VER8AKEL Hto-edee de Vrouw Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief NIEUWS uil <n>vze. woonplaats.. li de straatweg kreeg een subsidie van f 72,— als bijdrage in de kos ten van een reisje voor aldaar wo nende leerplichtige kinderen. In de commissie voor de straf- K verordeningen werd gekozen de SB(; heer H. M. Doeleman. Nadat de raad enkele minuten in comité had vergaderd, werd de heer Schutte voorlopig voor de tijd van een jaar benoemd tot directeur van het gas-, water- en electriciteitsbe- drijf. Eveneens voor een jaar werd de heer Sikkema benoemd tot chef- hoogspanningsmonteur. pe heer Van der Laak zal voortaan opzich ter aan de drie bedrijven zijn. Bij de rondvraag deed de voor zitter nog enkele mededelingen omtrent de voorbereidende werk zaamheden met betrekking tot de aanleg van sportvelden en de her ziening van het uibreidingsplan. VACANXIE MAAR NIET VOOR IEDEREEN? Mijn antwooid aan Mevrouw B. over het probleem „Zomervacantie" voor de grote gezinnen, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Via de verschillende redacties be reikten mij 31 brieven van lezeres hen uit alle delen des lands. En en kele van hen gieten de fiolen van hun toorn over mijn hoofd uit. Om dat ik het woord „sparen" heb ge bruikt, doelende op het idee: iedere week wat weg leggen voor de zo- |H mervacantie. Een der boze lezeres sen schrijft mij o.m.: „Sparen! De gedachte er aan alleen al is bespot telijk in deze tijd, waarin sedert 1945 alles duurder is geworden, terwijl de lonen helemaal geen gelijke tred houden met de diverse prijsstijgin gen. Wanneer eens in de drie maan den het geld van de kinderbijslag komt, kunnen we het meteen weg brengen naar de diverse leveran- eiers, om te betalen hetgeen we reeds voor onze kinderen gekocht hebben, kleding en andere dingen, die zo hard en hard nodig hadden. Zelf heb ik al jaren geen mantel en geen japonnen kunnen kopen, hoewel ik ze hard nodig heb. Hoe komt U dan op de gedachte, dat er in een arbei dersgezin nog gespard kan worden voor de zomervacantie?" Van verschillende reacties ben ik werkelijk geschrokken. En het spijt me werkelijk te moeten antwoorden, dat ik niet kan begrijpen, dat me vrouw X, die drie kinderen heeft en O wier man zestig gulden in de week verdient, wél iedere week een paar gulden kan wegleggen voor de zo mervacantie, terwijl mevrouw IJ, die öok drie kinderen heeft en wier Hi echtgenoot een nagenoeg gelijk sala ris verdiend, iedere week tekort komt. Een andere lezeres schrijft: „Wij Hl ziïn negentien jaar getrouwd en heb ben vijf kinderen, waarvan de oud ste thans 17 is en de jongste 10. In 1939 verdiende mijn man 31 gulden in de week en we konden er nog een centje van overleggen, waarvan we o.m. zomers een week naar een vacantiecentrum gingen. Thans ver dient mijn man bijna 80 gulden in de week, waarbij nog komt de kin derbijslag voor 4 van de 5 kinderen (mijn oudste is thuis, omdat ik niet zo sterk ben) en we komen iedere week tekort, zodat we er helemaal niet over kunnen denken om 's zo mers ergens heen te gaan, laat staan een weèk. Sedert 1940 zijn we nooit meer 's zomers ergens heen geweest en ook dit jaar zal het er wel weer by overschieten," Weer een andere lezeres voegt bij haar brief een lijstje van inkomsten en uitgaven over een periode van 3 maanden (Gezin van negen perso nen: man, vrouw, 6 kinderen en grootvader; loon 383,64 in de maand, waarbij inbegrepen de kin derbijslag, omdat de echtgenoot bij de Spoorwegen werkt). Inkomsten en uitgaven staan gelijk, maar er blijft niets over. Ook niet voor de vacan tia In een begeleidend schrijven vraagt onze lezeres, of ik misschien ook een of meer posten weet, waar op bezuinigd kan worden. Wel, het ligt niet in het kader van deze ru briek om het eerste, dat werkelijk de moeite waard is om te bezien, te publiceren. Evenmin om het bedrag, dat ik meen gevonden te hebben (be zuiniging) er bij te zetten. Doch de betrokken lezeres heeft inmiddels een briefje van me ontvangen en aan it. de hand van het cijfer, dat uitein delijk het bezuinigde bedrag uit maakt, kah het gehele gezin, grootvader, zeker veertien dagen lang genieten van een zorgeloze va- cant}e in een der badplaatsen. Van een middenstandsvrouw, wier man een eigen bedrijfje heeft, kreeg ik eveneens een lange brief, tevens enkele cijfers over onvangsten en uitgaven. Deze lezeres schrijft: „Ik wou, dat mijn man werknemer was, 13. DIKKIE wenkte de chauffeur van de taxi met zijn hand en de man begreep het gelukkig dadelijk. Hij reed tot voor de stoep en vlug spron gen Dikkie en Kruimeltje achterin. „Waarheen?" vroeg de chauffeur. „Ziet u die vrachtauto, die daar de hoek om gaat? vroeg Dikkie. „Ja zeker, mijnheer," antwoordde de chauffeur, „Nu die moeten wij zo snel mogelijk achterna en probeert u hem in te halen!" zei Dikkie. Nu dat was tegen geen doveman gezegd. De chauffeur schakelde de motor in en met een reuze vaart reden zij de straat uit. De achtervolging was be gonnen. De taxi kreeg steeds meer snelheid en met knerpende banden vloog hij de hoek om. In de verte zagen zij de vrachtwagen. Achterin lag de inbreker. Zijn benen bungel den over de rand van de laadbak. (wordt vervolgd) dan verdiende hij minstens zestig gulden in de week. Als ik dan nog de kinderbijslag had voor mijn kroost (4 kinderen van 6 tot 13 jaar), dan zou ik nooit geen zorgen meer hebben en zeker ieder jaar een week met vacantie kunnen gaan. De ar beider heeft het sedert de oorlog be ter dan wij." Een winkeliersvrouw (ook midden stand dus) schrijft o.m.: „Wij moe ten op grond van een gemeentelijke verordening ieder jaar een week sluiten. Dan hebben we natuurlijk geen inkomsten, maar we kunnen er helemaal niet aan denken om ook maar één dag met vacantie te gaan. Iedere drie maanden moeten we het geld bij elkaar scharrelen voor de Omzetbelasting en dan worden zelfs wel eens de spaarpotten der kinde ren omgekeerd. We zijn blij, als er dan weer klanten komen, zodat we het er weer in kunnen doen. Vacan tie? Ja, dat is goed voor de arbei dersgezinnen, maar voor ons is er geen denken aan." Ga ik de 31 brieven, die ik ontving, sorteren, dan zijn er 13 van midden standsgezinnen, 17 van arbeidersge zinnen en 1 van een alleenstaande vrouw. Deze laatste buiten beschou wing latende, schrijven er van de overige 27 dames, dat ze geen kans zien om geld over te sparen om met vacantie te gaan. Eén schrijft, dat ze net doet als wij en aan het einde van iedere week het oude zilver- en kopergeld in een busje doet. Van dit bedrag gaat men dan des zomers een week uit. De echtgenoot van de briefschrijfster heeft een goedbe- klante sigarenzaak in een provincie stad. Twee anderen schrijven, dat ze eens per jaar het voor de vacan tie benodigde geld nemen van de kinderbijslag, „want - zo schrijft een van deze twee lezeressen - anders komen wij er toch niet toe." Een andere factor van belang is het volgende: in negen brieven klaagt men er over, dat de vacantie- verblijven zo duur zijn. Pension van 6 gulden per dag per persoon in heel gewoon. Nu schrijft een huismoeder (vier kinderen, 2, 3, 5, 7 jaar) mij: „Rekent U eens uit, wat het ons kost, als wij een week „pension" gaan! Dat is voor de volwassenen 84 gulden en de kinderen (half geld) 84 gulden. Voeg hierbij nog reisgeld en een extratje gedurende de vacantie- dagen, dan heb jd aan tweehonderd gulden, voor één week, nauwelijks genoeg." Ook over de reistarieven wordt geklaagd. Met name de Spoorwegen krijgen er van langs. Men vindt de N.S. schandalig duur. Verder over de prijzen van de consumptie in de vacantiecentra. Veertig cent voor een kop koffie vindt men heel ge woon. Dat wil zeggen: de exploitan ten. Als ik zo de brieven naast mn schrijfmachine bezie, dan bekruipt me de lust om nog meer' te citeren. Ik wil besluiten met nog één brief gedeelte, van een huismoeder, die het geluk heeft in een fraaie streek (de Achterhoek) te wonen. Zij schrijft o.m.: „We hebben twee kin deren, 11 en 13 jaar; mijn man ver dient een behoorlijk salaris, maar bokkesprongen kunnen we er niet van maken en aan een week met vacantie gaan in pension of hotel kunnen we natuurlijk helemaal niet denken. We hebben allemaal een goede fiets en in de zomervacantie, als het goed weer is, trekken we er gezamenlijk een dag op uit. Gaan 's morgens vroeg weg en nemén alles mee, brood, koffie e.d., zodat we zo min mogelijk kosten behoeven te maken. We toeren een vijftig kilo meter op ons gemak en genieten van ons mooie land. Dan hebben we veel plezier gehad voor weinig geld. De kinderen zijn dol op zulke fietstoch ten en mijn man en ik doen het voor de kinderen, doch genieten even zeer." Tot zover enkele citaten. Moet ik mijn conclusies hieruit maken, dan zou ik tot de overtuiging moeten ko men, dat het voor een arbeidersge zin nagenoeg onmogelijk is, om in de zomermaanden een week met va cantie te gaan. In een volgend arti kel hoop ik mijn mening weer te geven en zo mogelijk een aantal ad viezen te geven. Ook ik dank de briefschrijfsters zeer hartelijk; ik heb een duidelijk inzicht gekregen van de vele moeilijkheden, waarmee ar beiders- en middenstandsgezinnen tegenwoordig te kampen hebben. Daarover dus volgende week nog een enkel woord. Dora Werth. IN MEMORIAM Op Vrijdag 10 April overleed in het Academisch Ziekenhuis te Lei den na een langdurig en smartelijk lijden de heer J. J. 'C. Mastenbroek, in leven Hoofd der Openbare La gere School B in onze gemeente. Hij was geboren te Dordrecht op 14 April 1898 en bereikte dus de leeftijd van bijna 55 jaar. Na zijn opleiding te hebben ontvangen aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers in zijn geboorte stad, was hij achtereenvolgens on derwijzer te Zwijndrecht en schoolhoofd te Ariënveld en Moer- kapelle. Op 1 Maart 1935 aanvaardde hij zijn functie in Waddinxveen. Al spoedig bleek, dat men een goede keus had 'gedaan. Hij vermocht meer dan de meesten, met hoofd en met hand. Dit toonde zich reeds aanstonds in de school. Achtereen volgens kwamen er allerlei door hem zelf vervaardigde leermidde len, terwijl het zang- en tekenon derwijs een perfectie bereikte, als zelden wordt aangetroffen. Het on derwijs in zijn geheel stond op een hoog peil. Maar meer dan het onderwijs telt de opvoeding. Als besliste vij and van het geestelijk nihilisme wees hij daarom de jeugd bij voort during op het mooie en goede, het ware en reine. Wat hem vooral de vriend der kinderen maakte, was zijn streven om hun leven zo zonnig mogelijk te doen zijn. Daarom dienden het balspel op de speelplaats, de Sin terklaasfeesten, de ouderavonden, de schoolreisjes, het jaarlijks kam peren met de hoogste klasse. Al met al blijft een dankbare herinnering achter bij een groot aantal oud-leerlingen. Wat de verhouding tot het per soneel betreft, wist hij de juiste weg te vinden, zodat het ambtelij ke plaats maakte voor collegiali teit en ware vriendschap. Ook dit kwam de school en het onderwijs ten zeerste ten goede. Buiten de school gaf hij in de loop der jaren leiding aan verschil lende zangverenigingen. In enkele andere organisaties nam hij gedu rende korter of langer tijd een vooraanstaande plaats in. Een paar jaar geleden openbaar den zich ernstige ziekteverschijnse len. Voorlopig hield zijn geest kracht hem nog op de been, maar in October 1951 begaven hem de krachten en moest hij een zware operatie ondergaan. Daarvan is hij nooit geheel hersteld, al leek het in de vorige zomer een ogenblik, of alles weer goed zou gaan. Nu is hij niet meer en laat een leegte bij velen ,het meest bij zijn vrouw en kinderen, voor wie het een troost moge zijn, dat de man en vader niet voor niets heeft ge leefd en dat een schare van erken- telijken hem zal blijven gedenken. Woensdag werd hij op de Alge- ne Begraafplaats ter aarde besteld. Hij ruste in vrede! Jongstleden Woensdag werd op de Algemene Begraafplaats al hier onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer J. J. C. Masten broek, in leven Hoofd der Open bare Lagere School B alhier. Direct achter de baar liepen een aantal schoolkinderen. Aan de groeve merkten wij op de heer Rijksinspecteur van het Lager On derwijs, het Dagelijks Bestuur der gemeente, de schoolarts, het perso neel en de oudercommissie van de school, leerkrachten van alle ande re scholen ,het bestuur van Volks onderwijs, besturen van zangvere nigingen, waarvan de overledene dirigent was geweest en tal van anderen. Een zevental kransen dekten de baar. Ingevolge de wens van de over ledene werd aan het graf niet ge sproken. Alleen Ds. Duinker, pre dikant der Remonstrants Gerefor meerde Gemeente, hield een korte toespraak, beginnende met de voorlezing van een gedeelte dei- Heilige Schrift en eindigend met het Onze Vader. De oudste zoon, de heer A. Mastenbroek, dankte voor de belangstelling. Na afloop van de droeve plech tigheid verlieten de talrijke aanwe zigen zeer onder de indruk de do denakker. werkelijk in alle opzich ten „geknipt" voor I) Voor ieder figuur een juiste pasvorm in alle maten voorradig "6 Speciaalzaak voor WALA CORSETS en BEHA'S Zaterdagavond hield het In stituut voor Arbeiders Ontwikke ling de traditionele contactavond in lunchroom v. d. Water. In het openingswoord sprak de heer Hoogerdijk er zijn grote blijd schap over uit, dat zovelen leden op deze avond aanwezig waren. Na de declamatie door Mevr. J. v. Egdom werd er een toneelspel in één bedrijf opgevoerd getiteld „Levensdwang". Bovendien werden er enkele schetsen gebracht, die zeer in de smaak vielen. Ook het mastklimmen bracht nog al eens wat vrolijkheid. Bovendien waren op deze avand een groot aantal -prachtige fotoopna men, gemaakt door de leden, ten toongesteld. Het bleek dat IvAO een goede plaats is gaan innemen in de ar beiderskringen. Het programma voor het a.s. Koninginnefeest is thans verschenen en luidt als volgt: Morgenprogramma 9 uur Kinderaubade bij de Qranje- laanschool; 10 uur Kinderspelen voor de school jeugd; 10 uur Vossenjacht op rijwielen voor dames en heren boven 15 jaar. Aan melden op het feestterrein. Middagprogramma Groot Nationaal Springconcours m.a. (Concours voor Burgerruiters). Aan vang 1.30 uur. Geschiktheidsproef Jachtpaarden; Equipespringen; Elegantste Rijpaard, Springconcours m.a. met barage, voor paarden die minstens 100 pun ten gewonnen hebben. Avondprogramma: 7-8 uur Kindervoorstelling Bartley en partners. Clownerie - Acrobatiek - Goochelen. O.a. bekend door het optreden in het Koninklijk Paleis j;e Soestdijk, daarna treden op het overbekende radio-orkest „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman met zang van Jany Bron, Marcel Tielemans en Wim Poppink. The Gerto's, de zingende accordeonisten, Het Majoco Trio, het bekende radio ensemble, met Spaanse klanken, Jack Walton, de onovertroffen rij wielkunstenaar. Tot slot optreden van de Drum-band „Concordia" Waddinxveen. Muzikale medewerking wordt ver leend door de Muziekvereen. „Voor- waarts". Grote consumptie tent op het terrein aanwezig. Als weerwraak over het feit dat enkele zwanen in de Pette jonge eenden opjoegen, heeft iemand de zwanen gedood. Voor de bezitter een schadepost en voor de entourage op het water een verlies. Water, zwanen en eenden, het hoort zo bij elkaar. De afdeling van Nieuwe Koers heeft een jeugdforum gehou den onder leiding van de heer P. J. van Leeuwen. Achter de groene tafel zaten mej. L. Vermeulen en de heren J. Gouwka, districtsbe stuurder, en R. J. Jenner. Er wer den vragen gesteld over de huidige politiek van Rusland, de houding van de jeugd tegenover het mili tairisme, de oorzaken van de ge ringe belangstelling voor de reser- ve-politie e.d. Er waren ook vragen over beroepskeuze, het nut van een jeugdgemeenteraad en over de oorzaken van de geringe bloei van de jeugdbewegingen. Voor deze eerste bijeenkomst bestond bevre digende belangstelling. Evenals bij de voorgaande Ge meenteraadsverkiezingen komen ook dit jaar weer de vier Protestants Christelijke Kiesverenigingen met een gezamenlijke candidatenlijst uit. Bij elke verkiezing wisselt de plaats van de betrokken kiesvereni ging. Ditmaal is de volgorde op de lijst: Ned. Herv. Groep-A.R.-S.G.P.- C.H. In het kader van de Propaganda dezer vier kiesverenigingen komt voor de Protestants Christelijke groep op Maandag 11 Mei a.s. dn het Geref. Verenigingsgebouw spreken Prof. Mr. Dr. I. A. Diepenhorst. Deze jonge hoogleraar is een zeer bekend en principieel gefundeerd spreker en is algemeen bekend door zijn populaire radiorubriek voor de N.C.R.V. Deze spreekbeurt wordt reeds nu aangekondigd opdat ieder de gele genheid zal hebben deze avond tijdig vrij te houden. Vooral ook de jonge ren wordt de aandacht op deze avond gevestigd. Nadere aankondi gingen volgen no gin ons weekblad. Van de zijde van de „Gouwe- ruiters" deelt men ons mede, dat in totaal 7 leden een prijs behaal den bij de rit op 2e Paasdag. Een jeugdige ruiter, heeft op z'n ponny de gehele rit meegereden. Ds. Offeringa uit Schevenin- gen, voorganger bij de, Vereen. „Wet en Evangelie'' alhier, hoopt a.s. Zondag zijn afscheidspredika- tie te houden. De groepscommandant der Rijkspolitie alhier, verzoekt een ie der die inlichtingen kan verstrek ken met betrekking tot de aanrij ding, die heeft plaats gehad op de Henegouwerweg nabij de Hefbrug alhier, op Vrijdag 10 April 1953 des nam. 17.30 uur en waarbij een wielrijdster was betrokken zich aan hem bekend temaken. Uitgaande van de provincia le commissie tot bevordering van de veefokkerij in Zuid-Holland werd Maandagmiddag op het Sta tionsplein de gebruikelijke voor jaarskeuring van stieren gehouden. Van de zestien ingeschreven stie ren verschenen vijftien ter keuring. Alle ter keuring aangeboden dieren werden goedgekeurd. Aan de keu ring alhier was geen premiekeuring verbonden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2