WSEI-UNIOI Collecte Sonnevanck en Zonnegloren 11 tot 16 Nei a.s. tor een Europese eenheid Een Onderduiker in Napoleonstijd Amm. S.V. 3 de beide puntjes mede nam. 0-2. Beter deed Waddinxveen Z het, met 2—0 werd van S.K.G. ge wonnen, door deze overwinning nes telde zij zich vaster aan de kop. Waddinxveen Z 2 kon het in de Pette Polder niet tot een overwinnig bren gen, met 0—3 gingen zij tegen IBIS ten onder. Waddinxveen c won ge decideerd van E.S..O. b, 51, terwijl de benjamins met een 40 zege uit Schoonhoven terug kwam. Waddinxveen 1 gaat z'n laatste uitwedstrijd spelen in Dordrecht te gen O.D.S., wij verwachten geen overwining, maar indien spil Van Hofwegen weer met langen passen zijn voorhoede aan het werk stelt, en deze niet zelfzuchtig zijn, is van alles mogelijk. Waddinxveen gaat bij V.E.P. 2 op bezoek en wij zijn be nieuwd wat deze ploeg waar enkele jonge spelers opgesteld zijn, zal doen. Indien Wadidnxveen 3 niet degrade ren wilt, zal van D.O.N.K. 3 gewon nen moeten worden. Waddinxveen Z kan uitspelend van Jodan-Boys 4 winnen, maar denk er niet te licht over, denk aan W.G.S.J. Waddinx veen b moet naar W.S.E. a om deze te bekampen, we houden dit op een draw. Waddinxveen d speelt thuis tegen O.N.A. h, de benjamins zijn de laatste tijd goed op dreef, dus een overwining ligt in het verschiet. Donderdagmiddag ontvangt Wad dinxveen 1, S.V.W. uit Gorinchem en indien we goed ingelicht zijn, ver schijnt Waddinxveen voor het eerst weer volledig en dan belooft het een spannende wedstrijd te worden daar S.V.W. aan de kop staat en alles in het werk zal stellen om te winnen, maar de Geel-ZTwarten staan bekend als lastige tegenstanders, vooral voor a.s. kampioenen. Good-luck Boys. Waddinxveen 2 speelt om 12 uur tegen D.O.N.K. 2 en een gelijk spel zal een goed resultaat zijn. Waddinx veen 3 gaat naar het Noorden om N.S.V. 2 te bekampen en veel plezier zullen zij van deze reis niet hebben of denken de jongens van A. v. d. Berg er anders over? Voor W.S.E. was het teleurstellend daar tot tweemaal toe gescoord werd in eigen doel. Zij verloren dan ook met 22 van Zwervers. Het wordt uitkijken heren, de rode lantaarn nadert. Het eerste elftal gaat dit weekend bij Boskoop op bezoek en dat belooft spannend te worden. Terwijl W.S.E. II Nieuwerkerk ontvangt, daar zit winst in. De 3e ronde bracht ook geen ver rassingen. A. Blom won van N. v. d. Wouden. P. Palsgraaf won van G. Heren, en D. Veer verloor van F. M. P. Jacobi. De 4e ronde bracht de nodige sen satie. N. v. d. Wouden leverde een prachtige prestatie door te winnen van de heer A. A. de Jong. P. Ver sloot-P. Palsgraaf, G. Heren-D. Veer werden afgebroken. De heren C. Mo lenaar en A. Blom speelde remise, wa voor A. Blom ook een goede pres tatie is. De 5e ronde bracht ook een ver rassing, en wel dat F. M. P. Jacobi genoegen moest nemen met remise tegen G. Heren, hetgeen voor G. He ren ook een mooie prestatie. De par tijen tussen P. Palsgraaf-N. v. d. Wouden, D. Veer-P. Versloot werden afgebroken. De stand na de 5e ronde luidt als volgt; gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. F. M. P. Jacobi 3 2. A. Blom 4 3. P. alsgraaf 3 4 C. Molenaar 2 5. A. A. de Jong 2 6. P. Versloot 2 7- N v d. Wouden 2 8 G. Heren 4 9. D. Veer 2 Belangrijke comp. wedstrijd Aanvang 2.30 nur. W.Z.C. DE GOUWE. Gouwe IG.Z.C. II. Deze wedstrijd is een klinkende Gouwe-overwinning geworden. A-s. Zaterdag speelt Gouwe II te gen D.O.N.K. I uit Gouda. Dit zal een spanende kamp worden. DAMVERENIGING „EXCELSIOR". Uitslag laatste ronde. A. N. LittooijA. Zwaanenburg 2-0; A. Blonk—T. Twigt 1-1; D. Zwaa nenburg—C. Blonk 2-0; W. v. d. Heijden—A. A. Rietveld 0-2; N. T. Hilgers—C. H. Kramp 0-2; A. N. Lit tooijD. Zwaanenburg 2-0; D. la Grand—H. Troost 1-1; A. A. Rietveld H. Troost 1-1. De eerstgenoemde speelde met wit. Het persoonlijke kampioenschap van de Goudsche Districts Dambond, is weer begonnen. En het belooft een spannende strijd te worden. Er zijn reeds 5 ronde's gespeeld. De deelne mers zijn: C. Molenaar—P. Versloot; N. v. d. Wouden van Damlust; A. A. de JongF. M. P. Jacobi van Gouda; A. BlomG. Heren van Excelsior; A. Veer van Schoonhoven; P. Palsgraaf van Moordrecht. De kampioen van het vorige jaar de heer A. v. d. Berg van Damlust kan zijn titel niet verdedigen, om dat hij mee speelt in het persoonlijke kampioenschap van Zuid-Holland. De Goudsche District Dambond wenst de hfeer A. v. d. Berg veel suc ces toe in deze wedstrijden. In de eerste ronde van de persoon lijke kampioenschappen in district Gouda deden zich geen verrassingen voor. C. Molenaar won van P. Ver sloot. A. Blom van G. Heren en P. Palsgraaf van D. Veer. De 2e ronde verliep normaal. N. v. d. Wouden—C. Molenaar werd af gebroken. P. Versloot won van A. Blom. G. Heren verloor van A. A. de Jong, en F. M. P. Jacobi won van P. Palsgraaf. 0 2 0 POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER. Wedvlucht van Roermond. 132 km. Los 8 uur. Aank. Ie duif 9.57.51 uur. Aank. 64e duif 10.20.26 uur. Uitslag: W. v. d. Water 1 2 4 11 12 23 24 30 38 44; P. Metselaar 3 8 16 53; Jac. v. d. Zijden 5 36; H. v. d. Berg 6 9 46 62 63; J. de Graaf 7 18 20 40 60 61; P. Vink 10; W. v. d. Jagt 13 14 27 56; J. Roggeband 15; Nic. v. d. Zijden 17 37 42 51 58; Abr. v. d. Graaf 19 35; Jac.. de Beer 21 26 39 47; H. van Dijk 22 29 32 33; F. van Rip 25 45; C. Hofman 28 55; A. P. v. d. Graaf 31 50 64; P. Kersbergen 41; KI. Verwoerd 43; L. P. Hoogerdijk 48 49 52; A. Lam 54; P. Boon 59. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht van Vilvoorden. 124 km. Los 12.45 uur. Aank. Ie duif 3.05.14 uur. Aank. 47e duif 3.23.47 uur. Uitslag: T. Boere 1 4 22 37; W. Russcher 2 15 43; C. de Lang 3 17; L. W. Versluis 5 10 25 38; W. Boon 6 8 47; Abr. de Bruin 7 11 12 14 23 24 28 36; J. de Kooter 9 30; P. Loender- sloot 13 18 19; C. Smit 16 33; W. Ber- kestein 20 40 46; And. de Bruin 21 41 44 45; F. v. d. Weel 26; W. Ringel- stein 29 34; Noordermeer 27; T. Boon 35; Tamerus 31 32 39: C. Verwey 42. Enige kanttekeningen VI In 1923 werd graaf Coudenhove- Kalergi de oprichter en de ziel van de Pan-Europese Unie. Hij propa geerde in woord en geschrift de éénwording van Europa. En met succes, wat geen wonder was, zijn begeesterende schrijftrant in aan merking genomen. Tienduizen den werden gegrepen door zijn machtige en overtuigende redene ring. Als bewijs geef ik u hier een paar gedeelten uit het voorbericht van zijn boek „Pan-Europa". „De bedoeling van dit boek is een grote politieke beweging wakker te maken, die in alle volken van Euro pa latent aanwezig is. Velen hebben gedroomd van een verenigd Europa, maar weinigen zijn vastbesloten het tot werkelijk heid te makan". „De oorzaak van de Europese ach teruitgang ligt op politiek en niet op biologisch terrein. Europa sterft niet aan ouderdomszwakte, maar daaraan, dat zijn bewoners elkaar met de middelen der moderne tech niek doodslaan en te gronde richten. Niet de volken van Europa lijden aan aderverkalking, maar hun staatkundige inrichting. De algehele verandering daarvan kan en zal tot volledige genezing van het zieke we relddeel leiden. De wereldoorlog heeft de politieke landkaart van Europa veranderd, niet het staat kundig stelsel gewijzigd. Na de oor log zowel als er voor heersen in Europa internationale anarchie, overweldiging van de zwakkeren door de sterkeren, een latente oor logstoestand, economische versplin tering, politieke kuiperijen. De Euro pese politiek van vandaag (1923) lijkt meer op die van gisteren dan op die van morgen. Het gezicht van Europa is naar het verleden gekeerd in plaats van naar de toekomst. De boekenmarkt wordt overstroomd met gedenkschriften. Men spreekt en schrijft meer over het .ontstaan van de afgelopen oorlog dan over het voorkomen van de volgende. Dit steeds maar terugzien op het verle den vormt de hoofdoorzaak van de achterstand en de versplintering in Europa. Het is de plicht van de Europese jeugd hier een omkeer te weeg te brengen. Zij is geroepen een nieuw Europa op te richten op de puinhopen van het oude, een Euro pese organisatie in plaats van de Europese anarchie". „De Europese vraag luidt als volgt: Kan Europa in zijn politieke en economische verbrokkeling zijn vrede en zelfstandigheid bewaren te genover de buiten-Europese groot machten, of is het gedwongen ter redding van zijn bestaan zich in een statenbond te verenigen? De vraag stellen is haar beantwoorden. Daar om wórdt zij niet gesteld, maar ont weken. Weliswaar wordt er veel ge redeneerd over Europese vragen, maar niet over dè Europese vraag, waarin zij alle wortelen". „Eén ding slechts mag niet meer plaats hebben: het opzij gaan van een levensvraag voor drie honderd millioen mensen door hun verant woordelijke leidslieden. Ten slotte moet het vraagstuk Europa voorgelegd worden aan de openbare mening van het vasteland, in zijn pers en politieke geschriften, in zijn partijen, parlementen en re geringen". „De tijd dringt. Morgen zou het misschien voor de oplossing van het Europese vraagstuk te laat kunnen zijn: daarom is het beter er van daag mee te beginnen. Het tempo van de Europese beweging is niet minder van belang dan het karakter er van. Want van dit tempo hangt het af, of Pan-Europa een vereni ging van Staten dan wel een ver eniging van puinhopen zal zijn. Pan- Europa betekent: Zelfhulp door aan eensluiting van Europa tot een poli- tiek-economische bond". ,Ons zal worden tegengeworpen, dat Pan-Europa een utopie is. Deze tegenwerping treft geen doel. Geen natuurwet staat de verwerkelijking in de weg. De gedachte is ontsproten aan het belang van de overweldi gende meerderheid der Europeanen en benadeelt alleen de belangen van een ineenstrompelende minderheid. Deze kleine maar machtige groep, die heden het lot van Europa be paalt, zal Pan-Europa tot een utopie willen stempelen. Daarop kan het antwoord zijn, dat ieder groot histo risch gebeuren als een utopie begon om als een realiteit te eindigen". „Of een gedachte utopie blijft dan wel realiteit wordt, hangt hoofdza kelijk af van het aantal en het door zettingsvermogen der aanhangers. De toekomst van Pan-Europa hangt dus daarvan af, of de eerste duizend aanhangers de geloofs- en werf kracht kunnen opbrengen om mil- lioenen te overtuigen en het lucht kasteel van gisteren in een werke lijkheid van morgen te veranderen". het leeuwenaandeel zal moeten zorg dragen. Er zijn overigens nog tal van moei lijkheden, die niet met een handom draai opgelost kunnen worden. Daar is b.v. de schade-taxatie. In totaal zijn er ongeveer 22.000 aangiften voor rampschade gedaan. Daarvan is thans reeds ruim de helft getaxeerd en de schatters zullen nog wel drie maanden werk hebben om de overige aangiften te kunnen taxeren, temeer als men bedenkt, dat er nog steeds ge- gebieden zijn, b.v. op Schouwen en Duiveland, welke dag en nacht onder water staan, zodat een enigs zins nauwkeurige taxatie onder deze omstandigheden ten enenmale onmo gelijk is. Hoewel tal van vluchtelingen weer naar hun woonsteden teruggekeerd zijn, bevinden zich per 1 Mei, vol gens opgave van de Kringbureaux van het Roode Kruis, nog ruim 20.000 mensen buiten hun woon plaats. Zuid-Holland (10.000), Noord- Brabant en Utrecht herbergen mo menteel c.a. 20.000 evacué's; onge veer 1000 bevinden zich in andere provincies, meest bij kennissen of familie. In Limburg zijn geen eva cué's uit de rampgebieden. Het juiste aantal slachtoffers is officieel nog niet bekend, zodat we ons van een cijfer onthouden. Wel is officieel reeds bekend, dat ten gevol ge van de ramp 18 kinderen wees geworden zijn en 165 halfwees. Het staat thans wel vast, dat alle cadavers zijn opgeruimd. De destruc tiebedrijven hebben 1330 runderen, 2900 kalveren, 5900 varkens, 1500 paarden, 1600 schapen en geiten en 500 katten en honden verwerkt. Het aantal omgekomen pluimvee wordt op 100.000 geschat. Het venies aan de veestapel is evenwel nog hoger, aangezien aangenomen kan worden, dat heel wat cadavers door de stroom afgevoerd zijn naar zee. In het begin van dit overzicht no teerden we als globale schade vol gens de jongste schatting: IJ mil liard gulden. De indirecte schade is echter ook zeer hoog. We denken b.v. aan de vele verzamelingen an tiek, oud porcelein, postzegels, mun ten e.d., die door de vloed verloren zijn gegaan. In de noodgebieden be vonden zie hb.v. enkele grote post zegelverzamelaars, en insiders schat ten het verlies aan waarde dezer verzamelingen alleen reeds op c.a. 20 millioen gulden. Verder de waarde vermindering van tal van machines, die door het water geleden hebben. Deze waardevermindering is nog niet bij benadering te becijferen, doch moet eveneens zeer groot zijn. land in Europa; zeevrouw; gevangene; groente; huishoudelijke machine; steekwapen. De eerste letters van elk woord, van boven naar beneden gelezen, en daarna de derde letters van elk woord, ook van boven naar beneden gelezen, vormen een samengestelde zin, betrekking hebbende op deze dagen en deze maand. Het Rode Kruis is niet rjjk Het Nationaal Rampenfonds heeft li millioen gulden ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis. Dit geldt is echter niet be doeld als gift aan het Nederlandse Rode Kruis; het werd uitsluitend besteed ten behoeve van de slacht offers van de ramp. Zodra alle be scheiden binnen zijn, wordt er re kening en verantwoording van af gelegd. Het spreekt vanzelf dat het Rode Kruis enorme uitgaven heeft moe ten doen om de slachtoffers te kun nen helpen. Deze uitgaven worden bij lange na niet gedekt door het bedrag van 1| millioen gulden! Vooral ook niet omdat er bij de hulpverlening zoveel materiaal ver loren ging of verbruikt werd. En het geld van het buitenlands Rode Kruis-verenigingen? Ook dat is het Nederlandse Rode Kruis en kel ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. Dit geld komt trouwens meestal niet in ons land binnen, maar het wordt besteed voor de aankoop van reliefgoederen in het land van her komst. En mocht er geld worden overgemaakt, dan wordt het ook gebruikt ten directen bate van de slachtoffers. Deze ramp heeft het Rode Kruis zeker niet verrijkt. Integendeel. Het deed wat het kon en gaf wat het kon. Het gaf zelfs méér dan het ei genlijk kon, omdat het moest. Het Rode Kruis kreeg geld, maar werd armer. MEI-PUZZEL. VOOR JONG EN OUD. DE SCHADE VAN DE le FEBRUARI. We herinneren ons ongetwijfeld nog wel de dramatische zitting van de Staten-Generaal, waarin Minis ter-president Drees, een paar dagen na de stormramp, het eerste verslag uitbracht van de ramp, die ons land op de le Februari van dit jaar trof. Deze zitting, die ten dele door de Radio werd uitgezonden, maakte ge wag van naast het verlies aan mensenlevens een enorme schade, die zeker wel een milliard gulden zou bedragen. Deze oorspronkelijke raming is met de helft overschreden. Hoewel nog steeds niet precies in cij fers de schade is uit te drukken, staat het volgens de laatste ramin gen wel vast, dat de totale schade van de ramp zeker rond IJ milliard gulden bedraagt. Momenteel beschikt het Nationaal Rampenfonds over een bedrag van ruim 1110 millioen gulden. Rekent men een dagrente van een j pro cent, dan komt er dagelijks ruim 1500 gulden alleen aan rente bij, aan genomen, dat het kapitaal nog on aangebroken is. Het Nederlandse Roode Kruis heeft op dit ogenblik de beschikking over goederen uit ve le landen tot een totale waarde van 70 millioen gulden. Voeg hierbij nog de giften, die op korte termijn rede lijkerwijs verwacht kunnen worden, dan zal er dus van niet-officiële zijde voor een bedrag van c.a. 200 mil lioen gulden beschikbaar zijn om de slachtoffers van de ramp te helpen. Dat is dus ruim 13 pet. Waar moet de overige 87 pet. vandaan komen? Daarover hangt thans, drie maan den na de ramp, nog een groot vraagteken. Binnen enkele dagen kan men een wetsontwerp Rampschade vergoeding verwachten, dat bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Op het betrokken Ministerie wordt er thans de laatste hand aan gelegd. Het staat dus vast, dat het Rijk voor Dit keer eens een heel gemakkelij ke puzzle, waarin zowel de vol wassenen als de kinderen kunnen deelnemen, al zullen de jongeren er misschien wat langer werk mee heb ben. Maar dat is niet erg. Doet uw best! Hieronder treft men 80 lettergre pen aan, waarvan men 29 woorden moet vormen. a a an ar at ba baar bri chi da dag dam de de de dek del der dier do dreu dij e e een eens em en feer ge gen ger ging gre hei in je ke ker ker koos kun la laar land lop ma maan meer meet mei mer mes min moo na naam naai naar ne ne ne nei o o pe pen ran rei res si spel tant ve ve ver vie waai zind mos. De 29 te vormen woorden hebben de volgende betekenis: 1. insect, zeer schadelijk; 2. eendrachtig; 3. Land in Azië; 4. wiskundig vak; 5. dampkring; 6. roofvogel; 7. innerlijke drang; 8. gezelschapsspel (voor 2 pers); 9. een der zeven dagen der week; 10. kleur (in ons land beroemd!); 11. ouderwets vliegtuig; 12. zuidvrucht; 13. briefomslag; 14. vogel; 15. klein kind; 16. vrucht; 17. militair (van een bepaald [wapen); 18. uitheemse vrouw; 19. veel leven; 20. voor iedereen aanschouwelijk; 21. onmisbaar schoonmaakvoor- [werp; 22. historische heidevlakte in ons land; 23. middellijn der aarde; 59 door K. JONKHEID Hij wringt zijn dorre handen, zijn hoofd en bovenlijf buigen voorover en hij kreunt het uit: „O God, ris dit Uw wil isgeef ons onderwer ping, geef ons genade., genade!" Hierbij blijft het niet. Dadelijk wordt een scherp verhoor afgenomen. „Wie zijn de andere huisgenoten?... Alleen een vader?... Waar is die?" Aagje weet het niet. En Gerrit weet niets. Maar de Fransen moeten hem hebben, die Arie Kuytel, die in zijn huis een deserteur heeft weggestopt! Een ps trouille wordt uitgezonden or,. Kromme Arie te vangen. Het wordt een tamme jacht, een lich te aak voor de zwaar bewapende pa trouille, met als buit een belache lijk f rrestantje, met wien ze de spot drijven en hem afleveren onder hoongelach. XXVni. VERLOSSING. Heel de Bloemendaalse Polder da vert van het gerucht. Ook Noord- en Zuid-Waddinxveen zijn er vol van en het dringt zelfs door tot in de eenzame hoeven onder Zevenhuizen en Moercapelle. De overgeblevenen van de Oude en de Nieuwe Baars leveren hun com mentaren, maar daar neemt nie mand nota van. Napoleon heeft de Revolutie weggevaagd, dus de Baar zen hebben politiek geen reden van bestaan meer. Niettemin wordt Arie Kuytel door een klein klitje dwaze schreeuwers uitgemaakt voor een verrajer, die galg en rad verdiend heeft en de kogel bovendien. Door dit geval krijgt de partij der Fransgezinden een geduchte klap. De gematigden worden vijandig, de vijandigen worden fel, bedekte be dreigingen worden gemompeld, soms openlijk uitgeschreeuwd aan het adres van de handlangers, de Fransen-knechtjes, en op een don kere avond vliegt een keisteen door de ruiten van dominee Wilderiks pastorie. Sommigen spotten zelfs met Antoon Eedelcoert, „die nu de ware aard van zijn Franse vriend jes wel zo zachtjes aan zal leren kennen". Maar over het algemeen is de ont roering groot, vooral bij boeren en boerinnen, die de slachtoffers en hun familie persoonlijk kennen. Door hen wordt Arie Kuytel in zijn eer hersteld er wordt het zwaar ge troffen gezin van Schepen Eedel coert herdacht in allé gesprekken en in de gebeden van hen, die bid den kunnen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 3