Moeder de Vrouw. Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief NIEUWS uit &nze wwnptaats l/ow het Wilhelm in afoiidu Hein was volgens sommigen in Alk maar, volgens anderen in Enkhuizen en één plaatste het in Heinkenszand, hoewel zij niet wist te zeggen, waa deze plaats lag. Dé helft slechts wist het in Hoorn te vinden. Het stand beeld van Boerhaave stond volgens sommigen daarentegen in Hoorn; ve len dachten het in Amsterdam en slechts 7 candidaten wisten het in Leiden te staan. Van het Heutz-mo- nument had één candidaat gehoord; maar wist het niet te vinden .Dat het in Amsterdam staat, wist geen der 91 candidaten. De antwoorden, die in de hobby vragen gegeven werden, waren ken schetsend voor deze tijd. 83 van de 91 bezochten regelmatig de bioscoop en velen van hen somden prompt een rijtje filmsterren op. Andere hobby's waren voetbal (52 pet.), hockey (16 pet.), zwemmen en waterpolo (41 pet.), en verder korfballen, tennissen, cricke, zeilen, motorrijden en schaat senrijden. Er was één radio-ama teur (met zendvergunning) en verder 9 philaitelïsten, die ook wat alge meen onwikkeling betreft de beste antwoorden gaven. 21 candidaten verklaarden geen liefhebberij te heb ben en op de vraag, wat ze dan in hun vrije tijd deden, waren de ant woorden: we hebben geen vrije tijd, niets, rusten, uitgaan, leren, vader helpen in de zaak, babysit om wat bij te verdienen. De animo voor mu- seumbezoek was zeer matig; beoefe ning van teken- of schilderkunst vrijwel nihil. De algemene vragen, die gesteld werden, waren b.v.: Leest u kranten en tijdschriften en zo ja, welke? Er waren maar weinig candidaten, die regelmatig de dagbladen lazen. Opi nie-weekbladen werden door vrijwel niemand gelezen. Tijdschriften wel, maar het gehalte der opgesomde bla den was vrij twijfelachtig. Van de dagbladrubrieken bleek geen inte resse te zijn voor de hoofdartikelen, het financieel nieuws, de berichten over de oorlog (in Korea), terwijl de belangstelling voornamelijk uitging naar de sportpagina en de foto's. Op de vraag: Wat is uw oordeel over de positie van ons land in de Europese Gemeenschap bleken de meeste can didaten niet te weten, wat onder de Europese Gemeenschap verstaan werd. Op de vraag: Bent U voorstan der van een Wereldfederatie, was het antwoord doorgaans een nietszeggend schouderophalen. Onze indruk was, dat het de jeugd van 11—22 jaar niet interesseert. Op de vraag: voelt U wat voor emigratie antwoordden de meeste candidaten ontkennend.- Op de vraag: Wat zijn uw toekomstplan- 26. Doordat Stoppel zo erg hard hol de en toen struikelde, sloeg hij met een geweldige klap tegen de grond. Zijn hoofd bonsde hard op het pad en Stoppel zag vreselijk veel sterre tjes. Toen raakte hij buiten bewust zijn. Twee tellèn later was Kruimel tje al bij hem. Hij begreep dadelijk wat er was gebeurd. Als een echte overwinnaar zette hij zijn voet op het kale hoofd van de bewusteloze dief en wenkte met zijn vinger naar Dikkie, die als een pijl uit de boog kwam aanstormen. „Stoppel is op zijn hoofdje gevallen", zei Kruimeltje met een brede lach, „Kruimeltje heeft hem gevangen, kijk maar", en hij wees met een dik vingertje naar zijn voet, die nog steeds op het hoofd van Stoppel stond. Dikkie maakte nu korte metten met de inbreker. Sa men met Kruimeltje sjouwde hij hem naar de wachtende taxi. Toen ze alle drie weer op de achterbank zaten, gaf de chauffeur vol gas. (Wordt vervolgd) nen, bleken de meeste candidaten een vast-omlijnd programma te hebben. Op de vraag: Bent U van plan spoe dig te huwen? antwoordden de meesten ontkennend; slechts drie vrouwelijke candidaten zeiden vol mondig: ja. De algemene indruk, die wij ge kregen hebben is, dat de jeugd van 17—22 jaar vrijwel a-politiek is. Het wereldgebeuren gaat vrijwel langs haar heen; het beroert deze jonge mensen niet. Dat is misschien niet zo erg als het feit, dat de kennis van eigen land grote leemten vertoont. Natuurlijk kan men van iedere pro vincie een rijtje plaatsnamen opsom men, doch dat kan obk een zevende klasser van de lagere school. Van de 91 candidaten bleken er 43 reeds éénmaal buiten de grenzen geweest te zijn en 27 meerdere malen. Doch zij allen bleken nog niet de helft van de eigen elf provincies bezocht te hebben. Maar wel werd door vele candidaten gecorrespondeerd met penvrienden in het buitenland. Onze bevindingen kunnen we ten slotte neerleggen in het volgende: uit het bovenstaande blijkt, dat de leer stof van de kennis van eigen land op de middelbare scholen onvol doende is; dat één of twee uur alge mene ontwikkeling per week geen overbodige luxe mag heten en dat de mentaliteit van de tegenwoordige jeugd nu niet bepaald op een hoog peil staat. En na dit alles rijst de vraag omhoog, of het onderwijs op de middelbare scholen misschien niet wat al te eenzijdig, vormelijk en ma chinaal geschiedt, Misschien kunnen de belanghebbende leraren hier een antwoord op géven. DE MAGGIPLANT. Veertien dagen geleden plaatste ik in de vragenrubriek een verzoek van een lezeres uit Balfo (Gr.), die in haar tuin een maggiplant had staan. Mij persoonlijk was deze plant onbe kend, hoewel ik me later herinnerde, dat ik er, de meisjes op de huishoud school ook wel eens over had horen spreken. Ik vroeg dus de mening van onze lezeressen-kring en ik moet met blijdschap vaststellen, dat mijn beroep op hen niet te vergeefs is ge weest. Uit' alle delen van het land heb ik brieven ontvangen met uit eenzettingen en verklaringen, dik wijls vergezeld van een paar blaad- heet „Lavas" en behoort tot de toe kruiden. Inderdaad is het heerlijk om er enige blaadjes van in de soep te gebruiken, want ze winnen het met glans van de selderij, wat smaak be treft. Echter, men moet slechts een paar blaadejs fijn maken, want an ders is de kans groot, dat de zeer geprononceerde smaak te veel domi neert. Men kan de plant gemakkelijk zelf in een tuintje kweken, want ze is niet veeleisend. Alleen heeft ze graag zon. In het voorjaar schieten de loten flink en vlug omhoog, zodat de plant weldra anderhalve meter hoog is en schermbloemen gaat dra- in onze brein opgekomen. Dora Werth). De plant, waarover het gaat, ATTENTIE Met ingang van a.s. Maandag 20 Juli moet niet meer het rode wapentje ingeleverd worden, wat zich aan de voorkant bevindt van het pakje margarine „Wapen van Waddinxveen", doch in- plaats daarvan is aan de achterkant van het pakje een SLEUTEL aangebracht. Blauwe wapen-tjes zijn niet geldig. De Georganiseerde Waddinxveense Melkhandel jes van deze plant. Het leuke is, dat een dezer dagen een collega-redac teur het bureau binnenkwam, zijn neus een paar malen ophaalde en belangstellend vroeg, of we ergens aan het soep koken waren! Dat was helemaal niet zo'n gekke vraag, want op dat moment was mijn bureau min of meer groen gekleurd van alle maggiblaadjes! Doch terzake. De meest uitgebrei de uiteenzetting ontving ik van mevr. B. M. S.—B. uit Gorinchem. Mevr. B. vertelt in haar brief, dat ze zelf in het bezit is van deze z.g. maggi-plant". Onze lezeres schrijft dan verder: „Enige jaren geleden las ik een artikel afkomstig van de „Maggi"-fabriek, die zich min of meer beledigd voelde, dat men sprak over een maggi-plant, want dat men de bekende aroma niet hiervan maakte. (Waarvan acte, mijne he ren: deze gedachte is overigens nooit gen. Voor het zover is kan men het best een gedeelte van de selderij ge lijkende bladen afplukken en drogen, hetzij in de zon of in de oven. Daar na maakt men ze fijn en heeft de gehele winter voorraad om de soep mee te kruiden (bewaren in fles). In het najaar begint de plant af te ster ven. Men heeft dan natuurlijk de dikke stengels met bloemen al afge sneden, want die putten de plant slechts uit en zover ik weet heeft men niets aan het zaad (behalve een kweker om te zaaien natuurlijk!) Tegen de winter drukt men het res tant van de plant op de grond en dekt haar af met turfmolm, wat rui ge mest of dik onder de bladen. In het voorjaar komen de scheuten dan weer op en dit is dan de tijd om er stekken af te nemen en de kennissen rijk mee te maken. Geur en smaak doen zeker wel iets aan maggi den ken, reden, waarom ik hierbij enige blaadjes voeg, dan kunt U zich zelf overtuigen". Tot zover de uiteenzetting van mevr. B., waarvoor wij haar zeer hartelijk dank zeggen. We kunnen er tot haar geruststeling bij voegen, dat de blaadjes nog in vrij goede staat waren! Vele andere reacties kwamen op hetzelfde neer. De heer Th. W. uit Sappemeer deelt nog mede, dat de wetenschappelijke naam van deze plant is „Levisticum officinale". Be halve de bijnaam „maggi-plant" wordt ze ook wel „Duitse selderij" genoemd. De heer W. voegt er tevens aan toe, dat van de plant, behalve het blad, ook de stengel en de wor tel gebruikt kan worden voor het meergenoemd doel. Ook de heer W. hartelijk dank voor zijn schrijven en toelichting. Verder ontvingen wij over deze plant nog een schrijven van de heer D, uit Gorinchem, nog een Gorin- chemse lezer of lezeres, wiens(wier) naam niet leesbaar was welke laatste persoon meedeelt, dat hij of zij de plant uit een kloostertuin heeft meegebracht; verder van mevr. B. E. uit Bloemendaal (uit het boven staande blijkt, dat de plant wel bloeit, zulks in tegenstelling tot Uw bewering); en van Mevr. J. M. de V. S. uit Gr. Deze laatste lezeres schrijft: „Ik heb jarenlang zo'n plant in de tuin gehad, maar door een strenge winter is de plant toen af gestorven. Ik heb al vaak geprobeerd om opnieuw een plantje te krijgen, maar het is me tot nu toe niet ge lukt". Wie wil mevrouw de V.S. te zijner tijd aan een stekje helpen? Nu blijkt, dat er verscheidene lezeressen zijn, die een plant bezitten, zal onge twijfeld een hunner de Groningse lezeres wel van dienst willen zijn. Haar volledige naam en adres zijn bij mij te krijgen. Mag ik ten slotte alle genoemde en niet genoemde schrijfsters en schrij vers hartelijk dank zeggen voor de door hen verstrekte inlichtingen? En Mevr. B. te Balfo zal ongetwijfeld wel tevreden zijn met bovenstaande uiteenzetting. DORA WERTH Bij de Gemeentelijke Middel bare Handelsavondschool met 5-j. cursus te Gouda werd bevorderd van klas 1 naar 2: Cor de Joode. Van klas 2 naar 3: Nico den Har- tog. Van klas 3 naar 4: Jan Sanders. Van klas 4a naar 5: Teun den Ouden. Van klas 4b naar 5: Piet Baan en Jan Dekker Voor bijzonder goede resultaten een boek uitgereikt aan: Nico den Hartog en Jan Dekker, allen te Waddinxveen. Deze week zal met de bouw van het Herv. Verenigingsgebouw be gonnen wordeh. Mén hoopt dit gebouw met het Kerstfeest in gebruik te nemen. Het zal plaats bieden voor 326 personen. A.s. Dinsdag zal de heer F. van der Klauw zijn 40-jarig jubileum herdenken bij de Ned. Spoorwegen. Het zal deze spoorwegman die dag niet aan belangstelling ontbreken, daar hij in die kringen een geziene figuur is. Naast zijn dagelijks werk neemt hij ook deel aan allerlei ar beid op R.K. soc. terrein. Ds. J. J. Moll, Herv. pred. al hier, die een beroep ontving namens de synode, om als legerpredikant in algemene dienst op te treden, heeft dit beroep aangenomen. Hij is voor nemens eind Augustus afscheid te ne men van zijn gemeente. Sinds 26 Maart 1950 was hij aan deze gemeente verbonden, waarvan één jaar als tijdelijk legerpredikant. De Woningbouwveren. „Wad dinxveen" benoemde tot schilder in vaste dienst, de heer J. Hoogendoorn te Boskoop. Volgens een door het gemeen tebestuur van Gouda uitgegeven sta tistiek over het aantal leerlingen van buiten Gouda, welk de verschillende scholer. aldaar bezoeken, blijkt dat uit onze gemeente 364 leerlingen een of andere Goudse onderwijsinstelling bezoeken, Onze plaatsgenote Mej. H. E. Sikkema slaagde te 's-Gravenhage voor het examen coupeuse van de Stichting Nederlands Modevak. Zij werd opgeleid door Mej. Bouter te Stolwijk. HET GAAT OM KINDERLEVENS DRINGEND BEROEP OP DE OUDERS! Wij hebben zeer groot respect, en ieder weldenkend mens met ons, voor alles, wat school en politie doen om de jeugd een VEILIG verkeer bij te brengen, voor nu en later. Het Verbond voor Veilig Verkeer slaat de medewerking van onderwij zer en politieman buitengewoon hoog aan, want zonder deze medewerking in allerlei vorm zou de verkeerson gevallen-statistiek ongetwijfeld een nog droeviger beeld geven van het aantal (jeugdige) verkeersslachtof fers dan nu al jaren lang het geval is. Op de achtergrond van menig verkeersongeval, een kind overko men, doemt voor onze ogen de scha duw op van de ouders en vragen wij ons af, of dit jonge leven niet to«h gespaard was gebleven, indien ook vader en moeder zich meer om de veiligheid van hun kind hadden be kommerd Een pijnlijke vraag in een uiterst pijnlijk geval, we zijn ons er volko men van bewust. Een vraag evenwel, die telkens, wanneer we over gedode of gewonde kinderen lezen, met drin gende ernst op ons af komt en ons niet met rust laat. Bekommeren de ouders zich wel voldoende om de veiligheid van hun kind? Is in de opvoeding thuis en op straat ook de verkeersveiligheid verweven, het vermanende woord, het goede voorbeeld? Wordt, wat op school aan verkeers opvoeding wordt bijgebracht, door de ouders gewaardeerd, voortgeholpen, aangewakkerd, levendig gehouden? Onze eigen ogen bedriegen ons niet. Maar al te vaak zien we dat kinde ren onder 't oog van hun ouders ge vaarlijke spelletjes doen op de rij weg en dat er geen woord van waar schuwing over de lippen van vader of moeder komt. Maar al te vaak zien wij, dat ouders in gezelschap van hun kinde ren zich niet aan de verkeersregels storen, dat ze zich door het verkeer heenwurmen op een onverantwoor delijke wijze, dat ze schuin de rijweg oversteken, op de rijweg blijven staan, straathoeken versperren, over steekplaatsen blokkeren, enz. enz. In welk gezin worden de kinderen gewezen op de nalevign van de ver keersregels? In welk gezin neemt vader eens de moeite om de fietsen te controleren in het bijzijn van de kinderen? In welk gezin gaat vader of moeder eens met de jongens en meisjes de straat op om ze te wijzen op de gevaren van roekeloosheid, on oplettendheid, op de gevolgen van baldadigheid, enz.? Gaarne binden wij deze vragen eens op de gewetens van de ouders en doen we daarbij een dringend be roep op aller medewerking aan de verkeersopvoeding van de jeugd. Laat di twerk niet over aan school en politie alleen, doch neemt ook zelf een werkzaam aandeel. Het le vensgeluk van uw kinderen ten goede i Verbond voor Veilig Verkeer. OUDERS, Laat dit werk niet over aan school actieve medewerking aan de ver keersopvoeding van uw kinderen zijn, dat u lid wordt van de plaatse lijke vereniging voor VEILIG VER KEER. (Bosk. Crt.) INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie] 't CROQUETJE. Weer getrouw als alle dagen, Elf malen achtereen, Had de torenklok geslagen, Over 't dorp van Waddinxveen. Men zag de mensen huiswaarts keren Van 't meebeleefde feest. En 't verlangen „naar de veren" Herleefde ook in onze geest. Dus werd toen de fiets bestegen, Om dit verlangen te voldoen, Maar bij 't splitsen onzer wegen, Aanschouwden w'een visioen, Wie rook er niet die fijne geuren? Ontstaan door d'arbeid van een kok, Wie wilde hiervan' niets bespeuren? Wie dacht er toen nog aan de klok? Zo stapten we iets later binnen, We proefden 't product: croquet 'k Zou net aan nummer twee beginnen, Toen we zo plots werden „bezet", De nauwe doorgang van de deur, Werd daarop ingenomen, Want aangetrokken door de geur, Was nieuw bezoek gekomen. Zij spraken slechts uit naam der Wet, Ter handhaving van rust en orde, Die naar zij meenden door „Croquet" Verstoord was doen geworden. We aten voort met wrange lach, En noemden onze namen, Aan deze mannen van 't gezag, Zoals 'k dat moet beamen. Toen werd voor ons de deur ont sloten, En werden we verzocht te gaan, Al hadden we ervan genoten, De zaak was nog niet afgedaan, Want met een boete te betalen, Ter grootte van een „knaak", Herstellen wij ons van ons falen, Want die overtreding die was raak?! Moraal luidt thans in grond gedachten: J. P. v. REEUWIJK Jr. Naschrift. Er is een oud spreekwoord, welk zegt „het venijn zit in de staart". Zo ook in deze bijdrage, reden waarom; we in de laatste regel maar hebben gezet. Verder dient inzender wel te be denken dat wetten en verordeningen er zijn om te worden nagekomen, ook al brengt overtreding daarvan voor iemand, in dit geval u zelf, on aangename gevolgen mee. RED. De jaarlijkse voetbalwedstrijd tus sen Waddinxveen en het Goudse G.S.V. had Woensdagavond plaats op het sportterrein aan het Noord einde. De junioren hadden reeds eerder| op Dinsdagavond hun krachten ge meten en nadat de heer L. Rehorst, als voorzitter van genoemde stich ting, de aftrap had verricht, wisten de Gouwenaars met 31 te zegevie ren. Een behoorlijke belangstelling gaf blijk niet alleen voor de voetbal, maar ook met het doelmatige werk van de stichting te sympathiseren. Zo waren alle factoren aanwezig om een prettige" avond te beleven. Waddinxveen, sterk gehandicapt door blessures van enige spelers, had een verjongd elftal op de been ge bracht wat het aanvankelijk nog zo| slecht niet deed. De aftrap van burgemeester War- naar scheen te inspireren en na 10 minuten was het de Bruin van G.S.V. welke de debuterende Zalm geen kans gaf. 01. Van de aftrap af namen Gelooven en Ringelestein echter mee en zonder een tegenstander te hebben ontmoet schoot laatstgenoemde de bal onder de falende handen van de doelman naar 11. Een prachtige cross pas van Ringelestein leverde via v. Ge looven weer een doelpunt op, maar het gebeurde juist aan de andere kant na een fout v. Hofwegen en; een grandioos missen van Biesheu vel, dat de Vries er 12 van maakte. Het boterde niet erg in de Geel- zwartverdediging! Eerst nog een schot tegen de lat en enige minuten later opnieuw een gepasseerde Zalm en Bonefaas kon nog net op de doel lijn weg trappen. Bij de nieuwelingen deden Sinteur en Lammers wel aardige dingen zon der echter tot grote hoogte te komen Het was wel een sportief breed ge-1 baar om de toegestane penalty naast J te schieten maar wij vonden zulks niet verantwoord. Toen dan ook Biesheuvel eenmaal! vergat terug te spelen werd het 13| en hiermee was het ijs gebroken. Wat hierna nog gedemonstreerd I werd was gewoonweg ergerlijk te| noemen. Het is geen kunst om met een on verschillig gezicht je vereniging door het slijk te halen en grootdoenerig te trachten dit met onverschilligheid te camofleren. Het kwam zo ver dat G.S.V. vol komen vrij spel kreeg en met gemak (wij konden de tel haast niet bij

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2