Gez. de Rooy NET MEISJE H. M. DE WILDE W erkloosheidwet De avonturen van Duimelot KÖlTkÖORTS-GRIEP W eekag e n da Corsetten Corselets Bustehouders rntmrnmimmmmsaxBA Burgerlijke Stand. elastieken Kousen Waardebonnen. BI Johanna Gerda Adriana LaurensJohannes DeKKer flinke Jongen halfw. timmerman Banketbakkers leerling WERKSTER LEERLING AAMBBSUüMMG Old finish Wieg glacé handschoen Salemanderkachel Jjtef^ees van de week Jflodeline Boekhandel »Veldwijk« Uw Deiana leverancier Dom'sim (Uitvoering Agrarische Bedrijfstak). Nu de maand November haar in trede heeft gedaan en door het droge najaar de werkzaamheden op het land in snel tempo worden uitge voerd, zal voor bepaalde categorieën losse arbeiders in de Agrarische be drijfstak het ogenblik aanbreken, dat voor hen geen werk in deze sec tor van het bedrijfsleven meer voor handen is. Gedeeltelijk zullen be trokkenen worden aangezogen door andere sectoren van het bedrijfsle ven, gedeeltijk zullen betrokkenen hun eventuele rechten op uitkering krachtens de Werkloosheidswet rea liseren. Bewust wordt hier het woord „rechten" gebruikt, doch even be wust moet de nadruk worden gelegd op de „plichten" van de krachtens genoemde Wet verzekerden. Rechten, omdat het hier geen uit betaling van een steunbedrag be treft, doch het geldend maken van aanspraak op uitkering krachtens we lelijke bepalingen, waarvoor een bepaalde premie is opgebracht. nichten, omdat in elke soort recht de plicht tot naleving van bepaalde gedragsregels ligt besloten. Het is nuttig de betrokken arbei ders er op te wijzen: dat de werkloosheid on-vrijwillig moet zijn; dat de werkloze zich onmiddellijk bij een Gewestelijk Arbeidsbureau, Bijkantoor of Agentschap als werk zoekende moet laten inschrijven en waar zulks niet direct mogelijk is, dit zo spoedig mogelijk laat doen. Aan de plaatselijke vertegenwoordi ger moet dan worden medegedeeld, dat inschrijving bij de eerstvolgende gelegenheid zal plaats vinden; dat de werkloze zich onmiddellijk meldt bij een hiervoor reeds ver melde plaatselijke vertegenwoordi ger van de Agrarische Bedrijfsver eniging, daar bij te late melding strafdagen kunnen worden opgelegd; dat betrokken werkloze alles mee brengt, wat voor het invullen der formulieren van belang is, zoals: „het inschrijvingsbewijs van het Ar beidsbureau, het ontslag- of onder- „brekingsbewijs van de laatste werk gever, trouwboekje, pensioenkaart, „rentekaart, kinderbijslaglijst, loon belastingboekje (losse arbeiders), „beschikking Inspecteur der Belas tingen (bij kostwinners) boekje loon „gegevens. Degenen, die reeds van de Agrari sche- of een andere Bedrijfsvereni ging uitkering krachtens de Werk loosheidswet hebben genoten, moe ten, zo mogelijk, een stuk meebren gen, waaruit blijkt, van welke be drijfsvereniging, onder welk num mer en over welk tijdvak uitkering: is verstrekt. Het is van het grootste belang, dat het groene loonboekje zorgvuldig is ingevuld, daar het arbeidsverleden van de werkloze over het jaar, on middellijk voorafgaande aan de werk loosheid, bekend moet zijn, wil de aanspraak op uitkering kunnen wor den beoordeeld. Nagenoeg allen, die in de Agrari sche bedrijfstak werkzaam zijn, heb ben in de loop van het jaar een loonboekje ontvangen; degenen, die het loonboekje steeds nauwkeurig: hebben ingevuld, kunnen tijdig in. het bezit worden gesteld van een uitkering, aangenomen, dat ook aan de overige vereisten is voldaan. Het is een alemeen bekend feit, dat 27. „Ze glommen oók heel mooi", volgde Likkepot er nog aan toe „Zo", zei Vader Hand weer. Toen zag, hij de grote vlekken in Likkepots broek. „Dan heb je ze zeker met je broek opgepoetst". Likkepot ver schoot van kleur. „En nu wil ik pre cies weten wat er gebeurd is!" bul derde vader Hand en hij stampte dreigend met zijn stok op de vloer. Likkepot dacht: alles is och goed te recht gekomen met die schoen, waar om zou ik het dan niet zeggen? En hij vertelde alles in geuren en kleu ren. „Maar U moet Duimelot geen pak slaag geven hoor vader", zei hij tenslotte. „Die heeft al zo in angst gezeten". 28. „Dat wil ik geloven", bromde Vader Hand. „Als die schoen niet gevonden was, had hij er behoorlijk van langs gehad". De jongens keken gespannen naar vaders gezicht. Nee, erg boos leek hij toch niet. „Denk er om", zei hij, „dat jullie in het ver volg zulke dingen direct aan mij zeggen. Als de schoen niet gevonden was, was toch alles uit gekomen, 't Is wel flink dat jullie Duimelot niet wilden verklappen, maar in dit geval had je het toch best kunnen vertellen". De jongens beloofden het en vader Hand gaf ze een licht tikje met zijn stok. „Gaan jullie dan maar handen wassen, rekels!" riep hij. „We moeten eten". de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf in het winterseizoen voor enorme moeilijkheden wordt geplaatst- Er zijn maatregelen getroffen om deze moeilijkheden het hoofd %e bie den, doch de medewerking van ar beider en werkgever is daarbij on ontbeerlijk. INGEZONDEN buiten verantwoordelijkheid der redactie Een vraag en uw antwoord!! Een vraag, ja, die wordt zo dik wijls aan U gesteld. Soms weet U op de U gestelde vragen geen antwoord. Daarom wil de christelijke vakbe weging U helpen het antwoord te geven in een grote propaganda-ver- gadering, die Donderdag 12 Novem ber 1953 gehouden wordt in de grote zaal van „De Beursklok" aan de Markt, ingang St. Anthoniestraat, te Gouda. Door middel van het gesproken woord en door het aanschauwen van het toneelstuk „Als de poorten open gaan", vergemakkelijkt de christelij ke vakbeweging het U uw houding te bepalen in het organisatieleven. Want ook Uw steun is nodig bij al dit werk!! Komt daarom naar „De Beurs klok". Toegangskaarten zijn tegen zeer lage prijs van 25 cent per per soon aan de zaal verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Aanvang half acht. ZAKKEN VOORZIENIN G Er wordt op gewezen dat de sedert enige maanden geldende vrijmaking van de handel in veevoeders voor de afnemers de mogelijkheid biedt voor taan weer levering in jutezakken- inclusief te bedingen. Het grote voor deel voor de boeren is dat deze zak ken na lediging in eigen bedrijf op nieuw kunnen worden gebruikt of tegen inruilwaarde verkocht. Op deze wijze wordt zeker de helft be spaard op de verpakkingskosten. Daar nu ook de vrije invoer van Voedergranen is hersteld zal een ge leidelijke terugkeer van de vooroor logse toestand mogelijk zijn en zul len de afnemers van veevoeders hun voorkeur voor levering in jutezak ken-inclusief kunnen doen blijken. Hetzelfde geldt overigens voor kunst mest e.d. Renteniers worden Renteniers uit de boerenstand kwamen vroeger meer voor den te genwoordig. Behalve in tijden van malaise zag voorheen practisch elke boer wel kans zodanig kapitaal te vergaren, dat hij daarvan stil kon gaan leven. Tegenwoordig is dat an ders. Zeker, een boerderij is in de regel een goed renderend bedrijf. Maar er is één factor die het de boer moeilijk maakt voldoende reserves te vormen voor de oude dag. Dat is de fiscus, die ook het boerenbedrijf niet ongemoeid laat en de verdiens ten zodanig afroomt, dat er in de re gel niet genoeg overblijft om van te rentenieren. Daardoor raken de ren teniers, in de oorspronkelijke zin van het woord, ietwat uit de tijd. Langzamerhand maken de rente niers plaats voor de lijfrenteniers. Daartoe wordt de stoot gegeven door dezelfde fiscus, die het de boer veel al onmogelijk maakt, rentenier te worden. Hoe komt dat? De oorzaak is te vinden in het Besluit op de Inkom stenbelasting. In tijden van zware belastingdruk is ieder geneigd gebruik te maken van de middelen, die deze druk kun nen verminderen. Eén daarvan is dat de premiën voor lijfrenten van het inkomen mogen worden afge- SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Pril» p« koker 90 en 50 ct' trokken, alvorens de verschuldigde belasting wordt vastgesteld. Welis waar is deze aftrekbaarheid beperkt tot f 600.—, f 1200'.—, f 1500.—, en f 1800.al naar gelang de belasting plichtige resp. ongehuwd of gehuwd is, recht op kinderaftrek heeft voor niet meer dan drie of tenminste vier kinderen. Dit neem niet weg, dat op deze wijze toch nog een behoorlijke lijfrente kan worden verkregen. Door met de premie het- belasting voordeel te verdisconteren, wordt de uieindelijke last van het bezit van een lijfrente aanmerkelijk verlicht. Als bezwaar tegen een lijfrente wordt wel aangevoerd, dat bij ontij dig overlijden van de verzekerde persoon alle betaalde premiën verlo ren zijn. Dat kan inderdaad voorko men. Maar hieraan is te ontkomen door te bedingen, dat bij overlijden voor ingang der rente alle betaalde premiën worden teruggegeven. Even zo kan worden bepaald dat bij over lijden na ingang der rente zal wor den terugbetaald wat er minder aan rente is genoten dan aan premie be taald. Door toedoen van de fiscus komt de boer ook nog langs een andere weg met de lijfrente in contact. Dit staat in verband met de verkoop van zijn bedrijf. Als hij zijn bedrijf van de hand doet, maakt hij in de regel winst. Deze winst is voor hem inkomen en als zodanig onderworpen aan de in komstenbelasting. Wel geldt hier voor een speciaal tarief, maar de af rekening is niet mis. Wanneer de verkoper zich de winst niet in con tanten laat uitbetalen, maar in de vorm van een lijfrente, ter waarde van de winst, dan behoeft niet in eens belasting te worden betaald van de totale winst in het jaar van de verkoop, maar elk jaar slechts van de lijfrente-uitkeringen die hij in dat jaar ontvangt. Fiscaal is een degelijke transactie uiteraard aan trekkelijk. Door de hiergenoemde bepalingen is dan ook te verklaren dat onder de boeren de categorie renteniers steeds kleiner wordt en het aantal lijf renteniers steeds groter. En naar gelang de tijd voortschrijdt zal deze verschuiving zich voorlopig nog wel blijven voortzetten. Dinsdag 10 November Lezing met film Bond van Plattelandsvrouwen. Dinsdag 10 November Vergadering R.K. Vrouwenbeweging. Donderdag 12 November Vergadering „Veilig Verkeer" in Hotel De Unie 13-14 November Grote Mulo-Bazar. Zaterdag 14 November Klaproosdag. Woenslag 18 November Zonnehuis film in Jeugdgebouw Stationstraat. Vrijdag 20 November Ledenvergade ring N.C.V.B. Vrijdag 20 November Uitvoering in Cantine N.V. Dobbelmann. Dinsdag 24 November Contactavond Maria-Congregatie en N.K.J.B. Donderdag 26 November Lezingen comité Voordrachtsavond. Vrijdag 27 November Vergadering C.B.T.B. Spreker Mr. B. W. Bies heuvel. Grote sortering Tevens maatwerk aanmeten van en reparatie en Verhoog* het aanzien van Uw handen. Altijd gaal, zacht en welverzorgd Aangiften van 29 Oct. t.m. 4 Nov. '53 Geboren: Jacob z. v. L. Hak en H. Bremmer, Wilhelminakade 3,4; Johanna Gerda Adriana d. v. L. Ver hoef f en W. C. Koene, Dorpsstr. 59; Theresia Maria d. v. M. Luijten en A. van der Made, Ieplaan 49; Jacob z. v. N. Versluis en E. M. Loef, Eikenlaan 92; Lauwrens Jan Albert z. v. J. Bron en M. van Vliet, Jan Dorrekens- kaóe 8. Ondertrouwd: W. Boonhouwer en, L. van Vliet; Gehuwd: D. van der Eijk en M. van Vuuren. J. A. Heemskerk en J. M. den Haan. GEVONDE NEN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 speelgoedgeweer; 1 bruine portemonnaie; 1 shawl; 1 kin derhandschoentje; 1 bruine glacé handschoen; 1 pochette met houder. Verloren: 1 rechter glacé hand schoen; 1 bruine handschoen; 1 bro che; 1 blauwe muts; 1 rol tapijtstof; 2 dameshorloges. In het nummer van vorige week deed zich rondom de waardebon een eigenaardig verschijnsel voor. Zoals medegedeeld hadden we in enkele couranten een getal tussen de adver- tentis afgedrukt, welks opsporen een waardebon als beloning gaf. Nu deed zich het eigenaardige geval voor dat in een advertentie enkele smet- streepjes mee gedrukt waren, welke met een cijfer niets uitstaande had den. Dit was geheel buiten onze schuld. Om nu de teleurstelling voor velen te verzachten zullen we ook in dit nummer weer enkele waardebon nen beschikbaar stellen. Men zoeke dus naar een getal uit drie cijfers tussen geplaatst en tone ons deze courant. Wij verstrekken daarop een bon welke u kunt inwisselen bij een der adverterende winkeliers. Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons Dochter tje en Zusje L. VERHOEFF W. C. VERHOEFF- Koene Jan Adri Waddinxveen, 31 October 1953 Dorpsstraat 59 Heden werd na een langdurig doch geduldig gedragen lijden van onze zijde weggenomen, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer in de ouderdom van ruim 73 jaar. Gouda JOH. DEKKER Wed. L. VAN SOEST - Koster Neven en Nichten Waddinxveen, 4 Nov. '53 Condoleantie-adres Zuidkade 67 De teraardebestelling zal plaats hebben op Za terdag 7 November a.s. namid. 1—2 uur vanaf Zuidkade 67, op de Alg. Begraafplaats, alhier. Gevraagd een of eon s. J. VAN VLIET Burgem. Trooststraat 6 Gevraagd Banketbakkerij D. A. DE VLAAM Oranjelaan 34, Tel. 480 Terstond gevraagd J. VERMEER, Zwarteweg 9 Ter drukkerij van ons blad kan een flinke JONGEN ge plaatst worden, ter opleiding in het drukkersvak. Behoudens goedkeuring door de Overheid zullen Burge meester en Wethouders van Waddinxveen op Dinsdag 24 November 1953, des voormiddags 10 uur, in het Raadhuis openbaar aanbesteden »De aanleg van twee straten met bijbehorende grond werken en rioleringende aanleg van een speelterreih en verdere bijkomende werken op een terrein nabij de Sniepweg te Waddinxveen*. Bestek en tekeningen zijn te verkrijgen ter Gemeente secretarie, Zuidkade 8, tegen betaling van f 5.- per stel. Restitutie f 2.50. gevraagd voor halve dagen bij DONKER Noordeinde 38 TE KOOP complete z.g.a.n. Adres bevr. bureau v. d. blad Wie heeft gevonden m(jn tegen beloning terug te be zorgen Burgem. Trooststr. 63 Ter overname aangeboden een prima, grote en een klein Potkacheltje Adres te bevr. bur. v. d. blad 3.95 4.25 3.95 Lange jeager pantalons Jeager Hemdrokken Linksgeweven Bemberg kous met Perion versterkt Prachtige Zware Perion kous 45 denier Zuiver wollen Hoofddoeken in diverse tinten 2.7 TELEFOON 351 Met MODELINE kunt ge uw kinderen gezellige avonden bezorgen- Zij kunnen er allerlei leuke figu ren mee maken. In grote en kleine staven en in verschillende kleuren en prijzen verkrijgbaar bij Kinderjurkjes lange mouw vanaf Kleutertruitjes vanaf Jongensblouses vanaf Bretelbroekjes alle maten vanaf in rood, groen, bruin, donkerblauw 9.35 4.85 7.80 2.95 lichtblauw en grijs Pracht Meisjestruien Moderne Herenvesten zonder mouw met lange mouw vanaf 10.60 15.95 19.95 Hoedt U tevens voor de komende koude dagen T rainingsbroeken in donker blauw en bruin in gemoltonneerd, halfwol en zuiver wol Jopperstof in donkerblauw, rood en groen per meter vanaf 10.50 Prima stof voor lange broeken in donker blauw en bruin p. mtr «f.OU MANUFACTUREN CONFECTIE-MODES MATRASSEN MEUBELEN lestuui |hen ai ster gd, |verwe de leze sti ugweg 962 mme ft Ned

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2