Weekblad voor Waddinxveen tvtmöL: tanden Wit adem Fris De> Spiead van de week Kris-Kras Prinsjesdag IHmcUc de Vrouw NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Wo 430 Vrijdag 11 September 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: 'Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het Brabantse plaatsje Zundert heeft begunstigd door prachtig na-zomerweer zijn bloemencorso gehouden. Wonderlijk, hoe uit een eenvoudige kinderwedstrijd: versier de autopedjes, zulk een groot en groots bloemenfestijn kon groeien een feest, dat door vele duizenden, Nederlanders zowel als Belgen, werd bezocht een wonder van prachige praalwagens die stuk voor stuk een lust voor het oog en waaraan film zowel als televisie de aandacht schenken, die deze demonstratie van ware burgerzin verdient. Wat men met bloemen vermag, werd de afgelopen week mede gede monstreerd in „De Gouden Poort", de tentoonstelling van bloemen en fruit, welke te Amsterdam tot 9 Sep-, tember in het R.A.I.-gefcouw werd gehouden en welke door het bezoek van H.M. de Koningin nog meer luis ter werd bijgezet. Wie het grote R.A.I.-gebouw heeft bezocht wie met bewondering heeft gestaan voor de smaakvolle schakeringen en schik kingen van alle mogelijke soorten bloemen, wie gekeken heeft bij de waterval of bij het telkens anders verlichte fonteinen, zou haast tot de conclusie komen, dat hetal te mooi was. Heeft Zundert zijn corso gehad dat van Aalsmeer zal Zaterdag wor den gegeven. De Koningin, die deze week een officieel bezoek aan de hoofdstad brengt, zal ook het bloe- menspel in het stadion aldaar bijwo nen. De Koningin in de hoofdstad precies als vijf jaar geleden, toen zij officieel de regering van Haar Moe der overnam en Zij de gedenkwaardi ge woorden sprak: Wie ben ik, dat ik dit mag doen? Gelukkig weten wij, dat Koningin Juliana de taak, die zij vijf jaar geleden op zich nam op onnavolgbare wijze en tot grote vreugde van ons gehele volk vervult. Het zou ons te ver voeren, indien wy het gehele programma van hét Koninklijk Bezoek aan de hoofdstad zouden memoreren. Wij willen er nog slechts van vermelden, dat Prins Bernhard Zaterdag met de journa listen in het Amstel-Hotel de lunch zal gebruiken en dat hij zich bereid heeft verklaard, tijdens deze lunch enkele actuele vraagstukken te be handelen. Dat kan een belangwekkende lunch worden! Men weet het: de belang stelling van de Prins strekt zich uit over velerlei terrein, zodat het nie mand verwonderde, dat het de Prins weer was, die in het Vredespaleis het 28ste jaarcongres opende van het Internationale Instituut, dat proble men bestudeert, welke voortvloeien uit het contact der bevolking van verschillende beschaving. De afgelo pen weken en maanden hebben ver scheidene onzer contact met vreem de volken gehad. De lust om in de vacantie naar het buitenland te gaan hoe verder hoe mooier groeit met de jaren. Helaas zijn er ook heel wat landgenoten, die de vacantie- 1953 nimmer zullen vergeten, door dat zij aan het een of andere reisbu reau hun vertrouwen schonken, dat zulks niet waard tleek te zijn. Dat het afgelopen seizoen verscheidene van die organisatoren „de bak in" gingen omdat zij de hun toever trouwde gelden hadden verduisterd, is voor degenen, die hun reispennin gen offerden, slechts een schrale troost. Toen jaren geleden tengevol ge van een debacle een grote verze keringsmaatschappij haar verplich tingen niet kon nakomen, werden er van regeringswege maatregelen ge nomen, waardoor het practisch niet meer mogelijk werd, dat mensen die jaar in, jaar uit hun premie hadden betaald om zich een rustige oude dag te verzekeren, werden gedupeerd. Nu het reiszeizoen practisch is ge sloten, lijkt het ons gewenst, er de aandacht voor te vragen, dat de een of andere regeling ook voorva- cantiegangers mogelijk is. Wij tellen in ons land zeer vele goede en be trouwbare particuliere reisbureaux, die prompt nakomen wat de circulai res beloven. Deze bonafide bureaux dienen tegen de beunhazen te wor- den beschermd, opdat menigeen een dringend nodige vacantie niet ziet bedorven, doordat de vaak moeizaam ijeen getrachte vacantiegelden door nik een „organisator" worden inge- ekend. Het moet geen gok zijn, als men zich voor een bepaalde reis met geld in de hand aanmeldt. Als wij ons vacantiegeld zonder meer kwijt wil len, dan kunnen wij wel naar Baar- le-Hertog gaan! In de Belgische en clave werd reeds de vierde speelclub geopend. Ook bij deze speelclubs is het echter niet allemaal goud wat er blinkt. De heren organisatoren worden door de Belgen dermate zwaar belast, dat de club Arcadia bij voorbeeld reeds een schuld van 300.000 francs heeft. Wij geloven zo, dat de heren gokkers ook hier op de duur wel aan het kortste eind zullen trekken! VLIEGEN. Het is vreemd, neen het is .eigen lijk helemaal niet vreemd, dat nog iedereen de mond vol heeft over de kaakjesblik-trommelwedstrijd. Dit onderdeel van het feest is zo gewel dig goed geslaagd, dat het niet an ders kan dan dat er over gesproken wordt. Ik weet, dat vele moeders tot in de nacht hebben gewerkt aan de uitrusting van de trommelslagers, dat er door talloze moeders veel ge presteerd is lijdt geen twijfel. En de vaders hebben dit werk lijdelijk moeten aanzien. Is het dan een won der dat ook zij popelen van onge duld om hun kunnen eens te laten zien? Maar die mogelijkheid kan ge schapen worden! Hoe? Luister maar. Is er nu niet één Waddinxvener te vinden, die het aandurft, de moed kan opbrengen, om ter gelegenheid van de sluiting van het zomer-sei- zoen, een vlieger-wedstrijd voor de jongens te organiseren? Als er maar één is die daarmede of daarover be gint, ongetwijfeld doet zijn buurman mee, die zijn buurman en de buur man van hem. Dat is ook in een na burige gemeente zo gegaan. Toevallig heb ik die vlieger-wedstrijd gezien en ik stond verbaasd over de vele soor ten vliegers die de lucht ingingen. Werk van vaders! Zij hadden voor deze wedstrijd aardige prijsjes bemachtigd van win keliers die deze geste van de „ge wone man" wisten te waarderen. Een wedstrijd behoeft toch ook niet altijd georganiseerd te worden door een Winkeliersvereniging of een Oranje commissie? Ongetwijfeld is er be langstelling genoeg voor een vlieg wedstrijd. Wie maakt niet graag de mooiste, de kleinste, de grootste of het meest leuke model? Kom, Waddinxveense mannen, steek de koppen eens bij elkaar en probeer een vliegerwedstrijd voor jongens te organiseren. U hebt dan de kans eens te laten zien wat U in uw mars heeft ende jongens hebben weer iets, waardoor straat schenderij vermeden wordt. Om te beginnen stel ik een prijs beschik baar in de vorm van een reep choco lade, voor de kleinste vlieger die WEL de lucht ingaat. Waddinxveen gaat vliegeren! KRIS-KRAS. N.B. Nu Kris-Kras een prijs belooft, kan de uitgever ook niet achter blij ven en stelt ook een mooie prijs be schikbaar. Plechtige ontmoeting van Vorstin en Volk. In Den Haag zal over enkele da gen door vele tienduizenden het „sprookje van de Derde Dinsdag" worden beleefd: het ieder jaar op nieuw weer boeiende schouwspél van de gouden koets met H.M. de Ko ningin, gevolgd door rijtuigen met Hofdames, Kamerheren en Groot- Officieren en begeleid door een in drukwekkend ere-escorte van Mare- chaussée, een ere-compagnie van het Garderegiment Grenadiers en de Koninklijke Militaire Kapel. In de statige Ridderzaal, in het hartje van oud-'s Gravenhage, waar de minis ters, de Raad van State, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van buitenland se mogendheden tezamen zullen zijn, zal Hare Majesteit de Troonrede voorlezen. En na het uitspreken van deze Troonrede zal weer het tradi tionele „Leve de Koningin" weer klinken en zullen Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard terugrij den naar het Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout. Enorm is ieder jaar de belangstel ling voor deze gebeurtenissen, die in onze moderne, nuchtere wereld iets doen herleven van verloren gegane romantiek, niet alleen in Den Haag, maar in het gehele land, waar film en televisie en radio het verloop van de plechtigheden zichtbaar ma ken voor millioenen. Echter omge keerd evenredig aan de belangstel ling is bij velen het begrip voor de eigenlijke zin van wat er op de der de Dinsdag in Den Haag gebeurt. De betekenis van deze dag gaat ver uit boven de pracht en praal van het sprookje met de gouden koets en van het uniformgeschitter in de 7 eeuwen oude Ridderzaal. Op de derde Dinsdag in September opent H.M. de Koningin de gewone zitting van de Staten Generaal, onze volksvertegenwoordiging, bestaande uit de Eerste en de Tweede Kamer, die voor deze bijzondere gelegenheid in verenigde vergadering bijeenko men. Voordat H. M. de Koningin de zitting voor geopend verklaart, spreekt zy de z.g. Troonrede uit, een belangrijk stuk, waarin de toestand van ons land geschetst wordt en waarin, in algemene bewoordingen, de richting wordt aangegeven van het beleid, dat de Regering in het komende jaar zal gaan voeren. Let wel: het beleid van de Regering, dat wil zeggen van de Koningin èn de. Ministers. Men treft nogal eens het misverstand aan, dat de Troonrede een opsomming zou zijn van wat door de Koningin aan de Ministers wordt opgedragen. Dat is het niet. De Troonrede wordt door de Minis ters gezamenlijk opgesteld en is dus een soort werkprogramma van de Regering. Niet minder belangrijk dan het uitspreken van de Troonrede in de verenigde vergadering van de Staten Generaal is de minder spectaculaire gebeurtenis, die onmiddellijk daarna plaats heeft in het gebouw van 'e Tweede Kamer: de Minister van Fi- doorgaan, is het tóch zo, dat de vele zieken waarvan „Draagt Elkan ders Lasten en het „Zuid Nederlands Sanatorium" ruim 1500 patiënten verzorgen onze hulp dringend no dig hebben. Daarnaast worden rustbehoevende patiënten opgenomen in een rusthuis en wel speciaal in het Zendingsdiaco- nessenhuis „Oranjestein" te Ame- rongen. Door de goede verzorging hier vonden velen herstel van krach ten en nieuwe moed voor hun taak in de maatschappij. Vervolgens neemt onze Kinderuit zending een belangrijke plaats in bij ons fonds. Het aantal kinderen van onze leden, dat hiervan op advies van de huis- of schoolarts gebruik maakt, wordt steeds groter en dit komt ook de gezondheidstoestand in de gezinnen ten goede. En tenslotte mogen wij de toekom stige plannen van onze fondsbestu ren niet vergeten. Zij hebben reeds geruime tijd plannen om ook hulp verleningen op het gebied van de rheuma-bestrijding ter hand te ne men. Zoals een ieder weet, kost ook de bestrijding van deze ziekte han den vol geld. Wij zijn er van over tuigd, en de ervaring heeft dat ge leerd, dat naast de bestrijding van de tuberculose ook de bestrijding van de rheuma de sympathie en me dewerking zal hebben van ons gehele volk. Helpt dus allen mee door Uw gift te bewerken, dat ook dit jaar onze collecte weer een succes zal worden, waardoor weer vele zieken geholpen kunnen worden. TWEE BURGEMEESTERS VERZOEND. Nimmer hebben we geweten dat tussen onze burgemeester en z'n col lega uit Reeuwijk een „vete" bestond. Toch bestond deze werkelijk ,maar beiden kunnen zich gelukkig prijzen dat ze nu verzoend zijn en de vete is opgelost. De zaak zat zo. Vorig jaar maakte nanciën overhandigt daar aan de voorzitter van de Tweede Kamer de z.g. „Millioenennota". Het is een uit voerig stuk, een bijlage bij de Rijks begroting voor het volgend kalender jaar, waarin, in een breedvoerige be schouwing, een uiteenzetting wordt gegeven van de toestand van 's Rijks financiën. Voorts bevat de Millioe nennota een samenvatting van de be grotingen der verschillende departe menten en ook eea overzicht van de wijze, waarop de te verwachten uit gaven zullen worden gedekt door belastingen. Troonrede en Millioenennota wor den wel eens genoemd de thermome ter en de barometer van ons volks bestaan. Men kan er inderdaad op aflezen het wel en wee van ons volksleven, en vooral de millioenen nota is als het ware een voorspel ling van de te verwachten hogere, of lagere, (belasting)druk. Vandaar, dat ieder jaar met grote belangstelling naar de 3e Dinsdag van September wordt uitgezien, naar de „Prinsjesdag" zoals dit belang rijke moment in ons staatkundig le ven wordt genoemd de dag, waar op Vorstin, Ministerraad, volksver tegenwoordiging en volk elkaar ont moeten in een van 's lands vergader zalen, om mét elkaar de toestand, waarin ons land zich bevindt, onder ogen te zien. Draagt elkanders lasten De maand September is altijd een belangrijke maand voor de fondsen „Draagt Elkanders Lasten" en de Interkerkelijke Protestante Stichting „Zuid Nederlands Sanatorium". In deze maand namelijk mogen on ze fondsen met toestemming van de gemeentebesturen over het gehele land een collecte organiseren en zwermen in de periode van 1420 September onze collectanten uit om door middel van een lijst- en/of bus collecte een beroep op Uw offervaar digheid te doen. Elk jaar opnieuw doen wij dit met grote vrijmoedigheid, omdat wij we ten dat het Nederlandse volk altijd bereid is een offer te brengen voor hen die lijdende zijn, want tubercu lose is, hoe onprettig hêt ook moge klinken, nog steeds een volksziekte, waar een ieder bevreesd voor is. Alhoewel het aantal nieuwe t.b.c.- patiënten wel enigszins dalende is en wij van harte hopen, dat dit zo zal onverwachts de bekende ballonvaar der Boesman een noodlanding in de Zuidplaspolder, onder onze gemeente, waarbij toen aan onze burgemeester een oorkonde overhandigd werd, zo als dit gebruikelijk schijnt te zijn. Nu was de ballon even te voren bijna in Reeuwijk geland, maar wist op 't nippertje weer op te stijgen, waardoor de burgemeester van Reeuwijk zijn oorkonde misliep, al hoewel hij meende er recht op te hebben, iets wat weer betwist werd door onze burgemeester. Nu bracht deze week de oplossing. Voor het Kaasfeest te Bodegraven steeg de ballonvaarder op, maar moest reeds in Reeuwijk stranden wegens lekkage in de ballon. Op de ze wijze kwam de oorkonde nu in handen van Reeuwijk's burgemees ter, die opmerkte, dat de vete met z'n Waddinxveense collega, nu vreedzaam was opgelost. Belangrijk De Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf verzoekt ons het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Om het recht op uitkering, de hoogte van de uitkering en de duur van de uitkering krachtens de Werk loosheidswet te kunnen vaststellen, is het nodig dat de Bedrijfsvereni ging bij elke aanvraag een volledig overzicht van de werkgevers, de pe rioden van werken en het verdiende loon van betrokkene bij elk van deze werkgevers, in het voorafgaande jaar krijgt. De ervaring tot dusverre bij de uitvoering van de Werkloosheidswet opgedaan, heeft geleerd dat het moe ten voldoen aan deze eis op vele be zwaren stuit. Het is vaak lastig voor een werkgever om van een werkne mer, die wellicht al sinds vele maanden niet meer bij hem werkt, nog gegevens uit zijn administratie te moeten opzoeken. De werknemer, die er mogelijk een hele tocht voor heeft moeten maken, komt soms met zijn vraag bij de werkgever op een moment, dfit deze helemaal niet past. De werkne mer van zijn kant komt in vele ge vallen voor de moeilijke opgave te staan om op korte termijn (zijn uit kering wacht er immers op) gegevens te moeten vragen bij allerlei, soms ver van zijn woonplaats gevestigde, werkgevers, die zeker niet allemaal dadelijk het gevraagde met voldoen de nauwkeurigheid kunnen verschaf fen. De administratie tenslotte krijgt verwijten te horen als de uitkeringen door onduidelijke en/of onvolledige gegevens vertraging ondervinden. Teneinde al deze bezwaren zo veel mogelijk te ondervangen, is door de Bedrijfsvereniging voor de losse arbeiders ingevoerd een z.g.n. lijst loongegevens met lichtgroene kaft. De bedoeling van deze lijst is, dat bij de beëindiging van elke dienstbetrekking daarin door de werknemer het gewerkte tijdvak en nog enkele gegevens worden inge vuld en dat de werkgever deze voor accoord tekent. De werknemer neemt dan de lijst mee om t.z.t. bij een volgende werk gever opnieuw de gevraagde gege vens in te vullen en voor accoord te laten tekenen. Wordt een werknemer, die in het bezit is van een behoorlijk inge vulde lijst loongegevens, werkloos dan kan hij volstaan met bij zijn aanvraagformulier de lijst in te leve ren. Nalopen van vroegere werkge vers met alle daaraan verbonden bezwaren is dan niet meer nodig. De Bedrijfsvereniging doet een dringend beroep op de werknemers de lijst loongegevens regelmatig bij te houden en op de werkgevers om desgevraagd hun handtekening voor accoord in de lijst te plaatsen. Indien allen hierbij willen mede werken, kan dit een vlotte uitvoe ring van de Werkloosheidswet in het agrarisch bedrijf ten bate van alle betrokkenen ten goede komen. Mochten er nog losse landarbeiders zijn, die niet in het bezit van een lijst loongegevens zijn, dan kan deze worden aangevraagd bij de kantoren van de Bedrijfsvereniging, bij de districtsagenten en bij de plaatselijke vertegenwoordigers. Wettelijke aansprakelijkheid. Dezer dagen kreeg ik van een leze res een trieste brief. Haar dochter kwam enige tijd geleden het was nog vóór de vacantie uit de school en reed per fiets naar huis. Het meisje, tien laar, reed met een vrien dinnetje en bij een zijstraat namen ze afscheid van elkaar. Joke, het dochtertje van mevrouw de V. keek nog even om en zwaaide. Daardoor had zij niet gezien, dat uit de zij straat, welke zij moest inslaan, een autobus naderde. De buschauffeur zag dus plotseling de jeugdige wiel rijdster voor zich, remde en draaide meteen het stuur om, om een aan rijding te voorkomen. Maar het had geregend en het wegdek was glad; de wagen slipte en gleed door, reed een andere wielrijdster, die geheel rechts van de weg reed aan, en ram de tenslotte de pui van een sigaren winkel. De wielrijdster kwam er ta melijk goed af; ze had slechts lichte Die somers juigt en niet en spaart, zit 's winters bij een koude haart. Roemer Visscher Anders gezegd: „Zorg begint, waar voorzorg ophoudt Schakel bij Uw voorzorg de NÜTSSPAARBANK in. Soaren IS moeilijk maar niet temin noodzakelijk. U kunt NIET elke aanschaffing direct betalen van Uw week- of maandsalaris. Sluit U daarom aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1