Weekblad voor Waddlnxveen Vft&ede* de Vrouw. De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Het hoen. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Wo. 417 Vrijdag 12 Juni 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het is te hopen, dat de Veilig j/erkeersweek, welke tot 13 Juni •lom in den lande wordt gehouden, lich niet zoals verleden jaar lieeft onderscheiden door het grote liantal ongelukken, dat toen juist in die week gebeurd. 1 Het Verbond voor Veilig Verkeer ■feeefy zich juist lofwaardig veel moeite, het aantal verkeersorigeluk- ken tot het kleinst mogelijke mini- |num te beperken en het geniet daar- i>ij de steun van de hoogste autori- leiten, onder wie Z.K.H .Prins Bern- »ard. zes dagen-voor-het-verkeer verden dit jaar gebruikt om meer >ekendheid te geven aan de voor- ■angsbepalingen. Het is helaas al te vaar, dat ondanks rij-examens en ursuss en, ook voor de schoolgaande |eugd, menige weggebruiker met die ngewikkelde bepalingen maar slecht weg weet. Wij zagen de nieuwe film „Kijk uit", welke de Kon. Verkade-fabrie- ren deed vervaardigen en die een luidelijk, instruërend beeld geeft van 3e moeilijke vraagstukken, waarvoor lke weggebruiker zich plotseling kan ien gesteld. Wij zouden kunnen zeg- ften, dat ten deze Industrie, Kunst en Weiligheid hand in hand zijn Kegaan. Deze door Mirror-film te mmsterdam kunstzinnig vervaardig- tle rolprent zal ook na de Veilige Werkeersweek overal worden ver toond. Laten wij er slechts van zeg gen: warm aanbevolenvoor alle leeftijden! Wie voorrang geeft lééft. Aan deze nieuwe slagzin zou- Ë3en wij nog willen toevoegen: en jpalt niet in handen van de E.H.B.O. 1— de bekende, sympathieke vereni ging „Eerste Hulp bij Ongelukken", bie juist bij het begin van de Veilig Werkeersweek haar 60-jarig bestaan «feestelijk herdacht en bij deze gele genheid het praedicaat „Koninklijk" •Irreeg toegewezen. Een alleszins ver- miende onderscheiding, welke door pe vele E.H.B.O.-gediplomeerden, die chier dagelijks in touw zijn om hun erste hulp te verlenen, op hoge prijs erd gesteld. Hoewel menigeen de binnenlandse litiek van dr. Malan in Zuid-Afri- |ca minder waardeert, werd nochtans ijn bezoek aan Nederland op prijs esteld, daar Zijne Excellentie van ening was, dat hij Nederland „nie ocht voorbijgaan nie" omdat hij volle omvang van de overstro- ingsramp, welke Nederland had ge- roffen, door een bezoek aan „een itgezocht oord", wilde nagaan. Met groot leedwezen, zo verzeker- e dr. Malan, had ook Zuid-Afrika an deze ramp gehoord en men had en aanzienlijk bedrag uit de staats- fcas beschikbaar gesteld. Bij zulk een jbezoek dient men andere, politieke pijgedachten ter zijde te stellen. Dit- elfde geldt ook voor de talrijke be doeken, die tegenwoordig touristen |uit West-Duitsland aan ons land Brengen, hoewel wij ons kunnen «foorstellen, dat men zich juist ten jopzichte van deze touristen laten wij «eggen minder prettig voelt. Het zou ions dan ook niets verwonderen, dat •menige Hagenaar een gevoel van 1,Schadenfreude" had als u dat Woord „van vroeger" nog verstaat tóen in zijn binnenstad op een fpompeuze touringcar uit Dusseldorf ■door een deurwaarder beslag werd «elegd, omdat een hotelhouder nog een bedrag van f 400.had te vor deren van het Dusseldorfse bureau, van wie de bus hoorde. |s Deze vordering sloeg echter op een jVroegere reis en de 29 Duitse reizi- Igers, die nu door dat beslag werden gedupeerd, hadden er niets mee te maken. Zij waren gekomen om en kele musea te bezichtigen en hoewel de bus onder beslag lag, zag de chauffeur er toch kans toe, het pro gram af te werken, hetgeen toe te chrijven was aan de aangestelde be waarder, die blijkbaar niet aanwezig was, toen de bus later wegreed. Het al er nu wel op uitdraaien, dat het Dusseldorfse reisbureau een garantie ;al stellen en dat dan later rustig Xan worden uitgemaakt of de vorde- rang van de hotelhouder rechtsgeldig Dit geval vestigt er weer eens de aandacht op, hoe gewenst het is, ook jjvoor ons, Nederlanders, met een be- jjtrouwbaar reisbureau naar den reemde te trekken. De concurrentie ze: te onzent tussen de verschillende bu reaux, die touringcars exploiteren, is zo groot, dat men wel heel goed moet uitkijken om niet in handen van beunhazen te vallen, die tegen zulke lage prijzen een buitenlandse reis aanbieden, dat men er welhaast van overtuigd kan zijn, dat de ver zorging der reizigers alles te wensen moet overlaten. Wie gedurende zijn vacantie in den vreemde niet voor onverwachte en pijnlijke verrassin gen wil komen té staan, doet er goed aan, zich tot een bonafide, betrouw baar adres te wenden en zich niet blind te staren op aanbiedingen, die door hun goedkoopte eenvoudig niet mogelijk zijn. WERKGELEGENHEID. Neen, waarde lezer, ik wil U hele maal niet lastig vallen met het pro bleem van de werkgelegenheid. Dat is een onderwerp waar zoveel fac toren een rol in spelen en tegelijker tijd zo urgent is, dat ik het niet waag in deze rubriek over te schrij ven. Ik ben trouwens maar een heel gewoon mannetje en ik heb daarom niet de moed mij in dat vreselijk in gewikkelde probleem, dat werkgele genheid heet, te verdiepen. Juist omdat ik een doodgewoon mannetje ben, zoals er duizenden zijn, schrok ik geweldig van het bericht in de krant, dat er elke dag 112 nieuwe ar beidskrachten bij komen. Cijferma teriaal heeft een grote zeggingskracht op ons mensen. Ook op mij. Cijfers spreken zó tot ons, dat wij bepaalde getallen niet kunnen loslaten, soms dagenlang niet. Zo was het met mij ook toen ik las van die 112 personen ,die elke dag het getal der werkenden komen versterken. Dat is ruim 40.000 per jaar. En dan wórdt er nog gepraat van productie-verhoging. Dat snap ik niet goed. De productie gaat toch automatisch omhoog met die 40.000 nieuwe arbeidskrachten. Kijk eens, wanneer we onze werkzaamheden gaan vereenvoudigen door middel van de analyse en alles wat op dit gebied nog meer valt uit te plui zen en we kijken dan naar dat leger van die 40.000 man, dan zou ik zeg gen, dat het tijd wordt, dat de pen sioengerechtigde leeftijd een stuk verlaagd wordt. Het kost naar mijn mening veel meer geld om die 40.000 man in de bedrijven op te nemen, dan om de ouder geworden mensen met pensioen te sturen. Maar ik heb er niet veel kijk op omdat ik een ge woon alledaags mannetje ben uit dt middelmoot naar ouderdom gerekend. En toch zit me dat getal van die 112 dwars. Waar moet het heen als ik nu al zie, dat van diverse functies die vacant zijn geen nieuwe mensen meer worden aangenomen? Als ik nu al zie, dat er mannen van 40 jaar zijn die de laan worden uitgestuurd. Werkgelegenheid zoeken is moeilijk, werkgelegenheid scheppen is een on- overkoombaar probleem. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. WAT MOET MIJN KIND WORDEN? In gedachten zie ik al heel wat moeders van half volwassen kinde ren bij het lezen van dit opschrift rechtop gaan zitten en misschien wat nauwkeuriger dan anders de eerste regels van dit artikel lezen: Nu zul- Ien we dan eens te weten komen, welke vakken in deze tijd nog het beste zijn en wat ik mijn zoon of mijn dochter kan adviseren. Spaart U zich dan bij voorbaat de moeite, waarde lezeres; ik ga géén adviezen geven t.a.v. een of meer be paalde beroepen. Dat kan ik niet om de eenvoudige reden, dat men. in de keuze van een beroep nooit kan en mag generaliseren. De tijd is voorbij, dat we Jantje, die op 3-jarige leeftijd al op de piano pingelde, gaan oplei den voor het Conservatorium en Grietje, die maar het liefst bij oom en tante op de boerderij is, gaan uit huwelijken aan een boerenzoon. Ver geleken bij een vijftig jaar geleden zijn de toestanden t.a.v. de beroeps keuze wel zó veranderd, dat we heel andere merité's moeten aanleggen om te komen tot een toekomstige broodwinning. Vroeger was het zo, dat Jan bak ker werd, omdat zijn vader het ook was. Daar werd niet over gesproken, dat was een uitgemaakte zaak. De mening van Jan werd eenvoudig niet gevraagd; als hij de lagere school doorlopen had, kwam hij 's morgens voor dag en dauw in de bakkerij en begon de loopbaan van het baaltje bloem via trog en oven, naar het verse cadetje. Studiebeurzen waren er vrijwel niet en als ze er waren had men toch altijd nog een of meer kruiwagens nodig. Als vader in de fabriek werkte, kwamen de jongens ook in de fabriek. (ZO, Kees, is dat je zoon? Al twaalf jaar? Nou, doe maar goed je best, dan wordt je net zo'n flinke werkman als je vader. En de mee in de tredmolen), en de meisjes zoon deed zijn best of niet en liep trouwden met Vrienden van hun broers, ook fabrieksarbeiders. Er was geen uitzicht op iets anders. In dit opzicht is er gelukkig wel heel wat veranderd. Arbeiders zoons en -dochters zien we heel ami caal samen met de zoon van de no taris en de dochter van de advocaat naar de Ulo gaan. Het standsverschil is geringer geworden en wie werke lijk begaafd is en wil leren, heeft te genwoordig evenveel kansen, onver schillig of vader fabrieksarbeider is dan wel hoofdcommies bij de PTT. .Het ligt voor de hand, dat de be roepskeuze desondanks thans moei lijker en ingewikkelder is geworden. Trots het feit, dat er veel meer be roepsmogelijkheden zijn dan een hal ve eeuw geleden. Aan de andere kant is er vele jaren een gedrang geweest, om een baan te krijgen, waar bij men inplaats van een boezeroen een boord kon dragen. De periode, waarin men wat verachtelijk neerzag op de „gewone arbeiders". Gelukkig zijn we deze periode ook weer sedert de oorlog te boven en de verhoudin gen zijn weer min of meer normaal geworden. Nu zitten vader en moeder straks, na het eindexamen met de moeilijk heid: wat moet hij of zij worden? Uit den aard der zaak schept een Ulo diploma meer mogelijkheden en wij behoren dan ook tot die categorie van mensen, die vasthouden aan deze stelregel: Als uw kind kan leren, stuur hem dan minstens een paar jaar naar de Ulo en als het mo gelijk is ,nog beter: laat hij of zij het diploma halen. Doch aan de andere kant: verg niet het onmogelijke van het kind. Als het geen aanleg heeft voor studie, geen zin, dwing het dan niet, want het resultaat zal pover zijn. Er zijn nog tal van andere mo gelijkheden, dat schreef ik al eerder. Voor de jongens de ambachtsschool, voor de meisjes de huishoudschool. En werkelijk: voor een minder be gaafd kind zijn deze beide scholen dè oplossing. Natuurlijk blijft de beroepskeuze altijd moeilijk. Vraag tien jongens van 1416 jaar, wat zij willen wor den en dan krijgt U de volgende be roepen te horen: vliegenier, auto monteur, wagenbestuurder op een electrischè trein! e.d. Wat moet u dan doen? In de eerste plaats met het hoofd van de school, waar uw zoon op is, spreken. Zijn adviezen zijn veel waard. Zegt hij: laten doorleren, wel probeer het dan eens een of twee jaar. Gaat het goed, dan ook door zetten. Gaat het niet, dan opnieuw vragen aan het kind: Wat wil je? Heeft het dan geen positief doel, dan lijkt me het beste let wel: als uiterste maatregel! om eens naar een Psycho-technisch instiuut te gaan om het kind te laten testen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik niet zo heel veel heil zie in dergelijke instituten. Het bezwaar dat met mij vele anderen hebben is: men heeft nog nimmer met cijfers en feiten de resultaten gepubliceerd. Ik bedoel dit: Jan wordt getest en de ouders krijgen als advies: naar de grafische school: letterzetter, (dit is een geval uit de practijk!) Maar Jan is slecht in de Nederlandse taal en heeft niet de minste zin voor vormgeving, is een matig tekenaar en is maar het liefst buiten. Jan is ruim 2 jaar op de Grafische school in Utrecht ge weest en doubleert voor de tweede maal. De directeur adviseert de ouders: neem hem eraf, want het wordt niets met hem. Jan is nu bij een utinder en zijn baas is enthou siast: daar steekt een flinke groente kweker in! Maar het Psychotech nische instituut heeft nooit geïn formeerd naar de resultaten van Jan's opleiding in Utrecht. Daarom heb ik dit bezwaar tegen deze insti tuten: men controleert nooit de ge teste pupillen en kan dus nimmer enig resultaat noteren. Jammer ove rigens, want er kan wél iets zitten in de psycho-techniek. Dwang is natuurlijk in ieder op zicht verkeerd. Als het kind een zij weg in wil, moet U hem niet dwin gen rechtdoor te lopen. Het gaat en dat realiseren zich ook vandaag de dag heel wat ouder zich nog niet om de toekomst van het kind! VRAGENBUS Van Mevr. A. M. van D.S. te W. ontving ik een schrijven over mijn artikeltje over de huid en het ge bruik van schoonheidsmiddelen. In derdaad ben ik het met mevr. Van S. eens, dat op het gebied van de huidverzorging de wetenschap ver gevorderd is. Overigens, beste dank voor Uw schrijven! Mevr. L. S. van G.T. te 's H. vroeg een recept voor Deense rijst. U neemt het me niet kwalijk, dat ik U even moest laten wachten, want ik wist het niet meer uit het hoofd. Hier is het: 1 lieter melk, 150 gram rijst, iets zout, 100 gram bitterkoekjes, 1 a 2 eieren, 40 gram suiker. Een dikke brei koken van de melk met de rijst en iets zout. De eieren splitsen in dooier en wit. De dooiers vermengen met de suiker. De brei er door roe ren en op het laatst de massa luchtig vermengen met het zeer stijf geklop te eiwit. Een laagje ervan in een vuurvaste schotel of schaaltje doen,, hierop de bitterkoekjes plaatsen en hierop weer de rest van de rijst leg gen. Het schoteltje in een warme oven even laten kleuren en opkomen. Het gerecht is ook zeer smakelijk zonder dat het in de oven geweest is. DORA WERTH. De Tweede Kamer is er zich van bewust dat het spreken over een nieuw burgerlijk wetboek een be langrijke zaak is. Alle vergaderda- gen van de afgelopen week waren daarmee gemoeid, terwijl ook Dins dag j.l. nog enige tijd aan de vraag punten van Minister Donker werd besteed. Dit debat heeft telkens weer een hoogtepunt als Prof. Meijers het woord neemt. Hij is geen parlementair. Die kwaliteit mee hij zich ook niet aan. Dat is juist het sympathieke van deze tij delijke raadsadviseur, die de ver erende opdracht heeft gekregen een nieuw BiW. samen te stellen. Hij doceert, geeft college, op een wijze waaraan geen enkel ander Kamer lid kan tippen. Men erkent het ook grif. Prof. Oud, die stellig geen be ginneling is op juridisch gebied, gaf toe maar een matig civilist te zijn. Inderdaad, het civiele recht is ook voor de jurist een vak apart. Men heeft 2.000 arresten nodig om te kunnén zeggen dat men er iets van af weet. Gewoonlijk komt men niet verder dan 200Toch leed Prof. Meijers in dit zware technische de bat nog wel eens een nederlaag. Niet doordat zijn argumenten on voldoende waren, maar veeleer om dat hij met de politiek te maken kreeg. Ook aan juridische vraag- (Historisch) Tante Toos staat voor haar kippen Als een moeder op de bres, Maar ze heeft, steeds op haar hoede, Dit jaar met het kuikens broeden Nog geen ene keer succes! Telkens laten haar vriendinnen 't Nest met eitjes in de steek, Geen van tante's brave hennen Kan er aan het broeden wennen Of het is maar voor een week „Mensje", zegfnórh Co tenslottS" Met een gloednieuw argument, „Blijf jij nou maar bij je eten, Vrouwen horen, moet je weten, Net als Sara in de tent!" Nou zal hij het eens deskundig Met een Barnevelder doen; Op een rustig donker plekje, Afgesloten met een hekje, Zet hij zijn zacht klokkend hoen. Als expert zorgt hij voor water, Af en toe een bak jé voer; Niet te vaak, om niet te storen, Want dat zul je nimmer horen Van een echte kippenboer. 't Beestje is wel heel erg matig, Blijkt zo na een week of twee; Maar, het heeft ook niet veel nodig En het graan, zo overbodig, Neemt oom opgeruimd weer mee. Doch na drie-en-twintig dagen Maakt hij toch eens even licht: 't Stommé diertje blijkt gestorven, Dertien eiers zijn bedorven Tante zegt: ,,'t Is géén gezicht!" Jaap Mijderwijk. stukken kan een levensbeschouwe lijke kant zitten. Prof. Meijers zal de laatste zijn om zijn nederlaag pijnlijk te vinden. Hij pleegt juist overleg met de Kamer over belang rijke principiële vraagstukken om te weten welke kant hij uit moet wer ken. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat hij het liefst zijn eigen gedach- tengang volgt. Dit kan nu eenmaal niet, en dat is juist het nadeel als men zo'n gigantisch werk aan één man opdraagt. Maar ja, wij hebben er nu eenmaal maar één-, die dit kan doen. Toch kan men daardoor merk waardige debatten krijgen. Zo zijn Prof. Gerbrandy en minister Don ker met elkaar slaags geraakt op een manier, die overbodig was. De oud-minister-president uit de Lon- dense tijd trekt van leer tegen de geest van de tegenwoordige tijd. Dat is zijn goed recht, en men zal moe ten erkennen, dat hij vaak opmer kingen maakt die waard zijn te overwegen. Daarnaast geeft hij meer dan eens blijk niet in staat te zijn de Indonesische kwestie te ver geten. Ook nu trok hij van leer. Prof. Gerbrandy betoogde dat deze tijd niet geschikt is om eén nieuw mo nument op het gebied van het bur gerlijk recht te scheppen. En voor al niet als dit door Minister Donker en Prof. Meijers moet gebeuren. Uitdrukkelijk zeide hij, dat hij voor beide personen de grootste eerbied heeft, maar hun principiële uit gangspunt is verkeerd. Zij beiden zijn, zo toonde de hoogleraar aan, utilisten. En juist de aanhangers van het utilisme willen alles van boven af regelen. Principiële critiek dus, die in de Kamer mogelijk moet zijn. Minister Donker schoot echter plotseling uit zijn slof. Denkt Prof. Gerbrandy alleen maar een wetboek te kunnen aanvaarden als dat uit gaat van de positief Christelijke be ginselen? Wij moeten toch samen werken? Wij moeten een nationaal product scheppen. Op vele punten in Wel ghij die zijt een geestig quant en geld verdient door Uw verstand, Quist niet, al is Uw winste groot, maer spaert een penningh voor den noot. Cats Geeft niet Uw gehele weekloon uit maar bewaart Uw „penningh voor den noot" voor Uw rekening bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1