze dagen voor de Kerst wer den wij herinnerd aan de dagen van het verzet, doordien H. M. de Koningin te Amsterdam, aan het Jonas Daniël Meijerplein een mo nument onthulde, dat de herinnering aan de bekende staking van 1941, uitgebroken terwille van de Jood se medeburgers en van de grond beginselen waarop ons volksbestaan sinds eeuwen is gegrondvest, leven dig zal houden. De beeldhouwer Mari Andriessen heeft een gedenkteken gewrocht, dat prachtig de ontwakende kracht van de mens, die zich tegen het on recht wenst te keren, uitbeeldt. De hoofdstad zal trots zijn op dit mo nument, hoewel zich daar onmiddel lijk de vraag aan vasthaakt: hoe staat het nu met het grote nationa le gedenkteken op de Dam, dat nog altijd maar „voorlopig" is? Amsterdam zal zeker niet trots zijn op de man, die in zekere zin ook als een slachtoffer van de oorlogstoestand kan worden gezien. Deze man, een tekennaar, had zich in de oorlogstijd bezig gehouden met het maken van valse bonnen. Na de bevrijding schakelde hij over op bankbiljetten om vervolgens val se zilverbons te gaan vervaardigen. Het is een wonder dat deze man, dit zeven jaar lang kon volhouden, zonder tegen de lamp te vliegen, hoewel hij zeer geraffineerd te werk ging, door zijn „goede gaven" over het gehele land te verspreiden. Het is een landsbelang, dat deze man is gepakt Een derde geval, dat aan de dagen der illegaliteit herin nerde, speelde zich af te Woerden het stadje dat kort geleden werd opgeschrikt door de verrpdelijke aapslag op de aseijt van politie v;ie_ Eek. Nu 'werd er de gemeentebode geschorst, omdat hij bukspatronen- heeft geleverd aan een der mannen, verdacht van de aanslag, die als stroper hekend stond. De gemeente bode iemand, die te goeder naam bekend staat is diep onder de in druk van zijn schorsing, welke ech ter volgens de burgemeester een normale maatregel is. Waarschijn lijk had de bode de munitie nog uit zijn illegale tijd, maar heeft hij de inlevermgsplichÜ destijds verzaakt. Dit laatste is niet zo mooi voor een gemeentebeambte. Wij vermoeden dat de architect van den Haag ook zoiets zal hebben gebezigd, toen hij vernam, dat de Monumentenraad zo veel bezwaren had tegen zijn ontwerp van een nieuwe spits aan de Haagse Sint Jacobsto- ren. De architect is onmiddellijk daarna aan een nieuw ontwerp be gonnen, waarbij met de ontwikkel de bezwaren volledig rekening wordt gehouden, doch nu wordt er van verschillende zijden op aangedron gen, :een prijsvraag voor een nieu we torenspits uit te schrijven. Gedachtig aan vroegere prijsvra gen wij denken aan die voor het Amsterdamse stadhuis zijn we bang, dat het bord met het omhoog- wijzende mannetje, dat vraagt moet dit zo blijven, nog wel een tijdje daar aan de voet van de to ren zal blijven staan.Het wordt een vreemde geschiedenis, als men weet, dat B. en W. van Den Haag kortgeleden nog meedeelden, dat de Minister de restauratie van de to renromp had goedgekeurd. Ook over een andere kerk, de Geertekerk te Utrecht, is enige dei ning ontstaan. Een comité aldaar wil dit historische monument voor ons nageslacht behouden ongeacht, welke bestemming er verder aan dit gebouw zal worden gegeven. Aan deze 'kwestie schijnen echter veel vooroordelen, gevoeligheden en zelfs principiële bezwaren verbonden te zijn, welke echter reeds een eind zouden worden opgelost, indien de Hervormde Gemeente aldaar bereid zou zijn, de kerk te verkopen. In Breda hebben een zevental po litieke gevangenen, welke allen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld waren, kans gezien te ont vluchten, tijdens een filmvoorstel ling. Bij onderzoek bleken er auto's gereed gestaan te hebben om de uit brekers te vervoeren. Zij zijn naar Duitsland kunnen uitwijken. In de leeftijd van 76 jaar is over leden Generaal Winkelman, tijdens de mobililsatie in 1939-'40 comman dant van het Ned. leger. Laten we dit laatste overzicht be sluiten met berichten over de hoge waterstand der rivieren en de over stroming van duizenden hectaren land. Wat heeft 1952 ons gebracht? De gewoonte getrouw willen we ook ditmaal aan het eind van het vervlogen jaar een blik achterwaarts wenden en zien wat ons 1952 heeft gebracht. Al hebben in ons dorp geen wereldschokkende gebeurte nissen plaats gegrepen, we kennen toch wel de op- en neergangen in ons gemeenschapsleven. Een land, en evenmin een gemeente ontkomen niet aan de vergankelijkheid, ook niet aan doorgaande veranderingen. Het is heel gewoon dat aan het eind van een tijdperk veel verwachtingen niet werden beantwoord, maar ook flat er niet gedachte meevallers te boeken zijn. Laten we eens nagaan wat er zo al is gebeurd in het afgelopen jaar. Onze burgemeester schreef in het eerste nummer van 1952 in ons blad: „dat we het nieuwe jaar ingaan on der donkere omstandigheden". Ge lukkig te mogen constateren dat aan de donkere wolken nog heel wat lichtende kanten waren. Het spook der werkeloosheid, waarop de bur- gemeester in genoemd artikel de aandacht vestigde, bleef gelukkig verre uitgezonderd de normale ge vallen. Iets waarvoor we dankbaar zullen kunnen zijn. We leven nog in vrijheid en we hebben de gelegen heid gehad te werken aan onze wel vaart. We hebben Gods zegen mo gen ervaren. Het jaar, welk begon, stond in het teken van opruimingen en koopjes- halen. Een heerlijke tijd voor moe der de Vrouw. Verder een reeks van vergaderingen, lezingen, uitvoerin gen, bazars en jubilea, de een nog' belangrijker dan de andere. Januari. De woningbouwvereen. „Ons begin" wordt opgericht. Beslo ten is tot vernieuwing van de brug in de Zuidplaspolder en tot het aan leggen van een nieuwe straat langs de spoorbaan naar het Sniepkwar- tier. Februari. Aanbesteding van 33 woningen aan de Esdoornlaan. De gemeenteraad besluit propaganda te maken voor de Nationale Woning- bouw-lening en tot het vervangen aan de Zuidkade van de gasverlich ting door electrische verlichting. Maart. Ds. Duinker doet intrede bij de Rem. Geref. gemeente alhier. Bij de Chr. Afgesch. Gemeente wordt Ds. Zwoferink beroepen. Het gouden jubileum van de plaatselijke bakkersbond wordt gevierd en het programma voor het a.s. Koningin- nefeest wordt gepubliceerd. Het Groene Kruis stelt een Moédercur- sus in en een consultatiebureauvoor kleuters. Voor de schooljeugd wordt een verkeersexamen op touw gezet. April. Alfred van Sprang spreekt over Egypte en Korea. De padvin ders houden hun „heitje voor een karweitje" week. De Avondvakte- kenschool heeft onder grote toeloop weer haar jaarlijkse tentoonstelling van werkstukken gehouden. De ge meenteraad verleent aan de heer B. van Gent eervol ontslag als onder wijzer aan school B. Het Koningin- nefeest wordt met prachtig weer ge vierd, waarbij als nieuwste sport een Auto-polo wordt gereden. Mei. In de Geref. Kerk heeft de herdenking plaats van de in de oor log gevallenen voor het vaderland terwijl bij het monument de gebrui kelijke bloemenhulde gebracht wordt. De heer A. Jonkheid neemt ontslag als voorzitter van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, welke functie hij 32 jaar heeft ver vuld. Het zwembad wordt geopend. In de Zuidplaspolder daalt geheel ongedacht een luchtballon neer. De reis van Ouden van Dagen wordt vastgesteld. Aanbesteding van de verbindingsweg tussen de Zuidkade en de Kanaaldijk. In de gemeente raad komen riolering en sportvelden ter sprake. Juni. Het fabriekcomplex van wijlen de heer Matse wordt publiek verkocht en wordt eigendom van de N.V. Van der Heem te, 's Graven- hage. lie Ouden van Dagen gajan «en heïe flag uit en hebbeïrzich %oste- lijk geamusseerd. Ds. J. J. Moll neemt de benoeming als legerpredi- kant aan. Ten behoeve van de gas levering door Boskoop aan onze ge meente wordt in de Gouwe een gas- zinker gelegd. Door Chr. Nat. School- vereen. wordt besloten tot het bou wen van een kleuterschool aan het Dorp. De korporaal-vlieger P. J. Verwoerd komt door een vliegon geluk om het leven en wordt op het kerkhof alhier begraven. De verkie zingen voor de Tweede Kamer heb ben plaats, zo ook de officiële ope ning van de verbrede Zuidkade. Juli. 25-jarig bestaan van het Zwembad en tegelijk van de plaat selijke Zwemclub „De Gouwe". Meester van Gent neemt afscheid van School B. Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente wordt be noemd de heer G. Mouw te Nijkerk. De heer v. Zonneveld brengt een uitwisseling tot stand van leerlingen der openbare scholen te 's Graven- hage en Waddinveen. De vergade ring van „Het Groene Kruis" spreekt zich uit voor fusie met de vereen. „Ziekenzorg". Augustus. De gemeenteraad stelt een bedrag van f 450.000 beschik baar voor 45 woningen aan het Sniepkwartier. Ter ere van Prinses Wilhelmina wordt feest gevierd. Sept. De Middenstand neemt het besluit tot net nóuaen~ crer "DEKenue Winkelweek. Het zwembad wordt gesloten. De bietencampagne neemt een aanvang. Plannen worden ge maakt om alle inwoners onzer ge meente te doen doorlichten op t.b.c. Kapelaan Hogenbosch neemt af scheid van zijn parochie, wegens be noeming in Wateringen. October. De gemeenteraad be sluit tot aanschaffing van een nieu we torenklok in de Ned. Herv. Kerk. De heer M. Hijkoop overleden. Hij was jarenlang gemeenteraadslid en directeur van de Coop. Boerenleen bank. November. Het bevolkingsonder zoek heeft op vlotte wijze plaats. De gaslevering door Boskoop aan onze gemeente neemt een aanvang. Het bankgebouw van de Nutsspaarbank aan de Kanaalstraat is geopend. Het aantal inwoners onzer gemeente gestegen tot 9000. December. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente besluit tot het bouwen van een Wijkgebouw aan de Sniepweg. OUD EN NIEUW. Plotseling liep hij naast me. Ik wist niet waar hij vandaan kwam en waarom hij juist naast mij kwam lopen. En hij begon: „Ja mijnheer, als ik U nu even gezelschap mag hou den, moet U beginnen niet te hard te lopen. Want ik voel mijn botten hoe langer hoe meer." Ik keek hem van terzijde eens aan en werkelijk, het was een heel oud mannetje met een lange baard. Hij leunde zwaar op zijn stok en ik kreeg de idee, dat die man op zijn laatste benen liep en het niet lang meer kon maken. Ondertussen sprak hij weer: „Mijnheer, ik ben geen onbekende voor U en toch kijkt U mij aan als of U mij nooit eerder hebt gezien. En geloof me nu, ik ken U al heel lang. Maar ik heb de gewoonte, mij niet altijd persoonlijk met iemand te bemoeien. Maar ach, zo in de laatste uren van het jaar voel ik wel eens behoefte met iemand te spreken. Omdat ik al een heel lan ge reis achter me heb waarop ik niemand heb gesproken. Maar hoe zijn oude mannetjes zo als ik. Die maken graag een babbeltje over tij den, die lang achter ons liggen. Te meer omdat ik weet dat ik straks na enkele uren, niet meer meetel. En ik heb toch aan vele mensen zoveel vreugd gebracht in mijn bestaan. Maar die zonnige ogenblikken wor den zo vlug vergeten En het was ook mijn taak aan vele mensen leed te brengen Maar dat deed ik niet graag, want ik sla ook wel eens erg hard Maar ach, hoe is het in het leven; neen, beter, ik maak het leven zonnig en duister. Ik schep vreugde en verdriet. Maar ik genees ook alle wonden die ik sla, althans, dat probeer ik. Maar jflat lukt niet altijd. Het'oude mannetje praatte zo nog een poosje door, totdat ik vroeg: „Zeg me nu eerst, wie bent U eigen lijk?" „Maar mijnheer, snap U dat niet? Ik ben Vadertje Tijd. En over enke- le uren zet ik een dikke streep door 1952. En dan ben ik voor deze peri ode aan het eind van mijn taak. Ik ben mij er van bewust, dat ik die taak niet volkomen heb volbracht. Zeker, ik heb mijn best gedaan al les zo goed mogelijk te laten verlo pen, maar de mensen zijn dikwijls zo wreed. Zij eisen dikwijls het onmo- gelijke-van me. Ze gunnen* zich zelf ook gëen rust. En dat maakt mij zo moe. Ik heb er daarom behoefte aan straks mijn taak over te geven aan het nieuwe borelingskë. Die is nog fris en vol goede moed. Misschien dat het nieuwe mannetje kans ziet de mensen tot vriend te krijgen En weg was Vadertje Tijd. Ik zet te mijn wandeling voort en- ik had nog; tïiaar één wens :te hopen, dat het nieuwé Vadertje Tijd de „gro ten" op dit ondermaanse gelegen heid zal geven elkaar te vinden in eenlangdurige of constante vredè. Dat is het beste wat 1953 ons 'kan brengen."" - - Tot de volgende week. Kris-Kras. NIEUWJAAR „De lendenen omgord en brandende de lampen" zo roept het j"aar u toe, nu- g' aan zijn ingang staat Weest vaardig en bereid tct werken, dienen, kampen, Tot scheiden als Gpds ure slaat. Ons leven is een staag verrijzen en vertrekken. Wij vindeo vast verblijf noch rustplaats hier beneen, Ons komt gedurig weer de stem des.Geestes wekken: op, maakt u vaardig en reis: heen. Gaat, waar uw God u roept en laat zijn wenk u leiden, omknelt uw staf en buigt uw schoud'ren onder 't kruis Groet wie ge liefhebt, want uw wegen zullen scheiden, Bereidt uw hart, bereidt uw huis. Steekt uwe lampen aan, ook zo een ZQ'n van zegen uw levenspad bestraalt en in uw woning lacht. Omgordt u, gij moet voort op onbekende wégen. De lampen aan, straks komt de nacht. df c:ï4HUSTw;j' De raad kwam voor Kerstmis nog in een openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Warnaar. De heer Noorlan- der was verhinderd deze vergade ring bij te wonen. De burgemeester deelde mede, dat SB. en W. hadden besloten aan de arbeidscontractanten Moerings, Vlas veld, Lam, W. en P. Tamerus met ingang van 1 Januari 1953 een vas-. te aanstelling te verlenen. De leden van de verschillende, raadscommissies werden herkozen, zodat deze samenstelling bleef: be- drijvencommissie de heren Modder kolk, Venema en Schouten. Finan ciële commissie de heren Berghoef, van Egdom en Slob. Bouwcommis sie de heren Okkerse, Pillë en Noor- lander en in de verordeningencom missie Mevr. van der Torren en de heren Pille en van Tol. Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur werd herkozen de heer W. Buitelaar en tot leden de heren H. P. Gerts en Adr. Bonefaas. Ook de aftredende leden van de commis sie tot "wering van schoolverzuim, de heren Verbakei, Rietveld en van Zonneveld zagen zich herbenoemfl. De gemeentebegroting voor 1953 kon worden aangeboden. Zij sluit in de gewone dienst in ontvang en uit gaaf op f 1.447,752,12, met een na delig saldo van f 36.172,38. Dit be drag kan worden gedekt uit de saldi reserve ,die nog f 259.608,57 groot is. De kapitaaldienst is in uitgaaf f 6.045.839,80 en in ontvang f 5.346.544,08, alzo een nadelig saldo van f 699.295,72, De burgemeester deelde mede, dat het in de bedoe ling ligt de begroting in Januari a.s. in openbare behandeling te brengen. De begroting 1953 voor het bur gerlijk armbestuur werd goedge keurd met een gemeentelijk subsidie van ruim f 63000, Het besluit tot onteigening van een peroeelgedeelte van W. J. v. d. Water viel nu definitief, omdat ge bleken is, dat langs minnelijke weg niet tot een oplossing is te komen. In verband met de grote werken die voor 1953 op hetprogramma staan, werden B. en W. gemachtigd voor dat jaar kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van een milli- oen gulden. Het voorstel om verder te gaan met de stappen tot het aanleggen van sportvelden vond een gunstig onthaal, nadat de heer Pille nog en kele goede raadgevingen had ge- daan, die overigens bij het col lege van B. en W. wel bekend wa ren, werd het voorstel tot het laten maken van een begroting met alge- mene stemmen aangenomen. In dit - verband werd tevens besloten tot A het toetreden tót de landelijke con- i tactraad voor de' lichamelijke op-i voéding en de sport. Een crediet voor puinruimen ia het wederopbouw van f 4900,wer« vlot verleend. Het voorstel om ee# crediet beschikbaar te stellen vJ f 176000,— voor de stratenaanleg# de Bomenwijk vond ook een giT stig onthaal. Alleen de heer Okkerse wenste geacht te worden tegen te hebben gestemd, omdat hij geen ge detailleerde begroting van koster^ had gezien. In ieder geval zal thajj het gehele gebied bij de spooij worden ontsloten. De R.K. H.B.S. kreeJjjeenjiuBs-. van rond f 37.per 1 zegd over 1952 en r100153 voor kreeg medewerking o: tot aanschaffing va leermiddelen in verba te toeneming van leerlingen. T X/T Zonder discussie e**Vl stemming werd het vo.e3Uitaa(; zai nomen om de gasprijs per m3 te verhogen. D huishoudportemonnaie aderlating. Het moge zijn, dat Waddinxveen tijd de laagste gasprijs^*Jj^^ gehele omgeving. Ook i lichting zal in de kom, hele Kerkweg en de or de hefbrug worden gee Bij de rondvraag wer heren Schouten en Pille tige wenken gegeven voi strooien bij gladheid. L zegde toe de gedane s ernstige overweging te n mogelijk tot uitvoering te Hierna sluiting met de beste wejT sen voor een gezegend Kerstfee' en een goede jaarwisseling. In de eerste vergadering in Nieuwe jaar zal o.m. aan de komen de nieuwe politieverordening' (ij en de winkelsluiting.

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 1