Weekblad voor Waddinxveen van de week Kris-Kras De Uteczifde Beurzen open, dijken dicht Contactmiddag v. Evacué's Weekagenda Uit het Parlement No. 402 Vrijdag 27 Februari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: I Verschijnt elke Vrijdag j jTTT 1 Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling j CrS a^e"' etc' uiterliïk Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. 1Woendagsavonds inzenden. De ramp, die ons heeft getrof fen, blijft de aandacht opeisen. Dat kan ook wel niet anders. Ook al is de strijd om het behoud van de levens van mens en dier „recht streeks" ten einde, de strijd tegen het water wordt met voortvarend heid en met kracht voortgezet. Nu eens wordt met vreugde bericht, dat een voorlopig met zandzakken aangelegde dijk „het" hield, dan weer moet er opnieuw een aantal soldaten naar het noodgebied wor den gezonden om in samenwer king met de burgers een gigan tisch bedijkingswerk uit te voe ren. Daaruit bleek, dat de be zorgdheid van vele gemeentelijke autoriteiten over het eindigen van de militaire bijstand niet onge grond is gebleken. Het zou ons te ver voeren, in dien wij ook maar in enkele re gels gewag maakten van de be langstelling en van het medeleven, die over de gehele wereld worden ondervonden. Hier postzegels met opdruk - daar geweldige inzame lingen van geld en van goederen, die enerzijds het hart verwarmen, doch die aan de andere kant gro te problemen scheppen. Het Rode Kruis heeft zo veel goederen uit eigen land en uit het buitenland ontvangen ,dat men er ettelijke honderdduizenden mensen mee zou kunnen kleden. Die kleding- toevoer is daardoor een delicaat, maar tevens een benauwend pro bleem geworden, te meer, daar de Zeeuwen maar het liefst donkere en degelijke kleding dragen. Nu zegt een oud spreekwoord: beter méé verlegen, dan om verlegen, maar wij kunnen ons voorstellen, dat de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, moest verklaren, dat ons land dooi de gulheid op dit gebied bijna in de kleding dreigt te verstikken. Om even bij de kleding te .blij ven: een onaangename geschiede nis heeft zich afgespeeld met een hoofdcommies te Den Haag. De man sorteerde goederen, die „min der geschikt" waren en bestemde daarbij een paar wollen wanten voor zichzelf. Fout en raar. Want deze man had zijn eigen le ren handschoenen, die wél ge schikt waren, afgestaan. Hij had aan het Rampenfonds een behoor lijk bedrag gegeven, maar door dien anderen' op zijn „vergrijp" wezen, werd de politierechter in geschakeld, die de hoofdcommies met een maand voorwaardelijk strafte en hem bovendien opdroeg, binnen drie maanden nog f 100, in het Rampenfonds te storten. Die laatste uitspraak lijkt ons al even min gelukkig. Geven voor het Rampenfonds moet een vreugde zijn en niet als een straf worden opgelegd! Dat geven is ook zo langzamer hand tot een probleem geworden. Men kan zijn geld nog altijd maar één keer uitgeven en nu beginnen Middenstanders en anderen erover te klagen, dat men schulden maakt of de oude schulden niet be taalt. Ja, wie geeft er op zo'n manier aan het Rampenfonds? Zeker niet Je mevrouw die met een groots gebaar haar gift schenkt en de melkboer of andere leverancier vergeet" te betalen of doodleuk zegt: „Kom later maar eens - ik heb al zó veel aan het Rampen fonds gegevenu moet maar wachten!" Het volgende probleem werd opgeworpen door de verenigingen voor vreemdelingenverkeer, die er bang voor zijn, dat de buitenland se toeristen zich deze zomer niet zullen laten zien, omdat men in bet buitenland de indruk heeft, dat heel Nederland onder water staat. Daar komt dan nog het pro bleem van de industrie bij, die er bevreesd voor is, dat buitenland se orders haar om die reden zul len ontgaan. Aan de autoriteiten in het bui tenland de taak, overdreven be- hchtgeving ten deze tegen te gaan en erop te wijzen, dat de toeristen de komende zomer geen natte toe te zien, doch om eensgezind voeten in ons land behoeven te halen en dat onze industrie, groot gezien, geenszins heeft geleden. Onze regering heeft ook al in verband met de te wachten ont zettend grote uitgaven een lening uitgeschreven, om een en ander voorlopig te kunnen financieren. Rondom de ramp heeft .zich. te Amersfogrt nog een plaatselijk probleem voorgedaan. Het is vijf tig jaar geleden, dat de roemruch te kei werd opgegraven en nadat men had besloten, dit feit, gezien de omstandigheden, niet feestelijk te herdenken, waren er anderen die de kei - als bijdrage voor de leniging van de ramp - aan de oe ver van de Oosterschelde wilden deponeren. Dan waren zij de gehate kei met goed fatsoen kwijt en zou den zij van bijnaam „Keientrek kers" metttertijd wel af komen. Een meerderheid schijnt echter niets voor het plan te voelen. Die stelt - net als de Geuzen destijds - een eer in haar „scheldnaam". HET VERWACHTE „JA-WOORD" (Vervolg.) De boerenzoons die een eigen plek te wachten staat doen dus al hun best een goede boerin tot vrouw en tot hulp te krijgen. Een goede boerin is van onschatbare waarde voor een boerenbedrijf. En juist omdat de boerendoch ter over wie wij het hebben een goede boerin kan worden, wordt zij onophoudelijk door de boeren zoons het hof gemaakt. En op wat voor manier dat gebeurt, kijk daar voelt zij zelf nu niet6, maar dan ook totaal niets voor. De Zaterdagavond schijnt bij uitstek voor de boerenzoons ge schikt te zijn een huwelijks-aan zoek te doen. Het werk op de boerderij is dan voor die week ten einde en vader, moeder en kinde ren knappen zich op en zo gebeurt dat ook bij „onze boerendochter" thuis. Dan wordt een boek of brei naald tevoorschijn gehaald en ma ken zij de avonduren toch nog productief. En dam is er plotseling bezoek. Zo maar stapt een of andere boe renzoon de kamer binnen, zegt dikwijls niet eens zijn naam, gaat zitten, liefst tegenover de boeren dochter die huwbaar is en waar hij van weet, dat het een goede boerin zal worden. De gastvrijheid van de familie waar ,onze boerendochter" deel van uit maakt, staat wijd en zijd bekend en het is daarom alleen dat dergelijke bezoeken van boe- ren zoons ,die dikwijls tien, vijf tien of nog meer kilometers ko men fietsen om de huwbare doch ter te aanschouwen of te waarde ren, worden geduld. Er wordt een praatje gemaakt, koffie geschon ken en ondertussen laat de boe renzoon zijn ogen niet -van „het onderwerp" van zijn belangstel ling af. Staat ze op om koffie te schenken, dan bekijkt hij haar op een manier die doet denken aan een koopman op de veemarkt, die een koe of varken koopt. Ja, dat is wel een heel vreemde en afstotende waarderings-metho- de, die de boerenzoon toepast. En als dat de gewoonte is onder deze groep van de bevolking, dan dient dat spoedig te veranderen. Het allervreemdste is nog, dat hij tijdens het bezoek geen woord met „haar" wisselt. Dat bewaart hij tot het ogenblik waarop 'dij vertrekt en als het meisje hem uitlaat. Want dat behoort tot de taak van de huwbare dochters op het platteland. Als hij vertrekt heeft hij zich een oordeel gevormd en dat oor- deel moet dan de basis worden van zijn aanzoek Volgende week gaan we weer verder. Kris-Kras. VOOR U EN IEDEREEN. De ramp welk ons land enkele weken geleden trof, heeft ons er weer eens aan heïrinnerd, dat wij paraat en op alles voorbereid moe ten zijn. Het gaat niet op maar af te wachten en achteraf hulp te verlenen, welke dan natuurlijk eerst georganiseerd moet worden. Wanneer iemand de verdrin kingsdood nabij is, kunnen wij hem niet helpen door eerst te gaan Ieren zwemmen. Directe hulp is nodig en ieder uitstel is fataal voor degenen die de hulp van node hebben. Zo is het ook met de or ganisatie Bescherming Burgerbe volking. Wanneer hulp nodig zal zijn, moet deze direct en met de meeste deskundigheid verschaft worden. Daarom worden a.s. Maandag avond om 8 uur vele mannen en vrouwen tussen de 16 en 50 jaar verwacht in het verenigingsge bouw aan de Stationsstraat. Man nen en vrouwen waar pit in zit en die verantwoordelijkheidsgevoel bezitten. Deze avond zult U niet lastig gevallen worden door hoogdra vende redevoeringen, doch kort en krachtig zult Ueen inzicht krij gen van de noodzaak en organisa tie van de Bescherming Bevolking. Hierbij zal gebruik worden ge maakt van enkele B.B. films zoals „Het zwakke punt" en „de les van Londen". Als sprekers zullen die avond optreden onze Burgemeester, Ds. J. J. Moll, Pastoor van Dijk, de Heer C. Stroo, van de stichting propaganda Bescherming Bevol king en het Kringhoofd de Heer C. Hess, commissaris van politie te Gouda. Nog een 100 tal plaatsen zijn in onze plaatselijke organisatie open. Wij vertrouwen dat ook de Wad- dinxveense bevolking haar plicht in deze zal verstaan. U dient Uzelf en anderen niet door werkeloos de handen ineen te slaan om later uitgerust- met goed materiaal klaar te staan om hulp te bieden, waar dit in onze gemeente ook nodig is. Zorg dat U later geen spijt van heeft, door thans afzijdig te blij ven. Laat men in de toekomst niet van U zeggen, dat U niet gedaan hebt, wat U had kunnen doen. Kom daarom in de eerste plaats ter vergadering, dit is in elk geval de stap in de goede richting. H. K. VAN DER LOO, Hoofd Zelfbescherming Wanneer we in dit artikel nog maals terug komen op de nationa le ramp, die een deel van ons volk in de barre stormnacht van 1 Fe bruari heeft getroffen, dan doen we dat om aandacht te schenken aan de keerzijde van de medaille die schitterde als klaar goud: de hulpverlening en de financiële steun. Al eerder schreven wij in waarderende zin over de grote of fervaardigheid en het diepgevoel de medeleven van geheel ons volk. Voor dit medeleven en voor de gebrachte offers kunnen we niet dankbaar genoeg zijn en ze zullen met gulden letters blijven opgete kend in de geschiedenis van ons volk. En nu willen we zeker niet gaan voorstellen om het grote leed dat over tallozen is gekomen en de ontzaggelijke moeilijkheden van vele anderen, maar weer zo spoe dig mogelijk te vergeten. Dat mag niet en dat kan ook niet. Maar anderzijds mag het niet en kan het ook niet, dat we bij de pakken neer gaan zitten en geen oog meer hebben Voor de andere zaken die tot dusver ons leven bepaalden en onze aandacht hadden. Gaan we dit doen, dan kan het niet uitblij ven of ons gehele economische leven wordt er door ontwricht en dan maken we de gevolgen van de ramp nog veel groter. In tal van bedrijven gaat zich nu de weerslag al aftekenen en de moeilijkheden zich aandienen. Over het algemeen is er een grote teruggang in de omzet bij de middenstandsbedrijven te consta teren, doordat een groot gedeelte van het kapitaal, door de steun aan de door de ramp getroffenen, aan de koopkracht van het pu bliek is onttrokken. Nemen we b. v. de opbrengst van de verschillende inzamelingen met een totaal van ruim f 70.000, Zeker zal hier een groot bedrag bij zijn van liggend geld, dat voor een of ander doel werd opge spaard en waarvan een gedeelte is afgenomen voor hulp aan de slachtoffers. Maar niet minder ze ker is er ook een gedeelte bij dat van het huishoudgeld werd afge nomen of van een bijeengespaard bedrag, bestèmd voor vernieuwing van kleding, schoeisel of meube len. In dit geval, zal die aanschaf fing later moeten gebeuren of komt er helemaal niets meer van. Schatten we het bedrag wat op de laatsgenoemde wijze werd af gestaan ruimweg op een derde ge deelte, dan is er ruim f 20.000, aan de koopkracht onzer plaatse lijke bevolking onttrokken en het kan niet uitblijven of dit moet haar weerslag vinden in de mid denstand .We vernamen b.v. van een dat zijn ontvangsten in de eer ste week na 1 Februari f 600,la ger waren dan normaal, en dat ze nu nog lang niet op dit normale peil terug zijn. Wat verder te den ken van de financiële offers van zaalhouders, die het voornamelijk van deze maanden moeten hebben. De moeilijkheden van de tourwa- genbedrijven komen straks tal van kassen van uitgaansverenigingen zijn in het rampenfonds gestort. En zo zouden we door kunnen gaan. Er is maar weinig fantasie voor nodig om vast te stellen dat dit al les, wanneer we de zaken nu nuch ter gaan bezien, zo niet kan blij ven doorgaan en dat we nü weer dienen terug te kennen naar de normale verhoudingen. In vele ge vallen, inzonderheid daar waar men uit spontaan medegevoel meer gegeven heeft dan ten op zichte van de eigen draagkracht mogelijk was, zal dit slechts heel langzaamaan kunnen gebeuren. Maar waar het wel mogelijk is, moet het direct gedaan worden. Omdat ons volk niet verder en in haar geheel verarmen mag. (Met enkele wijzigingen overge nomen uit de Bodegr. Crt.) De Sportweek-Commissie heeft een prijzenswaardig initiatief ge nomen door, in het kader van de actie „Beurzen open - Dijken dicht" onze plaatselijke verenigingen te stimuleren een steentje voor dit grootse werk bij te dragen, Ik ben dankbaar, dat de reactie onder de plaatselijke verenigingen zo spontaan is, en dat algemeen medewerking wordt verleend. Hierin openbaart zich een een heid, die er wezen kan en geluk kig ook werkelijk blijkt te zijn on der ons volk, ondanks alle ver schillen, die zich overigens in een vrij volk openbaren. De uitvoering, die de toneelver eniging „Elk wat Wils" Zaterdag avond in de cantine van de fa. Dobbelmann geeft is ook een on derdeel van deze algemene actie. Ik hoop, dat ook deze avond weer een belangrijk bedrag op zal brengen. Er is nog zeer veel nodig. De Burgemeester v. Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. Door de federatie voor de vrij willige vrouwelijke hulpverlening, in samenwerking met het gemeen tebestuur ,zal de gelegenheid wor den geopend voor een contact middag voor de in deze gemeente verblijvende evacué's. De bedoeling is, dat deze eva cué's - zowe.1 mannen als vrou wen eenmaal per week een mid dag samen komen in het vereni gingsgebouw; in de Stationsstraat. De dames zorgen dan voor een kopje thee en de evacué's hebben op deze wijze gelegenheid elkaar Vrijdag 27 Februari Leden vergader- ring C.B.T.B. lezing met licht beelden. Spr. de heer van Putten. Zaterdag 28 Februari Toneelavond „Elck wat Wils" cantine N.V. Dobbelmann. Maandag 2 Maart Vergadering Coop. Boerenleenbank in „De Unie." Maandag 2 Maart Propaganda- avond B.B. in Vereen, gebouw Stationsstraat. Dinsdag 3 Maart Ledenvergade ring R.K. Middenstandvereen. Donderdag 5 Maart Uitvoering T.O.O.S. Cantine Dobbelmann. Donderdag 5 Maart Jaarvergade ring Chr. Met. Bew. Bond in Vereen, gebouw, Stationsstraat. Vrijdag 6 Maart Praatavond Var kenshouderij. in Vereen, ge bouw. Dinsdag 10 Maart Ledenverga dering K.V.P. Dinsdag 10 Maart Ledenverga dering V.V.D. in „De Unie". Dinsdag 10 Maart Vergadering Stichting Landbouw in lunchroom v. d. Water. Spr. Voedselcommis- saris v. d. Hoek. Donderdag 12 Maart Propaganda- avond Volksonderwijs cantine N.V. Dobbelmann. Maandag 16 Maart Openbare Ver gadering Partij van de Arbeid - Nieuwe Koers. Spr. J. H. Scheps. Woensdag 18 Maart Uitvoering „Concordia". Cantine Dobbelmann. eens te ontmoeten. De eerste samenkomst zal plaats hebben op Donderdag 5 Maart a.s. des namiddags half drie uur: Ten einde aan de instelling van deze contact-middag een enigszins offi cieel tintje te geven, hoopt de bur gemeester bij de aanvang een kort woord te spreken. Alle evacué's in deze gemeente zijn hartelijk welkom. Een zwaar juridisch debat heeft de Tweede Kamer verleden week drie dagen beziggehouden. Het ging om een wijziging van het ontslagrecht. Een zeer belangrijk wetsontwerp, waarbij driekwart van de totale werkende bevolking van ons land is betrokken. Zoals men weet, is de ontslagregeling momenteel gebonden aan het ver gunningssysteem. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau be slist uiteindelijk over de ontslag aanvrage. De regeling daarvan is neergelegd in het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, dat de'stijds als een noodmaatregel is ingesteld. Nu wil het wetsontwerp de ont slagregeling in handen leggen van de kantonrechter. Deze kan bij „kennelijk onredelijk ontslag" be palen, dat de werkgever het dienst verband moet herstellen. En wil hij dat niet, dan kan de rechter in het vonnis een afkoopsom bedin gen. Andere belangrijke voordelen van dit ontwerp zijn, dat de. op zeggingstermijn gebonden wordt aan het aantal dienstjaren. De werkgever moet voor elk jaar, dat de arbeider bij hem in dienstbe trekking was, de opzeggingster mijn met een week verlengen. Per jaar komt er dus een week bij. Voor de arbeider geldt een soort gelijke regeling, met dien verstan de dat hij de opzeggingstermijn voor elke twee jaar met een week moet verlengen. Zowel de werk gever als de werknemer zijn na tuurlijk aan een maximum gebon den. Het maximum voor de werk gever is 13 weken, voor de arbei der 6 weken. Nog een voordeel: de zieke ar beider mag niet worden ontslagen voordat hij twee jaar ziek is ge weest. En ontslag wegens militaire dienst is evenmin geoorloofd. De positie van de arbeider bij „kennelijk onredelijk ontslag" vond instemming. Het was de heei' Van Rijckevor-

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1