Weekblad voor Waddinxveen GEMEENTERAADSZITTING De> Spieael van de week Kris-Kras Uit het Parlement. „BcancL' NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 434 Vrijdag 9 October 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Zijn vele van ons niet een beetje als kleine kinderen? Wij stonden met tientallen anderen te Amsterdam op de tram te wachten wij wachtten twintig minuten wij deden over een rit naar het station bijna het dubbele van de tijd, die zo'n tram ritje anders vergde en, wonderlijk genoeg, de meeste gedupeercTfen had den er nog plezier in ook, dat onze tram niet reed maarvoortkroop. Wij dachten even terug aan onze schooltijd. Dan vond je het ook niet zo vreselijk, als in de klas de boel eens een keertje „in de soep" liep. Want al mocht de heer Hofman, de directeur van het Amsterdamse ge meentelijk Vervoerbedrijf dan ook al verzekeren, dat de dienst op enkele uitzonderingen na zo goed als nor maal verliep degenen, die Zater dag jL met een van zijn tramwagens zijn meegegaan, wisten wel beter. Die merkten heel goed, dat de actie „model-rijden" het bedrijf ont wrichtten. En ofschoon de Amster dammer deze proefactie van het rij dend personeel met humor en eigen lijk ook met sympathie heeft gade geslagen en heeft ondergaan, er moet worden vastgesteld, dat deze mensen in het modelrijden, waarvoor hen „niets kan worden gemaakt" een krachtiger wapen hebben dan in een staking. Het is te hopen, dat het bij deze proefneming blijft en dat de grieven, die het personeel heeft, met praten en onderhandelen kun nen worden weggenomen. Voor één keertje is zo'n chaos wel eens aardig wat anders dan gewoon. Doch dit verandert, als die uitzondering regel zou worden. Van de tram naar de Spoorwegen. De nieuwe dienstrege ling is ingegaan. De voornaamste veranderingen voor de winterdienst zijn, dat Rotterdam-Amserdam nu ook een frequente dienst over Gouda heeft gekregen: „elk uur.en bin nen 't uur". Men wil hiermede de oude lijn over Haarlem-Leiden-Den Haag ontlasten. Het aantal Rotter damse stations zou met een zijn ver meerderd Rotterdam Noord ware het niet, dat het oude Maassta tion ongeveer tezelfder tijd werd gesloten. De Directie der Spoorwegen VISITEKAARTJE. Ik heb U nooit verteld, dat ik een tante heb die groot gebracht en voortgekomen is uit het zakenleven. Al haar Zusters en broers, nichten en neven, behalve ik, hebben zaken. Daarom ben ik eigenlijk het zwarte schaap in de familie. Die tante, over wie het nu gaat, is op en top een zakenvrouw. Haar man is bij haar in de zaak eerste bediende. Zij reist en koopt tegen zo laagst mogelijke prijs de artikelen die zij met een be hoorlijke winstmarge aan de man weet te brengen, door middel van re- clame-campagne's die uit haar za- kenhoofd opwellen. Er zijn, naast haar man, nog twee winkeljuffies eneen loopjongen. Om die loop jongen nu zou ik bijna ruzie hebben gekregen met mijn tante. Allereerst moet U weten, dat ik altijd een tikkeltje afgunstig ben op mijn familie die allemaal een zaak hebben, het zij groot of klein. Daar vloeit uit voort dat ik eigenlijk met argus-ogen de handelingen van de neringdoenden bekijk. Deze week nu kocht mijn vrouw bij mijn tante enkele dingen, die thuisbezorgd zouden worden. De loopjongen kwam en gaf een pakje af en ik bekeek die knaap eens. Wat zag ie er uit! Vuile handen, vuile knieën, schoenen met bagger, kort om: een jongen van de straat. Is dat nou, dacht ik, het visitekaartje van de zaak van mijn tante? Ik heb mijn hoed met de twee K's opgezet en ben naar mijn tante gestapt en haar heel lief en onderdanig gezegd, dat door het handhaven van die loopjongen haar zaak wel eens minder kon gaan floreren. Moet die jongen nu het visitekaartje zijn van uw zaak, vroeg ik. U weet toch wel, dat men aan het visitekaartje kan zien wat voor zaak of zij vertegenwoordigt? U hebt een pracht zaak en een loop jongen die helemaal niet doet denken aan uw charmante zaak. Ik ben ge lijk weggegaan, want als mijn tante zegt: „Zó jongetje", dan Is het mis. Ze kijkt me nu al twee dagen niet aan, maar dat is over als ze per ad vertentie een nieuwe loopjongen vraagt. En dat gebeurt. Toen ik 's avonds thuis kwam ver telde mijn vrouw, dat ze een ver keerd pakje van de loopjongen had gekregen. Ook dat nog, zei ik. Toen heb ik mijn vrouw naar mijn tante gestuurdik durfde niet meer. Toch is mijn tante een goed mens! Als ze dit leest, is haar nijdige bui ook over! KRIS-KRAS deed een extra-trein met genodigden over het nieuwe baanvak rijden. In het nieuwe Rotterdam-Noord-sta- tion, dat heel wat bescheidener van opzet is als het Amstelstation te Am sterdam werd een bouquet anjers voor op de eerste wagen bevestigd en aldus gepavoiseerd ging onze trein naar het tot Centraal-Station ver doopte station D.P. vanwaar men met autobussen naar het stokoude, Maasstation reed om daar het af scheidsdiner een begrafenismaal voor het Maasstation mee te ma ken. Een select gezelschap van een 130 mensen was in de oude, ongezel lige en uit het begin van de oorlog stammende wachtkamer voor dit doel bijeen. Hier zijn veel vriendelij ke woorden door de president-direc teur, de heer ir. F. Q. den Hollander gesproken. Vertegenwoordigers van Rotterdam, Amsterdam en Gouda gaven uitdrukking aan hun vreugde over de nieuwe betere verbinding. De bewoners van Wassenaar zijn minder verheugd over de voorzitter van het Actie-comité, Jhr. mr. D. P. Graswinckel hield een toespraak, waarin hij betoogde, dat de actie die voor het behoud der lijn geen succes had, er nu op zal worden gericht, het lijntje weer terug te krijgen. Dat zal evenwel een tikje moeilijker zijn! Niet tevreden over de gang van za ken zijn ook de particuliere buson dernemers ,die vernamen, dat de concessie, een busdienst Amsterdam- Den Haag hun zo vaak gewei gerd, nu wél aan de spoorwegen werd verleend. Om bij het verkeer te blijven: da delijk na de openstelling van het nieuwe autoweggedeelte tussen Am sterdam en Utrecht, hebben wij deze route gereden. De steentjes spetter den tegen de spatborden en wipten over de weg. Het gevolg van die los zittende kiezel was, dat het gevaar lijk werd iemand te passeren, omdat de ruiten van zo'n ingehaalde wagen door de rondspringende stenen wer den geraakt. Er moeten zelfs al eni ge ruiten zijn gesneuveld, waarna werd besloten, dit weggedeelte, dat onder Maarssen echter uit de gewone betonblokken bestaat, aan te vegen. Blijven wij bij het verkeer dan gaan wij, figuurlijk gesproken, nog even de lucht in. De K.L.M. had een pechdag. Zij zou met de ministers Drees en Algera naar St. Johannes burg vliegen. Maar van de Proton viel een motor uit, met het gevolg, dat het toestel slechts „een omme tje" maakte al üuufde dat omme tje dan ook vijf volle uren. Ook de burgemeester van Amsterdam had vliegtuigpech en kwam te laat om „zijn" grote nieuwe centrale officieel te kunnen openen. van Vrijdag 2 October Een Technische School? Alb. van Os geëerd Een duur gymnastieklokaal. De gemeenteraad van Waddinx veen kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. De heer Ok- kerse was door verblijf buitenslands verhinderd aanwezig te zijn. Hoofdschotel van de agenda was het verzoek van de vereniging tot sichting van een Chr. technische la gere school, gevestigd te Gouda, om afgifte van een noodzakelijkheids verklaring voor de bouw van een school in Waddinxveen. Op dit ver zoek was door B. en W. als voor standers van het bijzonder onder wijs, een gunstig voorstel gedaan. Mevr. v. d. Torren (VVD) vroeg in eerste instantie dit punt van de agenda af te voeren, omdat in de' statuten van de stichting staat, dat de school zal worden gevestigd in de gemeente Gouda. Spr. wilde, tenein de teleurstelling te voorkomen, het stichtingsbestuur in de gelegenheid stellen eerst de statuten te wijzigen. Dit verzoek werd na ondersteuning in stemming gebracht en verworpen met 75 stemmen. Vóór stemden de leden van de P. v. d. A., V.V.D. en K.V.P. De heer Pille begon met B. en W. te verwijten, dat de raad te wei nig tijd gekregen had om deze zaak te bestuderen en dat de raad ook niet volledig was voorgelicht. In het prae-advies wordt o.m. ge zegd dat de NVV-bestuurdersbond 'pertinent tegen de schoolstichting is en dat is onjuist. Het woord perti nent behoort te worden teruggeno men, maar de genoemde brief had in het voorstel van B. en W. opgenomen moeten worden. Nu dit niet was ge schied, las spr. dit epistel voor. Vol gens het beginselprogramma van de p.v.d.a. is deze partij niet tegen het bijzonder onderwijs. Er is in Gouda échter een goede neutrale school, in welks bestuur 2 Waddinxveners van Prot. Chr. huize zitting hebben. Op die school wordt niemand gekrenkt en daarom is de school voor Wad dinxveen overbodig. Spr. wijst er verder op, dat de ge meenten, waaruit B. en W. leerlingen denken te trekken, van geheel an dere constellatie zijn dan Waddinx veen, met uitzondering van Moerca- pelle en Hazerswoude. Die "vele leer lingen zullen dus niet komen. Al vinden B. en W. de kosten niet zo hoog, vervolgt spr. de school zal toch moetèn worden gesticht met rijksgelden en die worden ook door de Waddinxveense belastingbetalers bijeen gebracht. En verder is het nog zo, dat voor eventuele leerlingen uit Gouda niet gedeclareerd kan worden. Spr. citeerde oud-Minister Rutten, die betoogd had, dat de stichting van confessionele scholen alleen dan mocht, wanneer dat noodzakelijk bleek. Daarbij mogen ook geen kin deren van andere scholen onttrokken worden. Nu in Alphen ook een school komt, zal op leerlingen uit Boskoop en Hazerswoude niet gerekend kun nen worden. Spr. wilde de gewone lessen aan de school in Gouda laten splitsen, zodat de leerlingen dan chr. onderwijs konden ontvangen. De practijk vakken konden dan weer gezamenlijk. Mevr. v. d. Torren was van oor deel, dat zeer luchtig met de finan ciën op papier werd omgesprongen. Spr. meende dat in een derde klas gemeente geen leerkrachten zijn te krijgen. Het vermoedelijke aantal leerlingen van 120 vond spr. uit de lucht gegrepen. De heer Venema zeide dat deze aanvraag niet van vandaag of giste ren was, maar dat de plannen tot stichting van een dergelijke school in Waddinxveen al zeer oud waren. Het Econ. Technologisch instituut is in zijn rapport ook tot de conclusie ge komen dat een ambachtsschool hier op zijn plaats zou zijn. Op grond van betrouwbare cijfers kan op 180 leer lingen worden gerekend. Het zou mooier geweest zijn als de school in Gouda was gekomen, maar door een ongelukkige samenloop van omstan digheden had de raad aldaar het verzoek verworpen. Door de steeds verder gaande industrialisatie moe ten er meer technische scholen ko men en dan moet men van Prot. zij de nu trachten de voor haar bestaan de achterstand in te halen. Spr. meende de principiële verschillen tussen voorstanders van openbaar en bijzonder onderwijs achterwege te kunnen laten. Het gaat bij de voor standers van chr. onderwijs om de sfeer in de school. De burgemeester merkte toen op, dat inderdaad het woord pertinent weggelaten had kunnen worden, maar hij verwierp het verwijt, dat de raadsleden niet voldoende zouden zijn voorgelicht. Het is niet mogelijk alle stukken aan de raadsleden te zenden en daarom liggen ze ter se cretarie ter inzage. Van deze moge lijkheid schijnt practisch geen ge bruik te zijn gemaakt. Het technisch onderwijs moet uitgebreid worden in verband met de industrie en ook voor de mensen, die willen emigre ren. Vast staat, dat er in deze omge ving een chr. technische school zal komen en wanneer daartoe dan de gelegenheid is, moet Waddinxveen trachten deze school te krijgen. De replieken gaven geen nieuwe gezichtspunten en het verzoek in stemming gebracht werd ingewilligd met 8 tegen 4 stemmen. Tegen ae le den van de P. v. d. A. en de V.V.D. Te voren was ook reeds gebleken, dat de raad niet zo eenstemmig was als anders het geval was. Er werden 4 aftredende leden, t.w. mevr. v. d. Torren en de heren M. Schouten, J. van Nielen en W. J. Moons herbe noemd in de commissie van advies voor de verdeling van woonruimte. Voor de vacature-Kraneveld, die had bedankt hadden B. en W. een twee tal opgemaakt, waarmede mevr. van der Torren en de heer Schouten zich maar matig konden verenigen. Als no. 1 stond nl. geen technisch man, die zeker in de commissie thüis hoort. Zij adviseerden te benoemen no. 2, de heer B. Treffers. Bij de ge houden stemming werd deze gekozen met 7 stemmen; de heer F. Alblas kreeg 5 stemmen. Ook over de straatnamen was men niet eensgezind. De Vijverlaan bij de bomenwijk ging er grif door, maar het voorstel om de straat naar Kemp- kes N.V., Schielandstraat te noemen lokte discussie uit. De heer Pille had tegen deze naam geen bezwaar, maar in het boekje over de geschiedenis van Waddinxveen, van de hand van wijlen de heer Van Baaien werd al gesuggereerd een nieuwe straat te noemen naar Albert van Os, een man die veel in de geschiedenis van Waddinxveen heeft gesnuffeld en waardevolle gegevens heeft verza meld. Van Os is voor Waddinxveen geen groot man geweest, maar aan zijn historische studies heeft hij toch wel verdiend, dat een straat zijn naam zal dragen. Er was instem ming en tegenkanting en toen het op stemmen aankwam was de stand ge lijk 66. Volgende vergadering her stemming! De raad besloot verder voor de bouw van een gymnasieklokaal bij de openbare lagere school. Enkele raadsleden lieten wel blijken, dat zij van de hoge kosten, f 89.000.wa ren geschrokken en mevr., v. d. Tor ren vroeg nog 2 woningen op het lo kaal te bouwen, hetgeen werd ont raden; het voorstel werd toch met algemene stemmen aangenomen. Zo ging het ook met het voorstel tot overname in eigendom en onderhoud van een gedeelte van de Onderweg in de Puttepolder van die polder met de brug over de Kerkwegvaart, waarbij de gemeente f 1000.toe krijgt. B. en W. zegden onderzoek toe op gestelde vragen van mevr. van der Torren (plaatsing van 3 electrische klokken in de gemeente), de heren Berghoef (waarschuwingsborden in de Dorpstraat voor de Herv. school), en Pille (verlichting uurwerk Ned. Herv. Kerk en parkeermoeilijkheaen in de Dorpstraat). DRUK PROGRAMMA. Het is deze week vrij rustig ge weest op het politieke erf. Maar vol gende week begint het grote seizoen, dat zeker tot Kerstmis zal duren. Op 13 October komt de Eerste Kamer weer bijeen om de ook de reeds veel besproken Zondagswet te behande len. Dergelijke principiële kwesties kan men aan de Senaat overlaten En een dag daarna begint de Twee de Kamer aan de behandeling van de wet op de watersnoodschade, waaróver ook het laatste woord nog niet is gezegd. Maar dit alles is slechts voorspel. Op 20 October gaat het pas goed beginnen en wel op twee fronten: in de Kamer en op het Plein. In de Kamer krijgen we dan de Algemene Beschouwingen. Zij worden ditmaal gehouden zonder schriftelijke voorbereiding. Dat zal de levendigheid en de actualiteit on getwijfeld bevorderen. Het is een politiek debat bij uitstek, waarbij alle partijen haar posities nog eens zullen bepalen, zowel ten opzichte van elkander als tegenover het Ka binet. Het heeft natuurlijk weinig zin om een politiek debat te houden zonder het hoofdprobleem van de binnenlandse politiek (huurverho ging, belastingverlaging, loonsverho ging) te bespreken. Ook daarover men weet, dat er reeds vele wets voorstellen zijn ingediend houdt men direct algemene beschouwingen. De Millioenennota zal evenmin bui ten het gesprek kunnen blijven, ter wijl tenslotte de wetsontwerpen in zake de coördinatie van de sociale verzekering, die nimmer zijn afge handeld ,ook aan de orde zijn ge steld. Wellicht herinnert men zich, dat er een ruzie is ontstaan over de vraag of men de leeftijdsgrens, waar op de kinderaftrek eindigt, wel zou verlagen tot 16 jaar. Al deze vraag stukken waarschijnlijk stuk voor stuk komen op 20 October en de volgende dagen aan de orde. Er zul len zware slagen vallen. Vooral op het moment, dat de wetsontwerpen zelf aan de orde komen. Dan zal blij ken, hoe de definitieve houding der partijen zal zijn. Over belangstelling zal ons parlement de komende weken niet te klagen hebben! DE MIDDEN STANDS BEURS In een daartoe belegde vergade ring van belanghebbenden bij deze Heel beleefd vraag ik een plaatsje, In de Waddinxveense krant. Het betreft een memorandum, Van de Bloemendaalse brand. Daar ik er toevallig bij was, Heb ik alles goed gehoord. Nu er viel daar heel wat asbest, Maar ook menig hatelijk woord, Velen stonden daar te prossen, Met het schuim dik op hun mond. Weinig lof voor onze brandweer, Was zo'n toestand wel gezond? Drie kwartier, misschien iets minder, Dat er was getelefoneerd, (Elk weet wel dat wachten lang duurt) Nog geen spuit gearriveerd. Later bleek dat dit berustte, Op een heel klein misverstand, Dat is zeker te betreuren, Vaak noodlottig bij een brand. Maar zo lang de wereld draaide, En zolang er mensen zijn, Zal dit euvel domineren, In het groot of in het klein, Laat ons hopen, later beter, Trekt men hier weer lering uit. Zeker mag geen blaam hier treffen, 't Personeel van onze spuit, Binnen twee minuten water, Daarvoor krijgen zij een tien. Reeuwijk was niet zo fortuinlijk, En gaf modder bovendien. Verder deden deze lieden, Wat in hun vermogen lag, Kwamen binnen tien rhinuten, 'n Brandweer die er wezen mag. Vragen wij met dit als voorbeeld. Om een beter brandsignaal. Geheel onschuldig voor schandaal, Of is 't zo, dat 't altijd goed gaat, En dit een apart geval? Denk dan maar: De beste stuurlui Staan nog altijd aan de wal. HliLi i A. B. Officieële Mededelingen HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis, dat door de gemeenteraad bij besluit van 2 October 1953 is bepaald, aat de vaststelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak regelende de bestem ming van gronden niet in onderde len begrepen, wordt voorbereid. Waddinxveen, 6 October 1953. De Burgemeester voornoemd, A. WARNAAR Jz. beurs is besloten tot het houden hiervan en wel van 3D Maart t.m. 3 April 1954. Deze beurs wordt gehouden in een daartoe geschikte tent, geplaatst op een terrein in het Sniepkwartier, na bij de vijver. In deze tent is ruim schoots gelegenheid tot het huren van stands door de midöenstandsbedrij- ven. Voor een en ander was de be langstelling zeer groot, zodat gere kend mag worden dat alle beschik bare ruimte spoedig zal verhuurd zijn en de eventuele laatkomer wel eens teleurgesteld zou kunnen wor den. Het comité zal enkele attracties aan deze beurs verbonden ten gerie ve van het publiek. Het zal op deze beurs mogelijk zijn een beeld te geven van wat de mid denstand hier ter plaatse kan aan bieden, om nog eens extra de ge dachte te propageren „Koopt in eigen woonplaats". Men kan verzekerd zijn dat alle deelnemende winkeliers en handela ren hun beste beentje zullen voorzet ten, hieraan mede te werken. Deze beurs zal open staan nam. van 2,30 6 uur en 's avonds van 711 uur. Wat de naam voor deze tentoon stelling betreft, hierover kan men geen eenstemmigheid verkrijgen en zal hiervoor de medewerking van het publiek worden ingeroepen door middel van een prijsvraag. Waddinxveen zal nu moeten, maar ook kunnen tonen, dat zij niet ach terstaat bij andere, omliggende ge meenten, waar een dergelijke ten toonstelling wel geslaagd is. Wij twijfelen er niet aan dat zulks het geval zal zijn. Weest meester over Uwe financiën en geen slaaf van Uw geld Begroot Uw toekomstige uitgaven- Reserveer steeds een bedrag, hoe klein ook, voor „onvoorzien Breng dat bedrag „onvoorzien" naar de NÜTSSPAARBANK, anders gaat het toch weer in de huishouding on. U hoeft het ons zelfs niet te brengen. De bode van de OPHAALDIENST kan het elke maand of week komen halen. Doet het nu. WEEST MEESTER OVER UWE FINANCIEN! Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1