Wad uinxveen - Kris-Kras de Vrouw. Uemduaad NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN i 9e Jaargi rij dag p bij vooruitbetaling enties 7 ct per tn-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. .apsband versterken. In v de Koningin en a na hun terugkeer Haakon zonden, werd it voor de gelukkige in Noorwegen werden „De prachtige ont- denstafla "gèöïêaniSèerd te kennen Kf'ie gastvrijheid, die ons gegeven, dat de in Maart aangekon- el vielen, deed ons we j^ÉÊËÊÊm^'ólen, hoe nauw wij zijn aldus o.m. dit telegram. "Vestigde dit Koninklijk bezoek de aandacht op de goede nabuurschap, welke ons land met Noorwegen on derhoudt er was de afgelopen week een tweede Koninklijke bood schap, waarin Hare Majesteit erop kon wijzen, hoe „Het Rode Kruis" door alle tijden bij het vervullen van zijn roeping niet alleen zijn activi teit heeft gehandhaafd, maar deze heeft bevestigd. De Koningin herin nerde eraan, wat het Rode Kruis heeft kunnen doen bij de catastro phe, welke onlangs ons land heeft getroffen. Stond Koningin Juliana dus in het brandpunt van het nieuws, berichten uit Straatsburg meldden, dat Prins Bernhard daar werd genoemd als Ktndidaat voor het Europees Hoog Coriasaigsariaat voor Vluchtelingen. digde belasting tegemoetkomingen onvoldoende zijn. Van de wensen zij genoemd, dat vrijstelling van de de tailhandel van omzetbelasting nood zakelijk wordt geacht. jj&wel Hia-flOg- de vraag is, of het ,sCbit hiertoe zal komen, omdat dit wellicht tot staatsrechterlijke com plicaties zou leiden, er blijkt ook weer uit, dat ons Koningshuis geen ornament is, doch dat het zowel in Nederland als ver daarbuiten vai grote betekenis mag worden ge noemd en dat ons Koninklijk Hui; zijn hoge veelomvattende taak me nauwgezetheid en gelukkig ooi met grote waardering, vervult. Noj een enkel „Koninklijk Binnenlands bericht": ter gelegenheid van d« opening van het Groothandelsgebouw te Rotterdam zal Hare Majesteit eer niet-officieel bezoek aan deze stad brengen. Bij die gelegenheid - KRELIS. De wieg van Krelis stond in een boerderij midden in een' vette klei grondpolder. Zijn vader was in zijn nopjes toen Krelis geboren werd: eindelijk een stamhouder! Een zoon, die later zijn werk kon overnemen! En zoals je wel meer leest, Krelis groeide voorspoedig op, speelde met de hond, gaf varkens en kippen voer, hield konijnen en deed uitstekend zijn best op school. Krelis had een goede „kop" en leerde zeer gemakke lijk. Ging na de lagere school naar de H.B.S. in een naburige gemeente en liefde boerderij en het werk voor wat het was. Dat ging niet gefriakke- lijk, want zijn vader was nu niet be paald ingenomen met de gang van zaken. Hij zag zijn illusie verloren gaanen gaf de hoofdonderwijzer van de lagere school de schuld van dit alles. Want die was op een be paalde avond bij hem gekomen en gezegd dat het jammer zou zijn, wanneer Krelis het boerenwerk zou 1 zijn helder J van hem te •nd lang over -•lijk was Kre- voor de woor- hoofdonderwijzer, eg der studie ge- .cces. Krelis is een hl nis geworden in de op week heb ik Krelis ont- -et weerzien was hartelijk en oeg hem mee te gaan om een koffie te drinken. Na samen vele erinneringen te hebben opgediept hit vroeger jaren, vroeg ik hem wat hij hier kwam doen. Je weet, zegt hij, dat ik een goede, maar moeilijke betrekking heb en altijd even druk. Zo druk zelfs, dat reeds drie jaar mijn vacantie er bij is ingeschoten. Maar dit jaar ga ik vacantie nemen, twee maanden lang. En nu wil ik die vacantie doorbren gen op de boerderij van mijn vader. Hij is eigenlijk het slachtoffer ge worden van mijn gezond stel her sens. Ik heb daarom wat goed te maken en word twee maanden boer. Al wat er op de boerderij gebeuren moet is twee maanden lang mijn werk. Melken, hooien, naar de kaas markt, afijn, noem maar op. Wat zegt je vader er van, vroeg ik hem. Nou, zegt hij, die vindt het boe renwerk nu geen arbeid voor mijn handen, maar omdat ik persé niet anders wilde, stemde hij toe en zei: ik dacht, dat mijn Krelis de boerderij was vergeten, maar die twee maan den zullen goed maken wat ik al die jaren heb moeten missen. Dat was het antwoord van mijn vader en ik had vanmiddag toen ik bij hem was bijna spijt gekregen, dat ik de boer derij in de steek had gelaten. Maar nu is mijn vader verzoend met de gang -van zaken. Maar kom, ik moet weg, mijn trein wacht niet, ik zie je van de zomer nog wel eens. Ik bracht Krelis naar het station en kon nog maar steeds niet gelo ven, dat hij, de man die zo'n positie verworven heeft, straks onder de koeien zal zitten. Maar Krelis is Krelis gebleven. Begrijpt U? Tot de volgende week. KRIS-KRAS. SNOEPEN. Mogen we de statistieken geloven, dan heeft de oorlog op zijn geweten, Woensdag 3 Juni zal tevens de dat ons volk van jong tot oud veel tentoonstelling Bouwcentrum, de meer is gaan snoepen. De instelling Blindeninrichtingen en de Clara- van de versnaperingbon moet daar stichting worden bezocht. schuldig aan zijn. Immers, tal van Van Rotterdam naar Amsterdam: mensen, die voor die tijd misschien Voor de hoofdstedelingen is het een ééns in de maand eens wat snoep prettig bericht, dat het Koninklijk kochten, wilden nu alle bonnen ho- Paleis, dat van de zomer 1939 af noreren en kochten dus ook de ver voor het publiek was gesloten, weder snaperingen, waarop ze volgens hun ter bezichtiging zal worden openge- bonnen recht hadden. De statistieken steld. Van 15 Mei af, tot 15 Septem- in ons land vertonen een vrij scherp ber toe zal men de beroemde Bur- stijgende lijn voor wat betreft de gerzaal, welke geheel is gerestaureerd omzet van alle mogelijke versnape- en waar men belangrijke kunstwer- ringen sedert 1941, en ook tandartsen ken op het gebied van beeldhouw- zijn van mening, dat vooral de jeugd werk en schilderkunst kan bewon- van deze tijd teveel snoept. Ik her deren, vrij kunnen bekijken. Er inner me nog de dag, dat de versna- wordt zulk een grote toeloop ver- peringen vrij kwamen. U had eens de wacht, dat van aparte rondleidingen ongelovige blikken van mijn kinde- zoals dat vroeger gebeurde, werd af- ren moeten zien: „Kun je dan alles gezien. Het Rijksmuseum-systeem, kopen, waar je zin in hebt?" vroeg waarbij ieder vrij mag rondlopen, mijn oudste zoon. Ik knikte bevesti- zal worden toegepast. Daarbij wordt g( nd en voegde er volledigheidshalve échter een duidelijk gidsje verkrijg- ai n toe: „en waar je geld voor hebt", paar gesteld, waarin men alle we- M :lnu, mijn kroost nam de eerste de nswaardigheden gemakkelijk kan a ite dag de proef op de som en inden. Ook de Mozeszaal, waarvan ki amen opgetogen thuis met een schilderijen thans worden geres- p ir repen chocolade. U kunt zich, tureerd, zal binnenkort worden a moeder, wellicht hun gedachten- Vliengesteld. Zeker is, dat deze nieu- g ig voorstellen! we Amsterdamse attractie velen er- Wordt er teveel gesnoept in ons toe zal brengen, de hoofdstad te be- 1*1? Het antwoord daarop is ja zoeken. eijiee. We moeten, als in zovele ge- Het is dan maar te hopen, dat de v jen, niet gaan generaliseren. Er belangstelling niet zo groot wordt, zij tal van gezinnen, waar wekelijks dat de bezoekers geen behoorlijk e<i bedenkelijk groot bedrag wordt onderdak kan worden verleend. Met uf de hotelruimte heeft men het hier vc. nogal eens te kwaad. In het alge- sti meen doen wij al onze best, de pgeven aan snoep in tal van Er zijn gelukkig ook ver- lige ouders. Misschien wel eens ferstandig? Want beide uitersten vreemdelingen naar ons land te trek- zi«öut: te veel en te weinig, ken. De „vreemdelingen-industrie" 'ot deze conclusie ben ik geko- bloeit hetgeen niet in het minst is te mqi toen ik een brief ontving van danken aan de propaganda, die bui- eeffczeres uit Boskoop. Ik citeer een tenlandse journalisten, die ons land lente bezoeken, maken. Drie weken lang M|jn zoontje, bijna 5 jaar, snoept zijn hier zelfs krantenschrijvers uit lAveinig, in tegenstelling met de Pakistan geweest en de afgelopen r.tjjjinderen, die nogal veel snoepen en haast altijd krijgen, waar ze om vragen: dan een lolly, dan weer kauwgom, enz. In de eerste plaats vind ik al dat gesnoep niet goed en in de tweede plaats zonde van het geld. Als wij iets hebben, krijgt mijn zoontje het ook. Nu drinkt hij heel weinig, geen thee als hij uit school komt, dus zodoende wordt het koekje ook wel eens vergeten en gingen er dagen voorbij, dat hij niets kreeg. Hij vraagt er ook niet om; wel eens om een lolly of zo, maar die krijgt hij mestal niet. Nu ben ik er de laatste tijd een beetje op gaan letten en geef hem nü iedere dag uit school een koekje en later nog eens een paar kleine snoepjes. Nu zou ik u willen vragen: Kun je een kind ook te weinig snoep geven? Vaak gaat hij met de buurjongens mee en krijgt dan ook snoep. Drijf ik hem, doordat hij bij mij niet teveel krijgt, nu naar de buren, waar hij het wel krijgt. Hij krijgt wel iedère dag een appel; si naasappels houdt hij niet van. Gaar ne zou ik uw mening hier eens over willen weten". Tot zover de lezeres uit Boskoop. Ik kan tot haar zeggen: u geeft zelf het antwoord op uw vraag, als u vaststelt: hij krijgt bij mij niet te veel. Wanneer een 5-jarig kind af en toe een koekje krijgt en een paar snoepjes, alsmede dagelijks een appel, wel, dan is dat o.i. vol doende. Ik neem aan, dat er op hoogtijdagen (verjaardag, feestdagen) nog een extraatje bij komt. Dan is dat toch zeker ruimschoots voldoende. Het probleem wordt echter moei lijker, als het kind bij de buren ook wat krijgt. In dat geval kunt U twee kanten uit: de omgang met de buur kinderen enigszins remmen (natuur lijk niet: verbieden!) en omgekeerd de buurkinderen ook eens bij U halen en en op Uw beurt tracteren op een kleinigheid. Het is noodzakelijk er voor te zorgen, dat de balans in evenwicht blijft. Belangrijker is, het kind jong aan het verstand te bren gen, dat snoep luxe is en dus niet noodzakelijk. Onlangs was ik op een bijeen komst, waar o.a. gesproken werd over de schooitandverzorging. Een der dames, moeder van zeven kinde ren, verklaarde met trots, dat haar kinderen allen prachtige tanden en kiezen hadden, omdatze nooit snoep kregen. „Wij snoepen nooit", verklaarde de moeder en was er nog trots op. Maar het oudste kind van cleze moeder kan op de H.B.S. nooit met andere kinderen meedoen, om dat ze geen cent zakgeld krijgt. Kijk, hier hebt U de andere kant. En daar schuilt een gevaar in. Kin deren, die erg kort gehouden worden en bijv., zoals in bovengenoemd ge val, nimmer snoep krijgen, moeten wel op sterke benen staan om niet in de verleiding te komen via onge oorloofde wegen datgene te bemach tigen, wat het langs normale weg niet kan krijgen. De gulden middenweg is dus ook hier weer het beste. Teveel snoep is beslist te veroordelen en we behoe ven elkaar niet voor de gek te hou den: in tal van gezinnen wordt op overdadige wijze gesnoept. De stati stieken spreken een duidelijke taal. Wat denkt U van bijna 2| kg. per hoofd der bevolking per jaar aan chocolade en suikerwerken? Dat is het cijfer van 1951. In 1938 was dit cijfer 0.7 kg. Ten slotte nog dit: tussen snoep en snoep is natuurlijk een groot ver schil. Fruit is b.v. niet alleen een versnapering, bovendien in vele ge vallen een voedingsmiddel en een vitamine-bron. Het regelmatig ge bruik van appels b.v. kan niet vol doende worden aanbevolen, vooral in de winter. Een appel bevat ongeveer 40 caloriën, een sinaasappel iets minder. Wanneer Uw kind dan op een bepaalde dag volgens Uw me ning te veel om een snoepje vraagt, geef het dan eens een extra appel. Onze lezeres tevreden? DORA WERTH Antwoord op gestelde vragen: De vraag van mevr. J. L. v. D. ten H. te L., sluit enigszins aan op bo venstaand artikel. Deze lezeres vraagt: „Is het gebruik van kauw gum aan te bevelen of niet?" Tja, de medici zijn in hun oordeel niet eenparig, noch in ons land, noch in de Ver. Staten, waar men jaarlijks per hoofd der bevolking voor 27 dol lar verkauwt. Er zijn voordelen (schone tanden) en nadelen (in de zo mer krijgt het lichaam teveel sui ker). Uit aesthetisch oogpunt bezien staat het natuurlijk niet netjes. Daar staat tegenover: steeds een frisse adem. M.i. ook hier: de gulden mid denweg: niet teveel! DORA WERTH ONS NIEUW SPOORWEGMATERIAAL Wie onder ons weet zich niet meer te herinneren toen in de 30-er jaren onze spórlijn geopend werd, welk materiaal daarbij werd ingezet? Een afdankertje van de toen opgeheven lijn Goes-Hoedekenskerke deed z'n intrede op onze pas geopende lijn. Al heel spoedig had men een naam voor dit voertuig bedacht, minder mooi, maar toch een naam en wel „strijkijzer" of „bokketreintje". Nu ja we hadden bij de gratie van hoge instanties een spoorlijn gekregen, wat er op reed, deed minder ter zake, de lijn was toch al gedoodverfd spoedig te zullen verdwijnen. We horen het Op een lichten wolken wagen Wordt de Heer van d'aard gedragen, Vaart Hij op naar 's hemels troon! Alles moet voor Hem zich buigen, Elke tong Zijn lof getuigen En Hem eeren als Gods Zoon, Vorsten, machten, krachten, tronen, Zij, die 't hemelrijk bewonen, Eeren Jezus' heerlijkheid. Alle macht is Hem gegeven; Al wat leeft en nog zal leven Zij tot Zijnen dienst bereid! Geeft, o zondaars! Hem uw harten; Klaagt, o kranken! Hem uw smarteh; Zegt, o armen! Hem uw nood; Ziet, Hij stierf om u het leven, Rijkdom, vrede, vreugd te geven, Eeuwig leven na den dood! bij de opening der lijn nog een voor aanstaand burger uit onze gemeente zeggen: „dat station is binnenkort goed voor een meubelfabriek". On danks dit pessimisme is de lijn in stand gebleven en zelfs toen na ver loop van jaren weer zulke geruchten opdoken, gaf niemand minder dan de directeur der Ned. Spoorwegen, de heer Den Hollander, de verzekering dat van opheffing vooralsnog geen sprake was. En de heer Den Hollan der heeft woord gehouden. Wel was de klacht dat de slechte aansluitin gen op andere lijnen oorzaak waren, dat menigeen een ander vervoermid del koos dan de trein, gerechtvaar digd, ipts wat in de toekomst ver beterd zou worden en ook verbeterd is. Waar het echter hier om gaat, is het rijdend of technisch uitgedrukt, het rollend materiaal, de trein zelf. Voor ons was het al geen nieuws meer, dat de „nieuwe" trein zou gaan rijden, daar we deze al verschillende malen op de rail gezien hadden. Nu deze met de nieuwe dienstregeling constant zal gaan rijden, meende de directie der Ned. Spoorwegen een aantal persmensen te moeten uitno digen om deel te nemen aan de proefrit van de allernieuwste spoor wegwagons. Vandaar dat een trein vol persmensen, ook wel -muskieten genoemd, de proefrit Utrecht-Ede- Barneveld-Amersfoort-Utrecht mee maakte. Voorlopig worden 4 van deze nieu we rijtuigen in dienst gesteld, waar van een op onze lijn, gelijdelijk aan komen er in totaal 76 stuks te rijden op niet-geelectriceerde banen. Zij kunnen een gewone snelheid van 90 km. en een topsnelheid van 120 km. per uur halen. De treinen worden voortbewogen door diesselmotoren, waaraan een generator is gekoppeld, welke twee tractiemotoren aandrijft. Het afremmen geschiedt langs elec- trodynamische weg. Het interieur is buitengewoon fraai, alhoewel hoogst eenvoudig. Het zijn treinen, aldus de heer Den Hollander tijdens de rust pauze te Amersfoort, welke huns ge lijke in Europa niet hebben, het nieuwste van het nieuwste. Lang is gezocht naar een oplossing totdat in samenwerking met de fa. Allan te Rotterdam dit product op de rail kwam. We kunnen niet anders dan de di rectie der Spoorwegen gelukwensen met deze oplossing en haar erkente lijk zijn dat onze lijn ook is uitver koren om door dit nieuwe materiaal bereden te worden. 't Kan niet anders gezegd: 't zijn prachtwagens. Wel ghij die zijt een geestig quant en geld verdient door Uw verstand, Quist niet, al is Uw winste groot, maer spaert een penningh voor den noot. Cats Geeft niet Uw gehele weekloon uit maar bewaart Uw „penningh voor den noot" voor Uw rekening bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstzaat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 7