NIEUWS uit Sport in 't Uod. Een Onderduiker in Napoleonstijd. .i»0 MATTHAUS PASSION Ook dit jaar zal in de Sint Jans- kerk te Gouda Bach's Matthaus Pas sion worden uitgevoerd door het Goudse Toonkunstkoor „Caecilia". Aan deze uitvoering zal o.a. worden medegewerkt door het Utrechts Ste delijk Orkest, een Rotterdams jon genskoor, Corry Bijster, Roos Boels- ma, Anton Eldering en vele andere solisten. De muziek, die Bach schreef bij het verhaal over het lijden en ster ven van Christus (Matth. 26 en 27), trekt elk jaar door het gehele land tienduizenden toehoorders. Dit is geen wonder, daar in de rij van be- roenjde werken, die het werelddra ma tot onderwerp hebben, de Passie muziek van Bach bovenaan staat. Zij, die het werk reeds eerder hoorden, zullen ook dit jaar niet wil len overslaan; hun, die het nog nim mer hoorden bevelen wij de uitvoe ring, op Dinsdagavond 31 Maart om half acht, gaarne aan. (Zie de raam- biljeten!) CORRESPONDENTIE. W. H. J. M. Ditmaal kunnen we Uw Ingezonden stuk, zonder nader onderzoek niet opnemen. U gebruikt dusdanige scherpe bewoordingen, dat Uw schrijven mogelijk een geheel verkeerde reactie zou kunnen op wekken. Dit willen we vooralsnog voorkomen, en zullên de plaatsing even uitstellen of U nader hierom trent berichten. Redactie. Maandagmorgen zijn een tweetal schoonmaakploegen, samengesteld uit een aantal meisjes uit onze gemeente, per autobus naar Ooltgens- plaat vertrokken, waar zij werkzaam zullen zijn aan het schoonmaken der getroffen huizen aldaar. Met een hoofddoek en armband getooid en voorzien van de nodige werkkleding vertrokken zij vol goede moed om dit werk aan te vatten. Voor hun vertrek werden zij door de burgemeester in de raadzaal toegesproken en werd hun een pakket babykleertjes meegegeven om aan de burgemeester daar ter plaatse te overhandigen als een sym pathiek gebaar. Nader vernemen we nog dat de meisjes te half drie daar arriveerden en vriendelijk door de bewoners van Ooltgensplaat ontvangen werden. Zij hebben heerlijk eten en goede bedden, werken van 8 tot 6 uur en doen hierbij een groet aan Waddinxveen. Onder voorzitterschap van de heer K. van der Torren werd j.l. Maandagavond in hotel „De Unie" de algemene vergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank. Het belangrijkste punt van behandeling J. Verlaan. Ook het beleid van het gemeentebestuur werd besproken. In het algemeen konden de leden zich hiermede wel verenigen. Natuurlijk kwam ook weer de winkelsluiting ter sprake. De vraag werd gesteld door deze vergadering waren wel de waarom er aan het gemeentebestuur financiële jaarstukken" over 1952. geen advies was uitgebracht inzake Het aantal leden van de bank be- de sluiting van de galanteriezaken, draagt 392. Verder omvat de stich- De voorzitter antwoordde hierop, dat ting Spaarbank 3500 rekeningen. Bij gebleken was, dat niet alle zaken deze spaarbank zorgden de inleggers aan de sluiting wilden medewerken, in 1952 voor een totale besparing van Ten slotte werd besloten tot de ge- totaal ruim f 255.000,wat neer- meente het verzoek te richten tot op komt op f 73, per rekening. Bij ruiming van de obstakels aan de de spaarbank was op 1 Januari 1952 belegd f 2.649.500,In de loop van het jaar werd belegd f 1.646.100, Het spaartegoed verminderde met f 1.391.100,— zodat op 31 December 1952 aan spaargelden was belegd rond 2.904.500,—. Hierbij heeft het schoolsparen over het afgelopen jaar goede resultaten te zien gegeven. In het afgelopen jaar werden door de Zuidkade te willen overgaan. Het verkeer wordt hierdoor belemmerd. Hierna volgde sluiting van de ver gadering, waarvoor matige belang stelling bestond. - Als candidaten voor de open- gekomen bestuurssfunctie en com missaris voor de Coöperatieve ver- bruiks- en productie bedrijven. „Ons bank aan voorschotten verstrekt bij- Voordeel" is voor bestuurder gecan- na f 140.000,Een bedrag van dideerd W. Hardendood en voor f 33.590,werd wegens verleende commissaris J. v. d. Laan, welke bij voorschotten terugontvangen. Op 31 enkele candidaatstelling als zodanig December bedroeg de Voorschotrelce- zijn benoemd. Hiermede is de heer ning van de bank f 367.235,Het C. van Elswijk, die zich niet meer tegoed in lopende rekening nam ge- herkiesbaar stelt wegens gevorderde durende het afgelopen jaar toe met leeftijd, als president-commissaris f 75.500,De reserverekening steeg vervangen door een jonge kracht, van f 138.374,— tot f 148.673.—, de De heer van Elswijk maakt van de bijzondere" reserve van de bank liep oprichting af in 1920 deel uit van op van f 16.039,— tot f 16.520,—. Het het bestuur. effectenbezit van de bank vermin- In de laatstgehouden bestuursver- derde in het verslagjaar met f 500,gadering nam men afscheid van hem nominaal en bedroeg op 31 Decern- en werd hem dank gebracht voor het ber 1952 f 372.000,—. Het tegoed van werk dat hij voor „Ons Voordeel" de bank bij de Coop. Centrale Raif- heeft gedaan. Hiermede kwam nog feisenbank te Utrecht bedroeg f 1.773.144,—De bank maakte in 1952 een winst 'van f 3.582,79. Op voorstel van de voorzitter werd met algeme ne stemmen besloten om deze winst geheel af te dragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het lid van de raad van toezicht ,de heer P. van der Eijk en het bestuurslid, de heer G. A. Graveland, werden beiden als zoda nig herkozen. Vorige week hebben we abusive- weer eens duidelijk vast te staan hoe mensen van verschillende le vensbeschouwing en godsdienstige overtuiging op voortreffelijke wijze kunnen samenwerken in het maat schappelijk werk. Woensdag had op de Rijksweg binnen onze gemeente een aanrijding plaast door plotseling remmen van een personenauto, met het gevolg dat de hierachter rijdende trailer, gela- den met een heistelling, over de weg lijk een bedrag aan spaargelden ver- schoof. Door de schok kwam de hei- meld, welk echter niet behoorde aan stelling te glijden, en kwam dwars de plaatselijke bank, maar aan de. Centr, Raiff-bank. Gezien het steeds uitbreidende bewonertal van het Sniepwegkwar- tier, besloot het bestuur van Chr. Nat. Schoolonderwijs vorig jaar in die wijk een kleuterschool te stich ten. Vorige week is met de bouw hiervan begonnen aan de verbin dingsweg Kerkweg-Esdoornlaan. Dinsdagavond hield de R. K. Middenstandsvereniging de jaarver gadering. In zijn openingswoord leg de de voorzitter, de heer H. Doele- man er de nadruk op, dat de mid denstand in het algemeen ten achter staat bij andere organisaties, zoals de K.A.B. en de L.T.B. Het verslag van de penningmeester wees een ba tig saldo aan. De financiële positie der vereniging kan dan ook gunstig Ammerstol de laagste met het bedrag worden genoemd. Als bestuurslid van f 15600,—. werd herkozen de heer M. Heems- Onder zeer grote belangstel- kerk. In de Santos commissie werd ling hield de Chr. Mulo Woensdag- benoemd de heer F. van Kooten. De avond haar jaarlijkse ouderavond. over de weg te liggen. Een juist pas serende motorrijwiel met zijspan, bestuurd door een verkeersagent, botste hierdoor tegen de palen op, waardoor de inzittende agent dusda nig verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd moest worden. De heer M. die ook pas seerde kon hem hiermede van dienst zijn. Bij de Spaarbank van de Coop. Boerenleenbank alhier werd gedu rende de maand Februari ingelegd f 120.350,77 en opgenomen f 933.81,90. Het laatste uitgegeven spaarboekje draagt het nummer 6379. Vorige week is aanbesteed de aanleg van de nieuwe zijstraat van de Jan Dorrekenskade. Van de 14 in schrijvers was de firma de Man te voorzitter dankte de heer Luiten voor het vele werk, dat hij voor de t.b.c. bestrijding, in deze commissie had verricht. Hierna volgde de in stallatie van de geestelijk adviseur der vereniging, de Weleerw. Heer J. Met een kort woord werd de avond geopend door de voorzitter van Chr. Met een kort woord werd de avond van Tol, Het Hoofd der School, de heer T. van Dam, gaf onder de titel „Een terugblik" een kort overzicht van de geschiedenis van de school. Spr. zeide dit onderwerp gekozen te hebben, omdat 1 April a.s. de Chr. Mulo te Waddinxveen veertig jaar bestaat en tevens,omdat dit wel de laatste ouderavond zou zijn, die spr. als Hoofd der School meemaakt. Verschillende feiten werden geme moreerd. Bij alle ontwikkeling en uitbreiding van de school is de doel stelling in de veertig jaren dezelfde gebleven, betoogde spr. Mej. T. Bruitsma, onderwijzeres aan de school, sprak over: „De kleu ter op school". Hoe staat het kind tegenover de school? Hoe komt het, dat sommige kinderen in klas één niet kunnen meekomen? Hoe ziet de kleuter het Bijbelse verhaal? Op al dergelijke vragen werd "in de inlei ding uitvoerig ingegaan. Een hoogtepunt van de avond was zeker wel de opvoering van „Hol land" door de leerlingen, onder lei ding van de heer R. J. Zuidema. In zang en declamatie werd een beeld gegeven^ eerst van Hollands wel vaart, daarna van de diepe vernede ring in de oorlogsjaren, tenslotte van de herrijzenis. De gehele uitvoering was boeiend en vaak ontroerend. De Chr. Mulo kan met voldoening op deze avond terugzien. De door het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in samenwer king met „Elck wat Wils" gehouden toneeluitvoering heeft f 325,opge- racht. Dit bedrag zal worden over gedragen aan de actie: „Beurzen open Dijken dicht." Op 16 Maart wordt in „De Unie" een openbare vergadering be legd door de Partij van de Arbeid en Nieuwe Koers. Spreker is de heer J. H. Scheps, lid der Tweede Kamer. De bijeenkomst begint om 8 uur. Onze plaatsgenoten T. Ververs en H. Cammeraat, slaagden voor het examen vak-onderwijs Melk, Boter, Kaas en Eieren, afgenomen door de betreffende Vakgroep. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende de maand Februari 1953 ingelegd f 11.317,59, terugbe taald f 10.122,14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2732. De Groepscommandant van de Rijkspolitie, alhier, de opperwacht meester J. Roobol, werd op zijn ver zoek overgeplaatst naar 's-Graven- hage. In zijn plaats werd benoemd tot Groepscommandant in onze ge meente de heer J. van Eijk, tot dus verre Adjudant van de Rijkspolitie te Nieuw Pekela. Geslaagd voor het praktijk examen Ned. Handelscorr. uitgaande van de Ver. van Leraren in Boek houden enz. Mej. C. Blonk. Ze werd opgeleid door de heer R. J. Zuidema alhier. Contactmiddag met evacué's Donderdagmiddag had de eerste contactmiddag plaats met de hier ter plaatse aanwezige evacué's, in het Vereen, gebouw aan de Stations straat. Voor deze gelegenheid had mende zaal met bloemen gezellig ingericht en voor rokertjes gezorgd, zodat een prettige sfeer geschapen was, waar de evacué's zich spoedig thuis ge voelden. Onze burgemeester opende de con tactmiddag met een enkel woord er op wijzende dat het gemeentebestuur alles wil doen om het de evacué's ZO' prettig mogelijk te maken, zodat zij, na al de doorgestane verschrikking een prettige gedachte van Waddinx veen zullen overhouden. Spr. bracht dank aan Mevr. van der Torren en aan de dames van de V.V.H., van wie deze middag is uitgegaan. De heer van Steijn zal deze contactmid dagen mede bezoeken, namens de gemeentelijke sociale dienst. De volgende contactmiddagen zul len gehouden worden elke Woens dag van drie tot vijf uur. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 26 Febr. t.m. 4 Mrt. Geboren: Willem, z.v. S. Stolp en A. van den Berg, Noordkade 203; Overleden: Van Kesteren, Neeltje Leent je, 90 jaren, wed. van J. Ker- per; van Vliet, Adriana, 48 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 paardenzweep; 1 bro che: 1 fietspompje; 1 rood mutsje; 1 kindertasje. Verloren: 1 blauwe muts; 1 bruine ceintuur; 1 bruine portemonnaie m. inh.; 1 bril in étui; 1 bruine hand schoen: VOETBAL Waddinxveen I heeft kans gezien een 0-2 achterstand weg te werken tegen Hillesluis en met 2-2 gelijk te spelen en indien de doelverdediger der gastheren niet in zo'n prima conditie geweest was, dan was de winst voor de Geei-Zwarten ge weest. Bij Waddinxveen 2 speelde v. Vuren en v. Ringelenstein een goe de wedstrijd. Waddinxveen 2 stelde niet teleur en bond Schoonhoven 2 met 6-3 aan de zegekar. Waddinx veen 3 kon in Nieuwkoop niet ver der dan 0-0 komen, terwijl Waddinx veen 4 onverdiend van Gouderak 3 met 1-2 verloor. Waddinxveen Z 2 had een productieve bui want het versloeg Jodan Boy's 5 met 10-1, an ders was het met de A junioren, in een zeer slecht gespeelde wedstrijd moesten zij met 2-5 de meerdere in Bodegraven a erkennen. W.S.E. heeft een kostbaar puntje veroverd op Boskoop I. Zij deelde na spannende strijd de punten. Jammer is het dat de heer Vane man wegen beenbreuk naar het zie kenhuis moest.. Wij hopen dat hij spoedig hersteld zijn clubburen weer verdedigen mag. Deze week geeft Waddinxveen I tegen de Hollandiaan, de uitwed strijd zien wij geen winst, hopelijk vergissen wij ons. Waddinxveen 3 gaat naar Boskoop 3 en indien er aangepakt wordt ligt de winst in het verschiet. Voor Wadclinxveen 4 dat thuis Zwervers 3 ontvangt is de mo gelijkheid aanwezig om de eerste puntjes binnen te halen. Jongens doe je best en laat zien dat de geleden nederlagen gewoon een vergissing was. Vrijdag 20 Maart is de avond van vrolijke luim voor de Waddinx veen familie, dit wordt verzorgd door het G-H Cabaret-gezelschap uit Lei den. Damvereniging „Excelsior" Uitslag 22e ronde. A. BlomH. Troost 2-0 C. BlonkW. v. d. Heijden 1-1 A. de VlamingC. H. Kramp 0-2 D. Zwaanenburg—A. Zwaanenburg 2-0 A. N. LittooyD. la Grand 2-0 A. A. RietveldT. Twigt 0-2 De eerstgenoemde speelde met wit. UITSLAG OPINIE-ONDERZOEK. Door het publiek van Waddinx veen is als Sportman gekozen de heer Wim Hilgerman, 44 van de stemmen zijn op hem uitgebracht. Hilgerman is lid van de Wandel sportvereniging W.I.K. hij heeft in 1952 aan 33 wandeltochten deelge nomen en daarbij de afstand van 982 km- afgelegd. Mej. A. Flier heeft 24 °/o van de stemmen op zich verenigd. Driemaal achter elkaar Kring- en Clubkampioene is een prestatie die haast niet geëvenaard wordt. Op Mej. Molenaar zijn 14 stem men uitgebracht. Mej. Molenaar heeft ondanks zij in haar jeugd door de kinderverlamming getroffen is, haar zwemdiploma gehaald. Zeker een unieke prestatie. VOLLEYBAL. De Volleybalvereniging „Salvo" hield haar eerste Jaarvergadering. Dit is een bloeiende vereniging met 57 leden, 14 adsp.-leden. Mej. B. van Willigen werd in het bestuur geko zen, terwijl de heren P. van Oosten, H. den Boon, A. van der Heiden in de T.C. gekozen werden. Na het officiële gedeelte werden de aanwezigen verrast met het op treden van de plaatselijke gooche laar, de heer H. van Nielen. Al met al een zeer prettige en geslaagde avond. 51 door K. JONKHEID. Ze betasten hun zakken, of ze een voedsel bij hem kunnen achterla ten, maar ze hebben niéts. „Dag, vrienden, dank voor alles." „Heb je soms een boodschap?" „Mijn boodschap heb ik anderen reeds meegegeven." De twèe gaan verder. Ginds ver heft zich de bergrug. Daar liggen lijken van paarden en mensen en verlaten wagens en kanonnen, die de hoogte niet bestijgen konden. Maar zo ver zijn ze nog" niet. Het oponthoud hééft hem aan de staart van de troep gebracht. Hier zwermen kozakken, woeste kerels op. kleine vlugge paardjes. Als donkere spoken bedreigen ze de flanken van de achterhoede. Soms vallen er schoten, niemand neemt er nota van. In afgestompt fatalis me zeulen de vluchtenden voort. Telkens valt er een. Men let er niet op, straks zal men zelf vallen. Rudolf en zijn makker sjokken mee. Weer knalt een schot. En la ter^og een. Rudolfs makker grijpt naar zijn hals, zijn hand komt vol bloed. „Ik ben gewond!" gorgelt hij met schorre stem. Het schot heeft zijn keel getroffen en de halsslagader open gereten. Ze blijven staan. Rudolf ziet het bloed met scheuten te voorschijn komen. Ze trachten het te stelpen met een vuilen lap en een oud stuk kleding. Het baat niet. De gewonde kan zich niet staande houden. Hij ligt languit, de ransel onder zijn hoofd, het bloed vloeit in de sneeuw. De nacht valt op zijn ogen. Hij wordt bewusteloos. Rudolf buigt zich over hem. Zijn ogen breken, hij is dood. De laatste achterkomers passeren. Rudolf zit in de sneeuw, alleen bij den dode. Hij voelt zich doodver moeid, zijn benen zijn als lood, zijn oogleden worden zwaar. Hij luistert, want hij hoort doffe stap pen in de sneeuw, niet het ge schuifel van uitgeputte mannen. Russische boeren met knuppels? Hij weet het niet. Hij zakt opzij, zijn ogen vallen didht. Ook voor hem valt de nacht. XXIII. ANNA Over twee maanden zal de boe renzoon van Zonnerust terug ko men. In twee maanden kan heel veel gebeuren. Dat is de overweging bij Anna en bij vader. Want Eedelcoert denkt even zwaar over het geval als zijn dochter. Eigenlijk nog zwaarder, want haar beslissing is genomen, maar de zijne niet. Voor de toekomst van zijn kinde ren heeft hij niet veel meer te ver wachten. Een belangrijk deel daar van is beslist, anders beslist dan hij heeft gehoopt en gedacht. En de rest is onzeker. Jan verdronk, omtrent het lot van Gerrit nog al tijd volslagen onzekerheid, An- toon schijnt geen vrouw te bege ren. Hoe moet het met Anna? Ge stamd uit een geslacht, dat eeuwen lang, generatie na generatie boer en boerin was en nog is, zal ze nooit een burgerdame worden, nog minder een burgervrouwtje in een bekrompen bestaan. De oneindige vrijheid van het boerenleven, de onbezorgde ruimte van geld en in komsten, die het gezin Eedelcoert altijd van alle dingen de gewenste hoeveelheid in de fijnste kwaliteit ter beschikking stélt, zo dikwijls zij de sobere eentonigheid van het bestaan in hun afgelegen polder willen vullen met weelde van goud en zilver, uitgelezen spijzen, dure dranken en kostbare kleding, zijn schattendie ^ij niet missen kan. Die rijkdom van een welvarend oud boerengeslacht mag haar niet ontvallen. Dat zou haar losrukken uit haar levensbodem, haar doen verdorren en verkwijnen door in nerlijke armoede, voor vreemden niet zichtbaar en toch Werkzaam doorledén en ondergaan. Anna moet boerin worden, dat is het beste, verreweg het beste. Hij1 ziet het duidelijk. Maar ziet Anna het ook? Ze is verbonden aan Rudolf Neuteboom. .Zit daar nog toekomst in? Als hij straks terug komt? Komt hij wel terug? (wordt vervolgd.) DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze wel gemeende dank voor de belangstel ling, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze lieve en beste Broer, Zwager en Oom JACOB VAN DER GEUR tfit aller naam: JOHa. VAN DER GEUR Waddinxveen, Maart 1952 Kerk weg 151

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2