Weekblad voor Waddinxveen VAN DER De Spiegel van de week Kris-Kras Als ik uw vader maar gehad had vijf PROcent Jo 433 Vrijdag i October 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De televisie heeft haar experimen- Je periode van twee jaar afgeslo- Het experiment is ten einde - n weet nu precies hoe het moet wij gaan op dezelfde golf- gten verder. Een dier laatste experimentele tzendingen werd voor een deel or de minister verboden. Wij we- p, dat wij hier te lande zowel bij televisie als bij de radio doods- inauwd zijn voor reclame. Hoe erg n benauwdheid wel kan zijn, werd genoemde televisie-uitzending wezen. Een Amsterdamse mode- |rma (merkt u op, dat wij de ons kende naam niet noemen?) zou or de K.R.O. een televisie-mode- tzending verzorgen. Alles was in nnen en kruiken, toen tijdens de nerale repetitie de ministeriële ilefonische mededeling kwam, dat Je mode van het program moest orden geschrapt. De firma, die dit 1 der uitzending voor haar reke- ng had genomen, had in dagblad- Jvertentie's de aandacht van haar Jiëntèle voor deze uitzending ge jaagd - zij had in de grote etala- s van haar zaak een aantal tele- sietoestellen opgesteld met het ge lig, dat de autoriteiten de reclame ken en te elfder ure de mode-uit- nding verboden. Het laatste woord 1 daar nog wel niet over zijn ge roken of geschreven. Hoewel wij v dankbaar voor kunnen zijn, dat J overheid zo pijnlijk precies en Jiuwkeurig voor onze televisie en ■adio-belangen waakt, zouden wij tB>ch tal van voorbeelden kunnen emen, waarin desondanks toch t reclame-element ons niet wordt Bespaard .Zondag jl. bij de Avro- ■tzending „Even afrekenen, heren" ■oorden wij nog een der medespe- Jnden zeggen: „Ik draag al dertig Bar dezelfde Borsalino!" Geen reclame?... Wat zou het! Is Jze moderne wereld niet „verge- ■en" van de reclame? Zo waren we Jezer dagen getuige van de ope- Jng van een tentoonstelling van Bhilderijen, welke geschiedde door *e wethouder voor Kunstzaken der meente Amsterdam... bijna dus collega van minister Cals. doch, de wethouder van de hoofd- ■tad scheen niet zo bang te zijn voor Te reclame. Want deze schilderijen- ntoonstelling was uitgeschreven or een filmmaatschappij, die een pntal bekende kunstschilders had -vraagd mee te doen aan een wed- njd, waarin de hoofdfiguur van m film moest worden uitgebeeld, ok kunstenaars zijn niet bang voor clame. Zij zetten hun beste been- voor, ofschoon elke schilderij clame maakte voor de film. En wethouder, mr. A, de Roos, prees t initiatief van de organisatie. Hij i, èat... „Kunst en Bedrijf" méér and in hand moesten gaan. Wel JaPP'& «an de ene kant de min:s- oie de televisie- en radiokunst Ja i „vreemde smetten" vrij wil J i en - aan de andere kant de Jetbouaer van de hoofdstad, die E rkondigt, dat het bedrijfsleven g meer belangstelling moet to- n voor de Kunst. Wij kunnen vaststeïlen, dat men Jiet spook der reclame overal en Jeeds weer kan ontmoeten. En wie zal de juiste grens bepalen?... Als de heer Clark voor het opnemen Jan een nieuwe film in ons land ■omt en enige wijze woorden Breekt, die gratis en voor niemen- J1 door onze pers wijd en zijd ■orden verbreid, dan is dat reclame ■oor de film. Toch doen de kranten MALLOTIGHEID J Mijn buurman heeft een kennis die zijn oom is een beetje eigen aardig mens. Altijd doet ie iets bij- Tnders, dingen, die een normaal lens niet in zijn hoofd krijgt. Maar Tt vreemde aan die man is, dat hij pestelijk zeer normaal is en „ze" /"rig op een rijtje heeft liggen. Hij t" echter abnormaal lijken omdat Pn de aandacht op hem wordt ge- ■igd. J Toen ik een dezer dagen bij die Jennis van mijn buurman op visite Jas, trof ik de bewuste oom. Rustig V een ponny gezeten (een stoel vindt Jij zeker te hoog voor zijn korte Jeentjes) zat hij te vertellen over Jjn bezoek aan hoge autoriteiten in Jen Haag, speciaal die iets te zeg- Jn hebben over wat U en ik moe- p of kunnen verdienen. Aan de and van het huishoudboekje dat Dn vrouw voor de volle 100 °/o bij- Judt, had hij getracht die heren ■van te overtuigen dat het loon van en met hem van vele anderen, jet meer toereikend was om de joop te vinden, waarmede de eind je verbonden moeten worden. Toen J de heren een sigaar aanbood, Jken ze wat vreemd op en zeiden dat - toch krijgen de abonné's bui ten de advertentiekolommen om dat reclame-stukje te lezen. Als wij drukte maken - en let eens op, hoe groot die drukte zal worden - over de grote vliegtuigen-race naar Christchurch op Nieuw-Zeeland die 8 October begint en waaraan de K.L.M. met de „Ir Damme" zal meedoen, dan kan zeggen, dat dit reclame is voor onze luchtvaart maatschappij. Zelfs zouden wij kun nen zeggen, dat de onthulling van een standbeeld voor de stichting van het Rode Kruis, Henri Dunant, op 6 October a.s. te Woudschoten een reclame-element voor het Rode Kruis inhoudt en dat het lichtmo- nument dat Zaterdag in hei Am sterdamse Leidsebosje wordt ont huld niet alleen reclame maakt voor het gebruik van electrische stroom. U voelt wel, men kan ook al te benauwd zijn voor reclame. Streng doorgevoerd zou er nauwelijks een bericht in de krant kunnen - zelfs niet het sympathieke bericht over het gouden jubileum der t.b.c.-be- strijding en over het denderende feest van „Hoog-Laren". In alles is wel een reclame-element te vinden. Wij nodigen II uit tot een bezoek aan de DIE GEHOUDEN WORDT OP Donderdag 15 October des avonds om 8 uur in het Verenigingsgebouw Voorkade 32 te Boskoop Diverse attracties maken het bijwonen van deze show tot een unieke en leerzame ontspanning Wij verwachten U gaarne! In de pauze bieden wij U een consumptie aan Entreekaarten zijn GRATIS verkrijgbaar aan onze zaak en eventueel nog aan de zaal Onze show is uitsluitend toegankelijk voor dames ZIJDE 1 - BOSKOOP hem, dat als hij niet genoeg ver diende geen sigaren moest roken, maar shag. Dat was voordeliger. Maar die sigaar accepteerden ze toch maar, hetgeen die oom weer deed zeggen, dat het salaris van hem wel spoedig zou worden her zien, om het hem mogelijk te ma ken bezoekers een sigaar aan te bieden. Ja, dat is een mooie, die oom van die kennis van mijn buurman. Toch had hij uit den Haag een goe de raad meegebracht. De heren had den hem gezegd een voorschot te vragen aan zijn patroon. Eventuele loonsverhogingen zouden elkaar in zo'n snel tempo gaan opvolgen, dat het terugbetalen van het voorschot wel nooit zou gebeuren. Enne dat heb ik gedaan, zegt die oom en mijn patroon had er wel oren naar, hij weet toch niet wat ie met zijn geld moet doen. Ik heb zodoende de loonsverhoging, die anderen in Ja nuari pas krijgen, nu al te pakken. Ja, die oom van de kennis van mijn buurman is we,l een rare, maar hij zorgt er wel voor na zijn Haags be zoek, niet aan het kortste eind te trekken. Er zit wel iets in, vindt U niet? KRIS-KRAS. P.S. Morgenmiddag ga ik naar de uitgestelde vliegerwedstrijd kijken. Ik zal een hoed dragen van een bijzondere makelei, met aan de binnenkant de letters K.K. Die bijzondere makelei is er voor dat mijn hoed niet kan afwaaien. Volgens De Bilt kunnen ze nu op veel wind rekenen. U komt toch ook kijken? Kris-Kras „Het is nu al de zesde keer, dat ik je hier zie, Breedveld," zei de rechter, terwijl hij de vingertoppen van z'n goed verzorgde handen te gen elkaar hield en over dat schui ne dakje de verdachte in het be ruchte bankje streng aankeek. „Ben je dan nooit van plan je leven eens te beteren?" ,t Is jaren geleden, maar 'k zie de man er nog staan en weer 'hoor ik de merkwaardigste opmerking, die ik een verdachte ooit heb horen maken: „Als ik uw vader maar gehad had, edelacht bare Er klonk een bitter verwijt in dit woardl, een apnklacht tegen het milieu waarin de man gegroeid was, iets van afgunst ook omdat hij wel vermoeden kon in welke omgeving de rechter z'n jonge jaren had doorgebracht. Ik heb me later nog dikwijls afgevraagd wie er achter die groene tafel gezeten zou hebben en wie er voor gestaan, wanneer de ooievaar eens een vergissing had gemaakt door baby Breedveld in de wieg van de rechter te brengen en omgekeerd. Zou dan de man in die statige zwarte toga met z'n witte gesteven bef misschien Breedveld geheten hebben en zouden die fijne handen van de rechter dan niet de ruwe knuisten geweest zijn van de man, die nu voor de zesde keer tè- recht stond? „Als ik uw vader maar gehad had Natuurlijk, niet iedere misdaad kan verklaard en goedgepraat wor den door te zeggen, dat de verdach te in een slecht milieu is opgegroeid. Ontegenzeggelijk is het, maar, dat het milieu een grote rol speelt en dat geen misdaad veroordeeld mag worden zonder dat men de achter gronden kent, waartoe zeker ook ge zin en opvoeding behoren. Wie dit bedenkt, zei minder hard tegenover de medemens staan, die eens verder ging dan de wet hem toestond en daarvoor heeft moeten boeten, eerst in de gevangenis, la ter weer in de vrije wereld. De vrij heid blijkt soms een nog minder draagbare kwelling te zijn dan de gevangenisHij heeft gezeten. De ontslagen veroordeelde door deze moeilijkheden heen te helpen is een der vele taken, die de re- olasseringsinstellingen zich ten doel gesteld hébben. Hier ligt werk voor het particu liere initiatief, werk dat door het gehele volk van ganser harte ge steund moet worden. Niet iedereen kan reclasseringswerk doen, wel kan iedereen het werk mogelijk maken. Want ook dit werk kost geld, veel geld. Daarom organiseert het Na tionaal Bureau voor Reclassering - ieder jaar een Nationale Reclasse- ringsdag met een geldinzameling voor dit doel. Dit jaar op Zaterdag 3 October. Binnenkort zal er weer een rammelende collectebus onder uw neus gestopt worden. Dan kunt u "natuurlijk doorlopen en de porte- monnaie stijf dichthouden. U kunt dan ook even stilstaan en denken aan de verdachte, die zeg gen moest „Als ik uw vader maar gehad had". Dan is uw portemon- naie reeds open, dan glijdt er in de bus reeds datgene wat ieder wel denkend mens gaarne missen wil ten bate van hen, die eens gestruikeld zijn en opzien naar de helpende hand: het reclasseringswerk. REGERING BESLIST 5 LOONSVERHOGING De kogel is door de kerk: per 1 Januari zullen alle georganiseerde werknemers van 23 jaar en ouder 5% loonsverhoging ontvangen. De ongeorganiseerde werknemers moe ten afwachten, of hun patroons zo goedgunstig zullen zijn om deze ver hoging eveneens te geven. De rege ring heeft wel gezegd, dat zij ver trouwd, dat zij zulks zullen doen, maar dat moet maar afgewacht worden. Er is in het verleden wel eens meer het vertrouwen be schaamd, niet alleen door werkge vers Het was te voorzien, dat één dei- beide belanghebbende partijen een nederlaag moest lijden. En het lag min of meer voor de hand, dat de Vakbonden degenen zouden zijn, die het loodje moesten leggen. Want zij hielden het been strak: 6 °/o en geen tiende procent minder. Aan vankelijk bleven ook de werknemers op hun standpunt staan: 4 en ook niets meer. Er werd opnieuw on derhandeld, er werd advies' uitge bracht en het Centraal Bureau voor de Statistiek ging twee keer aan het cijferen en kreeg twee keer een an dere uitkomst. De laatste becijfe ring was, dat de levensstandaard na de huurverhoging en de con sumptiebeperking, met aftrek dan van de belastingfaciliteiten, omhoog zou gaan met 4,8 Het laatste ad vies van de SE.R. was derhalve 5°/o. Om de wille van de arbeidsvrede waren de organisaties der werkge vers ten slotte bereid zich neer te leggen bij een verhoging van 5 °/o. Maar opnieuw hielden de vakbon den het been strak: hun eis bleef 6 Het laatste woord had de rege ring. Voorwaar niet prettig, -maar noodzakelijk. Zij heeft er drie uur over gedaan om tot een beslissing te komen. Uit zeer goede bron we ten we overigens, dat er een heftig debat is geweest en we behoeven helemaal geen helderzienden te zijn om vast te stellen, uit welke rich ting in de ministerrraad de opposi tie kwam. Maar met een geringe meerderheid - waarom heeft de dagbladpers dit) verzwegen? - be sliste de regering: 5 °/o. En daar moeten de arbeiders het mee doen. Want tevreden zijn ze niet. Het N.V.V. is gebelgd. Natuurlijk in het nette. Want de dagen van weleer zijn voorbij. En we leven ook niet in Frankrijk. Het C.N.V. zei het op een nog nettere manier terwijl de K.A.B. nog het meest obstinaat was want mijnheer Middelhuis, de voor zitter van de K.A.B. gaf in zijn commentaar verkapte dreigementen: „een schadelijke speculatie (bedoeld is, het afgaan op de beslissing van het Centraal Bureau voor de Stati stiek) die schadelijke gevolgen met zich kap brengen". Welke schade lijke gevolgen? Staking? Niemand heeft het woord genoemd, maar ie dereen zal er over gedacht hebben. Staan wij, in Nederland, aan de vooravond van een groot arbeids conflict? Uit de woorden van heer Middelhuis zou men haast denken, dat hij het hoopt. Enfin, niemand is tevreden. Ook de werkgevers niet; dit moet uit drukkelijk vastgesteld worden. Maar zo heet het officieel: de Midden stand legt zich bij deze beslissing neer en hoopt, dat zowel voor de handeldrijvende middenstand als voor de ambachtsbedrijven verlich ting zal komen. Want de midden stand krijgt straks de zwaarste klap te verduren: wél huurverhoging, maar wie verhoogt het loon van de middenstander? Integendeel: hij moet straks bovendien zijn perso- Er werd geknokt om twee procent tussen de baas en knecht, maar waar elk op z'n standpunt [ble«f, kwam er niets van terecht. ,,'k Geef vier procent," zei straks [de een, maar d'ander nam dit niet; „Ik vraag 'er zes" zei hij beslist en dacht aan 't kluitje en 't riet. 'k Geef vier - 'k Vraag zes - 'k [Geef vier - 'k Vroeg zes het werd een lange strijd, en daar 't nog lang geen Nieuwjaar [was, had men wel wat de tijd. Er werd beraadslaagd en gepraat, zoals dat deftig heet; de baas bleef heersen ook de knecht terwijl men verder streed. De koop kwam ditmaal niet tot [stand, men ging verstoord uiteen, beleefd, zoals dat hoort, maar ja, concessies deed er geen. Toen ging men naar een ander toe, en vroeg hem wijze raad. Het laatste woord ten slotte was in deze aan Vader Staat. En die nam dra een kloek besluit, heel moeilijk, buiten kijf, Hij zei: „Geen vier, en ook geenze6, we delen het: dus vijf." Nu hebben geen van twee hun zia, maar er komt toch wat los, hoewel, de heer, en ook de knecht, zij voelen zich „de klos". Straks krijgt de arbeider meer loon en hij zegt: dat 's oké." Doch waar komt al dat geld van- [daan? Uit wiens portemonnaie? Let op: Na 't loon stijgt ook de prijs 't moet ergens toch vandaan. zodat we na een maand of wat geen stapje verder staan. Er is er één, die lacht tevreé, want dit bevalt hem best: het is de fiscus, en als steeds lacht hij ook nu het lest neel nog hogere lonen betalen en - daaruit voortvloeiende: hogere so ciale lasten. Men kan de strop voor de middenstand gevoeglijk schatten op 10-12 °/o. En hoe moet die opge vangen worden? Het ligt voor de hand, dat na de huur- en loonsverhoging ook de prijzen van alle gebruiksartikelen en levensmiddelen omhoog zullen gaan. Men kan alvast rekening hou den met een stijging van 10-15 °/o. En dit is dan nog laag geschat. Voor 1954 zes maanden oud is, zal de arbeider zijn 5 °/o uit zijn eigen zak betaald hebben, want de uitgaven in het huishoudboekje zullen vanaf Februari geleidelijk aan omhoog gaan. En moeder de vrouw zal al spoedig tot de ontdekking komen, dat de 5 °/o opgeconsumeerd zijn en zij er nog ruimschoots aan te kort komt. iDit wil niet zeggen, dat 5°/o te weinig is. Verhoging van 10 Vo van het loon zou ten gevolge hebben, dat de prijzen omhoog gingen tot zeker 25 We draaien dus in «en vicieuze cirkel rond. De enige op lossing is versobering op alle fron ten. De spiraal moet niet sneller gaan draaien - wat het geval is na iedere loonsverhoging - maar tra ger. Doch breng dit de mensheid maar eens aan het verstand. De Kinderpostzegel /Dit jaar worden 'in onze Gemeente de postzegels en kaarten „Voor het Kind" voor de vijf en twintigste maal verkocht. Aanvankelijk was de opbrengst zeer bescheiden. Op de duur echter steeg de verkoop regelmatig, tot in het topjaar 1948 voor ruim f 3100.— aan zegels en kaarten werd omge zet. Daarvan was ongever f 1200. zuivere winst, waaruit honderden verpleegdagen voor zieke of ongeluk kige kinderen konden worden be taald. Bepaalde oorzaken hebben er toe geleid, dat daarna zo'n bedrag niet weer werd bereikt. O.a. heeft een gewijzigde verkoopmethode de op brengst wel landelijk gestimuleerd, maar plaatselijk gedrukt. Toch was het vorige jaar het verkoopbedrag nog ruim f 2000.Dit wil zeggen, voor zover ik kan nagaan. Want voor aanmerkelijke bedragen wordt nog aan de man gebracht door Wad- dinxveense leerlingen van scholen in andere gemeenten. Vandaag komen de bestelkaarten op de fabriekskantoren en bij een aantal vaste klanten onder de bur gerij. Wanneer in dit jubileumjaar ieder zijn kaart zo hoog mogelijk invult en met vermelding van naam en adres aan mij terug stuurt, kan misschien het bedrag van 1948 nog worden overschreden. De bestellin gen worden pas na enige weken uit gevoerd. Later volgt nog de huis- aan-huis-verkoop. Hoe hoger de opbrengst, hoe meer kinderen kunnen worden geholpen. Waddinxveen, 2 October 1953. B. VAN GENT.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1