Weekblad voor Waddinxveen Zij mogen er niet onder lijden üe> Spinet van de week Kris-Rras Uit het Parlement NUTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 411 Vrijdag 1 Mei 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Woorden schieten te kort om uiting te geven aan de bewondering voor het bloemencorso, dat in de bollenstreek werd gehouden. Naar schatting meer dan een half millioen mensen heeft van Bennebroek tot Hillegom de 52 rijdende wagens, die stuk voor stuk van grote kunstzin getuigden, langs zich heert zien gaan. Met deze optocht fraaier dan ooit werd vertoond hebben de Nederlandse bloemenkunstenaars bewezen, dat zij voor buitenlandse collega's in de Rivièra bij voor beeld geenszins onderdoen. Inte gendeel. paal bekend staan. Bereikt werd, dat de uitzendingen uit Londen hier in Nederland uitstekend konden wor den ontvangen. Dat belooft goed te worden voor de kroningsreportage, welke 2 Juni uit Engeland wordt ge geven. Waarschijnlijk kunnen die dag de kijkers in Nederland dan de gehele plechtige vertoning te Londen rustig thuis op hun beeldscherm volgen. Je.... zou er een vrije dag voor nemen! Het was een goede gedachte ge weest, de Rode Kruiswagen, die in een Engelse tekst dank aan de na ties bracht voor de bij de waters noodramp verleende hulp, in de prachige stoet te doen openen. Als straks in het buitenland de films van de unieke optocht zullen worden vertoond, zal de bioscoopbezoeker er kunnen vaststellen, dat wij dank baar zijn voor de verleende hulp. Werd aldus een bloemrijk woord van dank gesproken, naar uit New- York werd bericht, heeft onze Ko ningin deze week voor de Ameri kaanse radio een, vooraf opgenomen, gevoelvolle toespraak gehouden, waarin Zij haar grote bewondering en dankbaarheid uitte voor de spon- tanieteit waarmede de gehele we reld ons land bij de grote ramp te hulp is gesneld. De Ramp houdt ons nog steeds be zig. In het overstroomde gebied wordt nu staag gewerkt ook in de weekends! Bruinisse bij voorbeeld, dat 14 dagen geleden ten tweede male overstroomde, ligt weer droog, dank zij een extra pompinstallatie die men er in gebruik kon nemen. Voorfs zal de Ramp-schadewet, die reeds de Raad van State heeft ver laten, zeer binnenkort by de Tweede Kamer worden ingediend. Het is te hopen, dat men met het toekennen der vergoedingen niet te bureaucra- tisch-ambtelijk te werk zal gaan. Daar waren hier en daar nogal klachten over. De huisschaderegeling ontmoet in het getroffen gebied gro te bezwaren. Men schijnt er slechts rekening te willen houden met de vergoeding voor de allernoodzake lijkste goederen in de allergoedkoop ste uitvoering en deze regeling schijnt te veel het karakter te mis sen van de vergoeding der werkelijk geleden schade. Er leven in het getroffen gebied nog veel meer wensen en het valt te voorzien, dat in de Tweede Kamer hier menig hartig en te behartigen woordje over zal worden gesproken. Zou er nu heus geen regeling zijn te maken, zonder dat daar een lawine van papier met, „aldus naar waarheid" beantwoorde vragen aan te pas komt? Om nog even in het Rampgebied te blijven: gevreesd wordt, dat de arbeiders na het droogvallen van Schouw-Duiveland hier niet zullen terugkeren. Waar- schynlijk zal Schouwen in het begin van het volgende jaar droog zijn. De dorpen zijn er echter zwaar be schadigd boerderijen en arbei derswoningen zijn weggevaagd, en het is te begrijpen, dat men in der gelijke gevallen, en met zulke voor uitzichten, liever elders bij voor beeld in de Zuiderzeepolders een nieuw bestaan zoekt. Door het aan stippen van enige punten is reeds voldoende duidelijk gemaakt, dat wij er „met de Ramp" nog by lange na niet zyn. Voor velen was het de afgelopen week een verrassing, dat de zoge naamde weeldebelasting 30 pet. van de omzet zou worden afge schaft. Het spreekt vanzelf, dat ve len, die zich het een of andere „weel- de-artikel" wensten aan te schaf fen, daarmede nu nog even wachten. Ten einde dezé kopersstaking zo kort mogelijk te laten duren, zou de Tweede Kamer het wetsontwerp met de grootst mogelyke spoed in behan deling nemen. Een activiteit, die het hart verheugt. Dit zelfde geldt voor de televisie, die de afgelopen week weer van zich liet spreken. Ja, ook by de Te levisiestichting wordt een verblij dende activiteit aan de dag gelegd. Het einde van de maand April 1953 zhl voor de televisie als een mijl- DE SNOR. Ik heb een dag of veertien gele den nieuwe overburen gekregen. Dat is op zich zelf nu niet zo zeld zaam. Maar je zou toch zeggen, dat iemand, die een jaar of zeventien getrouwd is, wel de nodige spullen bezit om een huishouding te drijven of in stand te houden. Ik ben zelf al een jaar of vijftien geleden met mijn vrouw een eigen huishouding begonnen. En ik weet zeker, dat mijn vrouw nog nooit iets geleend heeft van één of andere buurvrouw. Maar die nieuwe overburen van me liggen om de haverklap aan de bel om dan wat naaigaren of een vleesmolentje of iets wat daar tussen ligt te lenen. Zelfs onze stofzuiger is al een keer naar de overkant ge weest. Op een goede dag miste ik mijn scheergerei. Nu was ons huis pas schoongemaakt en met bezemen ge keerd, dus het was mogelijk, dat dat spul ergens anders was terechtge komen dan op de normale plaats. Terwijl ik door de kamers loop te ijsberen, vraag ik zo terloops aan mijn vrouw waar de kwast, de zeep en mijn mes zijn. „O", zegt mijn vrouw, „dat hebben ze aan de over kant, want de snor van die mevrouw moest nodig worden weggehaald. Nu is mevrouw zelf wezen vragen of ze dat gereedschap even mocht heb ben, want ze kon het van haar man niet vinden. Vindt jij dat dan zo erg?" „Ja, ik wel", snauwde ik, al les van hier is tegenwoordig aan de overkant. Dat moet nu maar eens uit zijn. Je geeft dat stel aan de overzijde niets meer te leen. Laten ze zelf kopen wat ze nodig hebben, dat hebben wij toch ook gedaan? En als die dame een snor heeft, behoeft zij toch niet mijn kwast te gebrui ken en niet mijn mes? Ze heeft toch ook een man met een baard ge trouwd? En die heeft toch ook wel dat spul om zich zelf te scheren. Moeten ze het maar beter opber gen". Afijn, ik heb nog veel meer ge zegd, maar dat ben ik jammer ge noeg vergeten. Misschien zou dat toch niet gedeugd hebben om het hier zo maar neer te schrijven. Uit eindelijk ben ik aan de overkant gaan bellen. Mevrouw, met haar nog ingezeepte snor, deed zelf open. „Mag ik mijn spullen terug hebben, mevrouw?", zei ik. „Ja mijnheer, een ogenblikje, komt U even binnen, mijn snor is er zo af". Toen zij klaar was zei ze: „Weet U geen goed mid del om van die haargroei onder mijn neus af te komen?" „Ja mevrouw", zei ik, „koopt U zelf een kwast en een apparaatje, dat helpt perfect". We heben ze niet meer gezien om iets te lenen. Waar een snor van een dame al niet goed voor is. Tot de volgende week. Daarnaast zou, gehoord de Grond kamers, door de Minister van Land bouw normen voor de maximumprijs worden vastgesteld voor elk gebied van de grondkamer. Het was dus duidelijk, dat Minister Mansholt het prijsbeleid in eigen handen wilde houden. Daarvoor had hy goede ar gumenten. Want, zo redeneerde hij, het prijsbeleid is een der pijlers van de landbouwpolitiek. Wil men een redelijk bestaan voor de boer ga randeren, dan moet de overheid het prijswapen kunnen hanteren. Hij vond dit een „principiëel standpunt". Maar als het woord principiëel" in de Kamer valt dan zet men bij voor baat zijn stekels op. Een principiële uitspraak voor prijsbeheersing krijgt U van ons nooit, aldus antwoordden enkele heren. Sommigen van hen wilden de prysbeheersing wel aan vaarden, maar als een kwestie van opportuniteit. Opdat zy wel inzien, dat daar de spanning tussen vraag en aanbod in landbouwgronden prijsbeheersing noodzakelijk is. Goed, geen principiële uitspraak dan, zo antwoordde Minister Mans- holt, maar denkt U heus, dat de schaarste aan landbouwgronden in de toekomst minder groot zal zijn? Zij wordt ieder jaar groter. En daar om moet de Regering het prijsbeleid in handen houden. Het werd een debat met rode hoofden. Maar na een nachtje gesla pen te hebben, had èn de heer Rom- me (via zijn partijgenoot Droesen) èn de Minister water in de wijn ge daan. De prestige kwestie was daar door van de baan, maar de tegen stellingen bleven bestaan. De stemming wees uit, dat de k.v.p. slechts gesteund werd door de a.r., zodat de Minister zijn bevoegd heid op dit gebied houdt. Is een effectieve prijscontrole mo gelijk? De meeste Kamerleden ont kenden dit. Ook zij, die voor een prijsbeheersing waren. Zelfs de Mi nister meende, dat men de werking van de wet moet afwachten. Voor alle fracties, behalve de p.v.d.a. en de c.p.n., was dit aanleiding om de wet een beperkte duur te geven. En wel voor vijf jaar jaar. Dat is een mooie tijd om ervaring op te doen; Om de wet in de practijk te kunnen toetsen. Men had dus het bezwaar dat de prijscontrole niet effectief kan zijn. Nu was het verrassend, dat juist een artikel, dat effectief zou kunnen wer ken, uit het ontwerp verdween. Dat was de kwestie van de terugvorde ring. De prijzen worden aan een maximum gebonden. Maar het is de kunst om het betalen van zwarte prijzen te voorkomen. Daar had Mi nister Mansholt iets op gevonden. De koper, die teveel betaald heeft, mag het teveel betaalde binnen een jaar terugvorderen. Dat betekent, dat er waarschijniyk niet één ver koper zal zyn, die zich niet aan de De eerste dagen van de Meimaand zijn voor ons gedenkwaardige ston den. Het zal Zondag 10 Mei 13 jaar geleden zijn, dat de Nazi's ons land binnenvielen en meedogenloos natio naal en internationaal recht vertrap ten met hun bespykerde laarzen. En Dinsdag a.s. zullen we gedenken, hoe voor 8 jaren ons land bevrijd werd van deze teutonenhorde. In deze acht jaren is ontzettend veel gebeurd. Nederland, dat dank zij het bondgenootschap met de an dere Geallieerde landen, als over winnaar uit deze stryd te voorschijn trad, staat er momenteel economisch en financieel slechter voor dan het totaal verslagen Duitsland, dat de verliezer werd. Duitsland, dat in tweeën gedeeld werd, nadat het eerst geamputeerd was, kreeg een bezetting van vier mogendheden. De Duitsers, die verder keken dan mis schien welke andere natie ter we reld, zwegen en hebben hun tijd af- vastgestelde prijs zal houden. Het gewacht. Dank zij de medewerking betekent echter ook, dat de fatsoen delijke koper, die zich aan de wet, dus aan de maximumprijs houdt, het altijd verliest van de onfatsoeniyke koper. Deze betaalt wat gevraagd wordt en vordert het teveel binnen één jaar terug. De meerderheid der Kamer vond het onjuist om „immo raliteit" in de wet te sanctionneren. En daarmee verdween de mogeiyk- heid tot terugvordering uit deze wet. Dit zijn dan zo enkele hoofdtrek ken uit het debat, dat bijna veertig amendementen heeft opgeleverd. Bij de eindstemming bleek, dat de waar dering voor dit ontwerp nogal ver schillend was. Het ontwerp werd met 66 tegen 11 stemmen aangenomen (verwor pen). KRIS-KRAS Dagenlang heeft de Tweede Kamer de afgelopen weken gedebatteerd over het ontwerp „rechtshandelingen landbouwgronden". De globale in houd daarvan hebben we twee we ken geleden weergegeven, zodat we ditmaal kunnen volstaan met het aantippen van de voornaamste pun ten in het debat. Men zal zich her inneren, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur (door de Centrale Over heid dus) algemene regelen voor de maximumprijs gesteld zouden wor den, de prijs die verschuldigd is voor de verkoop van land of het zakelijk recht daarop. Het Bestuur van de Stichting 1940 1945 heeft dit jaar voor een moei lijke vraag gestaan. Ons Vaderland werd door. een ge weldige ramp getroffen, en ons volk liet zich van zijn beste zijde zien, door te offeren boven verwachting. De eerste week van Mei, is de week waarin ieder jaar opnieuw ge collecteerd wordt voor de Stichting 1940-1945, die de verzorging op zich heeft genomen van de slachtoffers van het verzet en hun nabestaan den. De vraag kwam naar voren: Kan deze collecte ook dit jaar doorgaan? Ons volk heeft al zo veel gegeven. Durven we nu opnieuw een beroep op de offervaardigheid van de men sen te doen? Het Bestuur van de Stichting 1940 -1945 heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat deze jaarlijkse col lecte moet doorgaan. En ons plaat- seiyk comité stemt daarmede van harte in. De geestelijk en lichamelijk inva liden, de weduwen en wezen van hen, die het hoogste offer voor het vaderland hebben gebracht, deze on- gelukkigen mogen'niet lijden door wat er reeds gedaan is voor de slachtoffers van de watersnood. Daarom zullen we ook dit jaar weer collecteren. Het Comité heeft niet aan de be drijven durven vragen om ook dit jaar weer een uurloon-actie voor dit doel te organiseren, omdat er juist in dit opzicht zoveel voor de slachtoffers van de watersnood is gedaan. Maar in mijn hart is er toch een stille hoop, dat er bedrijven zullen zijn, die zullen zeggen: Ondanks alles, wat we reeds gedaan hebben, doen we hieraan toch weer mee. En verder hoop ik, dat wy er met zijn allen voor zullen zorgen, dat de totale opbrengst van de collecte niet al te zeer tegenvalt. De Burgemeester van Waddinxveen, J. WARNAAR Jz. DE HERDENKING VAN DE GEVALLENEN. Wij hopen ook dit jaar op de avond van de 4e Mei onze gevalle nen te herdenken, zoals wij dat de laatste jaren gewoon zijn geweest. De burgerij wordt verzocht des n.m. om zes uur de vlaggen half stok uit te steken.. Om half acht hopen het Gemeen tebestuur, het Bestuur van de Oranjevereniging en deputaties van de verschillende scholen en padvin ders zich vanaf het Raadhuis te be geven naar het monument voor de gevallenen om daar een stille bloe menhulde te brengen. Voor ieder, die zich bij deze krans- legging aan wil sluiten, en wat bloe men bij het mounment wil neerleg gen is daartoe gelegenheid. Na de kranslegging zal er een sa menkomst zijn in de Gereformeerde kerk, waar de predikanten Van der Haar en Snoey en de heer v. d. Dool een kort woord zullen spreken. Ik hoop daar een aantal onderschei dingen uit te reiken. Wij mogen niet vergeten, de grote offers, die voor onze vrijheid zijn gebracht. Ik vertrouw, dat Maandagavond het bewijs geleverd zal worden, dat Waddinxveen deze offers niet wii vergeten, maar ze met eerbiedige dankbaarheid blijft herdenken. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. van twee der vier bezettende mo gendheden (Amerika en Engeland), is Duitsland nagenoeg geheel her steld van de slagen, die de oorlog heeft toegebracht en Westduitsland staat er momenteel weer goed voor. Zo goed, dat onze exporteurs weer met hun hoed in de hand naar onze Oosterburen moeten gaan om te vra gen, of we ze alsjeblieft leveren mogen. En de Duitser beschikt al of niet goedgunstig, wantzb'n in dustrie draait weer op volle toeren. Wy hebben Duitsland nodig als ach terland omdat Duitsland steeds een onzer beste klanten is geweest. Dat realiseren wij ons niet op de 5e Mei 1945. Toen hoopten we maar, dat Duitsland nimmer meer zou herrij zen. De „viering' van dé bevrijding heeft zodoende een bittere büsmaak. Zowel voor ons, Nederlanders, als voor onze landgenoten en stamver wanten, die gedurende de oorlogsja ren in de Indische gevangen- en in terneringskampen vertoefden. Ne derland is herrezen, maar vraag niet hoe. Indië werd bevrijd en ging voor ons verloren. Volgens een wel overwogen plan mochten de Neder landers vele maanden lang hun eigen bezit niet betreden en toen eindelijk de weg gebaand was, had men alles al in kannen en kruiken voor zelf bestuur. Iridië ging voor ons verlo ren, de republiek Indonesië werd ge boren aan de ronde tafel in 's Gra- venhage. De Republiek der Verenig de Staten van Indonesië wel te ver staan. Hoe de machthebbers op Java de overeenkomst zyn nagekomen, is ons bekend. Het drama van de Zuid- molukken welke republiek juist dezer dagen haar derde verjaardag vierde ligt nog te vers in ons ge heugen. Deze nationale schande drukt op ons aller schouders. En hoe kunnen wij dan „bevryding" vieren, als duizenden vluchtelingen uit een onder de voet gelopen vrije repu bliek ons dagelijks omringen? De historie van ons land kent zwarte en blijde dagen. De generatie van heden heeft een last op de schouders genomen, waarover de ge neratie van straks het oordeel zal uitspreken: Over hen, die wij gast vrij in ons land hebben opgenomen, maar die tegenwoordig al beschouwd worden als een ondragelijk worden de last. Wij weten, wat het zeggen wil: be zet te zijn door een vreemde mo gendheid. Voor de Ambonnezen zyn de soldaten van de Indonesische T.N.I bezetters en onderdrukkers van een vreemde mogendheid. En nog steeds wordt er strijd gevoerd. Op Ceram, waar de T.N.I. nog steeds Spillen is een qua gewente Sparen is een wisse rente. Weinig lieden zullen in deze tiji kunnen, mits met overleg:, klei leggen bij de OPHAALDIENST^ van de Cats kunnen „spillen", doch velen Uwer gen voor latere behoeften opzij Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1