Weekblad voor Waddinxveen 0e fyie^d van de week Kris-Kras Uit het Parlement. het mooie pL&ntsoen. Mwdw de Vrouw NUTSSP Mo 437 Vrijdag 30 October 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden Binnenkort zal te Amsterdam een veiligheidscongres worden gehouden. Aan de ene kant is dit verheugend nieuws. Men kan zich nooit genoeg met. de verhoging cier veiligheid be zighouden en elke bespreking om de veiligheid in deze onveilige wereld hoger op te voeren, kan onze alge hele belangstelling en onze volle sympathie hebben. Aan de andere" kant is het treurig, te moeten vaststellen, hoe op veler lei gebied de onveiligheid hand over hand toeneemt. In ons land komen per dag 100 ongevallen voor het meest in de bouwvakken en in het verkeer met de trams. Aan uitkerin gen ingevolge de Ongevallenwet wordt jaarlijks eten bedrag yan f 50 millioen uitgekeera. Niemand zal ontkennen, dat daarover wel eens een woordje mag worden gewisseld en dat maatregelen besproken dienen te worden, om deze cijfers, die on noemelijk veel menselijk leed in zich sluiten, omlaag te krijgen. Safety first veiligheid voor alles! Bij de elfde Wegverkeersdag van de K.N.A.C. te Scheveningen gehou den, werd medegedeeld, dat het per centage verkeersongevallen te Am sterdam het afgelopen jaar met 26.2 procent was toegenomen dat van Rotterdam met 19.7 procent. Dat het ook anders en beter kan bewees Den Haag, waar het aanal ongeval len met 1 pet. daalde en te Haarlem, waar zelfs een daling met 2.9 pet. mocht worden vastgesteld. 'Het vraagstuk van Veilig Verkeer is een veelomvattend vraagstuk geworden. Wij hebben er allen mee te maken en daarom zijn dergelijke cijfers van groot belang. Als men nagaat, hoe men in Den Haag, in Haarlem en in andere plaatsen, waar het ongeluk kige ongelukkencijfer naar beneden ging, dat heeft klaar gespeeld, dan kan men dit ook in de steden toe passen, die ènveiliger zijn geworden, zoals te Maastricht waar liefst een stijging van 67 pet. was te constate ren.- - Onveilig verkeer. Van een Neder landse oplegger, gereden door de chaïiffeur Dirk de Baat uit Streef kerk geraakten de luchtremmen de fect, met het gevolg, dat het zware gerij op een helling van de autoweg bij Alsbach steeds groter snelheid kreeg en ten slótte met een vaart van 120 km. per uur verscheidene botsingen veroorzaakte. Resultaat van dit, door technische oorzaken ontstane ongeluk: zes mensen ge dood, twee personen-auto's en een motorrijwiel verbrand, een vracht wagen zwaar beschadigd en twee zware vrachtwagens vernield. Drie doden en drie zwaargewonden vielen er te Arnhem toen bij puin- storten een oude drempelmijn tot ontploffing kwam Ook een technisch ongeluk? Wij zouden kunnen zeggen: een ongeluk, dat voortkwam uit het grote ongeluk, dat oorlog' heet Wij zouden nog veel meer ongeluk ken kunnen memoreren met en zonder dodelijke afloop ware het niet, dat ook andere belangrijke ge beurtenissen deze week de aandacht vroegen. Zo heeft de Bona van huis- en grondeigenaren geprotesteerd te gen het voornemen van de regering om de huiseigenaren aan onder houdsplicht te onderwerpen. Nu kan men zeggen: willen de heren de ko mende huurverhoging zonder meer in de zak laten glijden, doch men kan de zaak ook van de andere kant beschouwen van de kant der eigenaren, die daardoor de reeds be staande exploitatiemoeilijkheden aanzienlijk zien toenemen. De Bond heeft de Tweede Kamer gevraagd, of de voorgestelde verplichting niet te aanvaarden, dan wel er de bepaling aan te verbinden, dat de eigenaar nimmer een hogere onderhoudsplicht zal worden opgelegd dan het in de toegestane huurverhoging begrepen bedrag aan onderhoudskosten, zoals de S.E.R. aan de regering heeft ge adviseerd. Van adviezen gesproken: Minister Suurhoff is van plan, de gemeentebesturen te laten advise ren, de collecten ten bate van de t.b.c. bestrijding tot drie te beper ken. Reeds werden naar aanleiding van dit voornemen de Minister vra gen gesteld: is het de minister be kend, dat een dergelijke proef na de oorlog reeds is genomen en dat toen een bedroevend financieel gevolg het resultaat was? Ook deze geldkwes tie heeft weer een andere kant. Nie mand zal ontkennen, dat wij ten aanzien van de straatcollectes - in zonderheid in de grote steden - van het goede wel eens te veel krijgen. Te veel is ook een kwaad. Vooral in het Oosten van het land heeft men tegenwoordig een te veel aan geheime zenders. Politie en justitie gaan hiertegen nu flink optreden. Wie een radio-zendstation wil heb ben kan dit in Nederland krijgen, mits men daarvoor een examen af legt en zich verbindt de daardoor door de P.T.T. vastgestelde regels te volgen. Het radiobedrijf is van zulk een omvang en vaak van zo groot belang, dat men vrijbuiterij ten deze niet kan en mag toelaten. Aan „aether-terrorisme" zal krach tig een einde word engemaakt, het geen mede blijkt uit het feit, dat zo'n vrijbuiter uit Raalte reeds tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. KNUTSELEN. Er breekt weer een bar gezellige tijd aan, een tijd, waarin je jezelf kunt vermaken met het een of ander knutselwerkje. Mijn vrouw zei jaren geleden (toen waren we pas getrouwd), man, leer jij nou kousen en sokken stop pen, dan heb je met de lange win teravonden iets te doen en hoef je niet achter je krant in slaap te suk kelen. Ik ben natuurlijk hard van leer gerokken en gezegd, dat ik dat nooit zal doen. En, al was het wel eens moeilijk, ik heb woord gehou den! Hoogstens schil ik een enkele keer de aardappelen voor de volgen de dag, maar dat is iets anders. Nee, in de winter knutsel ik graag. Tekenen, figuurzagen, een. poppen huis en poppenledikant maken, kortom, al die soort dingen die zó geschikt zijn voor de lange winter avonden. Ik beoefen huisvlijt. Ik heb ook nog eens een stoommachine ge maakt van wat oude rommel dat ik bij een uitdrager vond. Dat ding doet het nu nog! En nu komen weer die lange win teravonden. Maar ik heb mij voorge nomen mij dit seizoen alleen maar met tekenen bezig te houden. Ik heb een dot van een voorbeeld gevon den en dat ga ik, een paar maal ver groot, natekenen. In April 1954 hangt deze tekening naar we hopen aan de muur, mooi ingelijst natuurlijk, an ders is «lijn vrouyy, niet tevreden. Het is eigenlijk jammer, dat we nooit eens weten hoe de inwoners van onze gemeente zich in de win ter vermaken. Er moest eigenlijk een soort wedstrijd georganiseerd worden met verschillende afdelingen, zoals tekenen, figuurzagen, enz. enz. Natuurlijk voor verschillende leef tijdsgroepen. Aan het eind van het winterseizoen zou dan een expositie gehouden kunnen worden, waar al het vervaardigde werk te zien zal zijn en eventueel verkocht zou kun nen worden. Vanzelfsprekend moe ten er enkele prijzen aan verbonden worden voor dat werk dat het meest geslaagd is, naar het oordeel van de jury Vooraf moet worden opgegeven in welke afdeling men mee wenst te doen. „Huisvlijt-Actie Waddinxveen" of „HUWA" zouden we het geval kun nen noemen. Of deze actie slagen zal vraagt U? Ik meen van ja, want hoe velen heb ben zich niet uitgesloofd voor de vliegerwedstrijd? Wie is nu zo moedig de „HUWA" te organiseren? Ik ga vast tekenen! En wacht dan maar rustig uw reacties af. Tot de volgende week. KRIS-KRAS Nog steeds is de Tweede Kamer bezig aan het grote monsterdebat, dat de inzet vormt van het Rege ringsbeleid in de komende -jaren. De Kamer noemt deze zaak terecht zeer serieus. Niet minder dan negentien sprekers hebben over de 21 onder werpen, die aan de orde zijn, het woord gevoerd. De Regering kon daarop niet achterblijven. Zij stuur de zes man in de politieke arena, t.w. de Minister-President, dr. Drees, en de Ministers van Financiën, v. d. Kieft, van Economische Zaken, Zijl stra, van Sociale Zaken, Suurhof, en van Wederopbouw, Witte. Twee middagen en één avond zijn met het antwoord van de Regering gemoeid geweest. De Kamer had in totaal ruim 20 uur nodig. De grote klap moet echter nog steeds vallen. Dit zal wel gebeuren bij de behan deling der artikelen van de wetsont werpen. Het voornaamste punt in de strijd is nu niet meer de kwestie van een vrijere loonvorming, maar van een verlichting van de verevenings heffing. Minister v. a. Kieft heeft medegedeeld, dat nu de uiterste grens is bereikt en dat over verdere belastingverlaging niet meer valt te praten. Maar de k.v.p.-fractie wil met iets thuiskomen. Zy wil persé bewijzen niet aan de leiband van de p.v.d.a. te lopen, zoals haar in het verleden zo vaak is verweten. Nu de tijden verbeterd zijn, zal dat ook in de Regeringsdaden moeten blijken, zo ongeveer heeft de heer Romme gezegd. En voor hem is nu de tijd aangebroken om zich met volle kracht op de belangen van de mid denstand te werpen. Vandaar zijn eis, dat de vereveningsheffing moet worden afgeschaft beneden een loon som van f 10.000.per onderneming. Nu de bewindsman van Financiën zich daartegen met zulk een grote kracht heeft verzet, wordt dit een pikant puntje in het debat. De ko mende dagen zal het nog wel eens spannen. Want de heer Romme staat niet alleen. Hij vindt alle fracties achter zich, uitgezonderd die der so cialisten en der communisten. Minister v.-cl. Kieft. moest. wel een dreigende houding aannemen. „U bent te royaal", zo hadden de Ka merleden hem verweten. „Uw voor ganger Lieftinck was misschien te krenterig, maar U geeft teveel weg. Als andere Ministers met verlangens komen, willigt U deze steeds in". Het was een klacht, die voor een Mi nister van Financiën niet prettig is om te horen. Vandaar zijn starre houding. Maar anderzijds moet men toegeven, dat de grens wel bereikt is. De vraag waar het nu alleen nog maar om kan gaan is deze: zijn de belastingverlagingen wel op de juiste punten aangebracht? Ook daarover verschilt men van mening, maar het is duidelijk, dat de Kamer daar wei nig aan kan veranderen. Komt de huidige loonvorming op de helling? Dit probleem stond in het middelpunt der belangstelling. Prof. Romme heeft een motie inge diend om over te gaan naar de vrijere loonvorming. Maar de Rege ring heeft deze motie handig opge vangen. Geef ons eerst even de tijd om de zaak te bestuderen, zo zeide Dr. Drees. De Ministers van Econo mische Zaken, Sociale Zaken en van P.B.O. zullen een rapport uitbrengen aan de Regering over het SER-ad- vies, dat uitsprak, dat het huidige loonstelsel de eerste tijd niet moet worden veranderd. En verder is ook de Stichting van den Arbeid aan het studeren. Wacht dus eerst eens de resultaten af en laat beide instanties in vrijheid studeren. Zonder motie dus. De socialisten staan nog steeds huiverig tegenover een vrijere loon vorming. Het is dus de kunst voor de héér Romme nog iéts- concretere toezeggingen te bereiken en dan kan hij de motie wellicht intrekken. Want aan een Kabinetscrisis op dit moment zal hij geen enkele be hoefte hebben. Dat zou n.l. beteke nen, dat de belastingverlaging op 1 Januari 1954 geen doorgang zal kun nen vinden. De „loonsoep" wordt dus momenteel niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Overigens deed Minister Drees zijn uiterste best om de voordelen van de huidige loon vorming breed uit te meten. En men moet toegeven dat een gebonden loonpolitiek in het verleden beslist noodzakelijk was. Op een snelle, ge ruisloze manier en zonder strijd heb ben we de kosten van het gestegen levensonderhoud aan de lonen kun nen aanpassen, zo zeide Dr. Drees. De Kamer vindt het niveau der Rijksuitgaven veel te hoog. Er moet bezuinigd worden, zo werd door vele fracties betoogd. Maar Minister v. d. Kieft had zijn weerwoord wel klaar. Dat komt vril. door een automatische uitzetting/der uitgaven. Daaraan kan geen Minister iets veranderen. De ouderdomsvoorziening vergde in 1948 133 millioen en in 1954 zal daarmee 228 millióen gemoeid zijn. Kan iemand helpen, dat de mensen in ons land ouder worden? Zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Tenslotte ontkende Dr. Drees met stelligheid dat dit Kabinet een socia- listische politiek voert. Natuurlijk vindt men de invioed van de p.v.d.a. erin terug. Maar evengoed van de k.v.p., de c.h. en de a.r., daar anders samenwerking niet mogelijk is. Maar verder is de algemene politiek eigenlijk niet aan de orde gekomen. Door de veelheid van stof wierp men zich met volle kracht op de grote practische projecten. Het zijn belangrijke zaken, waar over de Kamer de volgende weken nog zal praten. Rheuma-bestrijding. De rhemuatiek telt in ons land nog steeds duizenden slachtoffers. Gelukkig heeft men ook in ons land begrepen, dat het een nationaal belang is, dat ook tegen deze ge vreesde vijand van onze volksge zondheid met alle ten dienste staan de middelen moet worden gestreden. De rheuma-bestrijding heeft de laatste jaren een toenemende activi teit Ontplooid. Allerwege is men doordrongen van de grote noodzaak de rheuma met kracht te bestrijden. Het verheugt mij dan ook zeer, dat ook in onze gemeente er een co mité gevormd is, dat de collecte er plaatse voor de rheuma-bestrijding wil organiseren. In dit comité hebben de navolgen de dames zitting genomen: Mevr. F. T. v. d. Torren-Veendorp; Mevr. C. E. Schuttevan Kersen; Mevr. A. PillePille; Wat ziet men toch hier in dat mooi Wadainxveen, Vooruitgang op ieder gebied. Je kijkt zo maar rond en zegt dan maar niets, Maar denkt hoe 't er vroeger bij stond. Men spreekt nu van lanen naar bomen genoemd, Daarnaast nog met heesters beplant. En bloemen in geuren en kleuren gemengd, Dat is toch wel heel intressant. Wat menig mens is er toch trots op dat werk, Dat steeds zo met zorg _jyordt gedaan. Ja Ouders leert heden uw kinderen nu af, Om in de plantsoenen te gaan. Ik zag eens een vrouw, die wat haast had misschien, En gunde zichzelve geen tijd. Om langs het plantsoentje henen te gaan, Maar stapte pardoes in de strijd. Nu vraag ik mij af, waarom doet u zoiets? Heeft natuurschoon voor u soms geen doel! Zo neen. ga dan toch de kinderen niet voor, U begrijpt wat ik hiermee bedoel. Al is eens uw kamer zo schoon als kristal, U heeft er veel werk aan gedaan. Wat zou u dan zeggen, als de kolenman kwam, Die precies door uw kamer zou gaan? Geeft daarom alleen niet de schuld aan het kind, Maar Ouderen, gebruikt je verstand, BESCHERMT voor ons allen het mooie plantsoen, Dan is deze zaak aan de kant. Mevr. M. A. H. van Stijn—Lamping; Mevr. J. M. Noteboomvan 't Slot; Mej. G. van Oort. Deze week zal door dit comité een beroep worden gedaan op Uw finan ciële steun voor de rheuma-bestrij ding. Van harte moge ik deze collecte in Uw aller aandacht aanbevelen. Ik hoop dat Waddinxveen deze collecte mild zal willen steunen, op dat ook dit mooie werk in het be lang van de rheum-lijders met kracht kan worden aangepakt. De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. Voor het kind. IV. 't Gaat goed met de kinderzegels! Hoewel ze pas op 16 November verkrijgbaar zijn, werd al voor f 1500 aan bestellingen ontvangen. Sommi ge vaste kopers lieten nog verstek gaan, maar dat komt zéker in orde. Vóór de oorlog begon een van de postzegelversjes als volgt: „Haast is 't weer December, dus nadert de tijd, Dat zegel en kaart wordt verkocht". Later heeft men die tijd al maar vervroegd, naar onze mening ten onrechte, want: December vraagt voor de feestda gen de prachtige kinderkaarten; in December zijn voor de frankering daarvan ontelbare drukwerkpostze gels nodig; de oplossing van de nationale re bus „Voor het Kind" eist talloze ze gels van 10 en 5 cent. Daarom heeft in Waddinxveen de huis-aan-huis-verkoop door kindéren van alle scholen pa na 16 November plaats. Dan zijn bovendien zegels én kaarten werkelijk aanwezig. Waddinxveen, 28 October 1953. B. VAN GENT. MOET DE HUISVROUW ZAKGELD HEBBEN „NEEN" ZEGGEN DE MEESTE VROUWEN Enige weken geleden stelde ik, naar aanleiding van een schrijven van een onzer lezeressen, in deze rubriek de vraag, of de huisvrouw zakgeld moet hebben. Uitgaande van het standpunt, dat de man weke lijks een zakcentje heeft en dat de vrouw toch zeker minstens even veel arbeid presteert (in haar ge zin) als de man (in zijn beroep), was de conclusie van de schrijfster, dat de vrouw dan ook recht had op zak geld. Hierover heb ik nog al heel wat brieven ontvangen. Dat ik hierop Wijziging wegenlegger. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie vanaf 2 November tot 8 December 1953 voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd een ontwerp tot 7e wijzi ging van de Wegenlegger dezer ge- meerite. Bezwaarschriften tegen het ont werp worden bij Burgemèester en Wethouders ingediend en bij het ont werp voor een ieder ter inzage ge legd. De bezwaarschriften kunnen wor den toegelicht en bezwaren kunnen wórden ingediend in den zitting van het college van Burgemeester en Wethouders op Dinsdag 8 December 1953 des v.m. 10.30 uur ten raadhui- ze. Waddinxveen, 29 October 1953. Burgemeester en Wethouders voorn. O. OUDIJK, l.b. De Secretaris, H. JENNé. niet eerder inging, hield verband met het feit, dat belangrijker on derwerpen voorrang vroegen. Nu alle lezeressen en lezers, die hierover meenden hun zienswijze te moeten zeggen, daarvoor gelegen heid hebben gehad, kan ik tot een slotconclusie overgaan. En dan blijk, dat vrijwel alle lezeressen en lezers er tegen zijn. Hetgeen mij persoonlijk heeft verwonderd. Een lezeres, Mevr. A. W.-G. te Heemstede schrijft o.m.: „Voor U zal het wel geen probleem zijn, want U verdient zelf en U kunt dus wel licht vrij over Uw eigen verdiensten beschikken. Maar de meeste huis vrouwen hebben immers geen eigen inkomen. Daarom moeten wij ook zakgeld hebben. Dat is mijn me ning." Nog een paar lezeressen en lezers schreven in deze geest. Dus wel zak geld. Doch, zoals gezegd: de meeste huisvrouwen zijn er tegen. En le zeres, mevr. G. L. v. d. H.-E. te Gramsbergen, schrijft: „Wanneer de verstandhouding in het huwelijk tussen man en vrouw goed is, d.w.z. als er wederzijds die liefde aanwe zig is, die er behoort te zijn, dan komen dergelijke vragen niet eens in de gedachten op. Dat een man zakgeld heeft, is logisch; hij is ie dere dag buitenshuis fietst of reist per bus of trein en moet - medë ook uit het oogpunt van prestige tegenover zijn collega's - geld op zak hebben. Heeft de huisvrouw dan nooit behoefte om iets privé te kopen? Zeer zeker. Maar de huis vrouw overweegt vóór ze een pri- vé-uitgave doet: kan het er af? is het verantwoord tegenover mijn Weest meester ovet Uwe financiën bedrag, hoe onvoorzien" naar de in de huishouding on. Ie van de OPHAALDIENST Doet het nu. WEEST tgaven- Reserveer Begroot Uw klein ook, voor „onv NUTSSPAARBANK, ande" U hoeft het ons zelfs niet te kan het elke maand of MEESTER OVER UWE FINAN

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1