BIJVOEGSEL Sport Ut 't Uod. IEUWS uit o*vzc ix/ao-nplaats-. Weekblad voor Waddinxveen No. 438 9e Jaargang 7 November 1953 VOETBAL Vorige week bracht weinig winst voor de Geel-Zwarten. Waddinxveen 2 verloor met 2—0 van Stolwijk 2 en in deze wedstrijd hebben de jeug dige spelers van Waddinxveen 2 veel kunnen leren van hun oudere tegen standers. Stolwijk speelde veel over de beide vleugels, terwijl bij Wad- Qinxveen de beide vleugelspelers af en toe een afgezwaaide bal kregen R. binnen Terlouw was een specialist in het pingelen. Dit deed hij net zo lang tot hij zich klem liep en dan was de bal een dankbare prooi voor zijn tegenstanders. Waddinxveen 4 verloor met 1—0 van G.S.V. 6 en in deze wedstrijd zat het beslist niet mee. Waddinxveen a verloor met 21 van Jodan-Boys a. M. voor de Leeuen had beslist een off-day, want 4 maal alleen voor de keeper en geen doelpunt maken is niet bepaalt goed te noemen. Ofschoon Waddinx veen b met 40 verloor van Nieu- werkerk b, hebben zij toch een pri ma wedstrijd gespeeld, tegen aeze veel grotere en zwaardere tegen standers. Waddinxveen d hield nog één puntje in Waddinxveen door te gen O.N.A. h 1—1 te spelen. Waddinxveen 1 ontvangt V.O.C. ■J3A osuiepjoiioH spuaijaq apnoje ap eniging en wij verwachten een span- lende en fraaie wedstrijd, bij een sverwining stijgen de Geel-Zwarten weer op de ranglijst. Waddinxveen 2 ;aat op bezoek bij Goudera k 2, en .esondanks de slechte wedstrijd van mrige week, rekenen we op winst. Waddinxveen 3 zal wel oppassen om huis van Lekkerkerk 4 te verliezen, m Waddinxveen 4 dat op bezoek raat bij N.S.V. 3 kan ook met winst luiswaarts keren. Waddinxveen Z :rijgt Boskoop Z op bezoex en zal evanche nemen van de destijds ge- eden nederlaag in Boskoop. Verheul at Spirit ontvangt, zal op moeten assen om de punten thuis te hou ten. Bij de wedstrijd O.N.A. c— Waddinxveen b zal het geducht span len en in de uitslag zal weinig ver- chil zijn. Waddinxveen c op bezoek ijnde bij Gouda f kan met de beide mntjes huiswaarts keren. W.S.E. gaat bij Gouda 5 op bezoek enzal wel met de volle winst naar uis komen. W.S.E. II dat naar Oudewater moet, eeft bij deze geen moeite. De uitslag van de trekking van de erloting van W.S.E. is als volgt: le prijs 1936; 2e prijs 1230; 3e prijs 035; 4e prijs 1110; 5e prijs 1971; 6e rijs 1621; 7e prijs 1947; 8e prijs 2465. WATERPOLO. De Gouwe heeft in Gouda een verwinning behaald op een G.Z.C.- Met niet minder dan 80 noesten de G.Z.C.-ers in de Gouwe pelers hun meerdere erkennen. Saterdagavond gaat het eerste ze- |ental van de heren naar Den Haag 'rn de strijd tegen D.V.Z. aa:i ic- bin ten. Het zal niet meevallen, de ploeg is liet volledig, een gelijk spel is wel et meeste wat wij durven hopen. VOLLEYCLUB „SALVO". De dames van Salvo I speelden ■un eerste thuis- en uitwedstrijd in Jet nieuwe seizoen. We zijn over het esultaat van dé eerste wedstrijd neer tevreden dan over de tweede, fhuis werd er gelijk gespeeld met -2 tegen Cycloon II uit Leiden. De Uitwedstrijd van Dinsdag tegen Rouwkoop uit Voorschoten werd lerloren met 3—1. De dames van lalvo hadden wat je hoemt echt lech. In het begin ging het steeds ■oed, maar aan het eind van elke |ame gingen de zenuwen weer een pl spelen. Tussenstanden waren le pme 1513 verloren; 2e game 15 10 verloren; 3e game 159 gewon nen; 4e game 1614 verloren. De heren van Salvo II speelden tegen de Vlam uit Leiden een thuis wedstrijd; die werd verloren met 31. Alle begin is nu eenmaal moei lijk; dus ook voor Salvo, in de bondscompetitie. Maar ik heb moed, als zij zich maar wat meer op hun gemak gaan voelen, en de kracht van de tegenstander niet overschat ten, zij op een goede plaats uit hun klasse mogen hopen. Alle leden, die in de comp. spelen, ook de reserves, moeten beslist op de trainingsavonden komen, oit is nodig voor een goede conditie. D. B. T. O. O. S. De gymnastiekvereniging heeft haar onderlinge wedstrijden gehou den, welke golden voor het club kampioenschap. Bij de adsp. meisjes tot 14 jaar was het Andrea de Bruin die met 39.4 de eerste plaats bezette; tweede werd Maria Voshol met 37.4; derde Sj. v. d. Kraats met 35.4. Bij de meisjes boven de 14 jaar behaalde Alie Struik 40 punten en daarmede het kampioenschap; twee de werd Willie van Elk met 3'8.6 en Gerrie Berends werd derde, zij be haalde 37.4 punten. Ook de adsp. jongens hebben ge kampt om de hoogste eer van hun vereniging, en hier was het Ronnie Mutsaers die met een ruime voor sprong het kampioenschap op zijn naam wist te brengen, 47.8 punten was de uitspraak van de jury; twee- d ewerd Hans de Boer met 45 punten en derde Arie van Erk met 41.6 punt. Bij de dames was mej. A. van aer Flier die haar kampioenschap proion geerde; zij werd voor de vierde maal kampioene en behaalde 99.2 punten; tweede werd Corrie Verstoep met 88.4 punten en derde M. Zalm met 88 punten. De heren hebben ook de strijd om de punten gestreden en hier was het J. Dullemeijer die het kampioen schap in de wacht wist te slepen. Hij behaalde 88.5 punten, terwijl nummer twee J. P. Voshol met 85.9 punten behaalde, en B. Alblas werd derde met 81.2 punten. DAMVERENIGING „EXCELSIOR". Uitslag 7de ronde: D. la Grand C. H. Kramp 2—0; H. Troost—A. A. Rietveld 20; D. ZwanenburgA, Blom 11; J. TimmermanH. Schuurhannes 02; T. TwigtA. N. Littooij afgebr.; D. la GrandA. Blonk 0—2; A. ZwanenburgC. Stol- ker 20; C. H. KrampG. Heeren 20; J. de HeerA. Blonk 02; C. eerstgenoemde speelde met wit. H. KrampA. N. Littooij 11. De SCHAAKVERENIGING W.S.V. Maandag speelde de schaakvereni ging W.S.V. haar 2e competitiewed strijd voor de R.S.B. tegen S.R.A. I uit Rotterdam. Reeds van tevoren stond vast dat dit een zeer spannende wedstrijd zou worden, daar beide ploegen in het afgelopen jaar zijn gepromoveerd. Na het welkomstwoord van de voor zitter begint de strijd en na een goed uur komt er al enige tekening in de strijd. J. Tol scoort voor W.S.V. het eerste punt, terwijl Heikamp met remise genoegen neemt. S.R.A. neemt de leiding doordat voor W.S.V Doornhein en v. Dijken verliezen, maar Koster weet door prima spel zijn tegenstander te kloppen. Ver stoep bereikte oók de veilige remise haven. De voorlopige eindstand werd W.SV. I—S.R.A. I: v. Vuuren— Visser afgebr.; HeikampSiliakus iBroerSlagmolen afgebr.; Kos terv. d. Meer 10; Tolde Lange 10; Verstoep—Slinger J; van DijkenBroekema 01; v. Vuuren Snel afgebr.; DoornheinCoster 01 Kleijwegv. d. Bliek afgebr. Totaal 3—3. De vier afgebroken partijen zullen waarschijnlijk beide verenigingen 2 punten opleveren, zodat de vermoe delijke einduitslag 55 wordt. Zaterdagmiddag bemerkte de tuurder van de trein Gouda-Al- hen aan den Rijn, dat men een aan- stenen op de spoorrails had ge- ongeveer ter hoogte van de erweg bij de Zuidelijke Dwarsweg. P de heenweg was de trein over eze steen heengereden en op de te- ugweg schoof het wielenstel de ste en van de rails. Nadat hiervan angifte was gedaan bij de rijkspo- tie, stelde deze een onderzoek in 'et een speurhond. Het resultaat an dit onderzoek was, dat een aalfjarige jongen, afkomstig uit de nneente Zevenhuizen werd aange- uden, die bekende de stenen op de üs gelegd te hebben. De jongen as met zijn zwager in de omgeving; 'n de Zuidelijke Dwarsweg aan het ssen gegaan en had, toen hij zich rveelde, een rij stenen op de rails legd. I- Aan het postkantoor alhier -rd gedurende de maand October gelegd f 16.280.39; terugbetaald 12.962.65. Het laatste door dat kan- °r uitgegeven boekje draagt het immer 2792. Ds. G. M. van Dieren te Ede ■e« bedankt voor het beroep naar Ned. Herv. Gemeente alhier. In de bomenwijk is men be gonnen met herstellen van de muren van de eerste huizen, welke na de oorlog gebouwd zijn. Deze huizen zijn gebouwd onder Architect Verschoor, zonder een spouwmuur. Al spoedig bleek dat de ze bouw onbevredigend was. De be woners hebben enkele jaren geleden de hoofden bij elkaar gestoken en zijn toen een actie begonnen, welke de naam kreeg; „Actie gedupeerden bouwplan Verschöor". Het actie-comité heeft een adres aan de gemeenteraad gezonden, waarin de grieven en gebreken welke de huizen vertoonden, naar voren gebracht werden. Het grootste gebrek was, dat de muren bij de minste regen doorsij pelden en men heeft toen de muren met een vochtwerend preparaat be handeld, ook dat hielp niet. Thans na 6 jaar is men eindelijk tot de slotsam gekomen de buitenmuur er af moet en een spouwmuur moet aangezet. Thans kan men zeker zijn dat het met de zeer natte muren gedaan zal zijn. Dit moeilijke werk is aan de firma Rehorst opgedragen. De collecte voor de Centrale P. H. (hulp voor alleenstaande kin deren) heeft opgebracht f 201.28. De organisatie van de Mulo- bazar verloopt best! Een enthousiast comité bestaande uit vrienden van Chr. Nat. Schoolonderwijs en oud- leerlingen heeft zich er voorgespan nen en van vele kanten wordt spon tane medewerking ondervonden. Honderden artikelen, waaronder zelfs vrij kostbare, zijn reeds binnen gekomen. Alleen de afdeling „hand werken" is nog niet voldoende voor zien. Maar het comité vertrouwt, dat ook dit in orde komt. We denken wel, dat deze bazar, gezien ook de vele attracties, die ge boden worden, een succes zal wor den voor onze plaatselijke Mulo- school. De verbeteringen in onze ge meente volgen zich snel achtereen op. Was voor kort de electrische ver lichting aan de Henegouwerweg ge reed tot aan de Woningbouw, thans is deze uitgebreid tot aan het electr. gemaal van de polder Bloemendaal. Ook werd dezer dagen de nieuwe verbindingsweg Wilhelminakade Kanaaldijk voor het verkeer openge steld. Door de fa. P. Both en Zn. aan de Oranjlaan zal een nieuwe timmerfabriek worden gebouwd op een terrein aan de Noordkade, naast de fabriek van N.V. Bremmer. De eerste toebereidselen voor de bouw werden reeds gemaakt en men hoopt in het voorjaar deze nieuwe fabriek gereed te hebben. Deze zal een vloeroppervlakte krij gen van pl.fn: 2000 vierkante meter. Deze week was het 50 jaar ge leden dat de heer G. W. C. van Dort Kroon, burgemeester dezer gemeen te, te Breda in de ouderdom van 75 jaar,is overleden. J* Door de heer W. Roskam zal een woning gebouwd worden aan de Julianastraat, waartoe B. en W. reeds vergunning voor gegeven hebben. Bij de Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank, alhier, werd gedu rende de maand October ingelegd f,164472 3'3, en opgenomen fl00.857.69. Het laatst uitgegeven boekje is no. Woensdagmiddag geraakte het 5-jarig zoontje van fam. v. d. S., bij het onvoorzichtig oversteken van de Kerkweg onder een personenauto. De verwondingen van het knaapje lieten zich eerst ernstig aanzien, hoewel de toestand momenteel heel redelijk is. Maandagmorgen omstreeks 7 uur geraakten twee wielrijders op de Onderweg met elkaar in botsing, doordat drie wielrijders naast elkaar reden en van de tegenovergestelde richting iemand zonder licht aan kwam rijden. Alles liep echter met materiele schade af. VEILIG VERKEER In onze gemeente bestaat nog al tijd een afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Sinds geruime tijd is daar weinig van bemerkt, alleen het schoolver- keersexamen, dat in het voorjaar weer werd gehouden, bracht enige activiteit. In het komende winterseizoen hoopt het bestuur als van ouds aan het werk te gaan. Dat is nog altijd hard nodig. Ie dere dag weer gebeurener ver- keersongelukken en de oorzaak daar van is bijna altijd onwetendheid en gebrek aan zelfbeheersing. Voorlichting is dus onmisbaar om op de weg gewapend te zijn tegen verdriet en kosten. Bezoekt daarom de vergadering op Donder dag 12 November, waar ook niet-le- den van harte welkom zijn. Zie de advertentie. Daar zal het propagandawerk worden besproken, waarbij deze slagzin in het middelpunt zal staan: „Doe beheerst in 't verkeer!" Geen winterhanden- Mensen, die aanleg voor het krij gen van winterhanden hebben, we ten van voorafgaande jaren maar al te goed, wat het betekent, als zij in de komende maanden kleine jeu kende bobbeltjes op de huid zien verschijnen. Dat zijn geen muggebeten en ook geen galbulten, zoals de onervarene wellicht zal denken. Nee, dit is het begin van een hele winter sukkelen met prikkende en jeukende rode, glimmende en opgezette vingers, waar, als het erg is, ook nog kloven in vallen. Dit is het seizoen dat we onze maatregelen kunnen nemen, om dit slepende ongemak zo mogelijk ge heel te voorkomen. Dat kost wat tijd pn energie maar het is die moeite zeker waard. Het genezen van winterhanden is een bezigheid, die ook veel geduld en doorzettings vermogen vergt. Heeft men aanleg voor de akelige winterplekken, dan is het zaak, de handen telkens grondig af te dro gen, wanneer ze met water in aan raking zijn geweest. Vooral de huisvrouwen onder on ze lezers moeten dit goed ter harte te nemen. Zij worden immers meer dan ande,ren, door de kleine plotse linge gebeurtenissen van alledag tel kens uit hun werk gehaald. En hoe vaak staan zij juist op zulke ogen blikken, niet met natte handen! Voorts zijn wind en tocht twee dingen, waar men gevoelige handen voafral niet aan moet' blootstellen. Veel te weinig mensen zijn zich dat bewust: in ieder geval wordt dit voorschrift vrijwel nooit in acht ge nomen. Kantoormensen kunnen met hand schoenen aan naar hun werk gaan, zij kunnen betrekkelijk gemakkelijk iets doen tegen de mogelijke tocht, die aoor de ramen over hun handen speelt. Ook hier heeft de huisvrouw het doorgaans het moeilijkst. Zij moet geregeld aan de deur zijn, zij heeft kleine werkjes te doen in de tuin, op het balcon, op het plaatsje. De gebrekkige bloedsomloop in de vingers - de oorzaak van alle kwaad - mag niet verder worden belemmerd. Vandaar dat de hand schoenen, die men in de winter draagt, ruim en soepel moeten zijn, wanten zijn eigenlijk nog beter. De bloedsomloop ter plaatse kun nen wij bevorderen door huidmas sage en door „bloedvatgymnastiek." Bij de eerstgenoemde behandeling wrijven wij'de huid van handrug, handpalm en vingers iedere ochtend goed in met een vette crème. De bloedvaten laten wij afwisse lend vernauwen en verwijden door de z.g. wisselbaden. We hebben daarvoor twee kommen nodig, waar van de ene met koud en de andere met goed warm wordt gevuld. De handen worden dan beurte lings enkele seconden in het koude en vijf seconden in het warm water ondergedompeld. De wisselbaden passen we het best toe vóór het naar bed gaan. Is eenzijdig werk een overwegend bezwaar? Enige tijd geleden waren wij in een grote fabriek, waar talrijke ar beiders onafgebroken dezelfae een voudige werkzaamheden verrichtten. Zo was b.v. een man zonder ophou den bezig met het in elkander nia ën van cartonnen dozen. Met één handbeweging vouwde hij de voor af op maat gesneden en geperste cartonplaten in hun model, sloeg er met zijn machine aan de ene kant drie nietjes in, liet de doos een slag ronddraaien en herhaalde de bewe ging aan de andere kant. Hup, doos klaar en wegschuiven. Volgend vel carton pakken en dezelfde serie handgrepen. Elke minuut een aan tal van deze dozen, elk uur zestig van dergelijke minuten, elke dag 8 uur van zulk werk en dat jarenlang achtereen. De bezoeker vraagt zich natuurlijk af, hoe een man dergefijk eentonig werk volhoudt en dit is dan nog een arbeid, die bestaat uit een aantal verschillende handgrepen. Er zijn ook mensen die de ganse dag niet anders doen dan eenzelfde een voudige beweging eindeloos herha len, waarbij de machine de eigen lijke arbeid verricht en de man, die de machine bedient bijna niet meer behoeft te denken. Wij vroegen aan de bedrijfsleider of zulk eentonig werk nu geen be zwaar is. Het antwoord was verras send want het luidde: Dat denkt u nu en in het begin waren wij van dezelfde mening. Daarom hebben wij indertijd de arbeiders laten roule ren. Na een paar maanden kregen zij een andere machine en enigs zins ander werk waardoor er meer afwisseling in de functie kwam. Maar wat denkt u dat de reactie van het personeel was? Tegenstand en ontevredenheid want zo zeiden zij: Op die fabriek laten ze je nu eens nooit rustig aan je werk, al tijd maar weer veranderen. Wij hebben er dus van af moeten zien en onder aandrang van het perso neel! zeif. De mensen raken veel liever door en door met de machine vertrouwd, waardoor het werk na genoeg automatisch en daardoor snel en vrijwel foutloos verloopt. Iedere arbeider gaat de machine, die hij bedient, zien als „zijn" machine. Hij heeft er zelfs bezwaar tegen dat er ook een ander mee zou wer ken. Hij kent immers ieder geluid van het mechanisme en merkt dan ook dadelijk eventuele haperingen. Aan dit antwoord moesten wij denken, toen wij in het Sociaal Maandblad ArbeSd een bespreking lazen van het boek van de katho lieke dr A.M. Kuylaars door de se cretaris van het N.V.V., de heer A. Vermeulen. Dr. Kuylaars schrijft in dit boek dat de huidige productie wijze geestelijk slecht is voor de arbeiders. Hij ziet in ons produc tiesysteem een tekort aan geeste lijke waarden en zoekt naar mid delen om de eentonigheid en de eenzijdigheid van de fabrieksarbeid te verminderen. Vermeulen is daar- entegenover van mening dat dr Kuylaars te ver yan de werkelijk heid afstaat. Hij is van oordeel dat reeds zeer veel kan worden bereikt door het scheppen van een goede en aangename sfeer in de bedrijven. Als de werkplaatsen helder en fris zijn ingericht, wanneer de hygië nische verzorging in orde is, wan neer de personeelsleden niet wor den behandeld als onmondige we zens, maar als medewerkers in het bedrijf, zal men heus wel met ple zier en voldoening werken, ook al zijn de handgrepen, die men te ver richten heeft eenvoudig en op het oog eentonig. Wij zijn geneigd het met de heer1 Vermeulen eens i -i,r >f sen, zowel mannen als vrouwen, die aldoor hetzelfde werk verrichten, blijken dikwijls helemaal niet onte vreden over hun werkkring te zijn. Integendeel, vaak hoort men de op merking: Je kunt er zo rustig bij denken! Terwijl het werk automa tisch voortgaat, kan men met zijn gedachten heel ergens anders zijn, zonder dat dit de kwaliteit of het tempo van het werk stoort. De vol doening zit behalve in de omgeving, waarin men we|rkt, vooral in ha(t loon, dat kan worden gehaald, mits dit loon een redelijk levenspeil toe staat. Het loon verzoet immers de arbeid. Laten wij toch aan de ge middelde mens geen overdreven ho ge eisen stellen. Hij is immers geen filosoof. Hij heeft doorgaans ook geen behoefte aan een voort durend initiatief, want het gros van de mensen is niet ondernemingsge zind en is evenmin diepzinnig. Dat behoeft geen geestelijke armoede te betekenen, maar wil alleen zeggen, dat men geen hogere geestelijke ei sen aan de arbeid of de arbeidssfeer moet stellen dan overeenkomt met het innerlijk van de werknemer zelf. Wie daar bovenuit tracht te gaan zal of niets bereiken, of wel de men sen, met wie hij zich bemoeit eerder ongelukkiger dan gelukkige maken dan zij thans zijn. VIER. Jij hebt geteld, jij kleine man, Eerst weken, daarna dagen. Van je verjaardag wist je van, Jij maar aan Moeder vragen. Zeg mamma, schiet het nou al op? Nog zes of zeven dagen? Als Moeder ziet die blonde kop Durft zij een glimlach wagen; Nog drie m'n jongen, dan is 't feest, Dan zal je blij ontwaken Voorgoed ben je dan drie geweest Voor vier een feestdag maken. TUBAL JONGE DUIVEN. DE VERZORGING EN HET RINGEN Wanneer onze duiven hun eigen nestgelegenheid hebben, voor ieder paartje een eigen broedhok (waarbij we ervoor zorgen, paartjes die reeds een keer in ons hok gekoppeld waren, als het kan hetzelfde nestje te geven als de vorige keer) hebben de paring, de bouw van het nest en het eierleggen plaats. Het is wel van het grootste belang gedurende deze periode de dieren goed in het oog te houden en wan neer men dit met liefde doet, zal men spoedig bemerken, wanneer er iets niet klopt. Verstandig is het, om bij elk broedhokje een kaartje te hangen, waarop men de gebeurtenissen van het betrefer.de nest aantekent. Men controleert regelmatig, of er eieren bij gelegd zijn, of er wel normaal gebroed wordt en of er reeds eieren op uitkomen staan en aangepikt zijn. We dienen er wel voor te zorgen, dat de duiven niet te vroeg paren. De beste tijd hiervoor is een periode van mooi helder weer, terwijl de zon schijnt. In ieder geval mag het niet vóór half Februari, aangezien de dieren dan nog niet in de goede con ditie zijn. De oude vogeis hebben dan teveel te lijden, hetgeen het ge hele verdere seizoen zal blijken en de jonge dieren behoren meestal ook niet tot de beste. Ongelukjes. Zijn ae eieren eenmaal uitgeko men, dan wordt het extra opletten. Met de jonge dieren kan van alles gebeuren. De jonge duiven groeien het snelst in de eerste periode. On geveer de eerste week worden ze door de oude duiven uit de krop ge voerd met een soort brei, die zich daar afscheidt. Het komt nogal eens voor, dat jongen uit het nest tuimelen en dit kan, wanneer het niet tijdig wordt opgemerkt, de dood van het diertje tot gevolg hebben. Dit uit het nest vallen kan verschillende oorzaken hebben. Het kan soms veroorzaakt worden door te ondiepe of te hoge nesten. Ook kan het voorkomen, dat de oude vogels bij het plotseling verlaten van het nest in de haast de jongen er uit wippen. Vindt men zo'n jong, dan dient men ogenblikkelijk handelend op te treden. Meestal is het diertje koud en stijf geworden. Zijn de ouders nog niet op het nest, zodat men het jong niet bij hen kan brengen, dan schuift men het onder een ander broedend paar. Binnen korte tijd is het diertje dan- weer warm geworden en kan later bij de eigen ouders worden ge voegd. Water. Ruim een week blijven de ogen van de jonge duiven gesloten en worden ze gevoed door middel van de brei uit de krop van de ouders. Zijn de ogen eenmaal open, dan wor den ze door de ouders gevoed met graan, dat vooraf in de krop werd geweekt. Hieruit volgt, dat het van veel belang is, dat de dieren regel matig over vers en fris water kun nen beschikken. Zolang de kleintjes nog geen veren hebben, verlaten de ouders het nest heel weinig. Zijn de eerste veren gekomen, dan vliegen de ouders zo nu en dan uit en na verloop van ruim twee weken worden de kleinen ook 's nachts niet meer door de ouden gedekt. Na een week of vijf zijn de jongen dermate volgroeid en bevederd, dat zij het nest verlaten en zelf rondscharrelen en proberen de kost te vinden. De ouders trekken zich nu meestal niets meer van de jongen aan en hebben soms weer een nieuw legsel. Het is nu van groot belang, dat de jongen verder ongestoord kunnen opgroeien en men er voor zorgt, dat zij niet worden lastig gevallen door oudere doffers. Het beste is, indien enigszins mogelijk, de dieren in een aparte volire te zetten. Is dit niet mogelijk, dan .moet men vooral bij het voederen er op letten, dat de

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 3