li NIEUWS uit onze Sport Ut 't kwt. Een Onderduiker in Napoleonstijd. heeft, de Minister of de heer Polle- ma, wist de Senaat niet zo gauw uit te maken. Nieuwe aspecten behalve de ju ridische kwamen eigenlijk niet naar voren. Het Kabinet en verschillende fracties zitten" muurvast ,want in de richtlijnen is geschreven, dat de S.E. R. een onderzoek naar de wenselijk heid van de afschaffing der dividend beperking zal instellen. Het Kabinet heeft daarvoor een jaar de tijd ge kregen. En daarom zal een groot deel van de a.r- en de k.v.p.-frac- ties voor dit ontwerp stemmen. Zij worden gesteund door de socialisten, zodat - als er zich geen grote moei lijkheden voor dobn - Minister v. d. Kieft de eindstemming met een ge rust gemoed kan tegemoet zien. Trouwens, niemand had verwacht, dat dit eenvoudige ontwerp zoveel stof zou doen opwaaien. Maar de Eerste Kamer heeft haar bestaans recht, weer bewezen. Zij gaat niet over één nacht ijs! Donderdagavond hield de Middenstandsvereniging haar 35e jaarvergadering in lunchroom van de Water. De voorzitter, de heer H. M. de Wilde, gaf bij zijn openings woord een terugblik over het jaar 1952, daarbij opmerkende, dat hoe wel de omzetten terugliepen in de middenstandsbedrijven, er toch re den tot dankbaarheid was. Wel werkten de hoge belastingen rem mend op de ontwikkeling der be drijven. Door ziekte van de secre taris kon het jaarverslag niet ter tafel zijn. Het verslag van de pen ningmeester gaf een opgewekt ge luid, daar er een behoorlijk saldo in kas was. De vereniging, in 1918 op gericht met 18 leden, is uitgegroeid tot 145 leden. Al die jaren was de heer de Wilde bestuurslid, waarvan een aantal jaren voorzitter. De heer Huizer bracht hem hiervoor namens de leden een woord van hulde. De heer J. van Nielen werd als be stuurslid herkozen. Door het bestuur werd voorgesteld weer aan te sluiten aan de Kon.. Ned. Middenstandsbond, gelijk als voor de oorlog het geval was. Na bespreking bleek men alge meen hier niet voor te voelen en werd het voorstel verworpen. Beslo ten werd binnenkort weer een feest avond te beleggen en een excursie aan te vragen bij de N.V. Dobbel- mann. Bij de rondvraag kwamen nog enkele onduidelijkheden in de winkelsluitingswet ter sprake. De voorzitter zou dit bij de Kamer van Koophandel nader onderzoeken. Hoe- Wel1 het bezoek zeer matig was, had de vergadering een gezellig verloop. Woensdag 28 Januari sprak de heer T. Ververs, alhier, een propa ganda-speech, voor „Volksonderwijs" te Moerkapelle, over het onderwerp: „Wij zoeken". Na de spreker was de beurt aan „Elck wat Wils" met de opvoering van „Tante Jutta uit Calcutta"* een klucht in drie bedrijven. Deze op voering is zeer in de smaak geval len, wat bij het einde van de avond tot uiting kwam. De heer Paisonnier dankte namens het bestuur van Volksonderwijs te Moerkapelle, en maakte de opmerking met een com pliment door te zeggen: Er zat een dame achter me, die ik tegen het eind van het derde bedrijf hoorde zéggen: „Het wordt tijd dat het af gelopen is want mijn mond begint pijn te doen van het lachen. Al met al een succes voor „Elck wat Wils", die hiermee haar goede naam. weer voor dé zoveelste maal eer aandeed. Deze week wilde mej. V. met een roeiboot de Gouwe oversteken, maar stapte naast het bootje, zodat ze in de Gouwe terechtkwam. Ge lukkig was voldoende hulp in de omgeving, zodat dit geval alleen een stel natte kleren achterliet. Voor de tweede maal heeft het trio Teun Plomp, H. van den Berg en G. A. Hoogendoorn in Gouda een concert gegeven en nu in het van Ittersonzlekenhuis, waar zij een ge varieerd programma afwerkten, zeer ten genoege van de'aanwezige pa tiënten. Het applaus was een bewijs dat zulks zeer gewaardeerd werd. In de gehouden ledenvergade ring van de Vereen. „Wet en Evan gelie" werden tot bestuursleden ge kozen de heren U. Bruinsma en A. Mulder, terwijl de heer N. Krabben dam tot voorzitter wérd gekozen. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de IJsclub „Nooit Gedacht" werd Vrijdagavond in ho tel „De Unie" een receptie gegeven, waarbij een aantal besturen van verschillende verenigingen hier ter plaatse hun gelukwensen aanboden. Onder de gesfchenken bevonden zich een aantal bloemstukken, een voor zittershamer en een clubvlag, aan- géboden door de Oranjevereniging. Bij monde van de heer Jenné com plimenteerde het gemeentebestuur, Het plan van het ijsclubbestuur om dit feit met een ijsfeest té vieren kon niet doorgaan, daar het ijs on dertussen weggeóooid was. Voor Waddinxveen en omge ving wil de heer J. H. Visse, Hene- gouwerweg 11c alhier, zich gaarne belasten met het in ontvangst nemen van kleding e.d. voor de Hulpactie Hongaren. De vorstperiode heeft ook in onze gemeente zijn terugslag gehad op de werkgelegenheid. Op 27 Januari 1953 stonden in to taal 106 werklozen uit onze gemeen te bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschreven, t.w. 25 mach. houtbe werkers, 31 landarbeiders, 2 huis schilders, 5 grondwerkers, 3 bouw vakarbeiders, 1 schoenhersteller, 1 textielarbeider, 2 voedings- en ge- notmidd. bedrijf, 3 vertegenwoordi gers, 3 schippers, 9 transportarbei ders, 1 kantoorbediende, 2 losse ar beiders, 2 personen in algemene dienst, 1 bouwkundige, 2 timmerlie den, 1 betonijzervlechter, 3 metaal arbeiders, 2 magazijnbedienden. Op 27 Januari van 1952 stonden in totaal 123 personen als werkzoe kenden ingeschreven. De opbrengst van de collecte bus op de algemene begraafplaats alhier, bedroeg over 1952 f 37.94. Dit bedrag wordt verdeeld onder de verschillende diaconien hier ter In de ouderdom van 83 jaar is alhier overleden de heer Jac. van der Geur, oud-firmant van de fa. Gebr. van der Geur te Boskoop. "De overledene heeft jarenlang in onze gemeente het manufacturenbedrijf uitgeoefend in het pand, thans be woond door de heren C. van der Linde en in dat van H. M. de Wilde. Hij is meer dan 50 jaar lang or ganist bij- de Geref. Kerk alhier ge weest en ontving daarvoor de ere medaille in goud, verbonden aan het Huis van Oranje-Nassau. DE HEER RUPPERT SPRAK Dit was Woensdag 1.1. oorzaak dat het Geref. Jeugdgeböuw nagenoeg geheel gevuld was, gehoor gevend aan de oproep van de Chr. Best. Bond. Dit fraaie gebouw met haar bij uitstek gezellig interrieur droeg niet weinig bij tot de intimiteit wel ke de gehele avond heerste. Met het zingen van Ps. 89, schrift lezing en gebed opende voorz., de heer A. van der Ben èn sprak tevens z'n blijdschap uit niet alleen over de aanwezigheid van de heer Rup- përt, maar ook over de goede op komst. De heer Ruppert heeft ons gerui- men tijd weten te boeien in z'n on derwerp: „Christelijke Vakorganisa tie Nu Spr. wijst eerstens op het feit dat het mogelijk is genoemd onder werp in verschillende richtingen te belichten; naast theorie en practijk neemt hij als uitgangspunt: Wat is practijk! Uit de concrete werkelijk heid van vandaag kunnen wij met goed toe te zien en op te letten vast stellen dat de te constateren toe stand niet zomaar uit de lucht komt vallen. Bilderdijk zij hier van: In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Dit, zegt spreker typeert alles en de 20 eeuw mens kan zich van de negentiende niet losmaken. De Franse revolutie voerde o.a. in haar program dat de mens van na ture goed is. Die mens kan goed blijven door de vrijheid te genieten, samenleving te zoeken en het zelf belang te behartigen zonder inmen ging van de overheid (Leve de vrij heid). Samenvattend was er alleen oog voor de enkeling terwijl er voor samenbinding niets overbleef. Deze opvatting is tot niets 'gedegradeerd, terwijl de bandeloosheid sterk toe nam en de economisch sterke over de zwakke ergerlijk zegevierde. Spreker verwijst nog naar een woord van Dr. Kuyper waarin deze uitspraak deed dat de slaven uit de oude tijd het beter hebben gehad dan de slaven van de 19e eeuw. De heer Ruppert gaat aan het ver gelijken met de eeuw van organisa tie. Nu lijkt de enkeling erg klein al vallen de meest belangrijke beslissing zelfs buiten de grenzen, al gaan per soon en beslissingen steeds verder uiteen, de kracht is groot door or ganisatie. Spreker besprak nog op zeer dui delijke manier het werkloosheidpro bleem, woningbouw, noodwet Drees, Industrie en loonaangelegenheid. Nadat van het recht van vragen stellen, ruimschoots gebruik was gemaakt, eindigde spreker met de woorden: Wanneer U en ik morgen eenmaal onze plichtdoen dan zal onze organisatie geen 180.000 maar 360.000 leden tellen. Als aanvulling van dit program liet het zangkoor „Zang en Vriend schap" enige zeer verdienstelijk vertolkte koorwerken horen waar- Van ons het meest bekoorde het stukje „Zum Sanctus" van Schubert. In piano-viool-zang trio complie- ceerde het geheel. De heer Ruppert eindigde deze leerrijke avond met dankgebed. J. T. Uitvoering „Onvermoeid Vooruit" In een avond welke op vrij hoog pijl stond heeft het Waddinxveens Mannenkoor de talrijke aanwezigen enige uren van uitgesproken cultu reel genot verschaft. Gezegd dient te worden en dit is een verheugend verschijnsel) dat de luisterenden dit ook zeer apprecieerden, gezien de volkomen stilte welke werd betracht tijdens de uitvoering der diverse werken. De korte explicatie welke de ac tieve dirigent Gé van Beek van ie der werk gaf, zal hieraan niet vreemd geweest zijn, een methode welke beslist navolging verdient. „De laatste storm" van Smeets, een hedendaags werk legt in haar ac- coorden een nieuw accent en hoe wel niet feilloos, werd deze hinder nis goed genomen. „Zondagmorgen" werd vrij zuiver gezongen, al misten de baritons hier een belangrijke 'passage. Het ontij dig applaus zal hier wel z'n aandeel in gehad hebben. Met „Ecce, quo modo moritus" van Handel werd een goed eerste gedeelte afgesloten. Wij waren verheugd ook „Die Gouwe Sanghers" uit Boskoop te zien optreden en al zou het te ver voeren ook over dit koor te recen- ceren, opgemerkt dient dat de riva- liteitsgevoelensbeide koren onge merkt op een hoger plan voerden. In „magnificat" van J. Beltjens heeft het koor zijn beste prestatie van de avond beleefd. Hoge eisen werden hier gesteld aan dirigent zo wel als aan de leden en hier werd juist zo sterk gevoeld het contact tussen beiden, waarin de zangers zich veilig wisten in de kennis van hun meester en waarin hem in vrije overgave het voilé pond van z'n zangers werd opgedragen. De solisten in deze,de heren Lan- gendam, Bosloper en Gelderblom ga ven zich verdienstelijk al leek het ons dat de grootste pluim voor eerst genoemd bestemd is. Beide koren zingen tot slot gezamenlijk het be roemde „Slavenkoor" van Verdi, waarin de diepe bassen met werke lijk schitterend zingen het bijkans zo onmisbare orkest vrijwel deden vergeten. Tot slot ook nog gezamenlijk (2x) „Ons Hollands", een fors werkr waarin soms wel iets te grof werd gezongen. Het meest hebben ons de ze avond tenoren en bassen bekoord wat z'n oorsprong mogelijk vind in demeest goede bezetting met mevr. Jansen-de Heer aan de piano en J. Koole aan het orgel behoorde dit program gedeelte weer tot het ver- ledeif. Variété „Gerzie" met Kees Prins", de astra's en Cor v. Gooi hielden hierna de aanwezigen nog geruime tijd aangenaam bezig, al hoewel wij met onze gedachten nog lange tijd bij het - eerstgebodene hebben vertoefd. J. T. GEMEENTEBEGROTING Op de Vrijdag 6 Februari te hou den gemeenteraadszitting zal de be groting voor 1953 worden behandeld. Het ontwerp dezer begroting, door B. enW. aan de raad aangeboden toont dat de groei onzer gemeente en de toename der gemeentelijke be moeiingen steeds groter eisen stellen aan het financieel beleid van het gemeentebestuur. Vandaar dat de eindcijfers dezer begroting in de millioenen belopen. Zo staan op het programma o.m.: de herstrating van de Oostelijke op rit naar de hefbrug, een gedeelte van de Stationsstraat en het verbre den van de Zuidkade. Ook zullen in 1953 een beurt krijgen de Brugweg (ten Zuiden van de oprit), een ge deelte van Nesse, Afscheepsplaats, van de Burgemeester Trooststraat en enkele straten in de Bomenwijk. Verder staat ook een grondige ver breding van het meest Noordelijke deel van de Noordkade tot aan de grens der gemeente Boskoop op het programma. De uitgaven op het hoofdstuk openbare werken worden in totaal op f 172.000,geraamd. De steeds verder gaande electrifi- catie van de straatverlichting heeft tot gevolg dat thans het aantal qjec- trische straatlantaarns voor het eerst het aantal gaslantaarns over treft. Op 31 December jl. waren in de gemeente 170 electrische straat lampen (waarvan 43 nacht-branders, en het aantal gaslantaarns bedroeg op die datum 171, waarvan 36 nacht branders). De kosten van de straat verlichting worden geraamd op f 28.200,—. De openbare veiligheid vraagt een bedrag van ruim f 43000,Volks huisvesting f '258400,en de jaar lijkse rente en aflossing van 159 en 260 woningen een bedrag van resp. f 25000,— en f 170000,—. Het lager onderwijs vraagt voor 1953 voor 1100 leerlingen ruim f 100.000,ter wijl het subsidie aan het kleuteron derwijs verhoogd zal worden tot f 17.50 per leerling. Voor maatschappelijke hulp wordt een bedrag voorgesteld van f 124000,of wel 50 hoger dan een vorig jaar. Bij de inkomsten worden de uit keringen ondernemersbelasting en opcenten rijksbelasting geschat op f 260000,—; straatbelasting f 25000; gemeentefonds f 144500,school gelden f 12400,en honden belasting f 2700,—. Het batig saldo van het electrici- teitsbedrijf wordt geraamd op f 19000,—, van het gasbedrijf op f 22500,en van het waterleidingbe drijf op f 291, Om deze begroting sluitend te krijgen moest de reserve van vorige dienstjaren aangesproken worden en wel met f 37500,Deze reserve be draagt ongeveer f 259.000. Hiernaast bezit de gemeente ook nog een alge mene reserve van f 157,000 en ca. f 110.000 aan inschrijvingen in het Grootboek voor de Nationale Schuld. Het totale bedrag, dat de gemeen te op 1 Januari j.l. geïnvesteerd had is in deze begroting gesteld op ruim vijf en efen half millioen gulden. Hierin is begrepen een schuldrestant van de nd-oorlogse woningbouw van f 3.666.000. Op de voor de oorlog in de gemeente gebouwde woningwet woningen rust nog een schuld van f 306.330. Het schuldrestant van de geldle ningen en rïjksvoorschotten, welke de gemeente bij de aanvang van dit jaar had lopen bedraagt f 4.607.000. Hiervoor is in dezë begrotiqg aan rente en aflossing geraamd in totaal f 340.552.61, wat een verhoging be tekent ten opzichte van vorig jaar met f 40.000. 5 jaar Woonruimte-commissie Uit het jaarverslag over 1952 van de Adviescommissie Woonruimtewet 1947 'ontlenen we het volgende: De commissie heeft tot op heden 5 jaar gewérkt. De samenstelling com missie geeft geen verandering te zien en nog steeds hebben zitting Mevr. van der Torren-Veendorp, de heren M. Schouten, voorz., S. C. J. van Tol, J. van Nielen en A. C. Kraneveld, terwijl de heer W. F. Meijer als secretaris fungeert. In 1952 kwam de commissie 37 maal in vergadering bijeen en wer den 325 adviezen aan B. en W. uit gebracht. In dat zelfde jaar kwa men door woningbouw, vertrek en overlijden 75 woningen ter beschik king. In Januari 1952 stonden 304 personen als woningzoekende inge schreven, waarbij in de loop van dat jaar werden bijgevoegd door huwe lijk, vestiging enz. 158 personen, zo dat per 31 Dec. 1952 het aantal op liep tot 462. Van deze lijst konden worden afgevoerd door vertrek, ver vallen aanvragen e:a. redenen 140, zodat uiteindelijk nog 322 woning zoekenden bleven ingeschreven. Een tweetal woningen kwam ter be schikking van de plaatselijke indus trie. Ook moest in twee gevallen tot vordering worden overgegaan van leegstaande woningen. Wegens het grote woningtekort kon aan de z.g. krot-opruiming niets gedaan wór den, alhoewel er zeker 80 woningen voor opruiming in aanmerking ko men zouden. Hierbij zijn er, welke reeds in 1939 onbewoonbaar verklaard werden en nog steeds .bewoond zijn. Gedurende de vijf jaren van werkzaamheid der commissie constateert zij, dat de woningnood nog geenszins vermin derd is al steeg het- aantal woningen gestadig, zoals blijkt uit de volgende cijfers: In 1948 aangevraagd 246 woningen, in 1949 275; in 1950 245; in 1952 322 woningen. Dat er nog steeds behoefte aan woningruimte voor werknemers bij de plaatselijke industrie, die- elders wonen, bleek uit een gehouden on derzoek waarbij kwam vast te staan dat voor 130 gehuwde en 55 onge huwde elders wonende werknemers woonruimte gewenst was, niet mee geteld nog eventuele aanvragen van N.V. van der Heem en N.V. Dobbel- mann. Daar ook bij kleine bedrijven en Middenstandszaken ongetwijfeld aan woonruimte behoefte bestaat voor vestiging van werknemers, moet het aantal te bouwen woningen voor dit doel op minstens 200 geteld wor den. Alles bijeengenomen heeft Wad dinxveen een achterstand van 215 woningen en zullen voor de nodige oplossing van urgentie gevallen in de komende 7 a 8 jaren minstens 100 nieuwe woningen per jaar nodig zijn. Op het ogenblik zijn aan de Iep laan en Eikenlaan 45 woningen in aanbouw, een aantal welk gezien het groot aantal aanvragen lang niet bevredigend te noertfen is. Gaat de aanwas van woningen in een snel tempo door, zal de tijd niet ver zijn dat de Bomenwijk geheel zal vol gebouwd zijn B. en W. hébben dan ook voor de toekomst uitbreidings plannen gereed op een terrein gele gen tussen de Noorkade en de spoor baan en ten noorden van de Kerk- weg. ring K igeb terg ichi VOETBAL. Waddinxveen I heeft tegen Schoonhoven I revance genomen van de destijds geleden nederlaag met 2-1 winnen zij verdiend. Waddinx veen 2 verlodrpnnodig van O.N.A. 4 Waddinxveen 4 kon ook in Moerka pelle geen winst boeken, beter deed Waddinxveen Z die Zwervers Z met 0-4 nederlaag naar Capelle terug stuurde. Zwervers I stuurde op zijn beurt W.S.E. met een 1-5 nederlaag naar Waddinxveen terug terwijl W. S.E. 2 de overwinning aan zijn gast Moordrecht 4 overliet. Deze week komt voor Waddinx veen 1 de Rotterdamse club D.C.L. op bezoek en dit belooft een prachti ge en sportieve wedstrijd te worden en een gelijkspel is niet uitgesloten. Waddinxveen 2 gaat bij Gouderak 2 op bezoek en indien er eens gevoet^ bald wordt is er winst voor het twee de. Waddinxveen 3 zal bij Zwervers 3 geen winst weghalen. Gezien het resultaat van Bergambacht vorige week, kan W.S.E. met volle winst huiswaarts keren, maar W.S.E. 2 zal tegen U.N.I.O. 4 thuis weinig - in te brengen hebben. Verheul wint thuis van Z.V.V. en voor Ibis is op be zoek zijnde bij Rijnstreek 2 winst in het vooruitzicht. i ZWEMMEN. R.Z.C. I-De Gouwe I Dinsdag jl. heeft De Gouwe I een bezoek gebracht aan Rotterdam, waartegen de ex-eerste klasser R.Z. 1 c. voor de bekercompetitie van de K.N.Z.B. moest worden gespéeld. De- ze niet op hoog peil staande wed- strijd is in een 4-0 overwinning i voor de thuisclub geworden. De Gouwe verscheen met invallers voor Brouwer en van Mourik, die 1 door militaire dienst verhinderd wa ren. Reeds in de eerste helft was R.Z.C. I in de meerderheid en de rust ging dan ook in met een 3-0 voorsprong, door doelpunten van de gevaarlijke midvoor G. v. Driel. Na de rust was R.Z.C. niet meer zo doortastend en de Gouwe probeerde het spel te verplaatsen doch de ver dediging van R.Z.C. hield stand, nog eenmaal wist de thuisclub te scoren, zodat de Gouwe met een 4-0 neder laag weer naar Waddinxveen ging. Uitslagen afgelopen week. G.Z.C. A—De Gouwe 1-2 S.Z. en P.C. comb.De Gouwe comb. dames 1-2 46 door K. JONKHEID. XXI. VERRAAD Trui is een ferme meid. Daardoor verbaast het iedereen, dat ze een vaste verkering begonnen is met Hannes den sijsjeslijmer. Hannes is de zoon .van een arbeider. Hij heeft een poos bij de boeren ge werkt, maar dat ging niet best, want Hannes is liever lui dan moe. Nu gaat hij dagelijks rond, dm vers ge- smeurPfe lijmstokken uit te zetten en te zien, of er sijsjes kleven op de oude. 's Avonds zit hij in De Nieu we Baars of bij Trui. Dit laatste al leen op Woensdag enZondag. Dan zitten ze samen in 't achterhuis, zo als algemeen gewoonte is. Teunis, die de zolder boven het ach terhuis bewoont, wordt onrustig. Hij kan zijn gevangenschap op de duur niet verdragen. Hoeveel maanden is hij al werkeloos! Hij kan het niet uithouden en loopt soms ongeduldig heen en weer; Nu het winter is, ruikt hij de geur van de stal, van hooi en koren. En "straks het heer lijk edrukke voorjaar! Men heeft hem gewaarschuwd, goed op zijn hoede te zijn. Het gaat om zijn leven. Vooral op Woensdag- en Zondagavonden moet hij zich stil houden, onkele weken gaat het goed. Soms hoort Trui wel iets, maar dan overstemt ze dat geluid dadelijk door rumoer van gerammel met ters lun rmg belmai Woensdï mité. ïBleid T.O.O, leltr Uitslad T.Twigs W. v. d. D. Zwan C. H. Kr H. Troos A. Blonj A. N. Li| G Heerei C. Blonk A. N. li A. Zwa; D. la Gi De eerst lil den :hui

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2