Weekblad voor Waddlnxveen Di Spiegel van de week Kris-Kras WAARSCHUWING Uit het Parlement. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 426 Vrijdag 14 Augustus 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Een slager uit Amsterdam en een het voetbalveld en de bioscoop, heb- banketbakker uit Rotterdam, die ben in ons land hun hoogtepunt be- beide op West-Indië voeren, ontdek- reikt. In het zo juist uitgekomen ten, dat er. muziek stak in de han* jaarverslag van de K.N.V.B. wordt del in oude dubbeltjes. In Curasao en Suriname konden zij van die dubbeltjes bij wijze van spreken guldens maken. Het zilvergehalte van onze oude dubbeltjes is hoog en dat kwam de heren goed van pas. Zij wisselden hun bankpapier om, maar deden dat bij zulke grote aan tallen, dat de politie argwaan kreeg en een nader onderzoek instelde op de „Gottica" van' de K.N.S.M., het schip waar de slager en de bakker op werkten. De heren hadden de zaak groot willen aanpakken, zodat honderdduizenden oude, nog geldige dubbeltjes in beslag konden worden genomen. ;Ja, dat geld weet wat. Handige jongens kunnen er wonde ren mee verrichten. De „handige" jongen in België, die ontdekte, dat een half Belgisch franc-stukje ter waarde van goed drie cent ongeveer de grootte en het gewicht van een Nederlands kwartje had, zal echter niet krijgen, wat de gedupeerde Ne derlandse automaat-houders die knaap toewensen. Hij leefde waarlijk niet lang meer! Het aantal halve francjes, dat in de automaten als kwartje dienst had gedaan, is niet mëer te tellen en ve len in het Zuiden hebben hun auto maten daarom maar binnen gehaald. Daar moest te veel geld bij. Dat de mens slecht is blijkt uit het feit, dat nadien een levendige handel in die Belgische geldstukjes ontstond, zo dat ook winkeliers in Noordelijker streken de kans lopen, aldus te worden bestolen. Gelukkig zijn de nieuwste automaten voorzien van magneetjes, die de munten ook op het metaal sorteren, waardoor de dieven hier geen kans krijgen De 37-jarige Zwitserse lady-crooner kreeg haar kans wel. Deze „me vrouw", Verena Stichemacher, kwam dit voorjaar zonder te beta len van Istanboel naar Amsterdam. Een eerlijk mens begrijpt niet, hoe dit mogelijk is. Als men echter ver neemt, hoe deze „dame" er kans toe zag, vooraanstaande zakenlieden in het ootje te nemen en ze als „admi raalsdochter" voor enige duizenden guldens te bezwendelen, dan zegt men enerzijds, dat de wereld slecht is, maar aan de andere kant dat er nog heel wat onnozele halzen rond lopen, die eigenlijk niet beter dan een financiële aderlating verdienen. Aan de andere kant handige jon- melding gemaakt van tanend be zoek aan de competitiewedstrijden en teruglopen van het ledenaantal der diverse verenigingen. Boven dien is er een verschuiving merk baar van de dure plaatsen naar de meer goedkopere. Over het alge meen valt een verminderde belang stelling voor de voetbalsport te con stateren, hetgeen waarschijnlijk me de een gevolg is van de slechte prestaties van ons nationaal elftal. Ook de bioscopen constateren een dalend bezoek, trots de bevolkings aanwas. In 1J952 bedroeg het film bezoek 71 van dat van 6 jaar ge leden. In onze 3 grote steden (Am sterdam, Rotterdam en Den Haag) daalde het filmbezoek in 1952 met 3,2% t.o.v. 1951, en met liefst 3.1,8% t.o.v. 1946. Het aantal inbedrijf zijn de bioscopen steeg van 449 in 1948 tot 512 in 1952. De algemene verar ming, die de laatste drie jaren in ons land wordt geconstateerd, zal hieraan wel niet vreemd zijn. De dichting van de Rampaartse- dijk, een binnendijk tussen Ooster- land en de Vierbannenpolder, die de 1700 ha grote Ooster- en Sirjans- landpolder beschermt, is geheel vol tooid. Nadat op 5 Aug. reeds het grootste, ongeveer 100 m brede gat in deze dijk bij het Laurensweegje was afgesloten, is thans ook het kleinste gat met zandzakken en klei gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen van de polders te kun nen beginnen. Voorlopig blijft even wel alle aandacht gericht op het de finitieve herstel van de Rampaart- sedijk, die op enkele punten nog kwetsbaar is. De meeste bewoners van de achter deze waterkering staande woningen zullen nog niet kunnen terugkeren. De bewoners van de hoger gelegen woningen, die nagenoeg zijn drooggevallen, zijn reeds druk bezig met het schoon maken. De lager gelegen woningen staan nog onder water. In ruim één jaar (van 1 Juli 1953) zijn 30 straaljagers verongelukt. Hierbij kwamen 14 vliegers om het leven. De afgeschreven toestellen waren ongeveer 4 millioen gulden waard, aldus dëelde minister Staf mede op vragen van het kamerlid Weiter. gens en „dames", die profiteren, anderzijds mensen die de dupe wor den. Zoals de houders der automa ten, die de dupe werden zonder dat zij er aanvankelijk iets tegen doen, werden sommige jongens die HET LOT. Ik heb gisteravond, samen met mijn vrouw, een bezoek gebracht aan een van onze naaste buren. Die buurman was namelijk uit de loterij deelnemen aan de militaire oefening gekomen met een behoorlijke geld- „Drietand" misschien de dupe van een sigarettenzwendeltje, dat anders nooit zou zijn uitgekomen. Kopen wij een tinnetje cigaretten, dan tellen wij de inhoud niet ha. Toen evenwel bij deze oefening een tinnetje op de vijf man beschikbaar werd gesteld en er dus eerlijk ge deeld moest worden, kwam men tot de minder prettige ontdekking, dat het aantal niet klopte dat er in plaats van 50 slechts 48 of 47 ciga retten waren verpakt. Het spreekt, dat de jongens, die daardoor tekort kregen een braaf stukje „wegkan- kerden". De zaak is nu in onder zoek. Het is te hopen, dat deze krui meldieven, die drommels goed we ten, dat vele kruimeltjes een dikke boterham maken, bij de kraag wor den gevat! Het staat vrijwel vast, dat bin nen een paar weken een tweelal dijktracé's van de nieuwe Oostpol der, tussen Kampen en Elburg, in de nabijheid van het Kamper Zee bad, gesloten zullen worden. Zo doende zal dan ongeveer 20 km van de dijk aan de Oostzijde van de nieuwe polder gereed zijn. In verband met de stormramp in Zeeland en de daar nog te verrich ten werkzaamheden, is een deel van het werk in de Oostpolder stilge legd, waardoor de inpoldering waarschijnlijk een jaar later gereed zal zijn dan aanvankelijk was be raamd. De twee grootste vermaakcentra, prijs. Die prijs was trouwens hele maal toevallig, want hij vierde zo ge zegd een jubileum in het kopen van loten. Het lot waar deze prijs op viel was het tweehonderd en vijftig ste. Moet je eens even rekenen, wat een geld het gekost heeft, dat kopen van al die loten. Daar heeft mijn buurman jaren en jaren over ge daan. Hij had precies opgetekend op welke data's al die loten gekocht wa ren. Maar,afijn, hij trok het bedrag van de gekochte loten van de ge wonnen prijs af en er bleef nog een aardig sommetje over om een feestje te vieren en zijn buurmannen en -vrouwen te vragen of zij mee wilde helpen dit bedrag wat kleiner te ma ken. Twee buurmannen en -vrouwen gaven aan dit verzoek gehoor. Trou wens, ik sla nooit af wat mij wordt aangeboden: het leven zit zo vol met problemen dat je best eens een keer tje een feest bij mag wonen, om al die akeligheden, zoals het duurder worden van melk, brood en huis huur, mag vergeten. Zo denkt mijn andere buurman er blijkbaar ook over, want die was er ook met zijn vrouw. Nou, we hebben het best gehad gisteravond. Ik vertel nu niet wat we allemaal gedronken en gegeten heb ben, anders wordt u nog jaloers. We hadden bijna geen tijd om wat tegen elkaar te zeggen vanwege al dat slikken wat je geregeld moest doen. We hebben wel zo tussen neus en lippen door gezamenlijk een af spraak gemaakt en die met een handdruk bezegeld. Wé gaan name lijk met z'n drieën loten kopen; we leggen elke week iets weg en sparen zodoende een lot bij elkaar. Eerst was ik er wel op tegen, want gesteld dat we weer eerst tweehonderd ne gen-en-veertig loten moeten kopen voordat we een. prijs winnen, maar mijn buurmannen waren meer opti mist dan -ik. Wat doe je dan? Toege ven natuurlijk enmaar afwach ten. De avond vloog om en op een net uur zijn we op huis aangestapt. Toen gebeurde het ongelofelijke. „Man", zegt mijn vrouw, „ik moet je een geheim verklappen, want die prijs van de buurman, was eigenlijk de prijs van zijn vrouw, de vrouw van de andere buurman en van mij. Wij spelen namelijk al die jaren al mee met z'n drietjes. Begrijp je nu waarom jouw buurman zo gul moest doen?" Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Officieële Mededelingen PARIJS BEVEELT. WOENSDAG 19 AUG. a.s., zal des morgens van 3 uur t/m 6.30 uur de gastoevoer worden stop gezet in verband met noodzakelijke werkzaam heden aan het Hoofd buizennet. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alle kranen voor verbruikstoestellen afgezet moeten worden, en deze niet vöör 6.30 uur te openen, dit in verband met het gevaar voor eventueel uitstromend gas. GEMEENTE-BEDRIJVEN WADDINXVEEN De Directie De a.r. partij is altijd een partij geweest met markante figuren. De fracties, die zij samenstelt in de Tweede en de Eerste Kamer, steken altijd boven de middelmaat uit. Vriend en vijand zal dat toegeven. De a.r. spelen in de Kamer agres sief als zij vaak zijn een grote rol. Hetzij als regeringspartij, hetzij als oppositie. In de Eerste Kamer is zo'n markante figuur de 81-jarige prof. Anema. Een rechtsgeleerde van groot formaat, een bekwaam politi cus, een man zonder vijanden. En in de Tweede Kmaer zit Jan Schouten, die Woensdag j.l. juist 70 jaar is ge worden. Hij is het Kamerlid met de meeste dienstjaren. Zonder onder breking zit hij sinds 22 October 1918 op het achterste bankje aan de rech terzijde. Slechts de heer Oud zat reeds in de Kamer toen Schouten zijn intrede deed. Hij werd lid op 28 Juni 1917, maar kwam na de oorlog eerst in 1948 weer in de politieke arena. Ook Schouten is een man zonder vijanden. Wie twijfelt er aan zijn op rechtheid? Wie aan zijn eerlijkheid? Wie aan zijn kundigheid? Hij is nog een van de politici van het oude stempel. Is er één begroting, waar over hij niet met deskundigheid zal kunnen spreken? En heeft hij niet voor en na de oorlog bewezen zeer goed de politieke lijn van zijn frac tie en partij te kunnen bepalen? Na tuurlijk, lang niet allen zijn het met zijn politieke opvattingen eens. Hij ondervindt veel bestrijding, maar als men eenmaal zijn uitgangspunt aan vaardt, dan zal men moeten erken nen, dat hij meesterlijk zijn weg uit stippelt. Schouten is een enorm goed spre ker. Vooral in de voor-oorlogse ja ren, toen hij in de kracht van zijn leven was. Het liefst sprak hij van zijn achterste bankje af. Het spreek gestoelte en de luidspreker heeft hij niet nodig, want met zijn stem als een bazuin vult hij zonder moeite de TEELT AARDAPPELPLANTEN. gelet op artikel 8 der Plantenziek- tenwet (Stbl. 1951 nr. 96); brengt ter openbare kennis: dat bij besluit van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening d.d. 28 Juli 1953 opgrond van artikel 4 van het besluit bestrij ding Coloradokever (Stbl. 1953 no. 314) voor wat betreft de gemeente Waddinxveen zijn aangëwezen de navolgende gebieden, waar de teelt van aardappelplanten verboden is: de Voorofse Polder, alsmede de percelen kadastraal bekend sêctie A de nummers 1011, 1012, 1014, 1025 tot en met 1029, 1031, 1052, 1053, 1054, 1055, 1064, 1077, 1098, 1101, 1102, 1107,1108,1109,1110, Uil, 1121, 1122 1123, 1124 en 1125. Dit verbod treedt in werking met ingang van de tweede dag na haar afkondiging. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op artikel 4 van het Besluit bestrijding Coloradokever Stbl. 1953' no. 314) luidende: „Het is verboden aardappelplanten te telen binnen door Onze Minister aangewe zen gebieden, waarbinnen de land- of tuinbouw overwegend met het oog op de uitvoer wordt uitgeoefend". De percelen, waaróp de teelt van aardappelplanten ingevolge deze be kendmaking is verboden zijn gelijk aan die, welke tot dusverre vielen onder de aanwijzing krachtens de Coloradokeverwet 1947. De Burgemeester v. Waddinxveen, A. OUDIJK, l.b. WIE HEEFT OUDE ANSICHT KAARTEN EN PHOTO'S? In de loop van de jaren zijn er in onze gemeente verschillende plekjes verdwenen, grote wijzigingen geko men door verbetering en aanleg van stiaten, kortom de gemeente heeft radicale veranderingen ondergaan. Om eens te kunnen nagaan hoe het was en hoe het nu is, wordt ten ge meentehuize een photo-archief aan gelegd. Mijn verzoek is nu: „Wie kan mij hc-lpen aan oude ansichtkaarten óf photo's van Waddinxveen". Wilt U ééns in albums of dozen kijken of er iets in te vinden is, dat U voor het photo-archief wilt afstaan? U kunt Uw kaarten deponeren in de bus van het raadhuis, maar op schriftelijke of telefonische meldin gen worden ze ook gaarne afgehaald. Bij voorbaat hartelijk dank. De gemeente-Secretaris, H. JENNé. grootste zaal. Er is niemand, die het waagt hem te interrupperen. Zelf is hij daar een meester in, maar menig interrumpant heeft moeten onder vinden, dat hij zo slagvaardig weet te antwoorden, dat alle lust vergaat om het nog eens te proberen. De meest sierende eigenschap van de thans zeventigjarige is ongetwijfeld zijn mildheid. Hoe fel heeft hij de eerste na-oorlogse Kabinetten niet bestreden; hij heeft moties van wan trouwen ingediend en hij heeft al zijn sprekerstalent gebruikt om de Regering van haar naar zijn me ning ongelijk te overtuigen. Het waren principiële woorden, die hij sprak. Maar nimmer köri men hem grofheid verwijten. En de persoonlij ke verhoudingen hebben er nooit onder geleden. Drees en Schouten zij konden elkaar voor de oorlog, in het verzet en na de oorlog kun nen persoonlijk- uitstekend met el kaar overweg. Ook al is er veel Als een avondkoelte, Teder en subtiel, Ritselt het heel zachtjes Door de vrouwenziel; Kijk haar in de ogen, Peil haar wat er schort, 't Is de nieuwe mode: Rokken kort! Wil het haar niet vragen, Want dan jokt ze „Nee", Zij zal wijzer wezen, Zij doet tóch niet mee Tot ze mediterend Nóg wat wijzer wordt, Prevelend verlangend: Rokken kort Ga er niet mee spotten, Leiên is in last; Maar soms staat ze zwijgend Voor haar linnenkast; Zij heeft in gedachten Zich al aangegord: Het wordt net als vroeger, Rokken kort! Voor de spiegel kijkt ze Langs haar rug omhoog; Gaat het met haar kuiten? 't Is een bange vraag' Peinzend staart ze op haar Boterhammenbord Niemand kan haar helpen Rokken kort. Over een paar maanden Houdt ze 't niet meer uit, Neemt haar schaar, de jurken En een kloek besluit; Juicht ons tegen als haar Naaimachine snort: „Fijn voor jullie, mannen: Rokken kort!" JAAP MIJDERWIJK. principieels, dat hen uiteen doet gaan; hun waardering voor elkaar is meer dan eens merkbaar. Het pad van Schouten is niet over rozen gegaan. Na de lagere school was er voor hem geen gelegenheid om te studeren. Tot zijn negentiende jaar was hij werkzaam in de bloe misterij. Maar in 1908 behaalde hij het diploma M.O. Boekhouden. De vrije tijd, die hij nog had in zijn avonduren, werd besteed aan de Ger. Jongelingsvereniging. Daar heeft hij het spreken geleerd. Deze vereniging is voor zijn vorming beslissend ge worden. Zijn faam als spreker was reeds bekend toen hij lid werd van de Gemeenteraad van Rotterdam en de Prov. Staten van Zuid-Holland. Het was duidelijk, dat er voor hém slechts één carrière lag te wachten, nl. in de politiek. Deze heeft hij be dreven en bedrijft hij nog met alle warmte, die in hem is. Het is een gevleugeld woord: „Schouten is een man uit één stuk". Dat is hij ook. Dat heeft hij bewe zen in de oorlog. Nadat Colijn was opgepakt, nam hij de leiding van de a.r. partij over. Hij organiseerde het verzet van de Calvinistusche volks groep. Het eerste nummer van het illegale „Trouw" bevatte een hoofd artikel van zijn hand. Aan zijn ar restatie kon hij niet ontkomen. Eni ge jaren heeft hij doorgebracht in kampen, in binnen- en buitenland. Zij, die hem daar ontmoet hebben, vertellen, dat Schouten ook daar de zelfde Schouten bleef. Niet van zijn stuk te brengen, al waren de ontbe ringen nog zo groot. Enige jaren geleden werden zijn grote verdiensten 'bekroond;.. Hij werd doctor honoris causa in de rechtswetenschappen; Bij die gele genheid behaagde het de Koningin hem de onderscheiding te verlenen De zorgen van morgen bestrijden is 't heden van zorgen bevrijden. Bespaart onnodige zorgen, tijd eri last. Laat de Nutsspaarbank kosteloos voor U betalen Gas, Water, Electriciteit, Telefoon, Periodieken, School gelden, Polderlasten, Leveranciers. Sluit U aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gou:'a

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1