VERKOOPSTER STEMPELS TENTOONSTELL1NGSCOM1TE 1954 Kruideniersbediende hulp in de huishouding Winterjas LEERLING Gehaakt Bedsprei KOFFÏESPRITS ELFHOEFJES H. G. Huizer tekenbehoeften Veldwijk heeft ze Jóatnt tuisteuto Boekh. Veldwijk Succes-Agenda's 1954 VKLIIVVIJk BEEFT ZE Gelderse Rookworst Laat LAMMERS Spoorboekjes Boekhandd Veldwijk KOLENFORNUÊS Sport in 't Uoct. AJT'SNTIE Duivenziekten De maan en het weer Vijftig, [aar \uant<*. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoot en Vader C. J. KORTENOEVEN betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. 'Uit aller naam: Wed. C. KORTENOEVEN— Van Buren. Waddinxveen, October 1953. Voor de vele blijken van me deleven, ons betoond bij het overlijden van onze innig ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, mevr. Wed. Cornelia Jacoba Noordam- van der Sar zeggen wij hiermede hartelijk dank. Uit aller naam: P. NOORDAM, Noordeinde 134, Boskoop. Wegens uitbreiding gevraagd: EERSTE-, TWEEDE-, HULP-, LEERLING- en ONDERHOUDS MONTEURS. Behoorlijk loon, goede sociale verzorging, vergoeding van even tuele reiskosten. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan N.V. RIVA-Torengarage, Toren straat 142-144, 's-Gravenhage. GEVRAAGD MARKUS, Kerkweg 177 Gevraagd voor tijdelijk H. PIJPERS, Julianastraat 38. Te koop z.g.a.n. leeftijd 14-15 jaar. Te bevragen Bureau y. d. blad. Op onze Drukkerij kan een JONGEN geplaatst worden om in het drukkersvak opgeleid té worden. TE KOOP nieuwe Prins Hendrikstraat 1. Weekend-reclame van 80 voor 60 cent per 250 gram 15 cent een tractatie voor ieder Zuidkade II In flinke Manufacturenwinkel wordt gevraagd een nette die genegen is om naast de verkoop, hulp in de huishouding te verlenen en tevens bekend is met het naaien van gordijnen e.d. Br. onder nr 434 bur. v. d. blad DONDERDAG a.s., hoopt DS. VAN WELZEN van Gouda om half acht in de Remon strantse kerk alhier voor te gaan. voor de Avondtekenschool Zondag 11 October 8 uur, in het Verenigingslokaal achter de Geref. Kerk Toegang vrij Geref. Evangelisatie-Comm. in elke gewenste uitvoering en model, binnen enkele dagen te leveren. nu reeds in voorraad. o zo lijn dus Uw slager zijn TE KOOP Zo goed als nieuw, wit geëmailleerd Prijs f 50,- Fa. VERBAKEL, Oranjeiaan WATERPOLO. De wintercompetitie is weer be gonnen met een wedstrijd van de Gouwe-aames tegen de dames van de G.Z.C. De dames hebben direct al ge toond dat het menens zal worden. Zij hebben in een werkelijk prachti ge wedstrijd de G.Z.C.-dames met 21 geklopt. Ook de heren hebben hun eerste weastrijd gespeeld. Het was een zeer snelle wedstrijd tegen een oude tegenstander uit Berg ambacht. De eerste aanvallen waren voor de Gouwe, maar de voorhoede wist maar niet te scoren en het was ondanks een veldmeerderheid dat Bouter van B.Z.C. de Gouwe defen sie volkomen verraste en zijn ploeg de leiding gaf. Na de rust zette de Gouwe alles op alles om de stand gelijk te maken steeds waren de Gouwe-spelers voor het B.Z.C. doel en steeds was er een arm of been die het scoren belette. Van Triet was het tenslotte die de stand gelijk wist te maken. 11. Zo kwam het einde van een wed strijd waarin de Gouwe niet gekre gen heeft wat zij verdiend hadden, maar doelpunten beslissen nu een maal. Zaterdagavond gaan we weer met de bus naar Gouda. Ook niet-leden mogen meé gaan zwemmen. Ouders stuurt uw kinderen eens mee naar Gouda om te gaan zwemmen, heer lijk en gezond. De bus vertrekt om 5 uur 45 van het dorp en om 6 uur van de brug. SCHAAAKVERENIGING W.S.V. De schaakver. W.S.V. zette de win tercompetitie voort met het' spelen van de 3e ronde. Opmerkelijk is het dat J. Tol, een van onze beste spelers z'n derde ne derlaag leed, waardoor hij eenzaam onder aan de ranglijst bengelt. De uitslagen luiden: lste Groep: S. VerslootW. van Vuuren 01; G. HeikampA. Boo nefaas afgebr.; F. KosterJ. Kleij- weg 10; J. TolH. van Vuuren 01; P. BroerW. Verstoep 10. 2e Groep: A. DoornheinG. van 't Slot 1—0; H. SchildtH. Kerver 10; C. BroerA. v. d. Starre 10; A. van Oort—W. den Hartog DAMVERENIGING „EXCELSIOR". Uitslag 5de ronde: G. HeerenC. Stolker 20; D. la GrandJ. de Heer 2—0; A. ZwanenburgA. Blom 02; C. H. KrampA. N. Littooij afgebr.; P. van TolJ. Timmerman 20; D. ZwanenburgA. de Vla ming 02; A. A. RietveldC. Blonk 2—0; C. Blonk—C. H. Kramp 2—0 De. eerstgenoemde speelde met wit. KAMPIOENSCHAPPEN POSTDUIVEN VER. „DE SPERWER" 1953. Vitesse tot. 260 km. A-Klasse: 1. H. van Dijk; 2. W. v. d. Water; 3. Nic. vi. d. Zijden. B-klasse; 1. A. Lam; 2. L. P. Hoogerdijk; 3. P. Bone-, faas. Midden-fond van 260 tot 500 km. A-klasse: 1. W. v. d. Jagt; 2. W. v. d. Water; 3. Jac. de Beer B-klasse: 1. L P. Hoogerdijk; 2. P. Boon; 3. A. Lam. Fond. van 500 tot 1000 km. A- klasse: 1. W. v. d. Jagt; 2. W. v. d. Water; 3. A. P. v. d. Graaf. B-klasse: 1. P. Kersbergen; 2. P. Boon; 3. L. P. Hoogerdijk. Kamp. oude duiven over beide klassen. 1. W. v. d. Jagt; 2. W. v. d. Water; 3'. van Dijk. Jonge duiven: A-klasse: 1. Jac. de Beer; 2. Nic. v. d. Zijden; 3. F. Rijp. B-klasse: 1. P. Bonefaas; 2. Lam; 3 P. Boon. Oud en Jong. Na vlucht. A-klasse: 1. P. Metselaar; 2. W. v. d. Water; 3. F. Rip. B-klasse: 1. L. P. Hoogerdijk; 2. P. Boon; 3. K. Verwoerd. Kampioen generaal. Over beide klassen: 1. W. v. d. Water; 2. H. van Dijk; 3. W. v. d. Jagt; 4. Nic. v. d. Zijnen; 5. F. Rip.. VOETBAL. Het eerste elftal heeft uit de wed strijd tegen Moordrecht één punt be haald, over het algemeen genomen was het aan beide zijden een zeer slechte wedstrijd. Beter deed Wad- cinxveen 2 het, dit elftal won met 3—1 van VEP 2 en aangezien Stol wijk 2 verloor, staan zij met Donk 2, iStolwijk 2 en Olympia 3 gezamenlijk aan de kop der ranglijst. Waddinx veen 3 deed zoals we verwacht had den en bond Schoonhoven 4 met 51 aan hun zegekar. Waddinxveen 4 verloor met het kleinst mogelijke verschil van Donk 6 32. Waddinx veen Z deed zeer goed werk door met 2—1 van Z.V.V. te winnen en heeft de onderste plaats verlaten. Goed werk deed ook Waddinxveen a door met 10 van Donk a te win nen. Met b is het helemaal mis, met niet minder dan 101 werden zij door Donk c ingemaakt. Waddinx veen c viel ons tegen door met 40 van O.N.A. f te verliezen; een pres tatie verrichtte de benjamins door met 10 man speleiid van O.N.A. g met 10 te winnen. Waddinxveen 1 ontvangt Amm. SV en we hopen dat er beter gespeeld wordt dan vorige week, anders ko men zij onder een koude douche. Waddinxveen 2 gaat bij zijn concur rent Donk 2 op bezoek en wordt er gespeeld zoals voor de rust tegen VEP dan komen zij met de volle winst naar Waddinxveen. Waddinx veen 3 op bezoek zijnde bij R.V.C. 3 kan met grote cijfers winnen. N.S.V. 3—Waddinxveen 4 is uitgesteld. Wad dinxveen Z dat Sportlust 2 ontvangt zal het zwaar te verduren krijgen en we kunnen geen winst voorspellen. Hopelijk zorgen zij voor een ver rassing. Olympia a—Waddinxveen a is voor de thuisclub, terwijl Wad dinxveen b dat thuis Gouda c ont vangt, eens moet tonen dat zij ook wat anders kunnen dan verliezen. Ook Waddinxveen c dat ons iets te gengevallen is achten wij desondanks in staat in Schoonhoven te winnen. Waddinxveen d dat ook naar Schoon hoven gaat, brengt de puntjes mee naar Waddinxveen. W. S. E. Op verzoek van Haastrecht is de wedstrijd Haastrecht IIW.S.E. I omgezet. En speelt W.S.E. I dus thuis. Wanneer er zo gevoetbald wordt als vorige week, zit er wel een kans je in. Ook het tweede speelt thuis en wel tegen Schoonhoven 4. Die moet de twee puntjes thuis kunnen houden. De beide plaatselijke Middenstandsverenigingen houden omstreeks eind Maart 1954 een grote tentoonstelling. Uiteraard zullen zeer vele middenstandsbedrijven hieraan mede werken, doch ook van industriële zijde is hiervoor belangstelling. De vraag aan het publiek is thans: Welke naam moet de tentoonstelling dragen. Iedere inwoner van Waddinxveen is gerechtigd een naam in te zenden. Het comité neemt de beslissing. Inzendingen moeten vóór 17 November 1953 bij de heer H. M. DOELEMAN, Kerkweg 143 worden ingeleverd. De beste inzending zal worden bekroond! HET COMITÉ. Bij al het genoegen dat duiven ons kunnen geven, kunnen zij ons, ook voor moeilijkheden en narig heid plaatsen en wel wanneer ziek ten haar intrede doen in onze hok ken. Voor het grootste deel hebben de ziekten, waaraan onze duiven kunnen lijden bekende namen voor ons. Zo is de ergste ziekte, die zij kunnen krijgen „paratyphus". De verschijnselen zijn: lusteloos heid, geen eetlust, dunne ontlasting, terwijl de vogel bij de dag verma gert. Meestal sterft het dier na on geveer een week. De ziekte is bui tengewoon moeilijk te bestrijden en het beste is daarom, de besmette vo gel of vogels af te maken en de grootste reinheid in de hokken te betrachten. De geneeskundige kan hier practisch niet helpen. Wanneer men er bijtijds bij is, wil het een enkele maal wel gelukken, de vo gel er weer bovenop te krijgen, maar het dier is voor de kweek en zo volkomen waardeloos. In de zomer willen zich nog wel eens gevallen van „pokken" voor doen. Deze openbaren zich op de onbevederde delen van de vogel, zo als de snavel en de poten. De pok ken aanstippen met jodium wil dik wijls helpen. Men dient met deze ziekte wel erg voorzichtig te zijn, aangezien ze besmettelijk is. De dieren brengen gemakkelijk de ziekte op elkaar over, dus is oppas sen de boodschap, wil men niet de gehele collectie met pokken besmet zien. Daarom is het sterk aan te bevelen, de dieren te laten inenten, waardoor zij voor een jaar immuun zijn. Ook duiven kunnen verkouden worden en dit openbaart zich op dezelfde wijze als bij de mens. Zij beginnen te niezen en het vocht loopt hen uit de ogen en neus. De oorzaak is de zelfde als bij ons, nl. „tocht". Soms, als de verkoudheid van ernstige aard is, beginnen zij te niezen en laten een gereutel horen, juist als bij iemand, die bronchitis heeft. De geneesmiddelen zijn ook eender als bij de mens .Isoleer de vogel en houdt hem warm. Dik wijls wil een dampbad ook uitkomst brengen. Geef het zieke dier licht voedsel en regelmatig schoon wa ter. Een .ziekte, die zich tijdens het ruien openbaart, is de „bloedpen". De nieuwe veer heeft de vorm van een nauw gesloten kokertje, dat niet wil openspringen en er zit bloed in de pen. Dikwijls heeft men succes door de veer voorzichtig open te peuteren of anders kan men de pennen boven de damp van kokend water houden, waardoor zij open springen en zich misschien nog ge heel ent wikkelen. De veer zal ech ter nooit mooi worden. De oorzaak van deze bloedpennen moet gezocht worden in algehele verzwakking van de vogel. Dat kan zijn ontstaan doordat dé" vogel te lang in de kweek is gehouden, maar ook kan de oorzaak ergens anders schuilen en wel in gebrek aan fris se lucht en beweging. Tegen ver zwakking moet sterk gewaakt wor den, aangezien dit niet alleen het gevaar voor ziekten met zich brengt maar in vele gevallen kan men de vogel ook voorgoed als mooie vogel verliezen. In de eerste veertien dagen van hun jonge leven lopen de duiven het grote risico „geel" te krijgen. Dit openbaart zich door een gele aanslag in de mond- en keelholte. Deze aanslag is moeilijk te verwij deren en geeft dikwijls bloedingen. De dood is onvermijdelijk het ge volg. De aangetaste vogels dienen ogenblikkelijk geisoleerd te worden en ontsmetten is zeker aan te beve len. Natuurlijk kunnen wij niet vol ledig zijn en alle ziekten hier be handelen. Deze vullen een boek deel, doch wij menen, de allervoor- maamste gehad te hebben. Voor uw eigen genoegen en voor het welzijn van de dieren is het nodg, dat u uw beste krachten geeft aan Uw liefhebberij. Wanneer dit niet het geval is, zult u er weinig genoegen aan bevelen en de dieren hebben het slecht getroffen. Het is in de duivensport zeker, dat, wie kosten noch moeite spaart voor zijn dieren, het dubbel en dwars terug betaald krijgt. Het plezier, dat een fraaie, schone volière en het bezit van een troep gezonde mooie dieren geeft, is zeer groot! Wat is er waar van de volksgezegden? Oefent de maan enigerlei invloed uit op het weer? Men zou het wel zeggen, als men nagaat hoe ontel baar vele gezegden er niet alleen in onze taal maar ook in andere voor komen, waarin de maan een rol speelt en waarin haar stand of schijngestalte in verband wordt ge bracht met een op handen zijnde weersverandering. Ze komen voor in het Frans, in het Engels en in het Duits, (en wel licht ook nog wel in andere talen) en ook het Nederlands laat zich niet onbetuigd in het aantal weer-rijmp- jes waarin de maan wordt genoemd. „Nieuwe maan met helder licht geeft van droogte het bericht" is er hij voorbeeld één van. U kunt zelf de reeks aanvullen. Er zijn veel van die rijmpjes. Dikwijls hoort men deze gezegden vaak bezigen door mensen die door de aard van hun werk veel contact hebben met de natuur. Boeren bij voorbeeld, of zeevaarders. Het plat teland en de kuststreek heben dik wijls meer belangstelling voor (of belang bij) het weer dan de grotere samenlevingen als steden en derge lijke. Bovendien wonen daar men sen, die op grond van hun jaren lange „omgang" met de natuur, enigszins bevoegd schijnen tot het doen van voorspellingen als die van dit soort. Wat doet de maan? Maar wat is er nu waar van al deze gezegden? Niets. De maan oefent generlei invloed uit op het weer op aarde. Men zal zeggen: eb en vloed dan? Die zijn toch te wijen aan de invloed van de maan? Natuurlijk zijn zij dat. Het is een bekend feit, dat de maan soms dichter bij de aarde staat, dan weer verder af. Haar vloedwekkende kracht neemt daarbij afwisselend toe en af. Bij de stormvloed van 1 Februari stond de maan gelukkig juist in haar „apogeüm", d.w.z. zo ver mogelijk van de aarde af. Was de storm, die grote kans,, dat vorst daarvan de oorzaak is. Twee gevolgen van vorst zijn: (a) dat men dus de maan helder ziet, (b) dat het gewas er schade door lijdt. De fout, die deze amateur-meteo rologen maken is nu, dat zij de (hel dere) maan als schuldige aanwijzen, erwijl die er in feite evenmin iets aan kan doen als onze poes. die dag onze kusten teisterde veer tien dagen later gekomen, dan wa ren de gevolgen nog ernstiger ge weest, want op 14 Februari stond de maan veel dichter bij de aarde en haar vloedwekende kracht was toen bijna 20 procent groter. Maar met het weer, dat wil zeggen dus met de omstandigheden die in onze dampkring heersen want die bepalen het weer heeft dat niets te maken. Eb en vloed zijn eenvou dig gevolgen van de aantrekkings kracht van de maan op de water massa's van onze planeet. De meteo rologie, die in ons land binnenkort al honderd jaar lang op wetenschappe lijk-verantwoorde wijze wordt be oefend, beschikt over meer dan vol doende aanwijzingen, om de onjuist heid van deze maan-rijmpjes te kun nen aantonen. Maar waar komen ze dan vandaan? Het zijn overleveringen van' ge slacht, vaak al stammende uit een tijd, die oorzaak en gevolg niet uit elkaar kon houden. Of die niet vol doendede oog had voor verhoudin gen. De maan en een wolk staan bei den „aan de hemel". Maar de maan staat 384.000 km. van de aarde af en een wolk bevindt zich in onze damp kring, dat wil zeggen binnen hon derd kilometer afstand van het op pervlak van de aarde. Want veel dikker is de dampkring, die lucht- schil om onze aarde, niet. En als ge nu al die rijmpjes op de keper beschouwt, dan blijkt er vaak sprake te zijn van een verwarring van oorzaak en gevolg. Dat blijkt bij voorbeeld duidelijk bij een rijmpje als „In April heldere maneschijn, zal de bloesem schadelijk zijn". Als in April de hemel helder is, dan is er Vier en negentig jaar geleden werd in een klein dorp onder de rook van Warschau een kind gebo ren, dat voorbestemd zou zijn om een belangrijke rol te gaan spelen in de diverse pogingen van de mens heid, tot een taaleenheid te komen. De jongen bleek schrander te zijn, die het liefst maar met zijn neus in de boeken zat en vader en moeder Zamenhof besloten hem tot arts te laten opleiden. Hij leerde spelen derwijs, en op zijn vier en twintig ste jaar was hij in zoverre klaar met zijn studies dat hij op beschei den wijze zich installeerde in Ide hoofdstad van de toen nog Russchi- sche provincie Polen: Warschau. Met zijn praktijk ging het maar matig en de jonge arts had alle ge legenheid om te studeren. Maar zijn artsenstudie liet hij na zijn instal latie vrijwel geheel varen. Hij had heel iets anders op het oog. In zijn studiejaren had hij veel gelezen over de Duitse pastoor J. H. Schleyer, die vrijwel zijn gehele pastorale leven gewijd heeft aan de verbreiding van zijn uitvinding, de wereld-hulptaal Volapük. In deze dagen voelde men het gemis aan een gemeenschappelijke taal sterker dan ooit te voren. In deze hoek van Europa was Engels een onbekende taal. Men sprak Russisch, of Pools of Duits. En daarmee moestt men het doen. Doch zelfs dit gaf moei lijkheden, want de meeste spraken slechts hun moedertaal en konden zich dus niet met vreemdelingen verstaan. De pogingen van pastoor Schleyer waren niet nieuw. De Duitse ge leerde Hermann Diels had al eerder een poging ondernomen, door het oude latijn in een nieuwe, eenvou diger vorm te laten herleven,- maar niemand voelde erg veel voor deze dode taal, die toch alleen maar door geleerden werd gesproken en ge schreven. De Fransman Leon Bol- lack probeerde zijn uitvinding, het „Idiom Neutral" te propageren, doch ook zijn „blauwe taal" mislukte. De poging van pastoor Schleyer bleek levensvatbaarheid te bevatten, doch desondanks was het Volapük voor voor velen toch te moeilijk. Dr Zamenhof peinsde over iets, dat nog eenvoudiger was. Hij be greep, dat een kunsttaal bij voor baat veroordeeld was, als ze niet vlug en gemakkelijk, vooral voor eenvoudige mensen, te leren was. Het ging er nu maar om zo'n een voudige taal, en meende toen ge reed te zijn. Hij besteedde al zijn geld aan het doen vervaardigen van boeken en propaganda en op 29- jarige leefijd was hij' zover, dat zijn pogingen, om de nieuwe wereld hulptaal, di ehij „Esperanto" noem de (de Hopende) ingang te doen vinden, een vrij welwillend onthaal vonden Aanvankelijk noemde hij zichzelf „Dr Esperanto" en hij had eigenlijk nog geen naam voor zijn taal. Maar deze naam ging spoedig op de taal over en weerklonk als een nieuwe ontdekking door de wereld. Feite lijk is het jaar 1887 te beschouwen als de geboortedatum van deze hulptaal, maar in September 1888

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 4