Weekblad voor Waddinxveen WeêlUMn thuis- ue> Spiegel van de week Uit het Parlement. Kris-Kras NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 428 Vrijdag 28 Augustus 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Nieuwe zaken vereisen meestal een grondig onderzoek en veel geëx- perimenteer voordat ze door het grote publiek worden aanvaard. Nu willen we helemaal niet beweren, dat de televisie door het „grote pu bliek" al is geaccepteerd, maar net als de radio waar we vroeger ook geen geld voor over hadden zal ééns de televisie zijn ingeburgerd, precies als het „wonderkastje" van eerlang. Het tijdperk van de expe rimentele televisie zal binnenkort op 1 October, zijn afgelopen. De re gering heeft met het oog op het ein de daarvan overleg gepleegd met de vier grote omroepverenigingen, de experimenten met belangstelling gadegeslagen en is tot een conclusie gekomen, welke in een rapport aan de Kamer zal worden aangeboden. In die rapporten zal de regering voorstellen het algemeen-programma gedeelte te laten verzorgen door een van de omroepverenigingen onaf hankelijke televisiestichting met een eigen apparatuur. Dat zint de om roepverenigingen helemaal niet, om dat ongeveer 45 °/o van de totale zendtijd voor algemene programma's is bestemd. Liever hielden de om roepverenigingen de oude toestand, waarbij elk der verenigingen om beurten een geheel programma ver zorgden. Er zijn meer mensen, die een oude toestand gaarne zouden zien ge handhaafd. Er zijn groeperingen in Nederland, die indertijd hun heil za gen in de „nieuwe tijd" en die nog steeds in die oude „nieuwe tijd" denken te leven. Zo werden wij en kele weken geleden, verrast met de oprichting van de Nationaal Euro pese Socialistische Beweging, kort weg genoemd N.E.S.B., dus slechts een „E" langer dan de N.S.B. Aan vankelijk leek het er op, dat de po litieke activiteit niets te betekenen had, maar toen de Beweging op straat ging colporteren met hun or gaan „Alarm" achtte de politie de tijd gekomen om voor die „nieuwe" politieke richting een stokje te ste ken. Het blad werd in beslag geno men en in Amsterdam en Groningen wérden de kopstukken van de N.E. S.B. inderdaad een organisatie is in strijd met de wet. Het blijkt nu zelfs dat Duitsland het durft opnemen voor dit stelletje. Dat het spoorwegpersoneel, dat er zijn gewoonte van maakte tijdens de wisseling van dag- en nachtploegen op eigenhoutje en voor eigen be hoefte spoorwegwagons loste, in strijd met de wet handelde, staat als een paal boven water. Niet minder dan achttien arrestaties werden ver richt, toen de zaak aan het rollen kwam. Weliswaar stalen de em- ployé's telkens maar een geringe hoeveelheid, maar het ging blijkbaar zo gemakkelijk, dat zij de kruimel diefstallen als het ware aan de lo pende band pleegden. Hetzelfde geldt voor de bende textieldieven, die voornamelijk in Noord-Holland ope reerden en hun buit in Overijssel verkochten. Ook hier bleek, dat eer lijk het langst duurt en dat deze on eerlijke manier van geld verdienen de dader van de regen in de drup brengt. Zo ook een Rotterdammer, die kans gezien heeft een partij meel en bloem, wat hem niet toebehoorde te verkopen voor f 84.500. Van de regen in de drup komen wilde het orkest „De Bietenbou wers" onder leiding van Zoer Biet (Ger de Roos) in geen geval. Op „Stadserf", het centrum van de ac tie „Hilversum ontvangt", zou een radio-uitzending door dit orkest worden gegeven. Wie er al kwam, het orkest niet, zeer tot verontwaar diging van de organisator Carel Briels. Ger de Roos durfde het niet riskeren zijn kostbare instrumenten door het zeer dreigende, buiige weer te laten vernielen en werkte in een der studio's zijn programma af, ech ter zonder Carel Briels ervan te ver wittigen. De honderden bezoekers, die hun entreegeld reeds hadden be taald voor muziek, die niet werd gespeeld, hadden dus pech. Een pech, die echter gemakkelijker was te dragen, dan de tegenslag, die de Rijkswaterstaat het afgelopen week end had. Bij de dichtingswerkzaam heden bij Ouwerkerk op Duiveland van de door de ramp van 1 Februari ontstane gaten heeft de sterke Wes telijke wind Waterstaat parten ge speeld. Hierdoor moest de dichting van het gat een etmaal worden uit gesteld, doch toen de volgende dag een poging werd ondernomen, bleek de dijk op enkele plaatsen door het water te zijn ondermijnd, iodat drie caissons van de rijsmatten gleden en onder water verdwenen. Een po ging om het stroomgat tijdens de kentering tussen eb en vloed met één grote en vier kleine caissons te dichten geluke aanvankelijk wel, doch kort daarna werd de keten door het water-geweld verbroken. Van geheel andere aard is wel het feit dat een Haags orgelman vijftig jaar lang reeds zijn pierrement •heeft gedraaid. Het loonprobleem is thans in ons land uiterst actueel. Na de bevrij ding heeft iedereen de gebonden loonpolitiek aanvaard. Men ging er mee accoord, dat de Overheid de minimum en maximum lonen vast stelde. Dit was noodzakelijk in ver band met onze financiële en econo mische positie. Maar wanneer het beter gaat, is voor velen het systeem van de gebonden loonpolitiek niet acceptabel meer. En het gaat beter. De positie van de handels- en beta lingsbalans is gunstig, terwijl we bo vendien een grote deviezenvoorraad hebben. In verschillende bedrijfstak ken wordt goed verdiend. Mogen de arbeiders daar niet van profiteren? Er is niemand, die deze vraag ont kennend wil beantwoorden. Maar er is verschil van inzicht over de wijze waarop dit moet geschieden. De ge leide loonpolitiek brengt speciale moeilijkheden met zich mede. Wij kennen een bedrijf, dat zijn arbei ders meer betaalde dan voorgeschre ven was, want er werd goed ver diend. Maar dit mocht niet. Er dreigde een enorme boete. De direc teur zat met zijn handen in het haar. De lonen moesten omlaag; zo luidde de verordening. Maar zodra dit zou geschieden, dreigden de ar beiders te staken. Want hun verte genwoordigers stelden zich op het standpunt, dat de lonen niet ver laagd mogen worden. Zou de direc teur zich aan de regels van het spel houden, dan werd de boete een feit, met alle ellende van dien. Zo kan men het slachtoffer worden van zijn goedgunstigheid. Nu stellen de werkgeversorganisa ties en ook de confessionele werkne mers zich op het standpunt, dat vrijere loonvorming in principe mo gelijk moet zijn. „Vrijere", want naar de voor-oorlogse verhoudingen wil niemand meer terug. Het moet dus zo kunnen zijn, dat de ene be drijfstak meer loon kan uitbetalen, omdat zij floreert, dan de ander, die misschien met moeilijkheden te kam pen heeft. Het zijn vooral de socialisten, die zich hiertegen verzetten. Zij vinden het ongewenst, dat de ene bedrijfs tak meer verdient dan de andere. Vooral het N.V.V. vreest, met de eensgezindheid van de arbeiders in de knoop te komen. Inderdaad kan men toegeven, dat de kans bestaat dat de ene bedrijfstak zich aan de andere gaat optrekken. Zodoende kan men komen in de spiraal van steeds hogere lonen en steeds hoge re prijzen. Natuurlijk willen de so cialisten de arbeiders ook doen pro fiteren van de verbeterde economi sche toestand. In ieder geval bestaat er bij hen de huivering om het loon- beleid uit handen der Overheid te halen en te leggen in de handen van het bedrijfsleven zelf. Gezien hun uitgangspunt is dat verklaarbaar. In ieder geval is het duidelijk, dat de Regering in het najaar voor dit probleem een oplossing moet vin den. De werkgevers willen per 1 Januari a.s. de vrijere loonvorming. Dit hebben zij duidelijk verklaard. Momeneel is de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid druk be- zich om de cijfers voor de looncom- pensatie te bestuderen. Men weet, dat de huurverhoging voor de helft door belastingverlaging en voor de helft door loonsverhoging gecom penseerd moet worden. Nu zeggen de werknemers dat dit een goed mo ment is om ook de consumptiebeper king van 5 pet. die in 1951 vrij willig is aanvaard, gezien de benar de situatie van onze betalingsbalans op te heffen. Maar hoeveel be draagt deze nog? Door de daling van de prijzen bedraagt zij zeker geen 5 pet. meer. De economen zijn nu aan het werk. En als de cijfers op tafel liggen, moeten de werkge vers en de werknemers elkander vinden in de Stichting van de Ar beid. De onderhandelingen zullen niet eenvoudig zijn. Dat is wel dui delijk. De beslissing kan niet eenvoudig genomen worden. Want de moeilijk heden, die zich in de Kamer zullen voordoen, zullen ook spelen in het Kabinet.. Socialisten en katholieken moeten het daar eerst proberen eens te worden. En als het Kabinetscom promis niet gelukkig is dan is het de vraag wat de Kamer zal doen. Dan zal de grote strijd ontbranden tussen enerzijds de socialisten en anderzijds de katholieken, liberalen, anti-revolutionairen en christelijk- Na 1948 vieren we op 31 Augustus geen koninginnedag meer, maar toch is het nog een bijzondere dag omdat deze ons telkenjare weer her innert aan de zegenrijke 50-jarige regering van koningin Wilhelmina. Als Prinses der Nederlanden heeft de grootste figuur van ons land zich bescheiden teruggetrokken. Zij wijdt zich nu geheel aan haar liefhebbe rijen en godsdienstige overdenkin gen. Zij treedt niet graag meer op de voorgrond, tenzij in dagen van nood als Februari. Toen stond zij on- 4.00 uur nam. 4.30 uur nam. 5.00 uur nam. FEESTPROGRAMMA 31 AUGUSTUS 1953. Het bestuur van de Oranjevereniging deelt ons het volgende Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel mina worden op 31 Augustus a.s. de navolgende feestelijkheden georganiseerd. STEPPENRACE voor jongens en meisjes van 46 jaar. STEPPENRACE voor jongens en meisjes van 79 jaar. TONNETJE ROLLEN voor jongens en meisjes van 10—13 jaar. Deze spelen worden gehouden in de Ieplaan. Aanmelden voor de aanvang der spelen bij de muziektent. Alle deelnemende kinderen ontvangen een waarde-bon. 7 00 uur nam. Afmars van de deelnemende clubs „KAAKJES- BLIKTROMMELAARS" met medewerking van de muziekvereniging „Concordia", vanaf het Stationsplein. KAAKJESBLIKTROMMEL-CONCOURS, mars wedstrijd in de Dorpstraat. VOLKSSPELEN. TONNETJE ROLLEN VOOR PAREN. Aanmelden voor de aanvang der wedstrijd bij garage Van Nielen. Tijdens de volksspelen, populair concert van de muziekvereniging „Concordia". 10.00 uur nam. Optreden van het orkest „DE BLAASTOETERS" De waardebonnen welke verstrekt worden aan de deelnemers van de kinderspelen en van de deelnemende trommelaars kun nen bij alle winkeliers in Waddinxveen besteed worden. De winkeliers worden verzocht deze bonnen weer zo spoedig mogelijk in te wisselen bij de penningmeester der Oranjever eniging, de heer C. van der Linde. 7.3'0 uur nam. 8.30 uur nam. middellijk temidden der getroffenen en sprak zij woorden van troost en bemoediging. Vele Zeeuwen en Brabanders, be woners van Texel en de Zuidhol landse eilanden hebben in die dagen na de stormvloed prinses Wilhelmina leren kennen zoals zij nu is: groot nog als vorstin van den bloede, maar eenvoudig en hartelijk als mens Een Grote Vrouw verjaart. Zij wordt drieënzeventig jaar. Neder land hoopt en bidt, dat zij nog lang voor haar Volk èn haar gezin ge spaard moge blijven! SOLLICITATIE. Mijn vader zei vroeger altijd: „jongen, als je wat wil bereiken in je leven, moet je niet opzien tegen een beetje studie. Want kennis is macht". Aan deze woorden moest ik den ken, toen van de week op een avond mijn neef op visite kwam. Ze zeggen allemaal in de familie, dat het een rare snuiter is, al is hij dan ook 36 jaar. Ik weet niet waar mijn geachte familie deze bewering op baseert, Het feest van bos van zee of heien U mag 't wel weten, is voor mij Al weer een dag of wat voorbij We zullen 't wel weer klaren. De één die trof het deze keer Wat minder goed met zomerweer Van d'ander doet de rug nóg zeer Vanwege alle blaren. De zon die aan de hemel stond Heeft d'haren weer wat opgeblond We voelen dubbel, ons ge"zon"d Je kunt 't ana 'alles merken. Het bruin ligt nog op ons gezicht De zon heeft weer haar werk verricht Maar ergens roept opnieuw de plicht We moeten weer gaan werken. Uw vrouw kuist weer haar eigen boel U zit weer in vertrouwde stoel 't Is tevens een vertrouwd gevoel In 't eigen bed te „pitten". Maar in je dromen zie je weer Het bos, de zee, het strand het meer En zie je je een enk'le keer In lig- of strandstoel zitten. Uw eigen melkboer, groenteman Komt elke dag weer bij U an U blijft weer op de hoogte van Het nieuwsen hebt Uw voordeel Ja eig'lijk is het tóch weer knus Enbij Uw thuiskomstin de bus Lag prompt op tijd, ons weekblad') en dus Is DAT het grootste voordeel hist.örischen. Hoe die strijd zal af lopen, kan niemand zeggen. Dat hangt van veel factoren af. Wie weet hoe de situatie aan het eind van dit jaar zal zijn? Is er nog wa penstilstand in Korea? Zo ja, welk economisch effect zal dit hebben? Mocht de conjunctuur dalen dan is er geen sprake van. vrijere loonvor ming. Dan blijft een meer geleide economische politiek noodzakelijk. Maar in het andere geval zal het gaan spannen. Hoe dit nu precies moet gaan is de vraag waarover de Kamerleden thans in hun zomerva- cantie piekeren. maar ik ken geen rarigheid aan hem vinden, of het moest zijn dat hij nog steeds een vrijgezellen-strikje draagt. Maar laat hem maar schie ten. Hij heeft een kop als een ijze ren pot. Diploma's heeft ie genoeg, en daarom wil hij wat bereiken in zijn leven. Maar tot nu toe is het hem niet gelukt een enigszins pas sende werkkring te vinden, een werkkring die in overeenstemming is met zijn capaciteiten. Voor een goede maand terug heeft ie voor de zoveelste maal weer ge solliciteerd naar een behoorlijke baan Er kwam een paar weken later een oproep voor een vergelijkend exa men. Deze week kwam er een brief je met de mededeling, dat hij be dankt werd voor de moeite, maar dat ze een zekere mijnheer X. had den aangesteld. Ze vonden hem ook wel wat oud. Afijn, om kort te gaan, m'n neef kende heel toevallig die mijnheer X.; dat was iemand van 3'7 jaar en behoorde tot de familie van de directie, die deze betrekking aan bood. „Vindt U dat nu billijk, oom", zei mijn neef. Ik zeg: „ja, jongen, het valt niet mee en wat billijkheid be treft, er is eigenlijk niet veel ver anderd met de tijd, toen mensen van een bepaalde beweging in ons land zo maar bugemeester werden. Dat waren ook allemaal vriendjes van de leiding. En is vandaag aan Die somers juigt en niet en spaart, zit 's winters bij een koude haart. Roemer Visscher Anders gezegd: „Zorg begint, waar voorzorg ophoudt Schakel bij Uw voorzorg de NÜTSSPAARBANK in. Sparen IS moeilijk maar niet temin noodzakelijk. U kunt NIET elke aanschaffing direct betalen van Uw week- of maandsalaris. Sluit U daarom aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1