Weekblad voor Waddinxveen Ja?] De Spiegat van de week Kris-Kras PRinses m&Rijke veRjóARt Ml!»» DE RAADSVERGADERING De materieële kant No. 400 Vrijdag 13 Februari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Kort voor de Nationale Ramp hoorden wij een rede over „Pers, Justitie en Politie" waarin werd ver zekerd, dat de krant over een 150 200 jaar geen misdaden zou opne men. Deze uitspraak werd door de aanwezige journalisten - en er wa ren er bij die vergadering nogal wat - niet bepaald met geloof ontvan gen. Geen wonder: zelfs de kranten, die wij de laatste week onder de ogen kregen - hoe zeèr ook vervuld van de grote ramp die ons land en ons volk trof, moesten melding ma ken van de gruwelijke misdaden van on-mensen, die in het rampgebied plunderden, of die geld en kleding te eigen bate ophaalden. Hoewel Bulwer indertijd beweer de, dat de grote publiciteit, die men aan misdrijven geeft, nieuwe mis daden kweekt - in het onderhavige geval gaat deze uitspraak niet op. De verontwaardiging tegen de on verlaten, die er als plunderaars op uittrekken is algemeen en wij hoor den reeds het voorstel, op deze men sen het standrecht toe te passen en ze ter plaatse van hun misdrijf neer te schieten. Er zijn toch militairen genoeg in het geteisterde gebied! Gelukkig is 99,99 procent van ons volk diep bewogen met het lot der getroffenen en blijven de giften bij het rampenfonds binnenkomen. De dag van verootmoediging en gebed, waarbij alle kerken - tot de Mo hammedaanse Raad toe - een voor treffelijke eenheid aan de dag leg den, werd tot een waardige, sobere herdenking, inzonderheid door de treffende rede voor beide radio-zen ders van onze Koningin. „Hoe die per de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroe dering der mensheid, die tot vèr over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond". De eenheidsstrub beling in de radio-wereld vond in de actie „Beurzen open, dijken dicht", gelukkig een oplossing. Zo moet het: met elkaar en voor el kaar. Want veel, heel veel is nodig en zal er in de toekomst nog nodig zijn. Alleen reeds de P.T.T. leed voor millioenen schade. Geleidelijk aan zijn wij in de ge teisterde gebieden tot meer geregel de, meer geordende toestanden ge komen - een nieuwe phase is in het reddingswerk ingetreden: de phase van herstel en van verbetering, wel ke maanden, misschien jaren zal vergen. Reeds kon verscheidene hon derden evacue's naar hun dorpen terugkeren. Helaas zullen er niet veel zijn, die de geleden schade ten volle vergoed kunnen krijgen. Daar bij denken wij in de eerste plaats aan de nabestaanden van de ruim 1400 slachtoffers, die het leven ver loren. Onherstelbare verliezen Wij denken echter ook aan mate- rieele dingen - aan dierbare herin neringen, die door het woeste water werden verzwolgen. Wij zijn nu in de tweede phase van het reddings werk gekomen. Daartoe behoorde het herstel der orde in het getroffen gebied. Minderjarigen, die spontaan de handen uit de mouwen staken en alles in het werk stelden om te red den en te helpen, werden terug ge roepen ;nieuwsgierigen, die enkel en alleen waren gekomen om hun sensatielust te bevredigen kregen geen toegang meer tot de over stroomde gebieden en zelfs degenen, die met grote angst in het hart op zoek waren naar familieleden van wie zij het ergste vreesden, konden niet meer worden toegelaten omdat voor alles het herstelwerk de aan dacht vroeg en dit niet kon worden belemmerd. Wij keren tot normale toestanden terug. Straks zal het „gewone nieuws weer de aandacht vragen - de Na tionale Ramp zal min of meer naar de achtergrond worden gedrongen. Maar mogen wij daarbij voor ogen houden, dat hulp dringend blijft ge boden, ook al kon in de eerste noden reeds worden voorzien. Dadelijk na de ramp mochten wij reeds aantippen, dat afsluiting van de Zeeuwse zeearmen - met uit zondering van de Westerschelde - wellicht een blijvende verbetering in de strijd tegen het water zou geven. Deze gedachte blijkt ook bij anderen te leven. Zo zou men door verlies tot winst kunnen komen. Een zelfde streven is te constateren bij het de partement van landbouw, getuige de mededeling, dat minister Mansholt een wetsontwerp voorbereid, waar door de herverkavelingswet, welke na de oorlog voor Walcheren werd afgekondigd, ook voor het eiland Schouwen-Duiveland zou gelden. Ook zou het wellicht mogelijk zijn, op basis van vrijwilligheid, de ge troffen boeren elders - bijvoorbeeld in de toekomstige Zuiderzeepolders - aan een nieuw bedrijf helpen. Ten slotte mag wel worden be richt, dat in het buitenland reeds grote belangstelling voor gips, voor het ontzilten en verbeteren van de bodem, zijn gedaan. Ja, aan de nieuwe phase, de op bouw, wordt reeds hard gewerkt! Een markt met koeien, varkens en geiten kan geen ander beeld geven, dan het door mij aanschouwde spel. En ik zou het feit no£ niet uit mijn pen laten vloeien, ware het niet, dat het slachtoffer mij vergunning gaf. Ik ben mij bewust van het feit, dat ik een bepaalde stand uit onze samenleving aan de kaak zal moe ten stellen. T^iet beledigend, maar hun zedën en gewoonten gewoon vertellend. Het spijt mij, dat ik U nog langer in het onzekere moet laten, maar de mij toegemeten ruimte in dit blad laat niet toe nu reeds meer te zeg gen. Dus volgepde week beginnen we aan de serie-artikeltjes, getiteld: Het verwachte „JA-WOORD". Tot de volgende week. Kris-Kras HET VERWACHTE „JA - WOORD" Een mens is nooit te oud om te leren. En inderdaad, de ervaring leert, dat dit gezegde een waarheid is zo groot als een koe. Maar wat ik nu heb meegemaakt is van die aard, dat ik besloten heb daarover enige vervolg artikeltjes te schrijven. Bij nader overdenken vond ik het het beste, van dit feit U deelgenoot te maken. Het kan zijn, dat U het verhaal, waaraan ik volgende week begin, herkent, omdat het zich heeft afgespeeld en nog afspeelt in de on middellijke nabijheid van ons ge liefd Waddinxveen. Maar ik wil U wel zeggen, dat het gehele voorval, waarvan ik het slot nog niet zie, mij zo interesseerde, dat ik op zoek ben gegaan naar stre ken en plaatsen in ons aller vader land, waar deze situatie precies een der is als in, laten we het X noemen. Ik wil dit gaan beschrijven om dat ik er zo iets vee-achtigs in zie. l» M Op Woensdag 18 Februari a.s het zes jaar geleden, dat het jongste prinsesje in het koninklijk gezin ge boren werd. Zü is de benjamin en het troetelkind van allen. Inweerwil van het feit, dat ons land in de eerste dagen van deze maand door een ontzettende ramp werd getroffen, waarvan wij nog steeds de schrijnende wonden voe- iisi! len, herdenkt met het koninklijk ge zin het Nederlandse volk deze dag, omdat wij juist in die .ongeluksdagen hebben gezien hoe nauw wij met ons vorstenhuis en zij met ons zijn ver bonden. Moge prinses Marijke nog vele ja ren in geluk te midden van ons al len zijn beschoren. Waddinxveen wil een gemeente adopteren Bedrijfs- en gemeente-begrotingen behandeld In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering heeft burgemeester Warnaar enkele woorden gewijd aan de ramp die ons land heeft ge troffen. Hij wees er op, dat de klein heid van de mens door deze ramp nog weer eens 'duidelijk aan het licht is getreden en hij sprak de wens uit, dat de nabestaanden van de slachtoffers hun steun en troost bij God zullen vinden en dat de ze gen zal mogen rusten op de pogin gen die in het werk gesteld worden om de gevolgen van de ramp te bo ven te komen. De burgemeester sprak er verder zijn dankbaarheid over uit, dat zo velen vrijwillig klaar stonden om te helpen waar dat no dig was. In een ogenblik tijd was de hulpverlening in deze gemeente georganiseerd. Het voorstel van de burgemeester om in overleg met de Vereniging van Nederlandse ge meenten een der getroffen gemeen ten te adopteren werd met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens kwam in herstemming het voorstel van de heer Modder kolk om de café's op Zondag om 9 uur te sluiten. Het aanvankelijk voorstel van de heer Modderkolk om de sluiting te bepalen op 10 uur, hadden B. en W. overgenomen. Thans schreven B. en W. aan de raad, dat huns inziens een sluiting om 10 uur gewenst is, omdat anders het R.K. en het Geref. verenigings gebouw om 9 uur moeten sluiten, hetgeen in verband met godsdiensti ge samenkomsten niet gewenst is. De heren Buitelaar en Slob deelden mede, dat zij zich losmaakten van het voorstel-Modderkolk en het voorstel van B. en W. steunden. Bij de stemming werd het voorstel tot sluiting om 9 uur verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór de heren Modderkolk (SGP), Noorlander (Herv. kiesv.). Berghoef en Venema (beiden AR). Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (de leden van de PvdA). Er was een rapport van de be- drijvencommissie over de aanleg van waterleiding in de buitenwijken. De commissie was tot de conclusie ge komen, dat de kosten bedragen 200.000 en het jaarlijks verlies 20.000. Zij acht het niet verant woord thans tot deze aanleg te be sluiten. De heer VAN Egdom (PvdA) stelde voor om telkenjare te bezien wat er voor deze gebieden kan wor den gedaan. Wethouder Oudijk zeg de toe, dit met de bedrijvencommis- sie te willen bezien, waartoe werd besloten. Daarna waren aan de orde de be drijf sbegrotingen voor 1953. Ten aanzien van de waterleiding vroeg mevr. van der Torren (VVD) een on derzoek in te stellen naar herzie ning van de waterleidingabonne menten. Naar haar mening zijn de toegestane verbruikshoeveelheden te gering, zodat er veel meer verbruik moet worden betaald. Een onder zoek door de bedrijvencommissie werd toegezegd. Daarna kwam de gemeentebegro ting aan de orde. Meubilair en stof fering van de raadzaal hadden volop de aandacht. De heer Modderkolk vroeg een geheel nieuwe kleding van de stoelen voor de raadzaal, waarbij de voorzitter opmerkte dat dit ook voor de kamer van B. en W. wel gewenst is. B. en W. werden uitge nodigd een begroting samen te stel len, opdat de raad kan bezien in hoeverre aan de vele wensen is te gemoet te komen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de jaarwedden van de wet houders nader te bepalen op 1000. De heer VAN TOL vroeg voor de voorgenomen aankoop van schilde rijen aandacht te besteden aan de Waddinxveense amateurs, die in verschillende gevallen zeer goed werk leveren. De heer Modderkolk raadde aan voor de verandering van de verlich ting op het secretarie het advies te vragen van een deskundig bureau. Op het verzoek van de financiële commissie om de uurlonen van de brandweerlieden te verhogen, deelde de voorzitter mede, dat de lonen zijn geregeld overeenkomstig het advies van de Zuid-Hollandse provinciale brandweerbond, doch dat het jong ste rapport voorstelt voor de avond en Zondagsdienst een verhoging tot te passen van 50%. Tot deze aan vulling werd besloten. Het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de jaarwedde en de auto toelage van de gemeente-architect ondervond ten aanzien van het laat ste punt enige bestrijding. De heer Venema wilde voor de gemeente een auto aanschaffen, waarvan iedere functionaris gebruik kon maken. De voorzitter noemde dit voorstel ab surd. De heer Okkerse vond de voorgestelde toelage te hoog, waarbij de heer Modderkolk zich aansloot. Het voorstel de toelage, evenals tviree jaren geleden weer te bepalen op 1520 per jaar, werd aangenomen met 3 tegen 5 stemmen. Tegen de heren Modderkolk, Venema, Okker se, Van Tol en Slob. Het onderhoud van de Noordeind- seweg had weer veel voeten in de aarde. De heer Slob noemde het in diende voorstel van B. en W. mis leidend, omdat in de kosten van 800, de bijdrage uit het wegenver- keersfonds te hoog zou zijn berekend. De voorztter antwoordde dat de plannen voor de financiering uit drukkelijk met de provinciale amb tenaren worden besproken en dat zeker op de voorgestelde bijdrage mag worden gerekend. Het voorstel werd toen aangenomen. Het subsidie aan de kleuterscho len werd verhoogd tot 17.50 per leerling. Besloten werd tot herzie ning van de verordening op de ver makelijkheidsbelasting, waardoor plaatselijke verenigingen, die optre den met plaatselijke krachten, voor tlaan van de belasting zullen zijn vrijgesteld. Tenslotte kregen B. en W. een cre- diet van 1000 voor bestrijding van de kosten voortvloeiende uit de buitengewone omstandigheden door de watersnood. De begroting werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het eindcijfer van de gewone dienst is 1.448.162. Voor de onvoorziene uitgaven is geraamd op 25.000, terwijl over een bedrag van ruim 37.000 uit de reserve moest worden beschikt om de begroting sluitend te maken. De uitgaven van de kapitaaldienst zijn geraamd 6.047.249 en de ontvangsten op 5.346.544. De ramp van 1 Februari 1953 zal nog lang in onze gedachten voortle ven, maar toch kan nu reeds wor den vastgesteld, dat, zoals wij dat noemen het gewone leven zijn rech ten weer herneemt. Dat is goed. Wij hebben onze uren van veroot moediging en gebed gehad. Het na tionale schip heeft een ogenblik stil gelegen, als ik deze vergelijking mag maken. Bemanning zowel als pas sagiers hebben Vol ontzetting de ramp meegemaakt, doch nu geeft de kapitein weer het bevel: met volle kracht vooruit! Wil dit nu zeggen, dat alles tege lijk is vergeten? Wij zouden zeggen was het maar waar! Helaas zijn daar nog de evacué's, die, verdreven van huis en haard, bij vreemden moe ten wachten, tot zij naar de eigen woonplaats kunnen terugkeren. Zij hebben het leven behouden, doch nu zullen de moeilijkheden komen, die in de eerste opwelling van mensen liefde niet werden gezien en niet werden geteld. Neem het de mensen kwalijk, dat zij die gewend waren te gaan en te staan waar zij wilden, het nu als een bezwaar gaan voelen, dat zij de benen onder andermans tafel moeten steken en dat zij zich misschien op velerlei wijze moeten behelpen. Er is meer. Met verblijdend enthou siasme is zowel in het buitenland ais daar buiten geofferd om de eerste nood, der traditie getrouw, van zijn goede, tot offeren bereide kant laat kennen. Onder de indruk van het geen was geschied, hebben velen, handelend in een impuls van mede lijden en mededogen misschien meer gedaan, dan - verstandelijk gerede neerd - mogelijk was. Heb ik niet gelezen van een man, die op straat zijn winterjas uittrok en die aan kledingophalende mensen mee gaf? Een verwarmend gebaar, dat de verstandelijk, koel denkende mens niet kan begrijpen. Ik heb onder mijn kennissen ook kalm-denkende vrienden, die - dit ter geruststelling, nochtans hebben gedaan, wat zij bij mogelijkheid voor de slachtoffers kónden doen en het was een van hen, die verzekerde: wij doen nog lang niet genoeg. Als je zelf van mening bent, dat men daar toch niet over mopperen mag - als je de bedragen hoort, die de Prins of Mr. Kortenhorst voor de microfoon kunnen noemen, dan begrijp je zo'n uitspraak niet best. Maar de nadere verklaring kwam. „Gesteld, dat de schade door de Ramp veroorzaakt vier milliard be draagt", zei mijn rustige vriend. „Heb je er enig idee van, hoeveel dat is?" Ik ben, eerlijk gezegd, geen reken meester, maar ik wist toch wel, dat dit een 4 met negen nullen was. „Mooi, nu komt er, tot aan het eind van de week, laat ik zeggen 50 millioen van die 4 milliard? Dat is nu precies het zelfde alsof je een schade van vier gulden met 50 cent wil afdoen. En daarom" Daarom moeten wij er voor zor gen, dat het vuur brandende blijft - dat het enthousiasme om te geven niet wordt gedoofd, maar fel wordt aangewakkerd! Laat ik bij deze het vuur opsto ken. Laten we er met elkaar voor zorgen, dat de vijftig cent aan groeien tot vier gulden en als er meer dan xier gulden nodig mocht zijn laten wij niet versagen!

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1