Weekblad voor Waddinxveen Di Spittel van de week Kris-Kras Uit het Parlement MILLIONNAIRS. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 425 Vrijdag 7 Augustus 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Oefening Drietand. Wij wisten dat zij deze maand zou worden gehouden dat zij ons als het zwaard van Damocles boven het hoofd hing. Gelukkig hebben de autoriteiten ons niet te lang in het onzekere gehouden. Nauwelijks was de nieuwe maand begonnen waarin .jhetF' zou gebeuren, o£ de meermalen aangekondigde proefmobilisatie was in volle gang. De mannen van de derdg divisie, die rechtstreeks bij de ze grootscheepse oefening waren be trokken, wisten nauwkeurig wat hen te doen stond, doordien zij reeds in Mei hun aanwijzingen thuis kregen. Het gewone publiek was eveneens voldoende voorbereid op de dingen die zouden komen: oranje en witte biljetten de radio met haar aan wijzingen de treinen, nu in de eerste plaats gericht op het vervoer der militairen, enkele wegen die wa ren afgezet en auto's die korte tijd werden gevorderdhet ging alle maal zoals het gaan moest. Wij wer den weer bepaald bij de mobilisatie- dagen van Juli 1939 of, als wij iets ouder zijn, ook bij die van Augustus 1914. Indien wij door deze oefening op de een of andere manier uit de dagelijkse sleur zijn gehaald in dien wij er enig ongerief door heb ben gehad, dan overheerst de ge dachte: gelukkig, het is niet echt het is „maar" een de werkelijkheid benaderende oefening, een proefne ming, een experiment, dat niet zoals bij de televisie een paar jaar moet duren. Met onze televisie zijn we inmid dels een bescheiden stapje verder gekomen. Na 1 October, het einde der experimentele periode, zal het aantal televisie-zenduren worden uitgebreid en op condities, waarover nog in de Kabinetsvergadering wordt overlegd, zullen de omroepverenigingen bij de uitzending betrokken blijven. Is er nu voor de televisie tenmin ste enige zekerheid van groot be lang voor af te sluiten contracten met artisten en andere, die na 1 Oc tober hun krachten zullen geven ook voor de bromfietsberijders be gint het te schemeren. Neen, het is nog niet zo ver, dat zij nu allemaal precies weten waar zij aan toe zijn. Slechts de berijders van een veertien in de Staatscourant met name ge noemde merken weten nu, dat zij op het rijwielpad moeten waar zij niet bepaald met open armen worden ontvangen! maar de bromfietsers, die een ander merk berijden, (en dat zijn er zo'n 120.000!) mogen noch op het rijwielpad, noch op de grote rij weg omdat zij geen nummerplaat hebben. Alle regeling is moeilijk, zouden wij met een variant op het spreek woord willen zeggen. Waarom al die bromfietsmerken moeten worden op gesomd, is ons ten enenmale een raadsel, te meer, daar de omschrij ving, wat nu eigenlijk een bromfiets is, bepaald duizelingwekkend in die zelfde Staatscourant werd opgeno men door de volgende, meer dan prachtige volzin: „de aanwezigheid van een stuurinrichting, trappers en een of meer zadels van voor norma le rijwielen bruikbare vorm en afme tingen, welke delen zodanig aan het voertuig zijn aangebracht, dat dit, ook met blijvend uitgeschakelde hulpmotor gedurende langere tijd en met redelijke krachtsinspanning zo wel door een op het zadel gezeten bestuurder door middel van trappers als door een voetganger aan de hand kan worden voortbewogen" en ver volgens zin twee: „de aanwezigheid van wielen met luchtbanden, waarbij de grootste middellijn van de velg tenminste 50 cm bedraagt". Een prac- tisch mens, die zelf een bromfiets in elkaar knutselt, zou ook weten waar hij aan toe was, indien men zich zon der meer aan een (duidelijke!) brom fiets-omschrijving hield en de mer ken daarbij maar uitschakelde. Voor rijwielen en voor auto's heeft men toch immers ook niet met merken te maken? Dat sticht maar verwarring. Al met al: de bromfietsgeschiedenis zal eerst dan behoorlijk zijn gere geld, indien voor dit „langzame snel- verkeersmiddel" eigen, paden worden aangelegd. Dat zal «echter nog wel enige tijd duren. Voorlopig is de last van de rijweg naar het rijwielpad overgebracht en de eerste dag van de „verwijzing" moesten wij, bij Mui den, prompt een botsing van twee bromfietsen op het rijwielpad note ren! Kunnen wij dientengevolge niet enthousiast zijn over de verplaatsing van deze verkeersmoeilijkheden, wij kunnen ook niet zeggen, dat er in Duitsland met enthousiasme wordt ge zocht naar de oorlogsmisdadigers, die Tweede Kerstdag uit de Bredase ge vangenis ontvluchtten. Toch „drup pelen" de „heren" zo langzamerhand binnen. Nummer vijf is in de kraag gepakt en hier te lande werd de man, die de ontvluchting in orde had ge maakt „versierd" zegt men te Am sterdam voor zijn wangedrag ge grepen. Daar was men ook al niet te vroeg mee! FEEST. In de gemeente waar ik geboren ben, dat is nu bijna een halve eeuw terug, woonden zeer rustige mensen. Ze sprongen zelden of nooit uit de band omdat er geen gelegenheid was om dit te doen. De ene dag was gelijk aan de andere en aanleiding voor feestvieren was er slechts een keer per jaar. Dat was als achter de hooibouw een punt gezet werd, dus wanneer voldoende hooi in de bergen gestouwd was om de beesten gedu rende de wintermaanden hun eten te kunnen geven. Als de een klaar was, werd de an der geholpen en met hei feestvieren werd gewacht tot niemand meer een sprietje gras of hooi had liggen. En als hét zover was, nou, dan begon het feest. Zo maar, zonder lange voorbereidingen of geldinzamelingen. In de nacht werd door enkele bewo ners het marktplein versierd en als hét dorp ontwaakte kon men aan een ieder zien, dat hij of zij niet met het verkeerde been uit bed was gestapt. De dorpsharmonie gaf 's morgens om 8 uur een concert en trok daarna, al blazend, het dorp door. Niemand bleef thuis en trok achter de muziek aan. Er werden volksdansen uitge voerd, kinderspelen georganiseerd, ringrijden, tobbesteken, enz., en de ouden van dagen werden vooraan op banken gezet om niets te rrussen van dit zo spontane feest. Tussen de be drijven door werden grote hoeveel heden hooibouwbier weggeschonken en behoefde niet betaald te worden. Dat feest duurde de hele dag en nie mand dacht er aan de boel in de war te sturen. Nu ben ik in mijn vacantie in een dorp geweest waar ook het hooi- bouwfeest werd gevierd. Maar wat een verschil met mijn gemeente. Geen versierd marktplein, maar een bij elkaar geraapt stelletje kermis attracties. Geen ereplaats voor de ouden van dagen, die loerden al hoofdschuddend van achter hun gor dijntjes naar de feestelingen met feestneuzen en -maskers. Ik heb zo'n oudje gesproken en die verelde mij, dat er 's avonds, onder invloed van sterke drank, in het dorp werd ge vochten. Mijnheer, ik vraag U is dit nu de dankbaarheid die getoond wordt omdat het hooi binnen is? Geef mij maar de tijd van een 50 jaar terug, dat was een tijd van één zijn, van samen aanvoelen. Daarom schoot mij de herinnering te binnen van de feestelijkheden in mijn geboorteplaats en ik zei met het oudje: geef mij de tijd terug van 50 jaar geleden. KRIS-KRAS. Het is een lange rij wetsontwer pen, die door de Eerste Kamer de laatste weken is afgehandeld. Nu de Tweede Kamer het lang verbeide zomerrecès is begonnen, is het zaak voor de Senaat om de achterstand niet al te groot te laten worden. On ze Senatoren vergaderen veel min der dan de leden van de Tweede Kamer. Meestal maar één dag per week, soms twee en in de begro tingstijd komt het voor, dat zij drie dagen achtereen hun wijze hoofden breken over de ingewikkelde rege ringsstukken. De Tweede Kamer vergadert vrij constant van Dinsdag tot en met Vrijdag. Het aantal ver gaderingen is dus in de Eerste Ka mer veel kleiner. Om bij te .blijven is hét daarom noodzakelijk langer te vergaderen, de laatste jaren tot om streeks half Augustus, maar boven dien moet men minder praten. Dit laatste mag dan wel eens moeilijk vallen, men kan niet ontkennen, dat beperking hun helemaal vreemd is. Het regiem van voorzitter Jonkman is hard vergeleken bij dat van zijn voorganger Prof. Kranenburg. Deze beëindigde de middagvergadering om half vijf en als het 's avonds half elf was, vond iedereen het erg laat. Maar voorzitter Jonkman kijkt niet naar de klok en het schijnt hem een plezier te zijn de lange vergader tijden van de meer onstuimige col lega's aan de overzijde van het Bin nenhof, te slaan. Op zichzelf kan de ze poging niet onverdienstelijk ge noemd worden, mits zij maar niet ten koste gaat van de regie. En van regiefouten is Minister Mansholt de laatste weken het slachtoffer ge worden. Het belangrijke wetsont werp „rechtshandelingen landbouw gronden" kwam drie weken geleden in behandeling. Een voorstel, dat de regeling van de grondprijzen behelst gedurende vijf jaar, en dat zich te vens uitspreekt voor een voorkeurs recht van de pachter. De Eerste Kamer deed haar best en hield forse redevoeringen, maar aangezien Minister Mansholt des avonds een diner had met de Ame rikaanse onder-minister van land bouw, kon hij niet dezelfde dag ant woorden. Dat zou volgende week gebeuren. Het antwoord kwam. Het was een felle bestrijding van de be togen van de heren Kolff (c.h.) en Molenaar (v.v.d.) Niet geheel onbe grijpelijk wensten zij te repliceren. Maar daarvoor was geen tijd meer en zo kregen we dan de replieken deze week. Na een afschuwelijk ver minkt debat in drie bedrijven, waar door de levendigheid volmaakt ver loren ging, werd het ontwerp aan genomen met 2911 stemmen. Te gen waren de c.h.u., c.p.n., de heren Hellema Tjalma (a.r.) en Molenaar (v.v.d.) Met 295 stemmen heeft de Eer ste Kamer ook het ontwerp aan vaard om aan 40.000 personen de mogelijkheid te geven het Nederlan derschap terug te krijgen, hetgeen zij verloren hadden door in dienst te treden van het Duitse leger of de Duitse staat. De tegenstanders wa ren de communisten, de heren Die penhorst (a.r.), De Vos van Steen- wijk en Louwes (beiden v.v.d.) Men zal zich herinneren, dat het oor spronkelijk de bedoeling van Minis ter Mulderije was om alle staatlo zen weer met één pennestreek het Nederlanderschap terug te geven. De Tweede Kamer wilde dit niet. Zij wenste, dat de zware misdadigers staatloos zullen blijven. De Eerste Kamer sprak zich echter uit voor het oorspronkelijke ontwerp. In het wetsvoorstel-Donker zag zij tal van inconsequenties. En voor sommigen waren die zo onoverkome lijk, dat zij tegen hét ontwerp stem den. Wat de Eerste Kamer Dinsdag j.l. presteerde, was zonder meer onaan genaam. Op deze laatste dag voor de zomervacantie behandelde zij in zes uur tijd precies twintig wetsont werpen. Zij waren niet allemaal van groot belang, maar er waren er bij die destijds in de Tweede Kamer vrij veel debat hadden opgeleverd. Nu werd het een lange middag, zon der dat er iets groots aan de orde kwam. Zo werden de ontwerpen, die verband houden met de watersnood, aangenomen. Ook de salarisverbete ring van de ambtenaren en de im- munisatiewet voor de militairen le verden niet al te veel moeilijkheden op. In al deze korte debatten kwa men geen nieuwe gezichtspunten naar voren, zodat de vele Ministers die stuk voor stuk achter de Rege ringstafel moesten plaats nemen, niet veel moeilijkheden ondervon den. En nadat dit allemaal voorbij was, kon ook voorzitter Jonkman de zo mervacantie inluiden. Niet zonder trots deelde hij mede, dat alle spoed- Officieële Mededelingen SPREEKUUR BURGEMEESTER. Wegens vacantie is de burgemees ter verhinderd spreekuur te houden op Vrijdag 7, Dinsdag 11 en Vrijdag 14 Augustus 1953. DIENSTPLICHTWET. De burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis: 1. dat alle oproepingen voor de keu ring van de lichting 1954 zijn ver zonden; 2. dat de in 1934 geboren mannelij ke personen, die in een der Ne derlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen, of daarin hadden be horen te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keu ring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 Januari 1954 ter gemeentesecretarie moe ten aanmelden. Waddinxveen, 1 Augustus 1953. De burgemeester voornoemd, A. OUDIJK, l.b. eisende ontwerpen zijn afgehandeld. En hij wekte zijn medeleden op zich bezig te houden met de bestudering van het E.D.G.-verdragt terecht noemde hij dit een ingrijpend ver drag. dat een brede behandeling in de Senaat vraagt. Vooral omdat de feiten veranderd zullen zijn sinds de Tweede Kamer dit ontwerp heeft behandeld. De Duitse verkiezingen zijn dan achter de rug. En van de uitslag daarvan hangt de internatio nale politiek terdege af. Dus ook het E.D.G.-verdrag. MENSEN DIE WIJ IN CANADA NIET KUNNEN GEBRUIKEN. Het gebeurt nog al eens dat wij brieven ontvangen met als inhoud: „Kan men mij ook gebruiken in Ca nada?" Het antwoord hierop moeten wij schuldig hlijven. Liever willen wij omschrijven: „Mensen die wij in Ca nada niet kunnen gebruiken,". Dezul ke zijn er zeer vele. Het kan zijn dat sommige bruikbaar kunnen worden gemaakt, maar dit is altijd riskant. Iedereen is niet geschikt voor dit grote land. Nederland is een klein landje en Canada is ontzaglijk groot daarbij vergeleken. En dit heeft in vloed op de mens. Er zijn nu een maal zulke mensen die in een klein landje passen en zich moeilijk kun nen aanpassen in een land wijd van begrip. Mensen die zeer nauw aan de familie hangen en menen iedere dag, of week, of maand de familie te moe ten zien, kunnen in Canada niet ver keren. Blijf alsjeblieft in Nederland. Er zijn er die er zo gewoon zijn ge raakt dat de Staat de grote Vader is en voor zijn kinderen moet zorgen, dat zij alle persoonlijk initiatief heb ben verloren, zij zijn gewend onder steuning te ontvangen voor alles en nog wat. Indien ze uit hun werk zijn, dan voorziet de Staat in hun behoeften, indien ze ziek zijn dan gaan ze op kosten van de Staat in het hospitaal, enz. Zulke lieden zijn nooit de kinderschoenen ontgroeid. Het weinigje fut dat er in zat, ging er nog uit. Indien iemand aan zulk een toestand gewend is geraakt en het daar best in uithouden kan wij zouden dezulken ten sterkste aanraden kom hier niet. Ge zoudt er aan toedragen dat wij zulk een toestand ook hier kregen, iets dat wij beslist niet willen. Het is hier gelukkig nog niet zo. Wij moeten Troost U, volk der lage landen, Neêrland heeft nog millionnairs; laat ik dit mogen bezingen in mijn wekelijkse vers; zevenhonderd-zes-en-twintig Croesussen zijn er in 't land; als U interesse hebt soms, plaatsen zijn er nog vacant. Maareen millionnair moet dokken, hij 's de kracht van onze staat; houdt zo iemand maar in ere en maak hem dus nimmer kwaad. Hij schuift af een aardig centje in de grote fiscus-pot, dat is wel in heel de wereld ied're millionnair z'n lot. Maar het voordeel voor ons allen is toch werk'lijk niet gering; hij betaalt, wat wij niet kunnen, dat is een belangrijk ding. Hoe meer millionnairs er hier zijn, des te meer maakt dit ons blij; 't leeuwenaandeel komt van hen af, des te minder dokken wij! Zeven-honderd-zes-en-twintig, 't aantal is nu niet zo groot: af en toe komt er een nieuwe, af en toe gaat er één dood. Maar, op tien millioen bevolking (en hierin schuilt ook veel waars) zeg je toch: ruim zevenhonderd millionnairs; ze blijven schaars HENK VAN HEESWIJK. hier mensen hebben met persoonlijk initiatief, die zich zelf willen helpen zo veel mogelijk. Zij, die zich zelf niet willen helpen, drijven op ande ren, en worden lastposten. Wanneer ge dezulken helpt dan gaat het slechts van de wal af in de sloot. Iemand die zo veel mogelijk de werk uren verkort wil zien en veel naar zijn horloge kijkt past hier ook niet. Zo iets mag in Nederland gaan, maar het loopt hier op een mislukking uit. Canada heeft behoefte aan wer kers. Indien het ons begonnen is om zo min mogelijk te doen en dan zo veel mogelijk er voor te beuren dan passen wij hier niet. Mensen met een minderwaardigheidsgevoel moeten hier ook niet zijn. Wanneer ge u eerst moet behelpen in een krot, of in een oud karretje moet rijden en u dit dan een minderwaardigheidsgevoel geeft, dan aouden wij zo iemand sterk afraden hier te komen. Indien iemand het in Nederland goed heeft en alles netjes en zindelijk moet hebben en dan hier in de modder moet omploeteren voor een of twee jaar, zo iemand heeft een vreselijk le ven. Wij hebben hier mensen nodig met ruggegraat die nog wat ijzer in het bloed hebben. Zulke mensen worden schaars. Mensen, die het koninkrijk Gods willen zoeken ook in Canada. Mensen die niet alleen zoeken iets te halen maar die ook iets hebben te geven. Hier moet gebouwd worden, maar ook bewaard worden. Bewaren dat gene wat Nederland groot heeft ge maakt en dan ook gewillig dat mede te delen aan Canada. Wie zichzelf zo weet te verliezen, zal ook het ware zelfbehoud bewerken en zal ook ten zegen zijn. Het woord der Schrift geldt ook hier: In het zweet Uw aanschijns zult gij Uw brood eten! Menigeen klaagt verkeerd te zijn ingelicht in Nederland en dus te zijn bedrogen. Indien ge het bovenstaande in acht neemt dan wordt ge niet bedrogen en dan valt het u zelfs mee. De mens wil zich zelf zo gemak kelijk bedriegen. Verstandige men- De zorgen van morgen bestrijden is 't heden van zorgen bevrijden. Bespaart onnodige zorgen, tijd en last. Laat de Nutsspaarbank kosteloos voor U betalen Gas, Water. Electriciteit, Telefoon, Periodieken, School gelden, Polderlasten, Leveranciers. Sluit U aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1