Weekblad voor Waddinxveen Moeder de Vrouw. De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement. Niet versagen. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 436 Vrijdag 23 October 1953 9e Jaargang I Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling VWoendagsavonds inzenden. 1 Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. I--1 Het ziet er helaas naar uit, dat de samenwerking tussen de werkgevers en de werknemers in de Stichting van de Arbeid de langste tijd heeft geduurd. Men weet, dat de verschil lende werkgeversorganisaties duide lijk te kennen hebben gegeven, dat zij de tijd gekomen achten om over te gaan - terug te schakelen dus - op de vrije loonpolitiek, zoals die vóór de oorlog in ons land bestond. De werk nemers, met name zij, die georgani seerd zijn m de socialistische vak bond, het N.V.V., nemen hiertegen zeer scherp stelling. Dit is wel tot ui ting gekomen in, de Zaterdagmiddag j.l. gehouden bijeenkomst van het N.V.V., waarin de huidige loonpoli tiek aan een nader onderzoek is on derworpen en waar het bestuur van genoemde organisatie tot de conclusie kwam, dat een loonsverhoging van 6°/o een billijke eis is en blijft. Wat betreft het indexcijfer (dat op het laatste ogenblik nog werd gewij zigd en waarop de regering haar 4 °/o loonsverhoging baseerde) meent het N.V.V., dat de regerings voorlichting hierover onvoldoende is geweest. Het bestuur eist dan ook een na der overleg met de Stichting van de Arbeid (welk overleg inmiddels de werkgeversorganisaties hebben afgewezen). Van groot belang waren de be sprekingen over de toekomstige loonpolitiek. Zoals bekend, voelen de beide confessionele vakbonden, CNV en KAB wel iets voor het los laten van de geleide loonpolitiek. Het NVV daarentegen voelt er niets voor en de vergadering van Zater dag j.l. heeft zich dan ook uitge sproken voor verdere handhaving van deze loonpolitiek. Het NVV is van oordeel, dat voor het voeren van een politiek van volledige werkge legenheid en een rechtvaardige ver deling van het nationale inkomen een loonpolitiek gevolgd moet wor den volgens door de regering goed gekeurde en onder haar controle toegepaste richtlijnen. Op deze bijeenkomst zeide de heer Vermeulen, secretaris van het NVV onder meer: „Zij, die de overheids invloed geheel willen uitschakelen, zetten de klok meer' dan 20 jaar te rug en hebben geen oog voor de evolutie van de overheidstaak op dit gebied. Het NVV is voorstander van een volledige werkgelegenheids- politiek. Deze kan slechts onder lei ding van de overheid succesvol ge voerd worden. Een van de voor naamste instrumenten daarbij is het hierop afstemmen van de loonpoli tiek." Officieel hebben de werkgevers organisaties nog geen commentaar geleverd op dit standpunt, maar in gewijden in deze organisaties zijn er van overtuigd, dat de werkge vers het niet verantwoord achten nog langer via deze richtlijnen te blijven doorwerken. Zij blijven vast houden aan een vrije loonpolitiek en zullen er dan ook naar streven, dat deze zo spoedig mogelijk weer in ons land zal worden ingevoerd. Het ziet er dan ook naar uit, dat de sa menwerking via de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en werk nemers spoedig tot bet verleden zal behoren. Nederland bouwt het goedkoopst schepen, zo heeft de Amerikaanse senator John Butler, die een studie heeft gemaakt van de scheepsbouw in Europa, verklaard. In Rotterdam had hij de beste machine-werk plaats van heel Europa gezien. Op een vraag, waarom de kosten m Nederland zo laag waren, antwoord de de senator, dat dit waarschijn lijk een kwestie van doelmatigheid was. In Italië waren de bouwkos ten voor schepen het hoogst. Het aantal jonge hennen is dit najaar aanmerkelijk groter dan in voorgaande jaren, hetgeen gevolg is van het feit, dat het broeden van kuikens in 1953 niet langer aan be perkende bepalingen onderhevig was. In 1952 mochten 10 millioen eieren worden uitgebroed. Daardoor werd aan de eierproductie tevens een grens gesteld. Dit najaar vindt men op de Nederlandse bedrijven echter ongeveer 15 millioen jonge hennen, die nu aan de leg zijn of er spoedig toe komen. Het gevolg is, dat op het ogen blik zeer veel kleine eieren (maten 4, 5 en 6) in de handel komen. Deze koper dan de maten 1, 2 en 3. Des ondanks is de vraag naar kleine eieren, naar de mening van de han del, teleurstellend. Men hoopt, dat kleine maten zijn aanzienlijk goed- de lage prijzen de kooplust alsnog zullen aanwakkeren. Indien men bedenkt, dat de kleine eieren vrij- wél niet worden uitgevoerd, en dat de productie van deze eieren mo menteel ongeveer een kwart uit maakt van de ongeveer 60 millioen die per week door de kippenst^ipel wordt gelegd, dan kan men nagaan, hoe groot het aanbod van eieren van jonge hennen is. Einnenkort zal een ontwerp wijzi ging huurwet worden ingediend, behelzende o.a. verplichtingen voor de huiseigenaren, voor wat betreft het onderhoud. Tot zo lang zullen huurders, die van mening zijn, dat hun huisbaas in dit opzicht nalatig is en blijft, zieh kunnen wenden tot de kantonrechter in zijn arrondisse ment (op grond van art. 125a e.vv. van het wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering). Dit kan per on gezegeld verzoekschrift geschieden. Een hotel te Goes heeft de pri meur van een lichtsignaal, waarme de de bezoekers de kellner kunnen roepen. Door een druk op de knop gaat op het tafeltje een lampje met het woord „bediening" branden, dat na de notering van de bestel ling door de kellner kan worden gedoofd. Een firma in Goes gaat het apparaatje in de handel bren gen. BABY-SITTER Wat kan een mens al niet mee maken! Ik heb van de week op een avond voor baby-sitter gefungeerd! Dat kwam zo. Ik heb een tamelijk jong echt paar ontmoet kort geleden, dat mij vroeg, Indien het nodig was, of ik hen uit de brand wilde helpen. Ja zeker, zei ik, we zijn op de wereld om elkaar te helpen. Ik. dacht hele maal niet meer aan dit gesprek, toen hij mij van de we.ek vroeg of ik mijn woord zou houden. Ik meende, dat hij hulp nodig had bij het om spitten van zijn groentetuintje. Groot was dus mijn verbazing, toen ik hoorde, dat ik voor oppas moest spelen. Maar een man, een man; een woord. Ik ging. De vrouw des .huizes deelde mij mede, dat zij zo pas de baby had bovengebracht en er de hele avond, zoals alle andere avon den, geen vuiltje aan de lucht zou zijn en ik rustig kon genieten van de radio, de koffie en de koek. Hij presenteerde my nog een paar si garen en ik installeerde mij heel gemakkelijk in de luie stoel bij de haard. Het echtpaar was misschien tien minuten de deur uit toen de baby al begon. Ik herinnerde mij uit mijn tijd, dat mijn kinderen ook altijd huilden als hun moeder eens een avondje weg was en ik de wacht had. Zo ook hier. Het kind huilde en wat moest ik, man van middelbare leeftijd, daar nu aan doen? Ik heb het nog even afge wacht, maar het kind gaf een hele symphonie ten beste weg en uitein delijk ben ik naar het kind toege gaan. Ze was niet „inkennig" en was direct stil, toen het zag, dat ik met goede bedoeling kwam. Ik heb ze eens lekker laten likken aan een suikerklontje, wat lieve woordjes gezegd, fijn toegedekt en heb daar na mijn stoel weer betrokken. Maar 20 minuten later zat ook het kind op mijn knie, nadat ik haar eerst een schone luier had aangedaan, omdat ze iets gedaan had wat gro te mensen niet meer doen. Ik heb nog wel geprobeerd het kind naar bed te krijgen, maar de smaak van het suikerklontje had de kleine dusdanig te pakken, dat ze veel lie ver op mijn knie zat. Nog iets la ter wilde het kind de grond op en als U gezien had, hoe ik, met de kleine, de kamer door kropen, had U schik in het geval gekregen. Kris-Kras als baby-sitter, hoe be staat het! Ik heb nooit kunnen den ken nog eens de plaats te moeten innemen van een moeder. De echte moeder overigens was slecht te spreken over mijn baby-sit-allures, maar ijad ze maar moeten zorgen, dat het kind rustig was gebleven. Ik heb een onbezorgde avond gehad op de grond met de kleine puk. Mijn •vrouw beweert nu, dat ik met an dere baby's beter kan omgaan, dan met mijn (onze) baby's in der ja ren. Plaats een advertentie, zegt ze, wie weet hoe druk je het krijgt. Maar aaor voel ik niets voor. Ik moet het van de recommandatie hebben. Tot de volgende week. Kris-Kras. TWEEDE KAMER BEGONNEN MET ALGEMENE BESCHOU WINGEN. Reeds op de eerste dag van de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer, is gebleken dat de hoofdlijn van het Regeringsbeleid door de grootste fracties zal worden gevolgd. Natuurlijk maakte men op tal van punten voorbehoud. Maar zowel de heer Burger als de heer Romme ver klaarden uitdrukkelijk het Kabinet wel te kunnen waarderen. „Ver wacht van ons geen debat met als pikante inzet de positie der Rege ring", zo zeide de socialistische woordvoerder Burger. En de heer Romme zeide openlijk, dat hij de evolutie van het richtlijnenkabinet- Drees naar het programkabinet- Drees met vreugde gadeslaat. Dat program is dan het belastingproject, de voorstellen inzake werkgelegen heid en al die voorstellen die verder in de troonrede zijn genoemd. Op de hoofdlijn accoord, maar op onderde len zullen de meningen onderling en met het Kabinet nog wel eens verschillen. Vooral van de zijde der k.v.p. valt op dit punt iets te ver wachten. De heer Romme heeft b.v. reeds een motie ingediend om tot vrijere loonvorming te komen. Een heet hangijzer, als men weet, dat de socialisten zch daartegen tot óp van daag hebben verzet. Wat zal het standpunt van het Kabinet moeten zijn, waarin zowel socialisten als katholieken zitten? Maar over deze moeilijkheden is misschien nog wel heen te komen. In het algemeen mogen minister Drees en zijn mannen niet ontevreden zijn. De 5 pet. loons verhoging wordt aanvaard. Zowel door Romme, Schouten als Oud. De heer Burger houdt vast aan de zes procent, maar zal zich ook laten leiden door het gezegde dat gedane zaken geen keer nemen. De critiek van de oppositie was dat het Kabinet geen beslissing is. Regeren is kiezen, zo zeide de heer Oud. Maar de Regering is zo hetero geen, dat zij niet kan kiezen. Zij wacht af wat de Kamer haar ontfut selt. De belastingverlaging vond hij nog niet ver genoeg gaan. Ook de heer Romme was dit oordeel toege daan, hoewel hij dit iets vriendelij ker opmerkte. De heer Schouten daarentegen vroeg zich af, of het mogelijk is het financiëel beleid van de Regering te volgen, nu het begro tingstekort nog zo groot is. Op het punt van de vereveningsheffing zal echter wel het een en ander gedaan worden. De heer - Romme uitte critiek dat zijn voorstel, om deze heffing af te schaffen, als, de uitge keerde loonsom per onderneming minder dan f 10.000.bedraagt, door de Regering was afgewezen. Tezamen met zijn motie zal daar nog- wel het nodige over worden gezegd. Hoe dit alles precies zal lopen, valt nog niet te zeggen. De algemene be schouwingen zullen zeker anderhal ve week in beslag nemen, terwijl daarop nog de behandeling van de artikelen zal volgen, hetgeen onge twijfeld ook enige weken kan duren. Zolang het laatste woord niet is ge vallen, is het moeilijk een definitief oordeel te vellen. De start is voor de Regering echter niet ongunstig geweest. En dat is al een voordeel, als men weet dat men in de afgelo pen zomermaanden de ontwikkeling met zorg gadesloeg. De Rampschadewet. In een sfeer van begrip en ver trouwen heeft de Tweede Kamer verleden week de wet op de waters- noodschade aangenomen. Er was geen stemming voor nodig. Evenmin was er een Kamerlid, dat zijn stem aan dit belangrijke wetsontwerp onthield. De Regering heeft toege zegd, dat onbillijkheden door het Nationaal Rampenfonds kunnen worden opgeheven. Dit fonds kan beter het menselijk gevoel laten werken dan een wet, en mocht er geld tekort komen, dan zal de Re gering subsidiëren. In het algemeen had de Kamer een grote waardering voor dit wets ontwerp en slechts zelden zal een zo belangrijk ontwerp in een derge lijke, humane sfeer zijn behandeld. Zo is dit debat verlopen in een sfeer, die nog even deed terugden ken aan de eerste dagen na de ramp, toen heel het volk eendrachtig de handen ineen sloeg. Als het er op aankomt, bewijst ons Parlement ge lukkig weer altijd een echte volks vertegenwoordiging te zijn. INGEZONDEN buiten verantwoordelijkheid der redactie UIT „SPORT IN 'T KORT. Hierin lezen wij in het no. van Vrijdag 16 October 1.1. over de wrij ving, welke zou bestaan bij de V.V. Waddinxveen voor wat betreft de Zaterdagvoetballers. Voor het werk van de verzorger dezer rubriek alle waardering, echter eventuele verschillen welke bestaan of bestaan hebben bij plaatselijke verenigingen behoren m.i. niet in deze rubriek gecritiseerd te worden. Men krijgt dan de indruk dat de schrijver zich in dienst stelt van de ene partij tegenover de andere. „Sport in Kort" stelt zich ten doel gedane prestaties te overpeinzen en het komende onder de loupe te ne men. STERKE GROEI VAN HET LAGER ONDERWIJS. Uit de zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde Statistiek van het lager on derwijs 19491953 blijkt, dat de tijdens de oorlog en vooral de in 1946 gestegen geboortecijfers een sterke groei van dit onderwijs in genoem de periode veroorzaken. Het aantal scholen steeg van 7.044 tot 7.328 (4 pet.), het aantal leerlin gen van 1.165.000 tot 1.323,000 (14 pet.) en het aantal leerkrachten van 34.000 tot 37.600 (9 pet). Indien andere fac- Jpren deze groei niet in. positieve of negatieve zin beïnvloed zouden heb ben, zou zij alleen als gevolg van de hogere geboortecijfers 175.000 leer lingen in plaats van 157.000 leerlin gen hebben bedragen. Deze andere factoren zijn: a) relatief grotere toe lating 6-jarigen (_Jr 16.000 leerlin gen), b) verlenging der leerplicht met één jaar in 1950 9.000 leerlingen), c) groter vertrek naar het voortgezet onderwijs (hbs, ulo, ambachtsschool, e.d., 32.000 leerlingen) en het bui tengewoon lager onderwijs 11.000 leerlingen). De gemiddelde klassegrootte bij het g.l.o. steeg van 34.3' leerlingen in 1950 tot 35,6 leerlingen in 1953. Van de leerlingen die de lagere school uit een der leerjaren 6, 7 of 8 verlieten ging 28 pet. (in 1948: 27 pet.) rechtstreeks naar he u.l.o., 11 pet. (10 pet.) naar het middelbaar onderwijs en 34 pet. (31 pet.) naar het nijver heidsonderwijs. Wij lezen in genoemd artikel: Heb ben de vertrokken spelers spijt of is het wroeging? Uit dit alles spreekt een zekere onduidelijkheid! Wanneer deze dingen belangrijk zijn kom er dan mee voor de dag zo, dat het een ieder duidelijk is wat bedoeld wordt. Dan is het ook pret tiger voor de betrokken personen en kunnen zij zich te weer stellen. Met dank voor de plaatsing. J. T. DE JEUGD EN DE WELDADIGHEID Ik zit met een beetje eigenaardig vraag van een onzer trouwe leze ressen, Mevr. I. G. de W. -D. de W. te Heerenveen. Ik heb namelijk ge wikt en gewogen, of deze vraag eigenlijk wel in het kader van deze rubriek past, maar ben uiteindelijk toch tot de slotsom gekomen, dat dit wèl het geval is. Waarom zullen wij, vrouwen, niet ook min of meer delicate kwesties met elkaar onder de ogen zien en bespreken? We moeten ook minder aangename din gen op een rustige en eerijke ma niet kunnen bepraten. Hier is dan de vraag: „De laatste tijd komt het herhaaldelijk voor, dat via de schoolhoofden door Cha ritatieve verenigingen een beroep wordt gedaan op de jeugd om gelden in te zamelen. Enige tijd geleden kregen mijn drie schoolgaande kin deren ieder een kaart, waarop men zegels moest plakken voor een aoof- stommeninstituut. Een paar weken geleden was het een prikkaart voor weer een andere instelling en een dezer dagen kwam mijn oudste dochter thuis met een envelop en soort intekenbiljet voor de kinder zegels. Ik heb nu radicaal een be slissing genomen en het school hoofd laten weten, dat ik bezwaar heb tegen inschakeling van mijn kinderen voor deze bedelpartijen. Uit paedagogisch oogpunt bezien kan het niet goed zijn, dat men de kinderen voor dergelijke karweit jes gebruikt (of misbruikt). Boven dien weet ik - b.v. in de tijd, dat ook mijn kinderen rond gingen met de voornoemde zegelkaarten - dat vele ingezetenen er langzamerhand genoeg van krijgen. Zelf ben ik op één dag een keer of twintig naar de voordeur geweest, omdat de bel ging en een kind met zo'n zegel- kaart voor m'n neus stond. Wat is hierover Uw mening?" Dikwijls hoor je mensen zeggen: Ach, waar leven wij toch voor; van het komen tot het gaan is 't niet dan strijden, immer door. 't Is een worsteling der mensheid, door de eeuwen heen gedaan, 't is het werken voor de toekomst, 't is de arbeid om 't bestaan. Troosteloos is menig leven, atijd donker in 't verschiet; hoger tracht men steeds te stijgen, maar de top bereikt men niet. Somtijds heeft men voor d' ellende —van. de-naaste. h.e£l.geeu.(iog; onbewogen klimt men langs de* rug van anderen omhoog. Hand uitsteken naar de ander, die vaak hulploos staat alleen, die geen kracht heeft om te stijgen, och, dat doet welhaast geen één. Onmeedoog'loos is dan 't leven, koud en hard voor menig mens; 't egoïsme van de ander is zo dikwijls zonder grens. Toch beginnen talloos velen maar opnieuw van voren weer, want er zijn nog idealen: wellicht lukt het deze keer Zo is veler mensenleven: atlijd maar opnieuw weer strijd, maar wie volhoudt tot het einde, wint uiteindelijk het pleit! Wees niet somber, niet neerslachtig, al kwam je nog nooit vooruit; wees een kerel, durf te lev^n, neem opnieuw weer een besluit. Zet je tanden op elkander, pak weer aan met frisse moed, en houd vol, met taaie wilskracht, want dat doet je altijd goed. Laat je nimmermeer verdringen, ondanks moeite, ondanks strijd; ook nu heeft een flinke kerel ruimschoots de gelegenheid om iets beters te bereiken, en als je het zo beziet, och, dan is voor ons het leven werkelijk zo zwaar nog niet! HENK VAN HEESWIJK. Als ik hierop een antwoord moet geven, heb ik het gevoel, dat ik mijn handen in een wespennest ga steken. Want het ligt voor de hand, dat de ene categorie lezeressen het met me eens zal zfjn, de andere daarentegen niet. Maar, zoals ik al zei, dat hindert niet. Wie een an dere zienswijze heeft dan onderge tekende, mag dit gerust laten weten. Ik zal ieders mening respecteren en als die goed geformuleerd is, bo vendien in deze rubriek plaatsen. Enfin, dat weet U nu wel zo lang zamerhand. Mijn mening? Ik heb er geen be zwaar tegen, dat mijn kinderen in geschakeld worden om geld op te halen voor een of ander liefdadig doel, of dit nu een doofstommenin- stituut is, dan wel het Kinderpost zegelcomité, de t.b.c.-bestrijding of wat dan ook. Het is al erg genoeg dat de meeste verenigingen perma nent noodlijdend zijn en grotendeels afhangen van de liefdadigheid van particulieren. Alleen;de manier waarop deze inzamelingen (via prik kaart, zegelkaart of anderzins) wor den georganiseerd, staat mij niet aan. Het moet inderdaad niet voor mogen komen, dat een bepaalde wo ning of wijk door een tiental kin deren bezocht wordt. Dat kan heel anders. Zelf heb ik dikwijls zitting gehad in het plaatselijk comité, als er een beroep werd gedaan om me dewerking. Maar in onze gemeente komt het niét voor, dat meerdere kinderen aan één huis komen. Want we verdelen onze gemeente in 81 wijken en we zorgen er voor, dat we 81 kinderen hebben, die dan elk een wijk voor hun rekening nemen. Kunnen we niet over dit - vrij grote - aantal kinderen beschikken (vooral in de wintermaanden brengt dit moeilijkheden mee - dan geven we 40 kinderen ieder 2 wijken en wie het eerst klaar is, krijgt boven dien nog de 81e wijk, die nog zon- Weest meester over Uwe financiën en geen slaaf van Uw geld Begroot Uw toekomstige uitgaven- Reserveer steeds een bedrag, hoe klein ook, voor „onvoorzien-" Breng dat bedrag „onvoorzien" naar de NÜTSSPAARBANK, anders gaat het toch weer in de huishoudingop. U hoeft het ons zelfs niet te brengen. De bode van de OPHAALDIENST kan het elke maand of week komen halen. Doet het nu. WEESi MEESTER OVER UWE FINANCIEN! Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1