Uit het Parlement Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief Waddimxveen best NIEUWS uit waanplaats* TV wapen BELANGRIJKE MEDEDELING In overleg met een aantal adver teerders zijn we besloten ingaande volgende week ons blad inplaats van Vrijdagsavonds, reeds Vrijdagsmor gens te bezorgen. Dit brengt met zich mede, dat het blad reeds Don derdags gedrukt moet worden en als uitvloeisel hiervan is het noodzake lijk dat de advertenties reeds Woensdag, uiterlijk Donderdagmor gen, opgegeven moeten worden. Wjj rekenen op aller medewerking. De Uitgever. Op zeer stijlvolle wijze heeft de Regering haar belangrijke verkla ring over de ramp, die ons land heeft getroffen, afgelegd. In de Tweede Kamer was bijna het gehe le Kabinet aanwezig, met uitzonde ring van de Minister van Economi sche Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, die een vergadering heeft bijgewoond van de Kolen- en Staalgemeenschap te Luxemburg en die niet in staat was (door de onbegaanbare wegen) om op tijd zijn departement te be reiken. Niet minder dan 86 leden hadden nog kans gezien om naar het Binnenhof te komen. Onder doodse stilte werden in de Tweede Kamer de redevoeringen van voorzitter Kortenhorst en Mi nister-President Drees aangehoord. Diepe indruk heeft dit ontzaggelijke gebeuren op onze Parlementsleden gemaakt. /De verslagenheid was groot. Het meest bleek dit wel uit het voorstel van dr. Kortenhorst om geen debat te houden. Dit zou niet passen, daar iedereen er van over tuigd is, dat de Regering doet wat zij kan om de nood te lenigen. Al leen de communisten verzetten zich daartegen en zij haalden zich daar door de grote ergernis van de ande re afgevaardigden op de hals. De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat men de ministers en het ambtelijk apparaat niet aan de Kamer mag binden. Beide moe ten de gelegenheid hebben om zich volledig aan de hulpverlening te wijden. De lange agenda, die op Spoedige afhandeling wacht, moest zwichten, zoals alles moet zwichten, vóór de nationale ramp. Dinsdag 10 Februari zal de Kamer weer bijeen komen. Waarschijnlijk zal dr. Drees dan in de gelegenheid zijn nadere mededelingen te doen. De toestand was Dinsdag jl. nog te onoverzich telijk om een debat te kunnen voe ren. Noch de Regering, noch de Ka merleden hebben een juist overzicht van de ramp. Verscheidene Kamer leden zijn daarom in kleine groep jes naar de bedreigde gebieden ver trokken. De Regering verleent daar toe alle medewerking, maar stelt zich terecht op het standpunt, dat het reddingswerk daardoor in geen enkel opzicht mag worden belem merd. Ging de Tweede Kamer dus nog een week op reces ,in de Senaat toog men onmiddellijk aan de arbeid. Daar werd dezelfde Regeringsver klaring voorgelezen door de vice- premier, prof. Beel. De debatten over die dividendstop (een jaar verlengd) en de begroting van Oorlog en Marine vermochten echter niemand te interesseren. Er zijn persorganen geweest, die zich hebben afgevraagd waarom ook niet de Eerste Kamer haar werkzaamhe den heeftstopgezet. En zij vragen zich af of het verantwoord is om de minister van Oorlog en Marine, als- mode de twee staatssecretarissen in deze drukke, bijzondere tijd in be slag te nemen. Wij geloven niet, dat do Eerste Kamer verstandig heeft gedaan door te vergaderen. Is ieder een er niet van overtuigd, dat de minister van Oorlog op zijn departe ment thuishoort, nu een groot deel van zijn leger werkt in de geteis terde gebieden? in de Regeringsverklaring van Dinsdag zijn de volgende maatrege len aangekondigd: 1. piften in geld aan Nationaal Rampenfonds vrij van inkomsten-, loon en vennootschapsbelasting; 2. Afgestaan loon (ook uit over werk) valt buiten de loonbelasting. 3. Afgestane goederen' komen ten laste van de fiscale winst; 4. Schenkingen zijn vrij van ^schenkingsrecht; 5. Uitstel van belastingbetaling ypor getroffenen; 6. Nooduitkeringen aan getroffe nen op de voet van de regelingen voor oorlogsslachtoffers; r 7. Rijkshulp aan de waterschap pen; 8. Herstel van landbouwgronden op dezelfde wijze als in 1945; 9. Privaatrechtelijke schadever goeding in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden; 10. Nadere mededelingen en maat regelen zodra een beter overzicht is Verkregen van de omvang en de ge volgen van de ramp. 4. VLUG KRABBELDE hij over eind en spitste zijn horen. Hoorde hij daar iets? Zenuwachtig greep hij zijn revolver, maar het was nu stil. Dikkie kdek eens om zich heen. Hij stond in een kale kamer, waar al leen' een kapotte stoel in een hoek stond. Het was er vuil en stoffig en grote spinraggen hingen aan de zol der. Weer hoorde hij wat achter zich. Snel draaide hij zich om en keek recht in het snuitje van een mage re grijze muis, die hem vanuit een holletje verbaasd aankeek. Opge lucht haalde Dikkie adem, die muis zou hem geen kwaad doen. Aan de andere kant van de kamer stond een deur op een kier. Zou de dief daar achter zijn? Zachtjes liep hij op de deur toe. Zijn revolver hield hij nog steeds in zijn hand geklemd. Je kon nooit weten! Bij de deur gekomen stond hij stil en spitste zijn oren. In de andere kamer hoorde hij ie mand bewegen. Zie je wel, daar was dé dief natuurlijk. Zachtjes trok Dikkie de deur verder open en gluurde naar binnen. Evenals andere gemeenten in ons Vaderland heeft Waddinxveen zich ingespannen een daad van naasten liefde te tonen, welke in de ge- schiedenis vgn ons Dorp haar weer ga niet heeft. Wonderlijk dat in on ze samenleving altijd eerst de nood de mensen en ook hurgers van één gemeente tot elkander moet drijven. Hoe het ook zij, Waddinxveen heeft vanaf het eerste gerucht der grote ramp, welke ons land trof, zich schrap gezet om deze nood te helpen lenigen. (Dit begon reeds Zondagmorgen, toen van de kansels der verschillen de kerken een oproep gedaan werd om hulp te verlenen in onze omge ving, wat later bleek Ouderkerk aan de IJssel te zijn, waar een dijkdoor braak dreigde. Naarmate in de loop dezer Zondag de berichten alarmerender waren en wij allen verslagen waren over het ieed dat een deel onzer landgenoten had getroffen, steeg de zekerheid dat ook hier iets gedaan moest wor den. Vandaar dat Zondagavond nog, onder leiding van onze Burgemees ter een comité gevormd werd hulp te verlenen aan de slachtoffers der ramp. Dit comité kreeg tweeërlei taak, tendele de financien bijeen te brengen, ten andere te zorgen dat er een groot aantal kledingstukken, meubelen, bedden, enz. kon verza meld worden. Beide comité's gingen op lofwaardige wijze direct aan het werk jgn de resultaten hiervan wa ren dan ook zeer verrassend. Geld en goed stroomden binnen. Er is een enorme offervaardigheid aan de dag gelegd, zodat het, resul taat van kleine en grote giften een bedrag vormt van f 28.009,en nog steeds komen bedragen binnen. Ieder heeft naar vermogen medege werkt en geofferd op het dankaltaar voor die gunst, dat dit deel van ons land, onze woonplaats, voor deze ramp gespaard bleef. Wat betreft de goedereninzame ling, ook hier is een betvijs gele verd, wat mogelijk is door bunde ling van kradhten en inspanning. Hier is iets gepresteerd welk elke verwachting heeft overtroffen. Het door de burgemeester gevormde da- mes-comité V.V.H. (Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening) toog Dinsdagmorgen direct aan het werk om bij de plaatsgenoten goederen af te halen ten bate der ramp-slachtof fers. Deze goederen werden bijeen gebracht in het Groene Kruisge- bouw, welk gebouw spoedig te klein bleek, zodat onderdak verkregen werd in het Geref. Vereen, gebouw. We namen hierin een kijkje en konden onze ogen niet geloven dat zulks mogelijk was. Grote stapels baby-, kinder-, vrouwen-, en man nenkleren lagen opgestapeld, waar bij ledikanten, kinderwagefts, ma trassen^ bedden, kachels, schoenen en wat al niet meer. dat zulks nog niet gebéurde, daar vanwege het Rode Kruis verzocht was, deze voorlopig op te slaan en pas na verzoek te willen doorzen den. Wel was reeds een aantal ledi kanten met bedden, na oproep, per auto van N.V. Dobbelmann naar de Ahoy-hallen verzonden, waar deze met grote dankbaarheid aanvaard werden en onmiddellijk in gebruik genomen werden. De N.V. Dobbelmann heeft be langeloos een deel van haar fa- brieksruimte beschikbaar gesteld tot opslagplaats. Ook komt een woord van lof toe aan het hoofd, het per soneel en de leerlingen der R.K. School, die met ijver de daar be zorgde goederen gesorteerd en door gezonden hadden. Aan een 50-tal evacue's hier ter plaatse waren resds een aantal kle dingstukken uitgereikt, juist tijdens ons bezoek werd een gevlucht gezin, waarbij enkele kleine kinderen ge heel in kleren gestoken. Heel Waddinxveen heeft geofferd, geholpen en zich ingespannen om iets van die grote nood te lenigen. Wij in onze gemeente, door de aard der ligging, nog al met het water vertrouwd, kunnen ons enigszins indenken, eigenlijk toch ook weer niet, welk een vijand het water kan wezen. Allen hebben we een druppeltje hulp in die zee van ellende gestort in vast vertrouwen dat er slachtof fers mee geholpen kunnen worden en hebben daarmee verstaan het Goddelijk gebod: Hebt U naaste lief als U zeiven. P.S. Het damescomité deelt mede dat bij deze verzameling een chas sis negatieven is zoek geraakt. Heeft iemand dit gevonden? VOOR DE SLACHTOFFERS Het sportweekcomité heeft het initiatief genomen tot het organise ren van een filmavond in de cantine der N.V. Louis Dobbelmann op Woensdag 11 Februari a.s. Deze avond is ten bate van de slachtoffers van de overstromings ramp, die ons land heeft getroffen. Er zal o.m. een reportage worden gegeven uit de overstroomde gebie den. Ik meen, in dit geval, deze avond in de belangstelling van de ingeze tenen te moeten aanbevelen. De Burgemeester v. Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. In een speciaal daartoe beleg de vergadering van de beide plaat selijke Middenstandsverenigingen, werd op voorstel van een der bestu ren besloten, dat de aangesloten winkeliers van een gemiddelde week- omzet een zeker percentage beschik baar zullen stellen aan het Ram penfonds. Dinsdag jl. had ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats van de aanleg van nieuwe straten in de Bonfenwijk (o.a. de verlenging van de Eikenlaan) met bijkomende wer ken. De laagste inschrijvers waren fa. Koster en de Rooij alhier voor f 115.750.De gunning werd aange houden. Bij de Stichting Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd alhier gedurende de vorige maand ingelegd voor een bedrag van f 180.65$,66 en terugbetaald f 107.4 180.657,66 en terugbetaald f 107,481,66 De Ziekenkas „De Werkman" zou 25 Februari a.s. een jubileum vergadering houden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, der vereni ging. Gisteravond besloot het be stuur gezien de zeer ernstige tijds omstandigheden, die vergadering Margarine „Wapen van Waddinxveen" een superieure kwaliteit Hebt U ook al een pakje genomen Alleen verkrijgbaar bij de georganiseerde Melkhandel Vaardige dameshanden waren druk doende deze goederen te sor teren en na te zien, in te pakken in dozen, waardoor een overzicht ver kregen werd van het voorradige. Mevr. van der Torren-Veendorp, die met de leiding hiervan belast is, kon niet voldoende woorden vinden, de ijver der dames te roemen en haar voldoening uit te spreken over de spontaniteit waarmede is gegeven. Het was ongelooflijk en fantastisch. Op onze vraag waarheen deze goederen zullen verzonden worden, antwoordde mevr. van der Torren, niet te houden. Het bestuur ver trouwd hiermede ook naar het ge voelen der leden te hebben gehan deld. De giften voor de slachtoffers van de watersnood komen nog steeds binnen. Naast enkele kleinere gif ten, waarbij de beide Ned. Herv. scholen en openbare lagere school B jzich hebben onderscheiden, kwam nog in van het suppletiefonds der N.V. Kempkes f 200,van de fir ma C. P. Broer f 500,van de fir ma Bremmer f 500,—, van de heer C. Hoogendoorn f 1000,en van de firma C. Okkerse, in samenwerking met het personeel f 2000,De op brengst van de collecte is hierdoor gestegen tot f 28.047,38. In vrijwel alle bedrijven hier ter plaatse is een uurloon-actie ingezet, waardoor de eindsom nog aanzienlijk zal stijgen. Voor diegenen, die verwanten of kennissen hebben in de getroffen gebieden en in onzekerheid verke ren of hiervan omgekomen zijn, heb ben wij de eerste officiële lijst van slachtoffers ter inzage op ons bureau. Door de omstandigheden gaat de Jaarvergadering van de Ned. Herv. kleine Meisjesvereen. „Het Mosterdzaadje" niet door. Dinsdagavond zal in het R.K. Vereen.gebouw een propaganda- avond gehouden worden ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odi- lia". De K.T.W. verleent hieraan weer belangeloze medewerking. Er komt een zeer bijzonder boek Zie de advertentie. De jeugdige padvinder C. P. Broer, die zich in het Vereen, ge bouw bevond, nabij de hoge stapel verzamelde goederen, geraakte op een moment toen de stapel omviel, hieronder en moest met rappe han den uit zijn benarde positie gehaald worden. Door 22 cliënten van de trans portfirma Roubos, alhier, werd een partij witlof en spruiten beschikbaar gesteld voor onze getroffen landge noten. Deze groenten werden door bedoelde transportonderneming naar de veiling te Utrecht vervoerd. De opbrengst hiervan, groot f 2950, werd in het Rampenfonds gestort. Vergadering B.B. gaat niet door. In verband met de bijzondere om standigheden heeft de burgemeester besloten om de propaganda-avond van de Organisatie Bescherming Burgerbevolking, die was belegd voor Vrijdag 13 Februari a.s., niet te laten doorgaan. In overleg met burgemeester Warnaar, besloot het bestuur van de Gymnastiekvereniging „T.O.O.S." de jeugduitvoering op 14 Februari '53 te doen doorgaan ten bate van het Nationaal Rampfonds. Voor dit doel heeft de directie van N.V. Louis Dobbelmann de cantine en het toneel gratis ter beschikking gesteld. Het personeel dat bij der gelijke uitvoeringen toezicht houdt of hplp verleend heeft eveneens aan geboden zulks gratis te doen. De Arb. Muziekvereniging „Voorwaarts" zal in verband met de nood-toestand in ons land tot nader orde geen repetitie houden. Ook de uitvoering, vast gesteld op 21 Februari is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Te wapen, mannen, op, te wapen! De vijand van ons erf is daar! Hij wil ons stukken land afkapen. Het water wast, er is gevaar. De dijken sidd'ren, kaden beven, Verbroken wordt de duinenrij, Het water staat ons naar het leven. Op! Vechten wij nu zij aan zij! Met schop en zand, met boot en wa tgen, Werkt samen in deez' grote strijd. Dan kunt, dan moet, dan zult ge [slagen. Maar vlug, dan komt ge nog op tijd. Te wapen, vrouwen ook, te wapen! En jongelui, zo rap ter been Stuurt kleed en dekking. Nu niet [slapen, Maar helpt ook mee, van groot tot [klein. Bedenkt wat 't is om op de daken Te zitten wachten in de kou. In hoop en vrees: zal hulp genaken? Waar is mijn kind, waar is mijn [vrouw? Denkt aan het leed van talloos velen, Beroó|g, van vee, van hof en haard. Weet nu uw eigendom te delen Wanneer gij werd voor ramp ge- [spaard. Te wapen allen die kunt helpen. Verzamelt dus nu geld en goed. Laat samen ons het leed doen stel- [pen. Draalt langer niet, doe het met [spoed! 2-2-'53. (Graficus) Officieële Mededelingen Mededelingen voor Geevacueerden Aanmelding. Geëvacueerden of personen, die tijdelijk alhier verblijf houden en niet naar hun woonplaats in het rampgebied kunnen terugkeren die nen zich zo spoedig mogelijk te mel den ten gemeentehuize (afd. Bevol king). Daar zal voor registratie van deze personen worden zorggedragen, mede in verband met het samenstel len van een Centraal inlichtingen register. Financiële hulp en voorlichting. Evacué's die zich hier te plaatse hebben gevestigd en als zodanig zijn geregistreerd en die in aanmerking wensen te komen voor een uitkering voor levensonderhoud kunnen zich hiertoè vervoegen bij de afd. Sociale Zaken ter gemeentesecretarie alhier van 9-12 en van 2-4 uur. Men wordt verzocht indien men in het bezit van bewijsstukken is deze mede te brengen. Zij, die een uitkering ontvingen van het landbouwpensioenfonds kun nen zich rechtstreeks wenden tot de Coöperatieve Boerenleenbank te Waddinxveen. Mochtén er onder de evacué's personen zijn, die inlichtingen wen sen over sociale of maatschappelijke aangelegenheden, dan kunnen zij zich om advies wenden tot genoemde afdeling Sociale Zaken. Verstrekking kleding, schoeisel en dekking. Voor de verstrekking van kleding schoeisel en dekking kunnen geëva cueerden zich vervoegen aan het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat. Men kan zich aldaar vervoegen des morgens tussen 10 en 12 uur en des middags tussen 2 en 4 uur. Daarbij dient te worden medege bracht een lijstje met de benodigde goederen met vermelding van de maten. Badgelegenheid voor evacué's Bij vele evacué's, die de laatste dagen in water en modder hebben vertoefd, zal de wens bestaan een bad te nemen, waarvoor in de wo ning waar zij verblijven, geen of geen voldoende gelegenheid is. Voor deze mensen heeft het be stuur van „Het Groene Kruis" het bad in het gebouw aan de Stations straat ter beschikking gesteld. Omtrent de tijdstippen, dat men aldaar terecht kan zijn inlichtingen te verkrijgen ter gemeentesecretarie of aan het Groene Kruisgebouw. CORRESPONDENTIE In onze brievenbus vonden we een schrijven, als reactie op het vorig Kris-Kras artikel, ondertekend met de letter D.K. We moeten nogmaals mededelen, dat het tot de goede pers manieren behoort, in elk geval de redactie of uitgever te doen weten wie de schrijver van zulk een arti kel is. Nog beter is het dat de schrij ver zijn naam onder zulk een arti kel plaatst. In dit geval kunnen we genoegen nemen als we zelf de schrijver we ten. We zullen het artikel een week laten liggen en verzoeken D.K. zich even te melden. De Uitgever.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2