P COLLECTE 4 JULI 1953. Weest mild gezind voor zwakke kind Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief NIEUWS uit btoKt woanplaaU. Sport i*v 't koet. VI Ve; Dr. Diehl houdt zich in zijn rap port op de vlakte en spreekt niet over de bron van de fouten. In deze rubriek zijn we onder ons én daar om kunnen we het kind wel bij de naam noemen. Het is daarom niet overdreven, als we beweren, dat er schrikbarend veel huisvrouwen zijn, die geen „feeling" hebben voor het koken. Nog onlangs verkondigde een enige maanden gehuwde vrouw op %en bijeenkomst voor vrouwen in alle ernst: „Koken leer je wel in je hu welijk;' voor die tijd hoef je het niet te kennen". Dat dit, ronduit gezegd kolder is, hehoeft wel geen betoog. Het kernpunt van dit artikel is nu: Wat is doelmatige voeding? Vooral: voor kinderen? Generaliseren is niet mogelijk, dus we gaan in deze rubriek geen stan daardmenu's samenstellen. Misschien mag ik me daarom bepalen tot alge mene wenken. Ik wil dan allereerst vaststellen, dat een bord pap des morgens voor het schoolgaande kind beter is dan brood. Maargeef variatie in de pap. Voorts kan ik er niet genoeg op wijzen, dat een bord soep vóór het avondeten zeer nuttig is. Ook hier geldt: variatie. Ten der de vestig ik er de aandacht op, dat groenten belangrijker is dan aard appelen. Vooral verse bladgroenten heeft een kind hard nodig. De ver houding aardappelen groenten moet 23 zijn. Geef in deze tijd van het jaar zo mogelijk als toespijs fruit. Een belangrijke vitaminebron is vooral de tomaat. Er zijn nog heel wat mensen, die geen tomaten lusten. Indien ze U met zout en peper niet kunnen bekoren, probeert U het eens 24. Dikkie en Kruimeltje waren dicht bij de kist, toen Stoppel er zo plotseling uitstapte. „Oh, daar heb je richting, stak zijn hoofd vooruit en riep hard: „Boeh!" verschrikt deden de jongens nog een stap achteruit. hem!" schrok ^Kruimeltje. Ook Dikkie Van die gelegenheid maakte Stoppel dankbaar gebruik. Hij draaide zich snel om en zette het op een lopen. Nu hadden Dikkie en Kruimeltje de dief bijna te pakken en daar ging hij weer. Kruimeltje was de eerste, die deed een stapje achteruit, want hij moest er ineens aan denken, hoe Stoppel hem op de hoek van de straat bijna een oor had afgedraaid. Stoppel deed brutaal een stap in hun met suiker. Wie eenmaal de smaak te pakken heeft, wordt een vaste af nemer van tomaten. Leer vooral Uw kinderen vroeg tomaten eten, ook al lust U ze zelf niet. Ten slotte is dit vooral van veel belang: variatie in de voeding. Denkt U ook om de vis, met name gekookte vis. Wie er zorg voor draagt, dat zijn kinderen elke dag wat anders krij gen, die zal vrijwel nooit moeilijkhe den ondervinden om geen klachten te horen krijgen, noch van het kind zelf, noch van de arts. Natuurlijk is ook de goede staat van het gebit van grote betekenis. Daarover schrijf ik te zijner tijd wel eens een afzonder lijk stukje. DORA WERTH. Met zekere trots bekijkt elke Waddinxvener 's avonds de Kerk- weg, wanneer de nieuw aangebrachte electrische verlichting ontstoken is. Jarenlang hebben we het moeten stellen met een straatverlichting, welke destijds bruikbaar was, maar in deze tijd tweederangs geworden was. Het was dan ook een prachtbe- sluit van het gemeentebestuur deze verlichting te doen vervangen door een betere. Door het bijplaatsen van 23 licht masten, tussen de Dorpstraat en de hoek Oranjelaan, is de Kerkweg een van de mooist verlichte straten geworden. De nieuwe lichtmasten zijn om en om aan weerszijden van de straat geplaatst op zodanige wijze, dat tussen twee opvolgende licht masten een afstand is van ongeveer 35 mèter. De oude gaslantaarns kunnen nu volging vinden! Het afdelingsbestuur brengt langs deze weg zijn hartelijke dank aan al len, die meewerkten de actie tot een succes te maken. Voor het toelatings-examen der R.H.B.S. te Gouda slaagden An- nemiek Kraneveld en Arie Kempkes. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prins Bernhard werd Maandagavond een orgelcon cert gegeven in de Geref. Kerk, door de organist Teun Plomp. Hoewel hij voor de eerste maal een concert ten beste gaf, wist hij de pl.m. 100 aanwezigen, gelet het aan dachtig gehoor, op aangename wijze te boeien. Als zodanig kan deze proef gezien het warme weer, dan ook be slist geslaagd genoemd wórden. Het programma bestond dit een drietal nummers van Joh. S. Bach opgeruimd worden. Hun glorie heelt benevens werken van D. Burtchude' afgedaan. M. de Reger, S. Karg-Elert, Cesar Frank, Feike Asma en Jan Zwart. Bij de aanvang werd staande door de aanwezigen 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna op voortreffelijke wijze het verdere ge deelte van het programma door de organist werd afgewerkt. Op te merken valt de goede vin ger-techniek van de uitvoerder, en tevens een van goede smaak getui gende registratie. Een enkele maal was er wel eens een tasten naar het juiste tempo, doch over het algemeen was zijn spel beheerst, zodat het ge heel goed tot haar recht kwam, en de aanwezige hoorders ongetwijfeld geen spijt hebben gehad dit concert te hebben bijgewoond. Moge het voor de jonge organist een stimulans zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Het hoofdzakelijk uit jongeren be staande publiek geeft de burger moed, dat concerten als deze gelukkig de belangstelling nog niet hebben verloren, maar geven hoop aan de verwachting, dat een volgend con cert in de toekomst in elk geval geen experiment genoemd mag worden. Na de met élan gespeelde slotbe- werking van „Een vaste burcht is onze God" van Jan Zwart verlieten de aanwezigen voldaan het kerkge bouw. Bij de uitgang was een col lecte .waarvan de f 30.— opbrengst ten goede kwam aan de mede door Waddinxveen geadopteerde gemeen te Stad aan 't Haringvliet. Mej. T. van Veen slaagde voor Kleuteronderwijzeres (Akte A). Zaterdag a.s. zal de opening plaats hebben van een „geschenken huis" aan de Zuidkade in het pand voorheen bewoond door de heer van Es. De ondernemer, de heer Alblas, wensen we succes toe met deze nieuwe zaak. Men leze de advertentie in dit nümmer. Al meer dan 50 jaar, staan de deuren van de koloniehuizen van het Centraal Genootschap voor kinder herstellingsoorden en gezondheids- Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juni 1953 ingelegd f 15.325.84, en terugbetaald f 10.662.01. Het laatste door dit kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 2765. Voor het vak-examen in het boekdrukkersbedrijf slaagden A. Burger, P. H. Priester en J. J. Pries ter alhier. De opbrengst van de Anjer collecte (Prins Bernhardfonds) be droeg f 11944. Voor h^t eind-examen H.B.S. slaagde onze plaatsgenoot P. O. Koets. Zoals gewoonlijk is ook dit jaar weer een reis georganiseerd door de reisvereniging „Multilux", opgericht door personeel van de N.V. Kempkes Meubelfabrieken. „Multilux" gaat op Zaterdag 4 Juli naar Zuid-Limburg. De reis gaat over Eindhoven en Weert naar Maastricht, over Valkenburg naar Vaals; van Vaals over Heerlen en Sittard naar Eindhoven en Utrecht naar Waddinxveen. Met het oog op de grote afstand wordt precies om kwart voor 6 vertrokken vanaf Oran jelaan. De leden- en donorwerfactie, die door de afdeling Gouda en om streken van Het Ned. Roode Kruis in de laatste yveken gehouden is, heeft ook in Waddinxveen tot goede resultaten geleid, nl. 471 nieuwe le den en 486 donors. Bovendien brach ten de Directies van de bedrijven een bedrag van f 757.50 bijeen. In het kader van de z.g. 5-centsactie, die al sinds jaren in het bedrijf van de N.V. Carrosseriefabriek Verheul wordt gevoerd, stelde het bestuur van de personeelsvereniging van de ze onderneming aan het afdelingsbe stuur de fraaie som van f 1.403.52 ter hand, zijnde de opbrengst over de periode van 1 Jan. 1952 t.m. 31 Mei 1953. Moge het voorbeeld van het personeel van de N.V. Verheul na- kolonies, wijd open, voor het zwakke kind. We kennen ze allemaal wel in onze omgeving, die bleekneusjes, waar moeder en vader voortdurend zorgen over hebben, kinderen die vaak zo'n behoefte hebben aan ver sterkende zee- of boslucht. In de loop der jaren zijn al vele, vele zwakke Waddinxveense kinderen, door onze afdeling van het Centraal Genootschap uitgezonden naar de zee of de bossen. Dit werd ons mogelijk gemaakt, omdat altijd meer, gulle gevers ons werk steunden. Mogen we dit jaar weer op uw aller steun re kenen? We hopen morgen 4 Juli een collecte te houden en roepen u weer toe: „Wees mild gezind, voor 't zwakke kind". ZOMERWARMTE. EET OP DE DIEREN. De Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren vraagt voor 5 punten de aandacht van allen, die het met de dieren goed menen. 1. Zorgt in de stal en op het land zoveel mogelijk voor fris drinkwa ter. Zij dénkt vooral aan de paar den, het vee en de honden. 2. Brengt zoveel mogelijk schaduw rijke plaatsen op het land aan, waarin de dieren bij zonnehitte kunnen schuilen. 3. Vliegenplaag bij paarden, koeien, kalveren, enz. Gebruikt voor de stal len gesarol, verdund met water, met een fijne spray tegen muren en ramen gespoten. De broedplaatsen, mesthopen voor al, moet men zorgvuldig afdekken, waardoor de larven en insecten door de hoge temperatuur dóód gaan. De dieren zelf bespuite men met de flitspuit. Men mag evenwel niet teveel op de huid brengen, want de petroleum-houdende vloei stof zou anders schadelijk kunnen werken. 4. De bestrijding van ongedierte bij honden en katten. Men poedere de dieren in met Derris-poeder, een doek om het dier gedurende 5 mi nuten, dan twee dagen laten lopen en daarna uitborstelen. Neten met water en azijn verwijderen. Mand en kleedjes goed nakijken en schoon maken, anders volgt er her besmetting. 5. Hond en fiets. De snelheid van de fietser, vooral op de bromfiets, en de afstanden die men nog al eens gemakkelijk neemt, zijn gemeenlijk te groot de viervoeter. Inspannen kan geen kwaad, maar overspanning wreekt zich vroeg of laat onherroepelijk. Denk ook aan het gevaar voor mensen en dieren voor het verkeer op de weg. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 24 Juni t.m. 1 Juli 1953 Geboren: Cornelis Aart, z. v. B. P. van Tienhoven en H. A. Vermeu len, Onderweg 24; Janna Bastiana, d. v. P. Slingerland G. Zaal, Noordkade 44; Johannes Marinus Maria, z. v. A. Th. Zoethoutmaar en J. P. Gerts, Burg. Trooststraat 115. Ondertrouwd: D. van der Starre en C. van Driel; C. P. M. van der Zwaan en H. G. van Os. Overleden: Rolfes Johanna Lisette Pauline, 48 jaar, e.v. J. W. Tillemans GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: jurk. Verloren: 1 blauwe ceintuur; 1 blauw badpak en groene handdoek; 1 donker blauwe zwembroek en bad handdoek en polomuts; 1 bril; 1 dou blé armband; 1 rode portemonnaie met inhoud; 1 grijze regenjas; 1 in beweging kwam. „Kom Dikkie!" schreeuwde hij en holde met zijn korte beentjes achter Stoppel aan. Die rende de trap al op. „Jullie kun nen hard lopen, maar Stoppel loopt altijd nog een beetje harder!" riep hij achterom. (wordt vervolgd). zwarte zwembroek en handdoek; 1 vulpen; 1 reserve wiel van auto (Opel); 1 zwarte lederen fietstas met inhoud; f 10.—; 1 knipkaart van zwembad. PORTO DRUKWERK Teneinde misverstand te voor komen, delen wij mede, dat de por- ti-verhoging van 2 tot 3 ct. voor drukwerken, alleen geldt voor het buitenland. Drukwerken binnenland blijven dus 2 ct. per 50 gram. SPORTVELDEN. Ten gemeentehuize werden"a'an d'e afgevaardigden van de verschillende sportverenigingen de plannen ge toond van de aan te leggen sportvel den. Allen waren vol lof over de mooie plannen, ook wel genoemd „het groene hart in Waddinxveen". De heer Boljouw van het N.O.C. gaf aan de verschillende vragenstel lers de gevraagde inlichtingen. De burgemeester en de beide wet- hoüders waren bij deze besprekingen tegenwoordig. ZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag werden in de Gouwe de reeds zo bekende zwem wedstrijden gehouden in het kader van de Waddinxveense Sportweek. Als gewoonlijk was de belangstelling weer bijzonder groot. Verscheidene prominente figuren uit de zwemwe- reld deden aan deze wedstrijden me de, zodat deze van hoog gehalte ge noemd kan worden. Bij het 300 meter gekleed zwem men voor jongens was S. van Keme- nede de eerste, P. van Vliet de twee de, en L. Sol de derde. Voor meisjes was Riet Kraan de eerste, Conny de Bruin de tweede en Ina van Reeuwijk de derde. Bij de 600 meter gekleed zwemmen werd mej. N. van Dijken de eerste, terwijl mej. F. Overdam als tweede binnenkwam, en daardoor haar wis selbeker miste. Als derde kwam mej. R. van der Kraan binnen. Bij de heren kwam in dezelfde wedstrijd als eerste binnen de heer P. Ramp. In de tweede plaats kwam de heer K. van Mourik, mee doen. De voetbalwedstrijd Waddinxveen 1ONA 1 wordt met grote belang stelling tegemoet gezien. W.S.E. en WADDINXVEEN hebben de oudjes van stal gehaald. Konden vorig jaar de oudjes- vanjj Waddinxveen de overwinnig behalen, thans hebben die van W.S.E. een J kans. WaddinxveenAmmerstol 33. Niemand van de talrijke bezoekers zou hebben durven voorspellen dat de nieuwbakken derdeklasbezoekers in de laatste vijftien minuten nog een 30 achterstand zouden hebben kunnen wegwerken. Zelfs miste de linksbinnen nog de kans van de dag om er 3—4 van te maken en dit zou het drama alleen nog maar meer glans gegeven heb ben. Waddinxveen mocht het genoegen smaken van een grote belangstelling en laten wij hopen dat zij dit zullen zien als een vingerwijzing om zich, vooral in de zomer, te bepalen tot wedstrijden op Zaterdag. Voor de aanvang van de wedstrijd bood de heer Noordermeer, als voor zitter, de nieuwe derdeklasser bloe men aan, alsmede de beste wensen voor de aanbrekende periode. Reeds direct bood de wedstrijd een levendig karakter met de thuisclub technisch in de meerderheid. Rechtsbuiten Van Gelooven vorm de echter voorlopig echter, de rem mende factor al zou hij later nog veel goed maken. In middenlinie-binnentrio was het vooral de ijverige P. Kant die met scherpe passes de vleugels aan het werk zete, maar verder dan enkele corners, slecht genomen door Van Gelooven kwam men niet. Ook de Ammerstol aanval, hoofd zakelijk geleid door midvoor Bakker kon geen draai vinden en vooral j aanvoerder Biesheuvel had er heel scherp het oog in. Tien minuten voor rust vormde het schot van Hofstede voor doel man Stuurman een raadsel zonder oplossing 10. De vreemde duik welke H. Romijn voor de rust ondernam waarbij hij met armen en benen de bal omstren gelde gaf de goedleidende scheids rechter inspiratie maar gelijk de rust aan te kondigen. Ook na de verkwikkende drank was het Waddinxveen welke de toon aan bleef geven. Toch duurde het nog twintig minuten tot dat Ringelen- stein na eerst de lat op de proef ge steld te hebben Stuurman ten tweede male het nakijken wist te geven. Zeventien minuten voor tijd bracht de zelfde speler de stand op 30 en hiermede scheen het pleit beslecht. Schijn bedriegt echter dikwijls en met scha en schande moet men oud worden! Dit heeft de thuisclub in het laat ste kwartier aan de lijve ondervon den. De fout om te denken dat het zo wel voldoende was deed bij de egel- zwarten de lust te niet om agressief te blijven spelen en Ammerstol rook z'n kans. Wat meer zegt, benutte hem! In het resterende kwartier wisten gi dc feil te: S. Rii H« He 1— Ve! Kr Tv 0- T. Kr feit i ppe die zich hier door ook de beker zag ontglippen, gebr. A. en G. LoorenDe Jong met Derde was de heer Schildt. - - - - De heer A. Kayser van de „Rob ben" werd winnaar van de 2 km. wedstrijd en won hierbij voor de derde maal de voor de heren uitge loofde wisselbeker. Tweede was de heer G. de Bruin van „Neptunus", en derde de heer Muller van „Dolfijn". Hieraan deden 52 deelnemers mede. Bij de dames was mej. Brenk van „Robben" de eerste; mej. Peters van „Neptunus" de tweede, en mej. Ver stappen van R.D.C. de derde. Bij de dames waren 23 deelneem sters. Van onze plaatsgenoten was de heer P. de Graaff de eerste en werd voor de tweede maal houder van de Hollandia-beker, terwijl mej. Breedijk voor de eerste maal dé Boonstoppel-beker won. 1 pop, 1 ceintuur van WATERPOLO. Het eerste zevental van de Gouwe heeft een gevoelige nederlaag gele den. Zij verloren van Bergambacht met 50. Het tweede zevental speel de gelijk 11. SPORTWEEK-NIEUWS. Vrijdagavond heeft de opening plaats op het Oranjelaan-schoolplein Voor de mars kan men zich nog op geven. Zaterdagmiddag zullen de deelne mende corpsen van alle kanten van de gemeente opmarcheren naar het Stationsplein. Naar wij vernemen zal ook de kaakjesblikken Drumband uit Gouda T. Bakker een 33 stand te bevech ten. Vooral de kopbal van Bakker was een juweel van een goal. Van de twee debutanten bij Wad dinxveen speelde vooral De Hertog een goede wedstrijd zowel verdedi gend als aanvallend. Linksbuiten Degenhard zal, indien hij zich weet in te spelen, met Rin- gelestein een zeer bruikbare kracht worden. In de aanstaande wedstrijd tegen de tweede klasser Ona zal, naast de techniek, een grote dosis vechtlust aan de dag gelegd moeten worden voor een enigszins draaglijk resul taat. J. T. KORFBALNIEUWS. Zaterdag j.l. heeft de Korfbalclub „Unitas" weer aan de seriewedstrij den deelgenomen, die elk jaar te „Duindigt" Wassenaar gehou den worden. 4 Wedstrijden heeft „Unitas" gespeeld en deze 4 ook ge wonnen waarmee zij, dan ook de le prijs hebben behaald. De eerste wedstrijd, die gespeeld werd, moesten zij kampen tegen K.V.S. 3 uit Scheveningen. Na enkele ogenblikken gespeeld te hebben, maakte Joop Slappendel met een mooie doorloopbal het eerste doel punt. Het spel ging verder nogal op en neer. Hoewel er steeds goed ge doeld word, kon „Unitas" er toch niet in slagen voor de tweede maal de mand te vinden. Deze wedstrijd eindigde dus met 10 voor „Unitas". In wedstrijd nummer 2 kregen zij Hie: reel het Zee voo. Ven ziek van Nes; Hiei J. bij lië, kenc toe. Bij groe beke Stoo Besc

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2