Booy's Goudse Siroopwafelen MatocLdtachUto De veiling Ee ii Onderduiker in Napoleonstijd JONGEN Banketbakkerij „De Vlaam" JA, IK DOE MEE! MEISJESFIETS Kranige Jongen Eerlijk is eerlijk ,;t DRAMDE WIEL" Scheerapparaten Goudse Sprits Mec&ij, J. VERHEUL We>ti wat U eat Vlees en Vleeswaren Stabij Lammers gaat niet door. KUSTGEBIim Het voordeligste BURGER TAX ren op fietsen. Hij keek bedenkelijk. Dat vervoer, zo zei hij, dient men niet te overdrijven. En wat de kin deren betreft, moest er meer ver antwoordelijkheidsgevoel bij de ou ders zijn. Dikwijls ziet men dat kin deren onbeschermd achterop een fiets zitten, zodat hij voorbeeld hun 1 beentjes tussen de spaken kunnen I komen. Daar is al veel narigheid f uit voortgevloeid. Meermalen wer- 1 den ook anderen in de valpartijen betrokken. Ouders moeten ook op de fiets hun kind beschermen. Daar zijn ze niet alleen wettelijk, maar ook moreel toe verplicht. Dan zijn er de voetgangers, waar toe elke weggebruiker op zijn tijd behoort. Logisch is dat voor hen geldt: op het voetpad. Als dat niet kan, dan uiterst links, want dan kan men het tegemoetkomend verkeer in het oog houden, zonder gevaar te lopen door achterop komende voer tuigen te worden aangereden. Dit laatste is een gevaar dat de voetgan ger, die in het donker jmaar slecht te onderscheiden is, ernstig be dreigt. Daarom: 's avonds uiterst links houden. Oversteken doet de voetganger natuurlijk haaks, na zich volledig overtuigd te hebben van de snelheid van het verkeer. Volledig over tuigd? Dat is erg moeilijk, zei onze zegsman. Zelfs voor personen die tientallen jaren aan gemotoriseerd verkeer deelnemen, is het moeilijk de juiste snelheid te schatten. Dat b'ijkt we! als de politie getuigen hoort na een dhgeval. Dan lopen de schattingen van de snelheid nage noeg altijd uiteen. Snelheid is dus moeilijk te schat ten. Meestal is men te laag in zijn raming. De veiligste weg is zo veel mogelijk gebruik te maken van oversteekplaatsen. Daar weet het wegverkeer dat het voetgangers kan verwachten en zal het er rekening mee houden. In het buitenland komt het voor dat een voetganger die bui ten de oversteekplaatsen op de rij weg wordt aangereden, zijn rech ten kwijt is. Zou dat niet een op lossing kunnen zijn tegen het euvel der kriskras overstekende voetgan gers in Nederland? Het is maar een vraag. Die Engelsman, waarmee we ons artikel openden, zou minder reden tot klagen hebben, als we meer de wellevendheid in het verkeer in acht namen. Als we ons meer bewust waren van de grote verantwoorde lijkheid, die we als weggebruiker hebben ten opzichte van ons zelf en van anderen. Voor velen van ons zal dat in de letterlijkste zin van het woord een kwestie van leven en dood worden, vooral omdat in de komende jaren een sterke toene ming van het rijverkeer zal plaats hebben. Als we niet oppassen meer verkeersgezind te worden, dan zal er over enkele jaren pas goed ge sproken kunnen worden over jacht velden BROMFIETS Een apart punt in het verkeers beeld van deze tijd is de bromfiets. Er rijden thans 270.000 van die ge motoriseerde fietsen in Nederland rond. De bromfiets is het talrijkste motorvoertuig geworden. In het gesprek dat we met een verkeersdeskundige hadden en waarover we hiernevens verslag uitbrengen, kwam natuurlijk ook de brommer ter sprake. „Het wordt tijd dat de regering tot een duide lijke uitspraak over de plaats van die brommers komt: fietspad of rij weg. We zitten nu met elkaar tegen sprekende kantonrechterlijke beslis singen. Dat mag zo niet voortduren", aldus onze verkeersdeskundige, „want deze onzekerheid is gevaar lijk." Een ander gevaar bij bromfietsen is dat iedereen dit vervoermiddel kan gebruiken, ook ouderen bij wie het begrip voor snelheid niet meer levend is. Men vergete niet dat er brommers zijn die meer dan 60 km per uur halen! De meeste slachtof fers van bromfietsongelukken zijn personen op leeftijd, voor wie het moeilijk is hun gemotoriseerde fiets volkomen te beheersen. Zij dienen grote voorzichtigheid in acht te ne men. Dan mag er ook nog wel gewezen worden op de grote fout die ge maakt wordt: voortduwen of trek ken door een bromfiets. Dat is bij de wet verboden en terecht. De fietser die geduwd of getrokken wordt, krijgt een snelheid toege deeld waarop hij niet ingesteld is. Een kleine afwijking tijdens het rij den kan een ernstig ongeluk inlei den, waarvan ook anderen in de na bijheid het slachtoffer kunnen wor den. 65 door K. JONKHEID „Ik wist niets, het is louter geluk. Maar hoe ben jij hier gekomen? He lemaal uit Frankrijk!" „Ik ben niet verder geweest dan Den Bosch. De Fransen noemen die plaats Balleduuk. Daar moest ik da genlang blijven en wachten. Eindelijk werd ik geroepen en hoorde tot mijn grootste verrassing, dat ik vrij was. doch zelf maar moest zien thuis te komen. Er waren daar geen wagens of ander gerij. Toen heb ik de weg gevraagd en ben op stap gegaan. Overal waar ik kwam, riep ik de hulp in van mensen op straat. Die hielpen mij terecht bij de regering van die stad of het dorp, die dan weer zorgde, dat ik op een of andere manier verder kwam. Zo ben ik lo pende en rijdende te Gouda geko men. En nu.." „Nu gaan we samen naar huis!" ju belt Antoon. Een kwartier later rijden ze de Klei wegspoort uit. Antoon klapt met de zweep, want de zwarte moet draven wat hij draven kan. Ze stoppen voor het huis van Arie Kuytel. De zwarte moet een ogenblik alleen staan, want beiden gaan naar binnen. Arie zit juist te eten, als hij het rij tuig ziet stilhouden en Aagje daar uit stapt. Het ontroert hem geweldig. Met bevende benen loopt hij naar de deur. Maar de jongelui zijn hem voor en treden reeds binnen. „Vader!" Aagje pakt haar vader om zijn hals, ze zoent hem op beide wangen en legt haar hoofd op zijn schouder. Arie omvat haar hoofd met beide handen en drukt zijn gezicht op haar haar. Zo staan ze een ogenblik in stille ontroering, terwijl Antoon ja loers toekijkt. „Ga zitten, ga zitten", nodigt Arie. Maar Antoon blijft staan, hij hun kert naar huis, om de blijde tijding ook daar te brengen. Maar Aagje kan haar vader niet verlaten. „Ik kom vanmiddag wel", zegt ze, „ik kan niet dadelijk van vader weg gaan". „Dan ga ik maar", antwoordt Antoon spijtig, „ze zullen thuis niet begrijpen waar ik blijf". Inderdaad is dit zo. Meermalen heb ben ze uitgekeken, ongerust om zijn uitblijven. Daardoor zijn ze dubbel verrast door de tijding, die hij brengt. Gerrit weifelt geen seconde. Onmid dellijk staat hij op, om Aagje te ver welkomen. Moeder ziet hem gaan en zegt: „Ik ga ook even". Vader en Anna gaan ook. En natuur lijk Antoon. Binnen vijf minuten is Arie Kuytels woonvertrek vol blijde mensen. In diezelfde maand is er in de pronk kamer van moeder Eedelcoert een gemengd gezelschap bijeen. De „juf frouw van den notaris" zit daar aan dezelfde tafel met het boertje Arie Kuytel. En Daatje, de weduwe van Teuftis Lasper, zit er ook Zij zijn daar om zaken te doen. Vader Eedelcoert heeft zijn plannen gereed, voor hem zijn alle beslissin gen reeds gevallen. Het gaat alleen nog'om de medewerking der betrok kenen. Na enig algemeen gepraat neemt hij de leiding. Rudolf Neuteboom is notaris gewor den als opvolger van zijn vader. Dus Eedelcoert opent met de mededeling, dat het huwelijk van Rudolf en Anna binnenkort voltrokken zal worden. Van te voren heeft hij gepraat met Rudolfs moeder. Haar geval is te dis creet, om te bespreken in bijzijn van anderen. De koopacte van „Wind en Zon" heeft hij haar teruggegeven. Van het voorgeschoten bedrag, groot drie duizend gulden, is een schuld bekentenis getekend, doch rente be hoeft ze niet te betalen. Ze blijft in wonen bij haar zoon en schoondoch ter in haar eigen huis. Hieruit is te verklaren, dat ze met verheugde belangstelling in alle be sprekingen meeleeft, al neemt ze met geen woord daaraan deel. Moeilijker is het met Antoon en Aag je. En Daatje. Daatje is een pijnlijk ge val. Met voorzichtige woorden legt vader zijn gedachen bloot. De boerderij waar Daatje woont, is haar eigendom. Wil zij die verhuren aan haar broer Antoon? Dan kunnen Antoon en Aagje daar boer en boerin worden. En zij kan leven van de huursom. Daatje overweegt. Haar vader stelt haar voor een moeilijke beslissing. Wel heefthij enige dagen te voren dit onderwerp aangeroerd, om haar voorzichtig voor te bereiden en haar gedachten te leiden in de richting van dit punt. Maar nu voelt ze het gewicht van dit ogenblik en de zwaarte der te nemen beslissing. Ze heeft inmiddels ervaren, dat haar tegenwoordige taak haar te zwaar is. Ze moet tegelijk boer en boerin zijn. Dat gaat niet. Op een boerderij is een man nodig. Die man moet boer zijn, geen bouwknecht. En Daatje stemt toe. Vader spreekt zijn blijdschap uit over de volledige eensgezindheid bij het nemen der beslissingen en hoopt, dat Gods zegen op dit alles rusten zal. Nu is alles geregeld. Allen gaan een hoopvolle toekomst tegemoet. Alleen voor Daatje is het tragisch. De boerderij, waar ze enige jaren met haar man samen geleefd en ge werkt heeft, moet ze verlaten en met haar kinderen gaan wonen in een klein huis. Maar Daatje is jong en ferm, een knappe vrouw, een flinke boerin. De mogelijkheid is volstrekt niet uitge sloten, dat er te zijner tijd een twee de man in haar leven komt, die haar weer opnieuw daadwerkelijk boerin maakt. EINDE Gemeenteraadszitting Donderdagavond kwam de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van een kleine agenda. Afwezig waren mevr. v. d. Torren, wegens ziekte, en de heren Venema en Slob, die bericht van verhindering hadden gezonden. Burgemeester Warnaar deed mede deling' van verschillende goedgekeur de raadsbesluiten. De vacantietoela- gen voor de ambtenaren werden in zoverre gewijzigd, dat'voortaan de 2 pet. toeslag over het gehele salaris wordt gegeven en niet meer beperkt blijft tot f 75.—. B. en W. kregen voorts machtiging de door de regering aangekondigde procentuele verhoging van de jaar wedden eveneens voor Waddinxveen toe te passen. Een nieuwe verordening op het be heer der gemeentebedrijven werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, evenals het voorstel tot ver koop van enkele strookjes grond langs de nieuw aangelegde straat bij de Jan Dorrekenskade. Het voorstel tot aanschaffing van een nieuwe centrale verwarming voor de openbare lagere school A gaf aanleiding tot enkele discussies naar aanleiding van een opmerking van de heer Okkerse of B. en W. geen re kening hadden gehouden met een oliestookinrichting. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. zich geheel hadden ingesteld op een kolenketel, in de veronder stelling dat oliestook te duur zou zijn. De heer Okkerse merkte naar aan leiding daarvan op, dat oliestook in het gebruik niet zoveel duurder is dan kolen, terwijl geen stoker nodig is. De weth. Oudijk onderschreef deze opmerking geheel, maar hij zou dan toch een ketel willen plaatsen, die zowel voor kolen als voor olie ge schikt zou zijn. De voorzitter deelde daarop mede, dat een oliestook-installatie ongeveer f 2600.duurder zou zijn, ongeacht de plaatsing van de olietank. Daarop machtigde de raad B. en W. deze zaak naar goeddunken af te werken, hetgeen ook ten aanzien van een ana loog geval voor de Ned. Herv. school aan de Onderweg werd besloten. Voor de rondvraag gaf zich niemand op, zodat de raad juist tijdig werd gesloten om de deelnemers aan de avondvierdaagse te zien doortrekken. PLAATSELIJK NIEUWS Geslaagd voor het toelatings examen Chr. H.B.S. te Gouda onze plaatsgenoten H. Priester en J. Ver hoef, leerlingen der Eben-Haëzer- school. Voor het examen aan de Chr. Kweekschool te Leiden, slaagde mej. C. Bremmer alhier, als onderwij zeres. Nieuwe Telefoonaansluitingen 660 E. J. van Beek, Brugweg 131; 620 Joh. Boere, Ieplaan 54. BRANDEN IN 1952. Het jaar 1952 is ongunstig geweest wat het aantal branden betreft, Per 100.000 inwoners berekend, moest de brandweer in 126 gevallen optreden in elk der provincies Dren the en Limburg tegen slechts 40 maal in de provincie Zeeland. Van de ge meenten met meer dan 100.000 inwo ners bezet Haarlem de gunstigste plaats (98 per 100.000 inwoners); het overeenkomstige verhoudingscijfer bedraagt voor Tilburg 206. Veel branden zijn te wijten aan nonchalance. Een en ander blijkt uit de cijfers der branden naar oorzaken: zo ontstonden door zorgeloosheid bij het stoken in 1952 1.831, door sigaret ten enz. 612, door lasapparaten en schilderslampen 237 branden. Spelen met vuur veroorzaakte 1.094 branden of 248 meer dan in 1951. Van 4.422 branden werd de ge schatte directie schade bekend; deze bedroeg in totaal ruim 30 millioen gulden, waarvan aan woonhuizen ruim 2 millioen, aan boerderijen 10.6 millioen, aan fabrieken en bedrijven 9.6 millioen gulden. De Heer en Mevrouw KASBERQEN-BONTENBAL geven met vreugde kennis van de ge boorte van hun Zoon JOHANNES PETER Gouda, 14 Juni 1953 van der Palmstraat 79 Heden werd van onze zijde weggenomen na een ongeval en kortstondige ziekte, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-,Groot-, enO vergrootmoeder,Zus ter en Tante, Mevrouw ANTJE BROERE Wed- van H. Verwaal in deouderdom van86jaar. W. VERWAAL J. VERWAAL- Keijzer J. METSELAAR- Verwaal P. METSELAAR Hazerswoude L. VERWAAL M. VERWAAL- Van Dijk Klein- en Achter kleinkinderen Waddinxveen, 16 Juni '53 Dorpsstraat 116 De teraardebestelling zal plaats vinden Vrijdag 19 Juni tussen 11 en 12 uur. Hiermede betuigen onderge tekenden hunwelgemeendedank aan de Directie en Personeel van de N.V. Meubelfabriek H. A. van Berkesteijn voor de hulde blijken, welke zij mochten ont vangen ter gelegenheid van hun 25-jarig arbeidsjubileum op 10 Juni 1.1. Het is voor hen een onver getelijke dag geworden. J. H. W1ESER Th. VAN DER KAA Waddinxveen, Juni 1953. gevraagd voor kas en tuinwerk A. OLIEMAN, Middelburgseweg B 14, Reeuwijk Predikbeurten op Zondag 21 Juni Ned. Herv. Kerk 8.45 en 10.30 uur Eerw. Heer D. D. Konings, Putten. 6.30 uur Ds. J. van der Haar Gereformeerde Kerk 10 uur en 6,30 uur Ds. J. Snoey. Ned. Herv. „Wet en Evangelie" 3.30 uur Ds. C. Krijger, Den Haag. Chr. Afgesch. Gemeente 9.30 uur en 5 uur leesdienst. Donderdag 25 Juni nam. 7 uur Ds. G. J. Zwoferinck var Kampen. Rem. Geref. Gemeente Voorm. 10 uur Candidaat van Lent. =*8F" De Zondagsdienst wordt waargenomen door Dr. J. W. H. Helleman Verras Vader met een rol Telefoon 480 De W.S.V. »Willen is kunnen« organiseert op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Juli Personen of groepen, die aan één of beide tochten willen deelnemen, kunnen zich opgeven Dinsdag 23 of Vrijdag 26 Juni van 19 tot 22 uur in Lunchroom van de Water,Dorpsstraat. Een ieder, die de tocht op 3 Juli volbrengt, ontvangt een prachtige draagspeld. De kosten zijn f 0.75afstand i 1 km. Diegene, die de tocht op 4 Juli volbrengt, ontvangt een prach tige medaille. Groepen van 11 of meer personen ontvangen een groepsprijs. Afstanden 10, 18 en 25 km- De kosten zijn junioren f 0.75 en senioren f 1.— Verdere gegevens worden U gratis verstrekt door: E. J. VAN BEEK, Prins Hendrikstraat 8 en J. VAN ARNHEM, Kerkweg 65. Te koop: Ieplaan 35 die Maandagmorgen 8 Juni 1.1. 7 uur bij "e spoorwegover gang, alhier, een groot ongeluk wist te voorkomen Gelieve zich te melden bij A. van Noort, Noordeinde 5a de BATAVUS rijdt heerlijk 1 L. W. VERSLUIS VADERDAG en diverse Lotions Solan Doeleman Vrijdag en Zaterdag van 70 voor 60 cent 250 gram behoren Versnaperingen uit onze sortering Bakkerij MEISJE gevraagd bij vrouw alleen. Boven 16 jaar. Lijsterbesstraat 54a Te koop 1 Bankstel 1 Electr.comfoor(3platen) 1 Gasstel (3 pits) 1 Kolenkist Te zien Zaterdag na 2 uur Brugweg 85 daarom van MAATCOSTUUMS in elke prijsklasse Kleermakerij - Stoppage-inr. G. LEEFLANG, IJssellaan 84, Gouda. Tel. 4015 Vraagt Stalen of bezoek pe'celen Plasweg 21, 23. 25 en 27 te Waddinxveen Notaris VAN DER MOST REPARATIE leplaan 70 Noordkade 1 reist U met onze wagens Nog enkele plaatsen beschik baar voor de T. T. te Assen, op 24 Juni a.s. Dorpsstraat 61, Telefoon 368

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 3