Denkt U aan de E.H.B.O. collecte Maedcc de Vrouw. Hoe rijk is Nederland. NIEUWS uit awzc waadplaats- De avonturen van Duimelot Sport in 't koet. sen nemen zich in acht tegen zelf bedrog. Lees het boek „De Landver huizers" van Risseauw, en vraag u zelf af of ge iets van de geest hebt die 'n immigrant moet hebben om moeilijkheden en tegenheden te trot seren. Laten de zulke maar gerust komen. Hartelijk welkom in Cana da. H. SMITS R. R. 4, Bowmanville Ontario Canada. Van onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Smits, ontvingen wij bo venstaand artikel, met verzoek dit in ons weekblad op te nemen. Meer dan zevenhonderd millionnairs. Als het waar is dat geld ons niet gelukkig maakt, weten wij 700 men sen voor u die zéér ongelukkig zou den moeten zijn. Wij bedoelen hier dan 700 millionnairs die ons land telt. (Om precies te zijn 726). Als wij zo eens de cijfers zien van het aan tal personen dat belastingplichtig is in de vermogensbelasting, valt het ons op dat 2.7 pet. van ons volk een vermogen blijkt te bezitten van f 10.000 tot 50.000 gulden. Dit aantal c.a. 267.000 personen, is dus heel wat groter dan onze 700 millionnairs. Wist u overigens dat deze 700 ruim 10 pet. van de vermogensbelasting betaalden? Als wij u vertellen dat er ongeveer een kleine 60 millioen gulden aan deze belasting wordt be taald, lijkt het ons dat zelfs het pad van millionnairs wel eens met door nen bezaaid wordt. Als u nog mocht willen vernemen hoe groot het be drag is dat Nederland, volgens de vermogensbelasting, aan vermogens van f 10.000 af bezit, kunnen wij u vertellen dat dit een goede 18 mil liard gulden omvat. Uit deze vermo gensbelasting blijkt overigens ook nog dat er op iedere 100 Nederlan ders ruim 3 zijn, die „vermogend" genoemd kunnen worden. De grootste rijkaards blijken in de provincie Zuid-Holland te wonen, althans volgens de grafiek „Betaalde belasting van de vermogen". Deze provincie betaalt de fiscus ruim 4 milliard gulden. Het blijkt, wat dit betreft, dat Drente de armste pro- vincite is. Dat Zuid-Holland de rijkste pro vincie is zal wel komen door de „op eenhoping" van millionnairs in deze provincie. Als wij nl. eens nagaan waar al onze millionnairs wonen, komen wij tot de ontdekking dat Den Haag blijkbaar de gezondste stad is om millionnair te zijn. Hier wonen nl. niet minder dan 98 mil lionnairs. Daarmede staat de resi dentie aan de kop, getuige dat de daarop volgende stad, Rotterdam slechts" 50 millionnairs herbergt. Amsterdam komt in de rangschikking op de vijfde plaats. Wij hebben eens een lijstje voor u gemaakt van de plaatsen in ons land waar meer dan 10 millionnairs wonen. Hier zijn ze: Den Haag 98, Rotterdam 50, Wasse naar 49, Bloemendaal 45, Amster dam 37, Enschede 30, Hilversum 19, Utrecht 15, Haarlem 15, Tilburg 15, Zeist 15, Arnhem 12, Breda 12, Alme lo 10. (Goudse Crt.) worden is veroorzaakt door het ro ken en de aanslag laat zich van per kament niet verwijderen. Dezelfde lezeres vraagt een recept voor het inmaken van augurken en komkommers in het zout. Dat is mij niet bekend. Wie onzer lezeressen kan hier helpen? En ten slotte vraagt deze lezeres hoe men jam stevig kan krijgen zon der veel inkoken. Ze heeft penjol geprobeerd en dat gaat uitstekend, maar het is te duur. Met gelatine kunt U het proberen, maar is niet houdbaar. Wel voor dadelijk gebruik. Probeert U het eens met meer sui ker; misschien is het goedkoper dan penjel, doch ik betwijfel het. Met suiker is houdbaar. U kunt ook pro beren met aardappelmeel, doch ook dat is niet lang houdbaar. DORA WERTH. DE JEUGD EN DE VACANTIE. Van verschillende lezeressen en ook van lezers ontving ik reacties over de vraag, of de kinderen in deze tijd t.o.v. de vacanties niet wat te veeleisend zijn. Ik schreef hier over in de hoop, dat anderen ook hun mening hierover kenbaar zou den maken. Zoals u zich wellicht nog herinnert, stelden we- de vra gen: „Hebben de kinderen recht op een gevarieerde vacantie met uitjes en extratjes of acht U het niet be paald nodig? Vindt U een enkele dagtrip voldoende of acht U het voor Uw kinderen beter een week met hen ergens in pension te gaan? Of vindt U het goed, dat ze op eigen houtje een paar dagen of langer gaan kamperen? Laat ik beginnen met een brief van mevrouw C. H.—van R. uit Boskoop. Deze lezeres komt met een uniek voorstel: „Laten de kinderen, die b.v. 6 weken vacantie hebben, er 3 van gebruiken om arbeid te verrichten om iets te verdienen en van het verdiende geld kunnen ze dan gaan logeren of kamperen". De ze lezeres is van mening, dat de kin deren in deze tijd te veel van het goede krijgen en dat daardoor de on tevredenheid hoogtij viert. Een andere lezeres, mevr. L. G. S. V. te Boornbergum (Fr.) is van mening, dat de kinderen dikwijls el kander willen overbluffen. Als het ene kind zegt, dat het naar Den Haag gaat, dan wil het andere ook naar Den Haag of nog verder. Deze lezeres beschouwt het uitgaan in deze tijd inderdaad als een medeverschijn sel, mede als gevolg, dat een steeds grotere categorie der bevolking gele genheid krijgt om met vacantie te gaan. Ook onder de ouderen zien we het verschijnsel, dat de ene familie de ander de loef af wil steken: naar Duitsland, naar de Ardennen, acht dagen naar Parijs, enz. Is het dan te verwonderen, dat ook de kinderen steeds veeleisender worden?" Een nuchter en zakelijk antwoord ontvingen wij van mevr. G. J.v. d. E. uit Utrecht, welke lezeres schrijft: „Natuurlijk hebben kinderen recht op vacantie in de warme tijd van het jaar. Iets anders is of ze ook recht hebben op uitjes en extratjes. Dat kan hen verstrekt worden in verhouding tot de portemonnaie van vader en moeder. Kinderen, die jon ger zijn dan 16 jaar, zou ik onder geen voorwaarde op eigen houtje laten kamperen en op oudere leeftijd alleen onder bepaalde voorwaarden. M.i. hebben kinderen aan een paar dagtrips meer dan aan een week pension". Een lezeres uit Voorburg, mevr. L. G. van P.W., schrijft: „Onze kin deren (12 en 14) ruilen altijd veer tien dagen met kinderen in Veenen- daal. Dat is nu al voor het derde jaar en we zijn er allen zeer tevre den over. Momenteel zijn de kinde ren uit Veenendaal bij ons en wij. maken dagtrips naar zee, naar Ma- durodam, het dierenpark in Wasse naar, enz. Op hun beurt gaan onze kinderen in Veenendaal naar be zienswaardigheden in die streek en ze zijn ieder jaar weer opgetogen. De kosten zijn vrij gering (alleen het reisgeld en een zakcentje) en de ver standhouding tussen de kinderen is uitstekend. Ik kan die kindér-vacan- tieruil dan ook bijzonder aanbeve len". Een lezer uit Boskoop, de heer J. L. schrijft: „Onze kinderen hebben ontspanning nodig, zoals een postlo- per eens moet zitten en een kleer maker moet wandelen. Maar een postloper zou aan zitrazernij en een kleermaker aan wandeldito lijden, als ze hun vacantie vulden alleen met zitten, resp. wandelen. Onze tijd is reis-bezeten, de kinderen vlie gen in autobussen door de mooiste gedeelten van ons land, zien' alles voorbij vliegen en .zijn niet in staat werkelijk iets op of mede te nemen. Het beste acht ik voor kinderen om door hun ouders attent gemaakt te worden op het schoons, dat vlakbij is, dat lopend of althans zonder Veel inspanning gemakkelijk op een dag is te bereiken. Meedoen met de kin deren, het kind wijzen op de din gen, die te zien zijn: de eend, de zwaan, de vlinder, de bloem, het water, de waterplant, een verschie tende snoek, de zon, de wolken, enz. Als wij opmerken, is er zo ontzagge lijk veel te zien, dat er geen eind komt aan de vragen en anwoorden. Ieder ouderpaar, dat in deze geest de vacantie doorbrengt en weet te zorgen voor afwisseling, is gewaar borgd kinderen te bezitten, die tot in hun grijsheid zullen terugzien op de heerlijke dagen in de vacantie geno ten, terwijl ze lange vacantiereizen als vermoeiend en ongunstig verge ten zijn voor ze de kinderschoenen zijn ontwassen". Er zijn nog meer reacties. Ik be waar deze voor de volgende week, maar dank alle bovengenoemde leze ressen en de lezer voor hun spontane brieven. DORA WERTH. ANTWOORDEN OP GESTELDE VRAGEN: Mej. E. van O. heeft een satinette deken, wijnrood, waarop vliegenvuil is gekomen en vraagt hoe dit er uit té krijgen zonder de kleur aan te tasten. De enige weg: stomen. Met tetra is het ook mogelijk, maar dan loopt U kans, dat de watten onder het satinette door het nat worsen kringen gaan geven. Dezelfde lezeres vraagt hoe een zwarte colbertjas die vettig is geworden, schoongemaakt kan wor den. Met tetra en een lapje stof in dezelfde kleur; steeds maar wrij ven tot alles weer droog is. Is het de eerste maal niet schoon, dan her halen. Maar op de duur wordt het weefsel aangetast. We zouden toch adviseren een marktjas te gaan dra gen. Laat U nog eens horen, of U suc ces hebt .gehad? Mevr. C. H.van R. heeft een per kamenten lampenkap, die donker is geworden, en vraagt, waarmee die schoon te krijgen is. Het spijt me, mevrouw, ik heb zelf ook zo'n kap. Daar is niets aan te doen. Het geel Evenals vorige jaren zal de Waddinxveense Oranjevereniging op 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, een avond-feest organi seren. Daar de jeugd zich momenteel zeer enthousiast vermaakt met het trommelen op kaakjesblikken,» zal als onderdeel van dit programma een marswedstrijd voor de z.g ,koek bliktrommelaars" in clubverband worden gehouden en zullen hiervoor door de Oranjevereniging geld-prij- zen beschikbaar worden gesteld. Ongetwijfeld zal het bij de jeug dige trommelaars niet aan belang stelling ontbreken. Men leze de op roep in de advertentie. De overige programmapunten zullen te zijner tijd bekend worden gemaakt Aan de Coöp. Boerenleenbank werd gedurende de maand Juli in gelegd f 221.410.45, en opgenomen f 132.591.13. Laatst uitgegeven boek je is no. 6560. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli in gelegd f10.805,30, terugbet. fl3'.739.43. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 2769. Hefbrug. Gedurende Juli 1953 passeerden in totaal 3005 vaartuigen de Hefbrug over de Gouwe te Wad- dinxveen. Voor 245 vaartuigen be hoefde de brug niet geheven te wor den. Onze plaatsgenoten G. v. Beek en R. de Bas slaagden voor het in Rotterdam gehouden examen van sterkstroom hulpmonteur van de V.E.V. Geslaagd voor het praktijkdi ploma Boekhouden voor vereniging van leraren onze plaatsgenoot J. K. C. Brouwer. Eveneens voor dit examen slaagde onze plaatsgenoot J. J. van Veen. Opgeleid door de directeur van de Middelb. Handelsavondschool te Gouda. Geslaagd voor het examen Mo derne Bedrijfsadministratie van de Ned. Associatie voor Praktijkexa mens de heren W. van Vulpen en J. KALME RAADSVERGADERING MET AFSCHEIDSSPEECHES. Het was geen lijvige agenda die de Waddinxveense Gemeenteraad in de laatste vergadering van de zittings periode te behandelen had. Bij de ingekomen stukken werd door de voorzitter een uitvoerige toelichting gegeven over het onder houd van de beide bruggen in de Broekweg. Bij de vaststelling van de wegenlegger in 1941 is de gemeente Waddinxveen als onderhoudsplich tige aangewezen. Thans is dit open baar geworden, nu G.S. de gemeente Waddinxveen verzocht hebben een der bruggen in verband met de le vensgevaarlijke toestand te doen re pareren. Deze kwestie is door het Wieringa. Idem voor het Praktijk examen Boekhouden de heren J. A. Raapis, W. H. Slob en P. v. d. Wolf. Voor het Middenstandsexamen „Al gemene Handelskennis" slaagden te Gouda de dames L. Bongaards, D. van Dam, G. Steehouwer en A. Stoof Hinrichs (met lof, voor alle zes vakken een tien), en de heren A. J. van Rijn en G. A. v. d. Maat (met lof). Allen genoten hun opleiding bij de heer A. G. de Ruijter, Accoun tant, leraar M.O. Handels- en M.O. Staatswetenschappen te Boskoop en Gouda. gemeentebestuur nauwkeurig onder- Zocht, de reparatie is geschied, zij het onder protest van de zijde van Waddinxveen. In de vorige raadszitting was aan B. en W. volmacht verstrekt de no dige stappen te doen voor de aan schaffing van een oliestookverwar- mingsinstallatie in de O. L. school A. Bij de besprekingen die hierover gevoerd zijn, was gebleken, dat wen selijk was ook het nieuw te bouwen gymnastieklokaal op deze installatie te doen aansluiten. De meerdere prijs bedroeg hiervoor f 4250. De raad kon zich met deze uitbreiding verenigen. De verordening tot heffing van rechten voor de vleeskeuring voor de keuringskring Gouda had niet de goedkeuring verkregen. Niettegen staande het feit dat de- aangesloten kringgemeenten tegen de verlaging voor grootverbruikers hadden gepro testeerd, was in de oude verorde ning de bepaling opgenomen, dat bij 100.000 kg. ingevoerd vlees een ver laagd tarief zou worden toegepast. Deze bepaling werd het struikelblok voor deze verordening, omdat dit niet billijk werkte ten opzichte van de kleine fabrikanten. Gouda heeft thans een nieuwe verordening ont worpen, waarin aan deze bezwaren tegemoet gekomen is. De raad kon zich met het voorstel verenigen dat niet bij 100.000 kg. in gevoerd vlees verlaagd tarief wordt toegepast, maar reeds bij invoering van 40.000 kg. zodat er thans een ba sisbedrag is tot 40.000 kg. en daarbo ven wordt verlaging toegekend. Bij de aanbieding van de bedrijfs- rekeningen over het dienstjaar 1952 kon de Voorzitter met genoegen con stateren, dat de bedrijven gunstige resultaten hadden gemaakt. Vooral het gasbedrijf is met een hoog winst cijfer uit de bus gekomen. Was voor dit bedrijf aanvankelijk een winst geraamd ad f 1900, het resultaat was aanmerkelijk hoger nl. bijna f 26.000. De voorzitter, burgemeester A. War- naar, gaf hierop een nadere toelich ting. Dit hoge cijfer hield verband met de liquidatie van het gasbedrijf. Voorheen werd nl. de cokesvoorraad als een stille reserve beschouwd. Bij de liquidatie echter is deze voorraad in het eindcijfer opgenomen. Ook het electriciteitsbedrijf had geen slecht jaar gemaakt. Bedroeg 3. Duimelot bond de veters aan el kaar en hing zijn schoenen Om zijn nek. Dat vond hij altijd het makke lijkst. Hij stak zijn handen in iijn zakken en ging op weg. Hij moest een eind door het bos wandelen. Het was een groot bos. Een geheimzinnig bos, dacht Duimelot, toen hij over het smalle bospad liep.Op sommige plekken, waar de bomen dicht op elkaar stonden, was het heel donker. Maar het was er lekker koel. En wat rook het er heerlijk! Duimelot stapte flink door en floot onderwijl eén vrolijk liedje. Dan denken de vogels misschien dat ik ook een vogeltje ben, peinsde hij. 4. Plotseling zag Duimelot een paar grote braamstruiken. He, daar zou hij best een paar dikke bramen van willen plukken! Hij bedacht zich niet lang, maar legde de schoenen op de grond, omdat die hem bij het buk ken hinderen en liep op de struiken af. Ja, zie je wel, wat een prachtige rijpe bi-amen hier groeiden! En Dui melot ging aan het plukken. Hij at een heleboel op en toen was zijn trek nog niet verdwenen. Hij ont dekte een eindje verder een paar andere struiken en ging er gauw heen. Ook daar zaten dikke donkere bramen aan. En Duimelot at en at en at hiervoor de winstraming f 13,500, het eindcijfer was f 25.955.68. Het waterleidingbedrijf viel iets tegen. Was hiervoor een winst ge raamd- van f 1000.het resultaat was een winst van bijna f 680. Voorts werd mededeling gedaan dat de verbetering van de hoek bij v. d. Water aan de Dorpstraat na de bouwvakvacantie ter hand zal wor den genomen. In deze vergadering werd afscheid genomen van de heren W. C. Slob (C.H.) en H. Doeleman (K.V.P.), wel ke in de komende zittingsperiode in September niet meer terugkeren. Vooral aan het adres van de heer Slob werd door de Voorzatter dank gebracht voor de wijze waarop hij in de afgelopen zittingsperiode aan de werkzaamheden had deelgenomen. Het speet de Voorzitter dat de heer Slob vertrekt. Hij had blijk gegeven van grote interesse, een helder in zicht en grote toewijding. De heer Berghoef dankte namens de financiële commissie voor de hel dere adviezen die de heer Slob in deze commissie vaak had gegeven. Ook wethouder Oudijk sprak nog enkele woorden van afscheid tot de beide scheidende raadsleden. De heer Slob dankte voor de pret tige samenwerking met het college, raad, hoofden van dienst en ambte naren. Ook de heer Doelman dankte voor deze medewerking. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 30 Juli t.m. 5 Aug. '53. Geboren: Geertruida Jacoba, d. v. J. Slinger en G. C. Kling, Puttelaan 1 Ondertrouwd: E. Haverkamp en C, de Mul; D. J. C. Hoogeveen en J. C. de Mul; A. van Gelderen en P. Heij. Gehuwd: A. van der Kraats en W. C. M. de Booij; A. Sanner en D. Pors. Overleden: Nicolaas van Dam 75 jr. Kaatje Vermeulen 85 jaar, wed. van R. C. de Bruin. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 rode portemonnaie; 1 kinderkettinkje. Verloren: 1 dekzeiltje; 1 handdoek met zwembroek; 1 wit mutsje; 1 grijze sok; 2 hooivorken en 1 regen jas. PREDIKBEURTEN OP ZONDAG 9 AUGUSTUS Ned. Hervormde Kerk Voorm. 8.45 en 10.30 uur Ds. J. J. Moll. Nam. 6.30 uur Ds. J. van der Haar. Gereformeerde Kerk Voorm. 10 uur en Nam. 6.30 uur Ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Ned. Herv. „Wet en Evangelie" Voorm. 9.30 uur Cand. W. Koole, Amsterdam. Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 uur en Nam. 5 uur Leesdienst. Dinsdag 11 Augustus nam. 7 uur Ds. A. Bijkerk, Sliedrecht. Remon. Gereformeerde Gemeente Geen dienst. De Zondagsdienst wordt op Zondag 9 Augustus waargenomen door dr. J. W. H. Helleman. ZWEM- EN POLOCLUB „DE GOUWE". Uitslagen afgelopen week: De Gou we IB.Z.C. I 51, heren; De Gou we IIB.Z. en P.C. I 50, dames; De Gouwe AG.Z.C. B 30, Adsp.; B.Z.C. IDe Gouwe I 2—0, dames; G.Z.C. B—De Gouwe A 1—4, Adsp. De Gouwe II dames zijn Zaterdag kampioene geworden in afdeling A van de kring Gouda. Zé moeten nu 2 wedstrijden spelen tegen de kam pioene van afdeling B, nl. Donk I. De Gouwe Adsp. hebben voor de zoveelste maal beslag gelegd op de eerste plaats van hun afdeling. Nu moeten nog twee wedstrijden tegen G.Z.C. A gespeeld worden voor het algehele kampioenschap van de Kring. Programma a.s. week Zaterdag 8 Augustus: De Gouwe AB.Z. en P.C. A, adsp.; De Gouwe IIB.Z. en P.C. I, dames; De Gouwe III—B.Z. en P.C. II, heren; De Gouwe II—B.Z. en P.C. II, heren. Dinsdag 11 Aug.: De Gouwe A G.Z.C. A, adsp.; De Gouwe II Donk I, dames; De Gouwe IIIG. Z.C V, heren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2