Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een die! Naar een Europese eenheid NIEUWS uit ön-ze wo&wfJUudU, hoogleraar in het internationaal recht heeft hij grote belangstelling voor de vraag hoe onze grondwet aan de internationale verhoudingen moet worden aangepast. In eerste le zing had hij daarover uitvoerig zijn visie gegeven. Nu het voorstel tot grondwetswijziging voor de tweede maal in de Eerste Kamer aan de or de kwam, hield prof. Anema een speech, die als volgt luidde:'„In ver gelijking met de vorige keer is er niets veranderd. Wij zullen gaarne onze stem aan het ontwerp geven". Zo gaf de oudste Nederlandse politi cus al zijn collega's een lesje met een speech van één minuut. Het wets ontwerp was al tweemaal in de Tweede Kamer geweest en nu voor de tweede maal in de Eerste Kamer. Kan men na vier debatten nog iets nieuws bedenken? Ach, velen pro beerden het, maar het vermocht wei nig indruk te maken. In de Tweede Kamer waren het grote dagen voor Mevrouw Fortanier de Wit. Zij had tijdens de behande ling van het ontwerp om een tweede Technische Hogeschool op te richten, een motie ingediend over de verrui ming van het beurzenstelsel. Een voortreffelijke motie, zond een grote nota aan de Kamer over de positie van onze studenten. Daarin kondigde zij tal van verbeteringen aan, zoals de uitbreiding van het aantal beur zen, de vermindering van de rente loze voorschotten (gelden alleen nog maar voor de eerste twee studieja ren en daarna krijgt men een beurs) en verlaging van de collegegelden. Het was een debat, waaraan de principiële grondslagen te pas ko men. De rechterzijde der Kamer hield de vaan der verantwoordelijk heid van de ouders hoog. De socialis ten bepleitten de invoering van een studieloon, zodat iedereen, die stu deert, een toelage krijgt. Het was een interessant debat, dat alle aan leiding geeft om er de volgende week nog eens op terug te komen. Zo be pleitte men de bouw van studenten huizen. Het was de heer Tilanus, die de nood der studenten niet wilde overdrijven. Natuurlijk, men moet helpen, maar het feit, dat er veel werkstudenten zijn, vond hij hele maal niet angstwekkend. Deze stu denten stalen hun karakter, zo zeide hij. Zij werden bruikbare mensen in de maatschappij. INGEZONDEN buiten verantwoordelijkheid der redactie KINDERSPEELPLAATS. Het mag algemeen bekend worden geacht dat enkele gemeenteraadsle den steeds hebben aangedrongen op een speelruimte in het Sniepkwar- tier. Verheugend is, dat de Burgemees ter op de laatst gehouden gemeente raadsvergadering de heer Pille mee deelde, dat B. en W. met het Insti tuut Stad en Landschap over ruimte voor een speelplaats hadden gespro ken en dat dit nu wel doorgang zou vinden, De hèer Pille deelde ons mede dat hij destijds in de vergadering der Bouwcommissie bij een bespreking van de nieuw aan te leggen straten met riolering had aangedrongen om, vóór alles werd vol gebouwd, eerst een stuk grond te bestemmen voor kinderspeelterrein, vandaar het ant woord van de Burgemeester. Het is nu aan ons, bewoners van het Sniepkwartier, de taak om een vereniging te stichten, die deze speelplaatsplannen tot ontwikkeling kan brengen. Ondergetekenden zullen binnen zeer korte tijd een ieder die zich voor een kinderspeelplaats interes seert, uitnodigen ter vergadering te komen, teneinde een speeltuinver eniging op te richten. Vanzelfsprekend doet iedere bewo ner van de „Bomenwijk" hieraan mede. Het is een algemeen belang. Het Comité van Actie, A. C. VAN DEN BOSCH G. GRAAFLAND H. WENTZEL. AANGIFTE HONDENBELASTING 1953. Iedere houder van één of meer honden gedurende het belastingjaar 1953 is verplicht daarvan vóór 1 Juni a.s. aangifte te doen, door inlevering van een daarvoor bestemd formulier. Voor zover dit niet reeds is toege zonden, is dit formulier kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. De aandacht wordt er op geves tigd, dat zij, die dit jaar houder van een hond worden, verplicht zijn om hiervan binnen 8 dagen aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Bij verzuim kan ambtshalve een aanslag worden opgelegd, eventueel verhoogd met 50 °/o, als boete voor dat verzuim. Honden, die ouder zijn dan drie maanden, vallen onder deze belas ting. Waddinxveen, 20 Mei 1953. Burgem. en Weth. van Waddinxveen, De Secretaris, De Burgemeester, H. JENNé. A. WARNAAR Jz. 18. Kruimeltje gaf zo gauw de moed niet op. Hij was er van overtuigd, dat zij de dief toch te pakken zou krijgen. „Als Kruimeltje zich niet vergiste, zag hij de dief hier het paadje op hollen", zei de kleine jon gen. Dikkie had allang bemerkt, dat hij op Kruimeltje kon rekenen en dat die kleine jongen handig en slim „Het Groene Kruis" zdl hoogst waarschijnlijk op Donderdag 11 Juni a.s. de gewone voorjaarsvergadering houden. In deze vergadering zullen de ver slagen over het afgelopen jaar wor den uitgebracht, zowel aangaande „Ziekenzorg" als ten aanzien van „Het Groene Kruis". Verder zullen de rekeningen van beide verenigin gen worden vastgesteld en de begro ting voor het reeds ingetreden jaar worden vastgesteld. Terwijl de sta tuten en het huishoudelijk reglement aan de gewijzigde toestand zullen worden aangepast: En ten slotte zal ook wel een punt van bespreking uitmaken de gezinszorg, waaroift- trent het verenigingsbestuur in con tact is getreden met de in de ge meente gevestigde kerkelijke instan ties. Het belooft een zeer belangrijke vergadering te worden. Verschenen is het verslag over de toestand van de Zuidplaspolder over het jaar 1952, welk verslag zeer lezenswaardige gegevens bevat om trent de bemaling en de kosten daarvan, het onderhoud van de enorme land- en waterwegen, de waterwerken en dijken.- De totale werktijd van de gemalen was 68 uren minder dan in 1951, doch was toch 201 uren meer dan de ge middelde werktijd in de laatste 10 jaren. De algemene kosten van het brandstofverbruik een post van ruim 52.000.gingen slechts 43,- boven de begroting uit. Geeft dit blijk van een juiste raming, ander zijds valt niet tegen te spreken, dat deze posten meestal zo ruim en voor zichtig worden geraamd, dat zij meermalen kunnen medewerken aan een belangrijk batig saldo. Met uit komsten als voor 1952 is daarvoor echter geen sprake. De tertiaire wegen hebben uit de polderkas gevraagd rond 13.600.—, doch uit het verkeersfonds kan daarvoor worden tegemoet gezien 9600.De quartaire wegen vor deren van de polder 31.000.— te gen bijna 26.000.— in 1951. De zwakke fundering van de pol derwegen gepaard gaande met een buitengewoon zwaar verkeer daar- -over, doet scheuren in het wegdek ontstaan, welke bij voortduring aan dacht vragen. De ringdijk, kaden en sluishoofden vorderden aan onderhoud ruim 4500.—. De kosten van het krooswerk kon den, dank zij de tot volle tevreden heid werkende waterplantenmaai- boot ook voor 1952 beperkt blijven tot rond 5000. De verdieping van tochten en wa terleidingen, waarvoor de motorbag germolen zoveel mogelijk wordt in geschakeld, vorderde ruim 8200. De vergadering van stemgerech tigde ingelanden waarin een en an der ter sprake kan komen, is be paald op 28 Mei a.s. Door B. en W. onzer gemeente zullen de navolgende voorstellen in gediend worden bij de a.s. gemeente raadszitting: Van het bestuur der vereniging voor Chr. Nationaal schoolonderwijs zijn twee verzoeken ingekomen om medewerking op grond van art. 72 aanschaffing van banken en leermid delen voor de school aan de Kerk- weg. De schoolarts heeft de banken in de klassen 1 t.m. 6 afgekeurd, omdat zij naast veroudering, zoveel gebre ken vertonen, dat het niet meer de moeite waard is tot herstelling over te gaan. Genoemde functionaris wenst 72 banken te vernieuwen; het schoolbestuur wil voorlopig met 60 stuks volstaan. De kosten hiervan worden geraamd op 4594. Voorts zijn in de eerste klas van de u.l.o. afdeling 46 leerlingen inge schreven, terwijl er voorheen nooit meer dan 32 geweest zijn. Er moeten worden aangeschaft 14 boekjes voor alle vakken en 46 leer boekjes voor Vaderlandse Geschiede- was. Hij besloot het paadje op te gaan. Zij hadden nog niet zo ver gelopen, toen zij in de verte een ge luid hoorden. Voorzichtig bleven zij achter een dikke boom staan en loer den langs de stam. Ja hoor, in de verte liep Stoppel. Hij beklom een klein heuveltje, waarop een gewel dige dikke boom stond en toen nis. De oude boeken zijn nl. uitver kocht, worden niet meer herdrukt, weshalve tot invoering van een nieu we methode moet worden overge gaan. De kosten van deze aanschaf fing worden geraamd op 450.88. B. en W. stellen de raad voor in beide gevallen de gevraagde mede werking te verlenen. Het gemeentebestuur van Moor drecht heeft gevraagd aan haar in woners in de buurtschap Akkeroord en omgeving drinkwater te leveren per tankwagen. Gehoord de commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven, is deze waterlevering mogelijk op de volgende voorwaarden: 1. Het gemeente-waterleidingbedrijf Moordrecht betaalt voor inkoop, transport en distributie van het wa ter 2.50 per m3 aan het waterlei dingbedrijf Waddinxveen; 2. De inning der kosten van het ge leverde water geschiedt door het waterleidingbedrijf te Moordrecht; 3. Het waterleidingbedrijf Waddinx veen verstrekt éénmaal per kwartaal een opgave van de afgeleverde hoe veelheden water met vermelding yan de namen der personen, die van wa ter zijn voorzien; 4. De prijs, die het waterleidingbe drijf Moordrecht aan de afnemers in rekening brengt mag niet lager zijn, dan de prijs, die door de inwoners van Waddinxveen voor het water wordt betaald. B. en W. hebben zich er van over tuigd, dat het gemeentebestuur van Moordrecht met het vorenstaande in stemt. Zij stellen de raad voor op voor melde voorwaarden tot waterleve ring Over te gaan. Het bestuur van de bijzondere avondvaktekenschool heeft de begro ting voor het dienstjaar 1954 inge diend. De totale netto-kosten worden ge raamd op 11.100.08, waarin het Rijk een subsidie verleent van 70 of 7770.06. De resterende 30 is voor rekening der gemeente, zodat daarom op een bijdrage van ƒ3330.02 wordt gerekend. De begroting geeft geen aanleiding tot het maken van opmerkingen; zij moet echter nog door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen worden goedgekeurd. B. en W. stellen de raad voor bij de samenstelling van de gemeente begroting voor 1954 het gevraagde bedrag als subsidie toe te kennen. Binnenkort zal door het Rode Kruis een actie gevoerd worden tot opvoering van het ledental en uit breiding van bloedgevers bij de bloedtransfusiedienst. Enige dames en heren hebben zich bereid verklaard door middel van huisbezoek hieraan mede te werken. Iedere Nederlander dient zich zelf af te vragen waarmede kan ik mijn medemens van dienst zijn als deze in nood verkeert. Het moet toch een eer zijn als door het afstaan van een weinig bloed het leven gered kan worden van een medemens, om maar niet te spreken van een plicht. Hoe velen geven hun leven voor onze bevrijding? Wat het lid worden betreft, willen wij hen die nog geen lid van het Rode Kruis zijn, wijzen op het be langrijke werk dat het Rode Kruis verrichtte. Is soms de oorlog 1940-'45 reeds vergeten? Natuurlijk niet! Het is toch zo, bij rampen helpt het Rode Kruis. Dat hebben zij het Nederlandse volk beloofd en zij hou den deze belofte. De watersnood was ontstellender en omvangrijker dan iemand ooit in vredestijd had kunnen verwachten, maar in de vroege mor gen uren van de rampzalige eersten Februari was het gehele Nederlands se Rode Kruis paraat. Laat deze acti viteit en het belangrijke werk van het Rode Kruis, hen die nog geen lid zijn er toe besluiten zich als lid of bloedgever op te geven bij de huis bezoekers, of bij mevr. Pille, Hene- gouwerweg 51a, en of bij N. Vink, toen was hij opeens verdwenen. Daar begrepen de jongens niets van. Zij hadden ondervonden, dat er met Stoppel niet te spotten viel, dus be sloten zij zo voorzichtig mogelijk naar het heuveltje te gaan. Als In dianen slopen zij zachtjes in de richting van de dikke boom. Jan Dorkenskade 5, die zich ook gaarne hiermede belasten. Op de jaarlijkse ledenvergade ring van de landarbeidersvereniging „Eigen Haard" werden de financiële jaarstukken der vereniging over het afgelopen jaar vastgesteld. De ver eniging maakte in 1952 een winst van 12.50. De vereniging heeft voor nog twee z.g. plaatsjes een schuld van in totaal 1708.60. De overige plaatsjes zijn geheel schuldvrij. De vice-voorzitter, de heer A. van der Knijff, werd als zodanig herkozen. Besloten werd om zich tot het ge meentebestuur te wenden met het verzoek om het nog beschikbare land van de vereniging, met gebruikma king van de premieregeling, wonin gen te bouwen, nu de stichting van een plaatsje in de zin van de wet tegenwoordig niet mogelijk blijkt. De boterhandelaar C. V., die enkele weken geleden werd veroor deeld, wegens het berijden van een auto „onder invloed", werd vorige week door de Rechtbank hiervoor vrijgesproken. Kiezers, die niet in staat zijn zelfstandig naar het stembureau te gaan, kunnen gebruik maken van de auto van de Partij van de Arbeid. Opgeven bij M. Schouten, Henegou- werweg 48. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie kwam deze week in vergadering bijeen. Naast de behan deling van diverse agenda-punten, kon door de presidente nog worden medegedeeld dat de afdeling Wad dinxveen 7 nieuwe leden mocht boe ken. Tenslotte werd het bestuur als volgt samengesteld: Mevr. F. T. v. d. Torren geb. Veendorp, le voorzitster; A. Kroes, 2e voorzitter; J. A. van Dijken, secretaris; C. Rietveld, pen ningmeester, en P. Ripping. Op het bondsconcours Utrecht en Omstreken, welke te Breukelen op Hemelvaartsdag werd gehouden, heeft het fanfarecorps „Concordia" weer succes behaald met 270 punten. In de marswedstrijd deed „Concor dia" het nog beter en behaalde hier in een eerste prijs met 120 punten, terwijl de drumband zelfs een eerste met het hoogst aantal punten, nl. 123, behaalde. Al met al weer een mooie prestatie, wat een felicitatie waard is. Maandag 1 Juni zal het 40 jaar zijn geleden, dat ds. A. Offringa, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen het predikambt aanvaardde. Hij verbond zich 1 Juni 1913 aan zijn eerste gemeente Schildwolde. In 1922 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Huizinga, van waar hij in September 1928 naar Scheveningen vertrok. Deze gemeente diende ds. Offringa tot 1 Mei 1946, toen hem op ruim 65- jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat is hij nog vijf jaar alhier werkzaam geweest als hulpprediker. De raad dezer gemeente zal Vrijdag 29 Mei om acht uur in open bare vergadering bijeen komen. De nieuw gebouwde Kleuter school aan de Esdoornlaan, zal a.s. Dinsdag 26 Mei, met genodigden, of ficieel geopend worden. Daar het gebouw niet alle belang stellenden zal kunnen bevatten, is er gelegenheid de school te bezichti gen op Woensdag 27 Mei, nam. van 25 en van 710 uur. Zoals medegedeeld werd heeft het aantal opgegeven leerlingen de ver wachting verre overtroffen Het gemeentelijk zwembad aan de Kanaaldijk is Maandag j.l. geopend. De collecte ten bate van de sa natoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft 345.05 opgebracht. Dank wordt gebracht aan allen, die aan deze collecte hebben meege werkt. De plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Eerste hulp bij on gelukken houdt a.s. Vrijdag 22 Mei een E.H.B O.-examen in een der lo kalen van school B. In totaal hebben zich reeds 14 deelnemers voor dit examen opgegeven. Het zal worden afgenomen door de doktoren dr. B. J. Broekhuizen te Breda en J. W. H. Helleman. In Het Schaakbord te Gouda werd een vergadering gehouden van de stemgerechtigde leden van de polder Bloemendaal, onder voorzit terschap van de heer M. D. L. van Leeuwen. De rekening over het dienstjaar 1952 werd vastgesteld met een batig saldo van ruim ƒ3000. Het onderhoud van de wegen vergde een uitgaaf van 3089.De begro ting van het dienstjaar 1953 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 34.023.met een post voor on voorziene uitgaven van 1166..De omslag per ha werd vastgesteld op 15.(vorig jaar bedroeg dit 13). Voorts werd nog besloten tot verkoop van de Omloopkade aan de gemeente Gouda. De verbetering van de hoek OnderwegPlasweg is gereed geko men. De firma Gebr. De Man te Ammerstol heeft de sloot verlegd, waardoor 'n belangrijke verbreding tot stand is gekomen en een betere aansluiting naar Plasweg en Sniep- weg is verkregen. Het hek van harmonicagaas, ter weerszijde van de winkelgalerij aan de Kerkweg, wordt verwijderd. Het trottoir wordt ter plaatse belangrijk verbreed. Niet minder belangrijk is de ver breding van de Zuidkade, vanaf de R.K kerk in Zuidelijke richting. De werkzaamheden aan de kademuur, welke verricht werden in opdracht van de Provinciale Waterstaat, zijn gereedgekomen. Thans wordt de ka bel aangelegd voor de nieuwe elec- trische straatverlichting. Enige kanttekeningen. VII. Op deze wijze werkten dus de coör dinerende kracht van de Volken bond en het federalistisch streven van de Oostenrijkse profeet beide in de goede richting. Maar het ontbrak ook niet aan krachten uit de afgrond, vooral in Duitsland. Misschien moet de oor zaak gezocht worden bij de honing- zowel als bij de azijnpolitici aan de zijde der Geallieerden. Zeker hadden een Clemenceau en een Lloyd George voor Duitsland de duimschroeven te vast aangedraaid. Natuurlijk werd door het dictaat van Versailles het hypernationalisme wakker geroepen. Het is echter ook niet uitgesloten, dat de meegaandheid van mannen als Briand de activiteit van de Duitsers van de „Rachekrieg" versterkte: Geef je ze een vinger, dan nemen ze de hele hand!! Zo kon een Hitier, wiens „putsch" in München in 1923 nog mislukte, een paar jaar later al op steeds meer aanhang rekenen. Ook de Duitse regering trad te slap op. Na de ineenstorting van 1918 re geerden bij de gratie der Gealli eerden twee jaar lang uitsluitend sociaal-democraten. Toen kwamen langzamerhand andere elementen in het Bestuur. Dit zou gelukkig ge weest zijn, wanneer de nieuwe magi straten maar voldoende internatio nalistisch ingesteld waren geweest. Er waren er evenwel, die zonder nu juist nationaal-socialist te zijn, de actie van Hitier niet ongaarne zagen. En niet alleen bij de overheid, maar ook onder de vooraanstaanden in het bedrijfsleven. Volgens Otto Dietrich in zijn boek „Mit Hitler in die Macht" hield Hit- Ier een grote rede in Dortmund. Groot-industrielen als Krupp, Stin- nes en Thijsse zaten op de voorste rij en stelden aan de spreker hun morele steun en hun millioenen ter beschikking, omdat zij meenden, dat flink wat wrijving in de wereld niet kwaad was voor hun productie. Te vens hoopten zij, dat de internatio naal georiënteerde vakverenigingen, die zy bovendien voor hun porte- monnaie schadelijk achtten, door Hitier zouden worden neergeslagen. Toen de laatste na de verkiezingen van 1933, bij welke hij nog geen vol ledige overwinning behaalde, door een staatsgreep werkelijk aan de macht kwam, gebeurde dit inder daad. Maar tevens verloren de in dustrie-baronnen hun laatste greintje zelfstandigheid, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling van de heren was geweest. De Führer zette niet alleen bin nenslands zonder scrupules zijn wil door, maar ook internationaal ontzag hij niemand en niets. In Italië ge droeg Mussolini zich niet veel beter. En Duitsland èn Italië liepen uit de Volkenbond. Samen hielpen zij Fran co aan de macht tijdens de Spaanse burgeroorlog en gebruikten Spanje als oefenterrein voor hun troepen met het oog op Wereldoorlog II, (Vervolg in het Tweede blad.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2