i voor Waddinxveen Ve SpUg&t van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekage nda No. 403 Vrijdag 6 Maart 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Woendagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1 Wij zijn er weer! Nauwelijks een maand nadat Nederland een treffen de eenheid demonstreerde is er weer volop gelegenheid te „Kanke ren". Na de spannende dagen die wij met en voor elkaar doorleefden, ko men wij tot bezinning en nu zien wij eerst wat er aan de organisatie der hulpverlening mankeerde nu merken wij, dat er nog wel een en ander was, dat beter had gekund. De liefde tot zijn land is ieder aan geboren, aldus luidt een bekende uit spraak en wij zouden die willen aan vullen met: de liefde voor critiek eveneens. Die critiek richtte zich in de eer ste plaats op Het Rode Kruis. Deze organisatie kreeg zulk een overvloed van kleding, dat zij er als het ware onder werd bedolven. Hier werden de omstandigheden de leiding de baas. Ver boven deze critiek uit, mag men echter de vraag stellen, of het Rode Kruis wel in alle opzichten voor zijn vredestaak is berekend. Om even bij de Ramp te blijven: de Radio-zenderamateurs hebben in die dagen bijzonder goed werk verricht en de Ver. de landelijke organist- tie waarin deze zendamateurs zijn verenigd, komt zeker een woord van lof toe voor hét beschikbaar stellen van zendapparaten en daarbijbeho rende amateurs, die in de dagen dat de gewone verbindingen waren uit geschakeld bijzonder goed werk hebben verricht. Edoch het is ons bekend, dat er lang voor de Ramp met het Rode Kruis was on derhandeld om ten deze tot een rege ling te komen. Wij weten ook, dat die besprekingen eigenlijk zijn dood gelopen, met het gevolg, dat een en ander provisorisch moest worden geregeld, toen de nood in letterlijke zin aan de man kwam. Ook in ander opzicht zouden wij van de vredes taak van het Rode Kruis wel eens iets meer willen vernemen. Hoe staat het bij voorbeeld met de zogenaam de Ogenbank, waarvoor enige jaren geleden een commissie vanwege het Rode Kruis werd ingesteld? Dat men zijn bloed kan geven - de donors - hier te lande algemeen bekend. Daar werd indertijd propaganda voor ge maakt. Doch waar blijft de propa ganda voor de Ogenbank? Wie weet in ons land, dat men na zijn over lijden de ogen ter beschikking kan stellen van het Rode Kruis, die van - door hoornvliestransplantatie, aan bepaalde blinden het gezicht kan hergeven? Men kan ons tegenvoeren, dat dit een „enge geschiedenis" is, doch wij geloven, dat het alleen maar een kwestie van propaganda is om de mens eroe er brengen, zijn „dode ogen" ter beschikking der doktoren te stellen indien men daar mede een blinde het gezicht kan hergeven. Na deze opbouwende cri tiek op Het Rode Kruis de volgende geschiedenis, die in deze „week-van- het boek" de aandacht vroeg. De Boekenweek is - dank zij de propaganda - een begrip geworden. Voor zover we nog geld over had den na de aderlating, die wij door het Rampenfonds vrijwillig onder gingen, hebben we juist in deze week een boek gekocht, om de premie van de Commissie voor de Propaganda te bemachtigen. Dat Novellenboekje moesten we hebben, ook al werd dat voor menig onzer een teleurstelling. Er zijn critici, die zich eenvoudig nie kunnen voorstellen, dat prof. Donkersloot deze bundel samenstel de. Weet u, dat er achter de scher men over deze bundel nogal een en ander te doen is geweest? De elf tot dertien auteurs, die hadden ingezon den - hoe kwamen zij daartoe? op uitnodiging? - kregen nul op het rekwèst, waarna de professor werd opgedragen een bloemlezing te ma ken. En dan het gescharrel met de eenacters bestemd om ter gelegen heid van het z.g. schrijversbal te worden opgevoerd. Daarvoor waren er zo'n 260 inzendingen en - natuur lijk - het viertal, dat ter opvoering werd uitverkoren, werd geenszins een succes. Dit verwondert niemand, die wist, dat degenen, die de voor waarden voor liet deelnemen aan die prijsvraag indertijd aanvroegen, tevens moesten mededelen, of zij zouden inzenden. Waarom? Men moet welhaast aan nemen, dat de Commissie, die deze inzendingen te beoordelen kreeg, er benauwd voor was, één of meer to taal onbekenden een prijs toe te kennen. Stel je voor, dat men bui ten het erkende schrijverskringetje zou komen! Dit jaar is die Commissie evenwel haar doel voorbij geschoten. Het is te hopen, dat zij dit niet te vaak doet! De propaganda voor het boek zou er schade door lijden. HET VERWACHTE „JA-WOORD" In ons vorig artikeltje schetsten wij U de houding van de boerenzoon ten opzichte van de huwbare boe rendochter met een flinke algemene ontwikkeling en die een goede boerin zou kunnen worden. Deze gewoonte, deze manier van „huwelijks-aanzoek" zou niet com pleet zijn als ook het boerenmeisje niets iets te zeggen had. De hele avond door is zij het „kijkpunt" geweest van haar aan bidder, en nu hij eindelijk opstaat en zijn jas aandoet weet zij, dat nu het het moment aanbreekt waarop ge sproken zal worden. De boerenzoon neemt afscheid van de familie en gaat de kamer uit, gevolgd door, neen, niet door pa of ma, maar door de huwbare dochter. Dat is nu een maal een vastgeroeste gewoonte en samen verdwijnen zij in de aan het huis aangebouwde stal, waar zij worden aangestaard door een aantal logge koebeesten en die getuigen zijn van het laatste tafreel. Kijk, nu zou mijn verhaal een roemloos einde hebben, omdat ik bij de opvoering van het laatste bedrijf niet aanwezig wil zijn, maar de huwbare boeren dochter is dermate gekant tegen een dergelijk huwelijksaanzoek, dat zij geheel vrijwillig en in het bijzijn van haar moeder, vertelde wat er ver der gebeurde. De boerenzoon zegt dan, dat hij deze avond gekomen is, omdat hij-gehoord heeft, dat „zij" heel wat in haar mars heeft en een uitstekende boerin zal zijn op zijn boerderij, die-hij straks krijgt. Ik ken je nog wel niet zo goed, (soms heb ik wel eens naar je gekeken in de stad, ook wel eens met een schuin oog in de kerk), maar in de omgang leer je elkaar zó kennen. Toe zeg, wat denk je er van als wij samen het eens zullen worden en binnen niet al te lange tijd een eigen boer derij kunnen besturen? Ik weet b.v. dat je heel goed kaas kunt maken en dat is heel belangrijk. Toe, zeg eens, hoe je er over denkt. En dan wacht hij maar af. Het meisje moet antwoorden. Maar wat kan zij zeg gen tegen iemand, die ze amper kent, waar ze nog nooit één woord mee gesproken heeft. Moet ze nu maar zeggen, dat ze er over moet denken, of zal ze hem duidelijk maken, dat ze van dit soort huwelijks-aanzoe ken niet gediend is, al is het de ge woonte bij de boerenstand. Maar dan laat ze merken, dat ze boven „haar stand" staat en dat wil ze ook niet. Neen, ze moet eerlijk blijven en hem niet beledigen. Hoe dat gebeurt zul len we volgende week zien. Kris-Kras. gen. Spr. achtte deze avond geslaagd omdat Waddinxveen gezien heeft wat de B. B. betekent en ook omdat na deze avond weer een aantal vrij willigers aan de reeds bestaande kern zal kunnen worden toegevoégd. Tot slot van deze leerzame propa- ganda-avond zongen de aanwezigen staande twee coupletten van het Volkslied. M. Zij die deze avond niet konden be zoeken en toch belangstelling heb ben voor de B. B. kunnen inlichtin gen verkrijgen bij de Hoofden van de B. B.-diensten, de Blokhoofden alsmede ten Gemeentehuize. Waddinxveen adopteert Stad aan 't Haringvliet In de laatst gehouden gemeente raadszitting werd besloten een dei- getroffen gemeenten te adopteren. Op voorstel van de burgemeester zou zulks geschieden in overleg met de Vereen, van Nederl. Gemeenten. Thans is vastgesteld dat onze ge meente Stad aan 't Haringvliet zal adopteren, welke gemeente 1100 in woners telt. Dit gebeurt in samen werking met Leimuiden, Nieuwveen, Rijnzaterswoude en Den Ham. Een zending kledingstukken werd réeds gereed gemaakt en zal verder onderzocht worden waaraan deze gemeente het meeste behoefte heeft. Het was verleden week voor de Nederlandse vrouw een grote dag in de Tweede Kamer. De vrouwelijke staatssecretaris, mej. De Waal, had achter de Regeringstafel plaatsgeno men. Zij is de eerste vrouw die in een Nederlands Kabinet zit, zij is daarom ook de eerste die als „be windsvrouw" in de Tweede Kamer verscheen. De vrouwelijke Kamerle den hadden voor een verrassing ge zorgd, De anders zo onopgesmukte en zakelijke vergaderzaal van de Heren van Honderd vertoonde thans een enigszins feestelijk beeld door de bloemen die op de Regeringstafel waren neergezet. Het zijn slechts vrouwen, die in deze politieke om geving nog voor attenties kunnen zorgen, Voorzitter Kortenhorst zeide het niet met bloemen, maar wel met woorden. Hij sprak van ,een historisch moment in de Nederland se parlementaire geschiedenis" en hij hoopte, dat dit eerste begin voor deze bewindsvrouw een succes zal zijn en dat er een traditie zal wor den gemaakt om een vrouw in het Kabinet op te nemen. Met applaus gaven de Kamerleden hun instem ming met deze woorden te kennen. Lastig zijn de mannen in de Kamer de eerste keer niet geweest. Het eerste wetsontwerp, dat zij had te verdedigen, werd z.h.s. en zonder discussie aanvaard, zodat mej. De Waal spoedig haar bloemen naar huis kon meenemen. Verder is practisch de hele week besteed geweest aan de plaats van vestiging van een eventueel op te richten tweede Technische Hoge school. Minister Cals had een ont werp ingediend om f 15.000,uit te trekken voor de commissie van voor bereiding, die moet nagaan of zo'n tweede school inderdaad noodzake lijk is. Dat is een uitgebreide studie, die, waarover men niet licht moet denken. Verschillende plaatsen in ons land hebben zich reeds beijverd om deze school te mogen herbergen. De regering heeft na lang wikken en wegen de knoop doorgehakt. De commissie, die de noodzaak van de tweede school gaat bestuderen, zal Eindhoven als plaats van vestiging aannemen. Men begrijpt, dat de Ka merleden, die uit alle delen van het land komen, hierover nog wel een hartig woordje wilden zeggen. Het eindresultaat was echter, dat de k.v. p. en p.v.d.a., de meerderheid in de Kamer, bereid bleken om Eindhoven te accepteren. De v.v.d. sprak zich voor Arnhem uit. Terwijl de heer Tilanus (c.h.) een motie indiende om de commissie niet alleen Eindhoven maar ook Arnhem te laten bestude ren. Deze motie werd ondersteund door alle partijen behalve de p.v.d.a. en de k.v.p. Daarmee was het pleit voor Eindhoven beslechts. De voor standers van de motie Tilanus stel- Vrijdag 6 Maart Praatavond Var kenshouderij. in Vereen, ge bouw. Dinsdag 10 Maart Ledenverga dering K.V.P. Dinsdag 10 Maart Ledenverga dering V.V.D. in „De Unie". Dinsdag 10 Maart Vergadering Stichting Landbouw in lunchroom v. d. Water. Spr. Voedselcommis- saris v. d. Hoek. Woensdag 11 Maart Corsetten-De- monstratie. Vereen, gebouw. Donderdag 12 Maart Propaganda- avond Volksonderwijs cantine N.V. Dobbelmann. Maandag 16 Maart Openbare Ver gadering Partij van de Arbeid - Nieuwe Koers. Spr. J. H. Scheps. Woensdag 18 Maart Uitvoering „Concordia". Cantine Dobbelmann.' Donderdag 19 Maart Tijdrede Ds. Abma. Vereen, gebouw. Vrijdag 20 Maart Praat-avond A.R. Kiesvereniging. MAART Maart is er weer met mist en zon, met een enkel voor j aars japon, met een heel klein beetje vorst des [nachts en een warme middag onverwachts. Je weet niet, wat je denken moet, er gaat een kriebel door je bloed, het is geen vlees en ook geen vis: zó schijnt de zon, zó is 't weer mis. De ijscoman zegt heel profaan: weldra breekt mijn tijd ook weer /aan. De schilder maakt z'n spullen klaar: 't behang is weer heel mooi dit jaar! Bij 't spoor heeft men het ook ver- [diénd: de zomerdienst js uitgekiend. Alléén - de brandstofhandelaar is weldra met zijn arbeid klaar! Mijnheer spit alweer op het land en heeft de blaren in zijn hand. De eerstegroente uit de kas komt - als je centen hebt - van [pas! De koeien loeien in de stal: van dat ouwe hooi wordt je ook [mal! 't Wordt allemaal anders, waar j'ook [ziet: de voorjaarstijd is in 't verschiet! Maart is er weer, met bloempjes [klein en 't nacht'lijk kattenfestijn, niet dagen, die wat langer zijn en schermen voor de zonneschijn, met plannen voor een schoonmaak- [week (en vader is nu al van streek!) Maart is, al blijft het soms nog [koud, toch zeker de lenteheraut! HENK VAN HEESWIJK. den na de verwerping echter uit drukkelijk vast, dat zij nog niet met Eindhoven accoord zijn gegaan. De a.r. en de c.h. wilden nog wel eens debatteren over de vraag of er een tweede T.H. moet komen. Minister Cals zal hen echter op dit punt wel weten te overtuigen. Delft zit boordevol. Bovendien is de uitbreiding van het aantal inge nieurs noodzakelijk in verband met de industralisatie. Ingenieurs schep pen werkgelegenheid, zo zeide de bewindsman en er was niemand die deze stelling in twijfel trok. Overi gens zal de opzet van deze nieuwe Hogeschool bescheiden blijven. Er zullen drie vakken worden gedo ceerd: werktuuigkundige, electro- techniek en chemische technologie. Hoe de bestuursvorm moet zijn, is een raadsel gebleven. Er zal een nauwe band met Delft komen. Maar dit probleem was zo hachelijk, de standpunten liepen ver uiteen, dat minister Cals er maar niet al te veel over sprak. Er zal een orgaan komen dat gemeenschappelijk de belangen van Delft en Eindhoven zal beharti gen. Deze taak komt trouwens nog wel eens aan de orde. Eerst moet de commissie aan het werk. Komt zij tot de conclusie, dat een tweede T.H. noodzakelijk is dan is Eindhoven als plaats van vestiging wel verzekerd. Tenzij de Eerste Kamer een ander standpunt inneemt. Dat kan deze zomer dan nog wel blijken. De Wadflioxveenise B.B. kan gaan draaien. De Waddinxveense Organisaie van de Bescherming Bevolking zal haar werk kunnen gaan beginnen. Dit is het resultaat van de j.l. Maandagavond in het Verenigings gebouw aan de Stationsstraat gehou den propaganda-filmavond, waar voor grote belangstelling bestond. Hoewel velen zich reeds eerder in principe bereid hadden verklaard om een functie als noodwachter bij de B.B. te aanvaarden, melden zich op deze leerzame avond nog 38 vrijwil ligers om mede te werken aan de opbouw van deze belangrijke orga nisatie. Deze propagandaavond die o.m. werd bijgewoond door vertegen woordigsters van de Federatie Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, verscheidene raadsleden, Ds. J. Snoey en het Kringhoofd van de B.B. in het district Z-H. 4 de heer C. Hess, werd geopend door burge meester A. Warnaar Jz. Deze sprak zijn blijdschap uit over de goede opkomst, waaruit blijkt dat er in Waddinxveen belangstelling bestaat voor de B.B. Helaas is in de achter ons liggende weken gebleken dat wij steeds reke ning moeten houden met verschrik kelijke omstandigheden waarvan een ieder hoopt er voor bewaard te mo gen blijven. Daarbij is - aldus de burgemeester - ook gebleken de grote betekenis- om klaar te zijn hulp te kunnen ver lenen. Zo geldt dit ook voor de or ganisatie B.B. De plaatselijke kern in Waddinx veen is klaar. Spr. hoopte dat er hier ook voldoende mensen zullen zijn. om deze kern aan te vullen. Pastoor van Dijk wees op de er varingen die tijdens de laatste oor log waren opgedaan. Ook toen is er een voorbereiding geweest welk in. vele gevallen niet tot zijn recht, kwam, omdat men niet van de nood zaak overtuigd was. De oorlog en ook de ramp die ons land nu pas- getroffen heeft, tonen aan dat het. van het allergrootste belang is voor bereid te zijn. Spr. achtte de goede wil wel aanwezig en hij wilde daar om volstaan om zijn toehoorders te- activeren om tijd, krachten en per soon te geven voor de B.B. Een wel zeer liepe indruk maakte de film „Het zwakke punt". Daarin, kwam niet alleen tot uiting dat de B.B. ook zijn grote nut kan afwerpen in vredestijd maar bovenal de nood zaak om reeds nu over voldoende krachten te beschikken die kunnen worden opgeleid om in geval van nood te kunnen worden gebruikt. Na deze film sprak de heer C. Stroo uit Koudekerk aan de Rijn propagandist van dé Stichting Be vordering B.B. Deze spr. toonde aan de hand van een aantal voorbeelden aan hoe al- lerwege voorbereidingen zijn getrof fen om bij het plaats grijpen van een ramp of ongeval hulp te kunnen verlenen. Hoewel spr. ervan overtuigd was dat het leven berust in de handen van de Almachtige gaf dit z.i. geen recht om zich niet voor té bereiden op gevaren. Hij vergeleek een land zonder B. B. met een boot zonder reddingsmateriaal. De. realiteit dwingt om rekening te houden met een verschrikkelijke oorlog. Dan zal niet gerekend kun nen worden op de georganiseerde hulp van de militairen indien ach ter het front een ramp plaats vindt. De B. B. zal dan paraat moeten zijn. Een ramp zelf zal de B.B. niet kun nen verhinderen, maar de ervaring in Engeland tijdens de oorlog heeft geleerd dat een goed uitgeruste en geoefende B, B. de gevolgen van zo'n ramp tot 50 ja zelfs wel 80°/u kan beperken. Spr. wilde zijn toehoorders in het geheugen prenten: w'at in vredestijd verzuimd wordt, moet in oorlogstijd met goed en bloed worden betaald. Na de pauze, waarin aan de bezoe kers een kop koffie werd aangebo den, reikte het Kringhoofd B. B. de heer C. Hess aan de plaatselijke dok toren een verbandtas uit. Ds. J. J. Moll wekte eveneens op tot toetreding bij de B. B. Spr. wees er op dat organiseren beter is dan improviseren. Dit moeten wij doen voor ons huis, ons eigen gezin dus uiteindelijk ook voor ons Vaderland. Hier moet sprake zijn van heilige ernst, waarachtige naastenliefde en ons christenbesef. Afgewisseld door' de propaganda film „De Les van Donden" en Buur- mans Buurman" voerde als laatste spreker het woord de heer H. K. van der Loo, het hoofd van de dienst Zelfbescherming. Deze zette in het kort uiteen de ^vorming van een zevental blokploe-

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1