Wlaedw de Vrouw. De avonturen van Duimelot JONGENS. Sport Ut 't Uod. van commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Behalve Kamerlid was dr. Schou ten nog directeur van de N.V. Rot terdamse Boaz-Bank. Momenteel is hij nog voorzitter van de a.r. partij. Romme, Oud, Schouten: zij zijn in één adem te noemen. Zij zijn de po litici van groot formaat. Alle drie hoewel Romme pas 57 jaar is zijn zij nog een afspiegeling van het voor-oorlogse Parlement. Hun grote verdienste is, dat zij niet alleen nog maar „museumstukken" zijn, maar dat zij ook nu no gactief hun partij in de politiek meeblazen. Schouten is van deze drie de man, die het meest standvastig is. Hij schiet geen bokken, maar berekent met grote kundigheid zijn kansen. Als een aankomend Kamerlid een amendement of motie indient, dan is het voor hem altijd een voldoening de handtekening van Schouten er onder te krijgen. Want Schouten weet wat hij doet. Zegt hij a, hij zegt ook b. Daarvan kan men over tuigd zijn. En het is die oprechtheid, die hem van zovele kanten bemind doet zijn. EEN PLAAG OF EEN ZEGEN Over het nut van een week va- cantie per jaar zullen we het wel allemaal eens zijn. De fabrieksar beider, die 51 weken op volle toeren heeft gewerkt, zal het als een her ademing beschouwen, als hij één Maandag in het jaar maling heeft aan de fabrieksfluit, en geniet van een zalig nietsdoen op de heide, in het bos, aan de zee of langs de wa terkant. De boekhouder laat gedu rende enkele dagen in het jaar de cijfers de cijfers en gaat zich ver meiden in een hotel of pension of gedurende een zesdaagse reis naar het buitenland. Wie in deze dagen de drommen vacantiegangers langs 's Heren wegen ziet gaan, denkt bij zichzelf: man, je hebt het verdiend; geniet maar zoveel mogelijk van al dagene, wat er in ons land te ge nieten valt. En wanneer ooit, dan wordt wel in deze weken met grote belangstelling geluisterd naar het. dagelijkse weerbericht van De Bilt, want er is maar één verlangen zon! Maar moeder de vrouw? Telt- die niet mee? Moeder heeft officieel geen vacantie: integendeel. Als de vacantietijd er is, heeft zij haar kroost thuis en heeft zij het druk ker dan de overige elf maanden van het jaar. Is het zo, als onze lezeres Mevr. L.G. van A.-S. te Beusichem schrijft: „De huisvrouw is iemand, die men willens of onwillens verge ten heeft, toen men decreteerde, dat iedereen, die een jaar heeft gewerkt, recht heeft op een week vacantie. Daarom vind ik de vacantie voor ons, huisvrouwen, geen zegen, maar een plaag." Daar zitten we nu met een defini tie, die ik niet in een handomdraai kan bestrijden. Inderdaad, ik ken ook gezinnen in mijn eigen kring, waar moeder de vrouw met zorg de vacantietijd ziet aankomen, want dan heeft ze het extra druk. Drie jaar geleden kwamen er dioht bij ons huisje mensen wonen uit de stad. Een gezin met zes kinderen, variërende van 8 tot 15 jaar. Het eerste zomerseizoen kregen ze van heinde en ver logé's: familie en ken- nissen, voornamelijk uit de stad. Verleden jaar kwam deze huisvrouw bij mij haar nood klagen: „De hele zomer door krijgen we weer bezoeit; we zijn niet eens in staat zelf met vacantie te gaan, want als ik dit opper, dan lachen onze familieleden ons uit en zeggen: je woont hier in een paradijs!" Nu deze zomer hebben ze de knoop doorgehakt en zijn eind Juli met hun kroost ver trokken naar zee, maar vrijwel da gelijks zien wij hun familieleden en kennissen komen, stom verwonderd, dat er niemand thuis is. Wat heeft dit met de klacht: va cantie is een plaag, te maken? Wat bedoel ik hiermee? Ik wil er alleen maar mee zeggen, dat iedere huis vrouw wil haar gezin een vacantie vrouw de moed moet hebben vacan tie te nemen. Natuurlijk met haar gezin; welke huisvrouw wil haar ge zin een week in de steek laten? Is dit mogelijk? Ik hoor al tal van be zwaren van de met weinig aardse goederen bedeelde gezinnen. Het antwoord hierop komt van mevrouw J. T.Th. te Alkmaar, die mij schrijft: „Wij hebben een betrekke lijk klein inkomen; mijn man is chauffeur bij een autobusdienst en ik hoef U wel niet te vertellen, dat de lonen niet bijster hoog zijn. We hebben vijf kinderen: 3, 5, een twee ling van 9 en een jongen van 12. Maar iedere cent, die we maar enigszins kunnen missen, wordt opzij gelegd. Er zijn weken, dat we mis schien nog geen gulden kunnen op sparen. Maar mijn man ziet altijd nog wel kans om kleine karweitjes te verrichten en zodoende in zijn vrije tijd wat bij te verdienen. Zelf naai ik wel eens voor anderen en verdien zo ook een paar gulden ex tra. Eens in het jaar wordt de va- cantiepot geleegd en dan is er tot nu toe altijd voldoende geweest om een week zorgeloos uit te gaan naar een mooie streek van het land. En ik ben ervan overtuigd, dat iedere huis vrouw, die de moed kan opbrengen te sparen, al is het maar bij centen en dubbeltjes tegelijk, in staat is om in ieder geval één week met va cantie te gaan". Iets dergelijks doet ook mevr. M. A. de Vr.Sch. te Jutphaas. Deze lezeres heeft vier kinderen: de jong ste 12, de oudste 18. Allen zijn nog op school, maar alle kinderen zien kans om hun vacantiegeld geduren de het hele jaar zelf te verdienen. Deze lezeres schrijft o.m.: „Mijn man is bedrijfsleider op een fabriek; we hebben een behoorlijk inkomen, maar als er twee kinderen op de ULO zijn en één op de MTS, dan weet U wel, hoeveel schoolgeld e.d. er al af gaat. Maar we hebben een grote ijzeren doos met een gleuf. Het hele jaar door gaan alle extratjes daarin, zowel van de kinderen als van mijn man en mij. Dit jaar zijn we al vroeg met vacantie gegaan, omdat mijn man wat ongelukkig ge loot had (waarschijnlijk bedoeld de ze lezeres, dat het hele personeel loot voor de vacanie; men gaat dus niet gelijktijdig met vacantie; D. W.) en zodoende trokken we begin Juli al naar ons vacantièverblijf. Maar vooraf wordt dan de ijzeren doos op gemaakt en ons hele gezin is daarbij aanwezig, want allemaal raden we, hoeveel geld de doos zal bevatten en ieder jaar valt het mee. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat met een beetje goede wil vrijwel ieder gezin een week met vacantie kan gaan". Natuurlijk kunnen er zich onvoor ziene omstandigheden voordoen, waardoor het vacantieuitje moet vervallen. Zo schrijft een lezeres, dat men wel eens het geld, dat voor vacantie besteed is, moet gebruiken voor ziektegevallen, operatie, opna me in het ziekenhuis e.d. Ja, dat is. natuurijk oök wel eens het geval. En een andere lezeres schrijft, dat men niet altijd beslist een week in pen sion behoeft te gaan om te genieten. Het is mevr. Th. L.van H. te Gel- dermalsen, die schrijft: „We maken veel dagtochten; de ene dag mijn man met een paar kinderen, de an dere dag ik met de anderen:-naar Rotterdam, Amsterdam, Arnhem of andere plaatsen. We laten de kinde ren meestal kiezen. We genieten al lemaal en het kost betrekkelijk wei nig geld, want we nemen brood mee en flessen mee. Gelukkig zijn onze kinderen niet veeleisend en we zijn tevreden en blij, als we een dag mooi weer gehad hebben". Niet alle kinderen zijn zo. Inder daad is het zo, als verschillende da mes schrijven: de tegenwoordige jeugd is veeleisender dan twee of drie generaties geleden. Zo schrijft mevr. J. H.K. te Harkema-Opein- de: „Mijn man had dit voorjaar een extratje. Daarvoor kochten we nieu we fietsen voor onze beide doch ters: 12 en 14 jaar. Zodat we in de komende vacantietijd samen tochten zouden kunnen maken. Maar de meisjes vinden er niets aan en zeg gen, dat ze veel liever een week naar zee hadden gewild. Je weet niet, wat je tegenwoordig van je kinderen moet denken...." En een andere lezeres, mevr. G. van Z. van Z. te Heelsum schrijft in dit verband: „We zijn een week in Fries land geweest; mijn man houdt van zeilen en ik ook. Onze kinderen twee meisjes en een jongen heb ben genoten, maar toen we huis wa ren, eigenlijk meer voor de grap, dat de portemonanie leeg was, kre gen we lange gezichten. Ik ben van mening, dat de kinderen tegenwoor dig veel te veel krijgen". Er zijn nog meerdere brieven, maar ze komen allemaal op hetzelf de neer; er zijn uit al deze epistels twee definities te concluderen: le. als men wil, kan men met vacantie gaan; 2e. de jeugd van tegenwoordig is veeleisender dan voorheen. Ik geloof, dat we ons debat over de vacantiemogelijk- en moeilijkhe den hiermede moeten besluiten. Ver schillende zienswijzen zijn naar vo ren gekomen en het staat inmiddels wel vast,, dat de zuinige huismoe der in staat is om, in samenwerking met vader en de kinderen, geduren de 51 weken een potje samen te stel len om één week te genieten van onze mooie streken. Aan de andere kant ben ik het met vele lezeressen eens, dat we de jeugd moeten afrem men. Inderdaad zijn onze kinderen tegenwoordig te veeleisend. Maar daar kunnen we zelf heel wat aan 5. Hij smulde zo, dat hij niet merk te, dat er wat bewoog achter een boom bij de schoenen. Het was een wild varken, dat op zoek was naar een lekker hapje. Het varken wroet te met zijn neus in de bladeren op de grond en stond toen ineens te genover de schoenen. Hij snuffelde er eens aan en likte er eens aan. Nee, dat leek hem niet lekker. Wat een rare dingen waren datMaar het varken rook iets daar onder de schoenen en begon te wroeten in de aarde. Hij duwde zijn neus in het zand en vond een paar eikels. Het wilde varken had met zijn snuit daarbij een kuiltje gegraven. 6. Een van de schoenen rolde er in. Het domme varken lette er niet op, wroette en snuffelde verder en schoof daarbij een laagje zand en dennennaalden over de schoen. Toen verdween het weer in het bos. Dui melot stond nog steeds over de braamstruiken gebogen en was zo -«sproetig hoopje lawaai. de honger van een paard, de energie van een miniatuuratoombom, de nieuwsgierigheid van een kat, de longen van een dictator, het enthou siasme van een voetzoeker en de verlegenheid van een viooltje. Hij is dol op ijsjes, messen en Kerstmis, en op de jongen aan de overkant, op bossen, water en grote dieren, op treinen en brandweerauto's. Hij moet niets hebben van zak doeken, visite, huiswerk, boeken zonder plaatjes, muzieklessen, das sen, kappers, meisjes, overjassen, grote mensen en bedtijd. Niemand anders is zo vroeg op en zo dikwijls te laat voor het eten. Een jongen is een onontkoombaar schepsel, je kunt hem uit de werk plaats bannen, maar niet uit je hart. Je kunt je studeerkamer voor hem afsluiten, maar niet je geest. Je kunt het beter opgeven; hij heeft je te pakken en houdt je gevangen dat verdiept in zijn bramenmaaltijd, dat hij niets had gemerkt van wat ach ter hem gebeurd was. Eindelijk had hij genoeg gegeten. Hè, hè, dacht hij voldaan, ik geloof, dat ik wel een emmer vol bramen verorberd heb. Hij veegde zijn mond wat af, want die was helemaal paars van het sap, en keerde toen terug naar de plaats waar hij de schoenen had neergelegd. doen. Mag ik alle lezeressen en lezers, die mij over dit onderwerp schreven, hartelijk danken voor hun medewer king? En, voor zover men nog moet gaan, een prettige vacantie toege wenst van Uw DORA WERTH. De uitbreiding onzer gemeente De redacteur van de Goudse Cou rant sta ons toe een artikel uit het Zaterdagnummer over te nemen over de uitbreiding onze gemeente: Het zal niet meer zo lang duren of de uitbreiding van Waddinxveen aan de Sniepweg zal zijn afgelopen. Er zal binnenkort worden begonnen aan het doortrekken van de Accacia- straat en de Lijsterbesstraat tussen de Ieplaan en de Sniepweg, waar nog plaats is voor de bouw van vijf blokken huizen (twee aan beide stra ten en een aan de Meidoornstraat, die nog aan een zijde is bebouwd). Vijf blokken of wel zestig eengezins woningen en dan zal de Sniepweg- dijk op enige kleine plaatsen na zijn volgebouwd. Het gemeentebestuur heeft alweer het oog op nieuwe bouwgrond om in de komende jaren verdere uitbreiding te kunnen geven aan het groeiende Waddinxveen. Vorige week is de bouw van vijf tig woningen in het Sniepkwartier aanbesteed. Acht en veertig étage woningen en twee eengezinswonin gen, die aan de Eikenlaan zullen verrijzen de straat die langs de spoorbaan loopt en waaraan over een week de eerste woningen van een vroeger bouwproject in gebruik kunnen worden genomen. Er is dus bouwactiviteit al is zij lang niet vol doende om enige ruimte te geven op de wachtlijst der woningzoekenden, die nog 3'50 namen telt. Aan de Sniepweg zijn na de be vrijding 326 woningen gebouwd. Het gehele project omvatte de bouw van zeshonderd woningen. Met de wo ningen, die nu aan de Eikenlaan in aanbouw zijn of binnenkort zullen worden gebouwd en de vijf blokken, die aan de doorgetrokken Lijsterbes straat en Accaciastraat zullen ver rijzen, zal dat aantal van zeshonderd vrijwel bereikt zijn. Er is dan nog enige grond over in de omgeving, waar het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente in aanbouw is en waar de Chr. landbouwhuishoud- school is geprojecteerd, en in het zui delijke hoekje bij de spoorbaan, waar oP het ogenblik een vijver wordt ge maakt (een plaats, die voor particu liere woningbouw is gereserveerd). Maar wanneer deze ruimten zullen zijn opgevuld is het Sniepwegplan voltooid. Het is een aardige wijk ge worden, een wijk met ruime straten, waar plaats is voor veel beplanting en plantsoenwerk. In het hoekje bij de spoorbaan zal op de duur ook nog een speelterrein komen (daar is ook nog een plaats gereserveerd voor een gebouw voor bijzondere doeleinden). De wijk zal trouwens nog een twee de speelterrein krijgen en wel tussen de Lijsterbesstraat en de Meidoorn straat. Er is al een speeltuinvereni ging „De Paddestoel" geheten, die tweehonderd leden heeft en in het komende voorjaar met het speeltuin werk wil starten. Na de Sniepweg gaat Waddinxveen nu het accent leggen op de verwe zenlijking van het zogenaamde we- deropbouwplan in de omgeving van de R.K. kerk aan de Zuidkade. In de oorlog is hier een aantal huizen op last van de bezetter afgebroken. Die huizen zullen niet op de oude plaats aan de Zuidkade worden herbouwd, maar iets noordelijker, meer in de richting van de Katholieke kerk. De gemeente is hier op het ogenblik be zig aan de verbreding-van de Zuid kade, nadat de provincie het werk aan de beschoeiingen van de Gouwe had voltooid. Dat werk zal waar schijnlijk in September gereed ko men, een werk, waarmede de indu strie en de landbouwende bevolking, die al genoeg moeilijkheden hebben ondervonden van de zo smalle kade, zeer zijn gebaat. Wanneer die Zuid kade is verbreed er is zelfs nog een loswal van 85 meter lengte ge komen zullen de verbindingsweg tussen Gouwe en Zuidelijke Dwars weg en de brug in deze weg over de Ringvaart, -die al gereed zijn, in ge bruik kunnen worden genomen. Bin nenkort zal in dit plan worden aan besteed de aanleg van een hoofdweg, die van de Zuidkade bij de kerk met een flauwe bocht naar het zuiden zal lopen om daar weer op de Zuidkade uit te komen. Tegelijk zal dan wor den aanbesteed het maken van de grondlichamen voor de straten, die op deze hoofdweg ztfllen uitlopen. Dit plan is voor de helft bestemd voor woningbouw (ongeveer tachtig woningen zullen er kunnen komen) en voor de andere helft (het zuide lijke gedeelte) voor industrievesti ging. Een zich uitbreidende gemeente zal ook aandacht moeten besteden aan de recreatie van haar inwoners. Ook in dat opzicht heeft het Wad- dinxveense gemeentebestuur plan nen. Tussen de spoorbaan en het zwembad zijn namelijk sportterrei nen en een parkje geprojecteerd. Met de aanleg van die sportterreinen wordt haast gemaakt. De tekeningen zijn al klaar en door het Ned. Olym pisch Comité goedgekeurd en het wachten is nu op de kostenbereke ning, die een maatschappij tot uit voering van grondwerken opge maakt. De bedoeling is dat dit com plex zal bestaan uit drie voetbalvel den, een korfbalterrein, twee volley- balvelden en twee tennisbanen. Ge lijk met de uitvoering van de sport terreinen zal worden begonnen aan het maken van een parkje ten noor den van de sporterreinen. De. grote uitbreiding van Wad dinxveen zal zich echter in de toe komst naar 't noorden richten, in de Pettepolder tussen de Noordkade en de spoorbaan. Het gemeentebestuur heeft Stad en Landschap opdracht gegeven een uitbreidingsplan te ont werpen. En daarmede heeft het ge handeld indachtig zijn streven om van Waddinxveen, dat vroeger vrij wel lintbebouwing kende, een kern gemeente te maken. Met dat uitbrei dingsplan voor de Pettepolder hangt ook samen, het plan tot stichting van een rioolwaterzuiveringsinstallatie in dit noordelijk deel van deze ge meente, als uitgangspunt voor de riolering van de gehele gemeente, een groot werk, dat millioenen zal vergen. Jongens komen voor in alle soor ten, maten en gewichten. Je kunt ze overal vinden: boven, onder, bene den, naast, achter en opzij, klim mend, zwaaiend, springend en ren nend. Moeders hebben hen lief, klei ns meisjes haten hen, oudere broers en zusters dulden hen, volwassenen zien hen over het hoofd. Een jongen dat is een brok waarheid met vuil op z'n gezicht, wijsheid met kauwgum in 't haar, en de hoop van de toekomst met een kikker in z'n zak. Een jongen heeft Maar als je 's avonds thuiskomt, moe en met niets anders dan de scherven van je hoop en dromen, dan lijmt hij ze weer aan elkaar met de drie toverwoorden: „Ha, die vader!" HET KAAKJESBLIK Zeg kaakjesblikkentrommelaars vereen u met elkaar Want straks dan komt het mooie feest de plannen zijn al klaar Het gaat dan om het kaökjesblik wie roffelt er op los Maar zo maar niet uit 't wilde weg, gaat dan maar aan de dros Neen, 't gaat hierom wie 't beste kan en 't mooiste is gekleed, En 't komt er dan ook niet opaan, hoe dat je clubje heet. Maar luister eens gij vriendenschaar, doe allen eens je best En zorg dan voor een grote club, dan volgt vanzelf de rest. Ik wil u wijzen op de maat vraagt eens een roffelman, Of hij het jelui leren wil dan weet je daar wat van, 't Marcheren is ook zo maar niet een loopbaan langs de straat Maar stoor je niet aan jong of oud, die langs je gaat of staat. Kijk voor je uit, en roffelt door, en vormt een rechte lijn, Dan weet ik zeker dat je club, met ere hier mag zijn. De tamboermaitre is de baas, die geeft met wijs verstand, De leiding aan de hele club, maar wees ook niet pikant, Want maitre met een ronde stok, is zo maar niet geleerd. 't Commando aan de roffelclub, gaat dan ook meest verkeerd, Bevestigd onder in je stok, een aardig stukje lood, Want maak je dan een saltozwaai, dan is 't ie voor zijn moot. Je grijpt nooit mis, want 't is toch zo, het zwaarste komt omlaag En meld je nu maar vliegensvlug het liefste nog van daag. A. MOTORSPORT. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal onze plaatsgenoot B. Olie met een geheel nieuwe B.S.A. deelnemen aan de motorzesdaagse, welke 15 September in Tjsecho-Slo- wakije gehouden wordt. Hij zal dan uitkomen in een En gelse ploeg met de rijers H. Tije en Vermeij, beiden ook op een B.S.A. WATERPOLO. De Gouwe heeft zijn tweede kam pioen. De adspiranten hebben ook deze titel in de wacht gesleept. Zij moesten nu promotie-wedstrij den spelen tegen de G.Z.C. adsp. De eerste wedstrijd werd met 4—1 ge wonnen, maar de uitwedstrijd is met 51 verloren, zodat een beslissings wedstrijd nodig is. Schoonhoven heeft voor de derde maal verstek laten gaan zonder „de Gouwe" hiervan bericht te zenden. In de komende week zal de aan dacht van geheel Nederland geves tigd zijn op Nijmegen, waar a.s. Maandag de wedstrijden om de Tro- feo Italia beginnen. TURN-DEMONSTRATIE Het Sportweek-bestuur heeft ons medegedeeld, dat de uitgestelde turn-demonstraties nu op 5 Septem ber gehouden worden. Een massale optocht door de ge meente zal hieraan voorafgaan. Deze optocht is tevens de marswedstrijd voor turn-verenigingen. Het is de bedoeling van het Sport- weekbestuur om alle verenigingen van onze gemeente uit te nodigen om aan deze marswedstrijd deel te ne- men.De deelnemers moeten dan in sportkleding gekleed zijn en zullen dan afzonderlijk beoordeeld worden. Hiervoor zullen mooie prijzen be schikbaar gesteld worden. Nadere bijzonderheden volgend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2