i a 1/Koedw de Vrouw. Polcleriiameii 111 Waddinxveen Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief NIEUWS Van de wieg tot kit of meer vergunningen hebben (au toradio, twee of meer toestellen in woning, zaak, bedrijf c.d.),' terwijl ook officiële cijfers melden, van ca. 200.000 luisteraars, die nergens lid van zijn. Wie van de omroepvereni- Voeg hierbij nog ca. 100.000 koste loze vergunningen wegens on- of minvermogen: in officiële gebouwen zoals ministeries, gevangenissen, ra diodienst e.d., dan komen we op 1.825.000 toestelbezitters, die allemaal een vergunning hebben, maar er zijn er slechts 1.550.000 uitgereikt. Nee, nu foppen ze ons gingen goochelt er nu met de cijfers? Dezer dagen is de uitgave Pol dernamen in Rijnland door Mr. S. J. Fockema Andreae verschenen, met medewerking van de Naamkunde commissie van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen te Amsterdam en de Com missie voor Volkskunde van de Ver eniging „Oud-Leiden". Het boekje omvat de bijeenstel- ling van de eigennamen der polders (waterschappen) in het Zuidholland se deel van het Hoogheemraadschap Rijnland met aantekeninen over de oorsprong en de verdere ontwikke ling van die namen en pogingen tot verklaring waar mogelijk. De oud ste polder, Bloemendaal, dateert van 1331. De naam Bloemendaal is in de jaren 1295/96 in gebruik voor het ontginningsland langs de Gpuwe en sedert de stichting van de polder, in de tegenwoordige omvang uit gebreid over de gehele polder met inbegrip van „den Broeck", de Oude Gouwe en een deel der stadsnijver- heid van Gouda. Verscheidene pol ders dateren voorts van de 15e eeuw doch het meerendeel der polders is ontstaan in de 16e en de 17e eeuw bij de vervolmaking van het stelsel der polderbemaking. In de poldernamen zijn soms zeer oude plaatselijke benaming veran kerd, soms ook leggen zij, duidelij ker dan lange omschrijvingen, de vroegere pandsgesteldheid vast. Met betrekking tot Waddinxveen word ende navolgende polders om- schreven: Achterof en de Putte Polder: Pol- derpeil in M.-N-A.P. 5.40. Het Waddinxveense gedeelte van de droogmaking van dë Noordpias (westelijk van de Noprdeindse weg) sedert 1760! afzonderlijk en bekend als de Noordwaddinxveensche pol der (krt 1855). Onder dit zelfde Noordwaddinxveen evenwel ook de Voorofsche polder; vandaar de naam, bij tegenstelling. De Putte slaat op, de veenpunt(ten), de verve ning van. het westelijk deel van de- Voorofsche polder, eerst later met de Achterofse polder verenigd. Voorofsche polder: Polderpeil 2.24. De, Noordeindsche polder (voor 1558) en de polder Buitenweg (1703), pa de definitieve afkading van de Noordpias hersteld als de Voorof sche polder (1738), de voofëindèn van de Noordwaddinxveense percelen aan de Gouwezijde omvattend. De Jfrens ten aanzien Van de polder Achterof en de Putte nadien nog. gewijzigd. E'.v.E. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 25 "Dec. t.m. 1 Jan. '53: Geboren: Barbera, d.v. A. de Brufjn en P. Bonefaas, Wilhelminakade 88a.. Gehuwd: J. J. J. Straver en ,1'. M.. van Ardenne. Aangiften van 2 t.m. 7 Januari: 195$ Geboren: Hendrik, z.v. W. J:. Pij pers en T. Klos, Burg. TroostStr. 82; Helena Maria Theodora Cornelia, dl; v. N. Droog en C. Baks, Eij&terb.e- straat 64a; Johanna Hendrika, d,v, A, Vihk en: G. van der Werff, Acaciastraat 61;, Gijsbertus Gerardus, ztv. M. G. van: der Meulen en P. J£pfc; Meidoorn straat 22; Ondertrouwd: K. P. Verweij en Mi. M. M. Hilgeman; Overleden: Abraham Hoogendoorn,, 73 jaren; Brechtje Bont, 3 weken;: Henricus Maria Gerts, 6 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen- Gevonden: 1 witte handschoen; L riem; 1 zinken teil; 1 vulpen;; 1. kleedje. Verloren: 1 dolk; 1 rode portemon-- naie; 1 blauwe want; 1 fiets. Gevonden: 1 bruine alpinomuts; 1' paar bruine wantjes; 1 bruine glacé handschoen; 1 poes; 1 bril; 100 post zegels; 1 rode portemonnaie met inh. 1 armband; Verloren: 1 padvindersriem; 1 groene want; 1 autowiel; 1 paar*- handschoenen; 1 vulpen; 1 rode kin-- derwant. 1. HET WAS OP een mooie zomer se dag, dat soldaat Dikkie Dapper welgemoed naar huis stapte. Hij was in het beste humeur, want hij had drie dagen vrij gekregen en wat kun je beter hebben als je soldaat bent. Hij rookte zijn cigaretje en dacht aan alle prettige dingen, die hij zou gaan doen. Grote rookwolken uit blazend, liep hij stevig door om zo vlug mogelijk thuis te zijn. Bijna bij huis gekomen, kwam hij langs een stille zijstraat, waar een man bezig was aan een raam te morre len. Dikkie, die hongerig was van het wandelen, dacht aan de grote stapel boterhammen, die thuis op hem lagen te wachten. Hij merkte de KOUDE VOETEN. Ondanks de mededeling hier naast, die iedere week wordt gepu bliceerd, komt het voor, dat men medische vragen op me afvuurt. Dat is voor degene, die de vraag stelt, vergeefse moeite en dikwijls ook een strop van tien cent (voor de postzegel). Ik kan er niet van afwij ken en beantwoordt ook niet per soonlijk vragen van medische aard. Opnieuw adviseer ik: wendt U met dergelijke vragen tot Uw huisarts. Hij is beter bevoegd tot oordelen dan ik. Onder de vragen van de laatste dagen bevond zich de volgende: „Wat moet men doen tegen koude voeten (als men naar bed gaat?) Is het aandoen van sokken aan te ra den? Is het gebruik van een warme kruik gezond? Ik heb even in dubio gestaan, of ik deze vraag zou moeten rang schikken onder de medische. Doch ik heb mijn aantekenboek (uit de periode, dat ik nog lerares aan de Huishoudschool was) eens doorge bladerd en kwam tot de ontdekking dat we hierover eens een half uur gesproken hadden met een klas. Het besprokene geef ik hier derhalve met eën zeker voorbehoud door. Nogmaals, ik pretendeer niet de wijsheid in pacht- te hebben, dus als er onder onze lezeres een arts is, die het onderstaande wenst te corrigeren of aan te vullen, ik zal er graag plaatsruimte voor beschik baar stellen. Over dit euvel - koude voeten te gen de tijd, dat men naar bed gaat - zou veel te vertellen zijn. Omdat tal van vrouwen (meer dan man nen!) ermee te kampen hebben. De oorzaak kan kort geformuleerd wor den: Gevolg van een slechte bloed circulatie. Hiervoor zijn verschillen de oorzaken te vinden. Een daarvan - en deze komt in onze tijd veel voor - is de slechte haftswerking, waar door ook meestal de handen koud aanvoelen. Een andere oorzaak is de abnormale samentrekking van de wanden der bloedvaten, die daar door nauwer worden, ën dus minder bloed laten passeren. In beide ge vallen wordt meer warmte afge staan aan de omgeving dan van bin nen aangevoerd en zodoende koelen de voeten af. Dit tracht men nu door het aantrekken van sokken of het in bed leggen van een warme kruik tegen te gaan. Wanneer nu door deze middelen de juiste ver houding tussen de aangevoerde en afgestane warmte wordt hersteld, dan bestaat er tegen het gebruik voornoemd geen bezwaar. Dit is ech ter lastig te beoordelen. Meestal zal veel meer warmte worden aange voerd door de warme kruik en de sokken zullen het afstaan van warm te te veel doen dalen, waardoor de voeten in het andere uiterste over slaan en te warm worden, waar door de slaap weer onrustig wordt. Verstandiger is het daarom te trachten de oorzaak weg te nemen. Betreft het een slechte hartswer- king, dan is de enige weg: de huis dokter. Berust de koude op een ab normale samentrekking van de bloedvaten, dan bestaat hiertegen een zeer eenvoudig middel: met een in koud water gedompelde ruwe hand doek wrijve men flink de voeten en vooral de voetzolen. Nauwelijks in bed zal men, onder een behaaglijk tintelen, de, koude voor een prettige warmte voelen plaats maken. De vraagster, Mevr. F. C. te W. tevre den gesteld? Dora Werth. Donderdagavond had de win kelweekcommissie 1952 alle deelne mers. aan de winkelweek bijeen ge roepen, teneinde de slotafrekening te doen plaats hebben. De vergadering, welke goed bezocht was, toonde over 't algemeen tevredenheid over ■de organisatie van de gehouden ac tie. Medegedeeld werd dat een be drag van f 216.700.was omgezet •en dat het eindresultaat was, na al les betaald te zijn, een ruim over schot voor de reis van Ouden van Dagen. Maandagavond hield de Geref. Mannenyereniging haar jaarverga dering in het Vereen, gebouw. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester kwam naar voren dat zowel het ledental, het vergaderbe- zoek en de financiën bevredigend waren. Ds. A. J. Timmer uit Rotterdam hield daarna een referaat over „Ge bedsgenezing". Spreker begon zijn rede met er •op te wijzen.dat gebedsgenezing heel wel mogelijk is en haalde hierbij treffende gevallen uit zijn praktijk aan. Toch mag men niet zo ver gaan als Hermann Zeis doet, door te zeg gen als er op het gebed geen gene zing volgt, en geen geloof aanwezig is. Wij moeten dan in Gods wil be rusten. Spr. had naast critiek op het optreden van Zeiss veel waafdering voor zijn evangelieverkondiging. Met er op te wijzen dat een'biddend geloofsleven noodzakelijk is voor een christen, eindigde spr. zijn boei end betoog. Op het gesprokene volgde een brede gedachtenwisseling. Naar we vernemen is aan de fa Koster en de Rooy, alhier, als laagstë inschrijvers door Ged. van Z.-Holland opgedragen het onder houd van het Aarkanaal over 1953, met bijkomende aardwerken, voor de som van f 96.750. De beide oliebollenacties die in de loop van de vorige maand wer den gehouden ten bate van de Herv. Naaischool hebben in totaal opge bracht f 360. Dinsdagavond Is in de lunch room van de Water een club opge richt, welke als doel heeft het spre ken in het openbaar. In het bestuur zijn gekozen de heren J .Moons, voorz., S. Kuipers secr. en J. Ver heul penningm. De vereniging is gestart met 16 leden. De heer H. Doeleman zal als docent optreden. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende de maand December 1952 ingelegd f 13657u63, terugbe taald f 13565.54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje be draagt het nummer 2713. Bij de Stichting Spaarbank der Coöp. Boerenleenbank alhier, is gedurende de maand December 1952 ingelegd f 64.513.85, terwijl een'be drag van f 56.836,73 is opgenomen. Gedurende het jaar 1952 is totaal ingelegd f 1646.098.04 en opgenomen f 1391.060,42, zodat er in het totaal f 255.037,62 meer is ingelegd dan op genomen. In het jaar 1952 werden 408 nieu we boekjes uitgegeven. Vrijdagavond jl. werd in ho tel de Unie een bestuurvergadering gehouden van de Voorofse Polder onder de gemeenten Waddinxyeen en Boskoop, onder voofitterschap van de heer A. Oudijk. In deze vergade ring heeft de heer A. Kreupeling afscheid genomen als secretaris van deze polder. Voor de voorzitter was" dit aanleiding om de scheidende man pas op, toen hij. het straatje bijna voorbij was. Zag hij het goed? wat deed die man daar? Dikkie keek om een hoekje en ja- hoor, hij zag hoe de man juist het raam omhoog schoof. Zou het een inbreker zijn? Waarom ging hij niet door de deur. (wordt vervolgd) secretaris, die deze functie gedu rende meer dan 40 jaren heeft ver vuld ,in harfelijke bewoordingen toe te spreken en hem te dankenvoor de vele werkzaamheden, die de heer Kreupeling in deze jaren in het be lang van de polder verrichtte. In dezelfde vergadering werd de heer W. C. Slob belast met de waarne ming van het secretariaat van deze polder. j i B. en W. hebben met ingang van 1 Januari in vaste dienst be noemd ter gemeente-secretarie, on der gelijktijdige bevordering tot ambtenaar, de heer T. van Berkel alhier thans leerling-ambtenaar. Op het jl. gehouden examen machineschrijven te Gouda, slaagde onze plaatsgenoot J. y. Wilgen. Hij werd opgeleid door Mevr. Boot te Gouda. Dinsdag 30 December brach ten het Trio Teun Plomp, orgel, H. v. d. Berg, viool en G. A. Hoogen doorn, zang een bezoek aan het Diaconessenhuis „De Wijk" te Gou da om een concert te geven voor de patiënten, o.m. Nonnenkoor van Strauss, Home sweet Home, Santa Lucia, From the time yo.u say good bye, en andere, iets wat door de patiënten en verplegend personeel zeer op prijs werd gesteld. Zaterdag 10 Januari houdt de P.V. „De Zwaluw" haar jaarlijkse tentoonstelling in de lunchroom v. d. Water. Hier zal een mooie collectie post duiven worden getoond/ zodat het de moeite waard is om deze ten toonstelling te bezoeken. Houdt daarom Zaterdagmiddag en avond vrij. Het bestuur zal voor deze blijken van belangstelling zeer dankbaar zijn. Tevens zal er in de avonduren eèn verloting worden gehouden, waar- - voor vele mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. De Herv. Zangvereen. „Vox Jubilante" hield deze week haar jaarvergadering. De verslagen van secretaris en penningmeester spra ken beide van teruggang, zowel in ledental als in financiën. Uiteinde lijk bleek het diepte punt bereikt te zijn en kon weer vooruitgang ge constateerd worden. Het onlangs op gerichte meisjeskoor bleek aan de verwachtingen beantwoord te heb ben. Na een tijdloos tijdperk wij zen de voorbereidingen er op dat binnenkort weerde tijd afgelezen kan worden van de toren der Herv. Kerk alhier. Zoals bekend hebben B. en W. aan de fa. Koek te Heerde opdracht gegeven een nieuwe klok te plaatsen in deze toren. Het nieuwe uurwerk zal een slin- geraandrijuing krijgen voorzien van een automatische inrichting voor de opwinding van het gewicht. Bij het uitvallen van de electrische stroom heeft het uurwerk een gangreserve van 24 uur. Na een maand van rust spreekt a.s. Dinsdag voor het lezin gencomité de heer H. J. Stuvel uit Voorburg. De heer Stuvel is voor Waddinxveen geen onbekende, want nauwelijks twee jaren geleden bracht hij een pract lezing met film over het Leerdam glas. Thans is een geheel ander onder-" werp aan de orde nl. „Met de film camera ter haringvangst". Sedert eeuwen zijn de Nederlan ders zeevaarders op alle delen van de wereld. Maar het is vooral de visserij, die op Nederland het stem pel van een zeevarende natie heeft gedrukt. Rond de visserij hangt een waas van romantiek, maar weinigen zijn er die beseffen hoe hard het le ven van een visser is. De strijd te gen de elementen en de eendachtige krachtsinspanning om het kostelijke zeebanket aan boord te krijgen. De wijze van vangen, de inrichting en voortstuwing van de schepen zijn met de tijden veranderd, maar de kerels bleven uit hetzelfde hout ge sneden. De heer Stuvel was in staat een reportage over te visvangst te ma ken doordat de bekende Scheve- ningse rederijen Van der Toorn hem uitnodigden een tocht met een Jog ger mee te maken. Zo toog hij 'met de camera ter haringvangst, omzijn toehoorders in woord en beeld een indruk te geven van dit door en door Nederlandse bedrijf. Na de pauze volgt dan de be kroonde geluidsfilm ,,'t Schot is te boord". Deze film werd onlangs nog voor de televisiezenders vertoond. Al met al een belofte voor een goede avond. DOOD EN BEGRAFENIS Als op het Zuid-Australisch schier- „Kaap York" een man stierf dan werd dadelijk na de dood het. lijk „schoongemaakt", geprepareerd en in boomschors gewikkeld. Zo werd het lijk door de naaste familie ge durende lange tijd bewaard en over al, waar ze ook maar heen trokken, mee naar tóe genomen. De weduwe mocht in de tijd, dat het lijk nog bij de familie was, tegen geen enkel familielid ook maar één woord zeg gen en haar haar werd in die tijd met klei opgemaakt. Ook moest ze vaak en heel streng vasten. De naas te familieleden moesten dikwijls uren en uren aaneen om het lijk dansen en daarbij veel misbaar ma ken. Na vele dagen werd het lijk dan eindelijk onder veel gekerm en geween verbrand. Op Nieuw Guinea troffen ontdek kingsreizigers een Papoea-stam aan, waar het lijk dadelijk na het sterven op een stellage werd jgelegd, waar onder een paar vuurtjes zachtjes brandden. De opperhuid, die dooi de warmte b'egon te barsten en' los te zitten, werd er zeer nauwkeurig afgepeuterd telkens als er maai weer een stukje los kwam te zitten. Was alles er af, dan werd een gro ter vuur aangelegd, waardoor het lijk na verloop van enige tijd dooi en- door droog werd. Als het zover Wa s dan werd het lijk in boom schors gewikkeld en in het woon vertrek opgehangen, bij andere lij ken. Werd het wat te vol, zodat men .zich helemaal niet meer bewegen kon, dan gingen de oudste lijken de deur uit, werden begaven of ergens buiten opgehangen, waar ze door de regen en de zon spoedig verteerden. Bij de Parsis in Bombay gelden de aarde en het vuur allebei voor heilig. Daarom willen ze een lijkj dat onheilig is, nooit begraven enj ook niet verbranden. Ze hebben een! toren gebouwd, die aan alle kanten open is. Op de hoogste etage lfeggen ze het lijk en de gieren, die al op] de uitkijk zitten, komen in dichte zwermen aanvliegen en in 10 a 15| minuten is er niets over van heti lijk dan het geraamte. Dit wordt door de familielden, die op de af loop van de lugubere maaltijd der] gieren hebben gewacht, naar midden van de etagevloer gescho ven. Daar is een opening, waardoor het naar beneden valt, waar de| beenderen door regen, zon en wind; heel spoedig tot as verteren. Elders in het verre Oosten wor den de lijken met grote plechtigheid! op een hoge stellage verbrand en; een of meer van de weduwen laat zich levend met het lijk verbranden, om haar man in het dodenrijk ge zelschap te houden Zoiets scheen vroeger in Europa ook wel voor te komen: Want opgravingen bij een Oostenrijks dorpje Schleinbach wij zen er op, dat de weduwe zich' le vend aan het lijk van haar manj liet binden, waarna haar met een| zware steen het hoofd werd verbrij zeld en zo werden zè samen begra ven. Japan eert zijn in een vreemd land gesneuvelden, waarvan de- geesten, naar ze leren, in het vader land terugkomen, in een daarvoor: gebouwde tempel. Daarin worden da beeltenissen der gesneuvelden ge plaatst. En in. de volslagen duisternis welke er in die tempel heerst, wor den tweemaal per jaar de geesten vereerd, tot goden verklaard en hen worden door keizer en volk offers gebracht. In ons land troffen we ook ver schillende nog al uiteenlopende be- grafenisgewoonte aan. Vele daarvai zijn in de loop der tijden in onbruil geraakt. Zo in Staphorst, waar to 1939 het gewoonte was, dat twee vai de naaste buren, na het plaatse) (Vervolg 2e blad).

Weekblad voor Waddinxveen | 1952 | | pagina 4