Weekblad voor Waddinxveen Nederland in grote rouw gedompeld De> Spiegel van de week De Nationale Ramp P8ÜJLM 9>3 Kris-Kras Mo. m Vrijdag 6 Februari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling -I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Zondag 1 Februari - een dag, die met de zwarte kool in de geschie denis van ons land is aangetekend - een dag, om nimmer meer te verge ten en die, na vele jaren, nog door degenen die hem bewust beleefden, zal worden aapgehaald. De watersnood! Alle berichten die ons uit het bin nenland voor en na Zondag jl. be reikten, werden in letterlijke zin overschaduwd - en het was een zware slagschaduw - door de na tionale ramp ,die ons heeft getrof fen. U weet het reeds: opgezwiept door de hevige Noord westerstorm, deed onze oude erfvijand, het water, een krachtige aanval op de vele dij ken der talrijke polders, die ons Westen en Zeeland heeft. Zelfs onze befaamde duinenrij - soms ver zwakt door de bunkergevaarten, in de oorlog gebouwd - brokkelde hier en daar af, doch het zwaarst wer den Zeeland, Westelijk en Noord- Brabant en de omgeving van het oude Dordrecht getroffen. Dijkbreu ken van vele meters breed hier - overstromingen tot ver boven de huizen elders - grauwe, ontstuimig golvende watervlakten, waar tot voor kort nog groene weiden wa ren Spoorwegen, enkele dagen geleden nog veilige wegen, werden in korte tijd ondermijnd en schots en scheef stonden de palen der elec- trische geleidingen. Wij dachten ons verplaatst in een der eerste oorlogsdagen van veertig, toen eveneens ons overbekende plaatsnamen in ongunstige zin wer den genoemd. Het is nu toch anders. Deze strijd tegen het water was niet door mensen ontketend - hij wekte geen haat tegen anderen, die ver woesting en onheil brachten. Er waren aanvankelijk moeilijkhe den met de organisatie, hetgeen al leszins is te begrijpen. In de eerste plaats nam de ramp zulk een om vang aan en moest er zó veel wor den gedaan, dat men meermalen machteloos stond. Geen wonder, dat orders door tegenorders werden doorkruist en dat alles aanvankelijk niet zo goed liep als misschien no dig zou zijn geweest. Een geweldige organisatie moest uit de grond wor den gestampt, waarbij dankbaar van het leger gebruik kon worden ge makt. Doch na de eerste verwarring, kwam meer en meer lijn in de hulp verlening. Reeds na de eerste be richten over de ramp was er een schok door Nederland gegaan. Wij voelden ons één in de drang om te helpen. Bij alle ellende, die wij deze eer ste Zondag van Februari zagen en hoorden, deed het goed ,te merken, dat er zo velen waren die spontaan hun hulp aanboden. Met ware doods verachting trok men er op uit, om temidden van storm en regenvlagen de behulpzame hand te bieden. Het deed goed ,te horen, hoe krachtig de hulpacties werden georganiseerd - hoe dadelijk auto's vol kleding stukken en andere dingen, die de van huis en haard verdrevenen mis schien nodig hadden, werden opge haald en naar de plaatsen vervoerd, waar men die nodig had. Het was verheugend, dat van alle kanten zo spontaan en vlug hulp werd aange boden. Alle geschillen waren verge ten. Er moest worden geholpen - er wérd geholpen. De duizenden die moesten worden geevacueerd - zij kwamen onder dak. Zij werden gevoed en gelaafd. Helaas heeft de ramp een nog steeds stijgend aantal slachtoffers ge vraagd De regering komt grote lof toe voor de wijze waarop onmiddellijk de organisatie voor alles wat zo on verwacht nodig was, werd ter hand genomen. Het verwarmde de harten, dat Hare Majesteit de Koningin zich in gezelschap van de kroon prinses onmiddellijk naar de ge troffen gebieden begaf - dat ook prinses Wilhelmina zich namens Ha re Majesteit naar de zwaarst ge troffen provincie begaf. Prins Bern- hard - te New York - vond reeds gelegenheid de Amerikanen op de Een geweldige ramp heeft ons va- zamelingen die hier moesten worden ontzettende ramp te wijzen - juist derland getroffen, waarvan de ge- gehouden, geregeld, nu ons land de economische hulp volgen nog niet zijn te overzien. De Federatie voor Vrouwelijke van Amerika had opgezegd Mogen de gebeden zich verme- Vrijwillige Hulpverlening stelde zich Onze ministers begaven zich on- nigvuldigen opdat de almachtige spontaan beschikbaar om de inza- middellijk naar de meest bedreigde God de bedroefden trooste en ster- meling van kleding, dekens enz. punten. Dr. Drees kwam voor de ke, en ons voor verdere rampen be- voor haar rekening te nemen, radio. Wij staan er niet meer bij ware. En met even grote spontaniteit stil - wij vinden radio „heel ge- In één etmaal heeft de mens, die stonden onze Middenstanders klaar woon", doch wederom bleek, van niet blind is, kunnen zien hoe klein om de geldelijke collecte te verzor- hoe groot belang de radio is. En alle menselijke kracht en alle men- gen. hun programma's dadelijk werden selijke vermogen is, als God de Ook al deze dames en heren be- omgeschakeld en in overeenstem- krachten der natuur niet in bedwang tuig ik mijn zeer hartelijke dank. ming werden gebracht met de ernst houdt. Zij maakten het mogelijk, dat dit van de toestand. Een herhaalde aanval van deze noodzakelijke werk spoedig gebeur- Eigenaardig is - en dat stemt on- elementen op onze verzwakte dijken de, en dat het goed gebeurde. In dit danks alles tot voldoening - dat de zou noodlottig zijn. opzicht komt vooral aan onze vrou- Afsluitdijk aan de rand van het wen een bijzonder woord van dank IJselmeer en de Hondsbosse Zee- Naast het ontzettende van deze toe, omdat en nadat de goederen wering tussen Petten en Kamp zich ramp, worden wij toch ook sterk waren opgehaald nog zo ontzettend uitstekend hebben gehouden. De ge- getroffen, door de saamhorigheid en veel werk moest worden verzet. bieden, die door de watersnood van de bereidheid tot helpen, die zich 1916 werden geteisterd, bleven ge- zo spontaan in alle lagen van het De coUecte f aanvankelijk een spaard en het geeft voldoening, dat Nederlandse, volk openbaarde. moo. resultaat het juist die watersnoodramp was, Ik ben dankbaar dat Waddinxveen Toch gelQof iR dat er nQg heeiwat die aan het tot stand komen van de daarin met achterbleef. mensen in onze gemeente zijn, die Afsluitdijk de grote stoot heeft ge- Gedurende de Zohdag hebben zich zich nJfit voldoende hebben gereali- geven. tal van vrijwilligers aangemeld. seerd boe t de nood is en wel_ Het is nog te vroeg, om de volle- Van deze krachten is slechts ge- kg offerg van ong WQrden gevraagd. dige omvang van de nationale ramp deeltelijk gebruik gemaakt. Het comit^ bbjft intact Verdere Welke Nederland trof, te kunnen Zolang niet zeker was dat dijken en kunnen worden gegireerd op overzien. Wij kunnen alleen angstig bij Moordrecht en Nieuwerkerk het de rekening van de penningmeester, vermoeden, dat het nog erger is, dan zouden houden, moest daaraan in Notaris D B v d Most no 109770. wij thans durven denken. Maar de eerste plaats worden gewerkt Qok het Gemeerltehuis zullen na- reeds staat ook vast, dat ook dit- Bovendien berichtte men mij uit giften gaarne in ontvangst worden maal ons volk niet bij de pakken Gouda en de Krimpenerwaard dat genomen. Eveneens is het mogelijk zal blijven neerzitten. daar voldoende arbeidskrachten aan- tg storten op de postrekening van De watersnood van 1916 gaf de wezig waren. de Coöp. Boerenleenbank alhier no. doorslag voor de afsluiting van de Maar allen, die zich beschikbaar 7gl38 ten bate van bet Nationaal Zuiderzee. Het is te hopen, dat de stelden, met hun auto's of met hun Rampenfonds. ramp van 1 Februari 1953 ertoe zal werkkracht, wil ik langs deze weg Geiukkig is mij bekend, dat bij leiden, dat de inhammen, die Zee- hartelijk dank, onverschillig of van verscbillende van onze plaatselijke land toteen eilandenrijk maken, hun diensten gebruik gemaakt werd firma>s uurloon-acties worden op- zullen worden afgedamd. Opdat de of niet. gezet Er is bier nog werk> en wij strijd tegen het water niet meer be- kunnen nog werken. Ook de op- hoeft te worden verloren Reeds Zondagavond waren de in- brengst van deze acties kunnen aan Notaris v. d. Most worden overge maakt of bij de Coöp. Boerenleen bank. Tenslotte wil ik aan hen, die reeds rechtstreeks bedragen overmaakten aan het Nationaal Rampen Comité, verzoeken dit even aan Notaris v. d. Most te melden, opdat wij een juist overzicht krijgen wat door Waddinxveen is gedaan. Voor zover er een beroep op ons zal worden gedaan om evacué's on der te brengen reken ik er op dat Waddinxveen ook hierin niet achter zal blijven. Ik dank allen, die hun medewerking reeds toezegden. Moge God zegenen alles wat tot herstel wordt aangewend, opdat het Vaderland ook deze ramp te boven moge komen. De Burgemeester v. Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. Gij hebt Uw troon van eeuwigheid gegrond. De waat'ren, Heer, verheffen zich in 't rond Rivier en meer verheffen hun geruis; Het siddert al op 't woedend stroomgedruis. Maar, Heer, Gij zijt veel sterker, dan 't geweld. Der waat'ren, dien Uw almacht palen stelt De grote zee zwijgt op Uw wenk en wil, Hoe fel zij bruis', hoe fel zij woede, stil. Er komt een zeer bijzonder boek Zie de advertentie. NOOD EN ROUW. De vijand van ons volk, het wa ter, heeft ons een verpletterende slag toegebracht. Een slag, zo hard, ]>e grootste 1*211111» 1431 dat wij niet kunnen loskomen van benauwde gedachten. Steeds maar In de tijd van ruim negentien eeu. weer zien we het beeld van de aan- wen verloor ons land aan het wa- mers op school reeds, dat dit de grootste waterramp was, die ons rollende golven, die hun klauwen ter ongeveer een half millioen hec- land ooit heeft getroffen? uitslaan naar dé bewoners van de taren vruchtbaar land. In diezelfde Omstreeks het begin onzer jaar polders periode won het er op het water on- telling was het lage land, „Neder"- De ramp heeft ontzettend diepe geveer 400.000 ha en straks, als de land, een willige prooi der zee. Dij- indruk gemaakt op ons gevoel. We voormalige Zuiderzee geheel droog- ken bestonden er niet en bij storm hebben wel eens in deze rubriek ge- gelegd zal zijn, zullen we in de loop en ontij vluchten onze voorouders schreven over. het blijkbare gemis der eeuwen ontstane achterstand naar hogere gebieden en nog vindt aan eenheid van ons Nederlandse geheel hebben ingelopen, want de men hier en daar terpen, boerde- volk nog in te dijken IJsselmeerpolders rijen, gebouwd op hogere gronden, Maar de ramp heeft ons medege- zullen tezamen een oppervlakte van zodat men bij hoog water een veili- voel wakker geschud. Voor de in meer dan 200.000 ha beslaan. Dan ge toevlucht had. Die terpen waren nood verkerende slachtoffers is een zullen we een eeuwenlange strijd uitvindingen van de Friezen en Sak- geweldige hulpverlening georgani- gewonnen hebben, maar voor hoe sen. (dus niet van de Batavieren, zo- seerd. Ons Nederlandse volk heeft lang? Voor altijd? Tijdelijk? als in sommige schoolboekjes staat!) haar eenheid gelukkig niet verloren Uit de historie van ons waterrijke De Romeinen ,die in ons land kwa- en heeft gegeven .gedachtig aan: één land is veel bekend over vorige ram- men, stonden op een hoge trap van volk, één vijand. Deze vijand bestrij- Pen, waarbij de natuur de bondge- beschaving en hadden verstand van den is het gezamenlijk doel. Deze noot was van het water. En het waterkeringen. Ongetwijfeld zullen hulpverlening zowel uit binnen- als staat thans wel vast, dat de ramp zij in ons land wel eens een flinke buitenland is uniek in de geschie- van de 31e Januari-1 Februari 1953 overstroming meegemaakt hebben, denis de grootste is sedert de Sint Elisa Maar onze erfvijand heeft diepe bethvloed van 1421. Uit onze jeugd wonden geslagen. Wonden, die door jaren herinneren we ons ongetwij geen enkele hulpverlening te helen feld nog de plaat van de wieg, waar- zijn Er is rouw, diepe rouw in in een kind rustig lag te slapen. Die gaten in dijken gedicht. Een eeu- de harten van ons Nederlandse volk. wieg dreef in de kokende massa wenlange strijd, met wisselend ge- Deze ramp van de le Februari tijdens de St. Elisabethvloed en luk 1953 blijft, zo lang wij zullen leven, boven op de wieg stond een kat, die diep in ons hart gegrift. de wieg zo goed als mogelijk was rie van ons land. Omstreeks de der- Er is nood en rouw in ons land. m evenwicht, zodat het leven van tiende eeuw werd Zeeland, een deel We kennen nog maar één bede: „O, de baby gespaard bleef. Waarschijn- van Zuid-Holland en vrijwel geheel God gedenkt ons geteisterde volk", lijk is dit een legende, maar het Noordholland blank gezet door wa- Tot de volgende week. roept de ramp van 1421 weer in onze termassa's die door zware stormen Kris-Kras herinnering terug. We leerden im- werden opgestuwd. Zeeland dankt want hen komt de eer toe in ons land de eerste dijken te hebben ge bouwd. Sedertdien heeft Nederland steeds maar door dijken gebouwd en Vele waterrampen kent de histo- ongetwijfeld de grillige vorm van zijn eilanden aan deze watersnood. Texel was veer deze ramp nog aan Noordholland verbonden. Maar se dertdien gescheiden. De Beemster, Pürmer, Wormer, Schermer en an dere meren ontstonden en naar alle waarschijnlijkheid ook de Zuider- "zee. Petten, een vissersdorpje- met ongeveer 400 inwoners, werd toen geheel door de woedende zee ver zwolgen. Toen ,in 1421 kwam de grote ramp, de St. Elisabethvloed, Het was de 18e November ,toen een Noord wester orkaan, eveneens samen gaande met een springvloed, enor me watermassa's het land instuw den. Een groot deel van Zuid-Hol land, de z.g. Zuidhollandse Waard, werd door het water verzwolgen. Meer dan 70 dorpen kwamen geheel onder water te staan. Het aantal slachtoffers was legio. Maar het land, dat we nu nog kennen onder de naam de Biesbos, verdween en zo ontstond dit moerrasgebied tus sen Merwede, het Land van Altena, Verlengde Maas en het Eiland Dor drecht. Nooit is dit land weer op het water teruggewonnen. Thans staat het opnieuw geheel blank Van die tijd dateert ook de West- kappelsche zeewering, want tijdens de Sint Elisabethvloed werden ook de duinen bij Walcheren door het woeste zeewater weggeslagen, ter wijl men bij Petten de Hondsbos- sche zeewering ging aanleggen, om dat men hier geen duinen had. En zo streed Nederland verder met het water. De Braakman was ontstaan, in het Noorden de Dol- lart. In de zestiende eeuw teisterde een stormvloed het eiland Noord- Beveland en het water kwam zo hoog, dat alleen nog de kerktoren van Kortgene boven water uitstak. Honderd vijf tig jaar heeft men ge werkt aan de weder drooglegging van dit eiland. Thans is het vrijwel geheel weer onder water gezet Bij Zuid-Beveland had men het Land van Reimerswaal met de stad van die naam. In vijftien jaar tijds hebben de bewoners van dit land drie maal de strijd moeten voeren met de elementen wind en water. Steeds overwonnen ze. In 1573 werd de stad Reimerswaal door de Zeeu wen in brand gestoken om de te rugtrekkende Spanjaarden in hun bewegingen te belemmeren. Gelei delijk aan vertrokken de inwoners naar veiliger oorden en in het mid den van de 17e euw was het land van Reimerswaal verzwolgen door het water. Afwisselend was het water vriend, vijand en bondgenoot. Als laatste steeds in de oorlog. In de tachtig jarige oorlog kon Leiden behouden blijven dank zij het water. In het rampjaar 1672 riep men ook de hulp in van het water. Geleidelijk aan ging men het wa ter terugdringen naar de zee. Meren als de Beemster, Purmer, Wormer en Haarlemmermeer werden droog gemaakt. De Wieringermeerpoldei- ontstond en daarmee was ook de kracht van de Zuiderzee gebroken, die in 1916 nog een laatste aanval deed op „Noordholland en Utrecht. Velen herinneren zich nog wel de ramp van 1916, toen de polders bij Monnikendam en Waterland onder liepen: Ransdorp, Durgerdam, Uitr dam, Monnikendam gedeeltelijk, de gehele Purmer en Purmerend ge deeltelijk kwam onder water. In het Noorden was het de Anna Paulow- napolder ,die onder liep. Ook toen waren er talloze slachtoffers. In de provincie Utrecht bezweek de Eem- dijk, waardoor Bunschoten en Spa kenburg blank kwamen te staan. De eilanden Urk en Marken werden eveneens overspoeld. Zo bleef Nederland de strijd voe ren met het water. De Zuiderzee werd ingedamd, de Wieringermeer viel droog, de Noordoostpolder en binnen en enkele jaren wellicht de nieuwe polder in het IJsselmeer. Maar steeds zullen we de strijd moe ten blijven aanbinden tegen de kracht van storm en woedend op gezweept water moet alle menselij ke kunde wijken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1