Weekblad voor Wad De SpUyel van de week •7 Kris-Rras Uit het Parlement NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 424 Vrijdag 31 Juli 1953 9e Jaargang I Adres Redactie en Administratie: I Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling -s Woendagsavonds inzenden Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. J21 'HgfrVij kunnen ons voorstellen, dat men in deze vacantietijd meer oog heelt voor het weerbericht, dan voor iets anders. Vooral als dat andere nóg slechter is, dan de berichten, die De Bilt juist in öiize vacantie pleegt te geven. Maar evenmin als het ||on. Ned. Meteorologisch Instituut het kan helpen, als ons vacantleweer rijet zo prachtig is als wij wel wen- 5§n, evenmin is het onze schuld, dat de toekomstberichten niet zo dende- Mpnd zijn. ■Het lijkt wel, of alle verhogingen cfeer prijzen naar de 1ste Januari wor den verschoven. Men weet, dat de miren op de nominatie staan, op die «turn te worden verhoogd en dat men de compensaties, die voor de «woners daar tegenover moeten staan in het algemeen niet voldoende Windt. Nu kwam deze week weer het bericht, dat de regering overweegt, de subsidies, welke zij nog steeds gééft voor melk en brood drastisch te verlagen, zodat eveneens per 1 Hnuari de melkprijs met liefst 3' cent per liter en het brood met tenminste leent per 800 gram zal stijgen. Het «schaffen van de subsidies, die het Rijk nog steeds geeft op sommige ■vensmiddelen, zou de schatkist et- JBlijke millioenen besparen en nu, dcor de huurverhoging, ons econo misch bestel toch op de helling moet, wil de regering brood en melk me- tèen maar „de weg uit nemen". Aan de prijzenpolitiek is uiteraard de po- ■tiek der lonen nauw gekoppeld. Zo heeft de uitspraak van de lerkgeversbonden dat zij na 1 Ja- ij|iari niet meer kunnen medewerken aan algemene loonmaatregelen, nogal wat stof voor commentaar gegeven. Het werd de werkgevers euvel ge- Jüid, dat zij zulk een belangrijke jgerklaring aflegden, zonder ten deze met de Raad van Vakcentralen over leg te hebben gepleegd. De samen- ■erking tussen werkgevers en werk- lemers zal in de toekomst niet ge makkelijk worden. Januari 1954 zullen we wel verder '.■en. Dan zijn misschien ook de sala- ■ssen van het Rijkspersoneel, waar- Sver het Voorlopig Verslag ver- «heen, omhoog gegaan. Naar aan- ■iding van dit verslag werd in de ■erste Kamer de vraag gesteld, tot ■elke consequenties dit wetsontwerp moet leiden met betrekking tot de «Salariëring van de ministers, de Staatssecretarissen en de leden der ■taten-Generaal. Populair gezegd Wagen de heren: „Krijgen wij ook wat?" Aan de andere kant is het voor Hen die zulks aangaat prettig te ^fcrnemen, dat de deviezenpositie van <fns land zodanig is, dat een ruime beschikbaarstelling van deviezen l°or het toeristenverkeer mogelijk is en dat voor dat verkeer de deviezen- wek j es zelfs kunnen worden afge- Jbhaft. De limiet: f 1000.per reis pijft gehandhaafd, doch inschrijving- in het paspoort blijft mede achter wege, daar aan de grens met een mondelinge verklaring genoegen wordt genomen. Heeft u met dit alles niets te ma llen? Och, er is meer nieuws, waar |ij rechtstreeks geen belang bij heb- Hen, maar dat niettemin ons kan ver fljjeugen of ons bezorgd kan maken. Een verheugend bericht is, dat het Huis, waar destijds de geniale schil der Vincent van Gogh woonde de oegere pastorie in het Noordbra- Hjpntse dorp Nuenen zal worden ftrestaureerd en voor ons en ons na geslacht behouden zal blijven. Het is zeker verheugend, dat zulk een res tauratie, welke veel geld kost, doch die niet in de eerste plaats op geld verdienen uit is, dank zij veler spon tane medewerking tot stand kon ko men. Zulk een bericht geeft de bur ger, ondanks alles, weer moed. Dit kunnen wij ook zeggen, van het be richt, dat uit Krommenie kwam. In deze Noordhollandse plaats kon de Burgemeester verklaren, dat in zijn gemeente de woningnood en tot het verleden behoort. Daar, in Krom- Penie, is geen enkel inwonend gezin "Sfeer. Het zal nog wel een tijdje du ren, voor andere burgemeesters hem dit kunnen nazeggen! Kan de burge meester van Krommenie tevreden 2ijn uit het verslag, dat de Spoor wegen over 1952 uitbracht, bleek, dat de directie evenmin ontevreden was over de gang van zaken. Dank zij de hogere tarieven bedroeg de winst liefst f 5.5 millioen tegen f 99.696 in 1951. Erkend moet worden, dat de Spoor wegen „Wat doen". Na het voorlopig herstel van de oorlogsschade werd een urgentieprogram uitgevoerd d,at er wezen mag. Ook voor de toe komst hebben de N.S. grote en groot se plannen. Noemen wij slechts de werken te Leiden, Rotterdam, Eind hoven en Arnhem, die in de periode tot 1958 zullen worden voltooid voorts de verbetering der spoorweg toestanden te Schiedam, de vernieu wing en verdubbeling van de Moer- dijkbrug. Wij kunnen niet meer zeggen, dat het vervoer per spoor tegenwoordig voordelig is, maar aan de andere kant: wij krijgen er wel wat voor terug Over terugkrijgen gesproken, Krui- ningen zal weer herrijzen. Na een maandenlange strijd tegen het water is het gelukt de gaten in de dijken te dichten, zo ook op Schouwen en Duiveland. Na bijna een half jaar van huis en haard te zijn verdreven zullen de bewoners dier plaatsen binnenkort weer te rugkeren. Ook de spoorverbinding Bergen op ZoomGoes zal a.s. Maandag weer hersteld zijn. H.K.H. PRINSES IRENE VIERT HAAR VEERTIENDE VERJAARDAG. Heerlijk genietend van een lange vacantie in de Verenigde Staten,' die zij op deze leeftijd zeker zal weten te waarderen, viert H. K. H. Prinses Irene haar veertiende verjaardag ver van huis. Zij is echter niet alleen, want haar oudste zuster, prinses Bea trix, van wie zij onafscheidelijk is, is bij haar en bovendien verkeert zij in Nederlands gezelschap. Toch zal zij zich op deze veertiende verjaardag in de vreemde niet alleen voelen, want zij weet dat thuis op die feestdag aan haar gedacht wordt, dat de gedachten van haar vader, moeder en de andere zusjes bij haar zijn endat het hele Nederlandse volk op die dag aan haar denkt. Want prinses Irene weet, dat het dan feest is in het vaderland, feest om haar. Dat onze prinsesjes een heerlijke vacantie mogen hebben en een be houden thuiskomst is de wens van ons allen. OOK EEN BOF! Ik heb altijd de Kris-Krasjes van mijn pa met veel genoegen gelezen en geen haar op mijn hoofd, die er ooit aan gedacht heeft, dat IK nog eens een artikeltje zou schrijven. Maar wat U niet leest is van Kris- Kras a.i., want mijn pa is met va cantie. Ook een bof! Niet dat mijn pa weg is, maar dat ik mag pennen. Ik heb heel gewoon een volmacht gekre gen betreffende het onderwerp waar over ik zal schrijven. En nu ik toch de gelegenheid heb, zal ik u maar meteen zeggen, dat ik graag in de journalistiek wil. Mijn pa wil daar niet van horen, maar ik weet geen mooier beroep dan jour nalist. Mijn pa zegt altijd: „Toontje, in dat vak is geen droog brood te verdienen. Je moet je vingers blauw schrijven en het levert bijna niets op!" Maar ik ben niet zo vlug uit het veld te slaan, want ik blijf maar aanhouden, elke week vraag ik een paar maal aan mijn pa, of hij niet van gedachten is veranderd. Nee hoor, ik heb daarmede niet de bedoe ling mijn pa kwaad te maken, want dat heb ik hem nog nooit gezien, maar de schrijverij is nu eenmaal een hobby van me. Op school maakte ik de mooiste opstellen, en een enkele keer mocht ik in het schoolkrantje tonen wat mijn pen waard was. Maar mijn pa is niet te vermurwen. Wat een prachtig woord, vindt u niet? En toch zal ik over enkele jaren een be kend journalist zijn; ik voel het aan. Hebt u daar ook wel eens last van? Zo voel ik nu aan, dat mijn pa zal grommen tegen me ,als hij dit stuk-je zal lezen. En toch kan ik er heus niets aan doen, dat ik over de jour nalistiek schrijf, want waar het hart van vol is, loopt zo de pen uit. Dan moet mijn pa maar een paar dagen grommen op me. Hij zal me toch heus niet op water en brood zetten. Maar al deed ie dat wel: ik wil jour nalist worden! Mijn pa is toch ook geworden wat hij wilde enhij schrijft toch ook, al kunnen we dat nu niet direct journalistiek noemen. Het is een bof, dat IK nu net voor mijn pa mocht invallen. Mijn hart is nu eens lekker gelucht en ik voel me er best bij. Als nu dit artikeltje succes zal hebben voor mij, dan bof ik er geweldig bij. Mijn pa zal toch al tijd niet „neen" zeggen? Zeker niet nu hij dit pennevruchtje zal lezen. O, als ik toch een bofte KRIS-KRAS a.i. Geen enkele ingewijde heeft er aan getwijfeld of het ingrijpende E.D.G.- verdrag wel in de Tweede Kamer zou worden aangenomen. Reeds vóór de behandeling stond vast, dat het aantal tegenstemmers gering zou zijn. Het is beperkt tot elf, terwijl 75 Kamerleden hun fiat aan het verdrag gaven. Tot die elf behoorden de communisten, de s.g.p.-ers, de k.n.p- ers en de heer Gerbrandy (a.r.); een elftal, dat nu niet bepaald homogeen is en dat uit verschillende overwe gingen de waarschuwende vinger op hief. Waren de 75 voorstanders nu overmatig enthousiast over dit ver drag? Dit te beweren zou in strijd zijn met de geest van de redevoe ringen, het waren er 15 die zijn afgestoken. Het is niet prettig de souvereiniteit over het leger af te staan om haar over te dragen aan een boven-nationaal gezag, het com missariaat. De Raad van Ministers samengesteld door de Ministers van de zes deelnemende landen: Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië heeft grote bevoegdheden, maar men kan slechts indirect gecontroleerd worden, nl. door de nationale parle menten. Want iedere minister kan uiteraard door zijn eigen Parlement ter verantwoording geroepen worden. Zo zouden we nog meer bezwaren kunnen opsommen. Op 6 September worden er in Duitsland verkiezingen gehouden. Zal Adenauer winnen of zullen de socialisten die tegen het E.D.G. zijn de erepalm wegdra gen? Rusland speelt op deze verkiezin gen. Zij zijn uitermate belangrijk en daarom is het bereid een wapenstil stand in Korea te sluiten en is gene gen over de eenheid van Duitsland te praten. Mits dit Duitsland dan maar neutraal zal zijn en zich niet met het E.D.G.-verdrag zal inlaten. Het is een .internationaal spel vol raffinement en problemen. Men moet het begrijpelijk vinden, dat een Duit ser de idee zeer aanlokkelijk vindt om het oude rijk weer te herstellen. Dit zijn echter problemen van tijde lijke aard. Op lange termijn genomen moet men blijven rekenen op een Russische agressie. Het communisme zou zichzelf verloochenen wanneer het niet uit is op de verovering van de wereldmacht. Is West-Europa te verdedigen zon der Duitsland? Nederland zeker niet. Het operatieterrein is te smal en on ze militaire oostgrens zal dan ook niet kunnen liggen bij de IJssel, maar een eind verder: in West- Duitsland. Vriend en vijand zijn het hierover eens. Maar de inschakeling van een zelfstandig Duits leger is voor West-Europa geen prettige ge dachte. De Duitse legers zijn een groot gevaar gebleken. Vooral Frank rijk verzette zich tegen een West- Duitsland, dat in Navo-verband zou zijn opgenomen en daarom kwam dit land het eerst met de gedachte van de E.D.G. Weliswaar zou Frankrijk dan de souvereiniteit over het leger moeten afstaan, maar Duitsland evenzeer. De Duitse soldaten zouden in de legercorpsen kunnen marche ren onder een Franse generaal, even goed als de Franse soldaat onder een Duitse generaal zou moeten optrek ken. Het E.D.G.-verdrag Is daarom een compromis, terwille van de in schakeling van Duitsland is het ge tekend. In een uitstekende rede heeft Minister Beyen op deze aspecten ge wezen. De communisten zien in dit ver drag oorlogsvoorbereiding. Wij zul len dit argument laten wat het is. De s.g.p.-ers hebben min of meer prin cipiële bezwaren tegen de Europese eenwording, terwijl de heer Weiter wel voor zou hebben willen stem men, als hij maar zeker wist, dat de grote landen, Frankrijk en Italië, dit voorbeeld zouden volgen. Nu, die ze kerheid kan niemand geven. En dus kan de vraag of dit verdrag ooit van kracht zal worden slechts door de tijd worden opgelost. Wij geven het toe: de vooruitzichten zijn niet al te gunstig. Maar nu Nederland zich vóór de militaire integratie heeft verklaard, staat het voor de geschie denis vast, dat wij, als kleine natie, een eigen internationale visie hebben en dat wij bereid zijn geweest de Europese éénwording te bevorderen. Het standpunt van Prof. Gerbrandy (a.r.), dat Duitsland een breekijzer is, omdat het een eeuw lang de pest in Europa is geweest, werd door nie mand onderschreven. Het was een rommelig betoog van onze oud-Mi nister-President. De heer Ger brandy wilde Duitsland in de Navo opnemen, maar de krijgsmacht zou beperkt moeten blijven. Dit is niet mogelijk, daar alle deelnemers aan het Noord-Atlantische pact gelijkge rechtigd zijn. De heer Weiter noemde het verdrag een wangedrocht, dat niet kan lopen, laat staan vechten. En bovendien zou het verdrag in strijd zijn met onze nationale trots, Minister Beyen ontkende dit ten stèlligste. Deze bewindsman, vol charme en een goed causeur, ver baasde zich over deze uitlating niet. De verwarring in de wereld is ken merkend voor een overgang van de ene periode naar de andere, zoals wij dit thans meemaken. De één wil in die overgangsperiode terug naar de „voorcatastrophale" periode en in dat verlangen spelen de begrippen macht, welvaart, nationale trots of natio nale rust. De ander wil vooruit. Naar zijn mening is het belang van het kleine land het best gediend door de opbouw der internationale rechtsorde te bevorderen. Zo niet dan wordt het fijngemalen tussen de grote mo gendheden. En de Minister kon slechts betreuren dat deze vreedza me opbouw door de Russische drei ging wordt onderbroken. DE WERELD HEEFT GEEN SNIPPERDAG. De wereld heeft geen snipperdag, de klok blijft dag en nacht steeds draaien; wie stil blijft staan, betaalt 't gelag en is dan voedsel voor de haaien. Verlof is 'n onbekend begrip, Vacantie is er niet in 't leven; 't blijven maar komma's, nooit een stip en nooit pauzeert de wereld even. Zo is er steeds nieuws voor de krant, in grote trekken 't zelfde liedje. In 't klein: een moord, een diefstal, brand, ofwel een ruzie om een grietje. Er ging een vogelpark failliet; de E.D.G. werd aangenomen; en viswedstrijdje langs de Vliet of hagelscha aan pruimebomen. In 't groot de hogere politiek: Korea, Rusland en Egypte; Een jaar geleën ging heen de kliek van Faroek, die ook zelve wipte. Va :aitie ran t Korea-front, maar voor hoe lang kan niemand weten. Rhee hield opeens z'n grote mond (zolang men hem niet zal vergeten). De Bilt voorspelt voor morgen 't weer: .met hier en daar een enkel buitje en koeler.Dank u wel, mijnheer, en Moeder pakt een extra truitje. De Spoor heeft winst: ruim vijf millioen; zij rijdt dus met een aardig vaartje; en in het parkje klinkt een zoen: daar vrijt natuurlijk weer een paartje. De krant moet vol, de wereld draait, d'e lezers willen nieuwtjes weten; er worden gifkorrels gezaaid, dat lees je voor je hebt ontbeten. Vacantie? Och, het werk gaat door: een bromfietser wordt doodgereden; 'n verslag van 't plaats'lijk mannen koor en in Korea hoop'lijk vrede. De krantenman tikt, knipt en schrijft: vacantiegangers gaan in drommen, terwijl hij op zijn zetel blijft en al maar vol maakt de kolommen. De wereld draait ,de krant komt uit, de haan zal morgen ook weer kraaien. Kom, rek U maar behaag'lijk uit: De wereld blijft voorlopig draaien. MAARTJE ZELDENRIJK. Heus niet alleen van communisti sche zijde is verondersteld, dat er op onze regering druk zou zijn uitge oefend om dit verdrag zo spoedig te behandelen. En wel Amerikaanse druk. .Minister Beyen heeft ver klaard daar niets van te weten. Men kon dit van te voren weten, want het vrije Nederlandse parlement laat zich niet sturen. Iets anders is, dat de belangen van Amerika en Europa op het punt der verdediging parallel lopen. Amerika wenst een sterk Europa. Maar wil ons werelddeel iets anders? Laat men niet vergeten, dat Amerika millioenen dollars heeft geschonken voor de verdediging van West-Europa. Dat het nu een con creet resultaat wil zien is niet onbe grijpelijk. Nogmaals de Europese en Amerikaanse belangen zijn niet te scheiden, maar dit bewijst nog niet, dat er een directe druk op de Ne derlandse Regering zou zijn uitge oefend. De zorgen van morgen bestrijden is 't heden van zorgen bevrijden. Bespaart onnodige zorgen, tijd en last. Laat de Nutsspaaibmk kosteloos voor U betalen Gas. Water, Electriciteit, Telefoon, Periodieken, School gelden, Polderlasten, Leveranciers. Sluit U aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gou.'a

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1