VAN DER GEUR Bel Bij B 458 Weekagenda Mwdw de Vrouw NIEUWS uit oyvzc woonplaats Ö1PEINTING Anthony Gardner's Vlieg-er wedstrijd Voor het kind 11 Snuif'en wriir 'Zaterdag 24 October: Toneelavond T.O.G. Zaal „Centrum". "Woensdag 21 October: Lezingen-co mité in zaal „Centrum". VLAAMSE KANT. II. De vorige week heb ik U iets ver teld over de historie van de Vlaamse of Brusselse kant. Laat ik in dit slot- arikel nog iets ten beste mogen ge ven over de vervaardiging zelve. Die as niet alleen zeer interessant, doch bovenal moeilijk. Sommige werk sters maken niets dan grond, terwijl anderen zich uitsluitend bezig hou den met de vervaardiging van bloem "figuren en andere versieringen. Voor het opnaaien van het patroon en de verdere afwerking, kortom, voor elke .nieuwe bewerking is weer een af zonderlijke hand nodig. En dat maakt juist deze kant zo duur. Het garen, dat voor de duurdere soorten gebruikt wordt, is bijzonder fijn en wordt gesponnen van vlas, dat afzonderlijk voor dit doel wordt verbouwd. De fijnste garens werden n het verleden vervaardigd in voch tige, slecht verlichte kelders; droge lucht zou dp draad onder de bewer king doen breken. De spinster gaat elke centimeter nauwkeurig na, want ongelijkmatig garen wordt als minderwaardig af gekeurd. Daarbij gebruikt zij ver schillende kleine hulpmiddelen. Zo is b.v. achter de draad een stuk zwart papier geplaatst, waardoor deze be ter waarneembaar wordt. Het was vroeger veelal een zeer ongezond werk, dat veel van de ogen vergde; de spinsters werden dan ook op be trekkelijk jeugdige leeftijd totaal blind. Maar het werd zeer goed be taald, zodat de fabrikanten nooit gebrek aan personeel hadden. Vooral de grote moeilijkheden aan het verkrijgen van de zo kostbare grondstof verbonden, maakte de ech te Brusselse kant zo hoog in prijs. Zo was op de Parijse tentoonstelling van 1859 kantgaren geëxposeerd van 25.000 francs per kilogram! De grond wordt gemaakt of met de naald (a l'aguille),, of op het kus sen (au fuseau). De eerste wordt van bloem tot bloem ingewerkt en is ver bazend tijdrovend, daar de naald viermaal door elke maas moet wor den gestoken. De laatste, welke met spoeltjes wordt gevlochten, vervaar digt men gewoonlijk bij strookjes van enkele centimeters breedte, in verschillende lengten. Deze worden aaneengehecht met een steek, welke lange tijd alleen in Brussel bekend was, en hierin bestaat, dat men met de naald een nieuwe steek maakt tussen de aaneen te hechten stukken. Dit werk vereist natuurlijk een bui tengewone kunstvaardigheid. Sedert evenwel machinaal net, zogenaamde tulle, in gebruik is gekomen, wordt de echte grond bijna niet meer ge maakt, nagenoeg alleen voor vorste lijke trousseaux. Zo werd voor de kroningsfeesten in Londen in Juni van dit jaar voor tienduizenden gul dens kant vanuit België naar Enge land verzonden. De bloemfiguren en verdere ver sieringen worden evenzo gemaakt. Tijdens de bewerking wordt het ga ren vuil en groezelig, maar om dit te voorkomen, poederde men voor heen de grondstof met loodwit, wat echter zeer schadelijk was voor de naaisters en ook voor de bezitsters nadelige gevolgen kon hebben. Dit werd daarom in het begin der 20e eeuw verboden. Zoals we reeds opmerkten, is bij de vervaardiging van de Brusselse kant elke bewerking aan een afzon derlijke werkster opgedragen. Het patroon wordt ontworpen door het hoofd der fabriek; de werkstérs heb ben niets te bedenken, geen combi naties te bestuderen. De gehele ver antwoordelijkheid rust op de chef, die de grond uitkiest, het garen aan geeft, en die alleen weet, welk et- fect het zal hebben. Dan worden de patronen uitgedeeld en gaat het werkstuk de rij af. De droschelers vervaardigen de grond, de laswerk- sters hechten de stukken aaneen, de naald- en platwerksters maken de bloemfiguren, die door de appli- queuse op de grond worden gehecht. Dan maakt ten slotte de kantwerk ster de randen er aan, waarmee het stuk voltooid is. Natuurlijk was het patroon van de Brusselse kant gedurig door de heer sende smaak gewijzigd. Het oudste was in Gotische stijl met architecto nische motieven. Dit werd vervangen door de meer vloeiende lijnen, welke tot het einde van de 18e eeuw in zwang waren. Daarop volgde in de tijd van het eerste keizerrijk het genre fleuri, met bloemen, takjes, kransen en petits semés, als sterre tjes en kruisjes. Sedert 1830 is zeer veel in het patroon veranderd, het werd steeds artistieker en het kant, dat men tegenwoordig nog met de hand vervaardigd, bezit meer mo dernere motieven. Sedert het begin van deze eeuw is men gaan peinzen op eenvoudiger bewerkingsmethoden. Geleidelijk aan werd de machine ingeschakeld en hoewel de moderne vrouw weinig of geen kant meer draagt, is de produc tie van de Vlaamse kantindustrie nog altijd zeer hoog. Maar de enkele vorstenhuizen, die de wereld nog be zit, prefereren tot op heden hand werk. Zo was alle kant, bestemd voor het Engelse Koningshuis, dit jaar handwerk, waaraan reeds was begonnen drie dagen na de dood van de Engelse koning! En waar in En geland nog vele oude tradities ge handhaafd worden en tal van staat siegewaden nog bij vele gelegenhe den gedragen worden, is het te be grijpen, dat de Vlaamse kantindu strie aan Engeland een zeer goede klant heeft. Of de kantindustrie nog toekomst heeft? Wij vrezen. Onder de gewone dames is kant al onbekend. Wie ziet in 1953 nog Vlaamse kant dragen? En het is te begrijpen, dat het hand werk langzaam aan uitsterft. Jam mer? Ja, zeer jammer. Maar de loop der ontwikkeling, de mode is niet tegen te houden. De moderne vrouw ziet niets meer in de echte Brusselse kant. Het is uit de tijd. Misschien, dat het nog eens terug komt? In Vlaanderen hoopt men het, maar zo lang de Parijse modekoningen er niet aan willen, zal het met de Vlaamse kantindustrie steeds meer bergaf gaan DORA WERTH het Kind" ten goede komt aan ruim 5000 geestelijk of lichamelijk defecte kinderen; Uw dankbaarheid groot zal zijn bij het blikken op uw gezonde en nor male kroost; nog steeds geven zaliger is dan ontvangen; het deze maal een jubileumjaar is. In afwachting, B. VAN GENT. Waddinxveen, 8 October 1953. WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamea-Gelei KINDERHUIS „PRINSES BEATRIX". In Groesbeek staat een huis Met een variant op een bekend Hol lands jeugdversje wordt bewust de herinnering aan Uw verre of recen te jeugd wakker geroepen, want dit artikeltje handelt over de jeugd. In het kinderhuis Prinses Beatrix, één van de 7 tehuizen van de Cen- vrijgevige gemeente. Weest royaal als men U de bus presenteert en mocht men U niet thuis treffen, welnu, het gironummer is 182788 ten name van de Centrale P. H. te Groesbeek. Wilt U mee helpen om het succes te vergroten? Bij voorbaat hartelijk dank! CHR. SCHOLENDAG. Het Bestuur van de Bond van Chr. Scholen voor Gouda e.o. en Krimpe- nerwaard houdt op Dinsdag 13! Octo ber a.s. haar Scholendag in het Vee marktrestaurant te Gouda. In de middagvergadering, welke aanvangt om half drie, hoopt Ds. Haspers uit 's Gravenhage, te spre ken over „Het Geestelijk Lied in verband met onze Chr. Scholen". In de avondvergadering, welke be gint om zeven uur, hoopt Dr. W. Volger, Ned. Herv. Predikant te Am sterdam, te spreken over „De doop belofte en de Chr. School". ZATERDAG 10 OCTOBER a.s. hopen wij naast ons Instituut voor Huidverzorging ook een winkel te openen. Hierin zult U buiten onze Huidverzorgings preparaten, ook allerlei daarmede in verbandstaande artikelen kunnen vinden. Gaarne zullen wij U bij Uw aankopen van deskundig advies dienen. KOMT U OOK EENS KIJKEN Instituut voor Huidverzorging Zuidkade 69 - Telefoon 324 Depositair Grextoville Parfum. Voor de tweede keer moesten we de1 wedstrijd uitstellen eii wel tot Zaterdagmiddag 3' uur nam. in de zelfde straat. Ook Zaterdagmiddag j.l. was de deelname weer zeer groot en hebben veel nieuwe deel nemers zich gemeld. Het spreekwoord zegt 3 keer is scheepsrecht, dus deelnemers laat de moed niet zakken en hopen dat het Zaterdagmiddag een fijne mid dag mag worden. Voorts kunnen wij nog berichten dat we voor alle deel nemers een prijs of troostprijs heb ben. Tot Zaterdagmiddag, jongelui. De Initiatiefnemers. SA hi A Pit*! Pil jaacji ttou SgL en pijn uit Uw body TT ZIJN WE ER OP VOORUIT VOORUIT GEGAAN? Bij het ingaan van een nieuwe dienstregeling van de spoorwegen, zoals per 4 October j.l. is geschied, vraagt het publiek zich onwillekeu rig af, zijn we er voor- of achteruit mee gegaan. Het blijkt echter dat We er op achteruit gegaan zijn, en we kunnen ons aansluiten en de op merking, welke de Goudse Crt. hier omtrent maakt: Bij al het goede, dat de nieuwe dienst brengt, is de lijn GoudaAl phen a. d. Rijn stiefkind gebleven. De dienstregeling is nagenoeg onver anderd, vertrek om 25 minuten na heel uur uit Gouda, aankomst in Gouda om 17 minuten na heel uur. Voor de Gouwenaars maakt dat mis schien niet zoveel uit, maar reizigers uit Waddinxveen en Boskoop missen in Gouda elke directe aansluiting. De treinen naar Noord en Oost zijn altijd net weg of komen juist na het vertrek van de „Blauwe Engel" aan en het mooie van de nieuwe verbin ding met Amsterdam gaat de neuzen van Waddinxveners en Boskopers eveneens voorbij, omdat zij in Gouda een half uur moeten wachten. Wie naar Leiden wil, moet in Al phen blijven overstappen met zes mi nuten wachttijd. Gaat men naar Haarlem, dan is het weer pauzeren in Leiden, op de heenreis 16 en op de terugreis zelfs 18 minuten. Neen, het is nog steeds wachten op een be tere dienstregeling GoudaAlphen Leiden. Indertijd, toen geruchten over opheffing van deze lijn de ronde deden, is gezegd, dat vóór een be slissing zou worden genomen het tra ject eerst nog een kans zou krijgen. Maar als een kans kan men deze dienstregeling nog immer niet be schouwen. Van de bestelkaarten, die de vo rige week werden uitgezet, druppe len bereids enige binnen. Tot dus verre is de opbrengst in het algemeen hoger dan verleden jaar. Na een dag of vier is er nu f 400.aan bestel lingen binnen. Het gaat dus naar wens. Ik vertrouw, dat van de overige kaarten nog zeer vele zullen volgen en dat die zullen worden ingevuld tot het hoogst mogelijke bedrag, om dat het werk van de stichting „Voor trale P. H. (Centrale voor Practische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte) welke bekende instelling haar zetel heeft in het kleine Groesbeek, worden kinderen opgenomen, die de ouderzorg missen, maar die desondanks toch óók wel graag een beetje zonneschijn en vreugde in hun jonge leven willen hebben. Nogal vanzelfsprekend, zegt U; juist die kinderen hebben recht op onze dubbele belangstelling, want wa t zij ontberen is niet te vergoe den. Honderden mensen en mensjes werden daar in de loop van 22 jaren liefderijk opgenomen. In 1929 begon het met één tehuis, thans zijn het er 7 en dit aantal groeit gestadiglijk. Waarom, waarvoor en waartoe? Hulpverlening aan alleenstaande personen van elke leef ij d of gezind te, die door maatschappelijke oorza ken of persoonlijke aanleg niet in staat zijn zichzelf te handhaven. Deze hulp bestaat uit verzorging in gezinnen of tehuizen en het ver- Het programma voor het win terseizoen 19531954 van het Lezin gen-comité is gereed gekomen en is samengesteld als volgt: 1. Woensdag 21 October 1953 J. H. Kleine Staarman (N.R.V.) „Ro mantisch Frankrijk". Lezing met kleurenfilm; 2. Donderdag 26 Novem ber 1953 Maarten Kapteyn, Voor drachtsavond; 3. Dinsdag 26 Januari 1954 J. H. Moerkerk, „Dieren van nabij; een kijkje achter de schermen van een moderne dierentuin". Lezing met gekleurde lichtbeelden; 4. Don derdag 18 Februari 1954 Wordt nader bekend gemaakt; 5. Donder dag 18 Maart 1954 Dr. P. C. Vis ser, Lezing over Rusland; 6. Dinsdag 27 April 1954 P. van Zonneveld, Het leven der bijen". H. Jenné, „Waddinxveen, voorheen en thans". Lezingen met lichtbeelden. Zaterdag j.l. ontstond brand bij de landbouwer A. Breedijk, doordat een oververhitte kachelpijp te dicht langs de zoldering van de schuur liep. Hevige knallen kondigden de brand aan, wat veroorzaakt werd door het springen van de asbestpla- ten, waarmede de schuur was afge dekt. Door een onduidelijke brand melding kwam de brandweer rijke lijk laat ter plaatse, zodat deze gelijk met die uit Reeuwijk arriveerde. Na blussing bleek de schuur geheel uit gebrand. Op initiatief van het hoofd der Openbare School B, de heer Blonk, was Maandag j.l. een tentoonstelling samengesteld, waarin de door de leerlingen van genoemde school zelf gemaakte herfststukken werden ten toongesteld. Deze verzameling was alleszins de moeite van een bezoek waard, daar de leerlingen kans ge- Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met beeld te geven van de herfst. Het ene zien hadden om in 61 stukken een stuk was vanzelf meer geslaagd als het andere, maar dooreen genomen hadden de verzamelaars zich inge spannen om in bakje, vaas of bloe menmand een aantal herfstbloemen, -takken, -bladen en paddestoelen te rangschikken en daarmede de herfst te typeren. In één woord, het was interessant en een voldoening voor de heer Blonk als initiatiefnemer. Wi| nodigen U uit tot een bezoek aan de DIE GEHOUDEN WORDT OP Donderdag 15 October des avonds om 8 uur in het Verenigingsgebouw Voorkade 32 te Boskoop schaffen van passende arbeid, in al gemeen Christelijke geest en gezins sfeer. Zoals gewoonlijk, zal ook dit jaar weer voor één van de 7 tehuizen in onze gemeente een openbare collecte worden gehouden in de week van 12 t.m. 17 October a.s. Een opwekking om dit sympathie ke doel te steunen lijkt ons vrij overbodig, want wij leven in een loting een prijs verwierven. Door de Oudercommissie was voor alle deelnemende leerlingen een ver snapering beschikbaar gesteld, ter wijl door enkele plaatselijke winke liers een prijsje was afgestaan. Op de te 's Hertogenbosch ge houden slagersvakwedstrijd behaalde onze plaatsgenoot, de heer P. A. Lammers, niet minder dan 4 bekro ningen voor zijn inzendingen fijne vleeswaren, met leverworst een le prijs; Leverkaas een le prijs, ge kookte worst en rookvlees, beide een eervolle vermelding. In de gehouden vergadering van de gecombineerde midden standsverenigingen werden de voor stellen en plannen van de daartoe aangewezen commissie besproken en vrijwel zonder enige wijziging door de aanwezige leden goedgekeurd. De opzet van deze winkelweek zal in grote trekken overeen komen met die van een vorig jaar. Weer zullen opplakvellen verstrekt worden waar op de bonnen geplakt moeten wor den en dan tevens een puzzle zal op gelost moeten worden. Aan een en ander zullen behoorlijke geldprijzen worden verbonden. Gezocht zal wor den naar een aardige attractie voor de jeugd. De winkelweek zal gehouden wor den van 21 November tot 5 Decem ber, echter voor een gedeelte der deelnemers te beginnen op 28 Novem ber. De deelname is zodanig dat op het slagen van deze actie mag gerekend worden. Donderdag 15 October a.s. wordt in het Geref. Verenigingsge bouw een filmavond georganiseerd, uitgaande van de Rekkense Inrich- richtingen. Deze inrichtingen stel len zich ten doel het opvoe den, heropvoeden en reclasseren van (zeer moeilijk opvoedbaren, (psychopathen). De heer C. A. Huen uit Den Haag hoopt een causerie te houden over de practijk van dit werk. Het belooft een zeer interes sante avond te worden. De Hervorm de en Gereformeerde predikanten ter plaatse zullen resp. de avond openen en sluiten. Omdat dit beslist geen onderwerp is voor kinderen, wordt 's middags een aparte kinder-film-middag ge houden. Vertoond zal worden „Zijn beste vriend", een aardige film over honden, voorts wat tekenfilms, ge kleurde film etc. De kindervoorstel ling vangt aan om 4 uur. Heden Vrijdag is het 25 jaar geleden, dat de heer G. H. Aalfs, die renarts alhier, zich te Gouda vestig- BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1 t.m. 7 October 1953. Geboren: Sophia d. v. J. A. Theus- sen en M. v. Leeuwen, Acaciastr. 76 Ondertrouwd: J. A. Kok en J. M. Janmaat; J. Tol en W. D. van der Laan; C. J. Captein en M. Bresser; H. J. M. van Es en J. van Vuuren. Gehuwd: P. Heuzer en A. van Beek. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 armbandje; 1 contact sleutel; 1 capuchon; 1 muntbiljet. F Verloren: 1 rubber stempel, inkt en stempelkussen; 1 kinderbijslaglijst; 1 blauwe portemonnaie met inh.; 1 muntbiljet ad f 2.50; I portefeuille. Kaarten kunt U geheel gratis aan onze kassa verkrijgen. Indien nog voorradig aan de zaal VOORJAARSBEURS 1954 De data van de volgende Voor- jaarsbeurs in 1954 zijn gesteld op 3'0 Maart tot en met 8 April. Voor deze jaarbeurs blijkt mede als gevolg van het gunstige resul taat van de Najaarsbeurs veel be langstelling te bestaan, naar kan worden opgemaakt uit het grote aantal inschrijfformulieren dat dezer dagen te Utrecht werd ontvangen. De inschrijving sluit op 5 Octo ber a.s., zodat mag worden aange nomen, dat met de komende Voor- jaarsbeurs de Jaarbeursruimte weer volledig zal zijn bezet. De data van de 3de vakbeurs voor Meubelen- en Woningtextiel zijn thans definitief vastgesteld op 8 tot en met 11 Februari 1954. De beurs zal worden gehouden in de Jaarbeursgebouwen op het Vre- denburg en wederom door de Jaar beurs worden georganiseerd. De leerlingen hadden hiervoor begrip getoond, daar zij alle bestanddelen, hiervoor benodigd zelf in tuin en polder moesten verzamelen. De heer en mevrouw Jenné, bene vens de heer Meijer hadden op zich genomen de jury te vormen, met als resultaat dat elf eervolle vermeldin gen konden uitgereikt worden en Marion Kraat, Hans Degenhart en Wim van Dijk en Nelly Metselaar, na rand

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2