Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief Kind en Dokter. NIEUWS uil wó-anlaats; „HET GROENE KRUIS" Het Kraamcenrum Gouda, waarin de afdeling Waddinxveen van de ZHV „Het Groene Kruis" door 3 van haar bestuursleden ver tegenwoordigd is, heeft dezer dagen een zeer belangrijke vergadering ge houden. Het jaarvèrslag geeft een over zicht van de gestadige groei, zowel wat het aantal medewerkers betreft als ten aanzien van de hulpzoeken den. In 1952 werden 2 cursussen begon nen, terwijl er 1 zijn beslag kreeg. De practische opleiding was in han den van Zr. J. Verveer, leidster-do cente en Zr. J. C. van Andel, assis tent-leidster. Het verslag oordeelt het verblijf van enige weken op een Volkshogeschool voor de leerlingen van de cursus zeer vruchtdragend. Het centrum beschikte op 1 Jan. over 31 gediplomeerde verzorgsters, welk aantal in de loop van het jaar is uitgegroeid tot 35. Het totaal aan tal verzorgingen bedroeg 797, met een soortgelijk aantal verzorgings- dagen van 8786. Van de genoemde 797 verzorgingen waren er 77 in Waddinxveen. De rekening der baten en lasten over 1952 belopende f 79.260.56 in ontvang en uitgaaf, sluit met een nadelig saldo van f 629.30; dit on danks de subsidies van het Rijk, de provincie en de gemeenten tot een gezamenlijk bedrag van bijna f16.000. De begroting der inkomsten en uitgaven voor 1954 wijst een totaal bedrag aan van f 93.520.Bij het becijferen van een en ander, is er van uitgegaan, dat alle gemeenten waarin het kraamcentrum werkzaam is, subsidie zullen g^ven. Rekening en begroting zijn onver anderd vastgesteld. Tenslotte is breedvoerig van ge dachten gewisseld* over het aangebo den ontwerp-reglement vopr de kraamverzorgsters en het concept der arbeidsovereenkomst. Uiteinde lijk zijn deze stukken onveranderd vastgesteld. Gebleken is, dat het centrum in een grote behoefte voorziet en dat het een gelukkige gedachte is ge weest, een groep van kraamverzor- gingsdiensten samen te voegen en op deze wijze in de beheofte van aan elkaar grenzende gemeenten te voor zien. INGEZONDEN Woensdagavond a.s. wordt op het Sportterrein Noordeinde de zo lang zamerhand traditioneel geworden wedstrijd gespeeld tussen Waddinx veen I en G.S.V. uit Gouda. Het ba tig saldo hiervan is geheel bestemd voor het Koningin Wilhelminafonds. De wisselbeker, die enkele jaren geleden werd geschonken door de Oranjevereniging, is door beide ver enigingen een maal gewonnen, en moet driemaal achtereen of vijf maal in 't geheel gewonnen worden wil zij eigendom worden, dus er is nog steeds van alles mogelijk. Wij hopen vanzelfsprekend, dat een record aan tal toeschouwers deze wedstrijd zal bijwonen. Een aanbeveling in deze mag fei telijk niet nodig wezen. We weten wat een vreselijke gevolgen deze ziekte steeds teweeg brengt. Wij we ten ook dat er momenteel hard wordt gewerkt, om deze ziekte weer stand te bieden. Hoewel voor de leek misschien nog enigszins onduidelijk, zijn er toch reeds enkele resultaten geboekt. En al zal het misschien nog jaren duren voor dat men deze ziek te geheel onder de knie heeft, neemt dit niet weg dat we als Nederlandse bevolking, de handen ineen slaan, en gezamenlijk op blijven trekken, te gen deze vreselijke vijand. Laat het sportterrein daarom te klein zijn. Laat Waddinxveen de goede naam die zij heeft bij het Koning Wilhel minafonds ook dit jaar weer hoog houden. A.s. Dinsdagavond zullen de Wad- dinxveense padvinders en de drum band van de muziekvereniging „Con cordia" een propaganda-mars houden door de gemeente, terwijl de muziek vereniging „Voorwaarts" a.s. Woens dag haar medewerking zal verlenen. De wedstrijd vangt om 7 'uur aan, terwijl de Edachtb. heer burgemees ter Warnaar de aftrap zal verrich ten. Een der plaatselijke doktoren zal de beker uitreiken. De juniorenploegen van beide ver enigingen zullen op Zaterdag 18 Juli een wedstrijd spelen om een door het bestuur uitgeloofde medaille. Deze wedstrijd vangt aan om 4 uur. Wij rekenen dus op uw aller aan wezigheid! HET BESTUUR. Door het architectenbureau Stuurman en Zn. werd Woensdag in het openbaar aanbesteed de herbouw van een dubbel woonhuis aan de Zuidkade, voor rekening van de heer J. A. Broer. Laagste inschrijver was S. J. van Vliet alhier, voor f 45.150,—. 25. Werkelijk Stoppel had gelijk. Hij liep harder dan zijn achteryolgers. Als een haas zo vlug holde hij de trap op in de richting van de uit gang. In het donker gleed hij nog een keer uit, maar Dikkie en Krui-, meltje kregen hem toch niet te pak ken. Stoppel rende het gat uit, het bos in. Dikkie stond er versteld van Nieuwe Telefoonaansluitingen: 685, J. v. d. Bas, veeh., Rijksweg 1, Moordrecht; 682, H. J. Elshof, Aar dewerkfabriek, Zuidkade 132a; 263, J. Bitter, Oud-adviseur Gasbedrijf, Kromme Esse 4; 648, Wed. G. Oudijk, Noordeinde 109; 666, Fabriek van Transporljwerktuigen „Hercules", Henegouwerweg 42. Ds. J. J. Moll alhier, reeds bijna een jaar als leger-predikant werkzaam, heeft dezer dagen van de Generale Synode een beroep ontvan gen, om op te treden als leger-predi kant in algemene dienst. Bij de gehouden aanbesteding door het gemeentebestuur vöor het verbreden en ophogen van de bestra ting van een gedeelte Zuidkade-Wil- helminakade, was de laagste hit schrijver Fa. Rienstra te Rotterdam voor f 13'.800. Bij de Stichitng Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd gedurende de maand Juni 1953 inge legd een bedrag van f 127.683.92, en terugbetaald f 139.578.70. In deze maand gaf de bank 62 nieuwe spaar bankboekjes uit. Door het gemeentebestuur werd aan de fa. Bontenbal te Reeu- wijk gegund de reconstructie van de Brugweg voor de som van f 18.977. Vrijdag 24 Juli zal door ar chitect Stuurman aanbesteed worden de bouw van 48 woningen, welke zullen verrijzen aan het niuwe ge deelte van de Eikenlaan. Door de Rotterdamse Recht bank werd tegen de 22-jarige v. N. drie jaar gevangenisstraf geëist, met aftrek van voorlopige hechtenis, we gens enkele inbraken. De opbrengst van de gehouden collecte ten bate van het Centraal Genootschap voor kinder-herstel- lingsoorden, bedroeg f 227.80. Onze plaatsgenoten Janneke van der Linde en Jopie An Zuidema slaagden voor het mulo-examen A. Eerstgenoemde was leerlinge van de Mulo-school te Boskoop; de tweede van de Chr. Mulo-school alhier. Zij deed examen met vak scheikunde. Zaterdag j.l. maakte het per soneel van de N.V. Stoel- en Meu belfabriek H. A. van Berkesteijn, met de directie het jaarlijkse uit stapje, ditmaal naar het gastvrije Brabant. Vooral het Sprookjesland en de Vennen dwongen bewondering af. Het prachtige weer en de ge meenschappelijke maaltijden deden de dag tot een groot genoegen wor den, zodat deze alleszins geslaagd mag heten. Voldaan keerden allen huiswaarts. De reisvereniging „Multiplex" organiseerde 1.1. Zaterdag de tradi tionele autotocht, die ditmaal de deelnemers naar Valkenburg en Vaals bracht. Om 6 uur kon de voorzitter, de heer H. van Egdom, het startsein ge ven en vertrokken de 2 bussen met de 76 reizigers .Via Oudewater en Utrecht werd om half negen Maar- heze al bereikt, waar het gezelschap zich de koffie goed liet smaken. Om half tien werd de reis weer voortge zet via Weert en Roermond naar Volkenburg. Hier bracht het gezel schap een bezoek aan de model steenkolenmijn en Wilhelrninatoren. Na een wandeling in de omgeving gemaakt te hebben, werd de lunch gebruikt. De reis werd na enige tijd weer voortgezet naar het Amerikaan se kerkhof te Margraten, en van daar naar het hoogste punt van Ne derland te Vaals. De terugreis begon om half zes en voerde via Heerlen, Sittard en Roermond naar Maarheze. Hier arriveerde men om half acht om daar de thee te gebruiken. Om half negen werd 's Hertogenbosch bereikt. Hier bleef men enige tijd ge- zo hard als die kleine Kruimeltje kon lopen. Zijn beentjes gingen razend snel heen en weer en hij bleef vlak achter Stoppel. Als zij de inbreker nu niet te pakken kregen, zouden zij hem nooit meer kunnen vangen, want hier in het grote bos kon hij zich overal verstoppen. Het was de eerste keer zuiver geluk geweest, dat zij zellig bijeen, maar om kwart voor 10 was toch het tijdsiip aangebroken om naar Waddinxveen terug te ke ren, waar men om kwart over elf ar riveerde. De speeltuinvereniging „De Paddestoel" heeft thans 150 leden ingeschreven. Van de federatie van Speeltuinver enigingen is bericht ontvangen dat zij het 400ste lid is. Aan de „Paddestoel" zal een mooie vlag worden aangeboden. VOOROFSE POLDER Dinsdag had een stemming plaast, ter verkiezing van een heem raad van de Voorofse Polder onder de gemeenten Boskoop en Waddinx veen. Deze verkiezing was noodza kelijk geworden door de benoeming van de heer G. J. van Noordt. Met meerderheid van stemmen werd in deze vacature benoemd de heer C. den Dunne te Boskoop. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2 t.m. 8 Juli 1953. Geboren: Dirk Arnoldus z. v. T. H. Twigt en J. M. Schouten, Emma- srtaat 28; Cornelis Dirk z. v. S. P. Bax en M. van Vliet, Prunusstraat 10; Johannes Nicolaas z. v. A. N. Toor en J. M. A. de Rijk, Lijsterbes straat 43a; Johannes Willem z. v. G. van der Krans en A. D. van Peursen, Sta tionsstraat 31; Nicolaas z. v. H. Romeijn en G. Vrijenhoek, Acaciastraat 48a; Johanna Maria d. v. B. J. van der Sluis en J. M. Uitman, Kerkstr. 11; IJvonne Theresia Maria d. v. J. Ul- tée en A. C. van Ardenne, Burg. Trooststraat 7; Ondertrouwd: C. Th. de Jong en A. M. Boekhorst; Overleden: Nicolaas Willem Gerrit Oosterom 9 dagen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 armbandhorloge; 1 paar zwarte handschoenen; 1 wittopper- tje; 1 accu; 1 doublé armbandje; 1 paar wollen wanten; 1 vulpen; 10 autobuitenbanden. Verloren: 1 bruine jas met pet en handschoenen; 1 zwarte portemon- naie; 1 knipkaart van zwembad; - zwart zwempak plus 1 witte bad handdoek; 1 rode portemonnaie; 1 blauw badpak plus 1 groene hand doek; 1 zilver armbandje; 1 colbert jasje. DAMVERENIGING „EXCELRIOR". Uitslag 7de ronde van de Zomer competitie: H. Troost—N. T. Hilgers 20; W. v. d. HeijdenA. A. Riet veld 0—2; N. T. Hilgers—H. Troost 0—2. SPORT POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER. Wedvlucht van St. Quentin, 265 km. Los 10.45 uur. Aankomst le duif 14.31.16 uur. Aankomst 20e duif 14.48.19 uur. Uitslag: H. van Dijk 1 7 18; W. v. d. Water 2 10 16; W. v. d. Jagt 3 5; Jac. de Beer 4 19; Jan de Graaf 6 8 9; P. Metselaar 11; P. Vink 12; Nic. v. d. Zijden 13; J. Roggeband 14; A. Lam 15 20; Jac. v. d. Zijden 17. POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER. Wedvlucht vanaf Eindhoven, 88 km. Los 8.15 uur. Aankomst le duif 9.34.17 uur. Aankomst 60e duif 9.49.53 uur. Uitslag. Abr. v. d. Graaf 1 44 47; Nic. v. d. Zijden 2 25 26 45; Jan de Graaf 3'; L. P. Hoogerdijk 4; Fr. Rip 5 8 15 24 36; Jac. de Beer 6 14 16 23 29 39 42 43; H. J. v. d. Berg 7 22 46 49 49 60; A. Lam 9 41; Roggeveen 10 13; Metselaar 11; W. v. d. Water 12 hem gevonden hadden. Dikike rende zo hard als hij kon achter de twee anderen aan. Maar wat was dat? Plotseling stak Stoppel twee armen in de hoogte en gaf een harde schreeuw. Hij was met zijn voet ach ter een lange boomwortel blijven ha ken en struikelde. In volle vaart tui melde hij voorover. 40; G. P. v. d. Graaf 17 18 19 37 55 56 57 58 59; P. Boon 20; Rupke 21 31 3'2; H. van Dijk 27 40 50 51; P. Vink 30 48 54; KI. Verwoerd 33 35; Kers bergen 34; Jac. v. d. Zijden 38; W. v. d. Jagt 52 53. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht vanaf Gorkum, 31 km. Los 2 uur. Aankomst le duif 14.39.02 Los 2 uur. Aankomst le duif 14.39.02 uur; Aankomst 64e duif 14.59.55 uur. Uitslag. P. Loendersloot 1 4 5 8 17 21 23 45 62 64; L. W. Versluis 2 3 6 19 25 55; W. Ringelstein 7 26 34 46 48 53; A. Hoogerbrug 9 27 56; W. Boon 10 28; F. v. d. Weel 11 13 43 50; H. Rus- scher 12 14 3'2; W. Berkestein 15 44 47 54; J. de Kooter 16 3i 33 04; A. de Bruin 18 57; L. de Bruin 20; C. de Lang 22 30 37; T. Baan 24 41 49; Ho- gendoorn 29; T. Boere 35 36 3'8 39 42 60 61; C. Smit 51 52; Noordermeer 58 59; J. v. d. Wijngaard 63. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht vanaf Pt. St. Maxense, 339 km. Los 10.30 uur. Aankomst le duif 17.17.28 uur. Aankomst 9e duif 20.46.00 uur. Ged. uitslag. L. de Bruin 1; C. de Lang 2 6 8; Abr. de Bruin 3; Loen dersloot 4; H. Russcher 5 9; Berke stein 7. JAARLIJKSE KRINGWEDSTRIJD DER TURNKRING „GOUDA EN OMSTREKEN". Op Zaterdag 11 Juli a.s. organiseert de G.V. „T.O.O.S." te Waddinxveen, onder auspiciën van de Turnkring „Gouda en Omstreken" en in het ka der van de Waddinxveense Sport week de jaarlijkse Kringwedstrijd voor dames, heren, adsp. meisjes en adsp. jongens. Deze wedstrijd, die uit een driekamp bestaat, verheugt zich ditmaal in een zeer bijzondere belangstelling. Twintig verenigingen uit de kring, slechts één vereniging ontbreekt, nemen hieraan deel met een record-aantal van ruim 1100 gymnasten. De wedstrijden vangen aan te 14.30 uur op een terrein in het Noordeinde. Hier volgt een opgave van de deel nemende verenigingen met daarach ter vermeld welke groep: ASV, Am- merstol, dames adsp. meisjes, adsp. jongens; Bato, Woerden, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Brinio, Oudewater, dames, adsp. meisjes, he ren, adsp. jongens; DOS, Schoonho ven, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Excelsior, Gouda, da mes, adsp. meisjes, heren, adsp. jon gens; Hercules, Bodegraven, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Hou-Vast, Boskoop, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Hou- Vast, Hazerswoude, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; KDO, Lekkerkerk, dames, adsp .meisjes, heren, adsp. jongens; Krachtsport, Gouda, dames, adsp. meisjes; Nico, Nieuwerbrug a. d. Rijn, adsp. meis jes; OKK, Nieuwkoop, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Olym- pia, Haastrecht, adsp. meisjes; OSS, Zevenhuizen, dames, adsp. meisjes; Pro Patria, Zoetermeer, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Tarzan, Moercapelle, dames, adsp. meisjes, adsp. jongens; THOR, Gouderak, da mes, ads. meisjes, heren, adsp. jon gens; TOOS, Waddinxveen, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; UDI, Zwammerdam, dames, adsp. meisjes, heren, adsp. jongens; Velo- citas, Gouda, dames, adsp. meisjes. Na afloop van de driekamp heeft er een marswedstrijd plaatst met dé filé, welke wordt afgenomen door de burgemeester en wethouders, afge vaardigde van het Kno. Ned. Gym- nastiekverbond, Sportweekbestuur en enkele genodigden. Tot slot volgt dan het algemeen optreden met de vrije oefeningen en een demonstratie van de beide Keur- ploegen van de Turnkring 's Graven- hage en omstreken. Laten wij hopen, dat deze wed strijd begunstigd mag worden door J mooi weer en dat het publiek in gro- te getale aanwezig zal zijn om de verrichtingen van de gymnasten ga de te slaan. Hieraan nemen deel de muziekver enigingen „Concordia", „Voorwaarts", Koekjesblik drumband uit Gouda, welke op het gehouden marscon cours de le prijs behaalde. Wat betekent het voor een kind om naar een dokter of naar een zieken huis te gaan? Daar het voor een groot deel van i de ouders of verzorgers afhangt, wel ke indruk een dergelijke ervaring 1 bij kinderen achterlaat, willen we j hieronder bespreken hoe ouders hun kinderen hierbij kunnen helpen. We kunnen een kind steunen, ook i als we niet steeds naast hem zitten, I maar dan moet het zo zijn, dat kin- deren ons onder alle omstandigheden kunnen vertrouwen. Wanneer een kind een geneeskun- dig onderzoek of een behandeling f moet ondergaan, heeft hij recht op f een eerlijke voorbereiding. We staan er mischien niet bij stil wat voor schade we aanbrengen, als k we tegen een kind zeggen: „De dok ter zal je geen pijn doen", of „De :i dokter wil alleen maar even naar je kijken", terwijl we hier niet zeker j van zijn. Want als de dokter hem ;S dan wel pijn doet en hij ondervindt f dus de gevolgen van onze onwaar- I heid, dan kunnen we zijn vertrou- 1 wen in ons voorgoed verspelen. Kin- i deren hebben een groot rechtvaar- 9 digheidsgevoel en worden teleurge- I steld als ze merken dat ze verkeerd f zijn ingelicht. Ook bij een opname in het zieken- I huis is een kind het meest geholpen f mét de waarheid, dan weet het waar 1 het aan toe is. We mogen het een kind niet moei- f lijker maken, door hem onze be- J zorgdheid te tonen, maar aan ver- 1 keerde teerhartigheid heeft hij ook niets, want dan voelt het kind zich 9 alleen in zijn bedje, in de steek ge- 1 laten en in zekere zin bedrogen. Zijn ze eenmaal voor de gek gehouden bij m een onderzoek, waarvoor moeder hen niet voorbereid had, maar hen inte- gendeel onverhoeds achterliet, dan J bevordert dat de moeilijkheden de volgende keer. Het kind weet niet S waar het aan toe is, het mist de mo- f rele steun van de moeder. Wat vertellen we over het ziekenhuis? Het hangt van de leeftijd van het I kind af, hoeveel we hem vertellen f kunnen. Maar ook voor het jonge I kind is het van belang dat we rustig 1 en zonder omhaal vertellen, dat de dokter hem van zijn terugkerende 1 keelpijn, verkoudheid, oorpijn, of wat 1 het wezen mag, zal afhelpen, en er f voor zal zorgen, dat hij er zo min I mogelijk van voelt door hem eerst 9 in slaap te maken. Misschien zal hij -1 van iets heerlijks dromen en als hij I wakker wordt is alles gebeurd. Het iets oudere kind kunnen we J beter ook voorbereiden op de pijn I die hij daarna voelen zal, waarbij we i hem meteen gerust kunnen stellen, 9 dat deze weer geleidelijk zal ver- dwijnen. Laten we vooral niet vergeten ook 1 de gezellige kant van het ziekenhuis f te belichten. Hebben er al eerder broertjes of zusjes van het kind een I operatie ondergaan, dan heeft hij hier al over gehoord, maar anders is 1 het voor een kind een hele gerust- stelling, als hij weet, dat er andere I kindertjes zullen zijn, die ook in bed f liggen. Een ziekenhuis hoeft niet griezelig te zijn, en vooral in een 'i kinderziekenhuis heerst gewoonlijk i een opgewekte stemming. We moeten ons zelf en ons kind voor ogen houden, dat, zolang het kind onder doktershanden is, we ons hebben te voegen naar wat de dok- >j ter en de zuster zeggen, des te eerder zal het kind beter zijn en naar huis mogen. Daarom is het ook van be- J lang dat we ons van te voren op de hoogte gesteld hebben van de gang M van zaken in het ziekenhuis. De doktoren (zowel tandarts, oor-, ij neus- en keelarts, als de huisdokter) M en de polikliniekzuster, zullen veel vlotter kunnen werken, wanneer zij 1 een patiëntje krijgen wat voorbereid is. Als een kind zich rustig laat hel pen, en stil zit, zal hij minder kans hebben, op pijn. Niemand doet een kind met opzet pijn, maar het is vaak het noodlotig gevolg van verzet te- gen de behandeling. Bezoek. Een belangrijk punt in het zieken- huisleven is het bezoek. Als we onsj^t van tevoren op de hoogte gesteld^* hebben van de bezoekdagen, dar kunnen we het kind precies voorre- aj kenen wanneer we op bezoek zullen JS komen. Hier moet het kind op kun nen rekenen. (Zie vervolg Tweede blad).

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2