Weekblad voor Waddinxveen 4 4 4 4 Lijst Lijst Lijst Lijst één onzer candidaten M<>edw de Vrouw. De- Spiegel van de week Kris-Kras Pinksterfeest Uit het Parlement Volkspartij voor en Democratie Volkspartij voor Vrijheid en Democratie NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 216 Vrijdag 22 Mei 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De viering 100 jaar Kromstaf heeft in twee grote manifestaties in het stadion te Utrecht haar bekroning gevonden manifestaties, waarbij R.K. Nederland uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de ontwikkeling, welke zijn kerk dé laatste honderd jaar in ons land heeft doorgemaakt. Voor het eerst in de televisie-geschie denis werd daarbij door de K.R.O. een uitzending van een Pontificale Hoogmis verzorgd. Hierbij bleek weer eens hoe een grote en grootse vinding de televisie is. Kij kers-luisteraars konden een en an der beter thuis Volgen, dan zij, die in het stadion aanwezig waren. Hoewel de ontwikkeling der tele visie niet zo snel gaat als men wel eens zou wensen, de vooruitgang ten deze vordert gestaag. Met acht Euro pese landen zal nu geregeld mate rieel, als documentaires, worden uit gewisseld. Van de televisie naar de radio. De provinciale vergaderingen, welke de AVRO met haar leden houdt, stellen steeds weer in het licht, hoe ingrij pend het geschil voorzitter-direc teur is geweest. In de vergadering te Groningen gehouden,, werd de oude kwestie weer opgerakeld, het geen in de komende gewestelijke bijeenkomsten wel zal worden her haald, daar het hoofdbestuur der AVRO de leden in de gelegenheid stelt, over deze kwestie inlichtingen te vragen. Dit alles is misschien de mocratisch heel juist, maar men kan zich noGhtans niet aan het gevoel onttrekken: zouden we daar nu maar verder niet het zwijgen toedoen? Nieuwe gezichtspunten leveren al die aanvallen en verdedigingen toch niet op. Bovendien heeft de vroegere di recteur van de AVRO thans tech nisch commissaris van de Ned. Radio Unie het voor hem ongetwijfeld wijze standpunt ingenomen, niets van zijn kant te laten horen, zodat dit gewestelijke nieuws voor mensen die van sensatie houden misschien wel aardig is, doch voor iemand, die gaarne het hoor en wederhoor toe past, weinig aantrekkelijks heeft. Dat is geen sensationeel nieuws. Voor Schoonhoven, de kaasstad, was het wel een sensatie van de eer ste rang, dat zich bij tientallen be woners vergiftigingsverschijnselen openbaarden. De oorzaak moet wor den gezocht in ondeugdelijke worst, die een slager had verkocht. Niet minder dajn zes slachtoffers moesten in het ziekenhuis te Gouda worden opgenomen. Voor sensationeel nieuws zorgt ook nog steeds de directeur van de „Om melanden". Zo langzamerhand kun nen wij aan de gang van zaken daar geen touw meer vast knopen. Nieuw benoemde bestuursleden bezetten het kantoor bedrijfschefs, pas opnieuw aangesteld, werden weer op staande voet ontslagen de telefoniste wei gerde de sleutel van haar heiligdom aan het nieuwe bestuur af te' geven, welke haar daarop door een der nieuwe bestuursleden uit de hand werd gerukt de fabrieksaccoun- tant, die ertoe werd gedwongen zijn boeken over te dragen, deed dit uit eindelijk ónder mededeling, dat hij geen enkele verantwoordelijkheid meer kan aanvaarden. De toestand bij „De Ommelanden" kan men met een enkel woord kwalificeren: het is een bende. Komt hierin niet heel gauw verandering, dan zal gebeuren, wat wij reeds enige maanden geleden voorspelden: dan is de fabriek ge heel „van de kaart". Voor de sensatie-liefhebbers moge het dan aardig zijn, dat de kwestie nu een internationaal karakter krijgt, omdat de telefoniste, die door haar huwelijk een Engelse is geworden, haar ontslag bij de Britse ambassade heeft aanhangig gemaakt, met al die strubbelingen, waarbij de directeur de hoofdrol speelt, draait de fabriek niet op volle toerenZo holt men naar de ondergang, met nog groter snelheid dan tegenwoordig de snel treinen het vroegere station Nieu- wersluis voorbijdaveren. Dat station Nieuwersluis heeft af gedaan. Het privilege van de familie Doude van Troostwijk, dat elke trein Amsterdam-Utrecht v.v. aan dit sta tion moest stoppen, en waaraan de laatste jaren de hand niet meer werd gehouden, is nu geheel van de baan. De bewoners van Nieuwersluis en van Loenen hebben Zaterdagnacht de laatste stoptrein plechtig uitgeluid met toespraken, met een laatste rit naar Breukelen, waarbij een paar maal aan de noodrem werd getrok ken en met een nachtwandeling te rug. Een teken des tijds: ook Nieuwer sluis, waar „altijd elke trein" zou moeten stoppen, moet voortaan met autobussen gaan. ELKE DAG. Dinsdagavond was er bij ons, zoals altijd om de twee jaar, weer familie avond. Omdat mijn zoontje en zijn oom samen op dezelfde dag jarig zijn hebben we in de familie afge sproken, dat het ene jaar bij mij thuis en het volgende jaar bij mijn broer de gezamenlijke verjaardag wordt gevierd. Je krijgt anders een geloop van kastje naar de muur. Zo als het nu is geregeld is het de beste oplossing. Dan behoeft de grootmoe der van mijn zoontje niet-eerst bij de broer van mij op visite te gaan en mijn moeder hoeft op dezelfde avond niet bij mijn zoontje te komen. We zaten dan gezellig bij elkaar en zoals dat altijd gaat wordt er zo'n avond een behoorlijk woordje gesproken. De een weet al' sterker verhalen dan de ander. Nu moet U weten, dat er een tante van mijn zoontje, een zuster van mij, juist die ochtend naar de kapper was geweest om haar haar te laten per manenten. Natuurlijk vroeg ze de an dere leden van het zwakke geslacht hoe of zij de permanent vonden. Het had wel een lieve cent gekost, maar nu kon ze er voorlopig weer tegen. Dit gesprek was aanleiding tot een uitval van één der aanwezige man nen. Weet jullie wel, dat jullie vrou- ONZE HUID EN DE SCHOONHEIDSMIDDELEN Het is eigenaardig, dat je in een rubriek als deze van tijd tot tijd on derwerpen moet behandelen, waar voor je eigenlijk een beetje huiverig bent. Neem b.v. de huidverzorging. Misschien ben ik in de ogen van vele lezeressen een ouderwetse vrouw, want ik gebruik geen lip penstift, geen rouge en geen poeder. Ik lak evenmin mijn nagels. En ik houd er niet van om 's zomers in shirt en short op 's Heren wegen te flaneren. Nu kreeg ik een paar weken ge leden van een lezeres uit Gouderak een lange brief. Maar de hele in houd komt neer op deze éne zin: „Is het gebruik van schoonheidsmid delen als crème, rouge, poeder e.d. al of niet schadelijk voor de huid?" Mijn eerste opwelling was om de ze vraag te rangschikken onder „medische". Doch ik vrees, dat de arts me ziet aankomen, als ik deze vraag op zijn bureau leg. Dus heb ik me verdiept in de studie omtrent de huidverzorging en daar ben ik enkele avonden mee zoet geweest. Om op gen. vraag een duidelijk antwoord te geven, moet ik eerst wat vertellen over de taak van de huid in het algemeen. Want de huid heeft inderdaad een taak; zij is een der voornaamste warmteregulatoren van het lichaam. Wordt het lichaam te warm, dan worden de bloedva ten in de huid wijder, nemen der halve meer bloed op en dit kan daardoor in sterke mate afkoelen. Het afgekoelde bloed stroomt naar het hart terug en wordt door ander vervangen. Zo heeft er een voortdu rende afkoeling plaats, des te ster ker naarmate de temperatuur der atmosfeer lager is en de huid min der door kleren bedekt. Deze uit zetting der bloedvaten wordt zicht baar door een rode verkleuring der huid, het sterkst zich localiserend in het gezicht. Is bovengenoemde afkoeling niet voldoende, dan tre den de zweetklieren in functie. Het door deze huidklieren afgescheiden vocht treedt door de fijne op de huid zichtbare openingen der uitmon dingsbuizen naar buiten en ver spreidt zich over de huid om daar te verdampen. Door dit verdampen wordt warmte aan het lichaam ont trokken en wel des te meer naar mate er meer vocht afgescheiden wordt en de verdamping sneller gaat. Is de atmosfeer vochtig, dan wordt daardoor de verdamping te gen gegaan en krijgt men een on aangenaam benauwd gevoel, waar door men het weer dan „drukkend" noemt. Dit drukkende gevoel ont staat dus doordat in verhouding tot de in het lichaam geproduceerde warmte de afkoeling langs de huid te gering' is, hetgeen nu ook het ge volg kan zijn door te weinig zweet- afscheiding door slechte functie der klieren. Uit het bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat de huid een belangrijk deel van ons lichaam is, wel waard, dat men er zorg voor draagt. Zoals in alles, wijst ons hierin ook weer de natuur zelf de weg, die mén moet bewandelen. Door de inwerking van het zweet zou de onbeschermde huid reeds spoedig in ontsteking ra ken, ze zou ruw worden, na de ver damping sterk uitdrogen, er zouden wen elke dag zoveel uitgeeft voor jullie make-up, dat er van dit bedrag 50 woningen gebouwd kunnen wor den? Moet je eens even uitrekenen hoeveel dat is. Als elke vrouw nu een jaar lang niet naar al dat spul om kijkt, zouden er 365 x 50 is 18.250 woningen gebouwd kunnen worden. Dat zou een prachtig offer betekenen van jullie. Maar jullie ijdelheid laat dit natuurlijk niet toe. En wat zou den die kappers en anderen moppé ren als jullie dat zouden doen. Maar jullie gaan je gang maar hoor. Die woningen komen er toch wel, alleen duurt het wat langer. Toch waren de vrouwen wel éven stil, maar lang duurde het niet, want mijn vrouw vroeg mijn zuster waar ze geweest was voor die permanent. Voor de rest wist ik genoeg. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. fijne scheurtjes ontstaan, waardoor allerlei schadelijke stoffen en ziek tekiemen met in hun gevolg huid ziekten van allerlei aard, naar bin nen zouden kunnen komenindien niet de natuur de voorzorg had ge had tussen de zweetklieren de smeerklieren te inplanteren. De naam zegt hier reeds, wat de taak van deze klieren is. Ze scheiden de z.g. huidsmeer af, een olieachtige stof ,die op de huid als een melkwit te, weke talk stolt. Ze beschut de huid tegen de directe inwerking van het zweet, tegen te sterke uitdro ging, houdt haar zacht en elastisch, voorkomt het ruw worden en scheu ren. Tot zover is dit nu alles heel mooi en grenst aan het ideale indien nu ook maar de natuur, terwijl de vorming van nieuwe huidsmeer steeds doorgaat de oude verwij dert. En dat doet ze juist niet, waar door door vermenging van transpi ratie en afgewerkte huidsmeer „vuil" ontstaat. Met het stof, dat overal doordringt, zelfs door de dikste kle ren, wordende uitmondingsopeningen der smeerklierbuizen verstopt en hier moeten wij de natuur te hulp komen. Om dit te doen, wassen we ons, met zeep. De zeep heeft de eigen schap de opperste lagen van de huid te weken van de onderste los te ma ken en deze tot vermeerderde groei te prikkelen. En ze lost het overtol lige huidsmeer op. Spoelt men na het inzepen flink met water af, dan verwijdert men al het de huid dek kende vet en verkrijgt men een gro te mate van reinheid. Onnodig te zeggen, dat dit niet alleen geldt voor handen, armen, gezicht en hals, maar voor het gehele lichaam. Uit het bovenstaande is dus dui delijk gebleken, dat de huid, op één enkele functie na het reinigen zorgt, dat het lichaam een zo mo gelijk constante temperatuur be houdt. Voor dit reinigen hebben we de keuze tussen tal van zeep- en champoo-soorten, waarop ik natuur lijk niet nader inga. En nu de vraag. Wat gebeurt er nu, als wij onze huid gaan insmeren met allerlei kunstmiddelen? Poeder, omdat onze neus anders zo glimt; rouge, omdat we anders zo bleek zien; crème, omdat onze huid anders zó schraal is, nachtcrème, omdat we rimpels krijgen of omdat we puist jes in het gezicht hebben ;lippenstift, omdat het zo mooi staat met rode lippen te lopen. Is dat schadelijk voor de huid of niet? Het antwoord hierop is niet zo 1. Geest des Heeren, kom van Boven! Laaf met Uw genade goed Alle zielen, die gelooven, Doe ze blaken van Uw gloed! Op het blinken Uwer stralen Buigt zich d'aard voor Jezus heer, Zaamlen zich van heind'en veer Alle tongen, alle talen, Halleluja, U zij d'eer, halleluja! Heilig Licht en Gids ten leven! Breng ons door het Woord te zaam, Leer ons God het harte geven Met den zoeten Vadernaam! Maak ons vrij van alle dwaling, Vrij van alle fabelleer, Trouw aan Christus, onzen Heer, Tot onz' uiterst' ademhaling! Halleluja, U zij d'eer! een-twee-drie te geven. Dat hangt weer van verschillende factoren af en daarom bewaar ik het antwoord tot de volgende week. Intussen kunt u zelf, aan de hand van bovenstaan de gegevens over de functie van on ze huid, misschien vaststellen, wat onschadelijk en wat schadelijk is. Tot de volgende week dus; ik hoop dan tevens enkele andere vragen te beantwoorden, waartoe ik, wegens het ontbreken van bepaalde gege vens, nog niet in staat was. DORA WERTH. Na enige weken rust is de Tweede Kamer deze week weer bijeen geko men. Het parlementaire jaar is zel den zo rustig verlopen als nu het geval is. Behalve in de inspannende begrotingstijd doen beide Kamers het kalmpjes aan, wetende, dat er nog een zwaar programma te wach ten staat, nl. de behandeling van de Regeringsvoorstellen tot huurverho ging en belastingverlaging. Het hele jaar heeft men daar naar uitgekeken. Men verwacht, dat de wetsontwerpen ongeveer half Juni bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Tijdens de zomervacantie kan de Regering gaan werken aan de Me morie van Antwoord, hetgeen zal betekenen, dat de voorstellen niet vóór September in openbare behan deling zullen komen. Dit kan zijn vóór of na Prinsjesdag. Maar in een Parlement is alles mogelijk en het zou niet onredelijk zijn om Regering en volksvertegenwoordiging tot meer spoed te manen. De moeilijkheid is, dat ook de Eerste Kamer de voor stellen nog vóór Januari 1954 moet behandelen. Nu kan zij dat vlugger dan haar jongere collega aan de overzijde van hét Binnenhof, omdat zij het recht van amendement mist. Momenteel is het dus zo, dat naar alle waarschijnlijkheid de behande ling van de belastingvoorstellen naar het volgend zittingsjaar wordt verschoven We spraken over de Eerste Kamer, die rustig en degelijk zou zijn. En in derdaad, deze eigenschappen kan men haar niet ontzeggen. Zij heeft een revisie-taak. Zij moet corrige ren, zowel in politiek als in wettech- nisch opzicht. Dat betekent, dat zij veel korter van stof kan zijn, omdat zjj toch niets aan de voorstellen kan veranderen. Er zijn Senatoren, die niet weten wat kortheid is. Er is één man, die deze week al zijn- collega's beschaamd maakte We hebben al meer over hejn geschreven; het is de nestor van de Eerste Kamer, de gro te rechtsgeleerde en knappe politi cus, de 81-jarige prof. Anema. Het onderwerp, dat aan de orde was, zal hem geboeid hebben. Als Stemt op 27 Mei a.s. Mevr. F. T. VAN DER TORREN-geb. Veendorp C. RIETVELD A. BLONK J. A. VAN DIJKEN A. KROES Soo ghij op 't kleijntje niet en let Het groote wort U los gezet. Cats Legt regelmatig kleine bedragen voor Uw grote uitgaven opzij- Elke week kunnen deze bedragen bij U aan huis worden afgehaald door de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1