fiekblad voor Waddinxveen de B. B. de Spiegel van de week Kris-Rras Prinses Beatrix verjaart Uit het Parlement No. 398 Vrijdag 30 Januari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Als u dat nog niet wist: het wordt zo langzamerhand een hachelijk be drijf ,in de kranten te schrijven. Wie denkt, een dood-onschuldig bericht je te lanceren, loopt met de cel kep- nis te maken. Dat heeft onze 20-jari- ge „leerling-collega", L. Elferichvan het Rotterdamse Parool ondervon den, toen hij wegens het publiceren van „militaire geheimen" werd ge arresteerd. De jongeman had een ar tikel gebrouwen uit een aantal ge gevens, die in enige propaganda boekjes reeds waren .gepubliceerd Een adjudant, heeft het jonge mens bij dit werk geholpen en hem in de propaganda-brochures wat wegwijs gemaakt. Met gezamenlijke krach ten kwam er een behoorlijk artikel tot stand, dat weliswaar niet veel nieuws kon bevatten, maar dat zich toch prettig liet lezen. De militaire autoriteiten, die het voor alle ze kerheid' nog even ter lezing kregen, gaven hun fiat en nooit zou iemand er verder over hebben gehoord, in dien er geen andere autoritei ten waren geweest, die plotseling ontdekten, dat er militaire gehei men waren geschonden. Ja, een mens kan nooit te voorzichtig zijn. De leerling-verslaggever werd ge arresteerd, maar gelukkig werd er geen geval-Hommerson van ge maakt en werd de jonge man na een paar dagen weer in vrijheid gesteld. De adjudant, die zijn hulp had ver leend bij de samenstelling van het artikel werd „krijgstuchtelijk" ge straft en wij kunnen slechts hopen, dat die straf niet zo erg zwaar is geweest. Het hele geval doet min of meer operette-achtig aan. Indien werkelijk waar zou zijn, dat er mili taire geheimen in dit samengeraapte artikel werden gepubliceerd, dan hebben de optredende autoriteiten slechts bereikt, dat nu eens extra de aandacht op dat artikel en op die eventuele geheimen is gevestigd. Neen, wij kunnen niet enthousiast zijn over deze gapg van zaken. Dat zijn we wel over een andere arre statie: die van de daders van de roofoverval te Blaricum. Deze ro vers, een jongen van 15 jaar en een soldaat van 20 jaar zijn zo listig te werk gegaan, dat men zeker een compliment mag geven aan de La- rense inspecteur van politie Boog, die hen kon aanhouden. Als er niet een hebzuchtige oom toevallig mee in het complot was gekomen, dan is het de vraag, of het, onderzoek zo vlot zou zijn gegaan. Maar ja, oom had misschien niet de scholing van de gangsterfilms gehad, die de twee bankovervallers wèl hadden geno ten! De Boerenleenbank mag intus sen van geluk spreken, dat het ge roofde geld f 17.000 op f 1000,— na, die de oom had ingerekend, in be slag kon worden genomen. Het goe de geld is gered! Over dat geld - de kosten - werd bij de behandeling van de verschil lende IJ-tunnel-plannen in de Am sterdamse gemeenteraad niet of bij na niet gesproken. Die bouwkosten I 70 millioen gulden) zijn anders de I moeite wel waard. Men was er ech ter te zeer van doordrongen, dat er zo'n tunnel moest komen, om het ook nog over de kosten te hebben. Met algemene stemmen - een uni cum - viel het besluit, de Amster damse dienst van Publieke Werken 1 I de opdracht te geven, het zogenaam- 1 de plan 5 technisch voor te berei- I den. Die voorbereiding vraagt al leen al vier jaar werk. Nadat het I besluit voor de tunnelbouw in de I Amsterdamse raad was aangenomen, I Werd door de Minister van Verkeer en Waterstaat een Rijks-Adviescom- I missie geinstalleerd, waarbij echter I Wel op de financiering werd gewe- l2en. De voorzitter dier commissie, de I Commissaris der Koningin in Noord- I Holland, dr. J. E. baron de Vos van I Steen wijk merkte op, dat de wijs- beid van Salomo nodig zal zijn om een financieringsplan op te stellen, I waarbij de bijdragen naar billijkheid I worden verdeeld tussen de drie be- I langhebbenden: rijk, provincie en gemeente. Ja, er zal nog heel wat moeten worden afgepraat en wor- I den gerekend en worden ge- I Werkt, voor men kan zeggen: het I verkeer te land heeft het obstakel IJ-Noordzeekanaal overwonnen. Nochtans mogen wij er verheugd over zijn, dat met de oplossing der moeilijkheden een krachtig begin is gemaakt. Het is alleen maar te ho pen, dat de besprekingen vlotter zullen gaan, dan die over de Benelux. Men weet, dat de laatste conferentie der ministers generlei resultaat opleverde. Mogen de be sprekingen, welke in de helft van de lyolgendemaand weer worden 'gehouden, meer succes hebben. Dit succes zij ook de conferentie van de vertegenwoordigers der zes landen van de Steenkool en Staalgemeen schap toegewenst. Op initiatief van onze regering zullen die heren, in de tweede helft van Februari de econo mische eenwording onder de loupe nemen. Zij hebben tot doel om bij gerezen prijsgeschillen in de ruimste zin van (het woord, partijen tot elkaar te brengen op volledige vrijwillige ba- Juist de samenstelling van deze Commissies maakt het mogelijk de klachten objectief naar redelijkheid te beoordelen. Daardoor zijn de Com missies niet alleen van belang voor kopers, huurders en opdrachtgevers, maar evenzeer voor de verkopers, verhuurders en uitvoerders. Steeds wordt immers getracht de goede verstandhouding tussen beide par tijen niet te verstoren. Behalve voor het indienen van klachten werd in verscheidene ge vallen van de Commissie gebruik gemaakt voor het verkrijgen van in lichtingen. Vooral in de aanvang van het jaar werden vele informaties in gewonnen naar de huurprijs-bereke ning. Voor het indienen van klachten Een eventuele aanvaller kan hier door worden afgeschrikt. En mocht hij toch op zekere dag zijn boze plannen volvoeren, dan moeten de vrije volken, en dus ook Nederland in staat zijn zo sterk mogelijk te genstand te bieden. Maar alléén maar een goede en sterke weermacht is niet voldoende. Ook achter de fronten moet men sterk zijn. Want als de soldaten aan het front stand houden, zodat de vijand er niet door heen komt, dan is het toch mogelijk dat vliegtuigen achter het front doordringen, en daar hun ver nielende bommen laten vallen. Dan zullen gewonden moeten wor den geholpen, branden worden ge blust. Aangebrachte vernielingen zullen moeten worden opgeruimd en hersteld. Want het economische leven moet doorgaan. Als een volk achter de frontlijn ONVERANTWOORDELIJK We zitten nog midden in de win ter en daarom durf ik er nog niet goed over schrijven. Maar als we het niet doen, dan verzuimen we ]onze plicht tegenover onze mede mensen. En is dat niet één van de mooiste dingen in ons leven? Niet dat wij een bepaalde kwestie aan de orde willen stellen, maar een ge waarschuwd mens telt voor twee. lp dit geval moeten wij meerdere men sen waarschuwen. En ik hoop dat die waarschuwing niet in de wind wordt geslagen. Het gaat namelijk om een gemeenteraadsbesluit. Wat ik nu in het gemeenteraads- verslag heb gelezen, deed mijn ha ren ten berge reizen. En bij voorbaat voel ik mij al ongerust worden als ik er aan denk, dat in de aanstaan de zomer kinderen beneden 14 jaar in de Gouwe zullen zwemmen zon der toezicht. Vele ouders zullen in angst zitten als hun kinderen een duik nemen in het zilte nat van die - angstaanjagende Gouwe. Ja, zult U zeggen, maar de ouders zijn toch baas over hun kinderen en als zij het hun kinderen verbieden gebeurt er niets. Goed, goed, maar wij we ien ook, dat k'inderen, kinderen zijn en ze zullen zeggen: „ja, moeder, die en die zwemt ook in de Gouwe en de politie laat het toe". Of ze zullen heel netjes zeggen: „nee, moeder, ik doe het niet". Maar even later spar telen ze toch in de Gouwe. Waar hebben we nu eigenlijk een zwembad voor? Alleen maar vóór de ouderen? Neen, voor jong en oud! Zwemmen in de Gouwe betekent voor de kinderen zwemmen zonder toezicht en dus kans op ongelukken. In het zwembad is er toezicht, laat daar dus onze jeugd zwemmen. Het is en blijft onverantwoord kinderen in de Gouwe te laten zwemmen. Laat onze gemeenteraad zich nog eens bezinnen en de mogelijk ver strekkende gevolgen eens bezien. Het zal voor vele ouders een geruststel ling zijn, wanneer dit gemeente raadsbesluit werd herroepen en daarvoor in de plaats kwam: Zwem men in de Gouwe verboden voor jong en—oud. Vele ouders zullen dankbaar zijn voor deze geste! Tot de volgende week. Kris-Kras Plaatselijke Prijzencommissie Het stemt tot voldoening dat er in het afgelopen jaar bij de Plaatselijke Prijzencommissie slechts weinig klachten inkwamen. Hoewel de commissie iedere maand ten Ge meentehuize zitting hield, kwam er slechts een 10-tal klachten bij de commissie binnen. Slechts drie klachten bleken bij het ingestelde onderzoek gegrond te zijn. In twee gevallen moest worden geconsta teerd, dat onredelijke prijs vaststel ling had plaats gevonden. De betrok kenen waren bereid het teveel be taalde bedrag - in totaal f 21,45 - terug te betalen. In verband zij nog eens uitdruk kelijk de aandacht gevestigd op doel en taak van de plaatselijke Prijzen- commissies. In deze Commissies hebben zitting vertegenwoordigers van de verschil lende vak- en standsorganisaties. Zaterdag 31 Januari viert prinses Beatrix haar vijftiende verjaardag. Natuurlijk is het groot feest in het koninklijk gezin wanneer de oudste dochter jarig is. Op deze dag zullen velen in Ne derland terugdenken aan eind Janu ari 1938 toen het heugelijke feit zou plaatsvinden. Zou het een jongen of een meisje zijn? Zou het koninklijk kind nog in Januari of in Februari geboren worden? Heel Nederland wachtte in spanning en toen gebeurde het precies op 31 Januari. Beatrix werd zij genoemd en deze naam betekent: zij, die gelukkig maakt. Wij geloven wel, dat prinses Beatrix haar ouders en haar volk gelukkig heeft gemaakt. Dat onze kroonprinses nog vele jaren in voorspoed bij ons mag zijn, wensen wij allen. en voor het verkrijgen van inlichtin gen kan men zich wenden tot de le den der commissie: Mevr. T. van Zonneveld-van der Lecq, Plasweg 5 en de heren C. Graafland, Oranje laan 9, H. A. van Berkesteijn, Wil- helminakade 69, A. van Bodegraven, Zuidkade 193, H. van Egdom, Iep laan 84 en H. M. de Wilde, Nesse 18 alsmede mondeling of schriftelijk tot het secretariaat der commissie ten Gemeentehuize. De eerstvolgende zitting der Com missie wordt gehouden op Donder dag 5 Februari a.s. des avonds te 7 uur ten Gemeentehuize. Wat deze twee letters betekenen, zal in de komende weken en maan den wel algemeen bekend worden. B. B. betekent Bescherming Be volking. Zo af en toe heeft men daarvan al heel wat in de bladen kunnen le zen. Wij leven nu eenmaal in een tijd, waarin rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Wij hopen en bidden dat God ons daarvoor bewaren zal. Maar daarnaast is het onze plicht om alles te doen wat in ons vermo gen ligt om zo'n nieuwe ramp te voorkomen, en als die toch onver hoopt over ons mocht komen de el lende, die daaruit voortvloeit zo veel mogelij k*te beperken. Daarvoor is in de eerste plaats nodig dat de vrije volken, zich zo sterk mogelijk bewapenen. ineenzakt, dan is ook de strijd van de soldaten aan het front tevergeefs. Voor al deze dingen kan het leger niet zorgen. Dat is de zaak van het volk zelf. En aangezien al dit werk moet worden voorbereid en behoorlijk ge organiseerd is de „Bescherming Be volking" opgericht, met de verschil lende diensten: Politie, Brandweer, Geneeskundige Dienst, Opruimings- en Reddingsdienst, Sociale Dienst en Zelfbescherming. Er is in Nederlandin ons gewest, en ook in onze eigen gemeente reeds veel voorbereidend werk verricht. De organisatie is er, de leiders, landelijk, regionaal en plaatselijk zijn benoemd, en voorbereid om hun werk aan te vangen. Maar nu moet het personeel voor al deze diensten worden geworven. Landelijk wordt daarvoor een grote actie ingezet. In het kader van deze actie zal in Waddinxveen een grote vergadering worden gehouden op Vrijdag 13 Fe bruari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Volgende week zullen daarover in ons Weekblad nog nadere medede lingen worden gedaan. Daarin zal ook de heer H. K. van der Loo ons plaatselijk Hoofd Zelfbescherming nog nader uiteenzetten wat te Wad dinxveen reeds is bereikt en wat van U verwacht wordt. Ik wil nu reeds een beroep op on ze burgerij doen om niet achter te blijven. Houd deze avond vrij, opdat U de belangrijke voorlichting kunt ont vangen, die nodig is. En blijft niet achter, maar stel U persoonlijk beschikbaar voor de diensten waarvoor U het meest ge schikt of het meest nodig is. De Burgemeeester v. Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 22 t.m. 28 Januari Geboren: Willem, z.v. W, B. van der Laan en M. van Bergen, Brug weg 27; Christoffel Hendrik, z.v. C. H. Ta- merus en M. L. Ravestein, Noord kade 237; Overleden: Jansje Oostrom, 65 ja ren, e. v. J. de Kruijff; Andries de Vos, 75 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 grijze handschoen; 1 bruine portemonnaie met inh.; 1 ro de zakdoek; 1 autoband; l'rode por temonnaie met inh.; 1 stel isolato ren; 1 zwarte alpinomuts. Verloren: 1 portemonnaie met inh.; 1 groene dames want; 1 witte hand schoen; 1 aktetas. Bestaat de wet op de dividendbe perking of bestaat zij niet? Voor de ze vreemde vraag werd dezer dagen de Eerste Kamer gesteld. En de vijf tig Senatoren waren niet bij machte die vraag onmiddellijk met een „ja" of „neen" te beantwoorden. Het moet dan wel een moeilijke vraag geweest zijn. Men schermt zo graag met het gezegde: „ieder burger wordt ge acht de wet te~ kennen", maar wat blijft daarvan over als zelfs de Eer ste Kamer niet weet of een bepaal de wet bestaat of niet? Nu zijn Senatoren geen kinderen. Daarvan kunt U verzekerd zijn. Er zitten enkele hoogleraren in de Eerste Kamer en juristen zijn er bij de vleet. Na enig praten, zou men daarom ook wel tot een conclusie zijn gekomen. Maar er waren ook overwegingen van politieke aard, die het wel wenselijkmaakten om de eindstemming over het ontwerp ter verlenging van doe dividendbeper king nóg even uit te stellen. De wet op de dividendbeperking gold voor de boekjaren tussen 31 December 1949 en 30 December 1952. Minister Lieftinck meende het in strument van de dividendstop nog nodig te hebben voor de voortzet ting van zijn financiëel beleid. Daar om had hij op 13 December 1951 aan de Tweede Kamer een verlengings- wet aangeboden, waardoor de divi dendstop tot einde 1955 gehandhaafd zou blijven. De behandeling van dit ontwerp liet nog al even op zich wachten. Zo lang, dat het bijna de vuurdoop werd van de opvolger van Minister Lieftinck, Minister d. Kieft. Het was een doop die niet prettig zou zijn, want het ontwerp werd zwaar geamendeerd en het slot was, dat de dividendstop met slechts één jaar tot einde 1953, werd verlengd. Tot zover was alles nor maal. Op 18 November van het vo rige jaar ging het ontwerp in de Tweede Kamer onder de hamer van voorzitter Kortenhorst door. Ook normaal was, dat de Eerste Kamer op 9 December d.a.v. haar Voorlopig Verslag' uitbracht. Nu ko men we echter aan het abnormale. De Memorie van Antwoord vam Mi nister v. d. Kieft verscheen eerst een maand later op 19 Januari van dit jaar. Op een dag dus, dat de wet op de dividendbeperking reeds was af gelopen. 30 December 1952 was im mers de laatste dag? Nu kwam mr. Pollema in het geweer. Hoe kunnen we een wet verlengen, die niet meer bestaat? Dat was juridisch geschut, waarvan de Eerste Kamer bijna om viel. Minister v. d. Kieft wist er ei genlijk niet goed raad mee. Hij gaf toe, dat er niets aan te doen is als ondernemingen gedurende de eerste 27 dagen van Januari een hoger di vidend hebben uitgekeerd dan wet telijk is toegestaan. Nu de wet niet meer bestaat, is dit een legale daad. En hij beloofde, om de gemoederen van de „schuldigen" gerust te stel len, deze „legale daad" niet achter af door een nieuwe wet als „illegaal" te bestempelen. De wet bestaat dus niet meer? Zo eenvoudig is het pro bleem ook weer niet. De Minister beweerde, dat de niet bestaande wet best kan worden verlengd, omdat de verlengingswet als een nieuwe wet te beschouwen valt. Er is dus een stuk nieuwe wetgeving. Wie gelijk

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1