Weekblad voor Waddinxveen l/Haed&c de Vrouw. üe Sptifyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement JULI NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 420 Vrijdag 3 Juli 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. jl Wij heben er lang genoeg op ge il wacht, maar nu zijn dan toch de heerlijke, echt zomerse dagen geko- jnen. En degenen, die het hardst op kou en regen en op het bar-slechte Soorjaar hebben gemopperd, zijn Jfdat is altijd zo de eersten om te 1 getuigen: „het is hier al te mal of jj niemendal nu is het weer zo 1 heetoef, wat heb ik het warm! J' Dat is geen temperatuur meer, als je tenminste niet met vacantie aan het strand bent!" Laat die lui. Er zijn nu eenmaal haturen, die altijd wat hebben te mklagen. In de goede oude tijd keken die mensen naar de lucht en voor spelden strijk en zet: we krijgen weer regen, ook als er geen wolkje aan de strakblauwe lucht was. Dat gaat tegenwoordig niet meer. Als we nu willen weten, wat voor weer het is, gaan we niet naar buiten om met het hoofd in de nek de lucht af te speuren wij kijken gewoon in de krant en constateren dan, op gezag van De Bilt: het is mooi weer van daag. De badgast keek vroeger uit het raam van de slaapkamer of uit zijn tentopening en constateerde in een keer: strandweer of commandeerde: naar de duinen tegenwoordig belt hij op. Even horen of het strand weer is of niet. De Bilt stelt daar nu een speciaal bericht voor saam en op gezag van De Bilt kunnen wij nu het strand bevolken. Het is te höpen, dat er geen vergissingen worden gemaakt ofschoon wij zelf te dien opzichte een matig vertrouwen in de weten schap hebben. Laten wij, zolang het duurt, dank- !baar zijn voor het mooie, warme weer. Mooi weer hadden de 1300 pad vinders-leiders en leidsters, die op de Goudsberg te Lunteren bijeen waren gekomen, om van gedachten te wis selen over de taak, de Nederlandse jeugd op te voeden in de geest van hun grote voorganger, Baden Powell. Het was een verrassing, dat Prins Bernhard per helicopter een bezoek aan de Goudsberg bracht en aldus, als Koninklijk Commissaris blijk van belangstelling gaf. Genoot de Padvindersbijeenkomst de eer van hoog bezoek de vloot- schouw, die te Amsterdam werd ge houden ter propagering van onze Marine, mocht evenmin klagen. Nie mand minder danMichiel de Ruyter kwam aan boord van Hr. Ms. Tromp om een oud-Hollandse toe spraak te houden en een heildronk uit te brengen op het welzijn der Marine. Bestevaer De Ruyter stelde vast, dat in de ooghen van het boots- volck noch die selfde bliek van ver trouwen blonck als in zijn dagen. I Ditzelfde had De Ruyter kunnen I zeggen in zijn geboorteplaats, Vlissin- gen, waar de onderzeeboot jager „Zeeland" als eerste van de vier bij de Kon. Mij. „De Schelde" gebouwd, te water gelaten. De gedachten gaan met dit mooie weer uit naar de watersport naar baden en zwemmen. Men weet, dat er vooral bezuiden onze grote rivie- ren bezwaren bestaan tegen gemengd B zwemmen en zonnebaden. Wij zouden m dat kunnen af doen met de dooddoe- ner: de reinen is alles rein, maar er staat tegenover, dat men wel eens vertoningen ziet, die een fatsoenlijk .S mens niet bepaald aangenaam aan- II doen. Aan de andere kant, is het 1» evenmin aangenaam, dat een huisge- Mzin no°it eens in alle eer en deugd gezamenlijk van het koele water kan genieten, als vader en kleine kinde ren in het ene gedeelte van de bad- S inrichting en moeder met de meisjes 1 ergens anders moeten „baderen". In de Eindhovense raad is daar lang en |j breed over gesproken. Het resultaat Iwas, dat gemengd zwemmen werd toegestaan, doch dat het gemengde zonnebaden verboden bleef .Zelfs een voorstel om een gemengd pierenbad voor kinderen toe te laten, werd af gewezen. Het is natuurlijk nonsens, het war me zomerweer er voor aansprakelijk te stellen, dat de regering ten aan- pien van de televisie niet bepaald "^voortvarend is. Wel is nu bekend, dat na 1 October het einde van de ex- perimentele periode en televisie zal worden voortgezet doordat de re gering fnianciële steun zal verlenen, maar verder, in welke vorm de voortzetting zal geschieden, tast men vooralsnog in het duister. Overleg zou nog volgen, maar dit overleg is nog op geen enkele wijze tot stand gekomen. Inmiddels behoeft men niet te denken, dat na de experimentele periode het aantal zenduren dadelijk zal worden uitgebreid. Reeds óm technische redenen is zulks niet mo gelijk, omdat de nieuwe tweede tij delijke studio (het St. Vitusgebouw te Bussum) die tijd niet bedrijfsklaar kan zijn. Laten we ons overzicht besluiten met de mededeling dat de Achter hoek Woensdagavond ernstig is ge troffen door een zwaar onweer. Ver scheidene branden en ook enkele do den zijn te melden. WILLEN IS KUNNEN. Dat zijn nu precies de woorden, die ik altijd gebruik als mijn kinde ren tegen me zeggen: „pappa, dat kan ik niet". En dan buigen ze het hoofd en dan is de wil er om het te kunnen. Toontje, die nu zijn papie ren bezit, omdat hij voor een veer tien dagen examen deed, is door de woorden di<^ hier boven staan, een harde werker geworden in zijn stu dententijd. Willen is kunnen. Ja, inderdaad. Ais we zien wat er gepresteerd wordt als de wil er maar is, moeten we volmondig toegeven, dat dit ge zegde een waarheid is als een koe. Ik heb tenminste in de laatste we ken heel wat moeten ondervinden. Het zit zo: mijn oudste zoon en doch ter hebben geprobeerd mij over te halen te gaan wandelen en daarbij gezegd dat willen kunnen is. En ik wil graag wandelen, 's Avonds maak ik altijd een ommetje met de hond en Zondagsmiddags ga ik met mijn vrouw uit wandelen. Zo maar ge woon wandelen, dus niet sporten. Ach, je loopt dan een paar kilome tertjes en je zou nog wel verder wil len, maar mijn vrouw loopt op steun zolen en daar heb je maar rekening mede te houden. Maar goed, uitein delijk heb ik mijn kinderen toestem ming gegeven mij maar op te geven voor het wandelpartijtje van mor genmiddag. Het gaat mij helemaal niet om de beloning als je van start tot finish loopt, maar meer, veel meer, om het wandelen zelf. Ik ben nog eens een keer wezen wandelen van Waddinxveen naar het Gelderse en terug, maar dat was van de hon ger en dan loop je veel langer dan in zo'n mars die nu staat gehouden te worden. „Willen is kunnen", pap pa, zeggen nu de kinderen en ze zijn vreselijk nieuwsgierig of ik de finish zal halen. Of het waar is weet ik niet, maar ik heb horen verluiden, dat er onderweg voor de wandelaars iets te drinken gegeven zal worden. Als dat niet het geval is vind ik de weg wel naar een of andere inrich ting waar je je dorst kunt lessen. Toch zie ik wel een beetje tegen de mars op morgenmiddag, want u moet weten, dat mijn vrouw met bloemen zal staan en die aan mij zal geven als ik de finish bereik. Dus als u morgenmiddag gaat kijken en u ziet iemand met bloemen, dan weet u zeker dat ik het ben. KRIS-KRAS Over kinderen en grote mensen Ik geloof niet, dat ik veel tegen spraak zou ontmoeten, indien ik de stelling verkondigde: Je mag tegen woordig niks meer! In elk geval mo gen we, geheel zelfstandig maar een bedroefd klein beetje. Wij zijn zo langzamerhand vergeven van alle mogelijke, soms onmogelijke bepalin gen waaraan wij ons maar hebben te houdenallemaal voor „ons best wil. De hele grote mensensamenle ving is tegenwoordig net een school tje, waar de onderwijzer voor de klas ook allerlei maatregelen voor het bestwil van zijn lieve leerlingen neemt. „Ik mag niet dit en ik mag niet dat"hoevele malen heb ik dat vroeger onder elkaar mogen zet ten? Ja, in de grote mensen maatschappij waarin elke Neder lander wordt geacht, de wet te ken nen is het al net zo. Nee, dat was in „de goede oude tijd" allemaal anders. Ik herinner me nog, dat mijn vader niet in de militaire dienst hoefde omdat hij een plaatsvervanger een remplacant had gesteld. Die plaatsvervanger knapte al dat geëxerceer voor „de oude heer" op, die zich daardoor rus tig aan zijn studie en aan zijn werk kon wijden. U hoort mij niet zeggen, dat ik die toestand ideaal vind ik pas wel op! Maar waarschijnlijk leefde de me neer yan Zuid-Beveland, die een ge vangenisstraf van twee weken moest uitzitten met zijn gedachten nog in die oude remplagantentijd. Hij zocht en vond tenminste een menslievende naaste, die voor geld en goede woor den die twee weekjes wel voor me neer wilde opknappen. De plaatsver vanger meldde zich en werd promp kost en inwoning in het Middelburg se Huis van Bewaring verleend twee dagen lang. Toen kwam het zaakje toevallig uit, met het gevolg, dat nu de remplagant en de meneer gratis onderdak hebben. De meneer mag nu zijn eigen twee weken brom men opknappen en zijn vertegen woordiger krijgt een vervolging aan zijn broek voor „oplichting van de staat der Nederlanden". Ja, zeg er maar eens wat van. Dat is zo moeilijk niet. Want als ik weer even terugkijk naar mijn ouderwet se schooltijd, dat herinner ik me, dat je toen de strafregels voor een paar. centen de honderd kon kopen. Er wa ren knapen, die een hele vrije mid dag strafregels maakten en daar han del in dreven .Je leverde dan met een benepen hart je gekochte regel tjes in, omdat de tekst van het niet- mogen wel eens ietwat afweek van de opgaaf omdat ook het hand schrift niet klopte.- Het ging echter, meermalen goed. Maarwat dacht nu die ouderwets-ingestelde Zuid- Bevelander? Het zou toch te gek zijn, als wij in onze grote-mensen maatschappij onze eigen strafregel- tjes niet schreven? KANTMAN. In de dagen dat het goed warm be gon te worden vondt de Tweede mer dat zij maar weer moest verga deren. Ter verontschuldiging dient aangevoerd te worden, dat voorzitter Kortenhorst ook geen weerprofeet is en dat hij enige weken van te voren de warme dagen niet kon voorspel len. Nu kan men het slechter treffen dan in het betrekkelijk koele Kamer gebouw. Maar het vooruitzicht, dat Dinsdag een vergaderperiode van drie of vier weken werd ingeluid, vermocht niemand blij te stemmen. Denk nu niet, dat de Kamer het daarom maar kalm aandoet. Ook al zit men met de jasjes aan en doet men ijverig moeite zich in te beel den dat het niet warm is, de rege ringsdaden worden op de voet ge volgd. Nu het reces nog niet is aan gebroken heeft men nog de kans om de verschillende ministers lastige vragen te stellen. Althans mondeling, want schriftelijk vragenstellen is al tijd mogelijk, maar dat is beslist minder ineressant. Het was de heer Roosjen, die de eerste interpelaltie aanvroeg en wel over de positie van de lerarensalarissen. Dat zal minis ter Cals niet erg plezierig vinden. Nog niet zo heel lang geleden heeft deze bewindsman vrij triomfantelijk in de Tweede Kamer verklaard, dat het overleg over deze salarissen nu bijna geëindigd is en dat voor het nieuwe schooljaar dus voor Sep tember de verbetering tot stand zal zijn gekomen. Maar reeds vrij spoedig bleek, dat de bewindsman te vroeg had gejuicht. Integendeel,, de onderhandelingen liepen min of meer spaak en 's ministers toezeggingen bleken dus ijdel. De heer Roosjen heeft zich beper kingen opgelegd; maar als voorzitter van de N.C.R.V. had hij even goed kunnen vragen: waar blijft het wets ontwerp op het omroepbestel? Ook dat zou dit jaar komen, maar de paar weken, die de minister nog rest zul len wel te kort zijn. Ook had men kunnen vragen hoe zit het nu precies met de televisie of waar blijven de wetsontwerpen over de vermindering van schoolgelden en collegegelden, die weliswaar zijn aangekondigd, maar nog nimmer zijn verschenen. Men begrijpt het al. Deze minister wordt verweten, dat hij niet op schiet. En daarom gaat men nu het vuur na aan zijn schenen leggen. Dat kan nuttig werken. Met deze pittige bewindsman hoef t men niet al te veel medelijden te hebben. Hij kan wel met de Kamer overweg en zit heus niet om zijn woordje verlegen. De plaats van mej. De Waal, de eerste vrouwelijke staatssecretaris, is weer gevuld in de Kamer. Mej. dr. De Vink heeft haar zetel ingenomen. Intussen houdt de Kamer zich weer bezig met de vraagpunten over het nieuwe burgerlijk wetboek. De tweede reeks is nu afgehandeld, het geen een voortzetting was van de zware juridische debatten van enige weken geleden. Intussen blijkt wel, dat het voor de Kamer moeilijk is om de algemene conclusies van prof. Meijers te amenderen. Daarvoor zijn zij vaak te vaag. Op de practische uitwerking komt het aan. Dit bete kent, dat men over enige jaren als het ontwerp burgerlijk wetboek aan de orde komt, opnieuw een dergelijk debat kan verwachten en .het is aan geen twijfel onderhevig of het zal dan amendementen regenen. Het nieuwe burgerlijk wetboek is er nog met Het zal èn van de Regering èn van de Kamer de uiterste inspanning vergen. Een inspanning, waarvan het eind nog niet in zicht is. Juli! Maand van warme dagen, Van vacantie, rust en vreugd; Juli! Als jij bent gekomen is heel 't mensdom schier verheugd. Tijd van badpak, limonade, van verpozing, open kraag, tijd van ijsjes, zuurtjes, koekjes en ookvan een vuile maag. Tijd van de examinandi, transpiraties en van vrees; Juli, da's de maand waarin 'k van bos- en heidebranden lees Een mijnheer voorspelde onlangs een bizonder warm seizoen; als dat komt, dan zullen wij 't weer op z'n echt, echt zomers doen. d' IJscobazen zijn tevreden, want zij krijgen menig' klant, maar de boer en tuinder hebben liefst wat regen op hun land. Iedere vacantieganger hoopt natuurlijk op droog weer: niet te warm en niet te frisjes, lieve mens, wat wil je meer? Iedereen heeft zo zijn wensen: in het dorp en in de stad; ieder heeft het liefste rozen en geen doornen op z'n pad. 't Is maar goed, dat de natuur steeds ongestoord haar gang blijft gaan, daarom trekt zij zich van wensen en voorspellingen niets aan! Moedertje natuur weet zelve wel wat 't beste voor ons is; daarom is, wat vaak voorspeld wordt ook zo dikwijls hoop'loos mis HENK VAN HEESWIJK. DOELMATIGE VOEDING. Een lezeres van een der Zuidholland se eilanden heeft ons opmerkzaam ge maakt op het rapport van de school arts voor Flakkee, Voorne en Putten: dr. Diehl. Deze schoolarts woonde ge durende de watersnood in Stellen dam, en ook zijn woning werd ern stig getroffen, waardoor o.m. alle ge gevens voor het jaarlijkse rapport verloren gingen. Dr. Diehl heeft dus uit zijn geheugen moeten putten om alsnog een beknopt verslag te kun nen samenstellen. Maar dit kleine verslag bevat toch wel voldoende waarschuwingen, die niet alleen voor de bewoners van de genoemde eilan den van belang zijn. Ook elders in het land kan men er wijsheid uit op doen. Dr. Diehl heeft in 1952 speciaal ge let op fouten in de voeding van het schoolgaand kind. Uit dit onderzoek is o.m. gebleken, dat bij bepaalde huidafwijkingen (seborrhoea naso labialis), het gevolg zijn, althans wij zen op een partiële ondervoeding, dus op een verkeerd diëet. Hij conclu deert, dat een deel der moeders nog niet weet, hoe een evenwichtige voe ding bereid moet worden, hoewel on danks dit voldoende geld aan levens middelen werd besteed. Het maakt echter wel verschil of men een kind een ons snoep geeft suiker of een ons kaas. De lust bekruipt ons om verder uit dit rapport te citeren, doch we zullen het hierbij laten, omdat het belang rijkste is weergegeven. Uit brieven van meerdëre lezeres sen moet ik vaststellen, dat er twee oorzaken te vinden zijn in het feit, dat procentsgewijs tamelijk veel kin deren verkeerde voeding krijgen. In de eerste plaats moet geconstateerd worden, dat helaas heel wat huis vrouwen nog niet de kennis bezit ten van de meest eenvoudige voor schriften t.a.v. de voeding. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat vele vrouwen het huwelijk ingaan, zonder dat ze behoorlijk kunnen koken. Een groot percentage der bruidjes komt van fabrieken, ateliers, kantoren en werkplaatsen en hun kennis op huis houdelijk gebied is in vele gevallen ontoereikend. Statistieken hebben al jaren geleden uitgemaakt, dat meis jes, die uit dienstbetrekkingen hu wen, in de meeste gevallen zich ont poppen als bekwame huisvrouwen. Dit kan niet gezegd worden van hen die van kantoren, fabrieken e.d. ko men. De tweede oorzaak is het gevolg van de eerste. Men beschouwt het klaarmaken van de maaltijden als een futuliteit, vaak zelfs als een noodzakelijk kwaad. Om kwart voor twaalf even gauw een paar aardap pelen schillen en wat sla halen. Er is misschien nog jus van de vorige dag, anders maar wat boter smelten en klaar is het diner. Kies uit tien ge huwde vrouwen er vijf uit, dan zul len er vier absoluut zakken voor een examen in het koken. Een oud mopje is dat van de man, die zijn vrouw huilende aantrof, toen hij thuis kwam om te eten. Op het vuur stond alles aan te branden. Wat was het geval? Ze had aan de hand van een kookboek een bepaald menu samen gesteld en was bezig het te bereiden, toen het kookboek van de tafel viel. En nu wist ze niet, op welke blad zijde het betreffènde menu had ge staan! Dit is natuurlijk maar een grapje, doch er zijn werkelijk wel huismoe ders te vinden, die op een bepaalde dag bladzij 37 uit het kookboek klaarmaken, zonder zich te realise ren, hoe het menu nu eigenlijk heet. Ik zie, waer dat ik ga of kom Geen bij maeckt honing zonder blom Cats De vrucht van Uw arbeid kunt ge vermeerderen door Uw inkomen met overleg te verdelen en een kïèmjjedrag te bestemmen voor Uw reke ning bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1