ClilPIEIÜE R. Brouwer Sport i*t 'i Ud. l'IMKSTËRCiËBRUIKEU i#Corsetband Een Onderduiker in Napoleonstijd VERVOLG EUROPESE EENHEID. waarnaar men met volle zeilen heen stevende. Afzonderlijk begon Italië het Abessynische avontuur enmaak- te aanspraak op Franse gebiedsdelen. Afzonderlijk ook deed Duitsland van zich spreken door Jodenvervolging en door annexatie van achtereenvol gens Saarland, een deel van Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk, Memelland. Tenslotte kwam de inval in Polen. Daarmee v/as de maat vol. Twee da gen later, op 3 September 1939, be gon de grote kladderadatsch, waarin ook Nederland de dupe werd. Vijf en een half jaar ging over de wereld een orgie van dood en vernieling. Ook hieraan kwam een eind. Wéér was Du-'tsland door de knieën gezakt. Het Hitier-regiem was mét de dic tator zelf verdwenen. Hoewel in de Stille Oceaan de oorlog nog voort duurde, ademde de vrije wereld rui mer. Toen na de atoombommen op Hirojina en Nagasaki ook Japan ca pituleerde, leek het korte tijd, alsof de zon weer over de wereld zou gaan schijnen. De Verenigde Naties kwa men in de plaats van de vroegere Volkenbond. Zij kregen hun Huis in de Nieuwe Wereld, één van de din gen, waaruit als men het nog niet wist duidelijk bleek, dat Europa op het zoveelste plan gekomen was. De afgevaardigden van alle toegela ten landen mochten mee praten en mee stemmen. Vijf grote landen had den echter het recht van „veto", d.w.z. zij konden door hun tegen stem geheel alleen elk besluit onmo gelijk maken. Van dit vetorecht maakte Rusland in zes jaar meer dan vijftig maal gebruik om eigen doel te dienen en anderen dwars te zitten. Dit was hetzelfde Rusland, dat sinds 22 Juni 1941 door de Duitse inval zoveel jammer en ellende had meegemaakt en in zijn ongeluksjaren door de Verenigde Staten en het En gelse gemenebest zo krachtdadig was gesteund. Als dank voor hun hulp kregen zij nu van de- Russische afge vaardigden in de Verenigde Naties alleen tegenwerking en verkeerde uitleg van goede bedoelingen. Boven dien werden hier en daar gevallen van spionnage gesignaleerd; van uit Rusland geleide communistische ker nen werden merkbaar in vele vereni gingen van tal van landen. De geest van twintig jaar vroeger, de komin terngedachte was teruggekeerd. Dat wekte bij de West-Europese staten angst en vrees voor de grote buur man in het Oosten, die er van zijn oorlogswinst aan onze kant een paar huizen had bijgekocht. Zwem- en Poloclub „De Gouwe" 6 Competitie indeling van de Gou we zeventallen in de Kring Gouda. Dames afdeling A. AZC I BZ en PC I De Gouwe II Heren afdeling A. AZC II BZ en PC II GZC V De Gouwe III Jongens Adsp. afdeling B. BZC A De Gouwe A GZC A OZV A Competitiewedstrijden a.s. week: Woensdag 27 Mei: GZC A-De Gouwe A adspr. GZC VDe Gouwe III heren „Het Pinkstertournooi van De Gouwe". Thans kunnen we bijna met ze kerheid zeggen dat het Pinkstertour nooi doorgaat op 25 Mei a.s. De deelnemende verenigingen zijn: BZC I—Bergambacht, SVH II—Hil- gerberg, Zian II—Den Haag en dan De Gouwe I. De aanvang van de wedstrijden is 2.30 uur. „Tro Feo— ITALIA". Op Maandag-, Dinsdag-, Donder dag- en Vrijdagavond en Zaterdag middag respec. 17, 18, 20, 21 en 22 Augustus worden te Nijmegen lan- denwedstrijden gespeeld om het Europees kampioenschap. De deel nemende landen zijn: België, Hon garije, Italië, Joegoslavië, Rusland en Nederland. Rusland heeft tot nu toe nog geen toestemming gegeven en indien ze niet inschrijven zal Span je invallen. Voor de enthousiasten die de wedstrijden willen bijwonen (met kunstlicht 's avonds) heeft het Bestuur van de Kring Gouda een plan samengesteld, dat in ieders be reik ligt. Er gaat een autobus vanaf Bodegraven, Alphen, via Boskoop, Waddinxveen naar Gouda en via Oudewater, Bergambacht, Schoon hoven naar Nijmegen. Des middags vertrekt de bus 4,30 uit Bodegra ven en des 's avonds 12 uur is men weer thuis. Gaat men op één van bovengenoemde dagen mee, dan zijn de kosten hieraan verbonden f 7.50. Dit is inclusief reiskosten. Voor al de vijfdagen zijn de kosten f 35.00 (alles inbegrepen). Inlichtin gen en opgaven bij P. de Graaf, Zuidkade 2 en voor 1 Juni in ver band met de kaartverkoop en be spreking van de bus. Bij volioende deelname gaat deze trip door. GOUDERAK I—WSE I WSE begon met de wind in de rug en was al direct in de aanval maar kon dit niet in doelpunten tot uitdrukking brengen. De rust ging in met een blanco stand. Na rust een ander spel beeld beide doelen om beurten in gevaar en Fens het eerste de roos trof 0-1. Na 10 min. werd aan Gouderak een strafschop toegewezen en de stand was gelijk. WSE kwam op nieuw in de aanval en het was Bos man die de stand met een prachtige kopbal op 1-2 bracht. Nu werd de druk op het WSE- doel zo sterk dat tenslotte de WSE veste doorboord werd en een kost bare punt mee naar huis genomen kon worden. Het tweede verloor van Woerden 4 met 4-1. De leden van WSE die nog in het bezit van boekjes met loten zijn, worden verzocht deze zo spoedig mogelijk te verkopen opdat moge lijk reeds voor 29 Juli de trekking plaats kan vinden. WSE speelt 2e Pinkstendag tegen Groot Ammers I. Een zeer belang rijke wedstrijd voor haar behoud in de eerste klasse. Vertrek per bus om 13 uur vanaf Hotel de Unie, er zijn nog een paar plaatsen beschik baar voor supporters. Het Tweede gaat naar Haastrecht 4 en de Junioren ontmoeten Hun sportmakkers van Waddinxveen. WIELRENNEN. Onze plaatsgenoten F. Versluis en P. Versluis bezetten in de ronde van Naaldwijk resp. de 6e en 7e plaats Deze ronde was over 100 km. Vol gende week doen ze mee in de ron de van midden-Nederland. Damvereniging „Excelsior" C. H. Kramp Clubkampioen. Damclub Excelsior hield haar voorjaarsledenvergadering. Hierbij bleek dat het de vereniging goed ge gaan was, zowel financieel als ook het toetreden van nieuwe leden. De uitslag van de huishoudelijke com petitie werd bekendgemaakt. Club kampioen werd de heer C. H. Kramp. De prijzen werden gewon nen, in de le klas C. H. Kramp le prijs, A. Blom 2e prijs, in de 2e klas, J. Timmerman le prijs, G. Heeren 2e prijs. In de competitie van de G.D.D. T. Twigt le prijs. De totale stand is achtereenvol- c. H. Kramp 24 16 5 3 37 1,54 A. Blom 23 15 5 3 35 1,52 A. Blonk 19 11 5 3 27 1,42 T. Twigt 26 14 8 4 36 1,38 C. Blonk 24 9 13 2 31 1,29 D. Zwaanenburg 23 11 7 5 29 1,26 A. N, Littooij 28 12 6 10 30 1,07 H. Troost 18 5 8 5 18 1,00 D. la Grand 25 6 13 6 25 1,00 A. A. Rietveld 26 5 12 9 22 0,84 J. Timmerman 20 4 6 10 14 0,70 W. v. d. Heijden 28 5 6 17 16 0,57 G. Heeren 22 3 6 13 12 0,54 N. T. Hilgers 16 2 3 11 7 0,43 A. Zwaanenburg 18 2 3 13 7 0,38 A. de Vlaming 13 1 7 5 9 0,69 A. v. Hoven 9 2 3 4 7 0,77 P. Vink 3 0 1 2 1 0,33 C. J. van Os 2 0 0 2 0 0,00 secretariaat Kromme Esse 7. Begin der competitie de eerste Woensdag in September. Postduivenvereniging „De Zwaluw" Wedvlucht van Roosendaal. Aan komst le duif 2 14 26, Aankomst 49e duif 2 23 53. Los 1 45, 58 km. Uitslag W. Berkestein 1 2 18 28 31 44; C. v. Dijken 3 36; W. v. Ringelenstein 4 32; W. Boon 5 8 16 20; Abr. de Bruin 6 12 14 27; Noordermeer 7; P. Loendersloot 9 17 22; S. Verslootll; H. Ruscher 13 34 35 38 48; T. Boere 15 19 45; Jac. v. d. Wijngaard 10 47; D. la Grand 21 29 37; D. de Bruin 23 41; L. W. Versluis 24 33 40 49; C. Verwey 25 42; S. Hoogendoorn 26; L. de Bruin 30; J. de Kotter 46. Postduivenvereniging „De Sperwer" Wedvlucht St. Quentin 262 km. Aankomst le duif 10 07 11, aankomst 49e duif 10 23 43. Los 7 uur. Uitslag Nic. v. d. Zijden 1 5; W. v. d. Water 2 3 7 12 14 16 21 29 34 38; A. Lam 4; H. v. Dijk 6 15 32; P. Bonefaas 9 'Tl; W. v. d. Jagt 8 41 46; L. P. Hoo- gerdijk 10 13 18 36; P. Boon 17 30 44; Jac. de Beer 19 26 27 39; H. v. d. Berg 22 28 34; Jac. v. d. Zijden 20 31; Abr. v. d. Graaf 24; P. Metselaar 25 42; J. Roggeband 23 37 45: J. de Graaf 33; Fr. Rip 47. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 15 t.m. 20 Mei 1953. Geboren: Johannes Wilhelmus .Cor nells, z.v. W. P. Wesséling en J. A. Gerts, Zuidkade 56; Inge, z;v. J. van der Hoeven en M. de Jong, Onderweg 28; Gehuwd: G. "Th. Steenland en A. J. Janmaat; A. Bos en A. Oudijk; Overleden: Bernardina de Groot, 79 jaren, wed. van A. J. Brouwer. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 .muntbiljet; 1 zwarte portemennaie; 1 rode badtas; 1 grij ze ceintuur. Verloren: 1 granaten ketting; 1 br. jasje; 1 munbtiljet ad. f 2,50; 1 br. portemonnaie met inh.; 1 winter jas; 1 broche. Groots Concert der Rijkspolitie. De Directie van de N.V. Louis Dobbelmann had een zeer goede keus gedaan door bovengenoemd corps uit te nodigen om Zaterdag 16 Mei te concerteren in de cantine. Ongeveer 500 intense liefhebbers van muziek hebben onder voorbeel dige stilte kennelijk genoten van datgene wat met kennis van zaken ten gehore werd gebracht. In de middaguren had Waddinx veen reeds kennis kunnen maken met dit kranige muziekcorps, wat met de drumband inbegrepen onge veer 80 man telt. Het geheel stond onder leiding van dirigent, de heer Tj. Temme, zelf beroepsmusicus van het Resi dentieorkest, terwijl de drumband geleid werd door de heer J. Ba- rends. Interessant was reeds dat tot deze geselecteerde muzikanten twee po litiemannen behoren welke in Wad dinxveen hun dienst vervullen, n.m. de heren de Leeuw en Frederiks; nog interressanter is het dat ook een geboren Waddinxvener tot de mu zikanten behoort. Het betreft hier de heer W. Mar chant, wachtmeester le klas gestationeerd te Lisse. Hij genoot z'n opleiding als muzikant in Boskoop, by „Concordia". In Bos koop blies hij bariton, thans de le Tuba. Precies half acht heette de woordvoerder van het politiecorps opperwachtmeester H. Aalders het program geopend met de mars „Willkommen" in samenwerking met de drumband. De zuivere ver tolking gepaard gaande met de meeste correctheid hield rijke be- Jofte in voor het verdere program ma, wat, in het merendeel in het lichte genre, rijkelijk heeft ingelost aan klank en zuiverheid. Reeds in het tweede nummer van het programma, in Selection uit de operette „De Vogelkoopman" van Zeiler, trad duidelijk aan het licht dat dit corps met de prestige mili taire inslag studie maakt van het musiceren en dat haar ontspanning bestaat uit de hoogste inspanning. Tevens dat de correcte dirigent met zorg z'n solisten kiest, hiervan ga ven de heren Volwerk en Vervloed, resp. op Bugel en Trombone dui delijk blijk. Een zeer gave vertolking kregen wij ook van Heinzelmashens Wacht parade waarin de dirigent blijk gaf van hoog tempo. „Dichter en Bauer" van F. van Suppé, altijd verkwik kend om naar te luisteren, ontlokte een minuten lang applaus. De Tuba- nist heeft hier wel een leeuwenaan deel geleverd. Met veel machtsvertoon brachten de politiemannen nog „La Trompet te" van Govaert, met de drumband. Op verzoek speelde tot slot het corps marche Americaine van Sau- Dit muziekgezelschap zal haar weg in de toekomst zeker weten te vinden en dat op deze weg Wad dinxveen niet vergeten wordt zullen zeker allen hopen welke genoten hebben van deze avond. Temeer daar nog slechts 2J jaar gestudeerd wordt mogen wij aanne men dat onder leiding van Timme grotere mogelijkheden in het ver schiet liggen. j. Tr. Damliefhebbers meld U als lid gedurende de zomermaanden bij het Hel Icoslbaarsie beril is Uw gezondheid en een mooi figuur. Dradgf daarom OCTROOI 17201 deunl de buikspieren, geeft steun in de rug en verschuift nier. PRÜZEN VANAf 4T Magazijn „De Gunst" uur Het Pinksterfeest herdenking van de uitstorting van de Heilige Geest op de Apostelen, en daarmede verband houdende de stichting van de eerste christengemeente ter we reld wordt in alle protestants- en rooms-christelijke kringen gevierd, over de gehele wereld. Slechts in de Mohammedaanse en heidense landen kent men dit feest niet. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat in Ja pan de christenen op de Tweede Pinksterdag moesten werken, op straffe van ontslag! Eerst in 1945 is hieraan een einde gekomen, hoewel momenteel de christenen in Japan het nog niet gemakkelijk hebben. Vele oude Pinkstergebruiken heb ben feitelijk niets met de oorsprong van het Pinksterfeest te maken. De Pinksterbruid, de Pinksterbloemen, het zijn allemaal dingen, die eigenlijk in hun diepe oorsprong van heidense betekenis zijn. Weliswaar heeft de rooms-katholieke kerk een aantal van die oude gebruiken gekerstend, omdat men wel inzag, dat het on mogelijk zou zijn bepaalde gebruiken te verbieden. Op het eiland Hawaii', waar tame lijk veel rooms-katholieken wonen, bestaat nog zo'n gebruik, dat in we zen heidens is. De kerk heeft dit feest gekerstend. Misschien is het daarom wat meer zinvol geworden. Men weet, dat het op Hawaii tra ditie is, dat, iedere nieuw-aangeko- men reiziger en tourist, behangen wordt met één of meer bloemenslin gers. De aldus geaccepteerde vreem deling is verplicht de schone schenk ster der bloemenkrans te belonen. Hij geeft wat geld en ontvangt in ruil daarvoor nog een kus. Nu is de vreemdeling tijdens zijn verblijf op* het eiland aanvaard als gelijkgezin de. Hawaii is dus het land van de bloemen. Vele oude gebruiken op dit eiland hebben dan ook betrekking op de bloemen. Zo gaan de Ha- waiaanse schonen op Pinkstermorgen al heel vroeg bloemen plukken. Daarvan worden de mooiste slingers gemaakt en onder gezang trekt men dan als een soort processie naar de kerk om daar de slingers te in vreemde landen. leggen aan de voet van het Maria beeld. Dit gebruik houdt tevens in het slot van de Mariaverering, die in de Meimaand het levendigst is. De priester zoekt uit de slingers dan de mooiste zonder te weten, wie de slinger gemaakt heeft en deze hangt hij na de Hoogmis over de schouder van Maria. De vervaardig- ster van deze silnger is hiermede benoemd of gekozen tot Pinkster bruid en op een vooraf door de jon- gemannen gemaakte zegewagen, wordt de Pinksterbruid dan door het dorp en omgeving getrokken, vooraf gegaan door de jongelieden, terwijl de meisjes achter de wagen volgen. Zij, de Pinksterbruid, is dan enkele uren onbeperkt heerseres en alles, wat zij gebied, moet geschieden. Het gebeurt dan ook altijd. Later op de middag, tijdens het Lof, zijn alle jongelieden weer in de kerk en er wordt een korte predikatie gehouden, waarin de Priester wijst op de ver gankelijkheid van het leven, wij zende op de bloemenkrans om de schouder van het Mariabeeld, waar van de bloemen al gaan verwelken. Uit de kerk vandaan, is het meisje weer Pinksterbruid af en de jonge lieden vermaken zich tot laat in de avond met zang en dans. Wie wel eens zo'n Hawaiaanse avond guitaar en zang, dans en mooie meisjes, heeft meegemaakt, zal het zijn hele leven niet vergeten. Op de Canarische eilanden kent men de Pinkstergeit. Na kerktijd is er een geitenmarkt (ééns in het jaar) en vóór die dag zijn de dieren gewassen, geboend en zelfs gekamd; in onze ogen natuurlijk, iets bela chelijks. Men ziet op die markt gei ten met lintjes in de staart of met versierde horens! Er is een jury en deze bekijkt de aangevoerde geiten. De mooiste geit wordt bekroond met een zware koperen penning, die met een rood lint om de hals wordt ge hangen. Dat is de Pinkstergeit en de eigenaar ontvangt een bedrag aan geld en een kruik wijn. Aangezien op de Canarische eilanden alleen maar de arbeidende stand geiten houdt, is vooral het bedrag aan geld zeer welkom. Maar hiermede is het feest nog niet ten einde. De volgende dag, 2e Pinksterdag, komen van alle eilan den de bekroonde geiten, naar Gran Canaria om te kampen om de hoofd prijs: 25.000 peseta's, en een oorkon de. Op die dag is het zeldazam druk en zelfs uit Spanje komen de toe risten, die soms al dagen van te vo ren zijn aangekomen. Begrijpelijk zijn met de Pinksterdagen alle ho tels stampvol. 61 door K. JONKHEID Want de dagen gaan voorbij en de tijd is kort. Uiterlijk binnen tien da genMisschien zijn ,ze al dood! Dan snoeren angst en radeloosheid hun de keel, jagen de slaap van hun ogen bij nacht, doen hen bij volle dag lusteloos en zonder belangstel ling neerzitten te midden van stapels werk. Moeder is de eerste, die weer actief wordt, 's Morgens vroeg vraagt ze: „Wat doen jullie nu? Er mag geen dag meer verloren gaan. Ga naar Amsterdam. De Fransman in Gouda heeft het adres gegeven". „De schuit vaart niet meer". „Ga rijden. Verwissel onderweg van paard, als de afstand te groot is". Vader en Antoon beraadslagen des kundig. Ze zullen rijden naar Am sterdam, maar trachten onderweg tweemaal te verwisselen van paard, eerst te Leiden en daarna te Haarlem of Bennebroek. Drie kwartier later zijn ze op weg. Ze rijden door het Noordeindc, stop pen even bij Daatje, passeren Hazers- woude en bereiken zo de nieuwe straatweg door Napoleon kortgele den aangelegd en die aan één stuk doorloopt tót Haarlem. Tot Leiden hebben ze de Rijn aan hun rechter hand, maar er is weinig scheepvaart. Vergissen ze zich? Heeft die kerel een oranjewimpel aan de tap van de mast? Ze rijden de Hoogewoerdspoort bin nen. Er staan groepjes mensen voor de winkels, nieuwsgierige bewoners van oude burgerhuizen leunen over hun onderdeur, de halzen gerekt. Een paar -dienstmeiden hangen uit een bovenraam. Op de Breestraat ontstaat eens klaps rumoer. Op het bordes voor het Stadhuis wordt het Oranje- blanje-bleu gehesen, dat vrolijk wappert in de morgenwind. Een luid gejuich stijgt op, dakramen gaan open, vlaggen komen naar buiten, daar dreunt een kanonschot, „Er is iets aan de hand", zegt vader. Ze houden hun paard in en vragen aan een voorbijganger, wat er is. „De Fransen zijn vannacht afgedro pen, vertrokken met silïé* trein!" ju belt de man. Heel de stad jubelt meer De mensen op straat klampen elkaar dan, pra ten als oude bekenden, lachen en schertsen met spottende woorden, met hoon en haat. Jongelui pakken élkaars arm, springen rond* en grij pen de ouderen, die meehossen in grote klitten, de armen in elkaar ge haakt, ellebóbg in elleboog,'tot enige deelnemers struikelend pp straat glijden, heël de klit onevenwichtig wordt en zichzelf ontbindt. „Wat zullen we nu doen, wéder?" Vader ziet een politieman";'stapt uit en spreekt hem aan. „De Fransen zijn van de baan", zegt de Leidse Hermandad, „Ga gerust naar huis. Alle gevangenen worden vrijgelaten, dat verzeker ik u". „We moeten dadelijk naar de gevan genis, waar ze zitten", jaagt Antoon. „Misschien komen ze vrij. Als ze nog maar léven!" Die vraag beklemt eensklaps beider borst. Als ze nog maar leven! Als ze nu juist eens gisterenof vanmor gen vroeg. Ze willen dadelijk terug. Maar dat kan niet. Eerst moet de zwarte wat eten en drinken -en een half uurtje rusten. En dan naar huis! 8 En hoe dan verder? De tocht naar de gevangenis ook weer met hetzelfde vermoeide paard? Dat kan niet. Ze mogen het dier niet afbeulen. Het kan niet, het kan onmogelijk! Een paard lenen bij de buren? Daar den ken ze over.. Maar 'het wórdt te laat. De dag is dan te ver verstreken. Ze moeten wachten tot morgen. Als ze Leiden verlaten, zijn de stra ten stampvol. Welk een tegenstel ling! Die onrust in hun "hart, die angst om hun geliefden! En rend hen niets dan blijde gezichten, jubelende monden, bevrijde ménsen, die ver licht adem scheppen, nu de druk ein delijk wegviel. Thuis is het ook zo. De boerenkinde ren formeren kleine optochten met takken van de bomen als' banieren geheven boven hun hóófd, de oude ren staan aan de weg, praten met voorbijgangers of schreeuwen elkan der toe. En wat duurt die nacht hing! Wat zijn ze allen onrustig! IVlocg< i! Wat zal het zijn? Dood of leven? Weer zien of..? En waar is Aagje? (Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 3