Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief NIEUWS uiï ow Sport Verkeersproblemen gaan ons allen aan Nu, ik heb respect voor deze brief schrijver, als hij zo aan zijn gezin denkt. En ik moet eerlijk bekennen; ik heb wel meer mannenstemmen gehoord, die nu niet bepaald erg ge charmeerd zijn op Vaderdag. Om de zelfde reden, welke de briefschrijver noemt: het kost geld. Bovendien moet ik eerlijk toegeven, dat ik Va derdag ook maar een min of meer kunstmatig geschapen feestdag vindt. Dat vele winkeliers deze dag propa geren, ligt voor de hand. Neem het hen eens kwalijk? Toch, aan de andere kant, voel ik wel wat voor Vaderdag. En om nu maar eens een grapje te lanceren: We hebben op 3 October Dierendag. Is vader minder, dat er voor hem geen speciale dag in het jaar gevierd wordt? Dus: wèl Vaderdag vieren. Wat zegt U ervan, lezeressen? Zo'n dag kost geld. Dat weten we. Maar moet het nu persé véél geld kosten? En dan zeg ik: Nee. De waarde van een geschenk, dat uit liefde gegeven wordt, hangt niet af van de kostprijs, maar van de drang om het te willen geven. Ik ben ervan overtuigd, dat vader blij en dank baar zal zijn met een door zijn zoon zelfgemaakte lucifershanger of pij- penrek, misschien de waarde verte- woordigende van enkele centen. Méér dan om een dure das, die misschien uiteindelijk uit zijn eigen portemon- naie betaald wordt. Kleine dingen kunnen juist van zulk een grote waarde zijn, als ze gegeven zijn door liefhebbende kinderen of een toegewijde vrouw. Ik harinner me een paar jaar ge leden een meisje, veertien jaar, dat al haar spaarcenten en fooitjes, die ze van deze of gene kreeg voor het verrichten van boodschappen, maan denlang heeft opgespaard. Toen ze voldoende had, kocht ze wol en brei de, zonder dat möeder er ook maar enig idee van had, een warme jum per. Het kind zat soms 's avonds laat op bed te breien om het truitje toch maar tijdig klaar te hebben. Op Moe derdag kreeg moeder het ten ge schenke. Moeder stond stomverbaasd. 22. Wat moesten Dikkie en Krui meltje beginnen? De moed zakte heh in de schoenen. In iedere kist of vat kon Stoppel zich verstopt hebben. Het was gewoon een onbegonnen werk om hier te gaan zoeken. Moe deloos schudde Dikkie zijn hoofd. Maar de kleine Kruimeltje die wist er wel wat op. Ik weet het, zei hij, „Stoppel is een grote man, die kan toch niet in de kleine kistjes en ton netjes zitten! Dikkie en Kruimeltje hoeven alléén maar in de grote te kijken. Dat was een uitkomst, want er waren maar weinig grote kisten en vaten. Dikkie begon meteen. Hij stapte op een kist toe en tilde de deksel op. Neen, daar zat Stoppel niet in. Kruimeltje keek gespannen toe. Een klein eindje van de jongens af, ging zachtjes de klep van een kist open en keek het gemene ge zicht van Stoppel over de rand. Een vals lachje kwam er om zijn mond en snel liet hij de deksel weer zakken. (Wordt vervolgd) want in dit gezin moest iedere cent omgekeerd worden, vooraleer die kon worden uitgegeven. Toen het kind tekst en uitleg gaf, sprongen de tra nen in moeder's ogen en ze omhelsde haar Oudste dochter, zoals ze mis schien nog nooit een van haar kinde ren had gedaan. Onnodig te zeggen, dat de inderdaad zeer keurig en smaakvol vervaardigde jumper behandeld wordt als een kostbaar geschenk. Als we zó ok eens „Vaderdag" gin gen beschouwen? Het hoeft niet veel geld te kosten. Het gaat er maar om, of in het geschenk de liefde, hoog achting en toewijding voor vader be sloten ligt. Dan is ieder cadeautje, hoe gering van financiële waarde misschien ook, welkom en heeft een grote, morele waarde. Mag ik het zo uitdrukken? Dus Zondag vieren we Vaderdag. Met een eenvoudig presentje. En'we weten, dat Vader het op prijs zal stellen, als hij uit het geschenk de liefde kan peuren, die moeder en de kinderen er in gelegd heeft. Want dat is het allerbelangrijkste. Zelfs in deze materiële tijd. Wi De E.H.B.O. deelt ons het vol gende mede: De bekerwedstrijd wel ke 13 Juni in Aarlanderveen zou plaats vinden is door bijz. omstandig heden niet doorgegaan, maar zal nu medio Juli plaats hebben. Er gaat een ploeg van de E.H.B.O. heen, en wel de dames J. van Vliet, C. v. d. Spek en heer D. van Wijk. Verder nog, op het j.l. gehouden examen waren er geen 14 candidaten, maar 11 die ook alle elf geslaagd zijn. Dus een waar succes voor de docent Dr. Helleman, en de instructeurs de heren R. Be- zoen en N. Vink. Het fanfarecorps „Concordia" was Maandagavond aanwezig bij de défilé van de avond vierdaagse in Gouda. Na van het veemarktterrein gemarcheerd te hebben werd via Kleiweg en Hoogstraat de Markt be reikt waar in samenwerking met de harmonie „Per Aspera ad Astra" beurtelings marsen werden gespeeld voor de voorbijtrekkende wande laars. Zaterdag 20 Juni, aanvang 7.3'0 uur, zal „Concordia" het uitgestelde con cert, bij goed weer, ten gehore bren gen in d e tent aan de Stationstraat. Het programma luidt: „Death or Glory, marsch, R. B. Hall; Rakoczy, ouverture, Keler Bela; Wie ner Extra Blatter, potpourri, Hans Kliment; Sons of the Brave, marsch, T. Biogood. Pauze Concordia's Jubelklanken, marsch, C. van Gent; Lichte Cavallerie, ouverture, Franz von Suppé; Fantasie Duo, (saxa- foons), Alfred Delbecq; Harre Meine Seele, E. Ruth; Mars Finale. Naar wij vërnemen heeft het bestuur van de pas opgerichté Speel tuinvereniging de haam gekozen van „De Paddestoel'. Een dezer dagen zal begonnen wórden met een ledenwerf-actie. De contributie is vastgesteld op f 0.40 per maand per gezin, in navolging van andere speeltuinverenigingen. Ook zij die geen kinderen hebben, kunnen lid of donateur worden. De door notaris Van der Most aangekondigde verkoping te verzoe ke van de erven L. Koetsier, kan niet doorgaan, daar alle percelen ondershands zijn verkocht. In de moordgeschiedenis op een Woerdense politie, 13 Nov. 1952, waarvoor men de dader nog niet kon arresteren, is deze week een nadere opheldering gekomen, doordat zekere N., afkomstig is uit onze woonplaats, thans opgesloten in het Huis van Be waring te Rotterdam, wegens een vijftal inbraken, mededelingen heeft gedaan, welke bezwarend zijn voor een tweetal inwoners van Bodegra ven. Zij zijn ondertussen gearres teerd, maar onkennen hieraan schul dig te zijn. Het concert van de Arbeiders- muziekveren. „Voorwaarts", dat we gens het ongunstige weer jl. Zaterdag niet door kon gaan, zal thans gege ven worden op Woensdag 24 Juni a.s., 's avonds 8 uur in de muziektent aan de Ieplaan. Het programma van de Chr. Avond-vaktekenschool wordt uitge breid met een cursus voor meubel- beeldhouwen. De opbrengst van de gehouden inzameling voor de Herv. Geref. Zendingsbond bedroeg f 335.70. Dinsdagmorgen werd de nieuw aangelegde zijstraat van de Jan Dor- rekenskade, die tevens aansluiting geeft op het terrein van de N.V. Kempkes' Meubelfabrieken, voor het verkeer opengesteld. Dit gebeurde door een tweetal gemeente-werklie den, die de laatste beletselen wegna men, toen het gemeentebestuur zich samen met de directie via deze nieu we straat naar de fabriek begaf. Hier na werd het gemeentebestuur door de directie ontvangen ten kantore van de N.V. De heer Ht. Kempkes bracht daar het gemeentebestuur dank voor de wijzë, waarop ten slotte een sedert 1931 bestaande overeen komst werd uitgevoerd. Uit erkente lijkheid bood hij allen een product van de fabriek aan. Burgemeester A. Warnaar Jz. beantwoordde namens het gemeentebestuur de toespraak van de heer Kempkes. De openstelling van deze nieuwe straat betekent weer een verbetering van de verkeerssituatie op de smalle Zuidkade, omdat het verkeer van en naar de fabriek der N.V. Kempkes over deze nieuwe straat het fabrieks terrein kan bereiken, zonder dat daarbij van de Zuidkade gebruik ge maakt behoeft te worden. Woensdagmorgen had "de aan besteding plaats voor de bouw van een Ned. Herv. Wijkgebouw. Er werden vier biljetten ingele verd n,l. van de Fa. P. Rehorst Zn voor 57.400,—, de Fa Koster en De Rooij voor 59.215,—, Fa. W. de Bas en Zn voor 59.800,— en Gebr. Sekeris voor 59.900,—. De gun ning werd aangehouden. Dit wijk gebouw, waarvan de architectuur berust bij het architectenbureau Stuurman en Zn. zal verrijzen aan de Esdoornlaan. Het gebouw bevat een grote zaal met een capaciteit van 340 zitplaatsen, een bestuurska mer, keuken, garderobes en toiletten. Naar we uit betrouwbare bron vernemen zijn vertegenwoordigers van sportverenigingen tegen Don derdag 25 Juni uitgenodigd tot een bespreking met het gemeentebe stuur over de sportvelden. Deze be spreking zal door een vertegen woordiger van de N.O.C. worden bijgewoond. Deze week is de brug over het kanaal in de verbinding Zuidkade— Zuidel. Dwarsweg gelegd, zodat bin nenkort de 2hiidkade en de Zuid- plaspolder verbonden zijn. RHEUMA-BESTRIJDING. Te Gouda is gevestigd de Vereni ging tot steun aan de Rheumatiek- bestrijding voor Gouda en omstre ken, welke een rheuma-centrum heeft ingesteld. Dit is in feite een onderdeel van het Groene Kruis werk, want we lezen in de statuten, dat het Groene Kruis zich ten doel stelt de rheuma-bestrijding en dat zij tracht dit deel te bereiken door het verlenen van medewerking aan het oprichten en in stand houden van consultatiebureaux voor rheuma- tiek-bestrijding en het houden van toezicht op de nakoming van de daar gegeven adviezen. Voor onze gemeente zullen in het bestuur van het centrum zitting heb ben de heren D. B. van der Most, voorzitter van „Het Groene Kruis" en C. E. G. Okkerse. REISREGELINGEN GEWIJZIGD. Zowel voor België als voor Duits land is een nieuwe regeling jngegaan voor dagtochten, gezelschapsngizen enz., die op een collectief paspoort plaats vinden. Voor alle landen geldt de regeling, dat men in dit geval in dividueel in het bezit moet zijn van een geldig paspoort, een verlopen paspoort of een geldig bewijs van Nederlanderschap. België maakte tot dusverre op deze regeling een uit zondering door ook met een ander identiteitsbewijs genoegen te nemen, doch aangezien deze faciliteit moei lijkheden bleek op te leveren is Bel gië thans teruggekeerd tot de rege ling die voor alle landen geldt. Naast de collectieve pas moet dus ook voor dit land een geldige of verlopen pas of een bewijs van Nederlanderschap getoond worden. De Westduitse regering heeft een strengere dan de algemeen geldende regeling ingevoerd. Voor reizen op een collectieve pas naar West- Duitsland moet men bovendien in het bezit zijn van geldige pas of een bewijs van Nederlanderschap. Een verlopen paspoort is in dit geval niet meer voldoende. iyt 't Uoti. SPORTWEEKNIEUWS Maandagavond kwamen de elftal len van de scholen in het veld voor de eerste wedstrijden om de sport week-prijs. Er werd op drie velden gespeeld, de velden waren door de voetbalver enigingen voor dit doel beschikbaar gesteld. De uitslagen waren: Muloschool Oranjelaan 2—0; Herv. school Onder wegHerv. school Brug 30; Open bare school A—Openbare school B 03'; het programma voor a.s. Don derdagavond is: Herv. school Brug—Oranjelaan, ter rein Verheul, aanvang 6.15 uur; MuloschoolHerv. school Onder weg, terrein Vérheul, aanvang 7.15 uur; R.K. school—Openbare school B, terrein W.S.E., aanvang 7 uur. Zaterdag 27 Juni om 2.45 uur heb ben in de Gouwe de traditionele zwemwedstrijden plaats. Het programma is als volgt: 2.45 uur start 300 m. gekleed zwem men voor meisjes om de Van He- mert-Cup. Als wisselprijs voor het eerstaankomend meisje. Winnares 1950: Adrie Hoogendoorn; 1951: Nel van Dijken; 1952: Joke van Beek. De kleding van het meisje moet bestaan uit badpak, onderjurk, jurk. 300 m. gekleed zwemmen voor jon gens om de Verbakels Jubileumprijs. Winnaar 1951: J. de Leeuw; 1952: D. van Kemenade. De kleding van de jongens moet bestaan uit: badbroek- je, overhemd, bovenbroek. Deze wed strijden zijn alleen voor meisjes en jongens tot en met 14 jaar. Men kan zich opgeven tot en met 24 Juni bij de badmeester in het zwembad, in- leggeld f 0,25. 600 m gekleed zwemmen voor da mes: om de O .A. H. Matse wisselbe ker. Bekerhoudster: 1948: mej. Alie Breedijk; 1949: mej. S. Overdam; 1950: mej. Alie Breedijk; 1951: mej. S. Overdam; 1952: mej. S. Overdam. De dames moeten gekleed zijn in badpak, directoire, onderjurk, jurk. 600 m. gekleed zwemmen voor he ren om de Oranje-vereniging beker: Bekerhouder 1951: C. van Mourik; 1952: C. van Mourik. De heren moe ten gekleed zijn: badpak, onderbroek, overhemd, lange broek, vest of pul lover. Men kan zich opgeven tot en met Woensdag 24 Juni bij de bad meester. Inleggeld f 0.50. Ieder die deze tocht volbrengt ontvangt een diploma. Prijzen en diploma's worden di rect na afloop van de wedstrijd uit gereikt op het terrein van de wed strijden aan de Henegouwerweg. 3.45 uur grote nationale 2 km. zwem wedstrijden (om het kampioenschap van Nederland). Takken en medail les als prijzen. Wisselbeker voor dames: Kool's IJssalon-beker. Winnares 1951: mej. A. Veldhuizen (De Robben); 1952: Mej. T. v. d. Brenk (De Robben). Wisselbeker dames-inwoonsters om de Boonstoppel-beker. Winnares 1952: mej. W. Bonefaas. Wisselbeker voor de heren: De Wad- dinxveense Middenstandsbeker. Winnaar 1950: J. Cabout (G.Z.C.); 1951: A. Kayzer (De Robben); 1952: A. Kayzer (De Robben). Wisselbeker inwoners om de Hollan- diabeker.. Winnaar 1952: P. de Graaff. Voor de Sportwereldbeker (heren) en de Zwemkroniekbeker (dames) zullen in 1953 de volgende langebaan wedstrijden gelden. 13 Juni de Robben, Hilversum, 2 km. 27 Juni de Gouwe, Waddinxveen, 2 km. 28 Juni Neptunus, Zaandam, 2 km. 4 Juli Meerkoeten, Abcoude, 3 km- 5 Juli R.Z.C., Rotterdam, 3 km.; 12 Juli D.J.K./IJ, Amsterdam, 2 km. 15 Juli Kring Utrecht, Utrecht, 2 km. 18 Juli B.Z.P.C., Bodegraven, 3 km. 19 Juli T.R.D., Tilburg, 2 km. 22 Aug. Electra, Oldenhove, 2 km. 23 Aug. Z.C.G., Groningen, 3' km. 5 Sept. Bruinvis, Sas van Gent, 2 km. De gehele organisatie berust bij de Zwemclub De Gouwe. Winnaar (winnares) is hij (zij) die de kortste tijd maakt over totaal 10 km (2 x 3 en 3' x 2 km.) DONK 4—G.D.S. 2. Nu de eerste beslissingswedstrijd tussen DONK 4 en GDS 2 geen re sultaat heeft opgeleverd, zal op het WSE-terrein te Waddinxveen de kamp worden voortgezet. Er zal een verlenging worden gespeeld van 2 maal 7J minuut, met dien verstande, dat de strijd onmiddellijk wordt ge staakt, wanneer één van beide par tijen een doelpunt scoort. Komt men niet tot een beslissing, dan wordt op nieuw getost en beginnen de tweede maal 7| minuut, waarvoor dezelfde regels gelden. Is de stand dan nog blanco, dan wordt een korte rust ge houden, waarna een volledige wed strijd wordt gespeeld. Zou, in het welhaast ondenkbare geval, ook deze wedstrijd geen oplossing brengen, dan beslist het doelgemiddelde. ZWEM- EN POLOCLUB „DE GOUWE". Uitslagen afgelopen week: De Gou we AA.Z.C. A 30; De Gouwe II A.Z.C. I 3—0 (dames). A.Z.C. A—De Gouwe A 12; A.Z.C. IDe Gouwe II 12 (dames). Programma a.s. week Zaterdag 20 Juni: De Gouwe IPinquins 1 (de- mes; De Gouwe IIG.Z.C. IV, heren. Zaterdagavond speelt De Gouwe I heren haar eerste competitiewedstrijd en wel tegen D.V.Z. I uit Den Haag. De wedstrijd wordt om 8 uur ge speeld. Aanvang 8 uur aan de Mau- ritskade in Den Haag. Zaterdagmiddag wordt het kring- polo-tournooi gehouden in Alphen a. d. Rijn. Van de Gouwe-zeventallen nemen deel De Gouwe III heren en De Gouwe adsp. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 11 t.m. 17 Juni 1953. Geboren: Jannetje d. v. C. van den Houten en A. van den Hoek, Kerk- weg 153'; Johannes Anthonius, z. v. W. Mastop en E: R. de Lange, Zuidkade 169; Antonie Koop, z. v. J. van der Haai en A. Sterk, Kerkweg 218; Cornelia Louisa Trijntje, d. v. D. J. Sjoer en A. van Dijk, Kromme Esse 14. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 rode strik; 1 sleutel. Verloren: 1 wit zeiltje van kinder wagen; 1 ceintuur van regenjas; 1 autostep; 1 beige boodschappentas. Wellicht kent u reeds het grapje dat thans zijn ronde door Neder land doet. Het is in deze tijd zeer toepasselijk. Een Engelsman bezoekt een grote stad en kijkt,met verbazing naar het verkeer. Dan spreekt hij een voorbijganger aan en vertelt dat hij de indruk heeft dat in Ne derland elke fietsier jacht maakt op elke voetganger, dat op zijn beurt elke automobilist op fietsers jaagt en dat auto's in steden met railver keer op hun beurt worden belaagd door trams. De aangesproken Ne derlander maakt zich moeilijk ver staanbaar voor de Engelsman, maar slaagt er in als lofwaardige omstan digheid te vertellen dat men in Ne derland in ieder geval een rijbewijs moet hebben om een auto te mogen besturen, dit in tegenstelling tot bij voorbeeld België. De Engelsman be grijpt dat van het rijbewijs niet zo goed, maar als de Nederlander wat nadere uitleg heeft verstrekt, roept de Engelsman, uit: „O, u bedoeld na tuurlijk een jachtacte!" Er zijn veel te veel slachtoffers! Zou u die Engelsman veel onge lijk durven geven? Helaas lijkt het er dikwijls heel veel op dat de rij weg een jachtterrein is waarop men naar hartelust zijn medeweggebrui kers kan belagen. De grote fout is dat het publiek niet verkee'rsminded is, niet ver- keersgezind. Dit zei ons een ver- keersdeskundige, die dagelijks met het verkeer te maken heeft en na tionale en internationale ervaring heeft opgedaan. Er is, zo vertelde hij verder, een gfote tegenstelling tussen de groepen automobilisten, fietsers en voetgan gers, de drie hoofdelementen van elk verkeer. De automobilist voelt zich sterk. Psychologisch is dat verklaarbaar. Alleen al het feit dat men in een auto zit geeft een gevoel van over waarde. De automobilist bevindt zich daardoor psychologisch in een pantser, waar nog bij komt dat hij omdat hij zich omringd weet door de carrosserie, ook wel denkt letterlijk meer kan wagen, omdat er heel wat gebeuren moet willen ze hem per soonlijk letsel berokkenen. De posi tie van eeh automobilist tegenover weggebruikers als fietsers en voet gangers, is er een van groot over wicht. Als er een aanrijding komt, wat kan hém gebeuren? Daar komt nog bij dat de automo bilist bij de wet verschillende faci liteiten zijn verleend. Zoals bijvoor beeld de opheffing van de maximum snelheid. Verder heeft hij in veel gevallen als motorrijtuigbestuurder voorrang. Allemaal omstandigheden die maken dat een automobilist zich zelf wel goed in de hand moet heb ben, wil hij een werkelijke goede rijder zijn. Onze verkeersdeskundige gaf als typisch voorbeeld van de pantser mentaliteit bij automobilisten dit: als op de weg een grote trailer en een gewone auto met elkaar te maken krijgen, dan zet de trailer door, want de bestuurder daarvan denkt: „Ze moeten voor mij wel opzij Nu de fietsers, die samen een mil- lioenleger vormen. Voor hen geldt: zoveel mogelijk op fietspaden. Kan dat niet, dan uiterst rechts. En heel belangrijk, maar nog tq veel verwaarloosd niet met zijn twee ën naast elkaar, als daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht! Fietsers mogen niet vergeten dat een enkele vreemde beweging van hen automobilisten in grote moei lijkheden kunnen brengen. Bij glad heid, regen, mist vormen fietsers voor passerende auto's extra ge vaarlijke objecten. Een ander punt is de verlichting. Ernstige ongevallen zijn voorgeko men, omdat de verlichting niet brandde. Zowel voor als achter dient deze in het eigen belang van de fietser perfect in orde te zijn. Als er voor niet brandend voor- of ach terlicht proces-verbaal wordt opge maakt, dient men de politie daar over zeker niet hard te vallen. Dat verbaal heeft men. aan zich zelf te wijten en men dient er eigenlijk dankbaar voor te zijn dat er op die strenge wijze een eind wordt ge maakt aan een bron van ongeluk ken, waarvan de fietsers zelf de du pe had kunnen worden. We vroegen de verkeersdeskundi ge nog naar zijn mening over het vervoer van materialen en kinde-

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2