Weekblad voor Waddinxveen Jfloedet de Vrouw. De Spietyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement. We ek agenda De dijk is dicht. Gemeentebedrijven Waddinxveen No 439 Vrijdag 13 November 1953 9* Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De vlaggen gingen uit. Terecht. Het laatste grote gat, in die gedenkwaardige Rampnacht van de lste Februari in onze dijken ge slagen, was dicht: het 67ste stroom- gat, dat de Dienst Dijkherstel af sloot, waarmede niet minder dan 480 kilometer dijk was gerepareerd. Wij mogen zeggen, dat de strijd te gen het water in het algemeen zon der veel ophef - zonder reclame - is gevoerd. Ook daarom was het prettig, dat by die laatste dichting ons volk in zijn geheel kon luiste ren naar „de slag om' Ouwerkerk". De radio, die tijdens de ramp zulk groot en goed werk deed, hoeft er in de laatste fase van het - voorlo pige - herstel voor gezorgd, dat ook mensen thuis een goede indruk kre gen van het werk, dat daar die laat ste nacht van de dijkdichting met de „.Operatie Viermaal Phoenix" werd uitgevoerd. Merkwaardig: kleine draagbare ra diozenders maakten deze goede re portages van Jan de Troye, Guus Weitzel en Tom Nieuwenhuizen mo gelijk - hetzelfde soort zenders, die tijdens de ramp zulke goede diens ten bewezen. Merkwaardig ook. dat het eiland, in de eerste dagen van de r§mp vergeten, nu in het middel punt der algehele belangstelling stond. De dijken weer heelbijna 600 grote en kleine gaten weer dicht! Er was reden te over om in geheel Ne derland de vlaggen uit te steken en om dankdiensten te houden. Het zal nog geruime tijd duren, voor de ge volgen van de grote overstroming teniet zijn gedaan. Nog zijn de dij ken slechts provisorisch hersteld - nog staan vele gedeelten van eens vruchtbaar land onder water - nog zal de schoonmaakdienst niet bij de modder behoeven neer te zitten - ve le gebouwen zullen door het steeds weer terugkerende water zijn onder mijnd en het zal nog jaren duren, voor men zal kunnen zeggen: nu is materieel alle leed geleden. Maar de zee heeft geen vrij spel meer. Een belangrijke periode is na de ramp afgesloten. Dat Hare Majesteit de Koningin bij het sluiten van het laatste dijkgat persoonlijk aanwezig was, deed het hart goed. Wij weten wel, dat Hare Majesteit zowel in lief en leed met haar volk meeleeft, doch het stemt altijd tot vreugde, indien wij hiervan telkens weer de bevestiging krijgen. De korte felicitatie, welke Vrijdag nacht door de radio tot ons kwam, heeft menige luisteraar diep geroerd. Het was mede verheugend, te mo gen constateren, hoe aan de oproep: de vlaggen uit, algemeen gevolg is gegeven. Te Groningen gingen even te voren de vlaggen uit voor pro fessor dr F. Zernike, die de Nobel prijs verwierf - een eer, die sinds 1936 geen Nederlander te beurt was gevallen. Van eer gesprol«en: Am sterdam voelde zich in zijn eer aan getast door de uitlating van Minis ter Beel, dat deze stad in staatsrech terlijke zin niet de hoofdstad des lands was, omdat in Den Haag de regering en het parlement zetelen. Dit heeft heel wat stof doen op waaien. De 'Minister verduidelijkte later zijn bedoeling en erkende de symbolische waarde van Amsterdam als hoofdstad van het land. Deze storm in een glas water heeft tot uiteindelijk resultaat gehad, dat de heer Weiter de toezegging kreeg, dat aan de staatscommissie voor de Grondwetherziening zijn vraag zal worden voorgelegd of in art. 52 der Grondwet handelende over de inhul diging van de koning „binnen de stad Amsterdam'' de woorden kun- worden toegevoegd: ;,de hoofdstad des lands". Inmiddels K men in die hoofdstad des lands lang niet tevre den over de gang van zaken. Dit bleek wel bij de algemene beschou wingen over de Gemeentebegroting 1954, waarbij verscheidene raads leden scherpe critiek hadden op de besluiteloosheid van het dagelijks bestuur der gemeente. Amsterdam heeft zo goed als geen stadhuis (Den Haag wel!) en de tunnelplannen hebben een tempo, waarbij een slak kengang nog gunstig afsteekt. Sane ringsplannen zijn er bij de vleet, doch van uitvoering komt niet veel, aldus klagen deze raadsleden. Het zijn hier niet alleen de ge meenteraadsleden die klagen. Om bij die tunnelplannen te blijven: het IJ-tunnelcomité heeft weer een persexcursie gehouden ditmaal naar het Waterland, benoorden Am sterdam, om de Pers en anderen! eens goed duidelijk te maken, hoe groot de verliezen zijn, die worden geleden, doordat de hoofdstad nog steeds geen vaste oeververbindingen heeft. Als Amsterdam niet op past en.... spijkers met koppen gaat slaan ook voor zijn IJ-oeververbin- dingen om zulk een gewaagde beeld spraak maar eens te gebruiken, dan kon het wel eens zijn, dat on danks traditie en „symbolische waar de" een andere stad er meer recht op zou hebben, hoofdstad te worden genoemd! DE BRIEF. Het beloofde een regenachtige avond te zullen worden. Zo'n na jaarsavond waarop het buiten zo erg onplezierig kan zijn, maar binnen des te gezelliger als de kachel snort en je je vermoeide benen lekker lui kunt uitstrekken met een genoegelijk boek. Maar ik had nu letterlijk niets in huis dat me zinde en heerlijk verveeld zakte ik lekker lui in een stoel. Ik zat een beetje te knikkebol len, toen ik plotseling klaar wakker werd omdat er hard gebeld werd. Een beetje uit mijn humeur omdat ik aanvoelde, dat deze avond, waar op ik nu eens heerlijk lui dacht te kunnen zijn, weer niet zou verlopen als ik mij had voorgesteld, sukkelde ik naar de voordeur. De gast scheen wel ongeduldig, want voor de tweede maal rukte hij of zij aan de bel op een manier die alle perken te buiten gaat. Ik maakte open en daar stond een nog tamelijk jongeman die mij meteen vroeg of hij binnen mocht komen. „Kom er in", zei ik, „maar vertel me eerst wie U bent en wat U in deze schone vesting drijft en Heeft 'Nederland een hoofdstad of niet? Dat was een der vragen, waar mee de Tweede Kamer zich bezig hield tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. Moet een wet dit regelen? Minister Beel meende van niet. Amsterdam wordt alleen maar in de Grondwet genoemd als stad der inhuldiging. De Regering en het Parlement zijn er niet gevestigd. En daarom heeft het begrip hoofdstad alhans juri disch geen wezenlijke betekenis. De bedoeling van de Minister van Binnenlandse Zaken was niet slecht. Maar de Kamer viel over de woor den „geen wezenlijke betekenis". „U moet die passage in de Memorie van Antwoord corrigeren", zo zeide de heer Beernink, „maar als U dat niet doet, dan blijft Amsterdam voor ons toch de hoofdstad!" Het debat kwam al aardig in de sfeer van het sentimentAmster dam is hoofdstad krachtens haar heerlijk wezen en rijke geschiedenis, aldus de heer Scheps. De nuchter heid van de heer Verkerk luidde: Anders komt men tot de conclusie, dat we een hoofdstad hebben zonder raadhuis, een hofstad zonder paleis, en daarnaast een Rotterdam dat rus tig opstoomt. Minister Beel heeft alle misver stand maar weggenomen. De be windsman zong Vondel na: „Bemint dan Amsterdam, de glorie van Uw steden, de pijler van de Staat". En daarmede heeft hij alles weer gqed- gemaakt.. Men mag blij zijn, dat er nog een probleem Amsterdam was tijdens de behandeling van dit eerste begro tingshoofdstuk. Want verder kwa men al de bekende vraagstukken weer aan de orde, zonder dat er iets nieuws werd gezegd. Een ander probleem dat met „spoed" wordt afgewerkt, is de Friese kwes tie. Alle adviezen zijn nu binnen. Het vraagstuk komt binnenkort in de Ministerraad en daarna zullen de Friezen wel tevreden zijn. Het poli- tievraagstuk is nog steeds niet gere- waarom U juist aan m\jn bel trok". „Wie ik ben, mag ik niet zeggen, maar ik heb een waarschuwing voor U namens de Waddinxveense bevol king. U zegt mij onmiddellijk dat U Kris-Kras bent, de man die Wad dinxveen op stelten zet, eerst met een vliegerwedstrijd, nu weer met die huis vlij tactie. Ik weet, dat U een brief heeft ontvangen van iemand die dolgraag aan die actie wil mee doen, maar zich niet de persoon voelt om deze actie te organiseren. Uit naam van deze persoon wil ik nu weten of U inderdaad Kris-Kras bent. Zo ja, dan is ons doel bereikt en zullen wij U een beetje in de ga ten houden, ondanks uw vermom ming die U aantrekt, zoals bij die vliegerwedstrijd. En nu: uw ant woord". Nou, daar stond ik. Met een mond vol tanden nog. En in de kamer die brief van M. J. S.v. d. L. die ik had ontvangen, en die graag wil we ten wie ik ben. Maar ik motet die man uit de gang kwijt. En daarom zei ik voorzichtig: „Als ik nu inderdaad Kris-Kras zou zijn, dan moet U uit mijn naam aan dife persoon, die de brief zond zeggen dat de huisvlijt-actie georganiseerd wordt, maar dat zijn of haar hulp nodig is. Ik heb gehoord, dat er over leg gepleegd wordt met de uitgever van dit blad. Er is reeds een jury-lid van buiten deze gemeente aange zocht en die heeft vastgesteld, dat niet alleen volgens voorbeelden ge werkt mag worden, maar ook eigen ideeën uitgewerkt kunnen worden. De inschrijving moet op formulieren geschieden, die t.z.t. tegen de prijs van 25 cent verkrijgbaar zijn bij na der op te geven adressen, bij wijze van inschrijfgeld. De inschrijvings datum sluit de zo veelste December 1953.. U ziet wel mijnheer, dat er aan de huisvlijt-actie gewerkt wordt. En verlaat nu met spoed mijn woning". „Bent U Kris-Kras of kent U hem goed", vroeg hij nog. Het laatste heb ik hem toegegeven, want ik ken in derdaad Kris-Kras in tweeërlei vorm: zonder en met vermomming. Maar de huisvlijt-actie moet sla gen al staat heel Waddinxveen dan ook op stelten. U hoort of leest er wel meer van. Tot de volgende week. KRIS-KRAS geld. De verbetering van de salaris sen der burgemeesters is niet vol doende, de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente geeft geen reden tot juichen, de gemeenteclassi ficatie moet worden opgeheven: het zijn de jaarlijks weerkerende pro blemen, die na lang wachten wel eens tot het verleden zullen beho ren Maar tijdens deze behande ling is men er geen steek mee opge schoten. Tussen de behandeling van de be grotingshoofdstukken door kwam het voorstel van de Regering aan de orde de schadeloosstelling van de Kamerleden te verhogen. De Tweede Kamerleden krijgen als ook de Eerste Kamer accoord gaat met ingang van 1 Januari 1953 f 10.000. als zij niet verder dan 10 km. van het Binnenhof wonen. Tussen 10 en 75 km. ontvangen zij jaarlijks f 10.600.en wonen zij nog verder weg, dan wordt de schadeloosstel ling f 11.200.Tot nu toe zijn deze bedragen resp. f 7200.f 7800.en f 8400.Ook de vergoedingen voor 13-14 November Grote Mulo-Bazar. Zaterdag 14 November Klaproosdag. Woensdag 18 November Zonnehuis film in Jeugdgebouw Stationstraat. Woensdag 18 November Uitvoering „Concordia'' in Cantine N.V. Dob- belmann. Donderdag 19 November 4.30 uur Kinderfilmmiddag; 7.30 uur film avond, uitg van Chr. Metaalbew. Bond in Jeugdgebouw Stationstr. Donderdag 19 November Ledenver gadering „Het Groene Kruis" in Hotel De Unite. Vrijdag 20 November Ledenvergade ring N.C.V.B. Vrijdag 20 November Uitvoering „Morgenrood" in Cantine N.V. Dobbelmann. Dinsdag 24 November Contactavond Maria-Congregatie en N.K.J.B. Donderdag 26 November Lezingen comité Voordrachtsavond. Vrijdag 27 November Vergadering C.B.T.B. Spreker Mr. B. W. Bies heuvel. van f 30.krijgen als zij op de dag voordat de vergadering begint, van huis moeten om op tijd aanwezig te zijn. De Tweede Kamer heeft niet gesproken over de schadeloosstelling van de Eerste Kamer. Het is een goed gebruik, dat men dit niet doet. Maar ook over haar eigen schade loosstelling is niet veel gezegd. De communist Gortzak deed een poging om deze verhoging als onrechtvaar dig voor te stellen,daar „de arbei ders" maar 5 pet. krijgen. Het is altijd gemakkelijk een der gelijke verhoging te becritiseren. Maar men moet niet vergeten, dat niets zo onzeker is als Kamerlid te zijn. Men kan van partij veranderen, men kan na vier jaar niet herkozen worden; kortom ook een Kamerlid moet verantwoord zijn ten opzichte van zijn gezin. Dat men men neven functies heeft, is niet te verwonde ren, want van het bedrag der scha deloosstelling moet men alle onkos ten zelf betalen. En voor een afge vaardigde uit Limburg zijn deze hoog. Het is de kunst om de bedra gen zo te bepalen, dat men geen be roepspolitici kweekt, maar dat men toch ook niet de financiële omstan digheden voor de Kamerleden zorge lijk maakt. De Tweede Kamer heeft met 76-6 stemmen het voorstel aanvaard. Te- (De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open). Uit de radiorede van H. M. Ko ningin Juliana. De strijd is uit: de dijk is dicht! Het water hegft het weer verloren; ons land en volk deed trouw zijn [plicht en Zeeland is opnieuw herbaren. Slechts schreê voor schreê ging men [vooruit, het werden uren, dagen, weken, maar 't water werd steeds meer [gestuit, terug uit Zeeland's vruchtb're [streken. De strijd is uit: het pleit beslecht, na maanden van gestadig zwoegen, na menig zwaar en wild gevecht, waarvoor wé allen lasten droegen. Vernuft, techniek en mannenkracht, ja, al v^t, wat ons volk kon bieden, werd vastbesloten voortgebracht, en zó kon 't wonder hier geschieden. De strijd is uit: de vlag in top! Het monster is teruggedrongen; we voelen Zeeland's harteklop', een danklied wordt er blij gezongen. En langzaam-aan ontspant 't gezicht: weer nieuwe roem in de historie. Zeeland heraamt: de dijk is dicht! Een nieuw bewijs van Holland's [glorie! De strijd is uit: maar 't stil verdrie om hen, die onder verse zoden nu rusten, dit geneest nog niet; we rouwen om de vele doden. Dan staan we stil eerbiedig, klein, dan is het moeilijk om te dragen; dan zien w' hoe nietig we wel zijn, wanneer Gods hand heeft toegesla- [geslagen Maar toch, trots all': de dijk is dicht, en blijde gaan we weer aan 't [bouwen; het leven gaat steeds voort, de [plicht paart zich opnieuw aan 't Godsver trouwen. De blik vooruit, en vastberaan en flink de handen uit de mouwen. Zeeland herrijst! Zo zal 't ook gaan op 't mooie Duiveland en Schouwen! HENK VAN HEESWIJK gen waren de communisten, de s.g.p. en de heer Beernink. Deze laatste heeft echter voor deze afwijkende houding geen motivering gegeven. TE GROOT VOOR SERVET... In mijn kinderjaren placht mijn moeder wel eens tot ons, kinderen, te zeggen: jullie zijn te groot voor een servet en te klein voor een ta fellaken. Daarmee bedoelde ze dan, dat we op een min of meer lastige leeftijd waren gekomen: voor bepaal de dingen nog te jong en voor ande re reeds te groot. Hieraan moest ik denken, toen ik de brief las van on ze lezeres, mevr. G. L. ten H.-V. te Ouderkerk aan de Amstel. Mevrouw V. heeft een dochter van 16 jaar (oudste in het gezin), die dus doorgaans het langste 's avonds Vanwege het gemeente GASBEDRIJF zullen keu- kengeyzers in huur worden uitgegeven tegen een huurprijs van f 2-25 per maand. Gegadigden kunnen hieromtrent inlichtingen ver krijgen ten kantore van de Gemeentebedrijven, Henegou- werweg 40d- De Directie. de Eerste Kamerleden zullen omhoog gaan. Voor het bezoeken van een ver gadering of een commissie krijgen zij resp. f 50.—, f 40— of f 30.— per dag. Dit is afhankelijk van het aantal kilometers, dat zij van het Binnenhof af wonen. Daarnaast kunnen zij die heel ver wonen, nog een vergoeding opblijft. Nu komt er 's avonds vaak visite, buren, kennissen, en dan worden er in deze kringen verschil lende dingen besproken. Ook wel eens zaken, die eigenlijk te wijs zijn voor een 16-jarig meisje, Mevr. V. vraagt me nu: Wat moet je nu doen: je mond houden, hetgeen Geesje - de bewuste dochter - echter onmid dellijk merkt en waarop ze dan re ageert: „O, mag ik het soms niet horen?" - of zeggen: Gees, het is bedtijd, waarop ze dan meestal rea geert: „Hebben jullie wat te bepra ten, waar ik niet bij mag zijn?" - of gewoon doorpraten? Mevrouw V., dit is helemaal geen onbekend probleem. Zelf heb ik een dochter van die leeftijd en ik weet er dus ook wel wat van. Bovendien ben ik er van overtuigd, dat tal van lezeressen, moeders van een bakvis, wel eens dergelijke ervaringen zul len hebben. In mijn antwoord zeg ik kort en bondig: doorpraten. Hetgeen wij dan ook doorgaans doen. Want mevrouw V. moet één ding niet vergeten: de jeugd van 1953 is anders dan dertig jaar geleden. Om te beginnen veel realistischer, misschien ook veel nuchterder en bovendien logischer. Wij zouden ongetwijfeld in onze kin derjaren gebloosd hebben, wanneer men in gezelschap van mannen een gesprek zou beginnen over dames kleding. Ik noem maar iets. De he dendaagse jeugd en inzonderheid het meisje van 15 en 16 jaar, beschouwt zo iets de doodgewoonste zaak ter wereld. Wij zouden het gerant ge vonden hebben - gestel, dat zoiets besproken zou worden - als men het had over mevr. Die en Die, die haar derde baby verwacht. Onlangs kwam iets dergelijks in ons gezin ter sprake, terwijl wij buren op be zoek hadden. En mijn nog geen 16- jarige dochter mengde zich heel ge woon in het gesprek en zei heel kalm: ,,'t Is te hopen, dat het dan

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1